Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Share

Potreba ljudi za prokreacijom

Go down 
Go to page : Previous  1, 2
Autor/icaPoruka
Skulptura
Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6014
Registration date : 05.09.2009

Potreba ljudi za prokreacijom - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Potreba ljudi za prokreacijom   Potreba ljudi za prokreacijom - Page 2 Icon_minitimeuto svi 07, 2013 11:23 pm

Baš pričam sa curom o tome sad i ne pada nam na pamet niti jedan konkretan razlog zbog kojeg smo htjeli dijete. Zapravo ne pada nam na pamet koji bi razlog uopće mogao netko imati osim nekih 'sebičnih', ali nismo takvi ljudi, nismo niti nešto 'produhovljeni' tako da ne razmišljamo na primjerice tvoj način. Uglavnom, nemamo dijete iz razloga da bi ono bilo simbol naše ljubavi, ili zato što se to možda očekuje ili iz ne znam niti ja kojeg glupavog razloga. Sad, nismo radili psihoanalize da bi zaključili da li je razlog dublji, kompleksniji i 'nesvjesniji', ali mislimo da za sada vrlo dobro odrađujemo posao tako da nema potrebe za preispitivanjem, a ne bi imalo niti previše smisla, zar ne? No dosta o meni, ajmo malo o mom autu :P

Dosta ljudi ne mari za svoju djecu dovoljno. Osobno znam 2 primjera, tako da to nije rijetkost nego postaje zabrinjavajuća činjenica. Roditelji te djece im jednostavno previše dopuštaju i provode premalo vremena s njima (zato tu 'uskaču' dadilje, često u dvije smjene). Takva djeca jednostavno moraju završiti na krivom putu, to im je 'sudbina'. Naravno, ima iznimaka, ali mislim da su one rjeđe. To su primjeri koji djecu nisu željeli, znači opet se spominje ta želja, ali eto, imali su neki razlog zbog kojeg ipak imaju djecu. To je taj 'otrovni' razlog. Naravno, imamo i one kojima je 'pobjeglo', pa se zapeli sa djetetom. A imamo i one koji su imali tu želju, ali imaju djecu unatoč tome što to dijete nema adekvatne uvjete za život. A i tu bi prste mogao imati neki 'otrovni' razlog.

Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12345
Registration date : 09.09.2009

PostajNaslov: Re: Potreba ljudi za prokreacijom   Potreba ljudi za prokreacijom - Page 2 Icon_minitimesri svi 08, 2013 1:16 am

MoW je napisao/la:
Mislim da ako čisto materijalistički ali nesebično promatramo život onda možemo zaključiti da ne bi željeli napraviti nešto što će vjerojatno dosta patiti i na kraju umrijeti.
Znači ako razmišljamo na takav način, onda ne samo da nema razloga da imamo dijete nego je kontra svih moralnih načela imati dijete. Dovoljno je već da smrt nas čeka i da nam nije lako. Kome bi to poželjeli?
Ja nekako najviše razmišljam u tom smjeru. nezna
Kad hipotetički razmišljam, nekako vidim puno više razloga "kontra" imanja djece, a jako malo razloga "za" (morala bi se naprezati da nađem koji dobar razlog :P), čak i da postoje svi materijalni i drugi preduvjeti, odgovarajući partner i ostalo.

Blizzard je napisao/la:
Upravo se tako i djeluje, želja na prvom mjestu, razlozi na drugom. Zapravo ovo je neracionalno-cendrajuće društvo, jer prvo se djeluje, onda dok krene krivo se pitamo gdje smo to pogriješili, a nakon što nećemo priznati da nismo razmišljali što radimo krenemo cendrati kako je netko drugi kriv. Drugim riječima, način koji si preporučio smatram pogrešnim i upravo takav način krivim za ovu našu krizu u kojoj jesmo. I koja će ići na gore ako se taj način ne promijeni.
S ovim se slažem.
Mnogim ljudima je sama trenutna želja dovoljna, da naprave neke fatalne poteze u svom životu, kao što je donošenja djeteta na svijet.
Tek nakon toga postanu svjesni nekih problema koje nosi roditeljstvo i s tim se dobro ne nose, a to se opet reflektira i na dijete.

Ne mislim da budući roditelji trebaju u glavi imati "nacrte" neke misije koje njihovo dijete treba ostvariti na ovom svijetu niti to ima puno smisla, ali odluka o roditeljstvu bi trebala biti vrlo zrela odluka.
Budući roditelji bi itekako trebali znati što roditeljstvo nosi i prihvatiti taj izazov, u njemu pronaći neki smisao i gledati pozitivno na njega, sa željom da se usavršavaju i budu što bolji u svojoj ulozi.
Smatram da se odluka o roditeljstvu razlikuje od svih ostalih odluka koje donosimo u svoje ime i koje se tiču samo nas.

U mnogim slučajevima, možemo si dozvoliti eksperimente i rukovoditi se s onime "nekako već bude" te prihvatiti rizik da stvari ne ispadnu onako kako smo očekivali pa drugom prilikom odabrati neki drugi put i usput nešto naučiti.
U tim slučajevima, radi se samo o nama.

Kad je dijete u pitanju i kad se ta odluka reflektira na drugo živo biće, smatram da mora postojati puno veća odgovornost i izuzetna svjesnost odrasle osobe, jer su posljedice fatalne- ne odgovaramo samo za sebe.
U tom slučaju nema prostora za luksuz eksperimentiranja, što mnogi parovi koji bez promišljanja postaju roditelji, nažalost nisu osvijestili. confused

PraGlodavac
Kahali

Male
Capricorn Dragon
Broj postova : 584
Registration date : 19.10.2011

PostajNaslov: Re: Potreba ljudi za prokreacijom   Potreba ljudi za prokreacijom - Page 2 Icon_minitimepet svi 10, 2013 12:21 pm

joooj Skulptura niej ništa shvatio što sam mu pisao .. i naravno da sam ja napisao zašto to mislim i naravno da mi se desio neki error kojeg niakd aprije nisam vidio na forumu (piše nešto "browser error.. blah" nisam dobro vidio .. ode text moj ...
nema veze, kada pišem nešto dva puta još mi se čini da sam koncizniji i precizniji...
[Vrh] Go down
lera
Žaba
lera

Female
Cancer Pig
Broj postova : 227
Registration date : 26.09.2012

PostajNaslov: Re: Potreba ljudi za prokreacijom   Potreba ljudi za prokreacijom - Page 2 Icon_minitimepet svi 17, 2013 6:27 pm

Kad sam bila mlada imala sam turbo ispravan stav da ovaj svijet nije dobro mjesto za odgoj djece i da je nemoralno i sadistički dovest ih u ovo ludilo. Onda sam se zaljubila i prolupala - to valjda ide jedno s drugim- i rodila djecu. Sad znam da je moj stav od prije dvadesetak godina bio ispravan. Šteta da uvijek ignoriram svoj unutarnji glas. Ovaj svijet , ovakav kakav je sada, je pakao, dakle tu djeci nije mjesto. A ono što me frustrira je da budućnost izgleda još daleko gora,tako da sad imam poveću grižnju savjesti.
No razlozi za prokreaciju su obično, koliko sam primjetila: želja za produženjem obiteljske loze (debilno), strah od osamljenosti (a djeca te ionak ostave), namjera da učvrstiš vezu s partnerom (debilno- već sama takva motivacija govori da je veza u p.m), i religijski fanatizam iz kojeg proizlazi stav da je dužnost ljudi množiti se.
Ispravan stav , po meni, bio bi omogućit nekoj duši da dođe na ovu planetu proživjet neko iskustvo i biti spreman pomoći joj svojom ljubavlju i znanjem da to realizira. Ovo zvuči kao tlapnja, naravno, jer malo tko ima takve motive. Svi mi smo još na primitivnom stupnju razvoja i životi nam se svode na onu: u se, na se i pod se, pa kaj bude bude. I jebeš takav život. Eh da i da li sam spomenula da su djeca prava gnjavaža i da se ništa od svega što se u njih uloži nikad ne vrati- ni ljubav, ni pažnja ni novac cry
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Registration date : 15.08.2009

PostajNaslov: Re: Potreba ljudi za prokreacijom   Potreba ljudi za prokreacijom - Page 2 Icon_minitimepet svi 17, 2013 8:09 pm

Zar bi trebalo?

Žaba
lera

Female
Cancer Pig
Broj postova : 227
Registration date : 26.09.2012

PostajNaslov: Re: Potreba ljudi za prokreacijom   Potreba ljudi za prokreacijom - Page 2 Icon_minitimepet svi 17, 2013 9:16 pm

Ne. Ali mnogima je to teško prihvatiti. Budući da smo programirani da to očekujemo. A često je i upravo to motiv za prokreaciju. Doživljavamo roditeljstvo kao uslugu svojoj djeci koja su nam dužna vratiti sve to i to s kamatama- pa se roditeljstvo svodi na nivo oročene štednje. I tako je sve na kraju interes. A ukoliko nas računica ne zadovolji veze pucaju. I ta je dogma već toliko ukorijenjena da će nam trebat još stoljeća da sagledamo svoju djecu u nekom drugom svjetlu, postavimo neke druge korelacije i tek onda će i motivi prokreacije postati smisleniji i bliži stvarnoj svrhi,, onoj koja je zamišljena u početku, a iskvarena, kao i sve drugo, ljudskim egom.
[Vrh] Go down
Gea
Moderator
Gea

Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10254
Registration date : 21.04.2009

PostajNaslov: Re: Potreba ljudi za prokreacijom   Potreba ljudi za prokreacijom - Page 2 Icon_minitimepet svi 17, 2013 11:58 pm

Da se i ja malo uključim zubi

Nemam djecu ali imam dovoljno obrazovanja od prenatalne psihologije do psihologije dojenčadi, predškolske djece pa do adolescenata isto tako pedagogije koja doslovno obrađuje psihička stanja djece uzrokovanja dobrim i lošim odlukama njihovih roditelja. I ne želite znati kakve sam samo priče čula što od prve ruke što od svjedočanstva profesorica no Zbog čega sve ljudi imaju djecu...

Želja i mogućnost da se ima dijete je jedan par rukava. Na žalost malo tko ide dalje od "želje". Ovdje se postavlja pitanje spremnosti, jer kako kažu svaka budala može napraviti dijete, pitanje je tko ga može odgojiti.
Nadam se da nije istina da mnogi imaju djecu jer eto tako .. dogodilo se. I eto oni su sad tu da rade kasnije za mene.. Ja sam možda zaluđeni romantik, ali ja bi dijete jer je to spoj mene i mog partnera. Ono je rezultat ljubavi. cerek Dobro to možda govori i moja sebičnost jer zbilja obožavam djecu, a s druge strane to mi je i profesija ;)

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Registration date : 15.08.2009

PostajNaslov: Re: Potreba ljudi za prokreacijom   Potreba ljudi za prokreacijom - Page 2 Icon_minitimesub svi 18, 2013 8:29 pm

Gea je napisao/la:
Ovdje se postavlja pitanje spremnosti, jer kako kažu svaka budala može napraviti dijete, pitanje je tko ga može odgojiti.

Država. Ionako odgaja svu djecu 50% vremena. Najprije vrtić, pa osnovna, pa srednja - i tu te uče sve što ćeš ikada trebati znati da bi od tebe postao dobar radnik, od koga će onda uzimati pola plate, plus nekih 20% onoga što potroši za sebe (PDV)... Davno je to bilo kad su roditelji bili i vaspitači svoje djece...

Ne treba smetnuti s uma da je dijete državno vlasništvo od negdje 10 tjedna nakon začeća...

Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Potreba ljudi za prokreacijom   Potreba ljudi za prokreacijom - Page 2 Icon_minitimepet lip 28, 2013 1:34 pm

Super ste elaborirali svoja razmišljanja (MoW, Blizz, Athena, Lera...) :)

@Gea...koje si ti razloge čula? Ja sam dosta vidjela ovo što Lera priča da se djeca tretiraju kao "oročena štednja" (luda usporedba :D ).

PostajNaslov: Re: Potreba ljudi za prokreacijom   Potreba ljudi za prokreacijom - Page 2 Icon_minitime

[Vrh] Go down

Potreba ljudi za prokreacijom
[Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2