Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt

Go down 
+11
Kahali
Star
Archangel
Bozon
Blackness
Chakotay
MoW
Athena
LJUBAV
Korplikan
Blizzard
15 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Empty
PostajNaslov: Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt   Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Icon_minitimesri svi 02, 2012 10:14 pm

Česte su rasprave između vegetarijanaca i onih koji to nisu, nerijetko se tu povuće i moralni te etički aspekt zašto postati vegetarijanac.
Da čujemo i vašu logiku/razmišljanja. Je li vegetarijanstvo moralno i etički bolje od svejedstva? Ima li vegetarijanstvo ikakve veze sa moralom i etikom mučenja i ubijanja životinja?
[Vrh] Go down
Korplikan
Pračovjek
Korplikan


Male
Pisces Monkey
Broj postova : 2002
Age : 32
Location : Hrvatska
Registration date : 22.03.2011

Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Empty
PostajNaslov: Re: Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt   Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Icon_minitimened svi 06, 2012 2:01 am

više puta sam rekao pa ću ponovit. smatram da ako netko postane vegetarijanac jer mu je žao životinja, bez da ima nekakve fizičke smetnje zbog konzumacije mesa, taj je mutav. Meso je čovjeku potrebno, doduše ne toliko koliko se danas konzumira ali ipak je potrebno.

Ne vidim tu nikakav etički problem ni po kojoj etičkoj teoriji, jedino možda postoji pitanje primjenjene etike a to je već rupa bez dna. Nikada se ne raspravi ništa. Ali ono, meni nije žao životinje ako služi za hranu jer je to prirodan hranidbeni ciklus. Životinje se jedu međusobno a i ljudi su životinje. Uostalom, ne vidim da se krokodil puno dvoumi da li da požvače nekog neopreznog čovjeka ili ne... zašto bi se onda mi suzdržavali? zubi

A sad da se životinje muči tokom klanja... ne znam baš. umru od noža, što nije ti ipak bolje nego da ih se ko u prirodi zagrize očnjacima, uguši ili pak izmrcvari
[Vrh] Go down
LJUBAV
Žaba
LJUBAV


Female
Cancer Horse
Broj postova : 269
Age : 33
Registration date : 06.05.2012

Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Empty
PostajNaslov: Re: Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt   Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Icon_minitimened svi 06, 2012 1:34 pm

kada ljudi na zemlji dođu na taj nivo da bude onoliko vegetarijanaca koliko je danas mesoždera, svijet će biti puno osjećajniji, s puno više topline i ljubavi(prema svima), direktno će bi manje sukoba, manje smeća, manja potrošnja nafte, manje agresivnosti. ja sam vegy, a vegy sam, jer u srcu i tijelu osjetim bol koja se nekome nanosi. tek kad to osjetiš, kad TI NA SVOJOJ koži osjetiš, kako je biti netko koga se ubija, omalovažava, tuče ili bilo što dr. tek tada ćeš promijeniti svoju percepciju i razmišljanje, i svoje stavovoe. na taj način se mičeš na jednu stepenicu koja je totalno dugačija od one prošle. ljudima je glava u trbuhu(što znači da su im neka osjetila ostala u želudcu) i zbog toga se velike kompanije jako vesele, jer će sve više novca zveckati u blagajnu. . . tongue
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Empty
PostajNaslov: Re: Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt   Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Icon_minitimened svi 06, 2012 2:16 pm

Blizzard je napisao/la:
Je li vegetarijanstvo moralno i etički bolje od svejedstva? Ima li vegetarijanstvo ikakve veze sa moralom i etikom mučenja i ubijanja životinja?
Po meni, ne nužno. misli
Dakle, dokazano je da je određena količina mesa potrebna svakom čovjeku i prema mnogim istraživanjima, ne postoji dovoljno dobar supstitut u ostalim vegetarijanskim namirnicama koji bi to mogao u potpunosti nadoknaditi.
Mišljenja sam da tijelu treba svega pomalo. miga
Postoji i hrandibeni lanac, kako Korplikan reče. Što se tiče mučenja i ubijanja životinja za hranu, tu bi se trebalo raditi na nekim standardima i uvesti promjene, jer životinje ne bi smjele puno patiti.

Ne vjerujem da će na svijetu ikad prevladati potpuno vegetarijanstvo ili mesožderstvo. Mislim da je isto isključivo odabir čovjeka i tako i treba ostati.
Inače, apsolutno ne podržavam roditelje koji svojoj djeci do 18-te ne omogućuju normalnu konzumaciju mesa i ostalih proizvoda (mlijeka, jaja...) i tako idu nauštrb njihovih potreba i zdravlja, a sve samo radi vlastitih svjetonazora. To su već stvari koji idu u krajnosti.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Empty
PostajNaslov: Re: Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt   Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Icon_minitimened svi 06, 2012 4:40 pm

Složio bih se s Athenom, uz jednu ogradu: neki ljudi izgleda mogu živjeti na vegetarijanskoj prehrani i normalno funkcionirati, a razlog je u nešto drugačijem genetičkom naslijeđu koje im omogućuje da bolje iskorištavaju biljne proteine, što se, povezano s pažljivim odabirom namirnica biljnog podrijetla može pretočiti u dug i zdrav vegetarijanski život. Što se brojki tiče, oko 5-10% stanovništva svijeta može potencijalno tako funkcionirati. Problem je u tome što ima onih koji su vegetarijanci zbog moralnih načela, ali im to tijelu škodi, a ima i onih koji su notorni mesožderi, a mogli bi biti čisto biološki gledano, vegetarijanci.
Velika većina ljudi zapravo najbolje funkcionira s oko 15-20 deka mesa ili ribe dnevno.

Inače, zanimljiv je statistički podatak koji kaže da je potrošnja mesa u SAD-u po glavi stanovnika bitno veća nego u Hrvatskoj. Točnije, oni u prosjeku jedu oko 25-30 deka mesa na dan, dok Hrvati u prosjeku jedu oko 15 deka dnevno. Očito je sada otkud tolika agresivnost u Amera...

Što se tiče onoga što je @LJUBAV rekla, to bih se također složio, jer višak mesa direktno uzrokuje agresivnost, no dok se dođe do tog stupnja prirodnom evolucijom moglo bi proći jako puno vremena, stoljeća i tisućljeća. Zato se neki od nas nadaju da će nas prijatelji doći malo pogurati u evoluciji da nam unaprijede genetski kod na razinu kakva je nekad davno navodno bila...
[Vrh] Go down
Korplikan
Pračovjek
Korplikan


Male
Pisces Monkey
Broj postova : 2002
Age : 32
Location : Hrvatska
Registration date : 22.03.2011

Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Empty
PostajNaslov: Re: Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt   Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Icon_minitimened svi 06, 2012 5:04 pm

dobro, sad ispada da ćemo otkriti kako putovati brzinom svjetlosti ukoliko svi postanemo vegetarijanci rofl2

Osobono ne volim 2 vrste ljudi - moralne vegetarijance i homoseksualce koji žele biti jednaki; jer ne mogu podnijeti da netko sebi svjesno šteti samo zato što mu je šteta životinje.

Nekako mi je utopijski ovo što LJUBAV govori, mada sam jednom daaaaaavno načuo nešto o agresivnosti i mesu ali molim... nije nitko agresivan jer jede meso, nitko nije postao ubojica jer je pojeo dva bifteka pa je morao zaklat nešto. To o agresivnosti ima određenog smisla; mesožder mora biti agresivan ako želi preživjeti. Svejed je nešto manje agresivan ali bi po toj logici svi biljožderi trebali biti dobrice pa nisu. Pogledajte kad vas neko govedo poganja kako je neagresivan mali vegetarijančić zubi
Sumnjam dakle da to meso proizvodi potiče dovoljno agresivnosti da bi to bilo zamjetno. Zašto su pak ameri agresivniji, tu već ulazimo u mentalitet i njihove razne subkulture. Ako mislite na političku ratobornost, to je jer imaju interese u tome a ne da se Obama prejeo pršuta pa mora bombardirati Bagdad kako bi se smirio....
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Empty
PostajNaslov: Re: Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt   Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Icon_minitimened svi 06, 2012 5:17 pm

Naravno da se to ne tvrdi. Međutim, ono što jest činjenica, to je da višak mesa uzrokuje višak energije u tijelu. A to može dovesti do veće agresivnosti i kompetitivnosti. Ne možeš biti ratoboran ako nemaš dovoljno energije, zar ne?
Međutim, meso tu ipak nije glavni krivac. Masti i šećeri, odnosno višak kalorija općenito glavni je krivac za veću mobilnost i agresivnost. Da stvari međutim nisu niti toliko jednostavne, upućuju neke studije koje ukazuju na to višak kalorija sam po sebi nije dovoljan za veću agresivnost, već da je nužno da postoji i kemijski disbalans koji donosi mnogo brze prehrane bez dovoljno količine rijetkih nutrijenata. Nemojmo zaboraviti da smo na biološkoj razini mi pojednostavljeno gledano kemijske tvornice: što pojedemo i probavimo, takvi postajemo.
Kombinacija dakle manjka nužnih mikronutrijenata (koji se dobivaju iz biljaka) i visokokalorične hrane iz šećera, masti i mesa može često dovesti do agresivnosti (i do drugih negativnih posljedica kao što su ostali nekontrolirani negativni osjećaji: bijes, ljutnja, mržnja..., a da ne govorimo o posljedicama po krvožilni i živčani sustav).
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Empty
PostajNaslov: Re: Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt   Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Icon_minitimened svi 06, 2012 5:39 pm

@MoW dakle od 15 do 20 deka mesa, nije li to malo?

No tko zna što je istina. Logički bi bilo da nam je potrebna uravnotežena prehrana i da ne treba pretjerati ni u jednom smislu. Vegetarijanci ponekad pretjeraju sa slatkim i na taj način unose u tijelo previše energije.

[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Empty
PostajNaslov: Re: Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt   Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Icon_minitimened svi 06, 2012 6:01 pm

@Chak 15-20 deka mesa/ribe nije malo, to je u skladu s preporukama. To je jedan mesni obrok dnevno (recimo velika porcija ćevapa ima 16 deka junetine, dva karmenatla imaju 20-ak deka čistog mesa, jedan prosječni brancin/orada imaju oko 20 deka čistog ribljeg mesa). Više mesa od toga nije potrebno osim ako ima zahtjevan fizički posao, tada može i nešto više pojesti.
Za ostale obroke trebalo bi jesti bezmesno, no mogu se jesti jaja i mliječni proizvodi, kao i grahorice da bi se zadovoljile potrebe za proteinima.

Naravno, to su sve preporuke nastale na temelju nekog prosjeka. Manja odudaranja su naravno moguća i dapače, poželjna, jer smo svi ponešto različiti. Naglasak je na umjerenosti.

[Vrh] Go down
LJUBAV
Žaba
LJUBAV


Female
Cancer Horse
Broj postova : 269
Age : 33
Registration date : 06.05.2012

Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Empty
PostajNaslov: Re: Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt   Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Icon_minitimened svi 06, 2012 9:07 pm

68% posto soje ima bjelančevine, i one esencijalne neštooo iz mesa sad se nemogu sjetit kak se to kaže.. al ubiti ima što imeso, samo nema slobodne radikale koje ima meso. biljke razaraju slobodne radikale, cigare, alkohol, meso isl. ih stvaraju.
[Vrh] Go down
LJUBAV
Žaba
LJUBAV


Female
Cancer Horse
Broj postova : 269
Age : 33
Registration date : 06.05.2012

Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Empty
PostajNaslov: Re: Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt   Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Icon_minitimened svi 06, 2012 9:13 pm

duh vegetarijanca, često puta je, neznam to objasnit, drukčiji, finiji... nez to se moraš dužiti sa istinskim vegyjima pa bi shvatio. vegyji ne papaju meso jer između ostalog vole sebe.
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Empty
PostajNaslov: Re: Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt   Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Icon_minitimened svi 06, 2012 9:18 pm

LJUBAV je napisao/la:
duh vegetarijanca, često puta je, neznam to objasnit, drukčiji, finiji... nez to se moraš dužiti sa istinskim vegyjima pa bi shvatio.
Iskreno...ja sam čula da dosta ljudi tvrdi kako se uopće nisu kliknuli sa veganima i radikalnim vegetarijancima po pitanju komunikacije. :P
Naravno, nemoj to osobno shvatiti. miga Navodno znaju toliko propagirati svoje svjetonazore, da (ne)svjesno osuđuju druge (mesojede) i na njih vrše pritisak. To dakako ne mora biti pravilo. :)
Moja prijateljica je vegetarijanka, ali s njom nisam imala nikakvih loših iskustava.

Inače sam u jednom periodu nakon srednje bila vegetarijanac, jer nisam osjećala veliku potrebu za mesom. Od mesa sam jela samo ribe i morske plodove. Onda mi je to postalo prekomplicirano, jer nisam mogla uskladiti tu prehranu u društvu, raznim posjetima rođacima, prijateljima itd.
Danas također jedem prilično malo mesa, možda jednom-dvaput tjedno, dok volim češće jesti ribu. misli
Inače, mogla bi funkcionirati bez mesa kopnenih životinja, nema problema.
Smatram da mi je prehrana sada ujednačenija, ali i da mi još uvijek fali nekih elemenata (cinka) koji se nalazi primjerice u crvenom mesu.
[Vrh] Go down
LJUBAV
Žaba
LJUBAV


Female
Cancer Horse
Broj postova : 269
Age : 33
Registration date : 06.05.2012

Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Empty
PostajNaslov: Re: Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt   Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Icon_minitimened svi 06, 2012 10:28 pm

na svojoj sam koži osjetila što znači biti dugačija od mase. čim ne spadaš među masu čim si drugačija odma te diskvalificiraju, kao robu sa greškom. oni(mesojedi) su mi to napravili i još rade, ali ja to njima nisam, ja ih svejedno volim jer ih razumijem, jer sam i ja nekad''davno'' bila na njihovom mjestu. stalna ismijavanja i sprdanja na vegetarijanstvo. jadno, toliko o većini, koja su mesojedi. nek budu što hoće, ali nek onda svojim riječima i djelom pokažu da se ne ponašaju kao životinje, pardon životinje nisu takve kakvi su su ljudi... životinje imaju više ljudskosti od samih ljudi, nažalost sve više.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Empty
PostajNaslov: Re: Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt   Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Icon_minitimened svi 06, 2012 11:04 pm

@Athena Propagiraju svoje svjetonazore i jedni i drugi, i vegetarijanci i mesojedi. Toga se naslušam svaki dan. Češće to ipak rade mesojedi koji su većina. Ako naiđe neki vegetarijanac taj nadrapa, najčešće. I to, što je stroži vegetarijanac, odnosno što više odstupa od nekog prosjeka to više nadrapa. Ljudi su takvi... stoka.
Mislim da je umjerena konzumacija svega tradicionalnoga u redu, s naglaskom na povrće i voće, ali drugima nikad ne tupim o tome kako bi trebali jesti osim ako me se ne pita za savjet. U tom slučaju ga rado dam, jer znam dosta o sastavu raznih namirnica i njihovom utjecaju na organizam kad sam se time bavio iz hobija. :)

@LJUBAV Ono neštooo se zovu esencijalne aminokiseline, koje su gradivne komponente proteina. Biljna hrana ima željezo vezano na drugačiji način nego kod životinjske hrane, i obje komponente željeza (tzv. hem (životinjsko) i ne-hem (biljno)) imaju svoje uloge u našem organizmu, svoje prednosti i mane. Jednu manu hem-željeza si istakla: pojačavanje lučenja slobodnih radikala. S druge strane, hem-željezo se bitno lakše apsorbira i brže pokreće organizam. Anemija kod velikog broja žena često je posljedica disbalansa s hem-željezom, ali i drugim s tim povezanim komponentama prehrane. Međutim, razlog nije isključivo biljna prehrana sama po sebi, budući da se može adekvatno željeza namiriti i iz biljne hrane. Veći problem je u tome što ljudi ne paze na svoj jelovnik, pa misle da ako su vegetarijanci da mogu jesti svašta, a isto vrijedi i za mesojede.
Što se soje tiče, ona također ima svoje prednosti i mane. Budući da su prednosti toliko razvikane, o njima nije potrebno pisati. Međutim, da stvari s konzumacijom soje ipak nisu toliko ružičaste, odavno je poznato. Zato bi se češće od same soje trebali konzumirati fermentirani sojini proizvodi kao što su tofu, tempeh, miso, shoju, tamari i slični. To je zato što je sama soja teško probavljiva za naš organizam. Osim toga, postoje i drugi problemi, hormonalne prirode, koje soja potiče i koji nisu bezazleni, a svakako treba spomenuti i to da je GM soja loš izbor.
Mislim da smo raspravu o štetnosti soje već imali na potforumu Zdravlje, u okviru teme "Škola zdrave prehrane"... :)
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Empty
PostajNaslov: Re: Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt   Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Icon_minitimepon svi 07, 2012 3:12 pm

Zbog društva postoje stvari o kojima je čak i bolje šutjeti nego govoriti. Prva je vjera, drugo je prehrana. Oboje može dovesti do omalovažavanja. Najbolje da ljudi ne znaju, tko ih šljivi, bar bude mir.

Vegatarijanstvo/svejedstvo/mesojedstvo percipiram ko čisti izbor pojedinca, ergo ništa od navedenog moralno ne vrijednujem više. Stoga moj odgovor na oba pitanja iz uvodnog posta je negacija. Hoćeš jesti meso? Jedi meso. Nećeš? Nemoj.
Sasvim jednostavno gledam na to. Pretpostavljam.
[Vrh] Go down
Blackness
Višestanični organizam
Blackness


Male
Sagittarius Horse
Broj postova : 35
Age : 33
Registration date : 06.03.2012

Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Empty
PostajNaslov: Re: Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt   Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Icon_minitimepon svi 21, 2012 3:31 pm

par stvari
prvo, ubijanje životinja kao takvo nije moralno upitno, ubijanje bilja i ubijanje životnija je nužnost, a licemjerno mi je praviti razliku između psa i luka, samo zato jer ovaj drugi nema nervni sistem i što se ne možemo poistovjetiti s njime. To je nešto što nalazim dosta jadnim kod većine vegana, no dobro.
to rečeno, zarobljivanje životinja mi nije prihvatljivo, gdje provode živote u vlastitim govnima - to vjerojatno nije neko ispunjenje života, kako ljudskog tako i životinjskog, i u nekom normalnom svijetu jedino dostupno meso bi bila divljač i riba. Iz tog razloga i jesam prestao jesti industrijsko meso, iako ne i mlijeko makar je sistem dobivanja više manje isti.
Bilje, s druge strane, raste na istom mjestu stalno pa ga baš i ne možeš zarobiti, a voli bit u govnima.
[Vrh] Go down
Bozon
Riba
Bozon


Male
Scorpio Horse
Broj postova : 173
Age : 33
Location : Balkan
Registration date : 06.05.2012

Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Empty
PostajNaslov: Re: Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt   Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Icon_minitimeuto svi 22, 2012 1:29 am

Meni je ubijanje nečega za razvijenim živčanim sustavom moralno upitno, ali ako jedem strvinu životinje koja je uginula prirodnom smrću onda tu za mene nema problema.

Pas je daleko kompliciranija nakupina stanica od recimo luka, pas može biti privržen nekome po meni on pokazuje spektar emocija, s psom možeš stupiti u kakvu takvu interakciju, recimo pomaziš ga po glavi on će te gledat okicama i mahat repom dok sa lukom to ne možeš.

Nisam vegetarijanac čisto zato što ne postoji dovoljno kvalitetna zamjena mesu.
[Vrh] Go down
LJUBAV
Žaba
LJUBAV


Female
Cancer Horse
Broj postova : 269
Age : 33
Registration date : 06.05.2012

Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Empty
PostajNaslov: Re: Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt   Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Icon_minitimeuto svi 22, 2012 2:19 pm

ohhh booožeee... uopće ne vrijedi objašnjavati... tek kad sjekira padne na glavu ili na neki dr gio tijela i kad ljudi počnu jaukati onda prvo kažu doookkktore ppoomoozi e onda ih doktori dobro ižmiču pa ih pljunu ko žvaku i kažu da je on/ona gotov slučaj da medicina tu ništa ne može... e onda se dobri pametni čovac uputi onima po kojima je gazio, pa počne piti čajeke prirodne pa postane vegetarijanac ili laktovegetrijanac čak u slučajevima da im se prijeti brzom smrću postanu i vegani na sirovoj preharni... zatim taj čovac ostane živ i pita se a šta mu prije bilo da je radio to što je radio. ehh daaa, meni su takve priče jaaakoo poznate a ima ih hvala bogu sve više i više. krenuvši od mene moje stare i ostalih. moja stara je imala visok tlak sve dok nij pukla i rekla: e nebude nikakva farmaceutska industrija zarađivala na meni, idem u vegetrijance. i žena od tad nema visok tlak, a moj stri ga ima i on je preslab da bi se mogao na to odlučiti on je izabaro put tabletica. ha bože mili nek svatko izabere kako hoće. živi bili pa vidjeli, a ja gledam pa se smijem i smijem i smijem.
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Empty
PostajNaslov: Re: Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt   Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Icon_minitimeuto svi 22, 2012 3:06 pm

Mislim da je u svemu jedino bitna mjera. :)
Naravno da ljudi koji konzumiraju puno mesa, masnoća ili pretjeruju u bilo čemu imaju problema sa zdravljem.
U većini slučajeva, relativno zdrav čovjek ne treba totalno prijeći na veganstvo/vegetarijanstvo niti je isto nužno najoptimalnija prehrana da bi se mogla generalizirati kao takva (u nekim slučajevima se ipak zahtijeva radikalna promjena prehrane), ali je bitno paziti što se jede i koliko se jede.
Ako se o nevedenom vodi računa, mislim da je rizik od nekih zdravstvenih tegoba puno manji.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Empty
PostajNaslov: Re: Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt   Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Icon_minitimeuto svi 22, 2012 3:27 pm

"Ne pogani čovjeka ono što ulazi na usta, već ono što izlazi iz njih."
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Empty
PostajNaslov: Re: Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt   Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Icon_minitimesri svi 23, 2012 12:43 pm

Što kaže momak kada prekine sa djevojkom vegetarijankom:

Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Rlcnf9

rofl2
[Vrh] Go down
Star
Dinosaur
Star


Male
Broj postova : 391
Location : Zagreb
Registration date : 13.04.2010

Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Empty
PostajNaslov: Re: Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt   Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Icon_minitimečet svi 24, 2012 3:17 pm

LJUBAV je napisao/la:
ohhh booožeee... uopće ne vrijedi objašnjavati... tek kad sjekira padne na glavu ili na neki dr gio tijela i kad ljudi počnu jaukati onda prvo kažu doookkktore ppoomoozi e onda ih doktori dobro ižmiču pa ih pljunu ko žvaku i kažu da je on/ona gotov slučaj da medicina tu ništa ne može... e onda se dobri pametni čovac uputi onima po kojima je gazio, pa počne piti čajeke prirodne pa postane vegetarijanac ili laktovegetrijanac čak u slučajevima da im se prijeti brzom smrću postanu i vegani na sirovoj preharni... zatim taj čovac ostane živ i pita se a šta mu prije bilo da je radio to što je radio. ehh daaa, meni su takve priče jaaakoo poznate a ima ih hvala bogu sve više i više. krenuvši od mene moje stare i ostalih. moja stara je imala visok tlak sve dok nij pukla i rekla: e nebude nikakva farmaceutska industrija zarađivala na meni, idem u vegetrijance. i žena od tad nema visok tlak, a moj stri ga ima i on je preslab da bi se mogao na to odlučiti on je izabaro put tabletica. ha bože mili nek svatko izabere kako hoće. živi bili pa vidjeli, a ja gledam pa se smijem i smijem i smijem.

Problem ljudi je što trpaju tablete u sebe bez potrebe, za svaku malu glavoboljicu tabletica i onda kada ih pukne jaka onda se čude i ne razumiju da tablete imaju popratne efekte. Nema to veze sa čajekima ili zato jer netko ne jede meso, to ima samo sa zdravim razumom i kontroliranom ishranom umjesto pretjeranim uživanjem u hrani pa lijekovima. Dosada recimo nisam nikada čuo da je netko spašen od raka radi čaja ili ne jedenja mesa, to su gluposti i hrana nema veze sa bolestima ako si umjeren. Sve može biti otrov u dovoljnoj količini.

Archangel je napisao/la:
"Ne pogani čovjeka ono što ulazi na usta, već ono što izlazi iz njih."

Ne bih se mogao bolje složiti.
[Vrh] Go down
Blackness
Višestanični organizam
Blackness


Male
Sagittarius Horse
Broj postova : 35
Age : 33
Registration date : 06.03.2012

Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Empty
PostajNaslov: Re: Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt   Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Icon_minitimeuto lip 26, 2012 11:16 pm

Evo naletio na ovaj info pa da pridonesem raspravi

http://brianoconnor.typepad.com/animal_crackers/2004/08/lobsters_plant_.html je napisao/la:

Animal rights supporters argue that, if an organism re- acts negatively to any exterior influence, and seeks to avoid further contact, then it is in pain. "Fish feel pain," it was announced in May. Scientists at the Roslin Institute and the University of Edinburgh had placed electrodes in the brains of trout and made recordings as they poked the fishes' heads. They discovered that the trout brains fired reactive neurones. When acid or bee venom was applied to their lips, the trout rubbed them on the gravel in their tank.

On the same basis, it can be argued that plants also feel pain. They, too, recoil from detrimental sensations. Research by Alan Bown of Brock University in Canada showed that, ten seconds after an insect crawls on to a leaf, the plant secretes a paralysing agent (called gamma aminobutyric acid) that attacks the intruder's nervous system. Bown explained that plants distinguish between harmless contact from raindrops and the action of caterpillar feet. Not only that, but having been attacked by insects, plants repair their wounds by releasing the chemical superoxide, which helps to prevent infection.

This is not new: botanists have known for a long time that plants have defensive mechanisms. But in June 2002, researchers in Bonn found that plants emit ethylene gas when under attack. The scientists also attached microphones to the vegetation and observed that whereas the plants normally emitted a bubbling sound, under attack from insects, they gave off piercing screeches. Scientists at the Baylor University Medical Centre in Dallas have measured the chemical response of plants to being pulled up, peeled, cooked and eaten. The results, said Professor Barry Lindzer, showed that "plants initiate a massive hormone and chemical barrage internally when they suffer any kind of injury". He continued: "This response is akin to the nerve response and endorphin release when an animal is injured. We cannot ignore the similarities." Scientists from Michigan State University say that plants have a rudimentary nerve structure that allows them to feel pain. "The nervous system is undeveloped, but it is there."

Toliko o tome da biljke ne osjećaju bol.
Samo zato jer nešto nema krzno i ne krvari i ne vrišti, ne znači da je išta manje živo ili svjesno, ni da manje zaslužuje živjeti.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Empty
PostajNaslov: Re: Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt   Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Icon_minitimesri lip 27, 2012 4:08 am

Samo negdje se treba postaviti granica kod ovakvih stvari. Neću se sad valjda osjećati loše ako čupam drač, kosim travu i šišam živicu, pa čak i ako se pokaže da biljke osjećaju nešto.
[Vrh] Go down
Kahali
PraGlodavac
Kahali


Male
Capricorn Dragon
Broj postova : 584
Age : 47
Registration date : 19.10.2011

Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Empty
PostajNaslov: Re: Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt   Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Icon_minitimesri lip 27, 2012 7:39 pm

Što se tiče priče o Moralu kod Vegana ili vegeterijanaca u 99% slučajeva ti ljudi ne znaju sastaviti 2 razumne rečenice nakon prve rečenice ili nakon, nedaj bože, nekog pod-pitanja ili neke kontrateze koju im pokušate plasirati, probajte sami.
Ovo ja promatram kao još jednu od new-age trivijalizacija Znanja koja stvarno imaju smisla, ali nakon što dodju na Zapad obično vrlo brzo bivaju potpuno krivo tumačena, najčešće štrihana (čitaj skraćena) do mjere neprepoznatljivosti i na kraju podvaljena u paketu kao neka duboka ideja ili doktrina koja samo dobro zvuči i ništa više.
Raznorazni mediokriteti ili prosječne individue koji nisu odrastali u okruženjima u kojima su mogli biti izloženi raznim znanjima/utjecajima, mišljenjima ili možda jednostavno nisu imali priliku čuti razne stavove i razna shvaćanja obično ovakve ideje koje čuju potpuno upiju u post-adolescentskom periodu i jako im je teško bilo što reći ili pokušati objasniti pa zapravo na kraju završe tako da ni ne znaju baš puno o cijeloj stvari, niti o njoj razmišljaju jer su zapečatili svoj konačan stav kao npr. "naravno da je veganska prehrana zdravija"
Evo ovdje ću sada kao svrsishodnu digresiju linkati jedan filmić na you-tube-u u kojem je dotična osoba iz intervjua načela upravo taj mit o vegeterijanstvu i iako i u toj njenoj priči ima rupa i neke ideje vegeterijanstva (isključivo kao 'pametnije' ishrane) nisu loše u bazi, svatko tko nije slijepo zatrovan bezbrojnim new-age dogmama i zakonima može zbrojiti dva i dva nakon gledanja:

https://www.youtube.com/watch?v=rNON5iNf07o

Ovaj video je takoreći početnički tj. za one koji su tek počeli sa vegeterijanstvom ili oni koji su još neodlučni koliko je ishrana mesom 'Loša'/'Dobra' što se tiče same kemije i biologije našeg organizma.
Moram napomenuti da nekim ljudima po "defaultu" jako odgovara vegeterijanska prehrana kao što drugim puno više odgovara prehrana koja uključuje meso i sretao sam liječnike koji znaju vrlo brzo odrediti što je generalno bolja vrsta hrane kod nekog pojedinca.
Ovo se kod nas u zapadnoj medicini ne prakticira na tom nivou i samo se ponekad od ponekog može čuti neki šturi savjet oko izvjesnih dijeta za vrijeme nekih bolesti, dok se primjerice u Ayur-Vedskoj praksi (i nekim drugim) to odmah odredjuje čim se odredi Tip čovjeka (Vata, Kapa ili Pita) i pritom i predvidi i prevenira niz posljedica za čovjekovo zdravlje samom ishranom.
Moramo dakle uzeti u obzir mnoge faktore kada pričamo o vrsti ishrane a neki su recimo o kojoj vrsti klime i geografije pričamo kada pričamo o vegeterijanstvu, o kojoj vrsti čovjeka, o tome koliko je taj čovjek Zdrav/bolestan, koliko je star, kakve uvjete za život ima pa čak i sa čim se u životu bavi.
Jednom Kinezu recimo nijedan Ayur-vedski liječnik nebi preporučio nijedan mliječni proizvod za unošenje bijelančevina već bi mu rekao da jede meso ili grah, ovo je ne samo zato što Kinezi u većini nemaju istu kulturu i tradiciju već i zato što ih velika većina zaista uopće ne luči Enzim koji je potreban organizmu u preradi mliječnih masti.
Vegeterijanstvo iz Moralnih razloga je prilično banalna i kontradiktorna stvar, pogotovo za Zapadni svijet i mentalitet koji nikada nije pretjerano ni znao ni mario za vrijednosti te vrste ali se eto u nekom trenutku kada to kaže neka Madona ili neki Lennon počnu činiti kao cool, trendy i IN pa ih odmah gomila zaljubljenih teenajdžera inkorporira u svoje živote misleći kako će time postići neke duhovne visine ili 'odradjivati' svoje zaboravljene karme istovremeno vršeći puno gore stvari potpuno rutinski i nesvjesno na dnevnoj bazi ...
... ako bi se netko od njih dosita bavio kako ide izvorna priča o Moralu i konzumiranju mesa životinja tom bi logikom vrlo brzo došao do ideje (koje neke sekte stvarno i prakticiraju) a ona pretpostavlja kako se ne trebaju rezati ni kosa ni nokti zato što sadrže bakterije i organizme koje bez te simbiotičke prirode sa nama umiru pa ni njih, ni biljke, ni lišće, ni kukce ne smijemo ni slučajno ni na jedan način uništavati, a sve to "duboko" promišljamo dok se svakodnevno vozimo u autu ili avionu potpuno nesvjesni monoksida kojeg izgara iz auspuha ili svojom indiferentnošću prema spoznaji o tome potpuno podržavajući najkrvoločniju industriju na svijetu ili dok način života koji žive sa bliskim ljudima oko sebe uzrokuje gomilu frustracija, agonije i stresa bez da na to ikada i pomisli, ali je bitno da su oni Vegeterijaci i da oni mare za razliku od drugih ...
Ovo je strašno licemjerna, plitka i ne-uviđavna grupa ljudi zapravo, oni se ne bave istinom, ne bave se ničim kvalitetnim niti ikome oko sebe time pomažu, a ako misle da su na putu dharme (ispravnosti) zato jer ne jedu meso GRDNO se varaju i razultat vegeterijanstva koji ima kao početnu točku taj iznenadno pobudjeni moral, simpatiju i sažaljenje nad životinjama najčešće ima za rezultat negativne a ne pozitivne posljedice.
Razlog ovim negativnim posljedicama je opet Neznanje i neinformiranost a oni su isti i za njihovu prvobitnu odluku da postanu vegetarijanci. To ne znanje mnoge mlade ljude u adolescentskoj preosjetljivosti i toj (pre)emotivnoj fazi njihovog života vodi direktno u razne bolesti radi nedostatka raznih masti i minerala koje jednostavno oni genetski nisu u stanju preraditi u dovoljnoj količini iz Bilja i voća.
Ukratko meso je oko 100 puta hranjivije od bilja što se tiče te vrste nutrienata, a unutarnji organi životinja 100 puta su hranjiviji od mesa mišića ili nekih danas najprepoznatljivijih delicija. Lav (kao ni Tigar ako može birati) nikada ne jede meso već upravo organe ubijenih životinja, lavovi meso ne jedu nikad osim u jako teškim situacijama sa dugoročnim periodima bez hrane.
Sve u svemu osim Teen uvjerenja i parcijalno shvaćenih doktrina od strane nedovoljno obrazovanih ljudi vegetarijanstvo može zvučati primamljivo, bolje, zdravije ili moralnije ali u suštini nijedno od tih spomenutih kvaliteta niti je konačna istina niti je u nekim slučajevima čak i parcijalna istina a često je potpuno obrnuto.
Što se tiče Zavjere koja je stvorena radi ciljeva dodatne zarade velikim ratarskim prevarama (najviše u sj.Americi ali sve više i u ostalim dijelovima svijeta radi domino efekta) jedan je od razloga stvaranja Trenda tj. kulture Vegeterijanstva, ova zavjera doslovno stvara deficit i indiretno ljude čini bolesnim ili dugoročno gladnim (za detalje o ovome pogledati filmić sa Tube-a)
[Vrh] Go down
Sponsored content





Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Empty
PostajNaslov: Re: Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt   Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Vegatarijanstvo - moralni i etički aspekt
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Filozofija-
Forum(o)Bir: