Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Svijest

Go down 
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Registration date : 15.08.2009

Svijest Empty
PostajNaslov: Svijest   Svijest Icon_minitimened lis 20, 2013 12:56 pm

Šta je svijest?

To je pitanje i problem kojim su se bavili mnogi filozofi, medicinari, teolozi i dosad najdalje što su došli je definiranje svijesti kao percepcije sebe i svoje okoline te uvođenja pojma "iskustva", odn. sposobnosti da se "iskušuje" ovo ili ono. Najveći konsenzus koji sam primijetio među filozofima je da je svijest pojam koji se shvaća intuitivno, to jest da svi mi imamo osjećaj da "imamo svijest", "da smo svjesni" - bez da znamo šta je to što osjećamo. Šta znači "biti svjestan"? Da li nešto što je impersonalno - može "biti svjesno"? Zašto to pitam?

Pa, volio bi da mi neko objasni jednu paradigmu iz istočnjačke filozofije, budizma, hinduizma i raznih mješavina tih učenja - učenje o eliminaciji Jastva, Ega, o postizanju Nirvane i potpunoj depersonalizaciji same "persone" - kako je moguće da netko ko nema Ja - bude svjestan? Kako može reći "dostigao sam novu razinu svijesti" ako je istinski depersonalizovan, po čemu je onda svjestan? Šta je to što "mjeri" "svjesnost? Da bi se "svjesnost" (neovisno o pomenutim definicijama) mogla percipirati (ući u mozak i u misli jedinke) potrebno je da postoji netko ili nešto što to percipira - potreban je Subjekt, nije sad bitno koji. Ako uzmemo da netko eliminaciju Jastva uzima kao aršin "višeg nivoa svijesti" - nije li to onda tzv. "caka 22" ilitiga "Catch 22"?! LINK Drugim rječima, majka svih paradoksa?!

Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8408
Registration date : 28.12.2007

Svijest Empty
PostajNaslov: Re: Svijest   Svijest Icon_minitimened lis 20, 2013 1:47 pm

Ja isto imam tako jednu opisnu definiciju svijesti. Svijest je sposobnost razlikovanja stvari oko sebe, sposobnost uviđanja uzroka i posljedica u svijetu u kojem se nalazimo i na kraju svijest je i sposobnost razlikovanja sebe tj. svog fizičkog tijela od okoline u kojoj se ono nalazi.

Tu se postavlja pitanje od kuda ta svjesnost potiče i da li joj je središte u tijelu ili je ona izvan tijela. Da li je prvo bila materija tj. fizičko tijelo pa se evolucijskim razvojem u njemu pojavila i svjesnost ili je svijest bila prije materije tj. fizičkog?

Promatranjem sebe i okoline oko sebe možemo zaključiti da sve informacije o našoj okolini dobivamo putem naših fizičkih osjetila i to kroz vid, sluh, njuh, opip i okus.

To je onako na prvu, no ima ljudi koji stvarnost oko sebe doživljaju mimo ovih pet osjetila, primjerice mogu gledati na daljinu, mogu osjetiti tuže emocije, tuđu bol, tuđu sreću. Tu se uključuje ono šesto čulo kroz koje također možemo doživjeti stvarnost oko sebe u najširem smislu te riječi. U istočnjačkim filozofijama postoji misao da smo mi više od ovog našeg fizičkog tijela i da se možemo odvojiti od njega. Možemo naše fizičko tijelo gledati kao dio ovo stvarnosti i kao jedan od kanala kroz koji dobivamo uvid u stvarnost, ali ne kao jedini kanal. Na taj način prelazimo na viši stupanj svjesnosti. To nije na razini filozofskih razmišljanja nego na razini stvarnosti. Kao da naša svijest nije samo u našem fizičkom tijelu nego se nalazi svugdje, samo taj dio koji je izvan fizičkog tijela ne doživljavamo tako intenzivno kao ovaj dio koji je u tijelu.

Čovjek
MoW

Male
Libra Dog
Broj postova : 6337
Registration date : 26.05.2009

Svijest Empty
PostajNaslov: Re: Svijest   Svijest Icon_minitimened lis 20, 2013 1:51 pm

Mislim da je problem u tome kako ljudi obično percipiraju svijest. Oni ju miješaju s pojmom svjesnosti koje ima naše fizičko tijelo.
Zamisli da postoji nešto nefizičko, jedan dio nas koji nije u našem tijelu. Taj dio nas istočnjačke filozofije smatraju svjesnijim od našeg fizičkog tijela budući da je upravo naš mozak taj koji ograničava našu svijest. Nefizička svijest se može vizualizirati kao voda u velikom bazenu, a naš mozak kao mali ograničeni prostor ispod tog bazena u koji kapaju kapi te svijesti budući da postoji mala rupica na dnu tog bazena. To je ako promatramo samo dvije razine.
Međutim, tradicionalno promatrano, čovjek dok je u fizičkom tijelu može proživiti ukupno sedam razina svijesti, počevši od budnog stanja, preko spavanja, sanjanja, četvrtog stanja (turya - "transcendetalna svijest"), petog stanja (kozmička svijest), šestog stanja (božanska svijest) i sedmog stanja (nedualna spoznaja).
Depersonalizacija je nužna posljedica podizanja razine svijesti na viši stupanj. Zašto je to tako? Pa, zato što podizanjem svijesti prestajemo shvaćati sebe kao odvojeni subjekt. Na višim stupnjevima se počinje razumijevati odnosi između subjekta, objekta i percepcije. Na kraju se uvidi da nema stvarne razlike između tebe i mene niti između nas i svega oko nas. Razlike u vibraciji odnosno energiji su objektivno toliko sitne u ukupnoj stvarnosti da se to može zanemariti. To je uostalom u skladu s kvantnom fizikom po kojoj uopće nema značajne razlike između nas i naše okoline - sve je jedna energija s malo različitim vibracijama.

Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6014
Registration date : 05.09.2009

Svijest Empty
PostajNaslov: Re: Svijest   Svijest Icon_minitimened lis 20, 2013 2:16 pm

@arch

Mislim da "impersonalan" nije riječ koju si htio. Netko impersonalan svejedno može biti svjestan jer to što nema svoju osobnost, ne znači da nije svjesno biće. Po mom mišljenju, svijest je u mozgu, jedna od psihičkih funkcija. Da bi mogli donositi odluke i da bismo bili sposobni prosuđivati i reagirati, moramo biti svjesni okoline i njenog utjecaja na nas. Istovremeno moramo biti svjesni sebe i svog utjecaja na okolinu. Svijest možemo napustiti tako da zamolimo nekoga da nas opali nečime po glavi, ili dok spavamo, za to vrijeme nećemo biti svjesni niti sebe, niti svoje okoline, niti vremena, i nećemo znati što se događalo sa nama za vrijeme koje nismo bili svjesni.

Biti u nesvjesnom stanju i istovremeno biti svjestan toga da nisi svjestan je apsurd. Zato mislim da je uzdizanje svijesti na više razine također apsurd, vjerojatno izraz koji se koristi zbog nedostatka boljeg.

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

Svijest Empty
PostajNaslov: Re: Svijest   Svijest Icon_minitimened lis 20, 2013 2:28 pm

@Chak, @MoW,

Ne razumijem vas. Nije problem pretpostaviti da smo mi više ili manje od fizičkog tijela. Dobro, imamo dušu, duh, astralno tijelo i šta god još hoćeš... Sve to uzeću kao 100% tačno. E sad, da li To - ima osjećaj sebe? Da li može percipirati sebe? Da li može percipirati uopšte? Ako može, onda mora percipirati i sebe. Ako Sebstvo u tom, da tako kažem, obliku - ne postoji - onda nedostaje dio koji percipira, tj. prima informacije, a ako postoji - kako može biti impersonalno? Ili sam ja nešto pogrešno shvatio...?

@Chak, kažeš " To nije na razini filozofskih razmišljanja nego na razini stvarnosti. Kao da naša svijest nije samo u našem fizičkom tijelu nego se nalazi svugdje, samo taj dio koji je izvan fizičkog tijela ne doživljavamo tako intenzivno kao ovaj dio koji je u tijelu." ali mene zanima kako razlikuješ jedno od drugog? Po kojem etalonu?

@MoW, ovo što kažeš
Citat :
Depersonalizacija je nužna posljedica podizanja razine svijesti na viši stupanj. Zašto je to tako? Pa, zato što podizanjem svijesti prestajemo shvaćati sebe kao odvojeni subjekt. Na višim stupnjevima se počinje razumijevati odnosi između subjekta, objekta i percepcije. Na kraju se uvidi da nema stvarne razlike između tebe i mene niti između nas i svega oko nas.
ne govori mi mnogo o onome što me zanima. Upotrijebio si pasiv: "se počinje razumijevati". Da li je to "se" onda ono što čini radnju razumijevanja? Ili je "percepcija" ta koja čini radnju razumijevanja subjekta i objekta? Kad kažeš da "nema razlike između tebe i mene, niti između nas i svega oko nas" je li to znači da ja jesam ti i ti si ja, i da je sve oko mene ja i da sam ja sve? Dobro, znači sve je Jedno. Ali, da li je to Jedno - svjesno sebe? Ako jest, onda automatski postaje novi Subjekt, jer nešto mora sebe najprije doživjeti/percipirati kao takvo i takvo da bi to i bilo, što onda znači i da Sebstvo na tom nivou isto tako mora postojati. Zar ne? Da li to Svejedno - zna za svoje postojanje?

Skulp je napisao/la:
Netko impersonalan svejedno može biti svjestan jer to što nema svoju osobnost, ne znači da nije svjesno biće.
Šta ga onda čini svjesnim?

Citat :
Biti u nesvjesnom stanju i istovremeno biti svjestan toga da nisi svjestan je apsurd.
Jeste, kao i suprotnost toga, biti nesvjestan da si svjestan...

Citat :
Zato mislim da je uzdizanje svijesti na više razine također apsurd, vjerojatno izraz koji se koristi zbog nedostatka boljeg.
I ja tako mislim, ali me zanima na šta se odnosi taj izraz? Drugim riječima, kakvo emocionalno-mentalno stanje/sliku prenosi?

Čovjek
MoW

Male
Libra Dog

Svijest Empty
PostajNaslov: Re: Svijest   Svijest Icon_minitimened lis 20, 2013 3:01 pm

Archangel je napisao/la:
@Chak, @MoW,
Ne razumijem vas. Nije problem pretpostaviti da smo mi više ili manje od fizičkog tijela. Dobro, imamo dušu, duh, astralno tijelo i šta god još hoćeš... Sve to uzeću kao 100% tačno. E sad, da li To - ima osjećaj sebe? Da li može percipirati sebe? Da li može percipirati uopšte? Ako može, onda mora percipirati i sebe. Ako Sebstvo u tom, da tako kažem, obliku - ne postoji - onda nedostaje dio koji percipira, tj. prima informacije, a ako postoji - kako može biti impersonalno? Ili sam ja nešto pogrešno shvatio...?
Da, to također nabrojano ima osjećaj sebe i može percipirati sve oko sebe uključujući i sebe. Samo što dalje ideš, to je to što percipira manje osobno, pojedinačno, a više skupno, kolektivno. U konačnici, subjekt postaje objekt i objekt postaje subjekt koji se percipiraju. Jedno percipira samo sebe i ujedno je i subjekt i objekt i percepcija. A-U-M. iliti popularni OM. :)

Citat :

Upotrijebio si pasiv: "se počinje razumijevati". Da li je to "se" onda ono što čini radnju razumijevanja? Ili je "percepcija" ta koja čini radnju razumijevanja subjekta i objekta? Kad kažeš da "nema razlike između tebe i mene, niti između nas i svega oko nas" je li to znači da ja jesam ti i ti si ja, i da je sve oko mene ja i da sam ja sve? Dobro, znači sve je Jedno. Ali, da li je to Jedno - svjesno sebe?
Ako jest, onda automatski postaje novi Subjekt, jer nešto mora sebe najprije doživjeti/percipirati kao takvo i takvo da bi to i bilo, što onda znači i da Sebstvo na tom nivou isto tako mora postojati. Zar ne? Da li to Svejedno - zna za svoje postojanje?
Mislim da sam ti gore odgovorio na to, ali onda opet ovdje ukratko. Na višoj razini svijesti JA počinjem uviđati da nema razlike između JA i drugoga. To je osvješćivanje nepostojanja razlike. Kad dođemo jako visoko onda postajemo dio Jednoga koje je svjesno sebe, ali to je kolektivno svjesno svega. Na neki način naše malo JA se utopi u velikom kolektivu JA-ova, ali s tom razlikom da više naše malo JA tamo gubi smisao koji ima ovdje na Zemlji - ja fizička jedinka odvojena grubim silama makrosvijeta od drugih ja.
Dakle Svejedno apsolutno zna za svoje postojanje. Samo sebe trajno percipira.

Superforumaš CE-4
Fantom

Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Registration date : 23.06.2009

Svijest Empty
PostajNaslov: Re: Svijest   Svijest Icon_minitimened lis 20, 2013 4:59 pm

Svjestan sam da nisam savjesno obavljao svoje zadatke i da mi pri tom savjest nije bila cista.confused
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8408
Registration date : 28.12.2007

Svijest Empty
PostajNaslov: Re: Svijest   Svijest Icon_minitimened lis 20, 2013 9:10 pm

Archangel je napisao/la:
@Chak, @MoW,

Svjesnost naravno postoji, jer da ne postoji onda mi o tome sada ne bi raspravljali. Mi jesmo svjesna bića to je činjenica. Ja ne znam odgovor na tvoja pitanja, što je to što je svijesno, da li je to naše fizičko tijelo tj. da li je svijest negdje unutar nas. Najbolji kandidat za domaćina svijesti je mozak. Da li je svijest u našem mozgu? Ili svijest uopće nije lokalizirana. Ako se svijest nalazi u mozgu i ako sve informacije dobiva putem naših pet fizičkih osjetila tada ne možemo objasniti stvari kao što je osjećaj da nam je bliska osoba u opasnosti ili da je bolesna ili da je sretna. Ne može se objasniti fenomen gledanja na daljinu, čitanja misli i sl. Naravno može se reći da ti fenomeni uopće ne postoje, ali oni su potvrđeni i opisani od mnogih ljudi, a i svatko od nas ima takva i slična iskustva.

Arch je napisao/la:
@Chak, kažeš " To nije na razini filozofskih razmišljanja nego na razini stvarnosti. Kao da naša svijest nije samo u našem fizičkom tijelu nego se nalazi svugdje, samo taj dio koji je izvan fizičkog tijela ne doživljavamo tako intenzivno kao ovaj dio koji je u tijelu." ali mene zanima kako razlikuješ jedno od drugog? Po kojem etalonu?
Isto kao što razlikuješ da li nešto čuješ ili vidiš, jednostavno znaš da stvar čuješ, znaš da nešto vidiš tako i ovdje, osjetiš da ti je netko drag bolestan, sretan, možda umro i sl. Naprosto si svjestan toga :) Tu je pitanje gdje se ta svijest nalazi, da li u našem tijelu ili izvan njega? Ja jedino što ovdje mogu reći je da nisam dovoljno svjestan da odgovorim na to pitanje. No, ja jednako tako uopće ne znam tko sam to ja!? Dijelom sam ovo fizičko biće, da li postojim i u astralnom, duhovnom i nekom drugom svijetu, nisam baš najsigurniji :)

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

Svijest Empty
PostajNaslov: Re: Svijest   Svijest Icon_minitimepon lis 21, 2013 9:22 pm

MoW je napisao/la:
Kad dođemo jako visoko onda postajemo dio Jednoga koje je svjesno sebe, ali to je kolektivno svjesno svega. Na neki način naše malo JA se utopi u velikom kolektivu JA-ova, ali s tom razlikom da više naše malo JA tamo gubi smisao koji ima ovdje na Zemlji - ja fizička jedinka odvojena grubim silama makrosvijeta od drugih ja.
Onda bi pod svaku cijenu trebalo izbjegavati "dolazak tako visoko", obzirom da to znači smrt individue i gubitak smisla. Neka individua provede čitav svoj život tražeći smisao - da bi ga na kraju izgubila; provede čitav život "tražeći sebe", "spoznavajući sebe" - da bi na kraju izgubila sebe... Crna mi je ta filozofija nešto... Ispada na kraju da je sav smisao besmislen i da je sva originalnost, posebnost, kreativnost, individualnost nešto negativno, nešto što treba eliminisati - zašto?

MoW je napisao/la:
Dakle Svejedno apsolutno zna za svoje postojanje. Samo sebe trajno percipira.
Dakle, Svejedno ima svoju svijest, i ima svoje Ja (Ego). Drugim riječima, predstavlja biće, ili preciznije - omnibiće. Cool. Nastalo je tako što je mnogo drugih Ja-ova žrtvovalo sve što su imali. Šta su dobili zauzvrat? Nitko i ništa se ne žrtvuje džaba, već samo ako onim što žrtvuje kupuje nešto još vrijednije. Dakle? Šta dobija Ja koje se žrtvuje? Ako ne dobija ništa, to onda izgleda kao ono krdo goveda koje bezumno skače u ponor jedno za drugim jer je vo-predvodnik skočio... ili se možda slučajno okliznuo... :)

Chak je napisao/la:
Ako se svijest nalazi u mozgu i ako sve informacije dobiva putem naših pet fizičkih osjetila tada ne možemo objasniti stvari kao što je osjećaj da nam je bliska osoba u opasnosti ili da je bolesna ili da je sretna. Ne može se objasniti fenomen gledanja na daljinu, čitanja misli i sl. Naravno može se reći da ti fenomeni uopće ne postoje, ali oni su potvrđeni i opisani od mnogih ljudi, a i svatko od nas ima takva i slična iskustva.
Što se tiče "fenomena" poput gledanja na daljinu, telepatije i sl. poznato je u javnosti da se američka vojska, CIA i vlada bavila istraživanjima na tom polju 20 godina, poznato je da je potrošila milijarde dolara na istraživanja, i poznato je da je na kraju - napustila projekt. Zašto bi to napustila ako tu "ima nešto"?! Mnogo je jeftinije i isplatnije imati tim takvih nadnaravnih "vidioca" (kao u filmu "Minority Report") nego trošiti resurse na satelite, prisluškivanja telefona, Interneta, fizičko špijuniranje i rizikovanje života tamo gdje je dovoljno samo posjetiti neko mjesto onako, "astralno" i primiti informacije i proslijediti ih nadležnima... Ispostavilo se da su rezultati nepouzdani, nekorisni, podložni interpretaciji, izgovorima, konfirmacijskoj pristranosti i ostalim manama, koje nisu nikako mogle biti eliminisane čak ni treningom i vježbama "vidioca". Tako da ako i kažem "ti fenomeni ne postoje", ne govorim to tek tako, već ima pozamašan broj razloga i činjenica iza toga... Da tu "ima nešto", nimalo ne sumnjam da bi sve vlade svijeta odbacile svu klasičnu špijunažu i zasnovale svoje obavještajne i kontraobavještajne djelatnosti isključivo na psi-fenomenima, a resurse koje su do tada koristili u te svrhe bi negdje preusmjerili, vjerovatno u svoj džep...

Što se tiče tih "iskustava" koje spominješ, mislim da bi prema njima trebalo biti malo oprezniji. Um zna varati, zna lagati samom sebi, zna griješiti - i to često i svakodnevno. Vjerovatno ni jedan čovjek ne prođe ni dan a da ga um ne prevari na ovaj ili onaj način, bilo "lažnim sjećanjima", konfirmacijskom pristranosti, halucinacijama, samoispunjavajućim proročanstvima, egoističkom pristranosti (eng.self-serving bias) i na mnoge druge načine. Svi ti psihološki fenomeni su dobro poznata stvar u Psihologiji i Sociologiji, zabilježeni mnogim eksperimentima, objavljeni u "peer review" literaturi. I, imajući sve to na umu, kako uzeti sve ove "kvazi-fenomene" ozbiljno?

"Extraordinary claims require extraordinary evidence". ;)

Mislim da vezanjem za te "extraordinary claims" i uzimajući ih mnogo ozbiljnije nego što zaslužuju, mislim da se na taj način ne približavamo spoznaji i istini - nego udaljavamo, to je kao neki polu-svjesni, polu-namjerni hendikep, kao da se neko boji da će nešto spoznati, pa si veže oči i onda govori kako je svijet crn i kako ne postoji svjetlost...

Čovjek
MoW

Male
Libra Dog

Svijest Empty
PostajNaslov: Re: Svijest   Svijest Icon_minitimepon lis 21, 2013 10:54 pm

Archangel je napisao/la:

Onda bi pod svaku cijenu trebalo izbjegavati "dolazak tako visoko", obzirom da to znači smrt individue i gubitak smisla. Neka individua provede čitav svoj život tražeći smisao - da bi ga na kraju izgubila; provede čitav život "tražeći sebe", "spoznavajući sebe" - da bi na kraju izgubila sebe... Crna mi je ta filozofija nešto... Ispada na kraju da je sav smisao besmislen i da je sva originalnost, posebnost, kreativnost, individualnost nešto negativno, nešto što treba eliminisati - zašto?
Dobro, vrlo dobro, @Arch! :)
Nije život besmislen. Mi samo trebamo spoznati da postoji i nešto više od ovoga gdje trenutno jesmo. Naš smisao je upravo u tome da se uspnemo tamo gdje trebamo doći, upravo kroz samospoznaju i samopronalazak. Naša individualnost nam je upravo dana da bi to mogli razviti. Kako ćeš napredovati ako ne kroz učenje? A upravo je učenje ono za što ovaj svijet nama (našem JA) služi. U našoj kreativnost ogleda se kreativnost Svemira, stoga nema besmislene radnje. Postoji samo ono što nam više podiže svijest i ono što nas više "prezemljuje", odnosno bolje rečeno, degradira. Svaka duša to intuitivno zna. Ona zna kad je nešto napravila što joj samoj nije na korist. A korist je uvijek rast prema gore, smanjenje ega i približavanje blaženstvu.

Citat :

Dakle, Svejedno ima svoju svijest, i ima svoje Ja (Ego). Drugim riječima, predstavlja biće, ili preciznije - omnibiće. Cool. Nastalo je tako što je mnogo drugih Ja-ova žrtvovalo sve što su imali. Šta su dobili zauzvrat? Nitko i ništa se ne žrtvuje džaba, već samo ako onim što žrtvuje kupuje nešto još vrijednije. Dakle? Šta dobija Ja koje se žrtvuje? Ako ne dobija ništa, to onda izgleda kao ono krdo goveda koje bezumno skače u ponor jedno za drugim jer je vo-predvodnik skočio... ili se možda slučajno okliznuo... :)
Svejedno nema svoje Ja, ima samo svoju svijest. To bi više bilo nešto kao Mi, ali nije ni to potpuno točno, no to je jedino kako mi to možemo shvatiti. Ono nije nastalo niti se ijedan individualan Ja žrtvovao za njega. Ja je dio tog Mi, neodvojivi njegov dio. Samo se to treba spoznati, osvijestiti.

Inače, a propos tog gledanja na daljinu, bilo je navodno nekih pojedinačnih vidioca koji su bili jako uspješni, jedan manji dio njih osrednji do slabi i većina neuspješni. To je ujedno bila i dosta nepouzdana metoda koja dakle nije uvijek davala točne informacije. U nekim slučajevima bi dala točne podatke, a nekad ne bi. Čak i kod uspješnijih vidjelaca.
Upravo ta nepouzdanost je klasična interpretacija zašto je program ukinut. Dakle, ne odsustvo bilo kakvih točnih očitanja, već samo nepouzdanost. Fenomen ne možeš isključiti samo na temelju toga šta se netko ne može uvijek dovesti do tog stanja svijesti gdje su mu takve stvari moguće. Strogo znanstvenog dokaza za taj fenomen nema, niti će ga biti po trenutno važećoj paradigmi.

PraGlodavac
Kahali

Male
Capricorn Dragon
Broj postova : 584
Registration date : 19.10.2011

Svijest Empty
PostajNaslov: Re: Svijest   Svijest Icon_minitimečet lis 24, 2013 8:03 am

Citat :
Šta je svijest?

To je pitanje i problem kojim su se bavili mnogi filozofi, medicinari, teolozi i dosad najdalje što su došli je definiranje svijesti kao percepcije sebe i svoje okoline te uvođenja pojma "iskustva", odn. sposobnosti da se "iskušuje" ovo ili ono....
To je možda najdalje do čega si došao ti čitajući sve spomenute "branše znanosti";
   ...da si nastavio baviti se tim pojmom svijesti (ali i svijesnosti i savjesti) vidio bi kako su došli i malo dalje od tog tvog "iskušavanja" ovog ili onog;
   Primjer je Svijest koja je objašnjena kao svojevrsni echo tebe u svemu oko i unutar tebe i obrnuto, dakle ne govorimo o misaonom ili intelektualnom iskušavanju tog oko tebe ili unutar tebe uz pomoć čula i čitave priče kojom se bavi prventsveno KemijaMozga i nekoliko sub-branši ove Znanosti kao npr. neuroscience of free will itd...
    Razlika je velika i može se objasniti sa siesetom primjera kao npr. povlačenjem paralele sa mehanizmom odluke i volje u kemiji mozga ili činjenicom da ti ne obašnjavaš svoj kažiprst sebi već ga bez pitanja doživljavaš i upotrebljavaš kao dio tebe i bez razmišljanja hoće li on pravilno stegnuti čašu u pravom trenutku ili se saviti kako treba u datoj situaciji
     (ovdje samo pazi da ne pomiješaš našu naučenu reflexno-instinktivnu memoriju i kemiju mozga, percepciju i čula sa ovom čistom svijesti koja nema veze sa ičim naučenim.
      Ona jedino dakle "zrcali" tebe kroz svijesnost o jednosti sa svim i svega oko i u tebi, taj osjećaj je bliži onom osjećaju kada shvatiš nešto o čemu si razmišljao dugo pa dođeš do tog nečeg odjednom, samo ovdje nema misaonog procesa, već samo ta kontinuirana iskustvena spoznaja Jednosti sa svim)
      Iako svi oni ne upotrebljavaju taj termin "echo" evo ja sam ga ovdje upotrijebio kao upravo samoprozvani "expert za svijest" i to na isti način kako se današnje znanosti libe naprosto prozvati nekoga šefom za Isitnu ili ono što mnogo češće rade jednostavno potpisati ugovor sa samim sobom u kojem daješ sebi copyright na realnost ili konačnu istinu.
   Eliminirati svaku sumnju i sve apsurdno velike nepravilnosti u njihovom standardnom modelu Fizike, Kemije ili mikrobiologije odvelo bi sve današnje progersivne znanosti u paramparčad i neki napredniji znanstvenici sve su jače svijesni toga.
       Ovdje naravno jedan čovjek kao ti postavlja pitanje iznova tipa " da, ali kako netko može iskusiti nešto ako ne upotrebljava mozak ?", a ja ti na to kažem da je nesvijesni proces naša svakodnevica i ne moraš biti Kung fu majstor da bi se naučio vrtiti jednu ruku u jednu stranu a drugu u drugu stranu a taj proces (akcija tijela) bi bio nemoguć u potpunosti da mi nismo sposobni doživljavati iskustveno nešto,  potpuno bez interferencije Uma.
    Iako je sam koncept čiste svijesti poprilično daleko od ove paralele jer se ovdje miješa mozak kao organ i kao faktor pokretač ruke možda je nejbanalnije za nevesti kao primjer pa sam zato to upotriejbio (iako ih ima stotine).
     Konačan "željeni moment" je čista svijest koja je "ubila Um" i jednstavno ga ne pušta da bi uspjela ostati neukaljana i doživjela Mir (Mokshu) koja korespondira sa prvim nivoom "osmostrukog lanca prosvijetljenja" u vrsti prosvijetljenja zen budističkog tipa (to jest objašnjenim u njihovoj tradiciji tom terminologijom)

Citat :
Pa, volio bi da mi neko objasni jednu paradigmu iz istočnjačke filozofije, budizma, hinduizma i raznih mješavina tih učenja - učenje o eliminaciji Jastva, Ega, o postizanju Nirvane i potpunoj depersonalizaciji same "persone" - kako je moguće da netko ko nema Ja - bude svjestan? Kako može reći "dostigao sam novu razinu svijesti" ako je istinski depersonalizovan, po čemu je onda svjestan? Šta je to što "mjeri" "svjesnost? Da bi se "svjesnost" (neovisno o pomenutim definicijama) mogla percipirati (ući u mozak i u misli jedinke) potrebno je da postoji netko ili nešto što to percipira - potreban je Subjekt, nije sad bitno koji. Ako uzmemo da netko eliminaciju Jastva uzima kao aršin "višeg nivoa svijesti" - nije li to onda tzv. "caka 22" ilitiga "Catch 22"?!
nije ,
  nije zato jer "ja" koji nestane u tom procesu definicija onog ja koji je naša Persona ili Maksa (često maske u pluralu) a to znači da je cilj priče o nestanku "ja" cilj uanaliziranja tko sam taj ja nakon što od njega oduzmem sve postojeće identifikacije počevši od imena, a završivši sa spolom i rasom/vrstom.
   Dakle kada nestane lažni Ja ostaje jedini suštinski Ja a taj je onaj koji je neukaljan bilo kakvim konceptima, definicijama ili pojmovima i onaj koji sada još nisi ti (ni ja) jer misliš da si ovakav ili onakav, jer smatraš da je nešto onakvo ili ovakvo i jer su ti ispričali da je oko tebe točno ovo ili posebno ono...

Onaj Ja koji se počne znojiti kada shvati da stvarno ne zna tko je, e taj je počeo sazrijevati u pravi "Ja" jer je tada postao otvoren za ono što stvarno jest, neumazano predrasudama, ne ukakano predkonceptima, dogovorenim konvencijama ili ikakvim ogradama (bilo emotivno egzistencijalne bilo roditeljsko ljubavne konstrukcije), neomedjeno standardnim modelima znanosti ili ikakvim vrijednostima, a možda najbitnije ne-pripadajući ničemu, ni izmišljenom ni postojećem, niti jednoj ideji, niti jednoj organizaciji itd.
      Sada kada smo uspjeli dovesti taj naš Ja na sto čuda i kada stvarno više ne zna tko je, hajmo se pozabaviti sa tim novim "pravim ja" koji je ostao:

Koje su njegove odlike ? kako on izgleda ? gdje je on uopće ? kako je on svijestan bilo čega  kada nema Um ? i tako mnogo pitanja.. e ovdje dolazimo do toga upravo najbitnijeg a to je da Um nije potreban za Svijest (tj. svijesnost) i zato ovdje i tumačimo i pitamo se što je uopće Svijest, a ne dajemo odgovore unaprijed da bi time izmišljali neke kontradikcije ili "dokazivali" kako je nešto "nemoguće" samo zato što je netko (ti) protumačio svijest na sebi jedino prihvatljiv način
   (ovo je odlika ograničenog i uskog pogleda kroz usku ključaonicu podruma koja gleda pravo na bačvu i "jasno mu je" da je to "jedino moguće" objašnjanje za izvor vina kojeg svaki dan pije, ne znajući ni da postoji vinograd a kamoli seljak koji ga obradjuje....) ...

Ono što je "ja" dok je "sa Umom" jest maleni dio, privremen i plitak, odvojen i mali aspekt sebe, vrlo ograničen i bitan tom "jastvu" samo dok je identificiran sa Umom kao jedinim mogućim izvorom svijesnosti o "Ja".
     Ovdje smo konačno došli do ovoga što kažeš "Nije bitan subjekt", a što ako se radi o subjektu čiji odnos sa stvarnošću nije iz jedne točke prema negdje niti je iz unutra prema van, već ako se radi o subjektu koji jest ta stvarnost sa kojom ima posla i SVIJESTAN JE da je on "To" ?
   Dali bi tada imalo kakve veze "koji je to subjekt" ?
    Naravno nitko ne traži tebe da ti vjeruješ da takav subjekt postoji, ali to ne znači da ne postoji to jest da nije iskušavan upravo sada od tvog (ili mog) "ja" koji jest "To" ali se ne sjeća da je.
    Na kraju krajeva može se i dokazati da postoji nelokalizirana svijest (što ću i učiniti odgovarajući na tvoj zadnji post na ovoj temi ukoliko budeš otvoren za čitati i naravno ukoliko mi postovi ne budu izbrisani jer jedino ja ne smijem postaviti dva posta za redom čak i ako odgovaram na dva potpuno različita post-a i različitih tema jer, iako to svi drugi rade, za mene je gosp, Skulptura odredio pravila kojih se samo ja moram striktno držati zato jer sam ja valjda ne znam zločest jako...:))

Dakle ovdje je od svega očito najbitnije da ti semantikom igraš protiv neke, tebi očito nejasne logike, za koju uporno ne želiš da je istina i da onda vrtiš taj prežvakani ateistički skepticizam i wanna be "debunking", umjesto da je bit bilo kakvog pitanja da najprije definiramo taj očito nejasni "Ja" o kojem pričamo, a ne da nam ti definiraš i "Svijest" i "Ja" i da umjesto nas na kraju doneseš i zaključak (a koji mora da je istina jer postoji samo jedan JA i to je onaj koji ima Um koji "proizvodi svijest" i to zato jer si Ti tako rekao)... jebiga stari...
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

Svijest Empty
PostajNaslov: Re: Svijest   Svijest Icon_minitimepet lis 25, 2013 12:29 am

Archangel je napisao/la:
Skulp je napisao/la:
Netko impersonalan svejedno može biti svjestan jer to što nema svoju osobnost, ne znači da nije svjesno biće.
Šta ga onda čini svjesnim?
Tjeraš me da se ponavljam :P
Svijest je psihička funkcija, koju ne znam objasniti jer mislim da nije filozofska tema :/

Archangel je napisao/la:
Skulp je napisao/la:
Zato mislim da je uzdizanje svijesti na više razine također apsurd, vjerojatno izraz koji se koristi zbog nedostatka boljeg.
I ja tako mislim, ali me zanima na šta se odnosi taj izraz? Drugim riječima, kakvo emocionalno-mentalno stanje/sliku prenosi?
Mislim da takvu svjesnost (u nedostatku boljeg izraza), kao svjesna bića ne možemo protumačiti. Trebali bi biti iznad toga da bi mogli vidjeti cijelu sliku i onda donijeti zaključak što takva svijest zapravo jest.

Ne vjerujem u kolektivnu svijest i mislim da je to Arch prilično dobro razjasnio i poznati vojni eksperimenti su poslužili kao odličan primjer. Nekolicina ljudi koja nas uvjerava da osjećaju tuđe emocije, vide na daljinu i ostalo, mogu vrlo lako imati neki psihički poremećaj. Svijest kod takvih ljudi se razlikuje od svijesti zdravih ljudi i u nekim slučajevima se može usporediti sa utjecajem psihoaktivnih droga ili nekih sličnih narkotika jer oni također dovode do promjene svijesti i percipiranja okoline. Nije slučajnost što su neki 'stari učitelji' koristili 'svete biljke',  'mirisne štapiće' i 'tko zna što sve ne', koji bi im pomogli da se uzdignu na 'više razine svijesti'.

PraGlodavac
Kahali

Male
Capricorn Dragon

Svijest Empty
PostajNaslov: Re: Svijest   Svijest Icon_minitimepet lis 25, 2013 9:17 pm

Citat :
Ne vjerujem u kolektivnu svijest i mislim da je to Arch prilično dobro razjasnio i poznati vojni eksperimenti su poslužili kao odličan primjer.
   Danas imamo toliko aktivnih inicijativa, toliko raznih pokusa sa više jakih i afirmiranih univerziteta , imamo TONU snimljenih dokaza i nemali broj postojećih znanstvenih istraživanja upravo o "kolektivnoj svijesti";
   i iako danas koristimo puno preciznije i mnogo znanstvenije termine i nazivlje kao subsvijesna komunikologija , morfička rezonanca ili morfičko polje i druge, ovisno o fenomenu kojim se bavimo i predmetu istraživanja, ipak je
   Najviše istraživanja provedeno je na životinjama, nešto na biljkama i kristalima, ali u zadnjih 5 - 10 godina imamo preko 10 hiljada ljudi i to samo onih koji su sudjelovali u istraživanjima Morfičke rezonanse u experimentima dr. Ruperta Sheldrake-a i njegove serije "extended mind" experimenata, i toje bez da brojimo brojne sudionike koji su sudjelovali u drugim experimentima na Stanfordu ili nekoliko drugih, da sada ne kopam imena univerziteta, broj ljudi i godine...

Dakle od svih dosadašnjih skupljanih statistika i postojećih saznanja, kao i experimenata ponovljivih od strane bilo koga na svijetu (tko ima vremena ili motivacije da se bavi sa ovim), danas stvarno više nije stvar vjerovanja ili nevjerovanja (pogotovo kada pričamo o kolektivnoj-podsvijesti, kolektivnoj komunikaciji ili telepatsko-morfičkoj rezonanci).
      Danas mnogi ljudi koji nisu u nekoj branši ativno i ne prate što se dogadja, čak i ako su recimo studirali baš taj predmet i bavili se tijekom života nekom odredjenom disciplinom/znanošću često ostaju zaprepašćeni koliko im je "zanat" otišao daleko... stvari se otkrivaju, mjenjaju i dešavaju se revolucionarna otkrića preko noći. Za one kojima je neka branša znanosti u startu nepoznata ili znaju o njoj samo laički bez da su bili "unutra" ovakvi pronalasci i istraživanja naravno uzrokuju skepsom ili nevjericom, ali to ne znači da nešto nije ili da ne postoji.

Citat :
Nekolicina ljudi koja nas uvjerava da osjećaju tuđe emocije, vide na daljinu i ostalo, mogu vrlo lako imati neki psihički poremećaj. Svijest kod takvih ljudi se razlikuje od svijesti zdravih ljudi i u nekim slučajevima se može usporediti sa utjecajem psihoaktivnih droga ili nekih sličnih narkotika jer oni također dovode do promjene svijesti i percipiranja okoline. Nije slučajnost što su neki 'stari učitelji' koristili 'svete biljke',  'mirisne štapiće' i 'tko zna što sve ne', koji bi im pomogli da se uzdignu na 'više razine svijesti'.
   Kao prvo:
  - kako prethodno i opisah, ne radi se uopće o nekolicini ljudi, radi se kompletnim narodima ili raznim lokalnim mentalitetima, kao i raznim plemenima koji i do danas potpuno normalno, i što je još bitnije bez ikakve potrebe za "uvjerevanjem" bilo koga potpuno normalno prakticiraju neke od stvari koje ste ti i Arch naveli ovdje.
    Neki od ovih "fenomena" ne samo da su dio kulture ili folklora tih mentaliteta već su aktivan i funkcionalan aspekt u, recimo, specifičnim načinima liječenja ili čak u pristupu riješavanju nekih svakodnevnih problema u lokalnom društvu.
    Osim ovoga, neke od ovih sposobnosti,  koriste se i kao uspješna prevencija raznih mogućih mentalnih smetnji ili oboljenja (ovo je posebice pokazano i dokazano primjerice kod epilepsije i shizofrenije u jednom dijelu Nepala, a od kojih nijedna od ovih teških mentalnih oboljenja uopće nije zabilježena jer ih lokalni liječnici znaju prepoznati u prvih 5 godina kod djeteta i znaju kako prevenirati i najmanju potencijalnu opasnost od razvijanja ove bolesti);

Ne pokušavaju lokalni liječnici - shamani, vračevi ili, ovisno o mentalitetu i nazivlju, razni doktori, (ovisno sa čime se bave) iz gotovo svih starih preživjelih naroda ili plemena (počevši od amazonskih ili recimo novo gvinejskih, pa sve do Kineskih ili rusko-sibirskih) uvjeriti nekoga u bilo što.

Ti pojedinci bave se ovim kao najnormalnijom praksom kroz milenije i kroz svoj razvoj i prakticiranje do pozicije-titule majstora-liječnika polako postaju sposobni za sve te stvari.
     Isto kao što u Mističnim Tradicijama svaki adept ili inicijat može i mora doći do još izraženijih sposobnosti, ali ovdje neću pisati o tome.

Ovdje je iznimka ako pričamo o kojekakvim priučenim new-agerima koji pričaju gluposti po internetu i bave se varanjem ljudi koristeći razne "mašine" za liječenje, zatim kojekakve komercijalne "energy healer-e" ili možda najjadnije od njih one "spirit invoking - talking" varalice koji naplaćuju ne znam kolike novce da bi kontaktirali bivše muževe negdje daleko ili pokojne supruge itd.
    Dakle moramo razlikovati ove tri kategorije.

Nekoliko puta objavio sam nekoliko linkova za izuzetno zanimljiva istraživanja i experimente provedene od raznih istaknutih znanstvenika ali ne znam dali je netko uopće to gledao.

Kada pričamo u (sub)svijesnoj povezanosti bilo kakve vrste (u ovom slučaju promatrane iz očiju zapadne oficijelne znanosti i sa uvjetima znanstvene potvrde i  pitanja) ili o kolektivnom djelovanju,  o instantnoj izmjeni komplexnih informacija i tako dalje, nezaobilazni su experimenti fizičara kod teorije 'NE-lokalnosti' (danas je to zakon 'ne lokalnosti'), zatim takodjer pokusima biologa sa miševima u 10 različitih laboratorija na različitim kontinentima od kojih u svakom od njih, svaki miš "riješava" labirinit (u kojem se na kraju nalazi sir za nagradu) za 15-ak sekundi brže od prethodnog, s tim da je već kod 6-tog miša labirint riješio bez ijedne greške, očigledno koristeći zajedničko (morfičko polje) sjećanje prethodnih miševa sa kojima nije imao nikakvog fizičkog dodira ikada ...
 ... zatim izlaganje bakterija antibioticima 4 generacije (o čemu sam naširoko pisao ranije na ovom forumu) kao dokaz koji čak ni najzaguljeniji znanstvenici i oni koji su zapravo naj korumpiraniji i u službi lobističkih interesa danas ne mogu ignorirati, i to zato jer se očigledno radi o komunikaciji medju bakterijama iste vrste i to u dva odvojena labosa 400 milja jedan od drugog i dakle nakon što bakterije bivaju izložene antibioticima u prvom labosu, u drugom reagiraju na identičan isti način bez da su uopće vidjele antibiotik ...
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

Svijest Empty
PostajNaslov: Re: Svijest   Svijest Icon_minitimepet lis 25, 2013 11:09 pm

Većina ljudi ne vjeruje u kolektivnu svijest, no to nije dokaz da ne postoji, niti to što nema dokaza da postoji, ne znači da ne postoji, i niti jedan 'pravi' znanstvenik te neće uvjeravati da ne postoji jer nema konkretne dokaze protiv te tvrdnje. Tu se može postaviti pitanje zbog čega nema dokaza ako se ne radi samo o nekolicini luđaka, zar baš nitko od ljudi koji nas uvjeravaju u njihove paranormalne sposobnosti ne može to dokazati u nekim nazovimo ih, kontroliranim uvjetima? Video snimke, pogotovo u današnje doba nisu dokaz ničega, nedavno je časopis Science objavio istraživanje zbog kojih se stavlja upitnik na mnoga druga znanstvena istraživanja, vjerojatno se ista stvar dešava i sa onim 'manje znanstvenim' ili 'heurističkim' istraživanjima. Iz tog razloga je ponekad teško vjerovati svemu što je netko objavio i/ili "dokazao".

No, puno stvari se mijenja, do nedavno je većina ljudi bila uvjerena da je Svemir samo naša galaksija, mislili smo da je atom najmanja čestica i još štošta, ali sad znamo da to nije tako. Ista stvar je i sa kolektivnom svijesti, nema dokaza protiv a nema niti konkretnih dokaza 'za', stvar je uglavnom na pojedincu da sam zaključi u što će vjerovati i da li će pritom biti racionalan ili iracionalan kod donošenja svog zaključka. Ako kolektivna svijest postoji, onda je očito nedokaziva jer nekad funkcionira a nekad ne, prilično sam siguran da znanost takve rezultate pripisuje slučajnosti ili u krajnju ruku mogućima, ali nikako ne potvrđenima.

Za ovaj eksperiment sa bakterijama, kao i deset miševa na različitim (?!) kontinentima, nikad nisam čuo pa sam malo bezuspješno guglao o tome jer mi zvuči prilično nemoguće, a eksperiment je vjerojatno 'fuš' pošto ga nema nigdje za pronaći, no otvoren sam za linkove koji će me razuvjeriti.

Ovako kad malo razmišljam o toj kolektivnoj svijesti kod ljudi, moram se zapitati da li je mozak taj koji obrađuje te podatke koje primamo i šaljemo, ako je tako onda mozak ima puno veći kapacitet nego što mislimo, također, takva operacija bi zahtjevala puno više energije nego što mozak inače koristi (oko 24W ili nekih 20% ukupne potrošnje organizma). Upitno je da li bi ljudski organizam uopće mogao opskrbiti mozak sa dovoljno energije za 'spajanje' sa kolektivnom sviješću.

PraGlodavac
Kahali

Male
Capricorn Dragon

Svijest Empty
PostajNaslov: Re: Svijest   Svijest Icon_minitimesub lis 26, 2013 1:19 am

Nije stvar u kapacitetu mozga nego u potencijalu morfičke rezonance i o svakoj zasebnoj vrsti od kojih svaka sudjeluje kao jedinka u kolektivu.
    Prva istraživanja oko ovoga počela su sa kristalima to jest sa kristaliziranjem koje se dešava svaki put sve brže kako se nove jedinke kristala razvijaju i ovo je sasvim slučajno upalo u oko jer se to istraživanjeuopće nije bavilo time, danas je to razvijena branša znanosti i to što netko ne može naći na googlu neki experiment nikako ne podrazumjeva nikakav "fuš" jer je konkretno na "dogs which knows when their owners are coming home" seriji istraživanja sudjelovalo direktno 5 doktora nauka, a 12 PhD-a sve zajedno je promatralo experimente kao neutralni ili kao skeptici.
      Osim ovih prekrasnih sheldrake-ovih experimenata koji tako fino prikazuju komunikaciju izmedju dvije ili više jedinki iste vrste istovremeno mogu nabrojati barem 50 raznih experimenata koja su DOKAZALA da postoji takva vrsta komunikacije i to nije uopće ni sumnjivo niti opskurno niti nešto što se danas ne zna.
    Znanost danas, kako si i sam rekao i kako vjerovatno znaš, pretpostavlja da je nešto dokaz prvenstveno sa scientific inquiry, sa znanostvenom repeticijom pokusa koju može bilo tko ponoviti i sa statistikama.
     Experiment sa psima, svi experimenti iz extended mind serije (preko 1000 ljudi u svakom gradu u kojem su izvodjeni) kao i experimenti sa "Buljenjem u leđa" i zadnji experimenti sa pogadjanjem "tko me zvao" su po statistikama veći pokazatelji tj dokazani da se van-moždana, ne-verbalna, telepatska (morfička) komunikacije odvija medju jedinkama iste vrste nego što ima šanse da postoji Higgsov Bozon.

Moram naglasiti da kad sam napisao "snimljena" da nikako nisam mislio na snimanje sa kamerom, kada se kaže da je nešto snimljeno to može podrazumjevati snimljena stanja raznih upitnika, snimljene statistike, snimljeno audio i video zapse ili snimljeno na fine ozračne trake (ovisno o experimentu i ovisno o tehnologiji koja se koristi).

Druga priča je o tome što se danas, kada današnji svijetski poznati ateisti (koji se bave pokušajima diskreditiranja ovakvih naučnih istraživanja) hodaju po svijetu šireći priglupe znanstvene dogme instalirane od strane Lobija pa onda na to padaju gomile jer se slijepo drže dogme-znansoti koja ima zadaću da ne dopušta odredjenim branšama da se razvijaju dok istovremeno u trenutnim teorijama imaju toliko puno rupa da bi iskreno meni bilo neugodno bilo što tvrditi da sam na njihovom mjestu..

Ovo govorim jer bih umjesto hrpe linkova za početak htio predložiti svima koje zanimaju ovakve stvari, i za sve vas koji volite iskrene i ingeniozne umove posvećene ovim stvarima (koji su po meni zaduženi za pravi napredak znanosti na način da svojim trudom i otvorenim umom kidaju okove dogme današnje znanosti) predložim prvo Knjigu (u USA) "Science set free" ili u EU ("the science dellusion") koja ne samo da obradjuje 10 velikih i najgorih znanstvenih dogmi danas već se detaljno bavi svim navedenim experimentima koje ovdje spominjah, zajedno sa imenima, godinama i brojem ljudi koji su u njima sudjelovali.
     Sve u svem dakle ne samo da Kolektivna svijest nije nedokaziva, nego je dokazana i biti će još dokazivana na razne načina raznim pristupima i načinima i ne znam zašto bi netko mislio da je nedokaziva uopće.

dakle postoji jaka (najjača danas) struja kojoj se nikako ne svidja što se po ovakvim stvarima prčka, što postoje ovakve inicijative i istraživanja, ali teško je zaustaviti nešto što je toliko jako i toliko revolucionarno (makar na Zapadu, jer je na Istoku i poznato i prihvaćeno već milenijumima), ali da ne bih bio cicja evoobjavit ću nekoliko linkova koji mi se čine nekako najprikladnijim za ovaj text.

Psihoaktivne supstance koje ovdje navodiš kao nešto negativno ne samo da su jedno od najboljih orudja stapanja tj. omogućavanja pristupanja zajedničkoj svijesnosti već su vrlo vjerovatno jedan osnovni čimbenik u razvoju epifize i hipofize kod Erectusa (ili sapiensa) i ovo je detaljno objašnjeno od starne Prof.Terence-a mckenne kojeg smatram najvećim i najzanimljivijim umom 20 stoljeća u istraživanjima i experimentiranjima sa 4-fosfor.di-metil-triptaminom koji je vršio ogroman utjecaj na neke od najnaprednijih znanstvenika danas iz branši etno-botanike, modernog hermetizma i alkemije u  vremenima hibridima izmedju tehnokaracije i shamanizma te ideje evolucijsko-transhumanog singulariteta masovnog i hsiteričnog zaglupljivanja sve u ime profita i robovlasniptva.  
     ALi što reći o Mckenni a da nije premalo i smiješno za takav Um i za sve ono o čemu je pričao;
     Kada bi odvojio po 20-ak minuta na dan Skulptura na neki od njegovih najduljih predavanja (koja jesu i još uvijek na you tube-u) mislim da bi shvatio o čemu pričam i mislim da bi ti bio jasno zašto je nama ideja lokaliziranog Uma u Mozgu smiješna ideja.

p.s. Mi koji se bavimo ili svi oni koji su se iakda bavili aktivnim "susretima na Astralu", svi oni koji su uspjeli sa "lucidnim sanjanjem" do nivoa koji je omogućavao da saznate nešto što niste nikako mogli znati iz budnog života, to jest svi ljudi na Putu Mudrosti (ma koje Mistične tradicije) koji su imali prilike sami shvatiti ili prepoznati koliko je neograničen svijet i mogućnsot pristupa svim sjećajima svih ljudi koji su ikada hodali Zemljom nakon što se primarni Um umiri znate (kao i ja) da se ovo ne mora doakzivati i da je to Orudje bilo dostupno Misticima, magičarima i Shamanima kroz čitavu "malu vječnost";
      Ali meni je izuzetno drago kada netko iz zapadnog mainstream-a dođe do nečega neriješivog i kontradiktornog i onda iz preko vlastite znanosti počne shvaćati isto ono što su Magičari shvaćali i iskušavali svo ovo vrijeme ... bez neke potrebe za dokazivanjem nečeg takvog.
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

Svijest Empty
PostajNaslov: Re: Svijest   Svijest Icon_minitimesub lis 26, 2013 1:50 am

Kahali je napisao/la:
Sve u svem dakle ne samo da Kolektivna svijest nije nedokaziva, nego je dokazana i biti će još dokazivana na razne načina raznim pristupima i načinima i ne znam zašto bi netko mislio da je nedokaziva uopće.
Ja bih za početak samo jedan dokaz. Znači - dokaz, ne nečije teorije ili mišljenja, niti nekoga tko priča kako znanstvenici koji govore suprotno lažu, ako je dokazivo i dokazano, onda želim vidjeti konkretni dokaz postojanja kolektivne svijesti. Pošto pričaš kao da je to sveopće prihvaćena stvar i da je uopće glupo misliti kako kolektivna svijest ne postoji, onda ne bi trebao biti problem dati neku smjernicu gdje mi laici možemo shvatiti što se zapravo dešava u našim glavama.

P.S. Sumnjam da je itko ovdje došao do (eksperimentalnog) nivoa lucidnih snova o kojima pričaš, tako da te vjerojatno nitko ne razumije. Ali to niti nije tema.

PraGlodavac
Kahali

Male
Capricorn Dragon

Svijest Empty
PostajNaslov: Re: Svijest   Svijest Icon_minitimesub lis 26, 2013 5:01 am

Citat :
Ja bih za početak samo jedan dokaz. Znači - dokaz, ne nečije teorije ili mišljenja, niti nekoga tko priča kako znanstvenici koji govore suprotno lažu, ako je dokazivo i dokazano, onda želim vidjeti konkretni dokaz postojanja kolektivne svijesti.
Ne znam kako to misliš, dali misliš da bi volio da nekoga zamolim da dodje pa da izvede experiment ispred tebe da bi ti vidio dokaz ili kako ? nisam ciničan, stvarno ne znam što za tebe znači "vidjeti dokaz" jer ne priznaješ snimke, ne vjruješ u ljude koji pričaju, ... ako priznaješ literaturu i znanstvene statistike nastavi čitati ako ne onda preskoči pa mi objasni kako je tebi dokazano da postoji elektron ili zašto vjeruješ u druge zakone ili teorije ako ih nisi vidio iz prve ruke ?;
To je kao da ja pričam sa nekim iz astrofizike i ovaj u nekoj rečenici kaže "crna rupa" i onda ja kažem "aha, ali daj ti meni dokaz za to ..", ne može mi čovjek dati komadić crne rupe da ju vidim, a niti mi je pokazati kroz teleskop jer je dokaz "crne rupe" nelinearna ali specifična disperzija i nedostatak svijetla koje bi trebalo zračiti od zvijezda, a nema ga jer se izmedju nas i njih nalazi crna rupa....
... dakle u tom slučaju je dokaz nedostatak nečega sam pokazatelj postojanja nečeg drugog, u slučaju "kolektivne svijesti" moramo se prvo složiti oko toga i uopće ustanoviti dali priznaješ Svijest ili i za to trebaš dokaz ?
Ako ti i za to treba ja te mogu uputiti u ono što sam do sada pročitao i saznao iz nekoliko točnih i priznatih izvora, mogu ti čak natuknuti imena i ljude koji nisu od sorte koja zastupa lokalno generiranje svijesti iz teorije mozak-kemija-um-svijest-lokalno....
Nakon što smo to ustanovili najviše što ja mogu pomoći oko 'kolektivne svijesti' (u slučaju da te stvarno zanima i dopuštaš sebi promijeniti stav, a ne samo da prakticiraš skepsu koju nemaš namjeru mjenjati bez obzira što vidio ili pročitao) je da te uputim gdje možeš naći snimljene razultate experimenata, kako da dođeš literature i koje naslove da potražiš, kako do nekih velikih svijetskih projekata sa kolektivnom sviješću i gdje se nalaze sve statistike iz najvećih svijetskih projekata kao onog 1993-će u wasingtonu pa sve do global conscioussness projekta, ili recimo nenadanih experimenata art bella i njegovog uspješnog mjenjanja klime što je izuzetno zanimljiv pokus sa milionima ljudi - slušatelja.

Ovo sve ti mogu biti smjernice i dobar uvod ali ono sa čime sam ja danas oduševljen je upravo nastavak tog čuvenog trojca Ralph Abrahama, Terence Mckenne i Dr. Sheldrake-a od kojih su sva trojica na znanost (pogotovo na ljude koji su nastavili njihov rad) i na sve one koji nisu uski ili plitki ostavili veliki trag.
Danas kada bih nekome želio pokazati experimente koji su banalno jednostavni, a koji pokazuju i dokazuju kolektivnu svijest počeo bih dakle od tih "Buljenja" i potpuno slučajnih ljudi koji reagiraju to jest znaju, to jest osjećaju kada subjekt iza njih bulji u njih;
pa bi im zatim pokazao statistike sa experimenata "pasa i vlasnika" i nakon toga počeo sa malo kompoliciranijim experimentima.
Ovo je sve dakako i započeto od strane SHeldrake-a sa takvom jednostavnošću i takvim pristupom upravo radi "Čistoće", radi izvedivosti sa velikim brojem ljudi te radi jednostavne provjerljivosti svakog experimenta, tako da bi svi skeptici ili analitičari mogli pogledati rezultate neovisnog tima znanstvenika ili čak sami ponoviti experimente u koliko god žele kontroliranim uvjetima.

Citat :
Pošto pričaš kao da je to sveopće prihvaćena stvar i da je uopće glupo misliti kako kolektivna svijest ne postoji, onda ne bi trebao biti problem dati neku smjernicu gdje mi laici možemo shvatiti što se zapravo dešava u našim glavama.
Ne znam zašto si zaključio kako je moj stav o tome da je to općeprihvaćena stvar kada nekoliko puta u svom textu naglašavam kako se mainstream znanost jako koprca oko toga, negira cijelu stvar (što je i za očekivati) i kako se lobiji i autoriteti bune jer im se nikako ne svidja uopće ideja da se po tome prčka ili dovode u pitanje standardni (netočni) zaključci.
Mislio sam da se to podrazumjeva i da naravno da je istina da se radi o opskurnom području, pogotovo opskurnom iz perspektive mikro-biologa, analitičkih filozofa ili kemičara mozga koji jednostavno ne mogu čak ni prihvatiti dijalog koji počinje sa bilo kojom tezom o Svijesti koja se ne generira u mozgu ili koji podrazumjeva da postoji bilo kakva samo-svijest uopće (mimo struje i kemije mozga) čak ne dopuštaju rečenicu koja u sebi sadrži termine "svijesno biće" ili bilo što drugo mimo mozga-uma i lokalnosti te vrste.
sama ideja ili koncept kako se sjećanja ne nalaze u kemiji ili moždanoj strukturi već se kolektivna kao i svijesnost je čisti "Blasphemy", ali tako je bila i ideja o okrugloj Zemlji ... ja sam bio ismijavan, omalovažavan, pljuvan i sve ostalo što ide uz to, a samo sam zagrebao površinu u svojim pokušajima da sa tom vrstom ljudi pričam i to samo o jednoj malenoj ideji vezanoj uz Glumerol-tropin i "mojoj" teoriji o aktivnoj halucinaciji kao realitetu.. ali ovdje smo još daleko od bilo čega te vrste....

Potpuno se dakle slažem kako je ta glavna grupa znanstvenika u potpunom neslaganju sa ovim konceptom kolektivnog ili naše provjerene "subsvijesne morfičke rezonance - komunikacije", ali to je otprilike isto kao ideje Kopernik-a u "krivo" vrijeme ili bilo kojeg drugog revolucionarnog otkrića u povijesti. (razlika kod ovog je što se danas na više mjesta javlja slična ili ista ideja i što se nije samo prf- Sheldrake sjetio baviti ovim sada pa je malo teže "razapeti na križ" jednog krivca i "super" smo još 100 godina)

Ne znam dali možda nisam dovoljno puta naveo to i dali možda nisam dobro objasnio kako je takvo nešto reći bilo gdje na "pozornici znanosti" automatski znak za napad na onoga koji se uopće usudi pitati ili biti skpetičan, znak za šikaniranje i za ismijavanje i svašta u tom tonu,

Naveo sam da se radi o vrlo jakim lobijima i strujama dakle i nikako nisam ni mislio ni napisao da "svi" zagovaraju već da će biti sve više individua (nadam se) i ljudi i experimenata koji će ovakve stvari iznositi na vidjelo, proučavati i u budućnosti Znati.

Citat :
P.S. Sumnjam da je itko ovdje došao do (eksperimentalnog) nivoa lucidnih snova o kojima pričaš, tako da te vjerojatno nitko ne razumije. Ali to niti nije tema.
[/quote]

Došao sam ja recimo i došla je još jedna osoba sa ovog foruma (i ne aludiram na primitive-a nego na pojedinca/nku koja se bavila Lucidnim sanjanjem nekoliko godina aktivno. Ponavljam da kada kažem "bavila/vio" uvijek mislim na teoretsku i/ili praktičnu posvećenost nečemu više od 5 sati na dan, svaki dan kroz svo vrijeme bavljenja);
Ja sam se osobno prestao aktivno baviti Lucidnim sanjanjem, ali ne zato jer nisam imao uspjeha niti zato što mislim da tehnika nije vrijedna rada i vremena, a pogotovo ne zato što mislim da sam došao do nekog visokog nivoa pa mi ne treba više jer sam od toga daleko, nego radi toga što sam odlučio potpuno se posvetiti praksi za koju sam trenutno najviše zainteresiran (više od drugih) i jer sam ju uspješno inkorporirao u druge tehnike i u moju većinom noćnu radnu rutinu odnosno bioritam (što mi nikako nije išlo sa lucidnim sanjanjem).

p.s. Kako rekoh, nisam odjedrio pre visoko niti sebe smatram nekim "bogom danim" autoritetom za Lucidno sanjanje, ali su mi dobro poznati svi koji su se bilo gdje sa područja Balkana javno izjasnili ili bili dio neke prave škole koja na čelu ima solidnog i pravog mentora sa dosta iskustva (a da pritom nije egomanijakalan).
....kako rekoh još sam jako daleko od toga ali mogao sam npr. triggerovati Lucidan san u preko 90% slučajeva (noći) u kojima sam to želio i osim samog iskustva Lucidnog sna i kakvog takvog osnaživanja "eteričnog tijela" (odnosno prolongiranja vremena provedenog u Lucidnom sanjanju) mogu reći da nisam bio za bacit' :).
Samo ovo činilo me automatski uspješnijim od jednog "velikog majstora" u Zagrebu kojemu i dalje nemali broj ljudi vjeruje i nažalost slijepo ga sljede iako se radi o prilici iskomplexiranog dečka koji, rekao bih, više od svega pokušava zavoditi svoje "studentice" nego što mu ide praksa Lucidnog sanjanja (i koji se naravno jedini od svih drugih škola reklamira po odredjenim forumima pa čak i oglasima po novinama itd.)
[Vrh] Go down
primitive101
Majmun
primitive101

Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1763
Registration date : 20.10.2010

Svijest Empty
PostajNaslov: Re: Svijest   Svijest Icon_minitimesub lis 26, 2013 10:21 am

Skulptura je napisao/la:

Ovako kad malo razmišljam o toj kolektivnoj svijesti kod ljudi, moram se zapitati da li je mozak taj koji obrađuje te podatke koje primamo i šaljemo, ako je tako onda mozak ima puno veći kapacitet nego što mislimo, također, takva operacija bi zahtjevala puno više energije nego što mozak inače koristi (oko 24W ili nekih 20% ukupne potrošnje organizma). Upitno je da li bi ljudski organizam uopće mogao opskrbiti mozak sa dovoljno energije za 'spajanje' sa kolektivnom sviješću.
Ne obrađuje mozak nego Um.Mozak samo spada u jedan prividno postojeći lokalitet sa kojim Um funkcioniše u fizičkom Svjetu.Makneš mozak,ostaje Um.Nema mozak veći kapacitet,nego Um,a to se onda manifestuje i na fizickom mozgu.

Što se energije tiče,može ljudski organizam to opskrbiti bez problema,ali onda se mora energija vratiti iz onih djelova čovjeka (Uma) bez kojih se može,a to su fascinacije plitkim stvarima,začahureni strahovi,kompleksi,požuda i želja i slično.

Prestani drkat kurac mjesec dana pa ćeš vidjet kako si odjednom toliko pun energije da možeš biti u kolektivnoj podsvjesti na pet mjesta odjednom prikupljajući informacije koje se slivaju u tvoju ličnu Matricu Uma koje potom ti koristiš shodno svojoj Namjeri.

Svi najčešće spominju Teslu kao nekoga ko je koristio veliki procenat mozga (pa onda krenu lupat taj procenat), ali on je imao sposobnost korištenja određenih vještina i osobina Uma koje su inače dostupne samo misticima i yoginima nakon višegodišnje vježbe fokusiranja, koncentracije, vježbanja intuicije, vizualizacije, te sublimacije seksualne energije da mu ''ne curi''.

Ovaj isječak iz Ruskog dokumentarca o njemu jako dobro ilustruje te sposobnosti i očigledno i sam Tesla aludira na to da je izvor svega što je on smislio NE NJEGOV FIZIČKI MOZAK, nego Um/Svjest koji je ne-lokalan a kojem je on pristupao jer se mogao isključiti iz fizičkog mozga/Svjeta/Uma.On je takođe govorio o postojanju sfere ili supstance u Svemiru gdje se informacije prenose trenutno na neograničenim fizičkim razdaljinama, te je tu već došao u sukob sa npr Ajnštajnovim stavom da takvog etera nema.

https://www.youtube.com/watch?v=GcZKPk-ZvdM
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

Svijest Empty
PostajNaslov: Re: Svijest   Svijest Icon_minitimesub lis 26, 2013 7:05 pm

@Kahali

Bilo bi idealno da netko predamnom napravi eksperiment, ali znamo da se to neće desiti. Ja nažalost eto, nemam vremena čitati opsežne knjige, ali htio bi pročitati malo više o ona dva eksperimenta koja si spomenuo (bakterije i miševi) pa me zanima gdje bi (po mogućnosti na internetu) mogao pronaći više o tome. Zakone fizike viđamo na dijelu svakodnevno, oni su činjenica i uopće nisu tema za raspravu, crne rupe također, znamo da postoje i možemo ih vidjeti teleskopom, ta pojava se naziva 'gravitacijske leće'. No unatoč tome ne znamo točno koji zakoni djeluju "unutar" crne rupe makar postoje razne teorije, no nebitno za ovu temu.

Dokaz za svijest mi nije potreban, jasno je da smo svjesna bića, ali koliko sam shvatio, kolektivna svijest nema nikakve veze sa sviješću, potreban je bolji izraz. Ne pišem ovdje da bi nekoga uvjerio u to da kolektivna svijest ne postoji jer nemam dokaz za to, ali baš kao i svi ostali mogu izreći svoje mišljenje i sumnje u postojanje iste.

Sa paranormalnim aktivnostima kod ljudi se eksperimentiralo od davnina, eksperimentira se i danas, ali ispada da su vidovnjaci i slično nepouzdani odnosno, eksperiment je nemoguće ponoviti sa istim rezultatima, kod mene to izaziva sumnju u te stvari. Ako je takvo što moguće onda vrlo rijetko uspjeva, a ako ne uspjeva uvijek onda se traži odgovor na pitanje 'zašto ne uspijeva uvijek', ako me razumiješ.

Osobno nemam previše iskustva sa lucidnim sanjanjem, ali sam se svojedobno prilično načitao o snovima i o tome kako i zašto to sve funkcionira kako funkcionira, lucidan san sam doživio dvaput od čega je jedan bio inducirani a drugi 'prirodni'. U oba sam se probudio odmah kad sam shvatio da sanjam, nisam imao sreće :P

@Primitive

Nisam baš uvjeren da bi ljudski organizam mogao proizvesti dovoljno energije, sad ću lupiti bez veze, ali mislim da bi pristup takvoj "bazi podataka" poput kolektivne svijesti zahtjevao i do 1000% više energije nego što organizam može proizvesti, ipak nismo elektrana.

No to su samo neka moja nagađanja, proces vjerojatno može biti optimiziran na nama nepoznat i nezamisliv način. No činjenica je da prostor za pohranu podataka mora postojati u fizičkom smislu, mi znamo da je ljudski mozak prostor za pohranu podataka, isto tako znamo da neka sjećanja jednostavno "ispare" s vremenom a neke nebitne stvari ne budu niti upamćene, zbog toga je teško izračunati stvarni kapacitet memorije. No hipnozom se ipak može pristupiti nekim "izbrisanim" sjećanjima, makar eksperimenti dokazuju da su neka od tih sjećanja neistinita, unatoč tome što smo uvjereni da nisu, zašto je to tako, ne zna se.

Tesla... iako je bio svojevrsni genije, dosta svojih eksperimenata je iz nekog razloga lažirao, postoje zapisani postupci u najmanji detalj, ali neke od njegovih izuma je unatoč tome nemoguće reproducirati - ne funkcioniraju onako kako je Tesla opisao, ili ne funkcioniraju uopće, također ne postoje zapisi da su neki izumi ikada bili napravljeni od strane Tesle. Postoje špekulacije da je Tesla namjerno radio greške u svojim zapisima i nacrtima upravo zato da bi zaštitio patent od kopiranja, to je još i jasno ako su ti izumi ajmo reći opasni za čovječanstvo, ali mnogo njih nije.

Postotak korištenja mozga je mit, stvarnost je da svaki dio mozga ima svoju funkciju, ali za razmišljanje i za sve ono što svijesno obavljamo ili mislimo, koristi se jedan mali postotak mozga, oko 10-15%, ostalo se koristi za podsvjesne radnje koje s razlogom ne možemo kontrolirati a prijeko su potrebne da bi mogli išta sa sobom.

Stanica

Male
Pisces Broj postova : 13
Registration date : 11.12.2012

Svijest Empty
PostajNaslov: Re: Svijest   Svijest Icon_minitimened lis 27, 2013 6:50 pm

"Sva ta otkrića navela su skupinu znanstvenika na heretičnu
pomisao koja se već bila rodila kod Fritz- Alberta Poppa: svijest je
globalna pojava koja se odvija u cijelom tijelu, a ne samo u našem
mozgu. U samoj svojoj osnovi svijest je koherentna svjetlost.
"  (citat iz knjige Polje(Lynne Mctaggart) koja je obavezno štivo kad je u pitanju svijest, i morfičko polje)
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

Svijest Empty
PostajNaslov: Re: Svijest   Svijest Icon_minitimeuto lis 29, 2013 12:31 am

MoW je napisao/la:
Svejedno nema svoje Ja, ima samo svoju svijest.
E, to je ono glavno što mene interesuje: kako može "imati svijest" a nemati svijest o sebi??? Nema "ja", ali ima svijest, svjesno je. Kako? Po čemu? Uzmimo neki mikroorgazam, na primjer. Oni primaju input od svoje okoline i reaguju u skladu sa njim. Ali, ne primaju nikakav input od sebe, pa shodno tome i ne znaju da postoje. Za njih nećemo reći da su svjesni. Dok čovjek (i neki drugi viši primati poput čimpanzi i orangutana) mogu spoznati razliku između sebe i okoline (npr. znaju da je odraz u ogledalu upravo to, odraz, da predstavlja sliku njih a ne neki drugi organizam, kao što misle mačke, psi i ostali sisari) i po tome ih možemo označiti kao više ili manje svjesne. Ja mislim da je to neki najfundamentalniji etalon za određivanje nečega je li svjesno ili ne. Sad, pitanje ko je više svjestan ili manje je odvojena diskusija - ali, ja ne mogu pouzdano ustvrditi da je objekt X svjestan ako nije svjestan u prvom redu sebe - kao osnove, ishodišta te svijesti. Jer, i mikroorganizam je na neki način svjestan svoje najneposrednije okoline - ali nije svjestan sebe, i to ga svrstava među one "nesvjesne"...

Kahali je napisao/la:
Primjer je Svijest koja je objašnjena kao svojevrsni echo tebe u svemu oko i unutar tebe i obrnuto,
Znam to i poznato mi je to stanje, ali to je samo opis iskustva tog fenomena - ne i definicija. A to je ono glavno pitanje. Koji je najosnovniji etalon za određivanje da li je objekt X svjestan ili ne? Meni je, recimo, nelogično da netko/nešto "bude svjesno" bez da bude svjesno sebe: ako postojiš+ako si svjestan= znaš da postojiš ti-koji-si-svjestan. Ako ne postoji "ja" koje je svjesno - čega si onda svjestan? Gdje je granica koja te odvaja od mikroorganizma koji samo reaguje na nadražaj?

Nadalje, na osnovu te definicije (ili je bolje reći "definiranja svijesti na taj način"?) dolazim do zaključka da MoW-ova postulacija o Svejednom ne stoji, odnosno, da se tu radi o unutrašnjoj kontradikciji. Ako uzmemo da je svijest neki eho tebe (odn. Sebstva) u svemu oko i unutar tebe (Sebstva), a Svejedno nema svoje Ja (Sebstvo) iz toga logički slijedi da Svejedno nije svjesno.

Uzimajući u obzir da je jedan čovjek definirao svijest na jedan način, drugi čovjek na drugi način, i da su ta dva načina nespojiva. tj. kontradiktorna, opravdano je sumnjati u postojanje svijesti, barem kroz te dvije definicije i barem na određenu manifestaciju iste. Kada imamo fenomen X i nekoliko međusobno kontradiktornih definicija fenomena X, iz toga se može zaključiti da oni koji te definicije (i shvatanja) tog fenomena prave, konstruišu, daju - nemaju isto iskustvo/percepciju tog fenomena. Drugim riječima fenomen X je qualia, subjektivan doživljaj nečega što može da ima za ishodište sličan ili isti input, a različiti output.

Upravo iz toga razloga držim da je pitanje svijesti usko vezano za pitanje Sebstva, Ja, zovi-kako-hoćeš, bitno je da se zna otprilike na koju stvar se odnosi, dakle, na onaj osjećaj koji zna da postoji nešto van i ono unutar nečega što se kreće i iskušuje prostor i vrijeme. "Ja" i "svijest" se ne daju odvojiti i odvojeno definirati, jer postoje opravdane indicije da se radi ili o jednoj te istoj stvari ili nečemu što je dio onoga drugog. Ono što kasnije govoriš o pravom Ja i lažnom Ja je dobrim dijelom irelevantno: i pravi Ja i lažni Ja je - Ja; i pravi Ja i lažni Ja sebe doživljavaju (ako se može tako izraziti, pomalo neprecizno) kao prave, a oba su elementi svijesti - i obrnuto.

A u pitanje o tome postoji li kolektivna svijest ili ne, ne bih još htio ulaziti. To mi dođe kao da viknem "Điha!" a konj još uvijek svezan u štali.

Citat :
Dakle ovdje je od svega očito najbitnije da ti semantikom igraš protiv neke, tebi očito nejasne logike, za koju uporno ne želiš da je istina i da onda vrtiš taj prežvakani ateistički skepticizam i wanna be "debunking", umjesto da je bit bilo kakvog pitanja da najprije definiramo taj očito nejasni "Ja" o kojem pričamo, a ne da nam ti definiraš i "Svijest" i "Ja" i da umjesto nas na kraju doneseš i zaključak (a koji mora da je istina jer postoji samo jedan JA i to je onaj koji ima Um koji "proizvodi svijest" i to zato jer si Ti tako rekao)... jebiga stari..
I ja isto velim "jebiga stari" - jer ja ovdje uopšte nisam "igrao semantikom". Ne znam znaš li šta je semantika, ako znaš, trebao bi znati da postoji bitna razlika u dokazivanju nečega korištenjem raznoraznih "caka" sa sintaksom kako bi ovo ili ono "dokazao" kao de dicto tačno ili netačno, i korištenja simbola misli koji su samo izraženi sintaksički kao riječi i slova i njihovo povezivanje (zajedno sa korespondirajićim izvorima tih simbola) u asocijativnu mrežu koja onda dalje govori o svojoj vlastitoj konzistentnosti (ili nedostatku iste). To pod broj jedan.

Pod dva, ne vidim opravdanje za tvoj prezir prema maltene svakom skepticizmu, bio ateistički bio teistički ili panenteistički. I ti si skeptičan prema mom skepticizmu. Prezireš ono što ja cijenim i cijeniš ono što ja prezirem - i to je u redu. Ja nikad nisam igrao na kartu autoriteta, čak i tamo gdje bi je igrao sa pravom. Tako da ništa ne dokazujem "time što sam ja tako rekao" već upravo zato i pišem ove riječi javno na forumu kako bi svoje misli i ideje stavio na kušnju i oprobao njihove jake i slabe strane. A sve korištenjem logičkog razuđivanja i rasprave. Kažeš da trebamo da definiramo "Ja"? Dobro, hajmo - iako je to malo "van kursa" - ali nebitno... I ja dam svoju definiciju ti svoju i onda navodimo razloge i obrazlažemo svoje definicije. Ali, meni se čini da je tvoj idealan slučaj ili:
1. Da nam ti definiraš i "Ja" i "svijest" i da mi ostali to sve aminujemo, ako nećemo, onda smo ovakvi i onakvi
ili
2. Da svi pišemo odjednom, mislimo odjednom isto i tako kolektivno dođemo do jedne iste definicije, kao Borg.
Takav je dojam. Sad, da li je tačan ili ne to je druga stvar... Mislim, s jedne strane to čak i cijenim i poštujem - do neke mjere. To mogu i ja, nije mi problem, ali ne želim, jer mi je ovako zanimljivije...

Majmun
primitive101

Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1763
Registration date : 20.10.2010

Svijest Empty
PostajNaslov: Re: Svijest   Svijest Icon_minitimeuto lis 29, 2013 2:58 am

@Arch...

Stani...Pazi ovo moje objašnjenje.

Unutrasnje i vanjsko je zapravo oboje VANJSKO u odnosu na Svjest samu po Sebi unutar bilo kojeg živog organizma.To znači da kad se fokus Svjesti usmjeri ka toj unutrašnjoj psiho-fizičkoj komponenti to zapravo NIJE unutrašnja komponenta nekakvog realnog subjekta,nego je VANJSKA komponenta Svjesti (koja je ne-lokalna i ne-dualna).Taj prividni lokalizovani subjekat je zapravo dio začahurene ne-lokalizovane Svjesti koja se kratkotrajno vezala za dio vanjskog svjeta koji je dobio Samosvjest o sebi kao realnome subjetku i svjetu čula kao realnom objektu,medjutim tu je jedino Svjest sama po Sebi realna,a taj subjekat i objekat su iluzija.

To je Neznanje kao osnova patnje, prvi grjeh.

Dakle, kad se ta ista komponenta dalje okuraži i krene usmjeravat Svjest ka svjetu pet čula,dešava se ponovo isti proces,i stvara se sljedeća prividno postojeća komponenta koja se nadodaje ovoj prvoj.Svjet pet čula i unutrašnji Svjet su zapravo VANJSKI Svjetovi čiste Svjesti koja je Svjesna same sebe.

Karl Gustav Jung je bio jako blizu toga da objasni da kad se ta dva Svjeta usklade,tj kad unutrasnji pojedinac postane jednak vanjskome pojedincu/Svjetu (a to je zapravo trenutak kada na trenutak prestane konstantno psihičko projektovanje toga unutrašnjeg pojedinca ka objektima čula) da nastane jedno stanje koje se u raznim tradicijama drugačije zove ali odnosi se na isto,a to je npr stanje koje Hrišćanski mistici zovu ''unio mystica'', Plotin (jedan od meni omiljenih) to zove ''ekstaza  kao smisao filozofije koja jepovratak čoveka svome iskonu, što podrazumeva put povratka od mnoštva ka jednosti a vrhunac ovog puta ushođenja je ekstaza, mistično istupanje iz sebe kojim čovek prevazilazi odeljenu svest i stapa se sa Jednim'',a u Indijskom podkontinentu je to stanje Jednoumne apsorbcije sa terminom ''samadhi''.

To je bitak,koji je jedan u svim fizickim tjelima i svim fizickim objektima,ali je mnogo tačnije reći da je fizičko tjelo (dakle i fizički mozak) kao i cjeli fizički Svjet pet čula zapravo u Svjesti,a da Svjest NIJE u njima.

Fizički svemir je kolektivan i to je svima jasno i niko neće reći da postoji veći broj fizičkih svemira,ali i  ''unutrašnji svemir'' je takođe kolektivan i to je razina astralnog svemira kojeg djelimo,al u njemu važe neke drugačije zakonitosti nego u fizičkome a glavna je možda razlika to što modifikacija astralnog svemira biva mnogo brže primjećena i ima efekat na sve ostale koji djele taj prostor,što će reći ako neko misli na nekoga sa ljutinom to se odmah javlja u astralnome tjelu ove druge osobe .Ali OBA ta Svemira su vanjski materijal,vanjski objekat Svjesti.

To je trenutak kada se kratkotrajno ugasi dio Uma koji diskriminiše objekte, bili oni ''unutrašnji'' ili bili oni vanjski i to je trenutak kada se mnostvo pretvara u Jedno.

I to je Jung provalio.Al to je sve zapravo jako sitno,jer to je sve do nivoa Kauzalne razine ili Kauzalnog svemira koji je bez forme.Jung je provalio unutrasnje i vanjsko i shvatio da kad se Ujedine, da osoba ide u Nedualno stanje čiste Svjesti.Takođe je shvatio da je taj unutrašnji subjekat nešto što svi djelimo na daljinu i da čak postoji nešto što je još unutrašnije od njega a to je pravi BItak.

Ali tu cjelo fizicko tjelo, svi osjecaji i emocije kao i mentalni koncepti spadaju pod objekte vanjskog Svemira koji su bili diskriminisani od Uma i od kojih je nakon toga nastao prividni Subjekat sa svojim materijalom.Al čim taj diskriminatorni Um stane, Subjekat i Objekat se spajaju u Nedualno Jedno,te Svjest ostaje Svjesna Same Sebe.

Svjest je Jedna,a kolektivna Svjest je samo razina u toj Jednoj Svjesti u kojoj su unutrašnji subjekti,tj maske/persone/ličnosti svih ljudi na planeti Zemlji isprepleteni i izmixovani i djeluju jedni na druge čak i na daljinu i to trenutno.

Ali ništa od toga nije temelj toga diskriminatornog Uma.Ništa.A o tome Jung nije imao pojma, njegova intuicija i iskustvo Stvarnosti jednostavno nije došlo dotle,bar što se toga konteksta tiče.

Al nije jedini ! Mnoštvo bića i ljudi je zamjenilo iskustvo kada na jedno vrjeme stane taj diskriminatorni Um i Svjest Ja Jesam Jeste sa nečim konačnim,al to nije to,jer vraćanjem iz toga stanja Apsorbcije i ekstaze taj diskriminatorni Um nastavlja da diskriminiše objekte unutrašnjih i vanjskih čula i da zapravo razmišlja o nečemu što suštinski ne postoji, tj one se bavi iluzijama i od iluzija stvara prividne subjekte.Čim on stane,Svjest Jedina Postoji.

Realizacijom temelja toga Uma nastaje spoznaja da je taj Um zapravo Prazan i iluzoran entitet.

Ne samo da Svjest nije u mozgu niti je lokalizovana,nego ni taj diskriminatorni Um NIJE u mozgu niti je lokalizovan.
[Vrh] Go down
Michael1
Riba
Michael1

Male
Taurus Broj postova : 161
Registration date : 19.05.2014

Svijest Empty
PostajNaslov: Re: Svijest   Svijest Icon_minitimečet srp 10, 2014 8:28 pm

Ovdje bih donio nekoliko znanstvenih citata o svijesti:

Citat:

"Kako se nositi sa zagonetkom

Oni koji proučavaju problem svijesti ne slažu se ni u pogledu toga što je svijest, niti je li uopće moguće shvatiti njezinu biološku podlogu.
Postoji i određen stupanj zbunjenosti, čak i brige, kod onih koji nisu istraživači svijesti nego jednostavno njezini svakodnevni korisnici u pogledu ljudskih posljedica razjašnjenja biologije svijesti.
Za neke nestručnjake svijest i um su praktički ista stvar, kao i svijest i savjest, svijest i duša, svijest i duh.
Za njih, a možda i za vas, um, svijest, savjest, duša i duh oblikuju jedno veliko područje nepoznatoga i neobičnoga koje ljude izdvaja kao posebne, koje odvaja tajnovito od objašnjivoga i sveto od profanoga.
Nije čudo da se svaka razborita osoba jako brine o načinu na koji se pristupa tom sublimnom stapanju ljudskih svojstava, te da neke naizgled odbojne prikaze naravi tih svojstava može doživjeti kao uvredu.
Tko god se suočio sa smrću, znat će točno o čemu govorim, možda zbog toga što ireverzibilnost smrti oštro usmjerava misli na monumentalnu ljestvicu ljudskoga umnoga života.
No, naša osjetljivost pri razmatranju tog pitanja ne bi trebala crpiti poticaj tek iz pomisli na smrt.
Život sam tjera nas da ljudskom umu pristupamo s dostojnim poštovanjem i — gotovo paradoksalno — s nježnošću zbog njegove krhkosti.
Jedna stvar je jasna. Znanost nam pomaže da razlikujemo pojave, pa stoga danas uspješno razlikujemo nekoliko komponenti ljudskoga uma.
Svijest i savjest zbilja se razlikuju: svijest se odnosi na spoznaju bilo kojeg objekta ili postupka pripisanoga jastvu, dok se savjest odnosi na dobro i zlo koje možemo pronaći u djelima i objektima.
Svijest se razlikuje i od uma: svijest je dio uma koji se bavi osjetom samoga sebe i osjećajem spoznavanja.
Um je više od same svijesti i um može postojati bez svijesti, što otkrivamo u pacijenata koji mogu imati jedno, ali ne i drugo.
Znanost napreduje tumačenjem pojava koje uspije razlučiti. U slu­čaju uma, znanost uspijeva objasniti dijelove velikog područja nepo­znatoga.
Ona otvara pogled na neke mehanizme u pozadini nekih po­java uključenih u stvaranje divljenja vrijednog i poštovanog ljudskog uma.
Pa ipak, naše divljenje prema njemu neće nestati samo zato što smo uspjeli objasniti neke sastavne mehanizme prijeko potrebne za njegov nastanak.
Pojavnost jest zbilja — ljudski um kakvog ga izravno osjećamo. Kad objasnimo um, zadržavamo tu zbilju, a istodobno za­dovoljavamo dio naše znatiželje u pogledu mehanizma u pozadini te pojave.
Još nešto moram jasno reći: riješiti zagonetku svijesti nije isto što i riješiti sve tajne uma.
Svijest je neodvojivi sastojak stvaralačkog ljud­skog uma, ali nije ni cijeli ljudski um ni vrhunac mentalne složenosti.
Moćne su posljedice bioloških trikova koji uzrokuju svijest, no za mene je svijest posredni član, a ne vrhunac biološkog razvitka.
Etika i zakon, znanost i tehnologija, djela Muza i mlijeko ljudske dobrote — to su moji izabrani vrhunci za biologiju. Zasigurno, ništa od toga ne bismo imali bez čuda svijesti na izvoru svakog novog dostignuća.
Pa ipak, svijest je izlazeće, a ne podnevno sunce, a još manje sunce na za­lasku.
Razumijevanjem svijesti doznali bismo malo ili ništa o postanku svemira, smislu života ili vjerojatnoj sudbini i svemira i života.
Nakon rješavanja zagonetke svijesti i načimanja nekoliko srodnih zagonetki uma, uz pretpostavku da će znanost ostvariti bilo što od toga, preostaje još dovoljno tajni da ispune brojne životne vjekove znanstvenika, dovoljno strahopoštovanja pred prirodom da nas održava skromnima u predvidivoj budućnosti.
Nakon razmatranja kako bi kilogram i pol "mesa" koje nazivamo mozgom moglo proizvesti svijest, trebali bismo više, a ne manje cijeniti život i poštovati ljudska bića."

Kraj citata.

"Osjećaj zbivanja — Tijelo, emocije i postanak svijesti"; Antonio Damasio; str 37.-38.

[Vrh] Go down
Michael1
Riba
Michael1

Male

Svijest Empty
PostajNaslov: Re: Svijest   Svijest Icon_minitimečet srp 10, 2014 8:28 pm

Citat:

"Pod svjetlom

Ovu sam knjigu započeo koristeći rođenje i trenutak stupanja na svjetlo pozornice kao sugestivne metafore za svijest.
Kad svijest prvi put uđe u um i zauvijek nakon toga, dvije trećine svakoga dana našega života, bez pauze, mi stupamo na svjetlo pozornice uma i spoznajemo sami sebe.
A sad, kad je pamćenje tolikih ponovnih postajanja stvorilo nas, osobu, čak možemo zamisliti kako hodamo pozornicom pod svjetlima.

Sve to započinje vrlo skromno, s najjednostavnijim osjetima našega živućega bića u odnosu na neke jednostavne stvari unutar ili izvan granica našeg tijela.
Potom se intenzitet svjetla povećava i ono postaje sve jarče — veći dio univerzuma biva osvijetljen.
Može se jasno vidjeti više objekata iz naše prošlosti nego ikada prije, prvo jedan po jedan, a potom sve odjednom; više objekata naše budućnosti, te više objekata u našoj okolini biva jarko osvijetljeno. Pod rastućim svjetlom svijesti, svakoga dana sve više toga biva spoznato, u sve finijem obliku i u sve većoj mjeri istodobno.

Od svojih skromnih početaka pa do sadašnjeg bogatstva, svijest je objava postojanja — djelomična objava, moram dodati.
U nekom trenutku svojeg razvitka, uz pomoć pamćenja, logičkog razmišljanja, a kasnije i jezika, svijest također postaje sredstvo za modificiranje postojanja.

Sve ljudsko stvaralaštvo vraća se u tu točku prijelaza, kad smo započeli manipulirati postojanjem, vođeni djelomičnom objavom o samom tom postojanju.
Mi stvaramo osjećaj dobra i zla, kao i norme savjesnoga ponašanja, tek nakon što jednom znamo za postojanje vlastite naravi i postojanje drugih poput nas.
Kreativnost sama — sposobnost stvaranja novih ideja i predmeta — zahtijeva više nego što svijest ikada može pružiti.
Kreativnosti je potrebno obilno pamćenje činjenica i umijeća, obilno radno pamćenje, fina sposobnost rezoniranja, jezik.
No, svijest je uvijek prisutna u stvaralačkom procesu, ne samo zbog toga što se njezino svjetlo ne da nadomjestiti nego i zbog toga što narav njezinih objava upravlja procesom stvaranja, na ovaj ili onaj način, više ili manje intenzivno.
Zanimljivo, što god izumimo, od etičkih načela i zakona, glazbe i literature, do znanosti i tehnologije, bilo je izravno propisano ili je bilo nadahnuto objavom o postojanju koju nam svijest pruža.
Štoviše, na ovaj ili onaj način, u većoj ili manjoj mjeri, ti izumi djeluju na to objavljeno postojanje i mijenjaju ga nabolje ili nagore.
To je krug utjecaja — postojanje, svijest, stvaralaštvo i krug se zatvara."

Kraj citata.

"Osjećaj zbivanja — Tijelo, emocije i postanak svijesti"; Antonio Damasio; str 305.-306.

[Vrh] Go down
Michael1
Riba
Michael1

Male

Svijest Empty
PostajNaslov: Re: Svijest   Svijest Icon_minitimečet srp 10, 2014 8:29 pm

Citat:

"Drama ljudskoga postojanja temelji se isključivo na svijesti.
Naravno, svijest i njezine objave nam omogućuju da stvorimo bolji život za sebe i za druge, ali visoka je cijena koju plaćamo za taj bolji život.
Nije to samo cijena rizika, opasnosti i boli. To je cijena svjesnoga poznavanja rizika, opasnosti i boli.
Još gore: to je cijena poznavanja ugode i svjesnoga znanja o tome kad ugode nema ili je nedostižna.
Drama ljudskoga postojanja tako potječe iz svijesti, jer se tiče znanja dobivenoga pogodbom koju nitko od nas nije sklopio: cijena boljeg postojanja jest gubitak nevinog neznanja o samom tom postojanju.
Osjećaj zbivanja je odgovor na pitanje koje nikad nismo postavili, a također je i platežno sredstvo u faustovskoj pogodbi koju nikada nismo sklopili - priroda je to učinila za nas.

No drama nije nužno i tragedija. U određenoj mjeri, na niz različitih i nesavršenih načina, individualno i kolektivno, imamo sredstva za upravljanje kreativnošću i, čineći to, za poboljšavanje, a ne za pogoršavanje ljudske egzistencije.
Nije to lako postići; nema jasnih nacrta ni uputa koje trebamo slijediti; uspjeh može biti skroman; neuspjeh vjerojatan.
Pa ipak, ako se kreativnost uspješno usmjeri, čak i u skromnoj mjeri, još jednom ćemo dopustiti svijesti da ispuni svoju homeostatsku, regulacijsku ulogu u postojanju.
Znanje će pomoći bivanju. Ja se čak donekle nadam da će nam razumijevanje biologije ljudske naravi barem malo pomoći pri odlukama koje donosimo i izboru alternativa.
Bilo kako bilo, cijela civilizacija, kao glavna posljedica svijesti, usmjerena je na unapređenje egzistencije, a tijekom bar tri tisuće godina, uz veće ili manje uspjehe, poboljšanje je ono što civilizacija nastoji ostvariti.
Dobra vijest je, dakle, da smo taj posao već započeli."

Kraj citata.

"Osjećaj zbivanja — Tijelo, emocije i postanak svijesti"; Antonio Damasio; str. 306.

[Vrh] Go down
Sponsored content

Svijest Empty
PostajNaslov: Re: Svijest   Svijest Icon_minitime

[Vrh] Go down

Svijest
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next