Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Filozofija makrobiotike

Go down 
Go to page : Previous  1, 2
Autor/icaPoruka
MoW
Čovjek
MoW

Male
Libra Dog
Broj postova : 6337
Registration date : 26.05.2009

Filozofija makrobiotike - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Filozofija makrobiotike   Filozofija makrobiotike - Page 2 Icon_minitimepon svi 20, 2013 9:16 pm

Archangel je napisao/la:

Ono već jeste Sve što postoji (to proizlazi iz toga da je "beskonačno"), ono već jeste svoja vlastita ne-kreirana kreacija, ono već jeste nedualna dualnost - odakle mu volja da bude nešto što već jeste? Takva volja nije volja - jer jedini potencijal koji ima je potencijal da bude potencijalno - što ga čini beskrajno inertnim.

Ono, dakle, nije moglo ništa stvoriti što već nije bilo ono, pa prema tome ni Sve-mir, ni astralne ravni (niti krivulje) - niti bilo šta.

I šta onda ti predlažeš? Iz tvojeg bi slijedilo da sve (uključujući i ovaj fizički svemir) postoji oduvijek i da nije nikad ništa ni stvoreno.

Ja mislim da je u tom apsolutu postoji beskrajno inteligentni kreativni potencijal koji nije inertan u klasičnom smislu inercije. U njemu nema promjene jer nije nikad stvoren, klasično vrijeme tamo nema smisla.
Bilo je čak nekih špekulacija od strane fizičara koji su tvrdili da u višedimenzionalnom Svemiru postoje ovojnice s različitim apsolutnim brzinama svjetlosti. Što se išlo dalje od naše ovojnice ta je brzina bila veća. Što bi se dogodilo ako bi brzina svjetlosti postala beskonačna? Efektivno, vrijeme se ne bi osjetilo, iako bi kretanje moglo i dalje postojati a time i odluke.

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Registration date : 15.08.2009

PostajNaslov: Re: Filozofija makrobiotike   Filozofija makrobiotike - Page 2 Icon_minitimeuto svi 21, 2013 8:02 pm

MoW je napisao/la:
I šta onda ti predlažeš? Iz tvojeg bi slijedilo da sve (uključujući i ovaj fizički svemir) postoji oduvijek i da nije nikad ništa ni stvoreno.

Ništa ne predlažem. Samo ističem unutrašnju ne-konzistentnost u modelu koji ti i Prim zastupate. Glavna mana tog modela je postojanje Prve Volje. Onoga što vjernici obično nazivaju "Bogom". Imate isti problem ko i oni. Morate izbaciti volju iz jednačine. Samim time i "stvaranje". Osim toga, šta fali reći da Sve postoji oduvijek i da ništa nije stvoreno?

Teoretski, moguće je da Sve ne postoji oduvijek a da istovremeno ništa nije "nastalo", tom cakom se zabavljam već neko vrijeme (iako se ne mogu dovoljno posvetiti tome zbog nedostatka vremena) , tu bi mogao ležati lijek i za beskonačnu regresiju i istovremeno bi se izbacila causa prima...

MoW je napisao/la:
Što bi se dogodilo ako bi brzina svjetlosti postala beskonačna? Efektivno, vrijeme se ne bi osjetilo, iako bi kretanje moglo i dalje postojati a time i odluke.

Ako bi se to desilo, mislim da bi uslijedio novi Big Bang. Kretanje mnogih pojava je inače ograničeno na određeni % brzine svjetlosti, a ako je ona beskonačna, time su i ta kretanja beskonačno brza. Promijenile bi se neke konstante (možda čak i sve) npr. "h", "ћ", itd.

Možda naš Svemir i dalje nastaje i biva iznova "stvaran" na određenoj dimenziji unutar jednog više-dimenzionalnog prostora... To je već malo "viša matematika"... :)

Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6014
Registration date : 05.09.2009

PostajNaslov: Re: Filozofija makrobiotike   Filozofija makrobiotike - Page 2 Icon_minitimeuto svi 21, 2013 9:32 pm

13,7 mlrd. godina je oduvijek. Znači da ovaj fizički svemir zaista postoji 'oduvijek', što će reći da nije niti stvoren. No nama ljudima je to teško pojmiti, pa smo uvjereni da je u jednom trenutku ipak morao početi postojati, točnije - prije 13,7 mlrd. godina. To u principu i jest dovoljno dugo da bi iz našeg gledišta mogli za taj period reći 'oduvijek', ali to nije niti blizu nečemu 'beskrajnom', 'bezgraničnom' ili 'apsolutnom'. A takvim terminima se ovdje razbacuje. Nešto 'beskrajno' gdje vrijeme ne postoji kao niti nikakva druga ograničenja, fizički ne može postojati - nemoguće je. Također, 'prostor', bio on ispunjen nečime ili ne, ne može imati volju i ne može biti inteligentan. Je li tako?

Ne znam točno koji zaključak bi se trebao izvući iz ovih postova, ali mislim da bi trebali biti malo staloženiji pošto tema nije u Duhovnosti.

EDIT: I da kažem ono što sam htio, pa zaboravio :P
Danas znamo da 'ništa' ne postoji, kvantna mehanika nam govori da je sve prepuno virtualnih čestica koje nastaju i nestaju u nemoguće kratkom intervalu, gotovo bi mogli reći da istovremeno postoje i ne postoje. Neki znanstvenici misle da je ukupna energija svemira jednaka nuli, ako je to tako, onda nam ne treba Bog nego su dovoljne kvantne fluktuacije i eto nam svemir pa nek se snalazimo! Negdje smo i pisali o tome ja mislim, znam da postoji dokumentarac od Kraussa o toj teoriji.

Majmun
primitive101

Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1763
Registration date : 20.10.2010

PostajNaslov: Re: Filozofija makrobiotike   Filozofija makrobiotike - Page 2 Icon_minitimeuto svi 21, 2013 11:08 pm

Archangel je napisao/la:

Ništa ne predlažem. Samo ističem unutrašnju ne-konzistentnost u modelu koji ti i Prim zastupate. Glavna mana tog modela je postojanje Prve Volje. Onoga što vjernici obično nazivaju "Bogom". Imate isti problem ko i oni. Morate izbaciti volju iz jednačine. Samim time i "stvaranje". Osim toga, šta fali reći da Sve postoji oduvijek i da ništa nije stvoreno?

Ja prije svega tvrdim da je u konacnici nebitna Prva Volja,nego temelj Volje.Ti pod prvom Voljom smatras pokret Volje kojim je nastao Svemir(sa vremenskim i prostornim koordinatama),ali nijedna Volja nije svojim pokretom stvorila svoj temelj,to je nemoguce.To isto govori i Shakyamuni,da je nebitno ko je iskopao rupu zvanu svemir i vezanost za njega,nego je bitno ugasiti sve investicije Volje u taj isti Svemir,jer onda se patnja gasi a Volja djeluje iz svoga temelja i to je onda jedan logicki paradoks zvan Volja Ne-Volje ali je to iskustveno itekako realno i postojano.Nemam ja problem sa stvaranjem,jer sve stvoreno i svi objekti chula su iluzorni,i kao takvi nisu ni stvoreni niti mogu nestati,jer jednostavno su prazni od permanentnosti.Investicijom nase Volje u nesto nepermanentno,to dobija kratkorocno trajanje i lazni zivot,i JEDINO je pitanje hocemo li taj lazni zivot u laznome svemiru zivjeti u patnji ili u sreci.Zivjeti u sreci znaci djelovati iz temelja Volje,a to je Praznina,i to je Nedualno djelovanje gdje se subjekat djelovanja,objekat djelovanja i samo djelovanje spajaju u Jedno,u vrstu djelovanja za koju se ne ljepe posljedice djelovanja.Bukvalno se ne ljepe,nema karmickog agregata,osoba je totalno spojeno sa Svime,nema kontinuitet ponasanja ili je on sveden na minimum,jer njegova individualna Volja je nestala,a ostao je temelj Volje,koji ne moze da nestane,jer nije ni nastao.

Ja sam manje vise uvjek govorio da je nebitno ko je tvorac Svemira,jer postoji nesto sto je temelj i toga tvorca i samog svemira,a to niko nije stvorio,i da svako ko postane Jedno sa time izlazi iz patnje i ciklusa rodjenja i smrti.

''Osim toga, šta fali reći da Sve postoji oduvijek i da ništa nije stvoreno?''

Nista ne fali.Jer je nebitno za spoznaju temelja Uma/Volje.

Archangel je napisao/la:
Teoretski, moguće je da Sve ne postoji oduvijek a da istovremeno ništa nije "nastalo", tom cakom se zabavljam već neko vrijeme (iako se ne mogu dovoljno posvetiti tome zbog nedostatka vremena) , tu bi mogao ležati lijek i za beskonačnu regresiju i istovremeno bi se izbacila causa prima...

savjetujem ti da procitas,ali bash vise puta i jako duboko lankavatara sutru.http://huntingtonarchive.osu.edu/resources/downloads/sutras/08technicalMayayana/Lankavatara_Sutra%20abridged.pdf

Shakyamuni govori upravo to,da su sve stvari manifestacija temelja Uma i da svi objekti Uma su zapravo Nerodjeni,nestvoreni.Ne samo da nije svemir lazno rodjen,nego nije ni rodjen.Nerodjen je.Kao sto je nerodjen temelj Stvarnosti.Samsara je Nirvana.Zavisi od Oka Spoznaje.

U Ovoj sutri Buddha i jeste pokazao izlaz iz te situacije,jer je koristio drugaciji pristup,drugaciji od filozofa koji koriste sesti diskrimatorni Um da raspravljaju o tim stvarima.Buddha prica o stvarima gdje nema ni prvih pet Umova povezanih sa chulima,niti sestog niti sedmog Uma niti Osmog Uma(skladisne svjesti).

Ali bez iskustva Praznine neces vjerovati niti toj sutri niti svome zakljucku,jer cjeli taj sesti Um koji donosi te zakljucke ne postoji,nije realan,a postoji samo kao posljedica uzroka,a uzrok su mu objekti chula,a njihov uzrok je.....

Za to savjetujem da procitas Surangama sutru...http://www.buddhanet.net/pdf_file/surangama.pdf

Ukratko,ako te te dvije sute ne ''puknu'' ja skacem sa zgrade...Bez zajebancije,izrezonirat ces sa ogromni djelom toga sta se tu prica i objasnjava...Pogotovo pocetak Surangama sutre,gdje Shakyamuni pokazuje svome Uceniku Anandi malo po malo zasto su svi umovi i agregati iluzorni da bi ga odveo do temelja Uma koji je jedini stvaran.Plus objasnjenje o temelju Percepcije,gdje isto polje potencijala koriste sva chula,tako da ko to ''otvori'' i procisti u Sebi,moze koristiti uvo da gleda,ili oko da cuje,jer sva cula imaju isti temelj u percepciji,al cak ni to nije temelj Uma.

Nevjerovatna je sutra.uzivaj....

[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Filozofija makrobiotike   Filozofija makrobiotike - Page 2 Icon_minitimesri svi 22, 2013 12:50 pm

@prim

To što govoriš o tom "temelju Volje" je identičan problem kao i kod apologeta koji govore o "nepokrenutom pokretaču" - nužna pretpostavka da bi neki model imao konzistenciju.

U konačnici, čak je i iluzorna kreacija i iluzija kreacije - oblik kreacije. Izlazak iz tog "kužnog toka" vidim samo u asertaciji da je i laž i "lažna kreacija" i dualnost i ne-dualnost - da je sve što postoji istovremeno ne-postojeće iz razloga jer se nalazi u jednoj tački, unutar jednog superskupa u kojem kretanje, težnje, približavanje nekoga (ili nečega) nekome (ili nečemu) nema smisla jer su jedna te ista stvar koja se, unutar same sebe, ispoljava - i to samoj sebi - na ovaj ili onaj način.

Citat :
Nevjerovatna je sutra.uzivaj....

Sutra. ;)

Majmun
primitive101

Male
Sagittarius Cat

PostajNaslov: Re: Filozofija makrobiotike   Filozofija makrobiotike - Page 2 Icon_minitimesri svi 22, 2013 3:30 pm

Archangel je napisao/la:
@prim

To što govoriš o tom "temelju Volje" je identičan problem kao i kod apologeta koji govore o "nepokrenutom pokretaču" - nužna pretpostavka da bi neki model imao konzistenciju.

ma nije nikakav problem to,o chemu pricash.To je totalno iskusivo i najrealnije nesto jer je temelj svih iskustava koje covjek moze iskusiti,i sva iskustva i fluktuacije Uma se vracaju Tome,a To se ne vraca nicemu.

nepokrenuti Pokretac mora imati svoj temelj,odnosno temelj svoje Volje uz pomoc koje je pokrenuo svemir.A taj temelj Volje je njegovo pravo Ja.Svemir je iskustvo u njegovome temelju Uma,i kada prestane investicija Volje u svemir,ta Volja se vraca u temelj.Vazi za bilo koje bice sa Voljom.Temelj Volje je svima isti,ali se razlikuje sta ko radi sa ''svojom'' Voljom.

Bozja Volja nije Volja nekakvog Boga kao licnosti,nego takvo vrsenje Volje gdje nema razlike izmedju subjekta i objekta jer su Jedno i impuls investiran u neku Voljnu radnju se onda ne vraca nazad djelatniku kao bumerang,i ne nadodaje mu se u postojeci karmicki agregat kojeg on smatra za Ja,a koji je prolazna pojava,koja danas jeste a sutra nije,vec se taj impuls ponistava u Praznini,u temelju Volje/Uma.

Bozju Volju moze vrsiti beskonacan broj bica,bilo kakve vrste.

Glavna razlika izmedju bliskoistocnih monoteizama i ovoga o cemu ja pricam je sto prvima Bog odredjuje sta je to Bozja Volja,a prema drugima,neko je Bog/Oslobodjeni/Probudjeni ako vrsi Bozju Volju,tj Volju Praznine.

Dakle temelj Stvarnosti je nepersonalan,kao i djelovanje.Ono sta daje privid postojanju persone,maske,je vezanost za plodove djelovanja,koje vezu djelatnika za djelovanje i objekat djelovanja i on tada gubi svoju Slobodu jer ga ti isti impulsi tjeraju da djeluje na odredjen nacin,sto mu daje privid kontinuiteta i necega cvrstog,a zapravo je iluzija koja se krene rasprsivati cim on krece da umire,tj da spoznaje sta je to Smrt.

Bozju Volju vrsis kada djelujes iz temelja voljnog djelovanja,gdje nema karmickog agregata,niti tvoga tj subjekta,niti onog od objekta,tj djelujes iz temelja Sklada/Ispravnosti,te tvoje djelovanje Oslobadja tebe od iluzije da si subjekta kao i objekta od iste iluzije.Takvo djelovanje moze biti ugodno ili neugodno po te iste vezanosti za iluzorni karmicki agregat,i suocavanje sa tim vezanostima je suocavanje sa Smrcu.To nije smrt onoga nerodjenog i permanentnog u Tebi,nego onog laznog sto se cini kao pravo zbog investicije tvoje Bozje Volje u nesto sto je iluzorno,na neki nacin samog sebe zajebavas.

Ono sto te shokira u tome procesu je mnogo toga,a jedna stvar je mozda kljucna :

Um nije u fizickome tjelu,nego svuda.U fizickom tjelu je samo agregat formi za koje se vezes i agregat senzacija/osjecaja za te iste forme za koje se takodje vezes.Upravo zato su besmislene price o dualnosti subjekta i objekta,ili nekakvim uzrocima,jer potpuno Probudjeni ima Uvid u sve jer je on sve i djeluje radi samog sebe kroz ostale.

Mislim,hocu reci,jebes raspravljanje o tome,to treba zivjeti znojko
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Filozofija makrobiotike   Filozofija makrobiotike - Page 2 Icon_minitimesri svi 22, 2013 7:38 pm

primitive101 je napisao/la:
nepokrenuti Pokretac mora imati svoj temelj,odnosno temelj svoje Volje uz pomoc koje je pokrenuo svemir.A taj temelj Volje je njegovo pravo Ja.Svemir je iskustvo u njegovome temelju Uma,i kada prestane investicija Volje u svemir,ta Volja se vraca u temelj.Vazi za bilo koje bice sa Voljom.Temelj Volje je svima isti,ali se razlikuje sta ko radi sa ''svojom'' Voljom.

1) Prva rečenica u ovom segmentu je petitio principii, jer pretpostavlja da je tačno i utvrđeno:

"nepokrenuti Pokretač je pokrenuo svemir"

a to je ono što se tek treba dokazati. Dakle, postojanje bilo "Volje" bilo "temelja Volje" je irelevantno jer ne služi za dokazivanje istinitosti gornje tvrdnje već samo zamagljuje kružnu strukturu tog argumenta.

2)Ako je "temelj Volje" isti kod svih i ako je to njihovo "pravo Ja", iz toga logički slijedi da je "pravo Ja" isto kod svih ljudi. Ako je "pravo Ja" isto kod svih ljudi, a najmanje jedan čovjek (ili bilo koji element/agent na kojeg se odnosi premisa) djeluje na način koji se razlikuje od načina djelovanja drugih ljudi, iz toga slijedi da nije djelovao iz "pravog Ja". U redu?

E sad:

Ako postoje samo dvije opcije postojanja "Ja", "pravo" i "lažno", iz toga slijedi da je djelovao iz "lažnog Ja", dakle, nije djelovao iz "temelja Volje". Ako je djelovao iz "lažnog Ja", i ako je je primarno stanje "pravo Ja", iz toga slijedi da je na taj element djelovala neka spoljna sila koja je utjecala na smjer djelovanja. Ako je "nepokrenuti pokretač/temelj stvarnosti/bilo-šta" pokrenuo/lo svemir, onda neka sila, koja je djelovala na pomennutog agenta, koji se nalazi u tom svemiru, time takođe pokrenuta, tj. proizašla je kao rezultat tog "pokretanja" od strane "temelja Volje".

Kako je jedan "temelj Volje", jedan "pravi Ja" mogao svojim pokretanjem bilo čega stvoriti silu koja od sebe samog čini svoju suprotnost?! Ili, kako je jedan "temelj Volje" mogao na taj način zajebati samog sebe? Osim ako već unutar njega nije postojala dis-harmonija, razdor, podvojenost - što automatski implicira da taj "temelj" uopšte nije temelj, već samo jedan od "temelja". Od čega, opet, čitav taj temelj puca i zgrada se ruši... mudri

Mislim, stvarno, početi sa 68 premisa da bi se došlo do jednog zaključka? Može li takav zaključak imati ikakvu validnost? To je, zbilja, sam vrh intelektualne nečasnosti.

EDIT:

Na primjer, ovo:
Um nije u fizickome tjelu,nego svuda.U fizickom tjelu je samo agregat formi za koje se vezes i agregat senzacija/osjecaja za te iste forme za koje se takodje vezes.Upravo zato su besmislene price o dualnosti subjekta i objekta,ili nekakvim uzrocima,jer potpuno Probudjeni ima Uvid u sve jer je on sve i djeluje radi samog sebe kroz ostale.

ne znam odakle da počnem. "Um nije u fizičkom tijelu nego svuda." Čemu to, zaista? Istina je da um možemo pripisati baš svačemu, to je zapravo i dokazano od strane bihevioralne psihologije i pripisuje se "teoriji uma" koja je produkt sociološke evolucije. Sve iznad toga je čisto pucanje u prazno.

"...jer potpuno Probuđeni ima Uvid u sve jer je on sve i djeluje radi samog sebe kroz ostale." Ako već ima uvid u sve jer je on sve - zaradi čega djeluje uopšte? Ako već jesi sve, onda je svaka akcija jednako besmislena kao i svaka inter-akcija.

...

(to be continued ad infinitum) hehe

Majmun
primitive101

Male
Sagittarius Cat

PostajNaslov: Re: Filozofija makrobiotike   Filozofija makrobiotike - Page 2 Icon_minitimesri svi 22, 2013 8:10 pm

Archangel je napisao/la:

1) Prva rečenica u ovom segmentu je petitio principii, jer pretpostavlja da je tačno i utvrđeno:

"nepokrenuti Pokretač je pokrenuo svemir"

a to je ono što se tek treba dokazati. Dakle, postojanje bilo "Volje" bilo "temelja Volje" je irelevantno jer ne služi za dokazivanje istinitosti gornje tvrdnje već samo zamagljuje kružnu strukturu tog argumenta.

2)Ako je "temelj Volje" isti kod svih i ako je to njihovo "pravo Ja", iz toga logički slijedi da je "pravo Ja" isto kod svih ljudi. Ako je "pravo Ja" isto kod svih ljudi, a najmanje jedan čovjek (ili bilo koji element/agent na kojeg se odnosi premisa) djeluje na način koji se razlikuje od načina djelovanja drugih ljudi, iz toga slijedi da nije djelovao iz "pravog Ja". U redu?

E sad:

Ako postoje samo dvije opcije postojanja "Ja", "pravo" i "lažno", iz toga slijedi da je djelovao iz "lažnog Ja", dakle, nije djelovao iz "temelja Volje". Ako je djelovao iz "lažnog Ja", i ako je je primarno stanje "pravo Ja", iz toga slijedi da je na taj element djelovala neka spoljna sila koja je utjecala na smjer djelovanja. Ako je "nepokrenuti pokretač/temelj stvarnosti/bilo-šta" pokrenuo/lo svemir, onda neka sila, koja je djelovala na pomennutog agenta, koji se nalazi u tom svemiru, time takođe pokrenuta, tj. proizašla je kao rezultat tog "pokretanja" od strane "temelja Volje".

Kako je jedan "temelj Volje", jedan "pravi Ja" mogao svojim pokretanjem bilo čega stvoriti silu koja od sebe samog čini svoju suprotnost?! Ili, kako je jedan "temelj Volje" mogao na taj način zajebati samog sebe? Osim ako već unutar njega nije postojala dis-harmonija, razdor, podvojenost - što automatski implicira da taj "temelj" uopšte nije temelj, već samo jedan od "temelja". Od čega, opet, čitav taj temelj puca i zgrada se ruši... mudri

Mislim, stvarno, početi sa 68 premisa da bi se došlo do jednog zaključka? Može li takav zaključak imati ikakvu validnost? To je, zbilja, sam vrh intelektualne nečasnosti.

1.Ja nekako mislim da nije puno ni bitno dokazivanje toga pokretaca(pod pretpostavkom da svemir ima uzrok u njemu) jer cilj evolucije bica je vratiti se u temelj Stvarnosti,a to je odvojena faza od faze dokazivanja postojanja pokretaca svemira.Tj,koga boli uvo za nekoga ko je stvorio svemir koji je madjionicarski trik.Mislim da je bitnije spoznati ono permanentno a ne ono prolazno.Ako taj Kreator svemira moze pomoci u tome,ok,a ako ne moze,u kakvome je onda on stanju ? Onda je on u jos obmanutijem stanju od nas,iako je mocniji jer eto moze stvoriti svemir.

2.''Ako je "temelj Volje" isti kod svih i ako je to njihovo "pravo Ja", iz toga logički slijedi da je "pravo Ja" isto kod svih ljudi. Ako je "pravo Ja" isto kod svih ljudi, a najmanje jedan čovjek (ili bilo koji element/agent na kojeg se odnosi premisa) djeluje na način koji se razlikuje od načina djelovanja drugih ljudi, iz toga slijedi da nije djelovao iz "pravog Ja". U redu?''

Nije tacno,tj nije u redu.Nije bitna forma djelovanja,nego sustina,tj da je djelovao iz temelja djelovanja,koje je nerodjeno.To je ljepota toga,sto svako bira formu Ispravnog djelovanja,ali sustina koja Oslobadja dolazi iz isto temelja,koji je Jedan u svima.Znaci forma djelovanja ljudi moze da se razlikuje,ali sustina je Jedna.Ja mogu da pucam na tebe a ti da se branis a da to ipak bude Ispravno djelovanje,gdje smo i ja i ti u Nedualnom stanju Djelovanja.

Ili je to sto kazes cak i tacno,ako pod djelovanjem i razlikama u istome,podrazumjevas to jeli djelovanje Ispravno ili ne,a ne na forme koje se razlikuju i koje su iluzija.

Sto se tice zadnjeg djela,pa jbg,postoje razna rjesenja toga problema.U hriscanstvu je to prvobitno grjeh odvajanja od pravog Ja ,a u Surangama sutri npr Shakyamuni kaze da je za to kriva prva misao koja je napravila razdor u Umu,ali da ona NEMA uzroka.Upravo zato sto NEMA uzroka,ona je nerealna i iluzorna.Povratak u temelj Uma takodje NEMA uzroka.

To je fora.Iluzija je da je smo odvojeni od ultimativne Stvarnosti.Bash zato sto je to iluzija,ona ne postoji Realno.Kako ne postoji u Stvarnosti,onda ona nema ni uzroka.Jer kako moze imati uzrok nesto sto ne postoji ?

Jednostavno,temelj Uma ima izbor da samog sebe zajebava i samog sebe oslobadja,ali ga nista ne tjera na to.Nema uzroka ni u Probudjenju,jer temelj Uma ne nastaje nekim uzrokom niti nastaje kao posljedica necega.Uzrok i posljedica postoje samo u samsari,tj kruznom i ciklicnom laznom postojanju.

Ne znam.To je najbolje objasnjenje zasada :P
[Vrh] Go down
primitive101
Majmun
primitive101

Male
Sagittarius Cat

PostajNaslov: Re: Filozofija makrobiotike   Filozofija makrobiotike - Page 2 Icon_minitimesri svi 22, 2013 8:13 pm

Archangel je napisao/la:

EDIT:

Na primjer, ovo:

ne znam odakle da počnem. "Um nije u fizičkom tijelu nego svuda." Čemu to, zaista? Istina je da um možemo pripisati baš svačemu, to je zapravo i dokazano od strane bihevioralne psihologije i pripisuje se "teoriji uma" koja je produkt sociološke evolucije. Sve iznad toga je čisto pucanje u prazno.

"...jer potpuno Probuđeni ima Uvid u sve jer je on sve i djeluje radi samog sebe kroz ostale." Ako već ima uvid u sve jer je on sve - zaradi čega djeluje uopšte? Ako već jesi sve, onda je svaka akcija jednako besmislena kao i svaka inter-akcija.

...

(to be continued ad infinitum) hehe

Pa zato sto ne djeluje radi toga da na osnovu plodova djelovanja bude srecan i ispunjen,nego iz stanja Ispunjenja,koje je temelj i nema uzrok u nicemu,djeluje radi igre sa samim Sobom.
[Vrh] Go down
primitive101
Majmun
primitive101

Male
Sagittarius Cat

PostajNaslov: Re: Filozofija makrobiotike   Filozofija makrobiotike - Page 2 Icon_minitimesri svi 22, 2013 8:17 pm

Ljudi pronalaze smisao u svome djelovanju samo ako to dovodi do nekih njihovih predubjedjenja u kontekstu posljedica koje ce se javiti nakon toga djelovanja smatrajuci da je ta posljedica ono Pravo,i da je takvo djelovanje Ispravno,Bozja Volja,Tao,Sklad.Oni pokusavaju Sklad koji je van formi i koncepata da izpiratiraju nekim njihovim formama i konceptima.Kad kazem ljudi,mislim na njihovog Kralja na Zemlji,koji ima svoj neki chudan plan evolucije.

Ali je fora totalno obrnuta.Temelj stvarnosti je Sklad,treba samo nestati u njemu i djelovati bez imalo napora,kao provodnik toga Sklada.

[Vrh] Go down
primitive101
Majmun
primitive101

Male
Sagittarius Cat

PostajNaslov: Re: Filozofija makrobiotike   Filozofija makrobiotike - Page 2 Icon_minitimesri svi 22, 2013 8:19 pm

besmisleno je djelovati radi nekih predubjedjenja o rezultatima djelovanja i vezanostima za te rezultate jer to je sami uzrok patnje,a to svi rade.Svi pokusavaju srecu zadobiti djelovanjem,a to se ne moze tako postici.Sreca se dobija Spoznajom,a ne djelovanjem.

nakon Spoznaje djelujes,ali djelujes Ispravno,oslobodjen posljedica djela,jer te i ne interesuju.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW

Male
Libra Dog

PostajNaslov: Re: Filozofija makrobiotike   Filozofija makrobiotike - Page 2 Icon_minitimesri svi 22, 2013 8:46 pm

Archangel je napisao/la:

Pa, fali to što je najvjerojatnije fizički Svemir u kojem živimo zaista nastao Velikim praskom.
Ako je to tako, onda to znači da nije postojao oduvijek već da postoji "samo" 14 milijardi godina. To naravno ne dokazuje da je Svemir stvoren od strane neke Prve Volje, ali s obzirom na elegantno postavljene konstante čovjek se zapita u kakvom to eksperimentu mi živimo.
Naime, praktično je poznato da, kako bi se uspješno proveo bilo kakav znanstveni pokus, mi moramo znati okvirne uvjete za provođenje tog pokusa. Ako ih dobro podesimo temeljeno na prethodnim proračunima, pokus ima šansu uspjeti. To sve skupa zahtijeva veliku kreativnu i intelektualnu sposobnost. Naravno, pitane "uspješnosti" Svemira je daleko od toga da se može poistovjetiti s jednim pokusom, ali opet kažem, čovjek se zapita kako je to sve tako dobro posloženo.
Osobno, teorija "puno svijetova", odnosno beskonačnog broja Svemira od kojih su samo neki povoljni za razvoj intelektualnog života, mi se čini apsurdnom. Posebno apsurdnim utroškom energije, to mi nema smisla iz perspektive toga da priroda uvijek teži racionalizaciji energije. Iz toga slijedi da ako postoji relativno mali broj smislenih Svemira, onda ih je očito nešto "smislilo".
Zašto izbaciti Boga iz jednadžbe? Dakle, ja zaista ne vidim nikakav realni razlog za to, a ne vide ni mnogi drugi stručnjaci u kozmologiji i astronomiji.

PraGlodavac
Sedežničar

Male
Aquarius Rat
Broj postova : 566
Registration date : 08.10.2009

PostajNaslov: Re: Filozofija makrobiotike   Filozofija makrobiotike - Page 2 Icon_minitimesri svi 22, 2013 9:22 pm

Citat :
Kako je jedan "temelj Volje", jedan "pravi Ja" mogao svojim pokretanjem bilo čega stvoriti silu koja od sebe samog čini svoju suprotnost?!

Ta sila predstavlja ono (isto) što je već stvoreno. A iz jednoga je stvoreno mnoštvo. To mnoštvo koje je nastalo iz jednog NEMA isti potencijal kao i pokretač, jer da ima (uzmimo da ima) onda bi iz jednog pokretača nastalo beskonačno istih pokretača. A iz svakog od tih beskonačno pokretača bi nastalo još beskonačno pokretača. Svaki od tih beskonačno pokretača bi imao volju kao i početni pokretač i prema tome ne bi se razlikovao od početnog pokretača. Ako se ne bi razlikovao od početnog pokretača onda bi nastao sumrak Bogova jer bi svaki pokretač zaista mogao misliti i isto ali i drugačije od bilo kojeg drugog pokretača i imao bi beskonačni potencijal kao i svaki drugi od članova beskonačnih potencijala. To bi bilo gore od ultraružičaste katastrofe zubi , a kako je svaki pokretač mogao stvoriti novog pokretača, tako će bilo koji pokretač moći i uništiti bilo kojeg pokretača. Na što bi ličio takav svemir? Na kraju bi ispalo da nema nijednog pokretača jer je svaki od njih - iluzoran. ZATO je prvi pokretač morao stvarati nešto što nema isti potencijal kao i on sam, nego nešto što ima MANJI potencijal. Da je stvorio nešto što ima isti potencijal gornje rečenice pokazuju da ne bi išlo na dobro. Osim toga činjenica je da je u tom pokretaču puno toga moguće (reklo bi se ‘svemoguće’), u novom pokretaču koji isto ima i izbor i volju kao i prošli pokretač bi bilo isto puno toga moguće, pa i da zarati sa starim pokretačom. Zato su postajala dva pravila koje je pokretač imao dok je stvarao svemir:

1) Da ono što nastane bude što više po njegovoj volji
2) Da ono što nastane ako i ne bude po njegovoj volji da nema isti potencijal kao i početni pokretač.

A što bi bilo da nema te protusile? Da postoji samo volja jednoga? PA KAKO bi takva volja trebala izgledati? Što bi jedan savršeni napravio? On kao što sam pokazao može stvoriti samo manje savršene, a ti manje savršeni više nisu on (da jesu nastupa sumrak bogova). Ako nisu on onda ne moraju postupati i kao on. TU se stvara protusila! Protusila je nužna jer inače da nje nema onda nema ni mnoštva, budući da mnoštvo MORA imati izbor da bi bili mnoštvo koje je nastalo od početnog. Ako nema izbora onda nema mnoštva, a ako nema mnoštva onda nema ni stvaranja. Mnoštvo da nema izbor ne bi bilo mnoštvo nego opet samo jedan (koji bira ‘umjesto njih’) i to još ako taj jedan treba imati isti potencijal onda ako ne nastane onaj s istim potencijalom (verzija sumraka bogova) ostaje onaj isti nestvoreni (tj. onda ni nema stvaranja). Sve ono što je stvoreno mora imati izbor i po potencijalu se mora razlikovati od početnog pokretača, samim tim, MORA imati protusile.

Skraćeno: Ako nema protusile, onda nema ni početne sile. Onda nema ni stvaranja. (jer ili imamo mnoštvo s mogućnošću protusile tj. izbora ili uopće nemamo stvaranje pa tako ni tog (nesavršenijeg) mnoštva)
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: Filozofija makrobiotike   Filozofija makrobiotike - Page 2 Icon_minitimesri svi 22, 2013 9:47 pm

Da li možemo biti sigurni da 14 mlrd. godina nije oduvijek? Hoću reći da je naš Svemir možda odgovor na pitanje kojeg tražimo. Jer ako idemo dublje, uvijek ćemo si postaviti klasično pitanje "a kako je to nastalo". Zašto Svemir ne bi mogao postojati "oduvijek"? Ako se širi sve brže, znači da se prije širio sporije. Kako je to utjecalo na vrijeme? Možda je tih 14 mlrd. godina zapravo puno duže trajalo, možda su u pitanju stotine milijardi godina, a možda i cijela vječnost, ako je to moguće. Starost Svemira je nemoguće potvrditi, u principu su to 'nagađanja'. Svemir je u početku bio još veći kaos nego danas, daleko je od "dobro posloženog", on možda naizgled je takav, gibanja, sile, putanje... sve je u savršenom skladu, ali za to je najzaslužnija gravitacija. Ako izbacimo gravitaciju iz jednadžbe, imamo totalni kaos u kojem bi postojala samo 'hrpa' raznih čestica koje se ne mogu formirati u ništa. Ali u Svemiru vladaju određena pravila zbog kojih je danas sve tako 'uštimano', no svejedno jako daleko od nekog 'raja', Svemir je totalni kaos zbog kojeg život izgleda kao čudo. I makar je logično da Svemir postoji 'unutar' nečega, nije logično da to 'drugo' postoji oduvijek i da nije 'unutar' ničega, da je to nešto sve. Ako uzmemo u obzir da je Svemir 'sve', da li je onda teško povjerovati da pokretača nema?

Čovjek
MoW

Male
Libra Dog

PostajNaslov: Re: Filozofija makrobiotike   Filozofija makrobiotike - Page 2 Icon_minitimesri svi 22, 2013 10:26 pm

Nije da je zbog određenih pravila sve u Svemiru uštimano, već upravo obratno, zbog uštimanosti upravo i postoje pravila. Inače ih ne bi ni bilo, odnosno ne bi bilo nikoga da o njima raspravlja.
Što znači da je nešto daleko od nekog raja? Onog raja kakvog ga mi s nekim našim primitivnim osjetilma zamišljamo? :)
Svemir nije uopće kaos, on je pažljivo smišljeni red. Svaka eksplozija zvijezde ima svoju svrhu u promociji novog života. Još su pedesetih godina 20. stoljeća znanstvenici koji su proučavali kaos uvidjeli da unutar njega postoji skriveni red. Ono što je na prvi pogled izgledalo slučajno, ustvari je skrivalo jedan fantastični red. Danas je poznato da je većina procesa u prirodi nelinearna, a jedan dobar dio njih je i kaotičan u znanstvenom smislu kaotičnosti. To ne znači slučajan, već samo teško predviljiv, no ipak donekle moguć za predvidjeti.
Red u slučajnosti je stoga fundamentalno svojstvo ovog Svemira za koji se ne zna kako je nastao jer za to nema nikakvog razloga.

Čovjek
MoW

Male
Libra Dog

PostajNaslov: Re: Filozofija makrobiotike   Filozofija makrobiotike - Page 2 Icon_minitimesri svi 22, 2013 10:34 pm

@Sedežničar Zanimljivo... to implicira nedostatak potpune kontrole eksperimentatora prilikom eksperimenta, odnosno dozvolu "skrivenih varijabli", koje naravno ne mogu imati isti potencijal kao i eksperimentator budući da su one dio eksperimenta. A taj dio eksperimenta može postupati na svoj način jer nema znanje o cjelokupnosti eksperimenta. Kad bi to znanje imao, onda ne bi bilo razlike između njega i eksperimentatora. Ili bi i dalje postojala razlika?

PraGlodavac
Sedežničar

Male
Aquarius Rat

PostajNaslov: Re: Filozofija makrobiotike   Filozofija makrobiotike - Page 2 Icon_minitimečet svi 23, 2013 12:14 pm

@MoW

Mislim da u ovom slučaju (s Bogom kao kreatorom svega živoga) to cjelokupno znanje nijedno smrtno biće ne može u potpunosti obuhvatiti. :)

Samo kada dozvoli da eksperimentator djeluje kroz njega može svaki SVOJ DIO posla obaviti i to SADA (već za sutra postoji nešto sasvim novo od ovoga što je sada), a za cjelokupnost se mora i ostalo mnoštvo potruditi.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Filozofija makrobiotike   Filozofija makrobiotike - Page 2 Icon_minitimečet svi 23, 2013 6:30 pm

MoW je napisao/la:
Osobno, teorija "puno svijetova", odnosno beskonačnog broja Svemira od kojih su samo neki povoljni za razvoj intelektualnog života, mi se čini apsurdnom. Posebno apsurdnim utroškom energije, to mi nema smisla iz perspektive toga da priroda uvijek teži racionalizaciji energije. Iz toga slijedi da ako postoji relativno mali broj smislenih Svemira, onda ih je očito nešto "smislilo".

Premda ni sam nisam neki naročit fan te teorije (ne vidim neku korist u njoj) teorija u svojoj osnovi nije apsurdna. Mada jest dosta zajebana za shvaćanje. Iz jednog stanja apsolutne singularnosti može nastati neograničeno mnogo Svemira bez da se krši ijedan Zakon Održanja. Ako postuliramo da početna singularnost iz koje je nastao Big Bang predstavlja jedan kontinuum, onda na nju možemo primijeniti Banach–Tarskijev teorem, koji kaže da od jednog skupa S možemo napraviti neograničeno mnogo skupova od kojih je svaki identičan skupu S, pod uslovom da je početno stanje ne-kvantificirano u bilo kojem pogledu. Drugim riječima, taj teorem važi samo za početno stanje (t=0).

Što se tiče "smislenih Svemira", svaki Svemir u kojem postoji agent koji traži smisao a koji je istovremeno produkt evolucije tog Svemira - biće smislen. Tom agentu, naravno. Suprotno ne mogu ni zamisliti... Možda u većini tih drugih Svemira postoji barem jedan primjer inteligencije koji je nastao na drugačijim zakonitostima, i kojem se svi ostali Svemiri (uključujući i naš) čine jednako besmisleni, nelogični i nemogući...

Sedežničar je napisao/la:
Svaki od tih beskonačno pokretača bi imao volju kao i početni pokretač i prema tome ne bi se razlikovao od početnog pokretača. Ako se ne bi razlikovao od početnog pokretača onda bi nastao sumrak Bogova jer bi svaki pokretač zaista mogao misliti i isto ali i drugačije od bilo kojeg drugog pokretača i imao bi beskonačni potencijal kao i svaki drugi od članova beskonačnih potencijala. To bi bilo gore od ultraružičaste katastrofe zubi , a kako je svaki pokretač mogao stvoriti novog pokretača, tako će bilo koji pokretač moći i uništiti bilo kojeg pokretača.

Mislim da to nije baš tako crno-bijelo. Stvoriti nešto i uništiti nešto su dvije vrlo, vrlo različite stvari. U našem svijetu, koji poznajemo, inače važi pravilo da je nešto uvijek lakše uništiti nego napraviti. U svijetu beskonačnog bi vrijedilo upravo suprotno pravilo. Jednom kad jedan pokretač, beskonačnog potencijala, iznjedri drugog pokretača, koji isto ima beskonačan potencijal, jedini moguć rezultat takvog sukoba koji predviđaš je vječna pat-pozicija - jer jedno beskonačno ne može nikako biti veće (pa time ni jače) od drugog beskonačnog. Obe strane imaju neograničene i neiscrpne resurse.

Još jedan problem primjećujem: može li se nešto ograničeno suprotstaviti nečemu ne-ograničenom i ipak nazvati to "suprotstavljanjem"? Fizikalno, ako imamo silu F=+∞ i silu F'=-10^99 N, njihova rezultanta će biti Fr=+∞. Dobija se isti rezultat i kad je F'=0. Stoga se F' ne može smatrati nikakvom opozicijom.

Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: Filozofija makrobiotike   Filozofija makrobiotike - Page 2 Icon_minitimečet svi 23, 2013 9:36 pm

@MoW

Citat :
Nije da je zbog određenih pravila sve u Svemiru uštimano, već upravo obratno, zbog uštimanosti upravo i postoje pravila. Inače ih ne bi ni bilo, odnosno ne bi bilo nikoga da o njima raspravlja.
Ako pod pravila podrazumijevaš zakone fizike onda se ne bih složio sa tvojom tvrdnjom. Ta pravila vrijede u cijelom Svemiru, svaki objekt ima svoju masu kojom djeluje na objekte oko sebe. Čak i ako u kantu vode staviš dvije loptice jednu pored druge, približavati će se jedna drugoj, to nije slučajnost, takvo je pravilo. Da bi Svemir bio uštimani 'mehanizam' kakav je sada, nešto ga je trebalo uštimati. Nema mi logike da je Svemir uštiman zato da bi postojala pravila koja su skrojena prema uštimanosti Svemira, i da bi kasnije netko raspravljao o njima. Nije uopće nužno o njima raspravljati jer će ona bez obzira na to postojati. Naravno, da nema uštimanosti ne bi bilo niti pravila, ali tu se ne radi o kokoši i jajetu, stvar je mnogo jasnija.

Citat :
Što znači da je nešto daleko od nekog raja? Onog raja kakvog ga mi s nekim našim primitivnim osjetilma zamišljamo?
Da, mislio sam na takav 'raj'. Sa time sam htio reći da Svemir nije baš najbolje prilagođen životu. Zemlja je pogodna za život, ali uvjeti se nisu stvorili prema nama nego smo se mi i sav život na Zemlji, prilagodili tim uvjetima. I dalje se prilagođavamo jer se uvjeti mijenjaju. Za nas, kao živa bića, Svemir je daleko od 'raja', a niti ovdje gdje jesmo nismo potpuno zaštićeni.

Citat :
Svemir nije uopće kaos, on je pažljivo smišljeni red. Svaka eksplozija zvijezde ima svoju svrhu u promociji novog života.
Zvijezde daju 'život' Svemiru, ništa ne bi bilo kao sada da ih nema. Baš kao niti da nema šuma na Zemlji, ali ne postoje šume zbog nas, nego mi zbog šuma. Ista stvar je i sa zvijezdama u Svemiru. Što se tiče kaotičnosti Svemira, nije da je on kaotičan svojom pojavom, u Svemiru se sve događa 'prema pravilima', ta pravila su toliko sigurna da se neki događaji mogu vrlo precizno predvidjeti, prilično daleko u budućnost. Zapravo se u Svemiru sve može predvidjeti, samo što mi vidimo vrlo malo. No u biti sve funkcionira po vrlo jednostavnom principu, a opet, sve je tako kompleksno. No nama ljudima je to sve kaos, milijarde kamenja se sudaraju sa planetima, događaju se nevjerojatno razarajuće eksplozije, crne rupe, sudar planeta, sudar cijelih galaksija... Svemir nimalo nije lijepo mjesto.

Uzrok zbog kojeg je svemir nastao mora postojati, to je činjenica, dok povod zbog kojeg je nastao uopće ne mora postojati.

PraGlodavac
Kahali

Male
Capricorn Dragon
Broj postova : 584
Registration date : 19.10.2011

PostajNaslov: Re: Filozofija makrobiotike   Filozofija makrobiotike - Page 2 Icon_minitimepet svi 24, 2013 12:25 am

[quote]
uzmimo da ima) onda bi iz jednog pokretača nastalo beskonačno istih pokretača. A iz svakog od tih beskonačno pokretača bi nastalo još beskonačno pokretača. Svaki od tih beskonačno pokretača bi imao volju kao i početni pokretač i prema tome ne bi se razlikovao od početnog pokretača

kod starih šamana i još starijih alkemičara iz različitih dijelova svijeta koji vremenom dođoše do istih zaključaka i ne razlikuju se..
..iluzija razlike je intervencija stvorenog uma, stvorenog kao otklon kao orudje samodopunjavanja, taj um koji se dešava istovremeno sa svim drugim, to je usitinu ona Lila izmedju samog sebe i sebe, igra .. ples koji je predstavljen u nebrojenim plešućim arhetipovima bogova, deva i polubogova .. ples se odvija u kreiranim, ali nepostojanim vremenskim intervalima na nivoima 'kreatora', dešava se stalno i stvarno samo u uvjetima privremene iluzije i u ciklusima triliona neznanih godina beskonačnog i nemjerljivog bljeska svijesti svih "pokretača" koji naravno da nema nikakav start-stop...

Citat :
Ako se ne bi razlikovao od početnog pokretača onda bi nastao sumrak Bogova jer bi svaki pokretač zaista mogao misliti i isto ali i drugačije od bilo kojeg drugog pokretača i imao bi beskonačni potencijal kao i svaki drugi od članova beskonačnih potencijala.

Upravo tako,

Citat :
o bi bilo gore od ultraružičaste katastrofe , a kako je svaki pokretač mogao stvoriti novog pokretača, tako će bilo koji pokretač moći i uništiti bilo kojeg pokretača. Na što bi ličio takav svemir?

pa recimo da bi ličio na ovo što vidiš i osjećaš oko sebe..
Sve "uništenja" su iluzije i ne postoji uistinu konačno uništenje bilo čega, postoji jedino transformacija i beskonačna mjena; i to mjena unutar manifestirane stvarnosti .. one, uvijek različite stvarnosti koja je privremena i koja je ponekad realitet, ali malo osviještena ona je samo nezamjetni dijelić-momentić u Igri unutar beskonačnog bljeska svijesti i Igre izmedju svjesnih i nesvjesnih Sebstava...

Citat :
Zato su postajala dva pravila koje je pokretač imao dok je stvarao svemir:

1) Da ono što nastane bude što više po njegovoj volji
2) Da ono što nastane ako i ne bude po njegovoj volji da nema isti potencijal kao i početni pokretač.

lol .. maštovito .. i prilično "Mjerodavno" od tebe rekao bih, mora da imaš Inside(r) informations ...
i tako kažeš 'ON' kaže (jer je on jedini koji donosi pravila koliko sam shvatio) :
"biće onako kako ja kažem jel jasno !!" (ali pošto je malko nesiguran u sebe i u laganoj deprici onda nastavlja):
"ej, by the way guys, ne znam baš hoće li stalno biti onako kako ja kažem i zato sorry ali mala dopuna na ovo prvo: Biće onako kako kažem zato jer nećete ni moći raditi ništa više od onoga što sam ja dopustio i rekao jel jasno !!"

jer ukratko i u principu kako može "nastati" išta što nije po "Njegovoj volji" ako je prvo pravilo da ono što nastaje bude po njegovoj volji ?

p.s. osim ovih navedenih ove dve "Mjerdavne" premise pune su drugih "pokretačkih" zamki i kontradikcija kojima ne samo da same sebe nuliraju već su i općenito vrlo daleko od suvislog pokušaja da se objasni nešto što je davno davno prije objašnjeno sa daleko daleko više ognja unutarnje spoznaje i providjenja, a od strane onih koji nisu koristili intelekt da pokušaju opravdati nešto što im je kroz život postalo ništa drugo nego blizak koncept za koji nebi voljeli da je pogrešan.

p.s.
Uh ne znam zašto sam ovo prvo postao.. već sam napisao karticu texta za MoW-ove postove, za primitiva i za skulpturu .. valjda mi prvo upalo u oko
[Vrh] Go down
Sedežničar
PraGlodavac
Sedežničar

Male
Aquarius Rat

PostajNaslov: Re: Filozofija makrobiotike   Filozofija makrobiotike - Page 2 Icon_minitimesub svi 25, 2013 1:06 am

Citat :
postoji jedino transformacija

Kakva transformacija?

Citat :
i beskonačna mjena; i to mjena unutar manifestirane stvarnosti .. one, uvijek različite stvarnosti koja je privremena i koja je ponekad realitet, ali malo osviještena ona je samo nezamjetni dijelić-momentić u Igri unutar beskonačnog bljeska svijesti i Igre izmedju svjesnih i nesvjesnih Sebstava...

Zašto postoje ‘mnogi’ kada je JEDNO potpuno savršeno i više nego sasvim dovoljno? Dakle moglo je ostati JEDNO i bivati JEDNO i bilo bi savršeno (u nirvani) bez ikakve kreacije i manifestacije!? 4/5 čovječanstva je na rubu izdržljivosti. Između ostalih tu su i oni koji su serijski zlostavljani i oni koji donose odluku o samoubojstvu. A kad već postoji takva krvava realnost, isplati li se ona, tj. postoji li barem nešto što se naziva napredak (sebstva)? Postoji li evolucija svijesti, individualna ili kolektivna? Ili se sve svodi na to da se sebstvo vrati u nirvanu, ako da zašto je uopće ikada odlučilo napustiti nirvanu? Moglo je postojati samo JEDNO koje je stalno u nirvani, no nije nego umjesto JEDNOG imamo beskonačno puno luđaka (bogova beskonačnog potencijala) koji umjesto nirvane očito biraju patnju. Zašto je to tako?
[Vrh] Go down
primitive101
Majmun
primitive101

Male
Sagittarius Cat

PostajNaslov: Re: Filozofija makrobiotike   Filozofija makrobiotike - Page 2 Icon_minitimesub svi 25, 2013 5:42 pm

Moglo je postojati samo JEDNO koje je stalno u nirvani, no nije nego umjesto JEDNOG imamo beskonačno puno luđaka (bogova beskonačnog potencijala) koji umjesto nirvane očito biraju patnju. Zašto je to tako?

Zato sto znaju i vide da je patnja iluzorna i da ne postoji u Nirvani,te su u Nirvani dok djeluju u Samsari.

Jedan segment Isusa npr nije patio na krstu.E taj segment je vjecan i transcendentalan patnji.Isus je znao taj segment i zrtvovao se radi ostalih bica u iluziji da i oni to spoznaju.Iako u tome apsolutnom smislu nema ni Isusovog djela koji pati,niti bica u iluziji niti njega koji ih spasava.

Ne smije se mjesati konvencionalna i apsolutna istina kao stanje svjesti/spoznaje.Konvencionalna istina ne vazi za onoga koji je totalno Probudjen i koji svugdje vidi Nirvanu,koji jeste Nirvana.On je Svjestan vjecnog,nerodjenog i neunistivog djela Sebe,i Svjestan je onog promjenljivog djela sebe,i zna da je taj smrtni i promjenljivi dio sebe bitan samo u mjeri u kojoj ga moze iskoristiti da Probudi druge ka Vjecnome djelu Sebe.

A sad,zasto koji od tih silnih Probudjenih Bica/Bogova/Bodhisatvi/Buddha/Purusha to radi,to je stvar ukusa i preferenci.U svakom slucaju,optimalno je biti i u Nirvani i u samsari,i ne bjezati ni u jedan od ekstrema.Jebesh Nirvanu ako ne mozes da se spustish u Samsaru na pivo,ostajuci prilikom toga i dalje u Nirvani svojim glavnim djelom :)

[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Filozofija makrobiotike   Filozofija makrobiotike - Page 2 Icon_minitime

[Vrh] Go down

Filozofija makrobiotike
[Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2