Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Stres - bolest 21. stoljeća

Go down 
5 posters
Autor/icaPoruka
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Stres - bolest 21. stoljeća Empty
PostajNaslov: Stres - bolest 21. stoljeća   Stres - bolest 21. stoljeća Icon_minitimepon kol 20, 2012 10:16 am

Danas se sve vise prica o stresu kao glavnom uzrocniku bolesti. Gotovo za sve lose sto nam se desava ispada da je uzrok stres. Glavni savjet doktora je - smanjite stres. A kako to napraviti nije bas jasno :P

Kako to da u danasnje doba (pricam o zapadnom svijetu) kada je medicina uznapredovala toliko da je mortalitet novorodjencadi i djece smanjen na minimum, zivotni vijek produzen, kvaliteta zivota poboljsana i zivot se ne svodi na svakodnevnu borbu za prezivljavanje, stres stoji kao glavni faktor problema? Nekoc se nije poznavao termin stresa. U zemljama treceg svijeta vjerojatno ni danas ne postoji taj pojam. Ali na zapadu vec djeca u prvom razredu osnovne pate od stresa.

Kako je to sa napretkom medicine i tehnologije uznapredovao i stres?

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Velebitkinja
Višestanični organizam
Velebitkinja


Female
Leo Goat
Broj postova : 50
Age : 32
Registration date : 12.08.2012

Stres - bolest 21. stoljeća Empty
PostajNaslov: Re: Stres - bolest 21. stoljeća   Stres - bolest 21. stoljeća Icon_minitimepon kol 20, 2012 11:35 am

Umanjite stres tako sto cete - 1. uociti izvor stresa i 2. eliminirati taj isti izvor. Mislim da ljudi imaju najvise problema sa tim lociranjem uzrocnika stresa.

Nije to samo na zapadu da su prvacici vec pod stresom, vjeruj mi. Mene su forsirali da imam sve petice i bila sam pod stalnim pritiskom. Cudi me da sam koliko-toliko normalna. :/
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Stres - bolest 21. stoljeća Empty
PostajNaslov: Re: Stres - bolest 21. stoljeća   Stres - bolest 21. stoljeća Icon_minitimepon kol 20, 2012 2:24 pm

Stres je oduvjek postojao i to je cnjenica.

Neki ce reci NE,to je bolest 21 vjeka,jasta je,nese bake nisu imale stres,one su opusteno hranile
desetoro djece,muzle krave i ovce,zele zito,kupile sijeno,spremale obroke za viseclanu obitelj.
Vodu donosile sa nekoliko kilometara udaljenog izvora i ves prale na nekoj udaljenoj rijeci i sve to noseci na ledjima.
Naravno,one su to sve radile opusteno u odnosu na nase moderne zene koje moraju rano ustati,
nasminkati se,popiti kavicu,djete,najcesce jedno ili ni jedno odvesti u vrtic,prije toga moraju
zagrijati novi BMW i ocistiti sajbu od snijega,stici u moderni ured,pozdraviti sefa,opet popiti kavicu,
tipkati na kompu par sati od toga pola na facebooku i napokon umorna puna stresa doci kuci
( u medjuvremenu muz je dovezao djete iz vrtica)baciti tasinicu LOUIS VUITTON na koznu fotelju i
cvrkutavim umornim glasom reci,ljubavi skuhaj mi jednu kaficu,mrtva sam umorna.
Da,da,nije lako zivjeti u ovim stresnim vremenima. tuzni

Meni je danas najveci stres hocu li i onako dobro auto zamjeniti novim ove godine ili da sacegam jos 6-7
mjeseci obzirom da sam cuo da iduce godine izlazi novi model... ides
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Stres - bolest 21. stoljeća Empty
PostajNaslov: Re: Stres - bolest 21. stoljeća   Stres - bolest 21. stoljeća Icon_minitimepon kol 20, 2012 2:28 pm

Stres je posao - dajte otkaz ili sverkva - eliminirajte ju... i tako...bas jednostavno gica

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Stres - bolest 21. stoljeća Empty
PostajNaslov: Re: Stres - bolest 21. stoljeća   Stres - bolest 21. stoljeća Icon_minitimepon kol 20, 2012 3:45 pm

Alpha je napisao/la:
Kako to da u danasnje doba (pricam o zapadnom svijetu) kada je medicina uznapredovala toliko da je mortalitet novorodjencadi i djece smanjen na minimum, zivotni vijek produzen, kvaliteta zivota poboljsana i zivot se ne svodi na svakodnevnu borbu za prezivljavanje, stres stoji kao glavni faktor problema? Nekoc se nije poznavao termin stresa. U zemljama treceg svijeta vjerojatno ni danas ne postoji taj pojam. Ali na zapadu vec djeca u prvom razredu osnovne pate od stresa.

Kako je to sa napretkom medicine i tehnologije uznapredovao i stres?

Sjetimo se u kojem se smislu nekad zna reći da se "nekad živjelo sporije". Dok nije bilo sata da te uvijek budi u tačno određeno vrijeme mogao si spavati koliko hoćeš, odmoriti koliko treba, nisi bio ograničen sa strane tog nekog "vremena"... Stvar je u tome (tj. jedna od najbitnijih) da ako se okolina mijenja brže nego što se čovjek može prilagoditi njegovo biće uzalud troši energiju da bi kompenziralo svoj položaj u svijetu, ali, ispada da se uvijek bori protiv nadmoćnijeg protivnika. Prisiljen je da se bori protiv njega, što otprije nije bio čest slučaj. Imaš jedan superorganizam kojem se moraš pokoriti da bi ti dozvolio da živiš i preživiš - neka se ljudi ne zavaravaju po pitanju svog položaja u društvu danas i u Srednjem i Starom vijeku - i danas se radi o ropstvu, samo rafiniranijem i sublimnijem.

S jedne strane, imamo urođenu potrebu čovjeka da se osjeća moćno, poštovano, vrijedno - a s druge, u sklopu navedenog superorganizma njegova vrijednost i moć pada proporcionalno veličini tog superorganizma. Stoga, kako god okrene, uvijek je na gubitku.

Ironija situacije je u tome da tek što je čovjek uspio da se dovoljno prilagodi svojoj prirodnoj okolini, stvorio si je vraga, umjetnu okolinu, koja se vječito mijenja, i koju nikako ne može pratiti.

Zašto se javlja stres? Kako se ne bi javljao? I, mrzim što moram biti zloguki prorok ali - all other things being equal - biće i gore. Kad se pravilno postavi naspram čovjeka, kad se zna u kojem je položaju i koju ulogu igra, a koje su mu prirodne sklonosti i interesi - jasno je da situacija nipošto ne može biti drugačija. Negdje mora pući...

_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Stres - bolest 21. stoljeća Empty
PostajNaslov: Re: Stres - bolest 21. stoljeća   Stres - bolest 21. stoljeća Icon_minitimepon kol 20, 2012 4:43 pm

Dok nije bilo sata ljudi su se budili s pijevcima i definitivno nisu spavali koliko im se htjelo jer se moralo radit u polju, a tu nema odgadjanja :P

Na koji nacin se superorganizam prebrzo mijenja? Mislim cisto neki primjer.

Meni se cini da je prilicno stresno kad te obitelj odmah po rodjenju zakapara da se moras udat/ozenit za nekog ili da nemas pravo glasa i td.

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Stres - bolest 21. stoljeća Empty
PostajNaslov: Re: Stres - bolest 21. stoljeća   Stres - bolest 21. stoljeća Icon_minitimepon kol 20, 2012 5:04 pm

Pa čuj, sad svatko ima pravo glasa, ali nema ništa pametno za reći. Nekad je bilo suprotno. Možda je to dvoje nužno međusobno isključivo - možda je istina da je čovjek uvijek najpametniji kad ćuti...

A za ovaj primjer, ha šta ja znam.... Eto, možda možemo počet od proste činjenice da nikad dosad nije državni aparat imao više kontrole nad svojim podanicima (ili bolje reći, zarobljenicima) i da iz godine u godinu ta kontrola raste sa daljnjim razvojem tehnologije, i kako se povećava kontrola nad stanovništvom, tako raste i njena upletenost u sve pore dnevnog života (recimo, stroga kontrola nad odgojem djece, ponašanje bračnih supružnika, pa zatim šta smiješ graditi na vlastitoj zemlji i šta ne smiješ sa njom raditi i koješta slično...)

Zatim tu je jedan neobjašnjiv paradoks da su otprije ljudi uvijek stizali na vrijeme, a nije bilo ni kola, ni aviona, ni podzemne željeznice, dok danas možeš stići u bilo koji dio zemlje za sat-dva - ali opet si, nekako, uvijek u žurbi...

_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
waldox
Majmun



Male
Virgo Broj postova : 1774
Registration date : 18.03.2014

Stres - bolest 21. stoljeća Empty
PostajNaslov: Re: Stres - bolest 21. stoljeća   Stres - bolest 21. stoljeća Icon_minitimečet svi 07, 2015 12:19 am

točno stres uzrokuje mnoge bolesti ,ali to je moderna bolest 21 stoljeća. mudri
[Vrh] Go down
Sponsored content





Stres - bolest 21. stoljeća Empty
PostajNaslov: Re: Stres - bolest 21. stoljeća   Stres - bolest 21. stoljeća Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Stres - bolest 21. stoljeća
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Homoseksualci u strahu: Pojavila se nova smrtonosna bolest!
» Bolest kretanja
» I ribe mogu dobiti morsku bolest
» Laser koji u minuti dijagnosticira bolest

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Zdravlje-
Forum(o)Bir: