Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Male životinje žive u “usporenom” svijetu

Go down 
5 posters
Autor/icaPoruka
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 39
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Male životinje žive u “usporenom” svijetu Empty
PostajNaslov: Male životinje žive u “usporenom” svijetu   Male životinje žive u “usporenom” svijetu Icon_minitimeuto ruj 24, 2013 6:04 pm

Male životinje žive u “usporenom” svijetu

Manje životinje percipiraju vrijeme kao da teče u slow motionu, tj. malim se životinjama čini da vrijeme teče usporenije u odnosu na nas ljude ili veće životinje, pokazuje novo istraživanje.

To bi značilo da manje životinje mogu pratiti pokret kroz kraće vremensko razdoblje u odnosu na veće životinje, te im ta sposobnost omogućuje brži bijeg od većih grabežljivaca. Prema tome istraživanju, objavljenom u časopisu Animal Behavior, kukci i manje ptice mogu vidjeti više podražaja u jednoj sekundi nego veće životinje, poput slona.

"Sposobnost percepcije vremena kroz manje razmjere predstavlja razliku između života i smrti za neke organizme, odnosno za grabežljivce i njihov plijen", ističe glavni autor istraživanja Kevin Healy s Trinity fakulteta u Dublinu, Irska (eng. Trinity College Dublin).
No, također vrijedi i obratni slučaj, veće životinje zapažaju pokret kroz dulje vremensko razdoblje te mogu propustiti prizore koje manje životinje hitro opažaju.

Kod ljudi također postoje varijacije, pa tako atletičari često brže obrađuju vizualne informacije. Iskusni vratar može brže od ostalih opaziti loptu i smjer njezina kretanja. Kod ljudi, brzina obrađivanja vizualnih informacija ovisi i o dobi, ističe suautor istraživanja Andrew Jackson: "Mlađi ljudi brže reagiraju od starijih ljudi, a ta se sposobnost reakcije smanjuje s povećanjem dobi."

Tim koji je provodio istraživanje tražio je razlike u percepciji vremena između raznih životinja. Prikupili su podatke drugih timova koji su koristili tehniku imenom CFFF (eng. critical flicker fusion frequency – tj. frekvenciju na kojoj se isprekidani bljeskovi svjetla čine kao neisprekidano, postojano svjetlo prosječnom ljudskom promatraču), kojom se mjeri brzina kojom oko obrađuje svjetlo.

Prikazivanje tih podataka uz pomoć grafa otkrilo je uzorak koji ukazuje na snažnu vezu između veličine tijela i brzine kojom oko odgovara na promjenjive vizualne podražaje – poput bljeskova svjetla.

"Iz ljudske perspektive, naša sposobnost obrade vizualnih podražaja graniči s našom sposobnošću da vozimo aute većom brzinom nego što je brzina Formule 1, gdje vozači Formule 1 guraju granice sve do krajnjih ljudskih mogućnosti", objašnjava dr. Jackson za BBC News. "Prema tome, ako bismo htjeli voziti Formulu 1 iole brže, to bi zahtijevalo računalnu podršku ili poboljšanje našeg vizualnog sustava, bilo uz pomoć droga ili implantata."

Ovo je istraživanje orijentirano na kralježnjake, no tim je otkrio da određene vrste muha imaju oči koje reagiraju na vizualan podražaj čak više od četiri puta brže od ljudskog oka. No, s druge strane, nekim dubokomorskim isopodima (poput morske babure) izmjerena je najsporija reakcija dosad, te mogu vidjeti samo četiri bljeska svjetlosti u sekundi prije negoli se zbune i percipiraju te bljeskove kao da je svjetlo postojano.

"Pomoću ovog istraživanja počeli smo shvaćati da postoji cijeli jedan svijet detalja kojeg samo životinje mogu percipirati, i zaista je fascinantno razmišljati o tome koliko je životinjska percepcija svijeta oko nas drugačija nego naša, ljudska“, kaže dr. Jackson.
Drugi suautor, Greame Ruxton sa Sveučilišta St. Andrews u Škotskoj, zaključuje: „No, sposobnost očiju da šalju podražaje mozgu u mnogo većoj količini nego što je sposobnost naših očiju može se pokazati bezvrijednom ako mozak ne može obraditi te podražaje jednakom brzinom. Prema tome, ovo istraživanje ističe nevjerojatni kapacitet mozga i najmanjih životinja. Muhe nisu neki mislioci, ali mogu vrlo, vrlo brzo donositi dobre odluke."


Izvori:
znanost.geek.hr
BBC
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Male životinje žive u “usporenom” svijetu Empty
PostajNaslov: Re: Male životinje žive u “usporenom” svijetu   Male životinje žive u “usporenom” svijetu Icon_minitimečet ruj 26, 2013 1:33 pm

I to su tek sad pokontali. Ma bravo.
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 39
Registration date : 09.09.2009

Male životinje žive u “usporenom” svijetu Empty
PostajNaslov: Re: Male životinje žive u “usporenom” svijetu   Male životinje žive u “usporenom” svijetu Icon_minitimečet ruj 26, 2013 2:45 pm

Nije mi jasno da li se "male životinje" odnose primjerice i na mačke, pse ili samo sitne životinje, kao što su muhe, ptice?
Piše da je istraživanje obuhvatilo samo kralježnjake, ali u skupinu "malih životinja" inače spadaju mačke i psi, iako su sisavci.

Često sam se pitala da li mom psu vrijeme prolazi sporije nego nama, budući psi žive znatno kraće.
Sigurno da i oni drukčije percipiraju prolaznost vremena.

O ovom "slow motionu" kod životinjica sam već ranije načula, iako ne znam na koje se životinje točno odnosi.
Pitam se što je sa kornjačama-kralježnjacima, kako njima vrijeme prolazi.confused


Zadnja promjena: Athena; čet ruj 26, 2013 2:51 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Jedi Mind Tricks
Majmun
Jedi Mind Tricks


Male
Aquarius Monkey
Broj postova : 1448
Age : 32
Registration date : 10.08.2012

Male životinje žive u “usporenom” svijetu Empty
PostajNaslov: Re: Male životinje žive u “usporenom” svijetu   Male životinje žive u “usporenom” svijetu Icon_minitimečet ruj 26, 2013 2:49 pm

Bas i meni pale na pamet kornjace, cijeli zivot se dosaduju, ili riba Koi navodno zivi preko 200 godina. scratch 
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 39
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Male životinje žive u “usporenom” svijetu Empty
PostajNaslov: Re: Male životinje žive u “usporenom” svijetu   Male životinje žive u “usporenom” svijetu Icon_minitimepet ruj 27, 2013 9:23 pm

Athena je napisao/la:
Nije mi jasno da li se "male životinje" odnose primjerice i na mačke, pse ili samo sitne životinje, kao što su muhe, ptice?
Piše da je istraživanje obuhvatilo samo kralježnjake, ali u skupinu "malih životinja" inače spadaju mačke i psi, iako su sisavci.
Bez obzira na obuhvatnost istraživanja: ne znam kako bi grupirao te životinje ali vjerujem da je riječ o životinjama sa brzim refleksima, poput muhe, skakavca, komarca, vjeverice, mačke, nekih riba i ptica. Naravno, može se još puno nabrajati, ali mislim da sam dočarao na što mislim.

Mislim da je to povezano sa refleksima tako da kornjače, puževi, slonovi i sl. vjerojatno vrijeme percipiraju drugačije nego 'pokretne' životinje sa bržim refleksima.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 43
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Male životinje žive u “usporenom” svijetu Empty
PostajNaslov: Re: Male životinje žive u “usporenom” svijetu   Male životinje žive u “usporenom” svijetu Icon_minitimesub ruj 28, 2013 5:52 pm

Za ovo sam čuo još dok sam bio dijete i odmah sam to odlučio provjeriti. Obzirom da sam seosko dijete, okruženo mnogim malim životinjama, odlučio sam uhvatiti jednu kokoš što je legla u sijeno primjenjujući tu novu spoznaju. Početna udaljenost je bila oko 5-6 metara. Tu udaljenost sam prelazio jako, jako polako - čitavih 20 minuta. Ideja je bila da, ako je to tačno, da me kokoš, koja je malo tijelo, sa bržim neurosistemom, neće percipirati kao nešto što joj se približava, već će joj izgledati da stalno stojim na mjestu. Tim metodom došao sam sa ispruženim rukama na nekih pola metra od mete - što je više nego dovoljno za jedan munjevit "napad" i - bingo! Meta je uhvaćena. cerek Vrlo interesantno. Ne samo onda nego još uvijek. Zapravo, kasnije sam naučio da neke životinje iskorištavaju isti princip "nepokretnog pokretača" za lov, kao kameleoni i zmije ali i mačke.

Tačno je da to nema toliko veze sa samom veličinom životinje, koliko sa brzinom rada njihovog neurosistema, odnosno brzinom kojom se prenosi informacija. Za puževe znam, na osnovu tog istog dokumentarca koji sam gledao, da oni ne mogu percipirati nikakav događaj koji traje kraće od 0,25 sekundi - dokaz je bio demonstracija eksplozije neke naprave: kad je detonirala, svi golubovi u blizini su kao jedan poletjeli i dali se u bijeg, dočim puž nije uopšte reagovao, iako su krhotine padale svuda oko njega... Ne znam, ali pretpostavljam da isto vrijedi i za kornjače i ostale životinje koje se ne mogu kretati brzo...
[Vrh] Go down
Sponsored content





Male životinje žive u “usporenom” svijetu Empty
PostajNaslov: Re: Male životinje žive u “usporenom” svijetu   Male životinje žive u “usporenom” svijetu Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Male životinje žive u “usporenom” svijetu
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  CE-4 prošireno :: Životinjsko carstvo-
Forum(o)Bir: