Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Eutifronova dilema

Go down 
Autor/icaPoruka
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Registration date : 15.08.2009

Eutifronova dilema Empty
PostajNaslov: Eutifronova dilema   Eutifronova dilema Icon_minitimepet vel 01, 2013 3:24 pm

Eutifronova dilema je naziv jednog dijela Platonovog dijaloga "Eutifron" u kojem Sokrat pita sveštenika Eutifrona, "Da li bogovi vole pobožnost zato što je ona pobožna, ili je pobožna zato što je bogovi vole?"

Ova dilema je dosad imala veliki utjecaj na filozofski teizam monoteističkih religija, ali u svom modificiranom obliku:

1. Da li Bog nešto zapovijeda zato što je dobro?

ili

2. Da li je nešto dobro zato što ga Bog zapovijeda?

U prvom slučaju, imamo nekoliko problema:

a) Pitanje suvereniteta. Ako postoje moralni standardi neovisni od Božje volje, to onda znači da postoji nešto iznad Boga nad čime on nema vlasti i čime je zapravo vezan, umjesto da bude izvor svega dobroga. Štaviše, njegova dobrota je upravo uslovljena time do koje mjere se on pokorava nekom drugom, višem moralnom standardu.
b) Pitanje svemoćnosti. Taj moralni stadnard koji je iznad Boga ograničava Božju moć: čak ni on ne može da mu se suprotstavi i naredi nešto što je zlo i na taj način ga načini dobrim.
c) Slobodna volja. Ovi moralni standardi takođe ograničavaju i Božju slobodu volje: Bog ne može narediti bilo šta što im je suprotno, te prema tome nema izbora nego da naređuje u skladu sa njima.
d) Moralnost bez Boga. Ako postoje moralni standardi koji su iznad Boga, to znači da bi moralnost preostala čak i kad ne bi Bog postojao. U tom kontekstu, Bog više nije zakonodavac, već samo glasnik koji ne igra nikakvu bitnu ulogu što se tiče samih osnova moralnosti.

Drugi slučaj je još teži, jer implicira arbitrarnost. Ako ne postoji nikakav moralni standard osim Božje volje, onda Bog može narediti šta god hoće, ovisno o hiru i trenutnom raspoloženju. Osim toga, dodatni problem je to što tada postaje jako teško objasniti kako mogu postojati istinski moralne radnje, ako čovjek djeluje ili iz straha od Boga, ili u nastojanju da ga Bog nagradi.

sa Wikipedije (kratak siže)

O ovoj dilemi je ovdje na forumu već bilo riječi, tačnije, spominjala se, ali nismo išli u detalje. Od samog njenog nastanka, postajalo je polako sve jasnije da je to doista velik problem za sve monoteističke religije, posebno za judaizam i hrišćanstvo. Mnogi filozofi i teolozi su pokušali da je riješe, i dosad ni jedan nije mogao odgovoriti na zadovoljavajući način. Jedan od najčešćih odgovora teologa i apologeta je da je ova dilema primjer tzv. "lažne dihotomije", to jest, da pretpostavlja da postoje samo ove dvije navedene mogućnosti, dok zaboravlja treću: da Bog JESTE ono "dobro" koje zapovijeda, da je to dio njegove prirode. Međutim, ovaj odgovor nam postavlja novi set pitanja: Kako sam Bog može znati da je "dobro" dio njegove prirode, ako nema nikakav drugi standard na osnovu kojeg može suditi osim samog sebe? Ako on sam JESTE "dobro" i ako zapovijeda u skladu s onim što jeste, to potpada pod ovu drugu opciju navedene dileme, da je on zapravo izvor morala, i da ono što zapovijeda mora biti moralno jer ga on zapovijeda u skladu sa svojom prirodom, koja je po definiciji "dobra". Na osnovu toga, Bog ne može znati da li je nešto dobro ili ne jer je i sam dio problema - i time dolazimo do tautologije: "Bog je dobar zato što je dobar."

Međutim, jedan od najboljih, ako ne i najbolji, odgovor na koji sam naišao a da se tiče upravo ovog problema dao je jedan američki pastor po imenu Bob Enyart. U svojoj treatizi pod imenom "Hrišćanski odgovor na Eutifronovu dilemu" ilustruje gorepomenuti problem božje samoreferentnosti i postulira da hrišćanstvo u korijenu svog učenja sadrži odgovor: učenje o Trojstvu Boga.

Ukratko, njegov odgovor proizlazi iz sljedećeg citata: "Ako ja svjedočim sam za sebe, svjedočanstvo moje nije istinito." (Jovan, 5:31) Tu Isus priznaje da ljudi često znaju svjedočiti lažno kad govore o sebi i nemaju nikakvog drugog izvora. Enyart kaže da ova dilema se može odnositi na Alaha ili na neku od politeističkih religija, ali ne i na hrišćansko učenje po kojem se Bog sastoji od tri lica: Otac, Sin i Sveti Duh. Prema tome, svaki od njih svjedoči za onu drugu dvojicu i time mogu tvrditi da je njihovo svjedočanstvo istinito. Čitav esej se nalazi na ovom mjestu.

LINK

Prilično je dobar, dosljedan, filozofski koherentan i temeljit. Pitanje za svekoliko čitateljstvo:

Mislite li da je time konačno riješena Eutifronova dilema jednom zauvijek? I zašto? Jesmo li konačno nakon 2000 godina dočekali da netko riješi ovu logičku zavrzlamu?

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

Eutifronova dilema Empty
PostajNaslov: Re: Eutifronova dilema   Eutifronova dilema Icon_minitimesri vel 06, 2013 12:34 am

Može li se dati definicija boga takva da, ovisno o definiciji, odgovor varira između dva ponuđena? Ako da, onda zavrzlama nije riješena, ako ne, onda je možda i riješena. Budući da bi ovo drugo značilo da mi znamo što je bog i da on ima određenu fiksnu definiciju, tako da je moj odgovor da se to nikako ne može riješiti. Eventualno će doći do diskusije je li bog ono što ću ja reći da jeste, pa ćemo se prepirati oko toga što je bog i kakav je.

Zbog toga ni ne shvaćam pravu poantu postavljenih pitanja. Onako, jel bog zapovijeda zato jer je dobro ili je dobro jel bog zapovijeda, ionako mi je isti drek, drugo pakovanje. Osim ako je poanta izaći iz subjektivnih viđenja boga što ne znam učiniti u ovom slučaju.

Ja ću reći da bog ništa ne zapovijeda zato jer bog nije uopće takav niti je ikad išta zapovijedao. Dok se ne dokaže suprotno naravno. Dakle, moj vlasititi odgovor na oba pitanja je negacija. Ali sad sam zašao mimo filozofije i previše zaronio u svoja "uvjerenja" za kojih nemam argumenata niti me pravo briga za njih. face
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

Eutifronova dilema Empty
PostajNaslov: Re: Eutifronova dilema   Eutifronova dilema Icon_minitimesri vel 06, 2013 1:43 pm

Jedna od najprivlačnijih osobina Definicione logike je što se njome može dokazati šta god hoćeš, pa tako i Bog i Ružičasti Jednorog. Primjer, ako uradimo ovako:

1. Bog =def.= skup svih elemenata koji postoje

Znamo na osnovu obzervacije da elementi postoje, tako da ako Boga definišemo na ovaj način (panteistički) - onda možemo sa 100% sigurnosti reći da Bog postoji.

Ali, kad kažemo riječ "Bog", napišemo sa velikim početnim slovom, u umovima većine ljudi to ima posve drukčiju definiciju, npr.

2. Bog =def.= svemoćna, sveprisutna, sveznajuća OSOBA koja vlada Univerzumom.

Na taj pojam sam mislio, i o tom pojmu i o toj (ili sličnoj) definiciji. Dakle, mislim na teističku definiciju Boga, konkretno, na Boga kakav je definisan u Starom i Novom Zavjetu. Čisto da znamo o čemu govorimo. Držimo se definicije (2) zasad...

Enyartov argument mi se čini jako dobar, zasad ne mogu naći da je počinio ikakvu ozbiljniju logičku grešku, i mislim da hrišćansko učenje o Trojstvu odlično objašnjava objektivnost istine koju Bog (tj. Trojstvo) može spoznati. Upravo zato što je Trojstvo inter-referentan skup (oslanjaju se jedan na drugog) isključuje se mogućnost greške, jer ono samo sebe korigira u istom trenutku, tako da do greške ni ne može doći u linerarnom smislu poimanja vremena.

Logički, ako neku stvar posmatramo istovremeno sa tri strane istovremeno, možemo reći da imamo potpun pogled na nju - a običan čovjek to ne može jer istovremeno uvijek vidi samo jednu stranu. Ali, ako bi taj isti čovjek postojao TRI puta na tri različita mjesta sa tri pogleda koji se svi slijevaju u jedan um - onda bi mogao sa 100% sigurnosti pojmiti istinitost te stvari. Čini mi se logičnim...

Majmun
primitive101

Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1763
Registration date : 20.10.2010

Eutifronova dilema Empty
PostajNaslov: Re: Eutifronova dilema   Eutifronova dilema Icon_minitimesri vel 06, 2013 4:01 pm

A ovaj se problem stvarno moze sagledavati iz raznih uglova i svaki predstavlja problem sam za sebe,a na jedan bitan je pokazao Blizz a to je sama definicija tih termina Bog,zapovjed i slicno.

Pogotovo je to problem za monoteizam a jos veci problem za one koji pod Bogom smatraju nekakvu licnost sa formom.

Meni Sokrat izgleda kao osoba koja je spoznala temelj Uma,dakle bio je Probudjen u stvarnosti i onda je mogao da raspravlja sa svim mogucim filozofskim pravcima i da nalazi rupe u njima.

Al ajmo se za pocetak drzati te definicije pod 2,jer to zaista vecini ljudi prvo padne na pamet(da ne kazem da to samo bez puno razmisljanja izvuku iz kolektivnog nesvjesnog).

Univerzum je skup elemenata koji su stvoreni.Bog je tu dat kao osoba koja je "obgrlila" taj univerzum,tj univerzum je u Njemu,kao i zakoni univerzuma.Temelj toga univerzuma je Bog ali je onda sljedece pitanje,sta je temelj toga Boga kao osobe ?

Da li je njegov temelj Neosoban ?
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

Eutifronova dilema Empty
PostajNaslov: Re: Eutifronova dilema   Eutifronova dilema Icon_minitimečet vel 07, 2013 1:27 am

To bi bolje znao reći neki vjernik-teist. Ja koliko sam shvatio to učenje, odgovor bi bio DA, jeste ne-osoban, uzimajući u obzir da većina vjernika (nisam siguran za muslimane, ali mi se čini na osnovu Kurana da oni naginju drugoj Sokratovoj opciji) smatra da je taj entitet ili definicijski jednak sa onim što je "dobro" ili da je to nešto što on zna, što je, po tome, izvan njega i po čemu se on ravna - u kojem slučaju bi to bilo ono na čemu se on, kao "dobro" temelji i po čemu jeste dobar, odn. onaj koji i kakav jest. confused

Superforumaš CE-4
Fantom

Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Registration date : 23.06.2009

Eutifronova dilema Empty
PostajNaslov: Re: Eutifronova dilema   Eutifronova dilema Icon_minitimečet vel 07, 2013 4:42 pm

Bog zapovijeda samom sebi tj. ispunjava Bozije zapovijesti.

Svi ostali odgovori su cista tautologija... kava
[Vrh] Go down
Sponsored content

Eutifronova dilema Empty
PostajNaslov: Re: Eutifronova dilema   Eutifronova dilema Icon_minitime

[Vrh] Go down

Eutifronova dilema
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.