Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Rodoslovlje

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
Tonks
Riba
Tonks


Female
Pisces Dog
Broj postova : 160
Age : 30
Location : Hogwarts
Registration date : 29.12.2010

Rodoslovlje Empty
PostajNaslov: Rodoslovlje   Rodoslovlje Icon_minitimesri stu 07, 2012 5:00 am

Pozdrav svima!
Od nedavno sam pocela citati knjigu " zaboravljeni vrt" od kate morton gdje glavni lik istrazuje svoju obiteljsku povijest. Mene je sad to pocelo intrigirati i zanima me gdje bi na internetu mogla naci pouzdane podatke o svojoj obiteljskoj povijesti; imena predaka, podrijetlo, ulogu u drustvu itd. Ako je netko od vas to prije istazivao, molim vas da mi da poneki savjet.
Hvala :)
[Vrh] Go down
amenities
Višestanični organizam
amenities


Male
Aries Monkey
Broj postova : 44
Age : 32
Registration date : 05.09.2011

Rodoslovlje Empty
PostajNaslov: Re: Rodoslovlje   Rodoslovlje Icon_minitimesri stu 07, 2012 12:26 pm

Ja sam se isto zanimao za to neko vrijeme, no bilo je kratkog vijeka.
Na internetu nisam mogao ništa pronaći, a nije baš da sam se i pouzdao u njega. Stoga sam se okrenuo obitelji. Saznao od roditelja koliko sam mogao, pa onda ispitivao baku (samo je jedna živa), poslije sam pričao i sa širom obitelji, stričevima, tetkama... Koliko ja vidim to je jedini način da saznaš išta.
Sve sam zapisao, ali nisam napravio obiteljsko stablo, a to mi je bila prva namjera. Na kraju je sve ispalo previše komplicirano. Kad bi se moglo napraviti 3D obiteljsko stablo to bi već poslužilo svrsi. :D
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Rodoslovlje Empty
PostajNaslov: Re: Rodoslovlje   Rodoslovlje Icon_minitimesri stu 07, 2012 11:45 pm

Ja sam od poznanika dobila neke upute, postoje i programi rodoslovlja.
U prvom redu, najvažnije je raspitati se kod živućih predaka, o ostalim precima.

Bitno je saznati godinu rođenja, mjesto rođenja i po mogućnosti saznati i župu/općinu rođenja predaka.
Dok dođete informacija o zadnjem pretku kojeg znate, onda će vam za "kopanje" daljnjih informacija poslužiti arhivi sa informacijama o rođenim i umrlim precima.
To tražite u državnim arhivima određenih gradova, gdje su preci rođeni.
Neke okvirnice gdje tražiti matične knjige (vaših predaka) možete saznati i na netu- npr. Državni arhiv u Pazinu, Državni arhiv Varaždin...

Okvirni primjer traženja- pretraga po matičnim knjigama, kad saznate godinu/općinu i mjesto rođenja nekog pretka.
Npr. ovdje se vidi gdje se nalaze raspoložive informacije o rođenim, umrlim, vjenčanim osobama u nekom mjestu i nekom vremenskom periodu/godini.
Nakon toga, slijedi terensko istraživanje, na licu mjesta. Ponekad vas ono može odvesti dosta daleko ili u inozemstvo.

U Hrvatskoj, najveća baza podataka se nalazi u Hrvatskom državnom arhivu u Zagrebu (HDA), tamo se možete i učlaniti da bi dobili uvid u stare knjige. :)

_________________
"Riječi…spajaju ljude kao mostovi, stvarajući u isto vrijeme između čovjeka i čovjeka nepromostivosti vrlo često dublje od najmračnijega ponora."
[Vrh] Go down
Tonks
Riba
Tonks


Female
Pisces Dog
Broj postova : 160
Age : 30
Location : Hogwarts
Registration date : 29.12.2010

Rodoslovlje Empty
PostajNaslov: Re: Rodoslovlje   Rodoslovlje Icon_minitimesri stu 07, 2012 11:50 pm

i mislila sam da mi internet nece previse pomoci, hvala vam :)
[Vrh] Go down
Sponsored content





Rodoslovlje Empty
PostajNaslov: Re: Rodoslovlje   Rodoslovlje Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Rodoslovlje
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Rodoslovlje

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Obitelj-
Forum(o)Bir: