Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Ljudski je griješiti - a praštati?

Go down 
+4
Blizzard
MoW
Alpha
Dada289
8 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Dada289
Pračovjek
Dada289


Female
Libra Horse
Broj postova : 2222
Age : 45
Location : Beyond Earth
Registration date : 08.09.2010

Ljudski je griješiti - a praštati? Empty
PostajNaslov: Ljudski je griješiti - a praštati?   Ljudski je griješiti - a praštati? Icon_minitimepet kol 24, 2012 9:47 am

Nedavno sam se uhvatila u razmišljanju kako u zadnje vrijeme puno griješim. Neke stvari ne znam, ne želim prihvatiti, ili što god već, pa pogriješim. U procjeni situacija, u dosta stvari.
Pitam ja vas, kako se odnosite prema grješnicima? Ako netko pogriješi, da li imate volju, želju ili snagu oprostiti? Ako oprostite da li zaboravite na greške koje su napravljene, ili radite po principu "Opraštam ali ne zaboravljam" confused
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Ljudski je griješiti - a praštati? Empty
PostajNaslov: Re: Ljudski je griješiti - a praštati?   Ljudski je griješiti - a praštati? Icon_minitimepet kol 24, 2012 10:15 am

Ako oprostis a ne zaboravis onda nisi oprostio. S druge strane sto znaci "zaboraviti"...mislim, prosto je tesko moguce da ce netko nesto sto ga je pogodilo zbilja zaboraviti osim ako ne dozivi amneziju. Ipak moze prerasti/preci preko tog osjecaja da je bio "pogodjen".

Meni je oprastanje nekako defaultna postavka pa o tome ne razmisljam puno. To je jednostavno tako. Medjutim zamijetila sam da to nije bas tako kod drugih ljudi i da su sposobni zamjerat i inatit se godinama pa i citav zivot zbog neke gluposti.
[Vrh] Go down
Dada289
Pračovjek
Dada289


Female
Libra Horse
Broj postova : 2222
Age : 45
Location : Beyond Earth
Registration date : 08.09.2010

Ljudski je griješiti - a praštati? Empty
PostajNaslov: Re: Ljudski je griješiti - a praštati?   Ljudski je griješiti - a praštati? Icon_minitimepet kol 24, 2012 10:17 am

Alpha je napisao/la:

Medjutim zamijetila sam da to nije bas tako kod drugih ljudi i da su sposobni zamjerat i inatit se godinama pa i citav zivot zbog neke gluposti.

Da, o tom sam mislila pod terminom "zaboraviti". Hvala ljubi
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Ljudski je griješiti - a praštati? Empty
PostajNaslov: Re: Ljudski je griješiti - a praštati?   Ljudski je griješiti - a praštati? Icon_minitimepet kol 24, 2012 10:30 am

Većinu toga oprostim i zaboravim, zatim manji dio samo zaboravim (iako tehnički nisam baš oprostio zubi), a još manji dio oprostim, a ne zaboravim.
Zaboravljivost je čovječji veliki dar, ali i veliko prokletstvo, ovisno s koje strane gledamo.
Praštanje je pak božanska odlika koju neki ljudi prihvate kad im odgovara.
[Vrh] Go down
Dada289
Pračovjek
Dada289


Female
Libra Horse
Broj postova : 2222
Age : 45
Location : Beyond Earth
Registration date : 08.09.2010

Ljudski je griješiti - a praštati? Empty
PostajNaslov: Re: Ljudski je griješiti - a praštati?   Ljudski je griješiti - a praštati? Icon_minitimepet kol 24, 2012 10:38 am

Možda ponekad ne izgleda tako, ali oprostim u većini slučajeva. Ne zaboravljam dobre stvari, loše "sakrijem" nekamo.

MoW je napisao/la:

Praštanje je pak božanska odlika koju neki ljudi prihvate kad im odgovara.

Istina, malo ljudi zna oprostiti onako kako spada ajmo reć tako. Uvijek se sakriva ono što je Alpha maloprije spomenula, zamjeraju, osvećuju se, i tada oni ulaze u krug gdje griješe.

Ima osoba koje kada pogriješe, ne žele priznati svoje greške. Vjerojatno vide da su i gdje su pogriješili, znaju to, ali su preponosni da priznaju i prihvate činjenicu da su i oni u onoj većini koji griješe.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Ljudski je griješiti - a praštati? Empty
PostajNaslov: Re: Ljudski je griješiti - a praštati?   Ljudski je griješiti - a praštati? Icon_minitimepet kol 24, 2012 12:17 pm

Uvijek ide princip "opraštam, ali ne zaboravljam". Pritom ne dajem neko preneseno značenje pojmu zaboravljivosti, nego ga doslovno interpretiram.

Vidim da se pojmovi interpretiraju različito, pa da dam svoje definicije.

Prerasti preko osjećaja povrijeđenosti, posljedice neke situacije nas više nimalo ne diraju, ostavljanje negativnih osjećaja iza sebe = oprostiti.
Negirati da se išta desilo, ne sjećati se kako smo se osjećali u pojedinoj situaciji, zanemariti posljedice koje su se desile = zaboraviti.

Onaj tko zaboravi svoju prošlost, zaslužuje da mu se ona ponovi. Cilj ni nije zaboraviti, već naučiti nešto iz tog iskustva, mirne duše prihvaćati stvarnost i da nas ona doista ne dotiče niti utječe na nas. Ako zaboraviš, onda riskiraš da ti se desi to isto, čak i od iste osobe.

Ljudske promjene idu vrlo teško i valja biti oprezan kada jednom imaš posla s lopovom, kako ćeš se odnositi prema tom čovjeku ubuduće. Jedino razdoblje života kada se čovjek relativno brzo mijenja jest razdoblje puberteta i tih mlađih dana dok se brže mijenja i odrasta. Dok pričamo o odraslim ljudima, e tu promjene jako teško idu i valja biti oprezan i nipošto ne zaboravljati što se desilo.
Fool me once, shame on you. Fool me twice, shame on me.

Ljudski je griješiti? To je istina kao što je i opravdanje.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Ljudski je griješiti - a praštati? Empty
PostajNaslov: Re: Ljudski je griješiti - a praštati?   Ljudski je griješiti - a praštati? Icon_minitimepet kol 24, 2012 3:38 pm

MoW je napisao/la:
Većinu toga oprostim i zaboravim, zatim manji dio samo zaboravim (iako tehnički nisam baš oprostio zubi), a još manji dio oprostim, a ne zaboravim.
Zaboravljivost je čovječji veliki dar, ali i veliko prokletstvo, ovisno s koje strane gledamo.
Praštanje je pak božanska odlika koju neki ljudi prihvate kad im odgovara.

Kako to mislis da zaboravis iako tehnicki nisi oprostio? Jel to zapravo znac da nisi zaboravio jos bi se ljutio (ne bi oprostio) al obzirom si zaboravio onda ko da nije ni bilo pa nema ni oprosta?
Sto ti znaci oprostiti a ne zaboraviti u praksi?

Zaboravljivost moze biti dar kad se radi o potrebi da se zaboravi nesto zbilja jako stresno ali generalno ne bih bas rekla da je zaborav dobra stvar.

Ako netko oprosti kad mu odgovara onda nije oprostio nego laze da jeste. Ako to znaci da ce netko oprostiti jer ima neku korist onda opet to nije bas stvarni oprost. Kako znamo da je to bozanska odlika? Kojeg Boga? Starozavjetnog nije :P

Ja oprostim jer mi je takva priroda tj. cak i kad bih se htjela ljutit i dalje - ne mogu.


@Blizz...
Citat :

Prerasti preko osjećaja povrijeđenosti, posljedice neke situacije nas više nimalo ne diraju, ostavljanje negativnih osjećaja iza sebe = oprostiti.
Negirati da se išta desilo, ne sjećati se kako smo se osjećali u pojedinoj situaciji, zanemariti posljedice koje su se desile = zaboraviti.
Ne bih se slozila s definicijom oprastanja. Oprost moze biti i razumijevanje osobe koja nas je povrijedila te oprost unatoc tome sto nas to nesto mozda jos boli (ali znamo ili se nadamo da ce prestati).
Zaborav moze biti doslovan ali u tom slucaju se slazem s ovim sto dalje kazes da je to vrlo opasno jer se moze ponoviti. Iz mog kuta zaborav o kojem pricamo u ovom slucaju jer onaj kada prerastemo povrijedjenost i sjecamo se toga kao neceg sto nas ne dira ili sto nam je sad cak smijesno (dok nam je nekoc bilo strasno).
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Ljudski je griješiti - a praštati? Empty
PostajNaslov: Re: Ljudski je griješiti - a praštati?   Ljudski je griješiti - a praštati? Icon_minitimepet kol 24, 2012 3:55 pm

Ako nas nešto još boli, onda to ne percipiram kao oprost, jer oprost je isključivo i prvenstveno vezan za nas same i naše osjećaje, on s drugom osobom nema ama baš nikakve veze. Dok kažemo "oprostio sam ti", znači da kažemo kako smo mi izašli iz škripca i osjećamo mir. I normalno funkcioniramo bez nezaobilazne prepreke prošlosti u smislu još aktualnih negativnih osjećaja. Ako me boli, onda me još boli, nisam prešao preko toga. Ako se pritom nadamo da će to prestati, onda se lovimo za krive stvari, jer de facto to još nije prošlo, nadali se mi da hoće ili ne. A mi se prema toj osobi možemo odnositi s razumijevanjem i poštovanjem, ali da smo oprostili za zbilja, nismo. Ne dok nas još boli, to je lažan oprost, samozavaravanje i nadanje nečemu što može, a ne mora doći. Imati pozitivan stav je jedno, drugo je trenutno stanje stvari, pozitivan stav će nas odvesti na pravi put, ali mi još nismo stigli na taj put ako nas boli, tek idemo ka njemu.

No, to objašnjavam svoj pojam oprosta i kako ga sam doživljavam. Pritom i nije toliko bitno kako nešto nazivamo. Recimo da mi je oprost stanje gdje nađem svoj vlastiti mir i gdje me ništa ne sputava da nastavim dalje.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Ljudski je griješiti - a praštati? Empty
PostajNaslov: Re: Ljudski je griješiti - a praštati?   Ljudski je griješiti - a praštati? Icon_minitimepet kol 24, 2012 4:02 pm

Slazem se da to moze biti jedan scenarij. Ali moze biti i da smo svjesni da nas neciji postupak boli jer smo preosjetljivi, pomalo egositicni ili prosto razmazeni i da je ta osoba postupila ispravno iako nama nije po volji. Mozemo zamjeriti osobi sto nije postupila kako smo mi zeljeli ali kad malo stanemo na loptu razlucimo da je postupak zapravo ispravan i da smo mi ti koji imamo problem te, iako i dalje osjecamo povrijedjenost, oprastamo toj osobi jer je to ispravna stvar za napraviti. Ne mozemo se samo povoditi za osjecajima. Treba koristit i logiku i razum. Ako se samo povodimo za osjecajima onda smo zapravo nezreli.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Ljudski je griješiti - a praštati? Empty
PostajNaslov: Re: Ljudski je griješiti - a praštati?   Ljudski je griješiti - a praštati? Icon_minitimepet kol 24, 2012 4:11 pm

Sad želim ja malo usporiti da uopće shvatim o čemu pričamo. Ako si i dalje povrijeđena, ali veliš da si oprostila, što onda taj oprost znači, što se njime postiže, koja je njegova svrha?
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Ljudski je griješiti - a praštati? Empty
PostajNaslov: Re: Ljudski je griješiti - a praštati?   Ljudski je griješiti - a praštati? Icon_minitimepet kol 24, 2012 4:12 pm

Tko tebe kamenom ti njega kruhom... zubi
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Ljudski je griješiti - a praštati? Empty
PostajNaslov: Re: Ljudski je griješiti - a praštati?   Ljudski je griješiti - a praštati? Icon_minitimepet kol 24, 2012 4:31 pm

@Blizz...ako oprostis nekom tek nakon sto te prodje povrijedjenost onda nisi napravio nista. Ako te proslo onda je jasno da si 'oprostio' tj. to nema veze ni s razumijevanjem niti ni sa cime drugim. Mozda te jednostavno proslo samo od sebe.
Pokusat cu prezentirat primjerima. Recimo da zena ima dvoje djece. Jedno ima problema (recimo zdravstveno je osjetljivije od drugog ili nije jednako sposobno ili nesto trece). Majka obraca vise paznje 'slabijem' djetetu sto izaziva osjecaj zamjerenja kod 'jaceg' djeteta jer to dozivljava kao da majka vise voli 'slabije' dijete. Majka ponekad zbilja izreagira u korist 'slabijeg' djeteta cisto po nekom instinktu/navici. I sama kasnije uvidi da je mozda mogla i drugacije ali reagirala je s najboljom namjerom. 'Jace' dijete je povrijedjeno sto majka 'i kad ne treba' zna izreagirati u korist 'slabijeg' djeteta ali s vremeno shvaca zasto to ona radi i iako ga zaboli kad to napravi razumije njen postupak i moze oprostiti. Ipak, ona mu je majka i uvjek ce dijete zaboljeti ako mu se ucini da mu se ne posvecuje (dovoljno) paznje ali osoba to moze razumski razloziti i oprostiti unatoc osjecajima koji se mogu javiti. Pogotovo se razumijevanje javlja ako se ta ista osoba nadje sutra u jednakoj situaciji sa svojom djecom.

Sto znaci oprost necega za sto te vise nije briga? To bas i nije neka velika stvar. To cak nije ni oprost. To je jednostavno nesto za sto ne maris.


@Fantom...starim 3 mjeseca, jel? :P
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Ljudski je griješiti - a praštati? Empty
PostajNaslov: Re: Ljudski je griješiti - a praštati?   Ljudski je griješiti - a praštati? Icon_minitimepet kol 24, 2012 6:02 pm

Dada289 je napisao/la:
Nedavno sam se uhvatila u razmišljanju kako u zadnje vrijeme puno griješim. Neke stvari ne znam, ne želim prihvatiti, ili što god već, pa pogriješim. U procjeni situacija, u dosta stvari.
Pitam ja vas, kako se odnosite prema grješnicima? Ako netko pogriješi, da li imate volju, želju ili snagu oprostiti? Ako oprostite da li zaboravite na greške koje su napravljene, ili radite po principu "Opraštam ali ne zaboravljam" confused

Ja ne znam "opraštati". Mislim da sam ranije, kad sam bio nezreliji i nesvjesniji, znao i zamjerati i opraštati, a sad, sa protokom vremena, što sam stariji primjećujem kako mi sve više bježi iz svijesti pojam "opraštanje", "zamjeranje", "krivica", "mržnja" i tako dalje...

Kako se i zašto nekome nešto "zamjera"?

Alpha je napisao/la:
...moze biti i da smo svjesni da nas neciji postupak boli jer smo preosjetljivi, pomalo egositicni ili prosto razmazeni i da je ta osoba postupila ispravno iako nama nije po volji.

Eto kako i eto zašto. Tuđi "grijeh", koji bi zahtijevao neko "zamjeranje", je u tome što nije postupio prema našoj volji. Prosto. Ali, je li pravilno, je li časno, nekome drugom pripisivati odgovornost za svoje neuspjehe?

Nijedan čovjek neće postupiti kontra svog interesa, jer, prije nego nešto učini, bez obzira da li nekome s strane to izgleda ovako ili onako, on će učiniti to što će učiniti zato što, u tom trenutku, to vidi kao DOBRO i ISPRAVNO. Pa makar poslije uvidio da nije tako - u tom trenutku, to je za njega ispravno. Stoga, i gledano na ovaj način - ne postoji nikakav "grijeh", pa prema tome, ne postoji ni potreba da se nešto "oprosti".

Ako išta treba oprostiti, treba oprostiti sebi što si zamjerio - a potom to "opraštanje" - zaboraviti...
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Ljudski je griješiti - a praštati? Empty
PostajNaslov: Re: Ljudski je griješiti - a praštati?   Ljudski je griješiti - a praštati? Icon_minitimepet kol 24, 2012 6:07 pm

@ Alpha
I dalje ne shvaćam što ti znači oprost nekome dok si još uvijek povrijeđen. Davanje mu nove prilike, odluka da ćemo se smiriti i shvatiti, davanje na znanje da nastojimo zaboraviti? Što?

Oprost o kojem pričam niti nije onaj u kojem nas nije briga. Da nas nije briga, ne bismo imali što oprostiti u prvom redu, ne bismo onda ni pričali o oprostu. Radi se o nečemu za što nas je briga, a što trebamo riješiti u sebi.

Alpha je napisao/la:
Slazem se da to moze biti jedan scenarij. Ali moze biti i da smo svjesni da nas neciji postupak boli jer smo preosjetljivi, pomalo egositicni ili prosto razmazeni i da je ta osoba postupila ispravno iako nama nije po volji. Mozemo zamjeriti osobi sto nije postupila kako smo mi zeljeli ali kad malo stanemo na loptu razlucimo da je postupak zapravo ispravan i da smo mi ti koji imamo problem te, iako i dalje osjecamo povrijedjenost, oprastamo toj osobi jer je to ispravna stvar za napraviti. Ne mozemo se samo povoditi za osjecajima. Treba koristit i logiku i razum. Ako se samo povodimo za osjecajima onda smo zapravo nezreli.

Sve su to mane na kojima treba raditi. Dobro si primjetila da te stvari jesu bitne, sve je to dio nas i utječe na našu percepciju. Netko tko je osjetljiv jasno da će ga pogoditi više stvari i morat će raditi na više "oprosta" samim time. Sve to presudno utječe na ono što nazivamo "oprost".
Ima tu i jedan problem. Još je super situacija ako logički shvatimo da je netko u pravu i da bismo mi trebali promijeniti neke stvari ili učiniti neke stvari. Nekako sam sumnjičav prema tome da je to vrlo česta situacija da sad jedna strana shvaća da je druga u pravu, a pritom i dalje radi gluposti. Onda shvaćamo što je i ispravno učiniti. No nije li puno češća situacija ona druga, da niti jedna strana kod druge ne vidi opravdanost učinjenih djela, ne vidi tu "ispravnost" postupka... što tada?

Logika i razum su također individualne stavke, kao što su i osjećaji. Bilo bi super lako kada bismo u svakoj situaciji mogli reći "e ovo je ispravno napravljeno, bez greške", ali imaju logika kao i razum svoj vlastiti put. Dok je jednoj strani logika i razum ta da je ona u pravi i da druga strana uvidi kako je ona u pravu i postupi sukladno tom saznanju, ovoj drugoj logika i razum nalažu da iako ne vidi kako je to prva osoba u pravu, ali da je najbolje za sve da se pomiri s tom situacijom i krene se dalje iliti odlučili smo pokušati oprostiti. Obje strane imaju svoj logički, a i razuman pristup situaciji. Čak tu ne moraju biti osjećaji umješani da se te stvari razlikuju.

A naposljetku, osjećaji i jesu ti zašto se uopće i krenemo baviti nekakvim "opraštanjem", jer da se osjećamo super, ne bismo imali ni razloga za to. I nećemo osjećati mir dok ti osjećaji ne odu.

No definitivno si u pravu da se ne možemo oslanjati samo na osjećaje, tek ćemo tada raditi pogreške koje će nas još više koštati.
[Vrh] Go down
Velebitkinja
Višestanični organizam
Velebitkinja


Female
Leo Goat
Broj postova : 50
Age : 32
Registration date : 12.08.2012

Ljudski je griješiti - a praštati? Empty
PostajNaslov: Re: Ljudski je griješiti - a praštati?   Ljudski je griješiti - a praštati? Icon_minitimesub kol 25, 2012 11:42 am

Mozete govoriti koliko hocete da trebate zbog sebe oprostiti, da je pametnije i zrelije prastati i sta vec ne... ali kad vas netko jako razocara, izda i povrijedi, ne mozete mu nikada oprostiti. Tu cak ni vrijeme ne pomaze.
[Vrh] Go down
Dada289
Pračovjek
Dada289


Female
Libra Horse
Broj postova : 2222
Age : 45
Location : Beyond Earth
Registration date : 08.09.2010

Ljudski je griješiti - a praštati? Empty
PostajNaslov: Re: Ljudski je griješiti - a praštati?   Ljudski je griješiti - a praštati? Icon_minitimesub kol 25, 2012 11:50 am

Velebitkinja je napisao/la:
Mozete govoriti koliko hocete da trebate zbog sebe oprostiti, da je pametnije i zrelije prastati i sta vec ne... ali kad vas netko jako razocara, izda i povrijedi, ne mozete mu nikada oprostiti. Tu cak ni vrijeme ne pomaze.

Ali ako nekome ne oprostimo, ni sebi ne opraštamo. Ja pričam iz vlastitog iskustva. Tok je bijes, razočaranje i izdaja vladala mojim umom nisam bila svoja.
Čim čovjek oprosti, najgoru stvar, tek tada vidiš kako te ista gušila i shvatiš da cijelo to vrijeme nisi živio svoj život.

Ako opraštamo, opraštamo stvarno radi sebe. Bitan je unutarnji mir koji oprost radi.

EDIT:

I vrijeme pomaže, ako se prepustiš vrijeme je tvoj najveći prijatelj
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Ljudski je griješiti - a praštati? Empty
PostajNaslov: Re: Ljudski je griješiti - a praštati?   Ljudski je griješiti - a praštati? Icon_minitimesub kol 25, 2012 12:05 pm

@Arch...ne mozes uzeti dio teksta koji sluzi kao ilustracija da se nesto shvati a ne kao apsolutno pravilo i onda dati odgovor na to kao da se radi o cinjenici.
Ljudi zamjeraju kad imaju ocekivanja. Ocekivanja koja su vezana uz emocije uzrokuju da covjek osjeti zamjeranje ako se doticno ocekivanje ne ostvari. Dakle osoba A ocekuje nesto od osobe B. Osoba B zna da to osoba A ocekuje medjutim ne na pravi to. Osoba A zamjeri osobi B. Ljudi ocekuju da oni uz koje su emotivno vezani paze na njihove osjecaje. Klasican primjer je primjer prevare u vezi. Zna se da je prevara nesto sto se ne prihvaca ali se desava. Osoba A moze prevariti osobu B nakon cega osoba A moze oprostiti ili ne moze oprostiti. Zasto je osoba A zamjerila? Zamjerila je zato jer je njeno ocekivanje da ju partner kojem vjeruje nece razocarati. Temelj veze je povjerenje. Ako toga nema veza ili nece opstati ili ce ljudi biti nezadovoljni u njoj.

@Blizz...ljudi najcesce ne funkcioniraju iz (raz)uma nego emocija. Zato i ponavljaju gluposti. Kad bi bilo tako lako pratiti pravila onda ne bi bilo problema. Medjutim ljudi reagiraju u afektu. Zato se npr. treba prijatelja, decka, curu, mater, babu, susjeda i td. prihvatit u potpunosti ako se zeli imati kvalitetan dugotrajan odnos. Neke ljude mozemo prihvatiti, druge ne. Npr. u vezi dvoje ljudi jedno mora prihvatiti sve osobine ovog drugog te obrnuto. Neke stvari mogu smetati vise ili manje ali ako smetaju toliko da su neprihvatljive onda veza puca. Medjutim ta osoba ce naci neku drugu kojoj ono sto nije odgovaralo prvom partneru ovom je u redu. Da nije tako onda bi se svi slagali sa svima. A ne slazu se. Ima ljudi koji su tebi potpune budale i s kojima se nikad ne bi druzio ali i oni imaju prijatelje i nekog kome su super.
E sad, recimo ja znam ponekad bit agresivna/temperamentna/kratkog fitilja (kako god hoces). To je najcesce kad mi se skupi puno stresnih stvari i kao da mi se mozak preforsira informacijama, obavezama i td. Tada mi netko moze reci 'tamo se' a ja popizdim. E sad. Ja znam da nije u redu popizdit ali u tom trenu ne reagiram razumno. Druga osoba moze tolerirati te moje momente i oprostiti mi kad to napravim i ja cu se ispricati i blablabla ali svi znamo da ce se ponoviti :P Medjutim, isto tako moze biti neka osoba koja to ne tolerira i nakon 3 puta i sama izgubi zivce jer ocekuje od mene da ja kontroliram moj temperament te se stvar raspada obzirom moze moj 'ispad' protumacit kao da mene nije briga (jer da me birga promijenila bih to (kao da je to tek tako)) te mi zamjerit. Isto tako mogu i ja zamjerit toj osobi jer da je nju/njega briga onda bi imao/imala razumijevanja za moje ispade u trenutcima stresa.
Enivej, sve je to jako vezano za emotivne momente. Ako se covjek ne zna nositi sa svojim emocijama onda zamjeranje ne prestaje.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Ljudski je griješiti - a praštati? Empty
PostajNaslov: Re: Ljudski je griješiti - a praštati?   Ljudski je griješiti - a praštati? Icon_minitimesub kol 25, 2012 12:28 pm

Nisam davao odgovor na to u pravom smislu, samo sam uzeo jedan dio koji smatram da je ključan za shvatanje čitave situacije. Ostatak je više tu radi konteksta, ali poanta je u onom boldanom dijelu. Ostatak sam razvio na osnovu tog jednog dijela... ako kužiš šta hoću reći...

Sva bit je u tome da, kad se nešto zamjera, onaj koji zamjera očekuje da se neka osoba ponaša u skladu sa njegovom voljom. Čak, u određenom smislu, smatra da je druga osoba to DUŽNA - smatra da je ona tu samo zbog njega, da nema svoju volju, svoje interese - osim da bude njemu na usluzi. Ako se drzne da nasluti da nije tu da služi njemu - "Kako se usuđuješ da više misliš na sebe nego na mene!?"

Ponad toga, smatra i da je ta osoba imala izbor da postupi drugačije. Mislim da ako je tu pogriješio, da je JAKO pogriješio. Svatko uvijek može postupati samo onako kako on smatra da mora. To je povezano sa svim onim neobranjivim baljezgarijama o "slobodnoj volji"...
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Ljudski je griješiti - a praštati? Empty
PostajNaslov: Re: Ljudski je griješiti - a praštati?   Ljudski je griješiti - a praštati? Icon_minitimesub kol 25, 2012 1:02 pm

Velebitkinja je napisao/la:
Mozete govoriti koliko hocete da trebate zbog sebe oprostiti, da je pametnije i zrelije prastati i sta vec ne... ali kad vas netko jako razocara, izda i povrijedi, ne mozete mu nikada oprostiti. Tu cak ni vrijeme ne pomaze.

To što navodiš su dvije različite stvari. Oprostiti je uvijek pametnije, radi sebe samih, jasno je da je bolje ako osjećamo mir, nego nemir. Druga je stvar ako mi ne možemo oprostiti, onda ne kočimo nikog drugog, osim same sebe. Baš tu osobu briga hoćemo li mi nešto oprostiti ili ne, tako da time utječemo jedino sami na sebe. Ako ne možemo oprostiti, a uvijek postoje situacije koje se ne mogu tek tako oprostiti, onda smo u nepovoljnoj poziciji.
Stoga je opcija praštanja uvijek povoljna po nas same, neovisno o tome koliko je teško/nemoguće nešto oprostiti. Nije sad da kad oprostimo da se imamo namjeru pomiriti s tom osobom, ili da ju smatramo dobrom, ili da joj želimo pružati novu priliku. Oprost je jednostavno to da se mi pomirimo s tom situacijom, izlazimo kao pobjednik iz nepovoljne pozicije, a navedena osoba "Juda" neka odjedri što dalje, u daleke vode.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Ljudski je griješiti - a praštati? Empty
PostajNaslov: Re: Ljudski je griješiti - a praštati?   Ljudski je griješiti - a praštati? Icon_minitimesub kol 25, 2012 2:21 pm

Alpha je napisao/la:

Kako to mislis da zaboravis iako tehnicki nisi oprostio? Jel to zapravo znac da nisi zaboravio jos bi se ljutio (ne bi oprostio) al obzirom si zaboravio onda ko da nije ni bilo pa nema ni oprosta?
Sto ti znaci oprostiti a ne zaboraviti u praksi?
Zaboravljivost moze biti dar kad se radi o potrebi da se zaboravi nesto zbilja jako stresno ali generalno ne bih bas rekla da je zaborav dobra stvar.

Da, to tehnički znači da s vremenom stvari zaboravimo pa zaboravimo i na osjećaj ljutnje koji smo imali u tom trenutku. Da to nije tako, gotovo da ne bi bilo osobe koja bi išta opraštala, jer gotovo svi u trenutku i neposredno nakon trenutka kad nas neka osoba povrijedi ne opraštamo.
Dakle, u tom kontekstu, zaborav je pozitivan, jer nam smiruje emocije dovoljno tako da nam omogući da osobi oprostimo.
E sad, nekad se dogodi za neke manje stvari da nismo "otpustili" negativan osjećaj dovoljno rano tako da ustvari zaboravimo na taj događaj prije otpusta. Kad bi nam netko stimulirao neka područja mozga odnosno kad bi se opet sjetili tog događaja uvidjeli bi da nismo ustvari oprostili.

Alpha je napisao/la:

Ako netko oprosti kad mu odgovara onda nije oprostio nego laze da jeste. Ako to znaci da ce netko oprostiti jer ima neku korist onda opet to nije bas stvarni oprost. Kako znamo da je to bozanska odlika? Kojeg Boga? Starozavjetnog nije :P
Ja oprostim jer mi je takva priroda tj. cak i kad bih se htjela ljutit i dalje - ne mogu.

To si ti i manjina ljudi. Većina oprašta jer u tome vide neki svoj interes. I u pravu si, to nije pravi oprost, to je laž i samozavaravanje. Ljudi prijeđu preko nečega jer im je nešto drugo bitnije pa stoga hine da su oprostili. Tako se akumulira samo još više negativne energije.
Opraštanje nije odlika starozavjetnog Boga :P, već Apsoluta i našeg višeg Jastva. Ono nije svojstveno nama dok se nalazimo u svjesnom stanju već se za stvarni oprost trebamo "konzultirati" s našim višim tijelima i božanskom svijesti. To obično ide postepeno, jako rijetki su oni koji odmah oproste u svjesnom stanju. :)

Alpha je napisao/la:
Ja znam da nije u redu popizdit ali u tom trenu ne reagiram razumno. Druga osoba moze tolerirati te moje momente i oprostiti mi kad to napravim i ja cu se ispricati i blablabla ali svi znamo da ce se ponoviti :P

zubi Nema veze, ljudi smo i to se događa. Kad se prosvjetlimo onda više nećemo reagirati nerazumno. :)

Blizzard je napisao/la:
Baš tu osobu briga hoćemo li mi nešto oprostiti ili ne, tako da time utječemo jedino sami na sebe. Ako ne možemo oprostiti, a uvijek postoje situacije koje se ne mogu tek tako oprostiti, onda smo u nepovoljnoj poziciji.

Mislim da je neke osobe briga hoćemo li im oprostiti ili ne, jer uvijek nad tom konekcijom ostaje sjena dok nije sva energija nastala zbog lošeg čina nestala. Stoga ta energija priječi staru povezanost koja je možda postojala. Utoliko se to tiče i te osobe...

[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Ljudski je griješiti - a praštati? Empty
PostajNaslov: Re: Ljudski je griješiti - a praštati?   Ljudski je griješiti - a praštati? Icon_minitimesub kol 25, 2012 2:30 pm

Samo pitanje: Nije li oprost upravo odlika vlastitog interesa? Pa zar bi itko išta oprostio, a da i njemu to nije u interesu, makar postizanja vlastitog mira, slijeđenje svog smisla, iz želje za boljim balansom, iz želje da se krene dalje?
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Ljudski je griješiti - a praštati? Empty
PostajNaslov: Re: Ljudski je griješiti - a praštati?   Ljudski je griješiti - a praštati? Icon_minitimesub kol 25, 2012 3:46 pm

Ne samo oprost,sve u zivotu sto cinimo i radimo iskljucivo je za licnu korist... confused

A zasto bih radio za tudju korist,pa nisam ja Isus Hrist pa da se zrtvujem za druge obzirom da je on Bog,moze da se zajebava sad ovako sad onako a ja kad se zajebem u zivotu,jedinom kojeg imam,nema popravnog,zajebao si se,ko te jebiiip... kava

Stara narodna poslovica glasi:Dobar i budala,dva brata rodjena... misli

Dovoljno sam star da iskusenja kao sto je oprost izbjegavam tj. takvih iskusenja nemam,cist racun duga ljubav... 8)
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Ljudski je griješiti - a praštati? Empty
PostajNaslov: Re: Ljudski je griješiti - a praštati?   Ljudski je griješiti - a praštati? Icon_minitimesub kol 25, 2012 6:39 pm

Archangel je napisao/la:

Sva bit je u tome da, kad se nešto zamjera, onaj koji zamjera očekuje da se neka osoba ponaša u skladu sa njegovom voljom. Čak, u određenom smislu, smatra da je druga osoba to DUŽNA - smatra da je ona tu samo zbog njega, da nema svoju volju, svoje interese - osim da bude njemu na usluzi. Ako se drzne da nasluti da nije tu da služi njemu - "Kako se usuđuješ da više misliš na sebe nego na mene!?"

Ponad toga, smatra i da je ta osoba imala izbor da postupi drugačije. Mislim da ako je tu pogriješio, da je JAKO pogriješio. Svatko uvijek može postupati samo onako kako on smatra da mora. To je povezano sa svim onim neobranjivim baljezgarijama o "slobodnoj volji"...

Ne, nije u tome bit. Tj. nekome moze biti bit u tome ali u principu nije tako. Nije da osoba ocekuje da se netko ponasa u skladu s njenom voljom cisto zato jer je egotripicna niti smatra da je netko DUZAN tako se ponasati. Najcesce je stvar da postoje odredjena ocekivanja koja su tu zato jer su prirodni dio drustvene zajednice. Recimo: ocekuje se od majke da se sjeti doci po dijete u skolu, ocekuje se od partnera da te ne prevari, ocekuje se od prijatelja da te ne iznevjeri kad ti je bitno i td.
To su stvari koje se jednostavno podrazumijevaju. Ljudskom drustvu je empatija bitna. Zato se ljudi brinu o slabijim jedinkama svoje vrste. Da nije tako onda bi svatko gledao samo svoj komod i kako je njemu najbolje i najlakse.
Normalno je ponekad staviti druge ispred sebe, a nekad sebe ispred drugih. Ovisi o okolnostima.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Ljudski je griješiti - a praštati? Empty
PostajNaslov: Re: Ljudski je griješiti - a praštati?   Ljudski je griješiti - a praštati? Icon_minitimesub kol 25, 2012 6:50 pm

Jest to, ali kao što je Blizz spomenuo - u konačnici, kad se sve sabere i oduzme - ipak se svodi na ličnu korist. Nismo li ličnosti? A ako jesmo, po čemu smo? Kako ja tumačim stvari, rekla si isto što i ja. Od ljudi se nešto očekuje, a ako se očekuje, na jedan jedva svjestan (ili posve nesvjestan) način se podrazumijeva da je netko i dužan da ispunjava ta naša očekivanja.

Ali, zašto ljudi ne ispunjavaju ta očekivanja? Zato što im se desi da im, najčešće u samo jednom malom trenutku, njihov interes bude različit od tih očekivanja. Oni će postupti u skladu s njim - jer drugačije i ne mogu - ali one koji očekuju to povređuje upravo zato što su se ponijeli suprotno očekivanju - što će reći - nepredvidljivo. Kad nam je nešto predvidljivo, to znači da imamo kontrolu nad tim - kad se pokaže suprotno - to vrijeđa ego, tvrdio neko da ga ima ili ne...
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Ljudski je griješiti - a praštati? Empty
PostajNaslov: Re: Ljudski je griješiti - a praštati?   Ljudski je griješiti - a praštati? Icon_minitimesub kol 25, 2012 8:20 pm

Stvar je u tome da taj koji je nekog povrijedio obicno ima neko opravdanje za sebe ali nema za drugog kad drugi napravi isto. Zato nije cak stvar da je netko izdao tudju licnu korist nego cisti princip.

Moguce da vrijedjanje ima veze s egom. Kad je ego manje ukljucen onda nije uvrijedjenost nego vise neko razocarenje. Jel bi to znacilo da osoba bez ega ne moze biti razocarana? Ili da osoba bez ega nema emocije? study
[Vrh] Go down
Sponsored content





Ljudski je griješiti - a praštati? Empty
PostajNaslov: Re: Ljudski je griješiti - a praštati?   Ljudski je griješiti - a praštati? Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Ljudski je griješiti - a praštati?
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Filozofija-
Forum(o)Bir: