Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 (Post)apokaliptični scenariji a la "Poštar"

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

(Post)apokaliptični scenariji a la "Poštar" Empty
PostajNaslov: (Post)apokaliptični scenariji a la "Poštar"   (Post)apokaliptični scenariji a la "Poštar" Icon_minitimened srp 29, 2012 9:17 pm

Uz par izuzetaka (koji su kap u moru s obzirom na ukupni opus žanra) svi postapokaliptični scenariji imaju jednu temu koja se provlači.

Desi se katastrofa, pomre toliko i toliko ljudi (milijarde), svijet se promijeni, civilizacija je u rasulu. Šta je misao vodilja protagonista? Izgraditi svijet, naravno. Ali kakav? Možda bolji? Jok! Upravo isti kakav je i bio prije. A često se upravo takav svijet može dovesti u vezu sa uzrocima njegovog uništenja. Samim time, stvara se podloga za novi (post)apokaliptični scenario.

Interesantno, to nikom protagonistu na pada na pamet, a ako kome i padne, on je stavljen "s onu stranu dobra" (ali ne i zla), a, ako uzmemo da je Tragedija mutan pojam u današnjoj kulturi i civilizaciji, "dobri momci" redovno ubijaju "loše momke". Prema tome, kroz argument sile, autori nam govore da su "dobri momci" (iako tu redovno mora biti i neka seksi starleta koju će glavni lik je_ati prije ili poslije) u pravu (samim time i da su oni u pravu) i da će nužno svijet čiji su oni osnivači, ipak, nekako, biti "bolji", samim time što su oni "dobri".

Zanimljivo razmišljanje(؟). S jedne strane, razumijem potrebu tržišta za snimanjem filmova koji laskaju ciljanoj publici i njihovim svjetonazorima, ali, ako hoćemo da uđemo u područje umjetnosti, ona bi morala da puca malo iznad popularnog, da osvaja nova područja, da rađa nove ideje, da nam daje izbor mnogih mogućnosti, da nas, na kraju krajeva, preplavi mogućnostima - umjesto da vječito ponavlja jedno te isto: "dobro vs zlo - dobro pobjeđuje (X 567 miliona)".

Lično meni, bilo bi mnogo zanimljivije da vidim neki postapokaliptični film u kojem je ova civilizacija nestala a naslijedila je neka druga, drugačija, koja nema nikakve veze sa ovom, možda čak i da ne bude civilizacija već nešto treće, nešto što još nije bilo, da malo istražimo kakve su još stvari moguće i njihove posljedice.

Samo, problem u tome je što takav film ne bi našao na masovni prijem, to znači da ne bi zarađivao novac, a, očigledno, i umjetnost je konkubina (da ne upotrijebim onu oštriju riječ) kapitalizma.

Šta se danas dešava sa filmskom umjetnosti uopšte? Je li to još uvijek može biti umjetnost?


Zadnja promjena: Archangel; pon srp 30, 2012 11:34 am; ukupno mijenjano 1 put. (Reason for editing : Dopuna, pojašnjenje)
[Vrh] Go down
Korplikan
Pračovjek
Korplikan


Male
Pisces Monkey
Broj postova : 2002
Age : 32
Location : Hrvatska
Registration date : 22.03.2011

(Post)apokaliptični scenariji a la "Poštar" Empty
PostajNaslov: Re: (Post)apokaliptični scenariji a la "Poštar"   (Post)apokaliptični scenariji a la "Poštar" Icon_minitimepon srp 30, 2012 3:32 am

Razmisljao sam o ovom odnosu jucer, samo o glazbi, ne o filmovima. Tko odlucuje sto je umjetnicki prihvatljivije, vrijednije. Recimo kazu da je jazz odmah iza klasike. Al zasto je tome tako? Cisto iz razloga sto se od svih modernijih glazbenih pravaca jebeni jazz prvi pojavio. I sad je to vrh umjetnosti, trojica sviraju svatko ko sta oce a cetvrti pjeva ovaj dubokoumni tekst: "Ra-pa-pam tu-dudi-dudi-dam ta-ta-taram-taaa..."... Glupost, odurno. Ali to je umjetnost, to je mnogo bolje od npr fino osmisljene rock pjesme.
Mrzim ovaj pogled na umjetnost kada je pravilo da je nesto umjetnickije od neceg drugog. Konkretno s ovim primjerom koji Arch navodi, dakle filmovi, umjetnickiji su stari nijemi filmovi od danasnjih. I razlog je opet isti ko sa glazbom - stariji su. Nema veze sto su dosadni u pm, prica traljava kod vecine (ima par dobrih al budimo si iskreni, ni oni koji kao vole nijeme filmove, ne vole ih neg samo glumataju neku umjetnost). Da dam odgovor na pitanje. Postoji umjetnost, postoji npr u slikarstvu. To mi se jos uvijek cini realnim. Ali bi odvojio rijeci "umjetnost" i "glazba" a jos vise "film". A mozda i strip, strip je na samrti vec dugo a ova japanska manga samo pogorsava situaciju...

Edit:sad shvatih da sam skrenuo s teme... Al nadam se da sam se pitanja drzao...
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

(Post)apokaliptični scenariji a la "Poštar" Empty
PostajNaslov: Re: (Post)apokaliptični scenariji a la "Poštar"   (Post)apokaliptični scenariji a la "Poštar" Icon_minitimepon srp 30, 2012 11:39 am

Editirao sam svoj post da se zna da se to odnosi na filmsku umjetnost u ovom slučaju, ali jasno je da smo ovim otvorili "can of worms", jer to imamo u maltene svim vrstama umjetnosti, sukobe interesa, sukobe kapitalizma i potreba umjetnosti uopšte. Široka je tema, možda bi mogli otvoriti posebnu temu o umjetnosti uopšte, i po potrebi spojiti. Šta mislite? scratch
[Vrh] Go down
Kahali
PraGlodavac
Kahali


Male
Capricorn Dragon
Broj postova : 584
Age : 47
Registration date : 19.10.2011

(Post)apokaliptični scenariji a la "Poštar" Empty
PostajNaslov: Re: (Post)apokaliptični scenariji a la "Poštar"   (Post)apokaliptični scenariji a la "Poštar" Icon_minitimepon srp 30, 2012 1:01 pm


Citat :
Recimo kazu da je jazz odmah iza klasike. Al zasto je tome tako? Cisto iz razloga sto se od svih modernijih glazbenih pravaca jebeni jazz prvi pojavio. I sad je to vrh umjetnosti, trojica sviraju svatko ko sta oce a cetvrti pjeva ovaj dubokoumni tekst: "Ra-pa-pam tu-dudi-dudi-dam ta-ta-taram-taaa..."... Glupost, odurno. Ali to je umjetnost, to je mnogo bolje od npr fino osmisljene rock pjesme.

Nijednu stvar koju si napisao tu nisu ni blizu istini, značajke i kvalitete Jazz-a su unikatne i razvoj Jazza kroz 20 i 21 stoljeće nije niakda prestao ni zastao bez obzira na pojavu drugih glazbenih pravaca. Jazz bi davno umro da je tako kao što govoriš. On je uvijek imao svoju publiku i nikada nije bio za široke narodne mase.
Jazz je značajan i prekrasan po tome što u sebi sadrži jednu od najvbažnijih, najautentičnijih i najljepših stvari koje se pojavljuju u umjetnosti a to je unikatnost svakog live izvođenja. Nikada nijedna Jazz stvar koju sviraju autori nije ista ni poi ritmu ni po "Pulsu" niti po boji tona. Ovisi svaki put od raspoloženja muzičara, od imaginacije, od razgovora medju intrumentima, improvizacije i na kraju majstorstva tih muzičara.
Jazz ritam je nešto neprevaziđeno u glazbi, a Jazz Improvizacija i prividna lakoća izvođenja navodi laike i ljude neupućene u glazbu da misle kako oni sviraju nešto bez veze ili bez smisla.
Ja kada čujem 5 taktova dobrog Jazza ponese me i . 20 puta bih radije bio slušao live Jazz koncert od nekih pravih Jazz-era nego Rock koncert od pravih Rockera (ovo ne govorim zato što ne volim ili ne slušam rock glazbu nego zato što je live-Jazz unikatno iskustvo i niakda ne znaš što će se esiti ni sa tobom i tvojom imaginacijom ni sa njima i njihovim improvizacijama).
Da bi netko bio jako dobar u Jazzu mora posvetiti prvo pola života učeći svirati svoj(e) instrument(e) i pravila harme, sinkope, takta, sinkope itd, a zatim nekoliko godina zaboravljajući ta ista pravila.
Nikada nijedan dobar Jazz bend u povijesti Jazz-a nije imao glazbenike koji su svirali "svako svoje" kao što si rekao i to je nešto što puno govori o tome koliko ti znaš o Jazz glazbi.. To je notorna neistina i upravo je suprotno. Jazz glazbenici više obraćaju pažnju na druge muzičare nego u bilo kojem drugom glazbenom stilu koji si mogu dopustiti da jednostavno sviraju naučenu melodiju u ritmu.
Jazz je po meni jedan od najljepših i najautentičnijih "proizvoda" čovječanstva kojeg stvaraju geniji.
Dobar rock je dobar rock, a izvrstan rock ili blues više sliči Jazz-u nego rocku kao što i izvrstan Goa-trance više liči na Jazz nego na elektronsku glazbu tipa techno ili Rave...
Jazz je najsuptilniji glazbeni izraz na svijetu i ako ga ne kužiš ili ti se ne sviđa jednostavno reci tako, ali nemoj govoriti stvari koje sa Jazzom nemaju veze.
Što se starih filmova tiče, tu ima nešto istine, ali sve zavisi od toga o koliko starim filmovima pričaš i o čijoj kinematografiji. Ja sam na akademiji pogledao tisuće i starih i novih filmova od kojih je 70% potpuno nepozantih naslova ljudima i mogu ti reći da je Istočno-europska kinematografija 70'ih izbacila popriličan broj naslova koje bih radije sada gledao sam kod kuće nego najnovijeg spidermena.



Citat :
Mrzim ovaj pogled na umjetnost kada je pravilo da je nesto umjetnickije od neceg drugog.

Mrziš kada je nešto kvalitetnije ili kada je nešto umjetnost a nešto nije ? Ljudi se dogovoriše o tome štzo je to umjetnost i nije ništa "Umjetničkije" .. ili je umjetnost ili nije. Kada nešto uđe u kategoriju umjetnosti tada možemo pričati dali je dublje ili kvalitetnije ili 'jače' ali to ne određuje kritičar za nas svih. TO odredjuješ ti koji si "konzument" te umjetnosti. TI koji u njoj uživaš, koji uz nju plačeš ili ti koji po njoj sereš (u prenesenom ili doslovnom značenju).
Ja sam recimo svjestan da su Beatles-i za mnogo ljudi možda najbolji bend, ali ja ih nisam niakda slušao dulje od 15 minuta. SLušao sam "Emerson Lake and Palmer" ili "Iron Butterfly" ali to ne znači da mislim da su Beatles-i sranje, samo da se meni ne sviđaju.
[Vrh] Go down
Sponsored content





(Post)apokaliptični scenariji a la "Poštar" Empty
PostajNaslov: Re: (Post)apokaliptični scenariji a la "Poštar"   (Post)apokaliptični scenariji a la "Poštar" Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
(Post)apokaliptični scenariji a la "Poštar"
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Bozicni post
» Post COVID efekat

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Audio - video svijet-
Forum(o)Bir: