Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Joie de vivre

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Joie de vivre Empty
PostajNaslov: Joie de vivre   Joie de vivre Icon_minitimesri srp 10, 2013 3:15 am

Bezbrižno uživanje u životu, radost življenja, spontanost...
Gledajući odrasle ljude oko sebe, pitam se koliko njih zaista ima onu iskru u oku, entuzijazam, joie de vivre koji nije uvjetovan trenutnim postignućima i koji je postojan? Da li joie de vivre uopće postoji u takvom obliku?

Svakodnevno se suočavamo sa izazovima suvremenog života, preživljavanje, kompeticija sa pritajenim strahom od neuspjeha, potreba za ispunjavanjem vlastitih i tuđih očekivanja, sve ono što se očekuje od odraslog čovjeka...
Uslijed toga, mnogi ljudi pucaju po šavovima, postaju depresivni, anksiozni, ustrašeni, ne vide lijepe stvari, gube spontanost, stalno su ukočeni i ne uživaju nesputano u životu, čak niti u rijetkim sretnim trenucima.
To se vidi i rekla bi da se svakodnevno susrećemo sa tim pojavama.

Rijetko kad zapazim u pogledu odraslih ljudi onaj nepatvoreni entuzijazam, energiju za životom i kad uhvatim takav "inspirativni pogled" nekih ljudi, uvijek pomišljam da se radi samo o slučajnom trenutku koji dođe i prođe, a ne osobnoj filozofiji življenja.

S druge strane, čini mi se da su samo djeca sposobna istinski i neuvjetovano uživati u životu, uživati već zato što žive, uživati u malim stvarima, neprekidno...
Onda počinju odrastati, dogode im se neka razočaranja, pred njih se stavljaju sve veći izazovi.
Čini mi se da u odrasloj dobi neminovno gube onu iskru u očima, osjećaj za joie de vivre i da on ako povremno i izmigolji na površinu, u odrasloj dobi postoji samo u nekadašnjim natruhama, dakle više i nije istinski joie de vivre.nezna 

Što za vas znači joie de vivre?
Da li poznajete odrasle ljude za koje se može reći da žive dotičnu "filozofiju" punim plućima ili se više slažete sa mojim zapažanjima?
Da li se joie de vivre može pronaći u svakoj starosnoj dobi ili jednom izgubljeno, zauvijek izgubljeno?
Da li to ipak ovisi o predispozicijama: karakternim osobinama, svjetonazorima pojedinca?
[Vrh] Go down
Anđeo
Stanica
Anđeo


Male
Pisces Goat
Broj postova : 23
Age : 33
Registration date : 30.06.2013

Joie de vivre Empty
PostajNaslov: Re: Joie de vivre   Joie de vivre Icon_minitimesri srp 10, 2013 1:50 pm

Joie de vivre za mene znači raditi ono što me ispunjava, efikasno izvršavanje svih zadataka i izazova koji su mi postavljeni i tada se osjećam sretnim, jer šta je sreća osim odsustvo naših želja?

Mislim da se vjernici i oni koji prakticiraju religiju bilo koje provenijencije upravo nalaze u tom stanju, manje se brinu oko materijalnog, skromniji su, suosjećajniji, otvoreniji etc. što im daje osjećaj ljepote življenja, korisnosti i svrsishodnosti.

Da li se joie de vivre može pronaći u svakoj starosnoj dobi ili jednom izgubljeno, zauvijek izgubljeno? je napisao/la:

Zavisi, od čovjeka do čovjeka. Male stvari, naizgled sitne mogu čovjeku pružiti osjećaj ispunjenosti. Npr. stari djed (ili dida) kada vidi svoje unučiće on dobro zna da je ostvario svoj cilj na ovom svijetu. Proživio dovoljan broj godina da uživa u svojoj mirovini, proširio svoju lozu itd.

Da li to ipak ovisi o predispozicijama: karakternim osobinama, svjetonazorima pojedinca? je napisao/la:

U velikoj mjeri. Iskvarene ljude najčešće prate osjećaji depresije, gnjeva, prijezira, bahatosti itd. Mislim da takve osobe ne nalaze svoju svrhu egzistencije, teško da će ikada pronaći.

[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Joie de vivre Empty
PostajNaslov: Re: Joie de vivre   Joie de vivre Icon_minitimepet kol 02, 2013 2:41 pm

Vjerujem da se može naći u svakoj starosnoj dobi i da se gubi onda kada osoba krene udovoljavati društvena očekivanja i zapostavi svoje individualne interese. Recimo, žena završi školu, uda se, rodi djecu, brine se o kući, djeci, ide na posao, obavlja sve što se od nje očekuje i onda jedan dan djeca odrastu, ona ode u penziju i ne zna što bi sa sobom...a ne zna što bi jer je kroz život zanemarila svoje interese i ono što ju veseli.
Mislim da je bitno njegovat neki hobi, bavit se nečim u životu što nam je drago...
[Vrh] Go down
Sponsored content





Joie de vivre Empty
PostajNaslov: Re: Joie de vivre   Joie de vivre Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Joie de vivre
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Psihologija-
Forum(o)Bir: