Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Vrijednost

Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3
Autor/icaPoruka
Jedi Mind Tricks
Majmun
Jedi Mind Tricks

Male
Aquarius Monkey
Broj postova : 1448
Registration date : 10.08.2012

Vrijednost - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 3 Icon_minitimepet kol 24, 2012 8:52 pm

Alpha je napisao/la:
@Jedi...nije dovoljno jasno to sto si rekao...jel to znaci da samo ljudi posjeduju zivot? Malo bolje definiraj taj pojam.
Kad se rode dvije bebe, jel ti se jedna cini vrijednija od druge?
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 3 Icon_minitimesub kol 25, 2012 11:42 am

@Arch...cini se da vecina ljudi pati od nedostatka samokritike i upada u tu drugu kategoriju Vrijednost - Page 3 301833

@Jedi...to nema nikakve veze s mojim pitanjem. Pitanje je da definiras zivot. Sto je zivot?

A usput budi receno postji odgovor na to pitanje. Odgovor ovisi o promatracu. Ako se jedno dijete rodilo bolesno onda je zdravo vrijednije. Ako su se djeca rodila u kraljevskoj obitelji gdje je prvorodjeno dijete nasljednik odna je ono vrijednije. Ako se rodilo jedno musko jedno zensko dijete onda je, u vecini kultura, vrijednije ono musko. I td.
Ako su se rodili jednojajcani blizanci jednake snage i zdravlja u obitelji koja nema predrasude, odgojne blokade, emotivno i intelektualno razvijeni, u drustvu koje ne daje prednost nekom spolu ili tako cemu te jos par uvjeta al da sad ne nabrajam (valjda je jasno sto hocu reci) onda je to dvoje djece, na prvi pogled, potpuno jednako vrijedno. Nema razloga da ne bi bilo. Medjutim to nema apsolutno nikakve veze s odgovorom sto je zivot niti sto je vrijednost jer se radi o cistom potencijalu. Vrlo kratko po rodjenju pocet ce se pokazivat razlike i vrijednost se mijenja.

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Registration date : 15.08.2009

PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 3 Icon_minitimesub kol 25, 2012 12:00 pm

@J.M.Tricks,

Koje dvije bebe? Maloprije si rekao da bi spasio prijatelja nauštrb neprijatelja ili nepoznatog čovjeka, dakle, očigledno je da je tu bitno to u kakvom odnosu se nalaziš sa onim koga biraš da spasiš ili ne - prema tome - bitno je da li je jedna od tih beba tvoja ili ne. Opet, ponoviću isto pitanje od maloprije: Ko će spasiti tuđe dijete a pustiti svoje da propadne?

S druge strane, ako su u pitanju bilo koje dvije bebe, od kojih ni jedna nema veze s tobom, normalno je da će ti značiti otprilike isto - ali čim jedna od njih pripada tebi, automatski joj se pridaje veća vrijednost (važnost)... Kako bebe, tako i ljudi i stvari...

Primjer: ideš ulicom i spaziš na pločniku dvije novčanice, jednu od 50 Eura i jednu od 1000 Eura. Ako imaš priliku da uzmeš samo jednnu, koju bi uzeo? Zar nećeš uzeti onu koja više vrijedi? I zar nećeš spasiti onog utopljenika koji TEBI više vrijedi?

Primjer II: Sjećam se da si ranije naveo primjer vrijednosti dvije kapi u moru. Ako stojiš na obali i gledaš u more, nemaš nikakve veze ni sa jednom kapi u tom moru. Stoga, sve kapi ti se čine jednake, zato što, U TOM TRENUTKU i POD TIM USLOVIMA - i jesu jednake.

Kontra slučaj, nalaziš se u pustinji i skapavaš od žeđi. Najednom, nabasaš na jednu kap rose - i znaš da ti ta jedna kap može značiti razliku između života i smrti. Hoćeš li mijenjati tu kap za jedno jezero puno pitke vode koje je udaljeno 1000 km?

Ako je to dvoje jednako, onda hoćeš. No, ako nije, onda je očigledno da je ta jedna kap koju imaš vrednija od čitavog jezera koje nemaš, i nećeš je dati. A kamoli da tu kap mijenjaš za samo jednu kap iz tog hipotetičkog jezera...

@Alpha,

To je zato što ih nikad nisu učili da sebe vole. Nikad ih nisu učili da sebe poznaju. Učili su ih raznoraznim glupostima, koje bogove da poštuju, koju vlast da služe, kako da se odnose prema drugima - a sebe ništa. Pa kad to i pokušaju, od toga naprave sprdnju - i kao što vidimo - zagade ne samo ljubav prema sebi, nego i ljubav uopšte... roll

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 3 Icon_minitimesub kol 25, 2012 1:35 pm

Dakle, stvar je i više nego jasna ako pričamo o vlastitim vrijednostima i vrijednostima koje su vezane uz vlastite potrebe.
No, iz navedenih primjera, je li ta kapljica doista vrijednija od bilo koje druge kapljice iz tog jezera? Očigledno je da između kapljica razlika ne postoji i da kada bismo tu kapljicu zamijenili sa bilo kojom kapljicom iz jezera, došli bismo na isto. Slijedi pitanje vrijednosti života, jer je to ono što razlikuje navedene kapljice, jedna može pomoći u tom trenu, ove druge ne mogu. Dakle, je li život vrijedniji od neživota? Vrijedniji za koga, što? Dada kaže da je vrijednost života apsolutna. Zašto bi bila, apsolutna za koga, za nas?

Ako gledamo sam svemir, onda je jednom svemiru zvijezda nemjerljivo utjecajnija na sve događaje nego jedan pišljivi život čovjeka koji je kao mrav među planinama. Mrav umre, nešto se promijeni? Da, samo toliko zanemarivo da nije ni vrijedno spomena. A recimo ako se gromada raskomada jer padne sa planine. Nije li to puno utjecajnije na samu planinu nego da jedan mrav krepa?
Ako ćemo tako gledati, onda su sve te navedene kapljice jednako vrijedne, jer je razlika između njih praktički nikakava. Jedan čovjek umre, kao jako je to bitno, ima ih još 7 milijardi, svaki ko zrnce pijeska u svemiru.

Sad slijedi pitanje: Što ne štima s primjerom planina i mrava, zašto je vrijednost života išta vrijednija nego vrijednost neživota, zašto je vrijednost života apsolutna?

"Pritom izbjegavam gledati sa stanovišta pojedinog bića jer svako biće ima nagon za preživljavanjem i njemu je njegova vrijednost života najsvetija stvar"
- kaže mravac u mravinjaku na planini gdje je 10 milijardi mrava i tada umre, dok Blizzard piše po tipkovnici i baš ga briga.
[Vrh] Go down
Jedi Mind Tricks
Majmun
Jedi Mind Tricks

Male
Aquarius Monkey

PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 3 Icon_minitimesub kol 25, 2012 2:16 pm

Alpha je napisao/la:
@Arch...cini se da vecina ljudi pati od nedostatka samokritike i upada u tu drugu kategoriju Vrijednost - Page 3 301833

@Jedi...to nema nikakve veze s mojim pitanjem. Pitanje je da definiras zivot. Sto je zivot?

A usput budi receno postji odgovor na to pitanje. Odgovor ovisi o promatracu. Ako se jedno dijete rodilo bolesno onda je zdravo vrijednije. Ako su se djeca rodila u kraljevskoj obitelji gdje je prvorodjeno dijete nasljednik odna je ono vrijednije. Ako se rodilo jedno musko jedno zensko dijete onda je, u vecini kultura, vrijednije ono musko. I td.
Ako su se rodili jednojajcani blizanci jednake snage i zdravlja u obitelji koja nema predrasude, odgojne blokade, emotivno i intelektualno razvijeni, u drustvu koje ne daje prednost nekom spolu ili tako cemu te jos par uvjeta al da sad ne nabrajam (valjda je jasno sto hocu reci) onda je to dvoje djece, na prvi pogled, potpuno jednako vrijedno. Nema razloga da ne bi bilo. Medjutim to nema apsolutno nikakve veze s odgovorom sto je zivot niti sto je vrijednost jer se radi o cistom potencijalu. Vrlo kratko po rodjenju pocet ce se pokazivat razlike i vrijednost se mijenja.
Ne, Ne, Ne!
Skoro sam objasnio, ali sam prije htio prvo vidjeti kako razmisljate, zato i postavljam ova pitanja, to je nemoguce da je itko vrijedniji od ikoga. Ako majka rodi dvoje djece, i jedno ima neke poteskoce, njoj je vrijednije ovo zdravo? Kralj nije vrijedniji od robova, tj. ako je on cijenjen kao kralj, nije vrijedniji od nekoga tko mu sluzi, to samo ljudi tako gledaju, zbog straha i strahopostovanja. Njegov zivot je isti kao i zivot roba.Nista vise, nista manje.
Onda vjerojatno mislis, da je pravedno da se o smrit Michael Jackson govorilo mjesecima, a isti taj dan je u bombardiranju na bliskom istoku poginulo 80 ljudi, i za njih se nije cula sekunda u medijima?
Mislim da je Jackson bio odlican glazbenik i veliki humanitarac, ali njegov zivot nije vrijedniji od nekoga tko zivi na drugom kraju svijeta.
[Vrh] Go down
Jedi Mind Tricks
Majmun
Jedi Mind Tricks

Male
Aquarius Monkey

PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 3 Icon_minitimesub kol 25, 2012 2:25 pm

@Blizzard
To za kapljice u moru je figurativno miga
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 3 Icon_minitimesub kol 25, 2012 3:32 pm

Jedi Mind Tricks je napisao/la:
Mislim da je Jackson bio odlican glazbenik i veliki humanitarac, ali njegov zivot nije vrijedniji od nekoga tko zivi na drugom kraju svijeta.

Ako je tako, kako je onda moguće

...da se o smrit Michael Jackson govorilo mjesecima, a isti taj dan je u bombardiranju na bliskom istoku poginulo 80 ljudi, i za njih se nije cula sekunda u medijima?
?

To je non sequitur. Kako možemo zaključiti da nije vredniji? Ne govorim o "apsolutnoj vrijednosti" jer mi je taj izraz bez smisla, već pitam - vrijedniji kome?

Majmun
Jedi Mind Tricks

Male
Aquarius Monkey

PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 3 Icon_minitimesub kol 25, 2012 4:01 pm

Archangel je napisao/la:

Ako je tako, kako je onda moguće

...da se o smrit Michael Jackson govorilo mjesecima, a isti taj dan je u bombardiranju na bliskom istoku poginulo 80 ljudi, i za njih se nije cula sekunda u medijima?
?

To je non sequitur. Kako možemo zaključiti da nije vredniji? Ne govorim o "apsolutnoj vrijednosti" jer mi je taj izraz bez smisla, već pitam - vrijedniji kome?
Moguce je tako da nam mediji su to prikazivali i mi to prihvacamo, juer je poginulo dvoje ljudi na ulici New Yorka, i culo se dobrih deset minuta, za vecinu se ne cuje toliko, i kad ih pogine vise.
To govorim,Kome su vrijedniji?
Nisu vrijedniji, ali ih se tako prikazuje.
"Ako je tako, kako je onda moguće"- jel ti mislis da je njegov zivot vrijedniji od zivota nekog siromasnog djeteta u Palestini?
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom

Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Registration date : 23.06.2009

PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 3 Icon_minitimesub kol 25, 2012 4:04 pm

Vec sam jednom negdje spomenuo,niko me nije pitao da li hocu ili necu da se rodim a vec
kad sam tu mimo svoje volje hocu da se zajebavam maksimalno... cuga

Mislim ono,blago nama ludima,citav nam zivot prodje u veselju a filozofi neka pate i jebu se o svom trosku uvjereni
da su oni bogom dati da sire pamet,zakone i ustrojstva.
Raduje me cinjenica da cu ja umrijeti sa osmjehom na licu a oni zabrinuti i ljuti na prirodu sto im nije podarila vjecni zivot
da vjecno mlate praznu slamu i jedu govna da voditi ljubav na otvorenoj plazi nije moralno a voditi ratove je moralno,pozeljno i
sasvim OK... no

[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 3 Icon_minitimesub kol 25, 2012 6:10 pm

Moguce je tako da nam mediji su to prikazivali i mi to prihvacamo, juer je poginulo dvoje ljudi na ulici New Yorka, i culo se dobrih deset minuta, za vecinu se ne cuje toliko, i kad ih pogine vise.
To govorim,Kome su vrijedniji?
Nisu vrijedniji, ali ih se tako prikazuje.
"Ako je tako, kako je onda moguće"- jel ti mislis da je njegov zivot vrijedniji od zivota nekog siromasnog djeteta u Palestini?

Što se mene tiče, meni se živo fućka i za jednog i za drugog. Ja nemam ništa ni od Jacksona ni od tog Palestinca. S te strane gledano, oni su jednaki. Ali siguran sam da ta dvojica nisu jednaki u očima njihove familije... Tu nam ne trebaju mediji. I mi smo mediji, svaki za sebe.

Osim toga, bez obzira prikazivalo ih se vrijednijim ili ne, po čemu možeš znati da nisu vrijedniji jedan od drugog? Možda nisu tebi, ali postoje ljudi kojima jesu. Samim time, to pravilo jednake vrijednosti - više nije apsolutno!

@Fantom, kad su to filozofi bili zakonodavci i moralne vertikale? To "zanimanje", ako se to može tima smatrati, je po svojoj društvenoj hijerarhiji jedva nešto malo iznad čišćenja ulice - oni su klovnovi kojima se svi vole smijati dok su živi. Ti na koje misliš nisu filozofi - oni su demagozi koji se služe retorikom ogrnutom u filozofiju (političari i vjerske vođe - ako uopšte ima razlike). Oni nemaju ništa od toga što ti bračiš neku trebu na plaži - zato i jesu protiv. Ali, ako radiš u njihovom interesu - onda - šta god da radio - ti si dobar i uzoran...

Sve je stvar perspektive i koristoljublja.

Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 3 Icon_minitimesub kol 25, 2012 6:28 pm

@Jedi...ovo sto sam ti navela su primjeri subjektivne vrijednosti. Ne kuzim sto ti nije jasno. Ono na sto jos nisi odgovorio je STO JE ZIVOT?

Majmun
Jedi Mind Tricks

Male
Aquarius Monkey

PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 3 Icon_minitimesub kol 25, 2012 9:16 pm

Alpha je napisao/la:
@Jedi...ovo sto sam ti navela su primjeri subjektivne vrijednosti. Ne kuzim sto ti nije jasno. Ono na sto jos nisi odgovorio je STO JE ZIVOT?
Vec sam rekao
Period vremena u kojem moramo doci na pravi put. Po mom misljenju.
Nema veze sa vjerom, niti religijom.
Neznam sto zelis da ti odgovorim.

@Arch
Ne mozes reci da te apsolutno briga za neku osobu, koja ima osjecaje kao ti, ako ti nemas nista od nje.
Ne zelim se svadati, i ne svadam se, ali govorim svoje misljenje.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 3 Icon_minitimesub kol 25, 2012 10:00 pm

"Apsolutno me briga za neku osobu, koja ima osjećaje kao ja, ako ja nemam ništa od nje."

Pokušao sam to i naglas izgovoriti i uspio sam. Dakle, očigledno mogu. hehe

Ali, ti vjerovatno hoćeš reći da je to, na neki način, neopravdano i/ili netačno? Obrazloži razloge. To je i smisao filozofije i ovog PDF-a: ne samo da se do besvijesti nabacujemo i razmećemo nekim "mišljenjima" - mora se i obrazložiti zašto, pokazati da to naše mišljenje ima svoju logiku... U suprotnom, radi se o vjerovanju, a to je za PDF Duhovnost...Znaš kako vele: "Mišljenje je kao šupak..." :)

Majmun
Jedi Mind Tricks

Male
Aquarius Monkey

PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 3 Icon_minitimesub kol 25, 2012 10:04 pm

Odgovorio sam puno puta na to.
"Ako netko smatra da je vrijedniji od nekog, to je njegovo misljenje, i nema nikakve veze sa stvarnoscu, samo govori o njemu samome" miga
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 3 Icon_minitimesub kol 25, 2012 10:16 pm

Ja se sjećam samo dva puta, i kazao sam zašto ni jedan od tih slučajeva (primjer sa bebom i primjer sa kapima) nije apsolutan, već da u potpunosti ovisi o okolnostima.

Usput, SVE što mi mislimo - govori o nama samima. Bilo to da je netko vredniji bilo da nije vredniji - sve što mi činimo i mislimo odražava NAS same - drugačije i ne može.

Meni se čini da ti zapravo govoriš o vrijednosti neke vrijednosti - konkretno - o vrijednosti stava o nejednakosti? Je li tako? Ako jest, zašto misliš da je to manje vrijedno od apsolutnog egalitarizma?

Majmun
Jedi Mind Tricks

Male
Aquarius Monkey

PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 3 Icon_minitimesub kol 25, 2012 10:19 pm

Ne govorim o vrijednostima vrijednosti, nego o vrijednost zivota.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 3 Icon_minitimesub kol 25, 2012 10:23 pm

Tako znači... u tom slučaju, loše je obrazloženo. Razmisli još malo o tome kako ćeš odbraniti to što tvrdiš pa onda ćemo nastaviti...

Majmun
Jedi Mind Tricks

Male
Aquarius Monkey

PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 3 Icon_minitimesub kol 25, 2012 10:25 pm

Ma nije to, nego neki ne mogu prihvatiti da nisu vrijedniji od drugih.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 3 Icon_minitimesub kol 25, 2012 11:32 pm

@ Jedi Mind Tricks

Ok, došao si na temu, X puta si ponovio tvrdnju i pritom naglasio kako je to istina, pritom se nisi ni potrudio argumentirati tvrdnju. Što bi ti sad netko trebao reći? "Primio sam na znanje tvoje mišljenje, a mi ostali ćemo nastaviti sa filozofijom." Jel to? Evo, dat ću ti odgovor u tvom stilu sad.

Svi životi nisu jednako vrijedni i to je istina, nemoguće je da su svi životi jednako vrijedni, postoje oni koji su vrijedniji, i oni koji su manje vrijedni. Činjenica je da je Michael Jackson vrijedniji od nekih 80 muslića.

Eto, to je tvoj nastup na temi. I, jesi li zadovoljan sa argumentima koje sam pružio? Mislim da sam ovime dokazao kako nisu svi životi jednako vrijedni, kako jedna beba nije jednako vrijedna drugoj bebi.

Je li to tvoja ideja filozofije, argumentirane rasprave? Super. U tom slučaju ću reći da su ljudi jedina inteligentna bića u svemiru i to ću poduprti "argumentom" kako je to istina i činjenica. Eto, argumentirao sam da su ljudi jedina inteligentna bića u svemiru.

VAŽNO!
Sve ovo što sam napisao NISU moja mišljenja, nego želim na provokativan način pokazati kako ti raspravljaš na temi i da to nisu ni argumenti ni objašnjenja. Napisao sam već, pa si ignorirao. I Archangel je napisao isto, smisao filozofije je obrazložiti stajalište, ne samo napisati tvrdnju i potom ju ponavljati. Mogu i ja tako, reći da je Sotona dobar i da trebamo klati ljude za njega, da je to dobro, i tada to ponavljati dodajući kako je to istina i činjenica. Hoćemo li tako raspravljati? Jel to smisao filozofije?

Ovo sam sada napisao zato jer svojim postovima trolaš temu, ponavljajući stalno jedno te istu retoriku i izbjegavajući napisati išta osim tvrdnji. Kvariš dobru temu. Ako i dalje nastaviš po istome, onda ne znam što da pomislim osim da namjerno seruckaš po temi.
[Vrh] Go down
Jedi Mind Tricks
Majmun
Jedi Mind Tricks

Male
Aquarius Monkey

PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 3 Icon_minitimesub kol 25, 2012 11:51 pm

Ja cijelo vrijeme govorim da neki samo misle da je netko vise vrijedan i da su u krivu.
"Svi životi nisu jednako vrijedni i to je istina, nemoguće je da su svi životi jednako vrijedni, postoje oni koji su vrijedniji, i oni koji su manje vrijedni. Činjenica je da je Michael Jackson vrijedniji od nekih 80 muslića."
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 3 Icon_minitimened kol 26, 2012 12:14 am

Dakle, nastavljaš po istome. Nigdje nisi objasnio zašto bi bili u krivu. No dobro, nije bitno. Ajmo dalje.
[Vrh] Go down
Jedi Mind Tricks
Majmun
Jedi Mind Tricks

Male
Aquarius Monkey

PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 3 Icon_minitimened kol 26, 2012 5:55 pm

Poprilicno sam objasnjavao zasto smo svi isti, a vi koji ne mislite tako, niste ni pokusali reci zasto ste vi vrijedniji od nekog drugog.

Rođeni smo istim nacinom svi, svi imamo crvenu krv,isto srce kuca na istom mjestu u nama,isto zrak udisemo, bol nas isto boli, umiremo svi isto.

"Koji čovek od vas imajući sto ovaca i izgubivši jednu od njih ne ostavi devedeset i devet u pustinji i ne ide za izgubljenom dok je ne nađe? I našavši digne je na rame svoje radujući se, i došavši kući sazove prijatelje i susjede govoreći im: Radujte se sa mnom: ja nađoh svoju ovcu izgubljenu. Kažem vam da će tako biti veća radost na nebu za jednog grešnika koji se kaje, negoli za devedeset i devet pravednika kojima ne treba pokajanje."

Prispodoba o izgubljenom sinu, nadam se da se sjecate kako je otac primio razmetnog sina i sto je rekao svom drugom sinu.

"Rob ne vrijedi koliko i kralj."
Vrijedi na podrucju upravljanja, ali zivot jednog i drugog je iste vrijednosti.
Ako je kralj toliko i vrijedniji, zasto onda ima robove, koji samo zele slobodu?
Kralj se stvorio spajanjem spermija i jajne stanice, isto kao i rob, nitko od njih nije super nadrealno bice, da bi mu zivot u ikojem smislu bio vrijedniji od drugih. Na kraju svi isto umiru i pretvore se u isti prah.
Neki gledaju da je kralj vrijedniji zbog bogatstva, moci... to ne zelim komentirati, jer nista od toga nema veze s vrijednosti zivota, jer ako ti se dogodi neka teska bolest, sa svim svojim bogatstvom i najveci kralj ce umrijeti kao najveci siromah.

"Ako se rode dvije bebe, ako je jedna s nekim poteskocama, naravno da je zdravo dijete vrijednije"

Ne. Ista stvar, mozda ce biti sposobniji voditi nesto, opet, biti ce vjerojatano sposoban zaraditi vise novaca, vise biti "vrijedniji" u ocima drustva.
Imam puno prijatelja, jedan od njih je roden prerano, neko vrijeme je bio u inkubatoru, i zato kasnije ima "posljedice", kako ljudi znaju reci "malo je lud."
Zapravo od svih njih on mi je najbolji prijatelj, i volio bih da ja ikad mogu biti tako dobar prijatelj koliko je on meni i drugima.
Nikad nije nikog ogovarao, zelio nekome lose,uvijek zeli pomoci kad moze.
Ljudi cesto razmisljaju da takvi ljudi manje vrijede od tkzv. "normalnih".
Moramo li biti kako mi "normalni" ljudi kazemo "malo ludi" da bi bili takvi?
Prvo razmislimo kakvi smo sami, i kako se odnosimo prema drugima, a onda odredujmo vrijednost zivota drugih ljudi.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 3 Icon_minitimened kol 26, 2012 11:01 pm

@J.M.T.

Zar uopšte postoji objektivna vrijednost? To je najvažnije pitanje. Može li se vrijednost mjeriti i po čemu drugome osim prema samom sebi? Kažeš da svi imaju srce, crvenu krv i tako dalje. Da, imaju. Ali, je li to sve? Ili je to SVA sličnost, ili je to mjesto gdje sva jednakost završava? U svakodnevnom životu možemo primijetiti da iste stvari imaju različite vrijednosti za različite ljude. Tako je nekome vrijednije da ima kuću, auto, 100 000 Eura na računu za džeparac, drugome je bitnije da se dopadne nekom bogu, kako bi ga taj bog (ili neka neimenovana benevolentna sila) nagradio za poslušnost, trećem je bitnije da spozna tajne svemira i da ga, time, potčini svojoj volji, dok četvrti, peti i n-ti imaju neke svoje prioritete.

Apsolutizirati bilo koju od navedenih ili nenavedenih vrijednosti i reći da je samo to vrijednost, dok je sve ostalo manje vrijednost ili čak bezvrijedno, to bi značilo ništa drugo doli pokušaj da se od svoje vrijednosti načini apsolutni ideal, i da se, prema tome, i sam postane apsolutan, da se bude mjerilo, referentna tačka - BOG. Sve dosadašnje vrijednosti, prije nego što su postale vrijednosti (govorim o moralima) usput su se morale izboriti za svoje prvenstvo, često najrazličitijim sredstvima, koje obično imaju jednu zajedničku crtu - prolijevanje krvi i znoja. Njihova vrijednost se, na osnovu toga, nakalemila na jednu prethodnu, vrijednost krvi i znoja, na Eros u frojdovskom smislu riječi, životni elan. Polazna tačka je bila da je život nešto vrijedno.

No, da li možemo reći da je vrijednost života, bilo kog života - vrijednost uopšte? Ako tako kažemo, dolazimo do teškoće - vrijedno za koga? vrijedno za šta? Ako bi vrijednost bila apsolutna, to znači da tamo negdje, van nas, postoji neka referentna tačka prema kojoj se vrijednost mjeri. Koja bi to bila tačka?

Ako takva tačka postoji, to znači da ona ne označava nešto živo - to može biti samo mrtav objekt, ili u najboljem slučaju, ne-živ. Inače, ne bi bio ništa više referentniji od nas ljudi, jer bi opet procjenjivao vrijednost nečega čega je i sam dio - opet bi se radilo o SAMOprocjeni.

S druge strane, ako je taj objekt mrtav/ne-živ - da bi vrijednost mogla biti izmjerena prema njemu, morao bi se samom životu pripisati teleološki smisao, a samom procjenjivaču svijest. Međutim, obzirom da mi pojam svijesti poznajemo isključivo kao osobinu živoga, takav objekt je apsurdan i ne može postojati.

Prema tome, vrijednost nužno mora biti i ostati subjektivna, to jest, subjekt se ne može izbaciti iz jednačine inače ni sama vrijednost više nema smisla - bez subjekta, ne bi bilo potrebe da se vrijednost uopšte traži.

PostajNaslov: Re: Vrijednost   Vrijednost - Page 3 Icon_minitime

[Vrh] Go down

Vrijednost
[Vrh] 
Stranica 3 / 3.Go to page : Previous  1, 2, 3