Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Vrijednost

Go down 
+4
Kahali
wanderer
Dada289
Archangel
8 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3  Next
Autor/icaPoruka
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Vrijednost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 2 Icon_minitimečet kol 23, 2012 10:27 am

Archangel je napisao/la:


Alpha je napisao/la:
Covjek koji spasi drugog (pa cak i sam pogine prilikom toga) je heroj i plemenit ali zivotinja to radi samo radi nagona (koji je to nagon jaci od nagona samoodrzanja pogotovo kad se radi o spasavanju nekog tko nije potomak) i td.
Drugim rijecima, nismo mi tako visoko kako mislimo da jesmo niti su zivotinje tako nisko i tako drugacije od nas.

Ovdje se postavlja pitanje zašto - zašto je to "samožrtvovanje" vrednije od "samonežrtvovanja"? Šta je to "herojsko" što zaslužuje poštovanje i admiraciju, i zašto?

U ovom citiranom dijelu je sadržan i odgovor na to pitanje. Ljudi teže uvijek tome da budu "iznad" nekoga ili nečega, bilo to nešto konkretno ili apstraktno. Na pitanje koji je to nagon jači od nagona za samoodržanjem već sam govorio. Nagon za samoodržanjem u pravom smislu i ne postoji - on je posljedica težnje za moći. Znam da sam već dosadan sa tim, ali zbilja - dosad nisam našao nikakvo drugo objašnjenje koje bi tako tačno predviđalo sam tok akcije tih "spašavanja" i "samožrtvovanja" - kad se gleda u kontekstu tipa osobe koja je glavni akter te radnje (protagonist) kao i situacija u kojima se našla neposredno prije i neposredno poslije...

Ovaj citat je uzet sa druge teme pa tako i drugog konteksta gdje se s citiranim htjelo ukazati na odredjenu poantu temeljne teme, no i ovdje moze posluziti za razvoj diskusije...

Slazem se s pitanjem o tome zasto je samozrtvovanje vrijednije od nezrtvovanja pogotovo kad se uzme u obzir ona izreka koja kaze da "covjek prvo mora voljeti sebe" kao i ona da "covjek ne moze voljeti druge ako ne voli sebe" te druga zapovijed ljubavi koja kaze "ljubi bliznjega svoga kao samoga sebe". Svuda se istice ljubav prema sebi te cijenjenje vlastitog zivota. Samoubojstvo je neprihvatljivo u apsolutno svim religijama (ne racunam neke sotonisticne sekte i slicne stvari), a kaznjivo je i zakonom. Dakle, zasto je onda herojsko djelo dati svoj zivot za drugog ali je zlocin ubiti se "bez razloga" (ovo je u navodnicima jer samoubojice uvijek imaju razlog tj. ne ubijaju se ljudi jer im je dosadno)?

Ne bih se slozila da nagon za samoodrzanjem ne postoji niti da je to odraz moci tj. posljedica teznje za moci. Cak ako bi uzeli u obzir varijantu s teznjom za moci i dalje ostaje pitanje razloga potrebe za samoodrzanjem kod zivotinja (pogotovo nizih vrsta). Organizam zeli zivjeti cak i kad nas um ne zeli. Netko se zeli ubiti ali je 'kukavica'. Netko drugi pak "nema problema" s time i ubije se.
Nagon za samoodrzanjem kao i to da isti nema puno veze s nasim umom, psihom, razmisljanjem, potrebom za moci ili tako necim pokazuje se pokusima pa tako imamo primjer gdje covjek vozi automobil te je ujedno distraktiran za vrijeme voznje. Nailazi na zapreku te instiktivno reagira izbjegavajuci sudar. Njegov um nije stgao obraditi informaciju niti je on stigao o tome razmisliti. Ipak, mozak je uocio problem bez ukljucivanja svjesnog razmisljanja te potaknuo odgovarajucu reakciju kako bi se samoocuvao i prije nego se svjesni dio mozga stigao upaliti. Sve je odradjeno u ovim 'primitivnim' djelovima mozga. Nagon za samoodrzanjem je dokazan kod ljudi kao i kod zivotinja.

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Jedi Mind Tricks
Majmun
Jedi Mind Tricks


Male
Aquarius Monkey
Broj postova : 1448
Age : 32
Registration date : 10.08.2012

Vrijednost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 2 Icon_minitimečet kol 23, 2012 12:57 pm

Archangel je napisao/la:
Pa dobro, kakve su onda tvoje vrijednosti?

I, da li to "ne smatranje sebe više vrijednim od drugih" kod tebe ima neku vrijednost?

Recimo, dođe neko i jasno ti da do znanja da sebe drži vrednijim od tebe, da smatra da je superiorniji tebi. Kako ćeš reagovati? Zapravo, htio sam pitati - kako ćeš se osjećati?
Nije stvar u tome kako cu ja reagirati, moze doci tko god oce i reci da je vise ili manje vrijedan, kao osoba, evo jedan citat "reci da je jedna osoba vrijednija od druge je isto reci da je jedna kap u moru vrijednija od drugih."
Mozda ja mogu biti vrijedniji u poslu ili necemu sto zelim ostvariti, ali gledano jel neciji zvot vrijedniji, to ne postoji.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Vrijednost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 2 Icon_minitimečet kol 23, 2012 2:23 pm

@Alpha, shvaćam ja šta ti hoćeš reći, nagon za samoodržanjem se može primijetiti, ali ja se tu razilazim sa mišljenjem koje taj nagon tretira kao elementarni nagon, to jest, koje taj nagon tretira kao noumenon, ili kao atom u smislu "nedjeljivosti" - umjesto kao fenomen koji proističe iz same organizacije žive materije. WZM o kojoj ja pričam i nije predmet intelekta, već instinkta, upravo to što si i opisala - čisti instinkt, čisti automatizam.

Zašto tako mislim? Upravo zato što sam primijetio da se taj "nagon za samoodržanjem", ukoliko postoji kao "atom" - prečesto biva kršen. I, što je još zanimljivije, upravo to kršenje je u podosta situacija beneficijelnije za taj organizam nego da ga dosljedno prakticira - kao u toliko puta spominjanom žrtvovanju majke za svog - prvenstveno svog - mladunca. Spašavanje svog mladunca ima dugoročno veću korist po tu majku jer ona će danas-sutra umrijeti ili će je nešto ugnjaviti - a mladunac, ako je dovoljno star, ipak ima veće šanse da odraste i proširi njene gene. To vrijedi barem dvostruko u slučajevima života u zajednici, gdje će moći biti gotovo sigurna da će njen mladunac preživjeti i bez nje.

Isti slučaj - kad imamo nekog vojnika ili ratnika, koji daje svoj život za svoj klan, pleme, narod, kulturu, dakle, nešto sa čim se identificira i što tretira kao svoje "ja" - on nije svoj život dao zabadava - to je investicija, i to prilično mudra. Vlastiti, fizički opstanak je zamijenio sa opstankom ostalih - ali to nije nimalo "nesebično" ili "nekoristoljubivo" - ti "ostali" I JESU on, dio njega iz kojeg crpi svoj vlastiti osjećaj vrijednosti. Nije isto dati svoj život za svoj klan, pleme, potomka i dati ga za recimo neprijatelja ili za nekoga sa kojim nemaš nikakvu emocionalnu vezu, ili nekoga ko bi ti na to došao i zatro sjeme... Koja majka će izabrati tuđe dijete nauštrb svoga?

@J.M.Tricks, vezano za ovo što sam upravo rekao, to možemo tvrditi sve dok ne dođemo u situaciju da moramo birati. Ako se dva čovjeka dave u rijeci a možeš spasiti samo jednog, koga ćeš izabrati, svog najboljeg prijatelja ili nekog čovjeka kojeg ne poznaš, ili koji ti je možda neprijatelj? Možeš ti reći "pa pokušaću spasiti obojicu", da naravno da hoćeš i, ajmo reći i da to i možeš - ali kojem ćeš prvom prići?


_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Vrijednost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 2 Icon_minitimečet kol 23, 2012 3:36 pm

Kod saobracajnih nesreca kad ljudi reagiraju instinktivno tj. bez razmisljanja najcesce nastrada suvozac jer vozac automatski radi manevar da spasi vlastiti zivot. U tom slucaju nema veze tko je na suvozacevom mjestu tj. da li je tamo dijete ili netko treci. Neke majke umru za svoju djecu poput primjera zene koja je za vrijeme poplave digla dijete i drzala ga iznad glave te se utopila dok postoji i slucaj gdje su znene u logorima dizale djecu kad se pustao plin da bi neke na kraju pustale te se cak penjale na vlastitu djecu da dojdu do zraka. Dakle u situacijama gdje nema vremena osvijestiti situaciju covjek u pravilu reagira samoodrzavajuce, a tamo gdje ima vremena da se razmisli desavaju se obje opcije. To nije dovoljno da bi se moglo reci kako je pokretac moc i teznja za moci. Iako kod odredjenih ljudi to moze biti tako ne znaci da je pravilo niti se moze uopcit pogotovo kada se zna da je prvotni covjekov instinkt onaj za samoodrzanjem.

E da...ovo sto se ti smatras iznad drugih i td. (sto si pisao gore)...jel mislis da ti 'drugi' u tvojoj okolini od kojih mislis da si bolji ne misle to isto za sebe?
Koliko vidim vecina ljudi misli bas to isto za sebe. Dapace sto osoba gluplja to misli da je vise 'bogom dana'.
Ne kazem sad da si ti glup nego samo da to sto se smatras posebnim za sebe misli vecina populacije.

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Vrijednost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 2 Icon_minitimečet kol 23, 2012 3:59 pm

Alpha je napisao/la:
Dakle u situacijama gdje nema vremena osvijestiti situaciju covjek u pravilu reagira samoodrzavajuce, a tamo gdje ima vremena da se razmisli desavaju se obje opcije. To nije dovoljno da bi se moglo reci kako je pokretac moc i teznja za moci.

Moje iskustvo i posmatranje nije to ustanovilo, ali ako uzmem da je to tačno, onda je ovaj tvoj zaključak validan. Međutim, to istovremeno znači i da ne možemo reći da je "samoodržanje" išta primarnije, obzirom da se dešavaju obe varijante u različitim situacijama. Već sam negdje mislim rekao da to ovisi o tipu osobe i njenim prethodnim iskustvima, odn. zavisi o tome odakle ta osoba crpi svoj osjećaj vrijednosti, šta je, prosto rečeno, ČINI.

Citat :
E da...ovo sto se ti smatras iznad drugih i td. (sto si pisao gore)...jel mislis da ti 'drugi' u tvojoj okolini od kojih mislis da si bolji ne misle to isto za sebe?

Definitivno. Zapravo, za neke to i pouzdano znam. Sad, koliki su tačno brojevi i procenti, e to ne bi znao. Čisto po dojmu, rekao bi preko 90%.

Citat :
Koliko vidim vecina ljudi misli bas to isto za sebe. Dapace sto osoba gluplja to misli da je vise 'bogom dana'.
Ne kazem sad da si ti glup nego samo da to sto se smatras posebnim za sebe misli vecina populacije.

Na određeni način si u pravu. Dobro, u mojem slučaju (i još par primjera koje lično znam) to očigledno nije tačno, ali ima svoju logiku. Jer, pazi jedno: čovjek je evolucijom dobio inteligenciju - ali malo se ko pita: "šta je time izgubio? Gledano u globalu, u prirodi uvijek vlada ekvilibrijum, on se uspostavlja prije ili kasnije (slučaj opadanja entropije). Stoga, da bi nešto dobio, nešto moraš i uložiti, "žrtvovati". Čovjek je dobio "inteligenciju", da, ali je istovremeno to išlo na račun njegove "snage volje". Koliko ga je inteligencija ojačala u evolucijskom smislu, toliko mu je i opala samodostatnost, počeo je organizirati zajednice i njegov vlastiti opstanak više nije bio isključivo vezan za njega samog, već je dio odgovornosti i tereta preuzimala zajednica. Čovjek koji živi u velikim zajednicama, čovjek koji je rob, koji je potlačen - on nužno biva i inteligentniji: to je, kako je slučaj i evolucija odredila, jedini način da kompenzira ostale nedostatke, pogotovo u fizičkoj snazi i snazi volje.

Samo da navedem jednu, meni lično, zanimljivu obzervaciju: jesi li primijetila da u filmovima, a i inače u životu, "veliki grubijan" nikad nije "intelektualac". Uvijek se tu gaji neka predrasuda da ako imaš mišiće, da si onda i manje inteligentan. Slično je kao kod plavuša...

_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Vrijednost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 2 Icon_minitimečet kol 23, 2012 4:12 pm

Ja vjerujem da sam najbolji,najljepsi,najjaci i u svemu nenadjebiv... zubo
Inteligentam sam i naravno,naj pametniji ali me brine jedna velika briga... misli

Da li i dalje da se usavrsavam,da ucim,da sto vise knjiga procitam jer sam primjetio jednu cinjenicu a to je da sto
vise ucim,citam sve sam vise zabrinutiji i nesiguraniji.

Ne,ovo je kraj,odlucio sam da je ovo moj vrhunac i ne zelim vise da pomjeram granice jer nezelim da pod starost imam
besanicu i raznorazne nedoumice.

Nebih zelio da na samrtnickoj postelji izjavim kao Sokrat,"Tek sad znam,da nista ne znam".. confused
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Vrijednost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 2 Icon_minitimečet kol 23, 2012 4:22 pm

Archangel je napisao/la:
Yes we can what?

Kad se lijepo upakovana gomila lazi uspije da proda narodnim masama polako i sistematski tokom nekoliko stotina godina,onda se istina smatra totalnom besmislicom, a onaj koji ju propovijeda,totalnim ludakom... :)
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Vrijednost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 2 Icon_minitimečet kol 23, 2012 5:04 pm

Fantom je napisao/la:
Ja vjerujem da sam najbolji,najljepsi,najjaci i u svemu nenadjebiv...
Inteligentam sam i naravno,naj pametniji ali me brine jedna velika briga...

Da li i dalje da se usavrsavam,da ucim,da sto vise knjiga procitam jer sam primjetio jednu cinjenicu a to je da sto
vise ucim,citam sve sam vise zabrinutiji i nesiguraniji.

Ne,ovo je kraj,odlucio sam da je ovo moj vrhunac i ne zelim vise da pomjeram granice jer nezelim da pod starost imam
besanicu i raznorazne nedoumice.

Nebih zelio da na samrtnickoj postelji izjavim kao Sokrat,"Tek sad znam,da nista ne znam"..

Dobro veliš, @Fantom! ides

Zbilja se čini da snaga ne leži u inteligenciji kao takvoj, već u nečemu drugom... Ona može biti sredstvo ali ako nema Velikog Oza koji bi vukao konce, sve je uzalud... Mislim, zašto se za političare i ljude inače na nekoj poziciji moći (npr. policajce) često misli da su glupi? Vjerovatno je da tu možda ima i nešto istine... A ipak - vladaju! Kako? Čime?

(Malo "naglas" razmišljam... ;))

Inače, primjećujem da ljudi često imaju podvojene stavove oko tog davanja sebi veće vrijednosti iznad ostalih. S jedne strane, to zovu "samopouzdanje" ili takvim nekim imenom, i to drže da je, u globalu, dobro. Dočim, ako ustanove da su upravo oni time u nečijim očima manji nego što se smatraju, gotovo u pravilu, dolazi do ljutnje, gnjeva, nipodaštavanja i sličnih deprecijativnih mentalnih oblika samozaštite.... A potom onda počinju da govore o "skromnosti" kao o nekom idealu... confused

Fantom je napisao/la:
Archangel je napisao/la:
Yes we can what?

Kad se lijepo upakovana gomila lazi uspije da proda narodnim masama polako i sistematski tokom nekoliko stotina godina,onda se istina smatra totalnom besmislicom, a onaj koji ju propovijeda,totalnim ludakom... :)

Dobro to, znam to i slažem se, samo nisam pohvatao kontekst onoga "Yes we can"...

_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Vrijednost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 2 Icon_minitimečet kol 23, 2012 5:22 pm

Pa ovaj slogan "Yes we can"... je doveo Obamu na poziciju naj mocnijeg covjek na planeti zemlji... ides

Onaj koji kaze,mi to mozemo,je sada mocan a oni koji to mogu tj. moraju su i dalje suznji... confused

Ja na konju oni dole,Bog te jebo sto me vole... cerek



[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Vrijednost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 2 Icon_minitimepet kol 24, 2012 10:11 am

@Arch...u ovom slucaju nije stvar u mom zakljucku nego u studijama koje su radjene i gdje je ustanovljeno to sto pisem (primjeri koje sam davala nisu moji nego iz istrazivanja). Osobno se slazem s tim istrazivanjima obzirom i oni koji nemaju razvijenu svijest o samom sebi imaju nagon za samoocuvanjem. To je i logicno jer da nema tog nagona najvjerojatnije ne bi bas postojali u ovom sarolikom broju (mislim na sva bica). Tijelo koje je u komi se i dalje bori za zivot.

Sto se tice ovog da svatko sebe smatra No.1. ...izuzev onih koji su radi zivotnih okolnosti (odgoj, neki psihicki poremecaj, odredjene okolnosti i td.) izgubili (ili nisu nikad ni sagradili) samopouzdanje te se smatraju manje vrijednima te oni koji imaju donekle kakvu takvu zdravu samokritiku svi ostali misle da su super. Nema tu nacina da sam u pravu niti se tu radi o tome da li sam u pravu (ja ili bilo tko drugi) - to je tako. Sto primitivnija budala to misli da vise zna i vrijedi. Ko kad nesto krenes ucit pa procitas i zakljucis da je lako i da znas. Onda zatvoris knjigu pa vidis da zapravo ne znas. Onda krenes to studirat i kad vec sve iz knjige mozes ponovit vidis koliko toga jos ima sto nije u toj knjizi i koliko, zapravo, malo znas. E, al vecina ljudi dojde do onog da je eventualno nesto prolistao i smatra se ekspertom. Tako se u nasoj drzavi svi smatraju kompetentnim za sve :P

Mislim da je covjek evolucijom (ili kako god) dobio potencijal. Vecina taj potencijal ne iskoristi (dovoljno).

Ovo za filmove...to su steretipi...naravno nisu ni oni slucajno nastali ali nije to bas tako...ne moze se generalizirat iako se moze uopcit gledajuci kroz masu. Onaj koji bilda da bi izgledao na odredjeni nacin najcesce vrijeme trosi u to i to je ono sto ga zanima. Neke druge stvari ga manje zanimaju (ili uopce ne) a za njih nema niti vremena. Isto vrijedi i za zene kojima je glavna preokupacija da li im se torbica slaze sa cipelama i da je najbitnije da svaki dan imaju na sebi novu odjevnu kombinaciju...ona nema vremena za druge stvari a nema ni interes...

Dodala bih jos jednu stvar...mislim da grijesis kad se usporedjujes sa svojom okolinom tj. s ljudima koji te okruzuju. Mozda ti pricinja neko zadovoljstvo ili "egotrip" misao da si ti (po svojim mjerilima, jer po njihovim sigurno nisi) bolji od njih. Mislim da bi se trebao usporedjivat sam sa sobom, "natjecat" se sa samim sobom. Ne kazem da to ne radis al kad se procita ono sto si bio ranije napisao...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Jedi Mind Tricks
Majmun
Jedi Mind Tricks


Male
Aquarius Monkey
Broj postova : 1448
Age : 32
Registration date : 10.08.2012

Vrijednost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 2 Icon_minitimepet kol 24, 2012 2:26 pm

@Archangel, to je to sto govorim, mi cemo prije spasiti svog prijatelja, jer ga poznamo, sto ne znaci da je vrijedniji od druge osobe, sve je u razmisljanju ljudi, ali nitko nije zapravo vrijedniji od nekog drugog.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Vrijednost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 2 Icon_minitimepet kol 24, 2012 3:28 pm

@Jedi...mislim da ipak postoji neka objektivnija mjera vrijednosti. Netko tko je neradnik, kriminalac, niskorist, nasilnik moze imat nekog kome je i takav vrijedan ali ako bira netko nepristran prije ce odabrat spasit neku osobu koja nije niskorist nego ovog sto opisah.

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Jedi Mind Tricks
Majmun
Jedi Mind Tricks


Male
Aquarius Monkey
Broj postova : 1448
Age : 32
Registration date : 10.08.2012

Vrijednost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 2 Icon_minitimepet kol 24, 2012 3:33 pm

Svaki svetac ima proslost, svaki grijesnik ima buducnost.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Vrijednost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 2 Icon_minitimepet kol 24, 2012 3:41 pm

Mos ti filozofirat koliko oces al kad iz goruce zgrade mozes spasiti samo jednu osobu od koje je jedna sada svetac, a druga sada gresnik pitam se koga bi spasio (uvjeti su isti, dakle nije jedna osoba u boljem polozaju za spasavanje). Da li bi tada kontemplirao pa spasio kriminalca (gresnika) jer on ima buducnost i mozda se promijeni (jer je inace to bas ljudska odlika da se tako lako mijenjaju i prelaze iz jednog karaktera u posve drugi :P )?

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Vrijednost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 2 Icon_minitimepet kol 24, 2012 3:43 pm

"Nitko nije vrijedniji od drugog" vodi na zaključak kako smo svi jednako vrijedni. To je vrlo popularno razmišljanje, a ova tema se pita "tko, što, gdje, kako, zašto?". Zašto se to često govori, koji su argumenti za takvu tvrdnju i percepciju, odakle takvo objektivno saznanje nekome?
"Pred Bogom smo svi jednaki" je još jedna popularna varijacija toga na što slijede ista pitanja.

Sad smo na filozofiji, valja postavljati takva pitanja i odgovoriti na njih.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Vrijednost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 2 Icon_minitimepet kol 24, 2012 3:48 pm

Moze bit da smo u nekoj superuniverzalnoj juhi aposlutne energije svi jednaki kao djelovi iste ali ne bih rekla da to vrijedi za ovaj svemir/dimenziju/manifestaciju u kojoj smo sada. Ako cemo tako sve relativizirati onda je svejedno da li ce netko zlostavljati dijete jer na kraju se sve svede na isto (nakon smrti, jelte).
Da smo pred Bogom svi jednaki onda ne bi bilo pakla i raja nego samo raj i ne bi bilo suda, a vecina religija ipak prica o nekoj vrsti pakla, raja i suda (nebitno jel pricamo o reinkarnacijama do prosvjetljenja ili o paklu). Mislim da se ta izreka odnosi na to da ljudi vjeruju kako se, nakon smrti, pred Bogom svi nalaze jednaki u smislu da onaj tko je na zemlji bio kralj nema bolju predispoziciju radi titule od onog tko je bio rob. I kralju i robu ce se sudit jednako. Zato su pred Bogom jednaki.

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Jedi Mind Tricks
Majmun
Jedi Mind Tricks


Male
Aquarius Monkey
Broj postova : 1448
Age : 32
Registration date : 10.08.2012

Vrijednost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 2 Icon_minitimepet kol 24, 2012 3:49 pm

Alpha je napisao/la:
Mos ti filozofirat koliko oces al kad iz goruce zgrade mozes spasiti samo jednu osobu od koje je jedna sada svetac, a druga sada gresnik pitam se koga bi spasio (uvjeti su isti, dakle nije jedna osoba u boljem polozaju za spasavanje). Da li bi tada kontemplirao pa spasio kriminalca (gresnika) jer on ima buducnost i mozda se promijeni (jer je inace to bas ljudska odlika da se tako lako mijenjaju i prelaze iz jednog karaktera u posve drugi :P )?
:D
Nisam mislio filozofirati, ali istina je da nitko nije vrijedniji od nekog drugog.
Jbs to tko bi koga spasio, da imam ispred sebe osobu koju poznajem, i neku koju ne poznajem, pokusao bih spasiti onoga koga poznam, iako to ne znaci da je bolji od druge osobe, jer je uopce ne poznam, i sigurno nije vrijedniji.
Zivot je zivot.
Evo jedno pitanje, Kako ste se vi ljudi osjecali kad ste culi da je navodno ubijen Bin Laden?
jeste li slavili kao americka djeca koja su se nakuoljala na trgovima?
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Vrijednost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 2 Icon_minitimepet kol 24, 2012 3:56 pm

Ne bih se slozila da je to istina. To je tvoja subjektivna istina. I cak nije ni tocna. Jer recimo da imas dvije osobe od koje je jedna dijete, a druga neki diler i djubre koje poznajes pitanje je jel bi spasio njega samo zato jer ga poznajes ili ga mozda upravo ne bi spasio jer ga poznajes.

Ako su svi jednaki onda ne bi trebali postojat zatvori jer su i kriminalci i ubojice i silovatelji i pedofili i td. ljudi koji imaju ista prava i jednaki su kao svi drugi.

Osim toga ako nitko nije vrjedniji od drugog kako sam tvrdis zasto bi spasio onog kojeg poznajes? Zar ne bi bilo isto koga ces spasiti? Sam si reko da je zivot zivot i da su svi isti? Jesu ti onda isti ili nisu?

Sto se tice Bin Ladena...sto ti je cilj s tim pitanjem? Prekompleksne su to stvari. Pitanje je koliko je to bilo u suradnji s americkom vlasti (a bilo je) i tko je tu kriv koliko. A male Amere kljukaju mediji i oni jadni ne misle svojom glavom tako da njihova reakcija bas i nije neko mjerilo icega.

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Jedi Mind Tricks
Majmun
Jedi Mind Tricks


Male
Aquarius Monkey
Broj postova : 1448
Age : 32
Registration date : 10.08.2012

Vrijednost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 2 Icon_minitimepet kol 24, 2012 4:04 pm

Ja cijelo vrijeme govorim da je zivot zivot, a vi govorite o ponasanju i dijelima nekih.
Za ljude koje za koje drugi kazu da su zli, ja za njih razmisljam da su izgubljeni, ali istina ima onih zlih i to puno.
A ovo za Bin Ladena, samo me zanimalo kako ljudi razmisljaju o njegovoj smrti u pogledu ovih sto su to slavili, kakvi su tek oni?
I slazem se sa odgovorom.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Vrijednost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 2 Icon_minitimepet kol 24, 2012 4:05 pm

A sto je zivot?

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Jedi Mind Tricks
Majmun
Jedi Mind Tricks


Male
Aquarius Monkey
Broj postova : 1448
Age : 32
Registration date : 10.08.2012

Vrijednost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 2 Icon_minitimepet kol 24, 2012 4:07 pm

Period vremena u kojem moramo doci na pravi put. Po mom misljenju.
Nema veze sa vjerom, niti religijom.
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Vrijednost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 2 Icon_minitimepet kol 24, 2012 4:10 pm

Alpha je napisao/la:
A sto je zivot?

Zivot je zvjerinjak... cuga
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Vrijednost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 2 Icon_minitimepet kol 24, 2012 4:22 pm

@Jedi...nije dovoljno jasno to sto si rekao...jel to znaci da samo ljudi posjeduju zivot? Malo bolje definiraj taj pojam.

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Vrijednost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 2 Icon_minitimepet kol 24, 2012 5:45 pm

Alpha je napisao/la:
@Arch...u ovom slucaju nije stvar u mom zakljucku nego u studijama koje su radjene i gdje je ustanovljeno to sto pisem (primjeri koje sam davala nisu moji nego iz istrazivanja). Osobno se slazem s tim istrazivanjima obzirom i oni koji nemaju razvijenu svijest o samom sebi imaju nagon za samoocuvanjem. To je i logicno jer da nema tog nagona najvjerojatnije ne bi bas postojali u ovom sarolikom broju (mislim na sva bica). Tijelo koje je u komi se i dalje bori za zivot.

Imaš li možda kakav link o tim istraživanjima koje spominješ?

"Tijelo koje je u komi se i dalje bori za život." je rečenica u kojoj nema, ne samo Ibre, nego ni logike. Je li tijelo u komi živo ili mrtvo? Ako je živo, kako se onda može još "boriti za život" - kako se boriti za ono što već imaš? Bilo bi daleko pravilnije reći da "brani život", odnosno "pokušava ga zadržati". Pravilnije, ali ne i posve tačno - i upravo TU je taj kamen spoticanja. Jer, ajmo uzeti da se on i "izbori za život". Šta će onda? Dovijeka se samo zadovoljiti time da "bude živ", da jede, pije i razmnožava se. A šta ako mu se pruži prilika da to zauvijek osigura? Šta onda? Ima li tu takvoj situaciji uopšte potrebe za tim nagonom?

S druge strane, ako je mrtvo, onda se ne može boriti. Kraj priče.

Ako je taj nagon najtemeljitiji, najbazičniji, "atomski", onda današnji ljudi uopšte ne bi postojali. Jer, oni su formiranjem zajednica velikih razmjera i brojnosti gotovo uskraćeni za poimanje pojma "životne ugroženosti". Čitav sistem je i dizajniran (originalno) upravo u tu svrhu. A ipak, ljudi i dalje "nešto" rade, žele i VIŠE od samog života. Upravo ta obzervabilna činjenica je razlog zašto mislim da tu postoji još "nešto", neki faktor u pozadini, koji je još bazičniji...

Alpha je napisao/la:
Sto se tice ovog da svatko sebe smatra No.1. ...izuzev onih koji su radi zivotnih okolnosti (odgoj, neki psihicki poremecaj, odredjene okolnosti i td.) izgubili (ili nisu nikad ni sagradili) samopouzdanje te se smatraju manje vrijednima te oni koji imaju donekle kakvu takvu zdravu samokritiku svi ostali misle da su super. Nema tu nacina da sam u pravu niti se tu radi o tome da li sam u pravu (ja ili bilo tko drugi) - to je tako. Sto primitivnija budala to misli da vise zna i vrijedi. Ko kad nesto krenes ucit pa procitas i zakljucis da je lako i da znas. Onda zatvoris knjigu pa vidis da zapravo ne znas. Onda krenes to studirat i kad vec sve iz knjige mozes ponovit vidis koliko toga jos ima sto nije u toj knjizi i koliko, zapravo, malo znas. E, al vecina ljudi dojde do onog da je eventualno nesto prolistao i smatra se ekspertom. Tako se u nasoj drzavi svi smatraju kompetentnim za sve :P

Voljeti sebe više nego druge, vrednovati sebe više nego druge je, naravno, ljubav. A ljubav može biti zdrava i bolesna - to jest - nešto se može voljeti zbog onoga što jeste ili zbog onoga što nije ili zbog onoga što bismo htjeli da netko/nešto bude. Prema tome, što je više ljubav za nešto vezana zahvaljujući temeljnom poznavanju objekta ljubavi, utoliko će i ta ljubav biti zdravija. Ljubav popraćena odusutvom kritike (u slučaju samoljubavi - samokritike) naočigled posmatrača - zatvara oči pred onim što voli - kao da se boji da će ta slika uništiti tu ljubav. Vjerovatno i bi, kad bi "ljubujući" to dozvolio. Ljudi koje navodiš kao primjer spadaju u tu kategoriju.

_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Vrijednost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 2 Icon_minitimepet kol 24, 2012 6:16 pm

Jedi Mind Tricks je napisao/la:

:D
Nisam mislio filozofirati, ali istina je da nitko nije vrijedniji od nekog drugog.

Poanta nije ovdje navoditi tvrdnje. Tvrdnja ne vrijedi baš ništa sama za sebe. Bit su argumenti te tvrdnje, tu leži cijela "vrijednost" nekog zaključka. To što ti kažeš da je to istina je tvoja stvar, ali nigdje se iz tvojih postova ne vidi obrazloženje zašto bi to bilo tako, kako da netko drugi iz tvojih riječi shvati zašto bi to bilo tako kako kažeš.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Vrijednost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 2 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Vrijednost
[Vrh] 
Stranica 2 / 3.Go to page : Previous  1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Filozofija-
Forum(o)Bir: