Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 OKULTIZAM U SVETLU NAUKE I BIBLIJE

Go down 
+4
Novus ordo seclorum
lera
Kahali
Dragan M
8 posters
Go to page : Previous  1, 2
Autor/icaPoruka
Dragan M
Stanica



Male
Aquarius Tiger
Broj postova : 19
Age : 50
Registration date : 20.10.2012

OKULTIZAM U SVETLU NAUKE I BIBLIJE - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: OKULTIZAM U SVETLU NAUKE I BIBLIJE   OKULTIZAM U SVETLU NAUKE I BIBLIJE - Page 2 Icon_minitimepet stu 16, 2012 1:00 am


Alpha je napisao/la:
Vjera jest al religija nije.

Ne znam kojoj ti crkvi pripadaš al ovdje je KC bog i batina koja diktira i politiku i sve ostalo...ma kako se vlada trudila lagat da to nije tako.


Ja sam protestant, i smatram da pravo Hriscanstvo odnosno crkvu koja ga objavljuje treba potraziti unutar protestantizma.

Biblija je u celini rec Bozja i prema tome Bogom nadahnuta.
Ona je otkrivenje Bozjeg sveobuhvatnog plana spasenja coveka koji je on stvorio sa ciljem da coveka spasi od posledica prvobitnog Adamovog pada u greh, odnosno od greha kao takvog i od smrti koja je proizvod greha.
Sustina ovog plana spasenja je da coveka vrati u izgubljeni raj, da celu tvorevinu zajedno sa covekom vrati u prvobitno stanje u kome su bili pre Adamovog pada u greh,
Biblija nije samo istorijski izvestaj o proslim dogadjajima, filozofsko delo, ili izreke mudrih ljudi, ona je nesto vise, sama njena sustina je da u onome ko pristupa sa verom i teznjom da upozna njen sadrzaj izvrsi duboku unutrasnju promenu koja se u bibliji naziva novorodjenje.
Takodje da covek citajuci bude upoznat sa kriterijumima spasenja koji su u bibliji jasno definisani.

U bibliji postoje i doslovni i simbolicni tekstovi, sa simbolicnim elementima, i u to uglavnom spadaju prorocanstva.
Sama biblija se tumaci kroz svoju tekstualnu celinu, odnosno u tumacenju treba primeniti ceo kontekst, literarni i istorijski i prema tome ona sama sebe tumaci.
Ako se primeni ovakav nacin proucavanja iz licnog iskustva tvrdim da je biblija kao otvorena knjiga na dlanu u kojoj svaka pojedinost postaje kristalno jasna i dobija svoje pravo znacenje i smisao.

Jos jedna bitna stvar sto se tice proucavanja biblije je molitva, u kojoj covek treba da trazi da ga Duh Sveti vodi u razumevanju pisma, jer u bibliji je dato obecanje koje je izrekao sam Gospod Isus Hristos svojim ucenicima a koje glasi: "I EVO JA CU VAM POSLATI DRUGOG UTESITELJA DUHA ISTINE...ON CE VAS NAUCITI SVEMU I NAPOMENUCE VAM RECI KOJE VAM REKOH"

[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

OKULTIZAM U SVETLU NAUKE I BIBLIJE - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: OKULTIZAM U SVETLU NAUKE I BIBLIJE   OKULTIZAM U SVETLU NAUKE I BIBLIJE - Page 2 Icon_minitimepet stu 16, 2012 12:16 pm

@Dragan M...to je tvoje mišljenje i imaš pravo na njega. Da li to stvar čini činjeničnom, istinitom, apsolutnom i td. - ne.

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Dragan M
Stanica



Male
Aquarius Tiger
Broj postova : 19
Age : 50
Registration date : 20.10.2012

OKULTIZAM U SVETLU NAUKE I BIBLIJE - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: OKULTIZAM U SVETLU NAUKE I BIBLIJE   OKULTIZAM U SVETLU NAUKE I BIBLIJE - Page 2 Icon_minitimepet stu 16, 2012 6:15 pm


Alpha je napisao/la:
@Dragan M...to je tvoje mišljenje i imaš pravo na njega. Da li to stvar čini činjeničnom, istinitom, apsolutnom i td. - ne.


To je činjenica za onoga ko to doživi ličnim iskustvom, jer postojanje Boga se ne otkriva u naučnoj laboratoriji, istina mogu se otkriti pojedinosti koje upućuju na Boga, kao što su to činili veliki naučnici i prirodnaci u prošlosti, naprimer Luj paster koji je izjavio "Što više proučavam prirodu to više otkrivam stvoritelja na delu, ja se molim za vreme svog rada u laboratoriji" ili albert Ajnštajn koji je rekao "Ja proučavajući pojave oko sebe vrerujem u Boga kao Bretonski seljak, da sam malo više proučavao te pojave verovao bih u Boga kao Bretonska seljanka.
Breton je bilo mesto gde su živeli ljudi koji su bili veoma pobožni, posebno žene.

Dakle, priroda i sve što nas okružuje upućuje na Boga kao tvorca, jer i biblija napominje:

"Nebesa kazuju slavu Božiju, i djela ruku Njegovih glasi svod nebeski. ( Psalam 19,1. )

"Jer što se može doznati za Boga poznato je njima (ljudima): jer im je Bog javio; jer što se na Njemu ne može vidjeti, od postanja svijeta moglo se poznati i vidjeti na stvorenjima, i Njegova vječna sila i božanstvo, da nemaju izgovora" (Rimljanima 1,19-20. )

Ipak, to su sve obrisi Božjeg postojanja, Bog se čoveku lično otkriva kroz veru, čovek mora da traži otkrivenje Boga u svom životu i da ga iskustveno doživi, da bude spreman da čuje Božji glas koji se obraća ljudskom srcu i da ga posluša, jer Bog poštuje čovekovu slobodnu volju i neće se otkriti onome ko to ne želi.

"Тражите Господа, док се може наћи; призивајте га, докле је близу.
Нека безбожник остави свој пут и неправедник мисли своје; и нека се врати ка Господу, и смиловаћу се на њ, и к Богу нашему, јер прашта много" ( Isaija 55. 6 )

[Vrh] Go down
Star
Dinosaur
Star


Male
Broj postova : 391
Location : Zagreb
Registration date : 13.04.2010

OKULTIZAM U SVETLU NAUKE I BIBLIJE - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: OKULTIZAM U SVETLU NAUKE I BIBLIJE   OKULTIZAM U SVETLU NAUKE I BIBLIJE - Page 2 Icon_minitimeuto stu 20, 2012 10:46 am

@MoW

Postoji razlika između religije i vjere. Vjera je osobno iskustvo osobe a religija zajedničko iskustvo koje ima neka pravila i određenu dogmu.
Kod krščanstva je zajedničko da su vjera i religija identične po ovim gornjim definicijama što znaći da SVI imaju isto iskustvo s Bogom kako na društvenoj tako i na osobnoj razini koje je identično.

Dakle, netko tko je ponovno rođen postaje nova osoba i takva transformacija je evidenta samoj osobi i njezinoj okolini.
Kao što @Dragan M kaže, Biblija je kristalno jasna onome tko joj pristupi uz Božju pomoć. Nije bitno čitaš li ju i proučavaš 20 godina ali i dalje možeš ostati zbunjen inim sadržajem kao što je slučaj i ovdje.

@Lera

Nisi mi odgovorila na magiji ništa, vidim da nisi uspjela povući liniju između RKC i Biblije. Nitko te ne naziva sotonistom jer te zanimaju druge stvari ali budimo realni...koliko ti se točno sviđa ono što Biblija kaže o tome? Nimalo i zato ju ne čitaš i nije ti stalo do nje.

Ljudi pokušavaju diskreditirati ono što ne vole a tjera ih na nešto. Tako kao što te roditelj tjera da pospremiš sobu pa onda mrmljaš na njega/nju jer te je natjerao/la da se suočiš sa neredom svoje sobe tako i Biblija tjera ljude da se suoče s pomisli da imaju grijeh i da ga trebaju priznati.

Biblija je vrlo jasna.
Poslanica Rimljanima 3:23
Jer svi smo zgriješili i lišeni smo Božje slave.

To je onaj dio koji ljudi nikako da pročitaju. Onda krene diskreditiranje same Biblije o tome kako su ju pisali samo ljudi...i jesu ju pisali ljudi ali kakvi ljudi? Tko su ti ljudi bili? Isus Krista nam je rekao
Evanðelje po Ivanu 4:23
Ali dolazi vrijeme - već je stiglo - kad će se pravi klanjatelji klanjati Ocu u duhu i istini. Bog želi takve klanjatelje.

a tko su ti ljudi?

Evanðelje po Ivanu 3:3
Isus mu odgovori: 'Zaista ti kažem - tko se nanovo ne rodi odozgor, nikada neće vidjeti Božjega kraljevstva.'

Sami dokazi o realnosti Biblije su svuda oko nas i nemožemo ih negirati. Daj mi mjesto gdje ću ti ih iznijeti i nečeš požaliti. Isus Krist je također rekao Ivanu u Otkrivenju:

Otkrivenje 3:20
Stojim, evo, na vratima i kucam. Posluša li tko moj glas i otvori li vrata, ući ću k njemu i skupa ćemo blagovati.

@Alpha
Citat :
@Dragan M...to je tvoje mišljenje i imaš pravo na njega. Da li to stvar čini činjeničnom, istinitom, apsolutnom i td. - ne

Što po tebi konstituira istinu? Činjenicu? Jer upravo je čovjek objasnio o čemu se radi i to vrlo dobro moram priznati. Ovdje se ne radi samo o određenom obrascu koju mnogi ljudi iskuse pri novom rođenju već i činjeničnim događajima i promjenama u njihovim životima koji ih mijenjaju iz same srži. Isus Krist je u stanju od pedofila napraviti časnog čovjeka a od slomljene osobe izgraditi utvrdu.

Možemo li vjerovati Bibliji? Možemo i ja ti mogu dati vrlo dobre razloge zašto, zbog čega je Biblija cijeli kontekst i čitaš sve, ne samo dijelove koji ti se sviđaju, jer kada ju čitaš i gledaš kontekst ti se otvara ravno pred očima i razumiješ kako koja puzla gdje ide i kako ju staviti. Puzlu nemožeš natjerati s krivom puzlom, uništavaš kontekst cijele slike i ostavi te zbunjenog na kraju.
[Vrh] Go down
lera
Žaba
lera


Female
Cancer Pig
Broj postova : 227
Age : 52
Registration date : 26.09.2012

OKULTIZAM U SVETLU NAUKE I BIBLIJE - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: OKULTIZAM U SVETLU NAUKE I BIBLIJE   OKULTIZAM U SVETLU NAUKE I BIBLIJE - Page 2 Icon_minitimeuto stu 20, 2012 12:04 pm

Star je napisao/la:
@Lera

Nisi mi odgovorila na magiji ništa, vidim da nisi uspjela povući liniju između RKC i Biblije. Nitko te ne naziva sotonistom jer te zanimaju druge stvari ali budimo realni...koliko ti se točno sviđa ono što Biblija kaže o tome? Nimalo i zato ju ne čitaš i nije ti stalo do nje.
Nisam ti odgovorila, jer mi se iskreno neda natezat s tobom.Nemam duhovnog poticaja. Radije ulazim u diskusije s ljudima od kojih mogu nešto naučiti i steći nova znanja. Što se tiče biblije, krivo si me procijenio. Pročitala sam ju od korica do korica dva puta, a neke dijelove i više puta, inače se ne bih smatrala kompetentnom i ne bih ulazila u kritičke osvrte o njoj. Što se tiče te tvoje opsjednutosti mojim katoličkim porijeklom, nemoj se opterečivat. Bibliju sam protresala i s protestantima i s pravoslavnima. Varijacije na temu su nebitne ,u srži sve je to isto- svodi se na krutost i ograničenost duha.

Star je napisao/la:
Ljudi pokušavaju diskreditirati ono što ne vole a tjera ih na nešto.


Bravo! A ti prednjačiš u tome. Diskreditiraš cjelokupno ljudsko znanje, diskriminiraš sve one koji nisu kršćani i ne traže izvor znanja u bibliji. Kako uskogrudno. Jesi ti ikada pročitao išta osim biblije?
[Vrh] Go down
Star
Dinosaur
Star


Male
Broj postova : 391
Location : Zagreb
Registration date : 13.04.2010

OKULTIZAM U SVETLU NAUKE I BIBLIJE - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: OKULTIZAM U SVETLU NAUKE I BIBLIJE   OKULTIZAM U SVETLU NAUKE I BIBLIJE - Page 2 Icon_minitimeuto stu 20, 2012 9:57 pm

Citat :
Nisam ti odgovorila, jer mi se iskreno neda natezat s tobom.Nemam duhovnog poticaja. Radije ulazim u diskusije s ljudima od kojih mogu nešto naučiti i steći nova znanja

Ovisi što smatraš pod znanjem. Ja te više neću gnjaviti.

Citat :
Bravo! A ti prednjačiš u tome. Diskreditiraš cjelokupno ljudsko znanje, diskriminiraš sve one koji nisu kršćani i ne traže izvor znanja u bibliji. Kako uskogrudno.

Ovo zapravo uopće nije istina, jer nikoga ne diskriminiram niti diskriminiram ljudsko znanje. Nemam razloga da bih to činio. Također opet ovisi o tvojoj definiciji "znanja"
Citat :

Jesi ti ikada pročitao išta osim biblije?

Jesam, mnogo new age literature, mnogo grimorija proučio i magijskih praksi kroz neke sam i osobno prošao, bavio se duhovnim vodićima i kontaktirao s njima. Proučio razne religije i mnoge njihove aspekte integrirao u svoj život. Jedno vrijeme sam i intenzivno proučavao LaVey-ev sotonizam i mnogo te filozofije držao donedavno. Čitao sam i kur'an jedno vrijeme, ali je knjigu jako teško za čitati barem meni. Filozofija i psihologija mi nisu strane grane pa bih mogao i na tu temu. Uključujući i znanost ali samo laički.

Citat :
Bibliju sam protresala i s protestantima i s pravoslavnima.

Ako ti tako kažeš, znam iz osobnog iskustva da mnogi kažu kako su proučili Bibliju jer su ju otvorili dva tri puta i možda pročitali sva 4 evanđelja dok su ju zapravo šturo prošli i izvadili stvari koje im se sviđaju.

Citat :
Varijacije na temu su nebitne ,u srži sve je to isto- svodi se na krutost i ograničenost duha.


Djeluje kruto jer je samo jedan put do Boga, kroz Isusa Krista. Kao što je On sam rekao da je jedini put do Oca kroz Njega, i tko je vidio Njega vidio je i Oca. Dakle koju god ti ideju o Bogu imala mogu ti sasvim pouzdano reći da to nije Bog već bog kojeg si sama smislila. New Age ideali imaju jako veliku manu po tom pitanju. Misle da je Bog ono što si misle da je umjesto da ga puste da On sam kaže tko je i što je.

Kako god, rekoh...više te neću gnjaviti, iako sam voljan "protresti" ju za tebe.
Bog s tobom.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

OKULTIZAM U SVETLU NAUKE I BIBLIJE - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: OKULTIZAM U SVETLU NAUKE I BIBLIJE   OKULTIZAM U SVETLU NAUKE I BIBLIJE - Page 2 Icon_minitimesri stu 21, 2012 11:45 pm

lera je napisao/la:
Slažem se da Biblija može bit ugodno literarno štivo, pa čak i duhovno nadahnuće ako ju se koristi umjereno i sa racionalnim pristupom. No u rukama fanatika ona postaje opasno oružje za manipulaciju, diskriminaciju i uvođenje straha. Povrh svega, nikako ne mogu prihvatiti krutost starog zavjeta, ali niti kontradiktornosti koje se kroz nju provlače.

Ni ja isto. Najbolji dokaz koji danas imamo koliko je to sve krivo je Izrael, narod koji se bori s Bogom i svima ostalima... sam protiv sviju i istovremeno opasan i jadan pritom.

lera je napisao/la:

S jedne strane imamo Isusa koji izvodi čuda, Josipa koji tumači snove, mudrace ili mage koji se klanjaju malom Isusu,Pavla koji isto tako izvodi razna čuda, Mojsija koji razdvaja more..., a s druge strane, neki vjerski fanatici upravo na konto Biblije proglašavaju sve one koji imaju paranormalne sposobnosti i pokazuju interes za neka granična područja znanosti i nedajbože izvode kojekakva čuda ili izliječenja, sotonistima. Očito ne vrijede isti kriteriji za sve...

Ne vrijede. Imamo dvije stvari. Prva je ta da ako netko čini čuda i klanja se katoličkoj Crkvi onda je to u redu, a ako ne onda je on sotonist ili nešto slično. Druga je ta da neki smatraju da je Biblija kao takva kompletna i da nije potrebno (ili moguće!) više raditi čuda sve do Kristovog ponovnog dolaska, tako da se to onda ne smatra pozitivnim djelom, već baš suprotno.

lera je napisao/la:

Na kraju više ne možeš se oteti dojmu da sve to nije za čovjeka, ni za boga i da nimalo ne služi u svrhu njihovog zbližavanja,već naprotiv- udaljavanja.
Mislim da se čovjek odvaja od Boga čim u njegovom životu nema mističnog iskustva, meditacije, kontemplacije i molitve.

lera je napisao/la:

Smrznem se na nekim dijelovima Biblije, koliko je nehumana. Ali kada odem u šumu i pogledam divotu prirode, kada osjetim savršenstvo zvjezdanog neba, onda osjetim i bliskost s bogom, isprepletenost njegovog i mog uma, onu jednotu, koje nema u bibliji....tamo su granice i uvjeti. A u takvom svijetu nema mjesta za bezgraničnog boga i bezuvijetnu ljubav.

Mislim da je to Krist nastojao objasniti tadašnjim ljudima, no nije u tome uspio, oni ga nisu slušali. Kao što ljudi ni danas ne razumiju ni sebe ni prirodu ni Boga. Ali eto, Bibliju se može čitati na razne načine pa se tako i u njoj u nekim dijelovima može pronaći bezgranični Bog i bezuvjetna ljubav. No eto, to zavisi od osobe do osobe, koliko je duboko u mistici i koliko široko može pojmiti neke stvari.

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Sponsored content





OKULTIZAM U SVETLU NAUKE I BIBLIJE - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: OKULTIZAM U SVETLU NAUKE I BIBLIJE   OKULTIZAM U SVETLU NAUKE I BIBLIJE - Page 2 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
OKULTIZAM U SVETLU NAUKE I BIBLIJE
[Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Uskrs u svetlu Duhovne Nauke
» Vatikan u strahu zbog "nove" Biblije.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Misterije i neobjašnjivi fenomeni :: Parapsihologija-
Forum(o)Bir: