Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Natjecanje

Go down 
Go to page : Previous  1, 2
Autor/icaPoruka
Galileo Galilei
Superprašina
Galileo Galilei

Male
Pisces Rat
Broj postova : 11032
Registration date : 26.12.2007

Natjecanje - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Natjecanje   Natjecanje - Page 2 Icon_minitimepet srp 04, 2008 10:34 am

merkurica je napisao/la:
i porazi, koji jesu malo boljeli, samo su me naučili da cijenim "protivnika" i da ponešto i naučim...ne samo o njemu, nego i o ljudima općenito jer ljudi se natječu na različite načine, varijacije su na temu mnogobrojne. zubo
da, hoćeš reći kako treba promjeniti taktiku kako bi se protivnika porazilo
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana

Female
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Registration date : 22.09.2007

PostajNaslov: Re: Natjecanje   Natjecanje - Page 2 Icon_minitimepet srp 04, 2008 5:29 pm

Citat :
ta duhovnost i filozofija služe kako bi se izdigli iznad životinja.

šala Gali, šala kava

Citat :
ta duhovnost i filozofija služe kako bi se izdigli iznad životinja.

Ili
da vratimo vrijeme kad su se starci (a nekad si bio jako star sa 40
godina) zamlaćivalo maljem jer su nepotrebni i nekorisni. Trošili su
zrak i hranu, te prostor.

Prirodni odabir ide k tome da najslabiji propadaju, ali mislim da bi se trebali uzdići iznad tog "nagonskog"

u pravu si, ali tanka je linija koja nas razdvaja od životinja.
gledala sam repotražu, mislim da je bio Irak u pitanju, kad je u gužvi ispred
kamiona koji je dijelio hranu tip nekih 40-tak godina oteo kutiju sa
hranom klincu od nekih 8 godina. dok smo siti možemo i filozofirati i
baviti se svim predivnim stvarima ali kad glad zavlada zna se što je
prvo.
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana

Female
Aries Tiger

PostajNaslov: Re: Natjecanje   Natjecanje - Page 2 Icon_minitimepet srp 04, 2008 5:33 pm

Galilei Galileo je napisao/la:
floridana je napisao/la:
i velike se firme takmiče...tko će napraviti
najbolji, najbrži, najjeftiniji procesor, grafičku itd. to stvara
zdravu konkurenciju i kao društvo tehnološki napredujemo. mislim da je
to negdje u nama usađeno (ili ja to iz ovnovske perspektive zubi)
ne spominji nam informatičku branšu.
Jer od monopola, gori je duopol. Daje privid natjecanja, ali u biti je isto.
bolji je i duopol nego monopol, a kad smo već kod informatičke branše da je INTEL ostao sam na tržištu danas bi jahali spore i skupe mašine a pola od nas nebi komuniciralo na ovakav način. takmičenje za kupce (a time i za profit) je učinilo svoje
[Vrh] Go down
Merkurica
Čovjek
Merkurica

Female
Capricorn Cat
Broj postova : 3886
Registration date : 24.12.2007

PostajNaslov: Re: Natjecanje   Natjecanje - Page 2 Icon_minitimepet srp 04, 2008 9:51 pm

gali, tako bit ti htjela nešto pametno odgovoriti, ali napila sam se ko majka, pa ono rofl2
[Vrh] Go down
Galileo Galilei
Superprašina
Galileo Galilei

Male
Pisces Rat

PostajNaslov: Re: Natjecanje   Natjecanje - Page 2 Icon_minitimesri srp 23, 2008 9:25 am

floridana je napisao/la:
gledala sam repotražu, mislim da je bio Irak u pitanju, kad je u gužvi ispred
kamiona koji je dijelio hranu tip nekih 40-tak godina oteo kutiju sa
hranom klincu od nekih 8 godina. dok smo siti možemo i filozofirati i
baviti se svim predivnim stvarima ali kad glad zavlada zna se što je
prvo.
je, gledao i ja neki dokumentarac. čovjek zatvorio svoje dijete u podrum pa je silovao godinama i sa njom ima djece. što je tu bio prioritet?
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana

Female
Aries Tiger

PostajNaslov: Re: Natjecanje   Natjecanje - Page 2 Icon_minitimesri srp 23, 2008 10:01 am

je, gledao i ja neki dokumentarac. čovjek zatvorio svoje dijete u podrum pa je silovao godinama i sa njom ima djece. što je tu bio prioritet?
mislim da ti usporedba uopće nije dobra. govoriš o nenormalnom umu u normalnim okolnostima a ja govorim o normalnom umu u nenormalnimi okolnostima
[Vrh] Go down
Galileo Galilei
Superprašina
Galileo Galilei

Male
Pisces Rat

PostajNaslov: Re: Natjecanje   Natjecanje - Page 2 Icon_minitimesri srp 23, 2008 10:07 am

floridana je napisao/la:
mislim da ti usporedba uopće nije dobra. govoriš o nenormalnom umu u normalnim okolnostima a ja govorim o normalnom umu u nenormalnimi okolnostima
a što su to normalni uvijeti. za mene su sve normalni uvijeti. i kad sam tamo bio, to su bili sasvim ok uvijeti. ali sam sam stvorio nenormalne uvijete u svojoj glavi.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW

Male
Libra Dog
Broj postova : 6337
Registration date : 26.05.2009

PostajNaslov: Natjecanje   Natjecanje - Page 2 Icon_minitimened lip 17, 2012 5:48 pm

Ovu temu otvaram s ciljem da utvrdimo što je to točno natjecanje, na koji način natjecanje funkcionira, što ono znači za razvoj pojedinca koji u njemu sudjeluje, koji sve oblici natjecanja postoje, je li nam bilo kakvo natjecanje uopće potrebno i ako jest, u kojim situacijama.

Na otvaranje ove teme ponukan sam zbog aktualnog sportskog, nogometnog prvenstva (natjecanja) Euro 2012 i temom o ubijanju pasa lutalica u Ukrajini zbog dotičnog prvenstva.

Započet ću s citatom s engleske wikipedije:

Citat :

Competition in biology, ecology and sociology is a contest between organisms, animals, individuals, groups, etc. for territory, a niche, or a location of resources, for resources and goods, for prestige, recognition and awards, for mates and group or social status, for leadership; it is the opposite of cooperation.

Dakle, natjecanja postoje radi osvajanja teritorija, područja od interesa, resursa i dobara, prestiža, priznanja i nagrada, radi parenja i društvenog statusa te vodstva. Suprotan pojam je surađivanje.

Što mislite, koliko natjecanje doprinosi kvaliteti društva, a koliko mu odmaže?

Ja mislim da je natjecanje naslijeđe prošlosti i da ono češće odmaže nego što pomaže. Suradnja je temelj budućnosti i napretka, dok je natjecanje ostatak od životinjskog svijeta u nama, nešto što je trenutno prisutno kod najvećeg dijela populacije, ali nešto što u konačnici nije poželjno ako želimo napredovati kao vrsta i ne zadržavati status quo ili degradirati ovaj planet i njezin ekosustav.

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Natjecanje   Natjecanje - Page 2 Icon_minitimened lip 17, 2012 8:38 pm

Ako izbacimo bolesnu kompetitivnost u svemu, isljučivu želju da se time samodokazujemo i uzdižemo ego, te želju da se time isforsira poštovanje drugih, tada ono što ostaje čini, po mom ukusu, natjecanje nečim pozitivnim, i za pojedinca i za društvo.

Iako se navodi da su kooperacija i natjecanje suprotni pojmovi, moram primjetiti da jedno ne pobija drugo. Dapače, u nogometu kompetitivnost upravo potiče kooperaciju. Zašto? Jer ako želiš biti bolji od drugog tima, želiš pobijediti, tada moraš razvijati kooperaciju i djelovati s ostalim igračima kao tim.
Nogomet je samo jedan primjer, ali poanta je da upravo kompetitivnost nekad potiče suradnju i kooperaciju, jer bez toga se ne može uspjeti. To je temelj svih timskih sportova, a i mnogih drugih stvari gdje se treba djelovati kao tim.

Što se pojedinačnog slučaja tiče, kompetitivnost nas može potaknuti da budemo bolji, da radimo više na sebi u nekom pogledu. Teško je ne primjetiti tuđe rezultate i postignuća, te ih usporediti sa vlastitima i pritom se zapitati "mogu li ja to bolje od njega?". Pritom bi to trebao biti poticaj, ne i isključivi cilj vlastitog napretka.

Mnoga natjecanja (koja su baš to) završe tako da se kroz natjecanje stekne respekt među pojedincima ili timovima, a poslije se sve zalije pivom i druženjem. Više nije bitno tko je pobjednik, a tko gubitnik. U samom natjecanju jest bitno jer je to i poanta natjecanja, ali iz toga može proizaći upravo to što napisah.
Na koncu konca, ne treba natjecanje shvaćati kao nešto jako ozbiljno, već kao zaigranu kompetitivnost gdje je cilj pobijediti - što ne znači da je onaj koji je izgubio gubitnik. Zato se i kaže ono, "važno je sudjelovati".

Kompetitivna narav može itekako biti pozitivna i za pojedinca i za tim, tako i za društvo, ako se radi o zdravoj dozi kompetitivnosti. Zato bih rekao da su natjecanja ništa drugo do li igre.

S druge strane ovo što se danas u sportu vrti golemi novac, to jest postao problem. Nogomet se više ni ne igra zbog zabave, reakcije i kompetitivnosti, već samo kompetitivnosti i uspjeha. Unatoč tome, na pitanje "treba li nam natjecanje?" odgovaram da treba. Nema nešto bolje od toga da se cijela ekipa ujedini i zajedno navija za svoje, zajedno slave i općenito djeluju kao jedno. Natjecanje nas ne uči tome da su drugi timovi manje vrijedni ili da treba pošto poto pobijediti, na to nas povlači ono što je u nama, stavovi, prioriteti pa nadalje.

Stvar se svodi na to koliko pojedinac ima istaknutu kopetitivnu crtu u sebi. Onaj tko to nema niti neće shvatiti ove koji ju imaju budući da nikad nije osjetio stvari kao taj pojedinac. Netko toga nema nimalo u sebi, pa ni ne djeluje u skladu s time, ima neke druge stvari koje ga guraju naprijed. Iako imati kompetitivnu crtu ne znači da te isključivo kompetitivnost gura naprijed, to samo povremeno.

Možda na natjecanje gledam pozitivno zato jer i sam imam istaknutu tu kompetitivnu crtu u sebi koja me često gura naprijed.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Registration date : 15.08.2009

PostajNaslov: Re: Natjecanje   Natjecanje - Page 2 Icon_minitimeuto lip 19, 2012 1:42 pm

Ja mislim da je natjecanje nešto vrlo primitivno i zaostalo i da koči napredak društva. Jer, kad se natječeš, neko će uvijek biti pobjednik a neko gubitnik. Pri tom onaj koji izgubi će biti povrijeđen, a to nikako nije dobro, jer više neće voljeti onog koji ga je pobijedio, a biti voljen i prihvaćen je najvažnija stvar u društvu. Strana koja pobijedi potom će osjećati krivicu zbog pobjede i nastojaće je izbjegavati, po mogućnosti će se izviniti onome pobijeđenom zato što je bila bolja u nečemu i pokušaće se nekako iskupiti zbog svoje pogreške i primitivizma.

Natjecanje pomaže samo životinjama, ali ljudima odmaže, jer mi ljudi smo posve posebna vrsta, mi smo iznad njih, zapravo, nismo iznad (i to bi bilo neko natjecanje) ali smo nešto više... zapravo, htio sam reći drukčije - i za ljude ne vrijede pravila i prirodni zakoni koji vrijede za sve ostale žive organizme. U biti, sve što je čovjek ikad napravio, napravio je saradnjom, počev od svemirskih letova i sondi do posve trivijalnih stvari poput osvajanja...odnosno, udruživanja sa suprotnim polom. Na primjer, 1000 muškaraca će se lakše udužiti sa jednom ženom nego jedan, jer svaki od njih nosi dio tereta cjeline, pa i ako ne uspiju da je osvoje... pardon, da se udruže sa njom lakše će im biti da podnesu poraz... pardon, neuspjeh - jer će se krivica ravnopravno dijeliti između njih i neće biti toliko povrijeđeni, neće to doživjeti lično, jer su oni tek zajedno činili jednu ličnost, ali ponaosob nisu ličnost, već samo dio jedne mnogo veće ličnosti..

Natjecanje je loše i pogrešno jer ono navodi na zaključak da postoje razlike među ljudima, a mi danas znamo da su svi ljudi isti i da među njima nema i ne smije biti razlika, barem ne nekih bitnijih zbog kojih bi se netko osjećao manje vrijedan. Osim toga, ako neko ne može nešto učiniti sam, bolje mu je da se udruži sa ostalima koji to isto ne mogu, manje će patiti zbog svoje nesposobnosti a i neće osjećati potrebu da se mijenja, već će naučiti da je on dobar i vrijedan takav kakav jeste; svaka promjena je opasnost i izaziva nespokoj i nezadovoljstvo. Treba biti zadovoljan onim što jesi i nipošto ne težiti da se bude bolji - inače. netko bi se mogao osjećati ugrožen kraj nas i zamjeriti nam što smo se usudili misliti da smo bolji i da možemo biti i bolji.

Prema tome, svi su ljudi jednaki, nema boljih niti gorih, već smo svi djeca jedne više svijesti koja prožima cijelo postojanje koja je čista ljubav i milost i u kojoj se sva živa bića utapaju i postaju jedno s vječnošću...

Amin!

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Natjecanje   Natjecanje - Page 2 Icon_minitimesri lip 20, 2012 12:41 am

Iako ima nekih stvari kod kojih nisam pohvatao kako si došao do zaključka, volio bih kada bi ovo malo bolje pojasnio jer nikako da shvatim poantu:

Archangel je napisao/la:
Treba biti zadovoljan onim što jesi i nipošto ne težiti da se bude bolji - inače netko bi se mogao osjećati ugrožen kraj nas i zamjeriti nam što smo se usudili misliti da smo bolji i da možemo biti i bolji.

Prvo što ne kužim jeste - zašto se ne bi težilo tome da se bude bolji? Zašto to ne bi bila pozitivna stvar? (postavljam pitanje uzimajući u obzir da si spomenuo da smatraš promjene opasnošću koja izaziva nespokoj i nezadovoljstvo).
Druga stvar koju ne kužim jeste na koji su uopće način povezane ove dvije rečenice, ona prije povlake i ona poslije povlake. Ako uzmem u kontekst cijeli odlomak, opet mi nije jasno. Zašto bi se netko uopće mogao osjećati ugrožen zbog toga što mi mislimo da bismo mogli, a možda i trebali biti bolji? Kako si to povezao s mišljenjem da smo bolji od nekoga?
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8408
Registration date : 28.12.2007

PostajNaslov: Re: Natjecanje   Natjecanje - Page 2 Icon_minitimesri lip 20, 2012 8:57 am

@Arch jel ti dobro zubi

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Natjecanje   Natjecanje - Page 2 Icon_minitimesri lip 20, 2012 3:22 pm

@Blizz, nema tu ništa nejasno, to se samo po sebi razumije. Ako se teži tome da se bude bolji u nečemu, postoje dvije moguće varijante:

1. uspjećeš i
2. nećeš uspjeti.

Ako uspiješ, to znači da je istovremeno neko drugi postao "gori", "lošiji" - dakle, ne-jednak nama. A mora biti jednak, jer bi inače došlo do stvaranja sve većih razlika između ljudi i to bi vremenom uništilo dobrosusjedske odnose. Evo, na primjeru fudbalske utakmice, kad nije neriješen rezultat, jedan tim odlazi kući veseo a drugi tužan. Zar ne bi bilo bolje kad bi se zakonom regulisalo da svaka utakmica mora završiti neriješeno, najbolje 0:0? Malo će se istrčati, potrošiti negativnu energiju i raspršiti je po terenu (inače, poslije svake utakmice bi trebao na teren doći energoterapeut da ga očisti od negativnh vibracija) i otići kući bez tog groznog osjećaja gubitka ili, u slučaju prosvijetljenih pobjednika, krivice zbog pobjede i nanošenja bola drugoj strani. Još bolja varijanta bi bila kada bi na terenu bio samo jedan tim, malo bi si dodavali loptu po travi, pa zatim zajednički gurnuli u gol. Zar ne bi bilo tako bolje? Nema pobjednika, nema gubitnika. Čista zabava!

Nespokoj i nezadovoljstvo su oblici bola, a bol je simptom bolesti. Upravo zato sam i rekao da je natjecanje negativno, jer izaziva bolesno osjećanje.

Druga varijanta, ako ne uspiješ, opet dolazi do bola, dakle, i bolesti. Kako god okreneš, bolestan si. Zato je najbolje uopšte se ne natjecati ni s kim, ne težiti poboljšavanju i unaprijeđivanju, jer su to ionako samo iluzije i ostaci iz primitivnih, zaostalih vremena, to je ona životinjska crta koju treba pošto-poto eliminisati, jer nas ona koči u prosvijetljenju, ona zapravo pretvara svu svjetlost koja na nas pada od strane Više Svijesti u čisti mrak - u zlo.

ofca

@Chak, ne znam šta te tu buni, meni je sve to postalo kristalno jasno otkako sam se nekidan nagutao dima kad sam ložio vatru i dobio sam putem vizije poruku sa jedne više transdimenzionalne paracetamolne sferno-kvadratne sfere od strane daleko duhovnijih bića nego što smo mi. Šta tu ima da nije jasno? moli

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Natjecanje   Natjecanje - Page 2 Icon_minitimesri lip 20, 2012 5:11 pm

Hvala na odgovoru, sad mi je jasno što si htio reći zubi

S tim da želim prokomentirati da mi je do sad bilo sasvim normalno razmatranje da ljudi nisu u svemu jednaki, da je netko u nečemu bolji, drugi u nečem drugom. Onako razlike očito postoje, s tim da to ne povezujem uz pojam "vrijednosti". Zar da se uspoređujem s Ronaldom i tepam si da smo on i ja jednaki u nogometu jer nismo. Zna se tko je bolji i zašto je bolji. Zašto to ne bi rekli ako je istina? Ko što je vjerojatno istina da sam bolji od njega u fizici. Iliti ja sam gori/lošiji u nogometu, on je gori/lošiji u fizici. I šta sad, to je tako, netko je u nečemu bolji, netko lošiji zubi Što napominjem ne znači da je netko manje vrijedan od nekog drugog.

Ovo što si naveo primjer s nogometom, kako kome bi odgovaralo, ali meni bi tada nogomet izgubio smisao, tj. to više ni ne bi bio nogomet nego nekakvo naritavanje lopte po terenu bez reda. Postao bi nešto što me ne interesira za zbilja, kao sprdačina. Ali velim, nekome bi se to valjda i sviđalo.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Natjecanje   Natjecanje - Page 2 Icon_minitimesri lip 20, 2012 10:59 pm

Postoji mnogo vrsta natjecanja, imamo fizičko, intelektualno, idejno, zatim natjecanje između dva ili više ljudi, unutrašnje samonatjecanje između raznih ljudskih osobina i poriva, između čovjeka i okoline... Sve u svemu, ova definicija sa Wiki je prilično dobra, i ne bi imao šta bitno dodati.

Samo što ne vidim nikakav zdravorazumski razlog zašto bi neko imao nešto protiv natjecanja kao oblika interakcije u prirodi. Tim više što ga se ne može izbjeći, može se samo jedno zamijeniti drugim, vanjsko sa unutrašnjim, na primjer.

Važno je napomenuti da ta saradnja o kojoj je riječ u UP nije suprotnost natjecanju a priori - to je samo pojmovna suprotnost ali ne i de re suprotnost. Radi se o tome da se i "saradnja" kao takva pojavljuje iz potrebe za natjecanjem, pa bilo to sa nekom drugom grupom ljudi bilo sa nekim problemom (što spada u natjecanje sa okolinom, onim vanjskosvjetskim). Sam pojam je dosta širok jer definira akciju i odgovarajuću joj reakciju dva ili više sistema (koji mogu biti prosti i složeni) stoga bi bila gruba greška ograničavati ga samo na fizičko natjecanje između ljudi, kao u sportu.

PostajNaslov: Re: Natjecanje   Natjecanje - Page 2 Icon_minitime

[Vrh] Go down

Natjecanje
[Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2