Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Share

Sreća - stanje uma ili stanje duha

Go down 
Go to page : Previous  1, 2
Autor/icaPoruka
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Registration date : 15.08.2009

Sreća - stanje uma ili stanje duha - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Sreća - stanje uma ili stanje duha   Sreća - stanje uma ili stanje duha - Page 2 Icon_minitimečet srp 12, 2012 6:43 pm

@MoW, to je krajnje komplikovano. Nisam siguran da se to može znati u pravom smislu riječi, dakle, dokazati nekim eksperimentom... Možda bi bilo lakše odgovoriti na to ako preformuliramo ovo tvoje pitanje u pitanje kako možemo znati da li ono što zamislimo stvarno negdje postoji ili ne? Jedino na šta se možemo koliko toliko osloniti je neko načelo vjerovatnosti. Čovjek može u svojoj glavi zamisliti svašta, baš svašta, a svašta ne može postojati jer mora pripadati nekoj zakonitosti, poznatoj ili ne. Čovjek u svojoj mašti može, prema svojoj volji, zanemariti zakonitosti, sve ili samo dio, i na osnovu toga smisliti, šta ja znam, pile koje se okreće oko Marsa i Sunca i kljuca u komadiće zvjezdane prašine. Samo, nije vjerovatno, niti moguće prema poznatim zakonitostima, da to pile postoji.

Slično i u ovom slučaju, povedimo se za onim što nazivamo "common sense", zdravi razum, i procijenimo koliko je vjerovatno da neko stvarno crpi neku emociju iz nečega van perceptivnog svijeta. Tu nam se postavlja, ako usvojimo tu premisu, dvadeset miliona drugih, ne manje interesantnih, pitanja. Odakle ta sreća u Kosmosu? Preko čega je crpi? Zašto baš sreću? Može li crpiti i tugu odatle? Ako ih crpi odnekle, jesu li to onda njegove emocije ili emocije Kosmosa? Da li ima izbor da ih crpi ili one dolaze same? Zašto ih izražava svojim tijelom ako nisu njegove?

Itd. itd. itd. - unedogled.

Suština razloga zašto sam pristao uz teoriju volje-za-moć kao sredstva objašnjavanja fenomena sreće (i svih drugih) je što za to treba samo jedna premisa, koju onda dalje razvijaš, a ova alternativna koju zastupate ti, Alpha, Lyra i mnogi drugi zahtijeva tri, četiri, petnaest - ko to više može znati. Dok sve to ispretpostavljaš, na kraju zaboraviš šta si htio dokazati... :P

Common sense nalaže da najprije krenemo od jednostavnijeg ka složenijem objašnjenju, od više vjerovatnog ka manje vjerovatnom po načelu Occamove britve..

Sve je to subjektivno, to se razumije, ali ipak nisu sve ideje jednakovrijedne. Na tom nekom egalitarizmu ideja počivaju i napori kreacionista i IDiots-a da postanu ravnopravno zastupljeni u školama gdje se uči evolucija... :)

Guardian
zvezda

Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3244
Registration date : 23.09.2007

PostajNaslov: Re: Sreća - stanje uma ili stanje duha   Sreća - stanje uma ili stanje duha - Page 2 Icon_minitimened srp 22, 2012 1:43 am

Da li je sigurno da je sreca (a ne radost) emocija?... *

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Sreća - stanje uma ili stanje duha   Sreća - stanje uma ili stanje duha - Page 2 Icon_minitimened srp 22, 2012 3:04 am

U čemu je razlika?

Guardian
zvezda

Female
Capricorn Rooster

PostajNaslov: Re: Sreća - stanje uma ili stanje duha   Sreća - stanje uma ili stanje duha - Page 2 Icon_minitimened srp 22, 2012 11:14 am

sreca je stanje unutarnje nenapetosti, kada si u miru sa sobom... radost dolazi od spoljnih dogadjaja/senzacija... *

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Sreća - stanje uma ili stanje duha   Sreća - stanje uma ili stanje duha - Page 2 Icon_minitimened srp 22, 2012 9:24 pm

Zanimljiva distinkcija...

Ali i to stanje unutrašnje nenapetosti se percipira po "osjećaju", ne vidim neku drugu metodu kojom bi se to moglo ustanoviti. A emocija je isto što i osjećaj, barem se tako definiše, tim riječima koje koristimo dato je tačno određeno značenje i mada možemo imati i vlastite definicije, bolja je varijanta da, ako hoćemo označiti razliku između dva pojma koja se inače koriste kao sinonimi (emocija-osjećaj, sreća-radost), uvedemo nove termine. Inače, to će dovoditi do neporazuma jer će iste riječi u istom kontekstu označavati različite pojmove kod različih ljudi...

"Biti u miru sam sa sobom" mogli bi definisati kao stanje emocionalnog ekvilibrijuma, odnosno stanje zadovoljenja svih potreba, ali ni to nije trajno stanje i nije po svojoj prirodi unutrašnje - to je povezano sa percepijom, neko može da ima i nezadovoljene potrebe ali da nije još svjestan tih potreba - čim ih postane svjestan, više "nije u miru" jer se javlja žudnja...

Maglovita mi je ta razlika između unutrašnjeg i vanjskog jer čovjek nije samo grupa senzornih organa već on stvara varijantu stvarnosti na osnovu svojih senzacija koja nije ista kao i ona koja se nalazi oko njega, ona "objektivna"... Slika stvarnosti koja se generiše u umu je po prirodi rekurzivna, jer jedna percepcija jedne stvari u svijetu učestvuje u stvaranju percepcije druge, koja prethodi trećoj, itd. I tako pri svakoj sljedećoj percepciji ostaje otisak ne samo prethodnih percepcija, već, što je najzanimljivije, otisak samog "perceptora", subjekta, u stvarima - on gleda svijet očima koje vide svijet koji gleda njega kako gleda svijet...itd...itd...itd...

"Ako dugo gledaš u bezdan, i bezdan, takođe, gleda u tebe..."

Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Sreća - stanje uma ili stanje duha   Sreća - stanje uma ili stanje duha - Page 2 Icon_minitimepon srp 23, 2012 11:13 am

@Arch...stvar je u percipiranju pojma srece kao i pojma covjeka tj. toga da li smatramo da je (covjek) iskljucivo materijalno bice ili postoje neke druge komponente.

U principu se slazem da jedan veliki postotak ljudi nije u stanju percipirati osjecaj zadovoljstva (koji je za njih najbize pojmu srece) bez usporedbe s nekim/necim drugim. To je princip "nek susjedu crkne krava...." ili princip svih sportskih, nacionalnih, religijskih i inih 'natjecanja' gdje su 'navijaci' (koji uopce aktivno ne sudjeluju u "igri") sretni (?) ili nesretni (?) u odnosu na 'rezultat'...
Medjutim, kao sto i Zvezda spominje, odvojila bih takvu definiciju 'srece' od ove koje opisuju MoW, Lyra, Zvezda...

Da ne ulazimo u predpostavke postojanja duse kao i njene evolucije svejedno bih razlucila pojam srece kojeg ce netko osjetiti jer ima vise od susjeda od osjecaja srece koji dolazi iz, prividno, nejasnog izvora.
Ono sto netko osjeca jer je tim "nadjacao" susjeda u pravilu je vrlo kratkotrajno i funkcionira po principu droge (uvijek treba jos i vise). Danasnje doba obiluje takvim nacinom funkcioniranja medjutim rekla bih da je to sjena istinskog pojma srece. Nesto kao sto je slika pokusaj prikaza prirode. Radi se o stvaranju mozda prekrasnog umjetnickog djela koje se, koliko god vrhunsko bilo, opet ne moze usporediti sa stvorenim svijetom kojeg imitira.

Sreca bi trebala biti moguca svakom bicu bez obzira na "susjeda"....ako pricamo o stanju trajne (trajnije) srece koja dolazi iz samog bica.

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Sreća - stanje uma ili stanje duha   Sreća - stanje uma ili stanje duha - Page 2 Icon_minitimepon srp 23, 2012 3:29 pm

U tom slučaju, "susjed" može biti i druga varijanta nas samih, jedan umjetni fantom naše samopercepcije. Tog "fantoma" možemo primijetiti svaki put kad procjenjujemo vlastite postupke. Tada, u svrhu procjene, u svijesti se stvara jedan dihotomičan odnos "procjenjivač-procjenjivano"; obadvoje smo još uvijek mi, ali, kao da "izađemo iz sebe" i posmatramo sebe "sa strane". To je to udvostručavanje ličnosti koje sam, mislim, već spominjao, i na osnovu njega je definitivno moguće osjećati trajno stanje sreće ili nadmoći jedne varijante sebe (one procjenjivačke) nad drugom (procjenjivanom).

Na primjer, nekoga može radovati sama činjenica da mu nije potreban nikakav "treći" entitet da bi se osjećao srećnim/zadovoljnim/radosnim - po principu autosugestije/autohipnoze ostvaruje se razdvajanje jednog entiteta na dva - i opet se pojavljuje pathos distance, sličan onome koji neko može imati i prema drugom entetetu... Ja sam rekao da to spada u samopouzdanje, ali da je povezano sa osjećajem sreće - jeste to sve to, ali odvajam to dvoje da bi se lakše moglo ustanoviti to podvostručivanje ličnosti na osnovu kojeg može doći od pogrešnog tumačenja, različitog tumačenja istih fenomenoloških principa.

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Sreća - stanje uma ili stanje duha   Sreća - stanje uma ili stanje duha - Page 2 Icon_minitimepon srp 23, 2012 6:44 pm

Slazem se da se netko moze osjecati samozadovoljno i da ga taj osjecaj cini sretnim (i samozadovoljnim zubi ) ali to mi opet spada u kategoriju uvjetne srece (?).
U primjeru to bi izgledalo recimo ovako. Netko izreagira na datu situaciju na nacin na koji to smatra pozeljnim. Bude zadovoljan sa samim sobom i to ga cini sretnim. Medjutim, iduci put u istoj situaciji moze reagirati drugacije sto uzrokuje nezadovoljstvo pa cak umanjuje vrijednost one prvotne dobre reakcije koja je uzrokovala srecu. U principu tu ne bih rekla da se radi o sreci vec o zadovoljstvu.
Ono sto uzrokuje osjecaj zadovoljstva (netko ce reci srece), a uvjetovano je necim, vise-manje, izvanjskim zapravo ne bi bila sreca.

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Sreća - stanje uma ili stanje duha   Sreća - stanje uma ili stanje duha - Page 2 Icon_minitimepon srp 23, 2012 9:28 pm

Nego šta bi bilo?

Guardian
zvezda

Female
Capricorn Rooster

PostajNaslov: Re: Sreća - stanje uma ili stanje duha   Sreća - stanje uma ili stanje duha - Page 2 Icon_minitimeuto srp 24, 2012 10:31 am

BIlo bi emocija.

Da postedim sebe mnogo kuckanja, evo nekih ideja o razlikama izm. osecaja i emocija:

https://www.youtube.com/watch?v=HErR1hPgkDI

http://ratnicisvetlosti.com/prevod/greg-brejden/intervjui/iz-filma-mozes-izleciti-sopstveni-zivot/

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Sreća - stanje uma ili stanje duha   Sreća - stanje uma ili stanje duha - Page 2 Icon_minitimeuto srp 24, 2012 12:52 pm

Alpha je napisao/la:
Drugim rijecima, cak i ako bi osjecaj srece u potpunosti dolazio "iznutra" (da ne ulazimo sada sto bi to tocno znacilo) mozak/um je potreban da bi se taj osjecaj uopce percipiralo.

Upravo tako. Štoviše čak bih rekao da je potpuno nebitno odakle neki osjećaj sreće dolazi jer "odakle" je ionako vezano za našu percepciju. Ako mi imamo neku svoju definiciju duše, čak ako nam je ona jasna po pitanju iskustva, mi dakako možemo razlučivati razlike ovih i onih sreća te reći da jedna dolazi iz uma, druga iz duše. Netko drugi bi mogao u toj situaciji reći nešto svoje, možda čak napraviti dodatne podjele odakle sreća dolazi - iznutra, izvana, iz lijeva, iz desna.

S obzirom sam se izjasnio po pitanju definicije samog uma sa prve stranice, tako ja mogu reći da svaka sreća dolazi upravo iz uma, iz onog aparata s kojom ju uopće percipiramo. Nebitno je hoćemo li sad dalje raditi podjele na ovakav ili onakav izvor te sreće, činjenica je da smo ju osjetili. Ako je nekome potrebno da radi dodatne podjele odakle sreća kao takva dolazi, neka radi, ali ne vidim neki naročiti smisao u tome (osim za potrebe forumske rasprave). Podjela ionako ovisi o definiciji, a neovisno o definiciji mi ćemo i dalje osjećati to što osjećamo.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Sreća - stanje uma ili stanje duha   Sreća - stanje uma ili stanje duha - Page 2 Icon_minitimeuto srp 24, 2012 5:00 pm

Možemo se ganjati po semantici koliko hoćemo, ali bitni su stvarni efekti. Mislim, jasno je da postoji razlika između osjećanja i emocija - osjećaj može biti i osjetilna senzacija (npr. osjećaj bola, nelagode, užitka...) dok se emocija prije odnosi na ovo o čemu govorimo. A sad, sreća je emocija. OK. A da li dolazi iz tijela ili duha?

Zašto bi komadali čovjeka? Nisu li i tijelo i duh dio čovjeka? Ako je samo tijelo, to je mrtvac, ako je samo duh, to je onda neka sablast ili fantom - samo zajedno oni čine jedno realno biće.

Zaključio bi da sreća i sve ostale emocije dolaze i iz jednog i iz drugog, jer jedno bez drugog nema smisla.

Naučno je dokazano da je sreća fiziološka pojava, dakle, hemijska. U svrhu manipulacije tom hemijom imamo raznorazne lijekove, droge, opijate, sve to i postoji zato što ljudima nedostaje sposobnosti da iniciraju osjećaj sreće na prirodan način, kroz vlastitu percepciju, pa se pomažu kako znaju i umiju.

Tijelo je gospodar, mnoštvo u jednom, a um, duh, to je samo riječ za nešto pri tijelu. Tumačenje rezultante ostalih procesa koje teži nezavisnosti, da bude i samo gospodar.

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Sreća - stanje uma ili stanje duha   Sreća - stanje uma ili stanje duha - Page 2 Icon_minitimesri srp 25, 2012 10:12 am

@Arch...to je kao i misao...od kuda dolazi? Mozes dobiti informaciju izvana koja ce te ispuniti zadovoljstvom ili mozes imati neku revolucionarnu ideju koja ce te ispuniti na potpuno drugi nacin.

Cinjenica je da smo u materijalnom tijelu i jasno je da moramo imati mehanizam da se kroz tijelo nesto percipira medjutim to ne znaci da nuzno dolazi iz iste sfere u kojoj se to tijelo nalazi. Kao recimo ideje.

Neke stvari koje u covjeku uzrokuju osjecaj zadovoljstva, srece i td. mogu doci od tijela, a neke od duha. Recimo da osoba pati od konstipacije. Popije laksativ, isprazni se i gle - to je uzrokovalo srecu. Ta sreca biti ce relativno kratkog vijeka, osoba ce uskoro nastaviti sa svojim obavezama i osjecaj nestaje.
S druge strane netko moze dozivjeti neko razumijevanje neceg, razviti ideju, upasti u nirvanu ili nesto trece i postici trajan osjecaj blazenstva/srece.

@Blizz...mislim da je bitno od kud dolazi jer je za fizicki podrazaj jasno ali diskutiramo da li se dozivljaj srece moze ostvariti kroz neke druge kanale koji nemaju veze s fizickim. Arch smatra da mora imati veze s ovim nivoom posojanja dok recimo ja nisam bas sigurna u tako nesto.
Cak ne bih rekla da nam je za sve potrebno manifestiranje kakvo poznajemo odnosno da ce svaka osoba koja kaze da se osjeca sretnom imati u mozgu isto lucenje kemije.

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Sreća - stanje uma ili stanje duha   Sreća - stanje uma ili stanje duha - Page 2 Icon_minitimečet srp 26, 2012 10:45 am

Ja mogu u svrhu neke misaone vježbe isto razdvojiti čovjeka, ne samo na tijelo i duh, već i svako od to dvoje na još dijelova. Recimo, tijelo razvdojim na Ruka D, Ruka L, Noga D, Noga L, Glava, Torzo i da svako od tih dijelova gledam zasebno i čak kao suprotstavljene entitete od kojih svaki teži tome da bude vladar tijela. Slično tome, duh mogu podijeliti na afekte, pa reći da se on dijeli na Posjedovanje, Pripadnost, Impresiju, itd.

Zatim, odvojim Postojanje na Više, Niže, Nominalno, Metafizičko, Vanpojmovno, Granično-komprehensibilno, Dubitivno i još neke.

No šta sam time postigao? Olakšao sam sebi analizu raznih aspekata Jednog, ali čim bi promovisao neke od tih aspekata na nivo neovisnosti, više ne bi govorili o Jednom, već bi to bio trenutak mojeg stvaralaštva u kojem preuzimam ulogu nekog Boga i stvaram vlastite svjetove i odnose među njima. Da bi dobio ispravne rezultate, nikako ne smijem smetnuti s uma da se radi o poređenju, o metaforici, da se radi o mentalnom triku u cilju posjedovanja znanja i posjedovanja svijeta oko sebe i u sebi - inače sebi stvaram fantome i kvarim percepciju.

Zar budisti nisu već odavno shvatili da je sve Jedno? Čemu onda podjele? Zar postoji išta što je u potpunosti nezavisno od svega drugog?

Ne, ne postoji. Priroda svijeta, dakle, i čovjeka, je da je sve čvrsto vezano u kauzalni lanac bez kraja i početka. Da je drugačije, Svemir bi se raspao.

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Sreća - stanje uma ili stanje duha   Sreća - stanje uma ili stanje duha - Page 2 Icon_minitimečet srp 26, 2012 2:18 pm

Je, shvatili su Budisti. Shvatila sam i ja bez icije pomoci. Mozda smo svi skupa u krivu. Mozda i nismo. Kako bilo misljenja sam da se dozivljaj srece ipak razlikuje i da to nije samo semantika. Ono sto si ti opisao tj. definirao kao srecu je ispravno u odredjenim uvjetima i ako se slozimo da takve stvari (uzrocno posljedicne i iskljucivo na materijalnom polju) uopce nazovemo tim rijecima. Medjutim to uopce ne iskljucuje neke druge vidove iskustava. Uprincipu mozda je stvarno stvar semantike ako kazemo da je sreca to sto ti definiras a da se drugi vidovi srece/zadovoljstva/blasenstva/nazovimo-to-bilo-kako zovu drugacije. Sreca je mali pojam koji pokusava pokriti veliku baru.

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Sreća - stanje uma ili stanje duha   Sreća - stanje uma ili stanje duha - Page 2 Icon_minitimeuto srp 31, 2012 12:42 pm

Alpha je napisao/la:
@Blizz...mislim da je bitno od kud dolazi jer je za fizicki podrazaj jasno ali diskutiramo da li se dozivljaj srece moze ostvariti kroz neke druge kanale koji nemaju veze s fizickim.

Ovime u biti ne shvaćam razlog zašto bi bilo bitno odakle sreća dolazi. Znam da se ovdje raspravlja o svemu i svačemu, te da je temelj razdvajanja sreće iskustvo kojim uviđamo tu različitost u doživljavanju sreće. Mene zanima konkretna bitnost tog razdvajanja i definiranja odakle sreća dolazi, što se time zapravo dobiva? Osim da određenom poimanju sreće pridružimo neki "izvor" poput tijela i duše pa da na taj način shvaćamo i sebi objašnjavamo te razlike.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Sreća - stanje uma ili stanje duha   Sreća - stanje uma ili stanje duha - Page 2 Icon_minitimened kol 12, 2012 6:48 pm

Pa bitno je od kud dolazi utoliko sto valja utvrditi da li se sreca uopce moze pojmiti ako ne dolazi kroz neki fizicki kanal. Je li tijelo nuzna premisa za dozivljaj srece?

Pračovjek
Dada289

Female
Libra Horse
Broj postova : 2222
Registration date : 08.09.2010

PostajNaslov: Re: Sreća - stanje uma ili stanje duha   Sreća - stanje uma ili stanje duha - Page 2 Icon_minitimepon kol 13, 2012 12:40 pm

Alpha je napisao/la:
Pa bitno je od kud dolazi utoliko sto valja utvrditi da li se sreca uopce moze pojmiti ako ne dolazi kroz neki fizicki kanal. Je li tijelo nuzna premisa za dozivljaj srece?

Tijelo reagira na stanje sreće, ali nije nužno da sreća dolazi iz fizičkog aspekta. Podražaj zbog kojeg nastupa osjećaj sreće može biti fizički ali samo stanje sreće se manifestira na duhovnoj razini.

PostajNaslov: Re: Sreća - stanje uma ili stanje duha   Sreća - stanje uma ili stanje duha - Page 2 Icon_minitime

[Vrh] Go down

Sreća - stanje uma ili stanje duha
[Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2