Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Vještice

Go down 
+108
Alma_Ashley
DeShaun01
Novus ordo seclorum
2pac
Jedi Mind Tricks
Viper
Wolf_Moon
tztekila
AnnewellX
damiani
Q
nixonstyle
Sedežničar
casperzg
MoW
Buby30
lela
Kahali
Korplikan
Akasha
radrad
zbunjena28
MaTT
Icarus
Green
sQue
Chakotay
wanderer
Angela
Miljan
biga
Th_Ea
Icecrowned
whitelady
twilightlover
Pumpkin
PurpLady
sanjak
randajad
ukiss
omen
hromi
Athena
Fantom
tomi
brle
Aurora Borealis
Remke
Legionar
bonesy
Miriam
Berny_Sinara
Gea
Lullaby
Shadowh86
zlatna ribica
cmcool
PEPE-Top Secret
mariod
Neo
josip21
fastforward
king
Skinbyrd
nymphadora nemesis
arhont
Cuppycake.Disaster
TockaRH
absent_beast
Tutankhamon
Saroman
Zeus
myst000
Karl Marx
snark
dady
Makondo
None
stella
vjestica
floridana
kurto
malenaivi
Merkurica
Blizzard
Neobicni forumas
B&W
Angel from shadow
Absynthia
Milab
Thor
bedro
Alpha
silver
Alen@l5
urbanaaa
babi
Aleksandar Veliki
sanja
Daenerys
doctor
zvezda
Svjetloisjena
malena
Cvrcak
vladimir
Rain
zmija
112 posters
Go to page : Previous  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 22  Next
Autor/icaPoruka
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

Vještice - Page 16 Empty
PostajNaslov: Re: Vještice   Vještice - Page 16 Icon_minitimepon ruj 21, 2009 11:31 pm

josip21 je napisao/la:
ja sam misljenja da su zene vrazija bica.......

Dakako ;)
Mi smo samo magična bića......... raspa

Molila bih obaveštene da mi objasne coprnice i copranje (ako sam dobro napisala). Šta je to tačno?

Jaje nije simbol zla. Nikako. Po orfičkim mitovima, svet je nastao iz jajeta. Omfalos se često prikazuje kao jaje obavijeno zmijom. Jaje je i simbol uskrsnuća i ponovnog rađanja, a u narodnoj magiji su poznate tzv. "čuvarkuće", jaja koja štite... *

_________________
"...ja sam Bog, ja sam junak, ja sam filozof, ja sam Đavo i ja sam svet, a to je zamoran način da se kaže da ne postojim."
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Vještice - Page 16 Empty
PostajNaslov: Re: Vještice   Vještice - Page 16 Icon_minitimened tra 11, 2010 4:05 pm

VJEŠTIČJE ČINJENICE

(izvadci iz knjige "Krave, svinje, vještice i ratovi" autora Marvina Harrisa)

Najvjerojatnije, u 15., 16. i 17. st. u Europi je osuđeno i spaljeno oko 500 000 vještica. Njihovi zločini su bili: savez sa Sotonom, let na metli u daleke krajeve, nezakonita okupljanja na Sabat *1, obožavanje i ljubav prema Sotoni, seksualni odnos s inkubima (muški vragovi s ledenim penisom) seksualni odnos sa sukubima (ženski vragovi). Na to se nadovezuju i ovozemaljske tužbe: ubijena susjedova krava, zazivanje nevremena, krađa i jedenje novorođenčadi. Cijeli bizarni kompleks saveza s vragom, let na metli na Sabat, itd. smatra se izmišljotinom, ne zbog spaljivanja vještica, već zbog onih koji su ih spaljivali.
Nevolja sa "priznanjima" je u tome što su dobiveni mučenjem. "Vještice" su uglavnom bile mučene sve dok nisu priznale da su "sklopile" savez sa vragom i letjele na Sabat. Mučenje se produživalo sve dok vještice nisu imenovale druge prisutne na Sabat.Tako su osobe osuđene na vještičarstvo mogle birati da li će otići na kladu jednom zauvijek ili će biti vraćene u mučionicu.
Kao nagrade su mogle birati da li će prvo biti zadavljene od krvnika, a tek potom zapaljene.
Lovci na vještice su koristili čavle sa zagrijanim šiljcima, cipele iznutra postavljene čavlima, zavoj sa iglama, užareno željezo, izgladnjivanje, nesanicu...
Kritičar lova na vještice piše da bi dao sve na svijetu da zaboravi što je vidio u sobi za mučenje; "Vidio sam rastrgane udovice, očne jabučice iskopane iz očne šupljine, stopala otkinuta od noge, mišići istrgani sa zglobova, izvađene kosti, dubinske vene otečene, površinske vene potonule u dubinu, vidio sam kako je žrtva podizana i spuštana da padne sa glavom nadolje. Vidio sam kako ih egzekutor bičuje, udara palicama, steže kliještama, opterećuje utezima, bode iglama, zateže užad, baca sumpor, zalijeva naftom i prži ih na baklji..."
Povijest za isti slučaj koristi istu formulu za navodno "slobodnu volju" i iznuđeno priznanje.
Svako društvo na svijetu ima neki oblik vjerovanja u vještice. Ali europsko vještičje ludilo je bilo najbrutalnije, najduže i dalo je najviše žrtvi. Katolička crkva prvotno je čvrsto zastupala stav da vještice koje lete, ne postoje. Oko 1000. g. je bilo zabranjeno vjerovati da se takav let dogodio, a poslije 1480. g. bilo je zabranjeno vjerovati da to nije moguće. 1000. g. službeni stav crkve je da je vještičji let iluzija, vražje djelo. Petsto godina poslije, njezin stav je da su oni koji tvrde da je vještičji let iluzija, vražji štićenici. Staro gledište se zasniva na "Canon episcopi". Bilo je potrebno nekoliko stoljeća da se C.E. pretvori u svoju suprotnost.
Mučenje u to vrijeme podrazumijeva množenje geometrijskom proporcijom, kao u naprednim nuklearnim reaktorima, svaka spaljena vještica automatski nosi sa sobom dvije ili više potencijalne kandidatkinje za spaljivanje. Kako bi glatko funkcionirao sistem, uvedena su i druga usavršavanja. Troškovi su minimalni, tako što su usluge mučitelja i egzekutora naplaćeni obitelji vještice, kojoj je bila nametnuta račun za gozbu, koju su suci održavali poslije pogubljenja. Među lokalnim predstavnicima vlasti se probudilo oduševljenje za lov na vještice zato što su imali pravo da konfisciraju cijelo imanje osuđene vještice. Primjenu metode mučenja, crkva je prvi puta dozvolila, ne protiv vještice, već protiv nezakonitih crkvenih organizacija koje su nicale diljem Europe s ciljem da sruše monopol Rima. Zato je papa pozvao na svjetski rat - križarske pohode. Zbog suzbijanja subverzivnih udruženja, heretičkih sekti, crkva je malo po malo izgradila Inkviziciju. Sistem lova na vještice, širom Europe, sa razornim posljedicama su primjenjivali i katolici, i protestanti.
Malo ljudi zna da su u Europi od 13. do 17. st. vojno - mesijanske *2 pobune bile česte koliko i u drevnoj Palestini. Kao i kod palestinskih prethodnika, mesijanstvo je bilo usmjereno protiv monopola vladajuće klase, bogatstva i moći. Lov na vještice je pokrenut i održavan od strane vladajuće klase.
Nije slučajno to što se porast značaja vještica podudara sa pojavom žestokih proročanskih prosvjeda protiv društvene i ekonomske nejednakosti. Papa je odobrio primjenu mučenja u postupku protiv vještica, malo prije Reformacije, a lov na vještice doživljava kulminaciju u doba rata; revolucije u 16. i 17. st. Za Europljane, raspad feudalizma i pojava jakih nacionalnih monarhija je vrijeme velike napetosti. Razvitak trgovine, tržnica i bankarstva navelo je vlasnike zemlje i kapitala na poduzetništvo sa ciljem maksimaliziranja profita. Narod je ostao bez svoje male površine za obrađivanje, i bez obiteljskih posjeda od koje je do tada živio, i veliki dio seljaka je navalio u gradove, tražeći posao kao najamni radnici. Počevši od 11. st., život je postajao natjecateljski, bezličan i komercijaliziran - profit počinje zamjenjivati tradiciju.
Pretpostavka da su se lovci na vještice namjerno trudili da povećaju broj vještica i da prošire vjerovanje da su istinite, sveprisutne i opasne, počiva na čvrstim dokazima. Situacija nalaže da se upitamo, NE zašto su inkvizitori bili opsjednuti da unište vještice, nego zašto su bili toliko opsjednuti naporom da ih stvore. Najbolji način da se shvati ludilo oko vještica je da se, umjesto nebeskih namjera, ispitaju ovozemaljske posljedice.
Najnedvosmisleniji rezultat sistema lova na vještice, je bilo to što bi mučenica povjerovala, ponajprije, da su njezini krvnici vješci / vještice, a ne kneževi i pape. Susjeda je ta koja vam je srušila ogradu, koja vam duguje novac, koja želi vašu zemlju - susjeda koja se pretvorila u vješticu. Da li je kruh poskupio? Porezi su povišeni, dnevnica smanjena, da li posla ima sve manje i manje? To je vještičje djelo. Da li su kuga i glad odnijeli trećinu stanovnika svakog sela i svakog grada. Crkva i država su krenule u odlučan pohod na fantomskog neprijatelja naroda.
Praktično značenje ludila oko lova na vještice je bilo prebacivanje odgovornosti za krizu sa crkve i države na imaginarne demone u ljudskom obliku. Zahvaćeni fantastičnim aktivnostima ovih demona, zbunjena, otuđena i osiromašena masa, je prebacila krivicu na izmišljenog Sotonu, umjesto na korumpirano svećenstvo i gramzljivo plemstvo. Crkva i država, ne samo što su oslobođene od krivnje, postale su i neophodne. Svećenstvo i plemstvo se pojavilo kao veliki zaštitnici čovječanstva od sveprisutnog nevidljivog neprijatelja. Eto, konačno razlog da se plati danak i da se bude pokoran. Vlastitim očima možete vidjeti kako vlasti provode mjere da naprave život sigurnijim, vlastitim ušima možete čuti kako vještice vrište dok silaze u pakao.
Tko su bila žrtvena janjad? Od 1258 pogubljenih "vještica" između 1562. g. i 1684. g. u jugozapadnoj Njemačkoj se pokazalo da su 82% slučajeva bile žene. Lokalni lov je počinjao tako što su tužbe padale na bespomoćne starice i bake iz niže klase. Ukoliko bi bila okaljana imena ljudi na visokim položajima, ljudi s velikom moći, sudac bi izgubio povjerenje u priznanje i panika bi splasnula. Opasnost je rijetko prijetila doktorima, odvjetnicima, sveučilišnim profesorima. Očigledno su i sami inkvizitori i svećenstvo bili sigurni. Izmamljujući lov na vještice je rasipao i razbijao svaku energiju za protest.
Demobilizirao je siromašne i razvlaštene, povećavao je socijalnu distancu među njima i punio im glave uzajamnim sumnjama, provocirao jednog susjeda protiv drugog; svatko je bio izoliran, preplašen, nesiguran, osjećajući se bespomoćnim i zavisnim o vladajućoj klasi, pritom usmjeravajući gnjev u lokalnom smjeru. Time se smanjivala vjerojatnost da će siromašni izaći pred crkveni i svjetovni aparat, sa zahtjevima za preraspodjelom bogatstava, i izjednačavanjem ranga. To je bilo magično oružje privilegirane moćne društvene klase.

*** ovo dalje je jedan komentar na tekst iznad, a govori o važnosti ovih činjenica:
Žene koje su bile osuđivane kao vještice, bile su buntovne i gnjevne žene, ogorčene na srednjovjekovnu sliku žene kao plačljive, pokorne i bezglasne kršćanske mule. Vještice su predstavljale ozbiljan otpor i kontrakulturu bakterija u čistom zraku koji je puštao crkveni kanon, a pored dogme: nema individua, ima samo slijepo kršćansko stado koje treba šutiti pred pastirom. Vještice su bile crne ovce koje nisu šutile, nego vrištale, i preko magijskih obreda pokazivale da rad ovisi jedino o samom čovjeku, a ne o Bogu, crkvi ili državi. Ovo je bitno, jer je to jedna od stvari koje su zataškane i zapečačene po volji pastira, dok su mirne ovčice, umjesto da preispituju stvarnost, slušale kako im je pastir prikazuje, estetski preoblikovanu. I tako im je stvarnost izmakla, kao što danas izmiče svakom idiotu koji uzdiže "Vijesti", koje su realne, i čeka da čuje istinu sa TV-a, bilo HTVa, RTLa ili NOVAe, i to po treći put, da čuje plaćene novinare, povjesničare, premijere, akademike, ministre i slične gadove.

______________________________
1* Židovski neradni dan, subota, u kršćana nedjelja.
2* pokret koji propagira dolazak Mesije - Spasitelja

(Izvor)

_________________
Respect
[Vrh] Go down
hromi
Dinosaur
hromi


Male
Capricorn Broj postova : 360
Location : Srbija
Registration date : 24.01.2010

Vještice - Page 16 Empty
PostajNaslov: Re: Vještice   Vještice - Page 16 Icon_minitimened tra 11, 2010 4:12 pm

blago vama ako mislite da vam zakopana jaja , kost i stapovi mogu nanet zlo
roll roll roll roll
Zacudjuje me da u danasnje vreme ljudi veruju u vestice....
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Vještice - Page 16 Empty
PostajNaslov: Re: Vještice   Vještice - Page 16 Icon_minitimened tra 11, 2010 6:19 pm

hromi je napisao/la:
blago vama ako mislite da vam zakopana jaja , kost i stapovi mogu nanet zlo
roll roll roll roll
Zacudjuje me da u danasnje vreme ljudi veruju u vestice....

Hromi, naravno da nema generalizacije i da nije svako vještičarstvo isto, međutim ima stvari koje se ne mogu racionalno objasniti.
Zaista, posebno u prošlosti bilo je žena koje su se u to razumijele i tzv. coprijama su zaista mogle nanijeti nekom zlo.
Znam iz iskustva svojih bližnjih. Isto tako, bakina sestra koja je jedno vrijeme živjela u Bosni za vrijeme rata (umrla je, imala bi sada skoro 100 godina), nije "coprala" međutim naučila je par narodnih trikova, koji su jako dobro, zapravo redovito funkcionirale.
Npr. što napraviti kada se sprema tuča, da ne strada usjev itd.
Bratić je morao potražiti pomoć coprnice (nije niti neuk niti inače vjeruje u "te" stvari) koja je skinula urok sa njega (nitko nije znao što mu je), jer se baka njegove bivše cure (muslimanka) nije slagala sa njihovom vezom pa je nešto iscoprijala.
Primjera je puno i naravno da svi nisu istiniti.

Kako bilo, za takva pitanja nikad neće biti racionalnih dokaza, u njih se vjeruje ili ih se negira, čak ako i ima stvari koje zasigurno ne možemo racionalno objasniti. ;)

Naravno da nećemo na svaku osobu za koju se širi glas da je "vještica", automatski upirati prstom niti je proglašavati zlom, nemoralnom i sl. kava

_________________
"Riječi…spajaju ljude kao mostovi, stvarajući u isto vrijeme između čovjeka i čovjeka nepromostivosti vrlo često dublje od najmračnijega ponora."
[Vrh] Go down
omen
Stanica
omen


Female
Aquarius Rat
Broj postova : 21
Age : 40
Registration date : 29.07.2008

Vještice - Page 16 Empty
PostajNaslov: Re: Vještice   Vještice - Page 16 Icon_minitimesub kol 21, 2010 11:07 pm

Mom ocu dogodila se identična situacija poput Athenine priče. Naime, jednog jutra kada se vozio na posao, doživio je manju automobilsku nesreću. Kada su otvorili prednji dio automobila, ispod haube pronašli su netaknuto kokošje jaje. Otac je upoznat pričama o coprnicama (to je jednostavno naziv koji je ustaljen u seoskim pričama o takvim ženama koje nanose zlo drugima). Ponio je jaje kući i mi smo ga spalili.
Nakon toga, evo ima već par mjeseci, možda pola godine....dogodila se situacija da je otac išao provjeriti nešto ispod prednje haube auta, da bi tom prilikom pronašao neku čudnu stvarčicu na istom mjestu gdje je ranije bilo jaje. Rukavicama je uzeo "stvar" i donio u kuću. Bio je to nekakav osušeni kolač, izgledalo poput omanjeg muffina s rupom u sredini, s donje strane bilo je izbodeno i bila je zalijepljenja žvakača guma - totalno čudno. Riješili smo se te "stvari". Mislim da nikakve životinjice nisu u pitanju, već da je to ciljano djelo određenih osoba koje takvim urocima postižu određene ciljane događaje.
[Vrh] Go down
ukiss
Riba
ukiss


Male
Aries Pig
Broj postova : 138
Age : 29
Location : Serbia ( LOZNICA)
Registration date : 16.06.2010

Vještice - Page 16 Empty
PostajNaslov: Re: Vještice   Vještice - Page 16 Icon_minitimesub kol 28, 2010 1:41 am

MislIM ja nikog necu da ubedjujem da to postoji zato sto znam....dok sam bio malii mom komsiji je devojka.....ondela pramen kose kod crne vracare...ona je to bajala i stavila u mejtin to je voda od mrtvaca ili tako nesto...devojka mu je skuvala kafu od te vode decko je posle toga poceo stvarno da ludi.............pokusao da se baci sa terase visoke 7 metara........onda....kada je isao negde svi su bukvalno bezali od njega dok majka njegova nije ga odvela kod tkz...bele vestice ..............i ona je to skinula..........zato verujem...a i sam to proucavam......:)
[Vrh] Go down
Gea
Moderator
Gea


Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10254
Age : 34
Location : Iznad Oblaka
Registration date : 21.04.2009

Vještice - Page 16 Empty
PostajNaslov: Re: Vještice   Vještice - Page 16 Icon_minitimesri ruj 22, 2010 2:17 am

Litva tradicionalno okupljanje vještica

Litva: Tradicionalno okupljanje vještica
U litvanskom gradu Vilnius okupilo se nekoliko desetaka vještica na svom godišnjem "simpoziju"

Vještice - Page 16 Osim-treniranja-_451x317n_341838

Vještice - Page 16 Vje%C5%A1tice-razmjenjuju-iskustva-i-recepte_221x317n_341836

Vještice - Page 16 _221x317n_341835

Vještice - Page 16 _221x317n_341837

LINK

_________________
I never lose myself because I never found me
[Vrh] Go down
randajad
PraGlodavac
randajad


Male
Virgo Pig
Broj postova : 726
Age : 28
Registration date : 05.10.2010

Vještice - Page 16 Empty
PostajNaslov: Re: Vještice   Vještice - Page 16 Icon_minitimesri lis 06, 2010 11:29 pm

ja mislim , da ne treba potcjenjivati snagu tih vještica :P zapravo ja se ponekad i plašim pale cry ...
[Vrh] Go down
sanjak
Majmun
sanjak


Female
Scorpio Dragon
Broj postova : 1267
Age : 35
Registration date : 26.09.2010

Vještice - Page 16 Empty
PostajNaslov: Re: Vještice   Vještice - Page 16 Icon_minitimečet lis 07, 2010 2:13 pm

slazem se da ne treba takve osobe potcjeniti,jer nikada ne znas kada ti mogu pomoci ili
odmoci.(sve zavisi za sta se zalaze koja vjestica).
[Vrh] Go down
randajad
PraGlodavac
randajad


Male
Virgo Pig
Broj postova : 726
Age : 28
Registration date : 05.10.2010

Vještice - Page 16 Empty
PostajNaslov: Re: Vještice   Vještice - Page 16 Icon_minitimečet lis 07, 2010 4:09 pm

Ja se bojim da J.K.Rowling one priče o Harry Potter-u nije izmislila , već doživila ili vidjela...ista situacija i sa Twighlight-om...Zašto bi neko pisao onolike knjige(osim zbog novca) o vampirima da nije to vidio..mada opet možda to i nije tačno... lol zaflo
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Vještice - Page 16 Empty
PostajNaslov: Re: Vještice   Vještice - Page 16 Icon_minitimečet lis 07, 2010 4:57 pm

Zasto slikar slika, muzicar komponira ili zasto se dijete igra...tako i pisac pise...

Nego, Randajad, ako mozes maknuti smajlica iz potpisa jer nam je to protiv pravila foruma :)

_________________
Respect
[Vrh] Go down
randajad
PraGlodavac
randajad


Male
Virgo Pig
Broj postova : 726
Age : 28
Registration date : 05.10.2010

Vještice - Page 16 Empty
PostajNaslov: Re: Vještice   Vještice - Page 16 Icon_minitimečet lis 07, 2010 5:04 pm

eto :D
[Vrh] Go down
sanjak
Majmun
sanjak


Female
Scorpio Dragon
Broj postova : 1267
Age : 35
Registration date : 26.09.2010

Vještice - Page 16 Empty
PostajNaslov: Re: Vještice   Vještice - Page 16 Icon_minitimečet lis 07, 2010 7:09 pm

ne mora biti istinito da bi pisac pisao neku pricu.
[Vrh] Go down
PurpLady
Riba
PurpLady


Female
Leo Pig
Broj postova : 140
Age : 28
Registration date : 19.09.2010

Vještice - Page 16 Empty
PostajNaslov: Re: Vještice   Vještice - Page 16 Icon_minitimečet lis 07, 2010 7:25 pm

mislim da si u pravu za J.K.Rowling, ali za Stephenie Meyer nisam sigurna jer u svojo priči Twilight neupotrebljava niti jedno povjesno biće ili misterij osim najpoznatijih- vampira i vukodlaka.... nije htjela upotrjebiti vjestice 100% zato sto bi je onda kritizirali da nije orginalna
[Vrh] Go down
randajad
PraGlodavac
randajad


Male
Virgo Pig
Broj postova : 726
Age : 28
Registration date : 05.10.2010

Vještice - Page 16 Empty
PostajNaslov: Re: Vještice   Vještice - Page 16 Icon_minitimečet lis 07, 2010 11:42 pm

slažem se , mada mi je Twighlight uvjerljiviji od HP , ali isto tako mislim i da većina pisaca kad piše nešto ubaci pomalo svoga iskustva zaflo
[Vrh] Go down
PurpLady
Riba
PurpLady


Female
Leo Pig
Broj postova : 140
Age : 28
Registration date : 19.09.2010

Vještice - Page 16 Empty
PostajNaslov: Re: Vještice   Vještice - Page 16 Icon_minitimesub lis 09, 2010 2:11 pm

ja također to isto mislim, jer ipak moraju iz nečeg izvući inspiraciju Vještice - Page 16 466938
[Vrh] Go down
Gea
Moderator
Gea


Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10254
Age : 34
Location : Iznad Oblaka
Registration date : 21.04.2009

Vještice - Page 16 Empty
PostajNaslov: Re: Vještice   Vještice - Page 16 Icon_minitimesub lis 09, 2010 2:49 pm

pa ja pišem nešto o vampirima... ali nisam imala iskustva s njima :)
inspiracija se izvlači iz legendi, filmova i drugih knjiga, nije nužno iskustvo da se stvori fantazija ;)

_________________
I never lose myself because I never found me
[Vrh] Go down
randajad
PraGlodavac
randajad


Male
Virgo Pig
Broj postova : 726
Age : 28
Registration date : 05.10.2010

Vještice - Page 16 Empty
PostajNaslov: Re: Vještice   Vještice - Page 16 Icon_minitimesub lis 09, 2010 5:34 pm

ma ne znam scratch :P
[Vrh] Go down
Pumpkin
Višestanični organizam
Pumpkin


Female
Scorpio Horse
Broj postova : 36
Age : 33
Registration date : 23.06.2009

Vještice - Page 16 Empty
PostajNaslov: Re: Vještice   Vještice - Page 16 Icon_minitimesub lis 09, 2010 5:42 pm

Nema to apsolutno nikakve veze s tim da li je dozivjela to ili nije, to je jednostavno dobra masta zubo Mada bih i ja voljela da je "harry potter svijet" istinit lol!

J.K.Rowling samo ima prekrasnu mastu i imaginaciju, smisao za lijepo i lijep stil pisanja. Tako da kad sve to lijepo uklopis dobijes jednu savrsenu pricu u koju se mogu uzivjeti i veliki i mali oops
Mada naravno nije pisala tek tako kao stephenie meyer, knjige su joj pune nekih cinjenica i sve ima smisla, tako da i neke bajkovite i nemoguce stvari imaju neku cinjenicnu podlogu. Vidi se da je upoznata sa materijom.

Na primjer, u sedmom dijelu, stapic koji na neki nacin donosi nesrecu i ima krvavu historiju zapravo je od bazgove grancice.. Mislim da J.K.R. nije uzela bas bazgu tek tako, sto lijepo zvuci, zna ona sta radi (:
zapravo, citala sam da prema starim vjerovanjima bazga donosi nesrecu. Ona navodno raste na mjestima gdje je nekada prolivena krv. A ako se njena grancica unese u kucu navuci ces nesrecu na cijelu obitelj.

Isto tako da uzmemo za primjer stapice koje koriste ucenici hogwartsa. Znamo da im oni sluze za kanalisanje moci i da ih kupuju kod gospodina olivandera (: Eh sad, J.K.R. kaze da "ne bira carobnjak stapic, vec stapic carobnjaka. Harry-jev je stapic od bozikovine, hermionin od loze, a ronov od jasena. I opet ponavljam, ni ovo nije slucajno :D Koristila se keltskim kalendarom drveca, i dodijela im stapice prema mjesecu njihovog rodjenja. Harry je rodjen u julu, hermiona u septembru, a ron u martu. Provjerite i sami keltski kalendar i shvaticete (:

i imam jos mali milion tih primjera, tako da mozemo sa sigurnoscu tvrditi da Rowling itekako poznaje tu materiju i da harry potter nije tek dobro izmisljena bajka nego puno vise lovely
[Vrh] Go down
PurpLady
Riba
PurpLady


Female
Leo Pig
Broj postova : 140
Age : 28
Registration date : 19.09.2010

Vještice - Page 16 Empty
PostajNaslov: Re: Vještice   Vještice - Page 16 Icon_minitimesub lis 09, 2010 6:11 pm

@Pumpkin bas se vidi da je J.K.Rowling puno citala o wicca vjesticarstvu ali i o cenoj magiji i puno drugih misterija.... ona je dosta upucena u sve stvari kao npr. kamen mudraca, ja sam u pocetku mislila da je to samo iz njezine maste ili kojim slucajem vec postoji neka podloga za tu temu od njemu, ali sam onda na jednoj stranici kad sam i ja sama nedavno pocela istrazivati, potpuno slucajno naletila na takst kamenu mudraca ali naravno nema niikakve veze s H.P... a kad si vec spomenula BAZGOV STAPIC to nije nikakva slucajnost... Bazga ili zova, prema narodnom vjerovanju, povezana je sa Podzemnim svijetom, a njenu krošnju, navodno, nastanjuju duhovi. Svirala napravljena od bazge može da prenosi poruke s Onog svijeta, to jest da se preko nje oglašava Donji svijet. Vino od bazginih bobica smatralo se vilinskim pićem; onaj tko ga pije navodno je sticao moć da vidi vile i da s njima komunicira. Ako bi se grančica bazge isjekla na devet jednakih dijelova i nosila nanizana oko vrata, vjerovalo se, da liječi od epilepsije, a čaj od bobica koristio se kao lijek protiv groznice i začepljenja. Onaj tko bi namjerno oštetio grm bazge, vjerovalo se da će doživjeti tešku sudbinu. Ali postojala su i druga narodna vjerovanja:

  • Ako bi zaspali pod bazgom ili u njenoj sjenci, vjerovalo se da će bolesnici ozdraviti;
  • Da bi im se vratile ukradene vrijednosti, pokradeni bi rano u zoru lijevom rukom savijali granu bazge prema suncu i izgovarali sljedeće riječi: »Bazgo, ja ću te savijati sve dok mi lopov ne vrati ono što mi je ukrao!«;
  • Tko pod bazgu zakopa kruh i sol, oslobodit će se vrućice;
  • Da bi novorođenče čim prije ojačalo, pod bazgu se prosipala voda u kojoj je okupano;
  • Za obranu od požara na Silvestrovo bi se narezalo bazgovo granje i, savijeno u kotač, vješalo u kuću;
  • Vjerovalo se da bazga posjeduje moć da odbija munje i gromove;
  • Ako bi se kora bazge gulila odozgo prema dolje, poprimala bi osobine lijeka za čišćenje, a ako bi se gulila odozdo prema gore, navodno bi izazivala gađenje i povraćanje.
  • Bobice bazge sakupljene u Ivanjskoj noći mogu poslužiti kao izvanredna zaštita protiv vještičijih čina.
[Vrh] Go down
Gea
Moderator
Gea


Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10254
Age : 34
Location : Iznad Oblaka
Registration date : 21.04.2009

Vještice - Page 16 Empty
PostajNaslov: Re: Vještice   Vještice - Page 16 Icon_minitimepon lis 11, 2010 11:14 am

nije to wicca :) to je vještičarenje ;)
sve što si nabrojala je iz tradicija narodne paganske medicine
kamen mudraca je opće poznati cilj alkemičara tokom stoljeća .. problem je što nije definiran što se njime postiže ni kako bi trebao izgledati
neki vjeruju da bi taj kamen svaku kovinu pretvarao u zlato
neki da ozdravlja i daje bezsmrtnost
a moguće da je to samo nematerijalni simbol duhovne uzdignutosti kojem se teži

HP se u biti ne temelji uopče na stvarnosti... nego na fikciji uzetoj iz zanimljivih pričica i običaja kao i površnoj potrazi internetom ;) nemojte da vas zamagli lijepa priča s onim o čemu se vi planirate baviti
magija nikad nije bila pljes rukama i mahanje štapičem
štap, mači ili što god se koristi je jednostavno alat da jednostavnije preusmjeriš energiju.. jednako tako možeš koristiti i prst ... bitno je da se povežeš s tim
od kojeg materijala i kada je to ubrano u biti nije ni toliko bitno.. neki to uzimaju kao simbol jer im to lakše pomaže preči u duhovnos stanje svijesti

večina mladih je upravo zbog HP-a postala opsjednuta magijom roll i potpuno felšaju u tom
to nije igra.. napitci i magični prašci, trolovi i divovi.. magija je puno više i puno opasnija jer te neće porezati da krvariš pa da liječiš ranu
neko će učiniti još puno toga oko tebe i učiniti te autsajderom u svojoj koži... teško je opisati kako pravi urok djeluje ako ga netko nije osjetio :/

_________________
I never lose myself because I never found me
[Vrh] Go down
randajad
PraGlodavac
randajad


Male
Virgo Pig
Broj postova : 726
Age : 28
Registration date : 05.10.2010

Vještice - Page 16 Empty
PostajNaslov: Re: Vještice   Vještice - Page 16 Icon_minitimepon lis 11, 2010 5:12 pm

Hvala Gea na informacijama. Nego kako to misliš učinite autsajderom u sopstvenoj koži?
[Vrh] Go down
Pumpkin
Višestanični organizam
Pumpkin


Female
Scorpio Horse
Broj postova : 36
Age : 33
Registration date : 23.06.2009

Vještice - Page 16 Empty
PostajNaslov: Re: Vještice   Vještice - Page 16 Icon_minitimeuto lis 12, 2010 1:33 am

naravno da sam svjesna da harry potter nema veze sa ovim, i da ova magija nije pravilan potez stapicem i tacno izgovorena inkantacija i dobijes sto pozeli, paf! :D

mislim da o mojoj ozbiljnosti i savjesti dovoljno govori da jos nikad nisam probala ni najmanji ritualcic, iako vec dvije tri godine citam, meditiram i pisem knjigu sjenki.. (podijelicu sa vama sliku svoje knjige sjenki, svidja li vam se oops )
Vještice - Page 16 6612_1195973740900_1275175823_559059_4361852_n

prema tome harry potter knjige obozavam jer su obiljezile moje djetinjstvo, nema tu nikakvog brkanja sa stvarnoscu.. nisam postala opsjednuta magijom jer sam citala hp, vec sam citala hp jer sam voljela magiju od malih nogu, to mi je u krvi (: jos u osnovnoj kao dijete sam cupala dlacice sa kistova za bojenje i mahala kistovima kao carobnim stapicima lolcina
[Vrh] Go down
PurpLady
Riba
PurpLady


Female
Leo Pig
Broj postova : 140
Age : 28
Registration date : 19.09.2010

Vještice - Page 16 Empty
PostajNaslov: Re: Vještice   Vještice - Page 16 Icon_minitimeuto lis 12, 2010 9:25 am

preeeeeeedobra ti je knjiga sjenkiiiii Vještice - Page 16 524555 Vještice - Page 16 844169
hehehe nadam se da cu i ja biti dovoljno mastovita kad pocnem pisati svoju ali sada jos uvjek nisam spremna za nju mozda tek negdi za godinu dana kad vec sakupim dovoljno informacija da ih mogu pravilno rasporediti Vještice - Page 16 799101


istina je da je hp samo izmisljotina ali ja sam kao mlađa bila tako uzivljena u tu knjigu da to nije normalno hahahaha.... ali onda sam odrasla Vještice - Page 16 900179
ali nakon dugog istrazivanja sam naisla na ovaj blog i na nasu GEU Vještice - Page 16 683828 pa san ja po vasim postovima na temu wicca i mojim dodatnim istrazivanjem sa strane odlucila sto cu ja zapravo biti Vještice - Page 16 708522
[Vrh] Go down
Gea
Moderator
Gea


Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10254
Age : 34
Location : Iznad Oblaka
Registration date : 21.04.2009

Vještice - Page 16 Empty
PostajNaslov: Re: Vještice   Vještice - Page 16 Icon_minitimeuto lis 12, 2010 9:39 pm

@pumpkin
prekrasna ti je knjiga i alati :D gdje si našla tkao veliku knjigu? shock

a bez brige vidim ja koliko si ti ozbiljna u tome i mogu ti reči da sam ponosna na to, jer ima mladih koji ne odustaju nakon par mjeseci hug

ma ja sam odrasla na jednom drugom filmu Vještičja škola.. a bome i na knjigama HP-a miga tako da te u potpunosti razumijem... samo sam naišla na dooooosta ljudi koji malo previše zabriju xD
među njima je bila i jedna moja znanica.. pa kad čujem nešto o HP-u i pravom vještičarnjeu sjetim se nje i odmah dobim sjede xD

@Purp samo ti polako ;) to je jedna od onih stvari u kojima se ne žuri hug

)O(

randajad je napisao/la:
Hvala Gea na informacijama. Nego kako to misliš učinite autsajderom u sopstvenoj koži?

eh to je ono što ne mogu objasniti :/ zato samo ureknute osobe osjećaju to... i tek kaaasno shvate

_________________
I never lose myself because I never found me
[Vrh] Go down
Sponsored content





Vještice - Page 16 Empty
PostajNaslov: Re: Vještice   Vještice - Page 16 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Vještice
[Vrh] 
Stranica 16 / 22.Go to page : Previous  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 22  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Misterije i neobjašnjivi fenomeni :: Ostale misterije-
Forum(o)Bir: