Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Svijest

Go down 
+7
primitive101
Kahali
Fantom
Skulptura
MoW
Chakotay
Archangel
11 posters
Go to page : Previous  1, 2
Autor/icaPoruka
Michael1
Riba
Michael1


Male
Taurus Broj postova : 161
Age : 1974
Location : Legoland
Registration date : 19.05.2014

Svijest - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Svijest   Svijest - Page 2 Icon_minitimečet srp 10, 2014 8:55 pm

Svijest je u širem smislu sposobnost kvalitetnog fokusiranja, na bilo koji način usmjeravanja pažnje kako na različite segmente postojeće stvarnosti tako i na tu stvarnost u cjelini.
Prije svega je zadužena za sposobnost aktivne interakcije nekog svjesnog subjekta sa svojom okolinom u realnom vremenu.


Zasto gore navedeni znanstveni citati ne definiraju svijest, nego iskljucivo njezine lake probleme?
To je lagano odgovoriti. Svijest prelazi biolosku funkcionalnost tijela i ne da se evolutivnim putem obuhvatiti.

Teski problem nase svijesti ostaje znanstveno nerjesiva zagonetka, jer mi nismo u stanju objektivno   istraziti  svijest, buduci da se radi o subjektivnom parametru naseg duha. Problem tzv. "Qualia" ili subjektivnog osjecaja za bol, ljubav ili boje nije objasnjiv iz bioloskog aspekta. Sto mi osjetimo kod ljubavi ili kad vidimo crvenu boju, neobjasnjiv je fenomen iz  aspekta biologije, fizike, fiziologije i kemije,  odnosno evolucije.

Nasa svijest raspolaze slijedecim parametrima:
-Unutrasnja perspektiva svijesti-to znaci, da se bica sa svijescu nekako osjecaju da postoje.
-Vanjska perspektiva svijesti-uz unutrasnju perspektivu mi posjedujemo i vanjsku perspektivu, tj. mi posjedujemo svijest o necemu.
-Multifunkcionalnost-u odnosu na zivotinje ljudi nisu "fit" za opstanak na zivotu u ovako neprijateljskom okolisu. Drugacije receno, zivotinje su fenomenalno adaptirane na okolinu, a covjek ne. Zivotinje su specijalisti, a mi ljudi generalisti, jer  mi ve vte nedostatke mozemo nasim razumom egalitirati. Mi smo sposobni cak i nasu okolinu uciniti nama ugodnom za zivot. Covjek nije evoluirao, nego je evoluciju tradirao.
-Fantazija i apstrakcija- mi posjedujemo sposobnos fantazije i apstrakcije i kreativni smo u koristenju tih osobina, tako da mozemo stvarati od jedne slike cijele kompozicije, nove fantasticne svjetove i matematicke apstrakcije. Radimo cudesa.
-Refleksija- refleksija i samo refleksija pokazuje da smo sposobni ne samo unutrasnji i vanjski svijet percipirati i recipirati, nego smo se cak u stanju osvrnuti na same sebe i svoju svijest, i promatrati se kao u ogledalu.
-Identitet- mi posjedujemo svoj vlastiti identitet kao osobe, i imamo svoje ljudsko dostojanstvo od zaceca do prirodne smrti. Na taj nacin smo odgovorni za sva svoja djela i moze nas se za nedjela suditi, a za dobra djela nagraditi.
Pa usprkos ovim komponentama nase svijesti, koja je dio naseg duha, mi jos uvjek nismo dosli do spoznaje i definicije svijesti, jer se radi o transcendentnom entitetu naseg duha.
[Vrh] Go down
Galileo Galilei
Superprašina
Galileo Galilei


Male
Pisces Rat
Broj postova : 11032
Age : 52
Registration date : 26.12.2007

Svijest - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Svijest   Svijest - Page 2 Icon_minitimepon srp 14, 2014 10:02 am

Puno toga ste napisali. Mnogi veličaju ljudsku rasu, kao jedinu vrijednu života, jer eto imaju samosvijest.
Ako je tako, zašto ljudski rod nije svjestan zla koje nanosi prirodi i na kraju krajeva i sebi.

Toliko o ljudskoj veličini.
[Vrh] Go down
leont
Dinosaur
leont


Male
Libra Monkey
Broj postova : 496
Age : 43
Registration date : 16.12.2011

Svijest - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Svijest   Svijest - Page 2 Icon_minitimesri svi 25, 2016 10:32 am

Galileo Galilei je napisao/la:
Puno toga ste napisali. Mnogi veličaju ljudsku rasu, kao jedinu vrijednu života, jer eto imaju samosvijest.
Ako je tako, zašto ljudski rod nije svjestan zla koje nanosi prirodi i na kraju krajeva i sebi.

Toliko o ljudskoj veličini.

Svijest - Page 2 Covek
imagehost
[Vrh] Go down
Sponsored content





Svijest - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Svijest   Svijest - Page 2 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Svijest
[Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Kolektivna svijest

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Filozofija-
Forum(o)Bir: