Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 HOROSKOP – istina ili LAŽ?

Go down 
+8
Alpha
Jedi Mind Tricks
2pac
Deti
wanderer
tinityrannical
Kahali
Blue star
12 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Blue star
Prašina



Male
Capricorn Broj postova : 7
Registration date : 29.11.2012

HOROSKOP – istina ili LAŽ? Empty
PostajNaslov: HOROSKOP – istina ili LAŽ?   HOROSKOP – istina ili LAŽ? Icon_minitimečet lis 24, 2013 3:26 pm

Jeste li vi jedan-na od onih koji horoskop uzimaju vrlo ozbiljno?

Ono na što se pokušava upozoriti jest koliki utjecaj zapravo horoskop može imati na čovjeka. Svi znamo koliko je psiha važna u našem svakodnevnom životu i koliko stvari koje napravimo proizlazi od naše psihe.


Ako smo uvjereni u nešto i vjerujemo da će se to dogoditi, tada će se najvjerojatnije i dogoditi. Ako u dnevnom horoskopu stoji da će nam taj dan prevladavati negativna energija, vi to ne morate uzeti zdravo za gotovo, zapravo imate puno više kontrole nad svojim životom nego što zapravo mislite.

Nažalost postoje ljudi koji se u potpunosti povode za onim što im piše.

Iako su već odlučili što će danas raditi, oni se prepuštaju predviđanjima koja mogu biti sve samo ne onakva kakvim su prikazana. Smatram da nema ništa loše u tome da si skratimo vrijeme čitajući dnevni horoskop na zadnjoj stranici u novinama, ali da to uzmemo kao dozu zabave i razbibrige a ne nešto na čemu ćemo temeljiti svoje odluke.

Postoji opasnost kada dopuštamo drugima da utječu na nas kao jedinke. Ako nam horoskop za danas kaže da ćemo naci pravu ljubav, super! Činjenica je da ćemo naći pravu ljubav, danas, sutra, prekosutra, to nitko ne može utvrditi 100% da će baš biti danas.

Ako očekujete da će vam horoskop reci vaše dobitne brojeve i da danas morate igrati jer je vaš sretan dan, odustanite odmah jer tko od nas može točno predvidjeti, mislim precizirati događaje baš taj dan.

Nije nemoguće da se to i dogodi, ali onda se postavlja pitanje da li je to zapravo sudbina ili je netko stvarno utjecao na naše događaje. Dakle, smatram da nema ništa loše u tome da čitamo  horoskop i da si malo kratimo vrijeme s predviđanjima za taj dan. Ono na što pokušavam skrenuti pažnju je da uvijek imate na umu da sami utječemo na svoje odluke bile one dobre ili loše.

Činjenica je da ljudi koji inače pozitivno razmišljaju u životu, na neki način prizivaju dobre stvari koje im se događaju, jer pozitivna energija za sobom vuče samo dobre stvari.

Što mislite zašto su se neki ljudi brže oporavili a bolovali su od iste bolesti?

Zato što su čvrste osobe koje ne daju stvarima oko sebe da utječu na njih i zato što vjeruju u pozitivno.

Da li je horoskop laž ili ne, to trebate sami procijeniti, jer kao što smo rekli svi smo gospodari svojih djela.
[Vrh] Go down
Kahali
PraGlodavac
Kahali


Male
Capricorn Dragon
Broj postova : 584
Age : 47
Registration date : 19.10.2011

HOROSKOP – istina ili LAŽ? Empty
PostajNaslov: Re: HOROSKOP – istina ili LAŽ?   HOROSKOP – istina ili LAŽ? Icon_minitimečet lis 24, 2013 11:34 pm

Postoji tema (sa zapravo istim pitanjem) i 10-ak 20 stranica postova o ovome;
    Ne znam dali ti se ne svidja ta tema ali na njoj se na nekoliko stranica diskutira (prilično u detalje)  o svemu (počevši od 'slobodne volje' pa do mikro-makrokozmičkih korespodencija i determiniranog univerzuma i nelokalnsoti);
     Tema je "U horoskop vjerujem" čini mi se pa sada ne znam dali možda želiš friške osvrte novih ljudi ili nisi primjetio da postoji stara tema istog pitanja ...
... u svakom slučaju meni je ova tema uvijek zanimljiva jer zapravo postoji prilično jasan (iako pomalo komplexan oficijelni i znanstveni odgovor koji je nastao kao nusprodukt experimenata sa morfičkim rezonancama i kao nusprodukt experimenta u seriji extended mind koja se ne bavi direktno Astrologijom ali se baveći se glavnom temom otvorila prostor za stvarni i materijalni dokaz ovog pitanja pa je tako posmatrajući čak i mainstream znanost na ovaj način (iako iz sub branše mikrobiologije potvrdio i afirmirao Astrologiju kao puno više moguću nego ne);
Naravno ne pričam o novinama i tim vrstama "horoskopa" već o pravoj doktrini astrologija i astronomije ujedinjene pod kapom Jhotish-a ili neke druge jake astrološke tradicije.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

HOROSKOP – istina ili LAŽ? Empty
PostajNaslov: Re: HOROSKOP – istina ili LAŽ?   HOROSKOP – istina ili LAŽ? Icon_minitimepet lis 25, 2013 12:04 am

U svakom slučaju da, ako govorimo o takozvanom općem dnevnom horoskopu koji čitamo po novinama, odgovor je da je on totalno bezvezan i neupotrebljiv, konačno neistinit jer je neprimijenjiv na individuu.
Ukratko, jedino ono što nazivamo natalnim horoskopom ima težinu (i još neki oblici horoskopa, ali da ne idemo sad u detalje, no uvijek je personalno!) - sve ostalo je jednostavno netočno.
Kad govorimo o natalnom horoskopu, onda je indijski sustav (jyotish) najbolji trenutno dostupni sustav, zapadnjački horoskop je nešto slabiji jer nije baziran na stvarnom izgledu neba, ali još uvijek bolji od slučajnoga.
Međutim, čak ni jyotish ne može dati uvijek točne prognoze iz dva glavna razloga: 1) ljudi često ne znaju točno (barem u minutu) vrijeme rođenja, i 2) mnogo znanja je izgubljeno tijekom vremena, pa iako je glavnina sačuvana, neki detalji više nisu poznati ili su čak kontradiktorni od jednog do drugog izvora.
Kako god bilo, postoji već tema o tome kao što je i Kahali rekao.
[Vrh] Go down
Kahali
PraGlodavac
Kahali


Male
Capricorn Dragon
Broj postova : 584
Age : 47
Registration date : 19.10.2011

HOROSKOP – istina ili LAŽ? Empty
PostajNaslov: Re: HOROSKOP – istina ili LAŽ?   HOROSKOP – istina ili LAŽ? Icon_minitimepet lis 25, 2013 12:29 am

Ima pojedinaca koji znaju (točno i precizno) još uvijek i do danas, nasljediše, kanaliziraše ili ...dobiše tih "mnogo izgubljenih znanja tijekom vremena", na žalost ti ljudi su jako rijetki, ali potpuno sam uvjeren za jednog ovdje kod nas u hrvatskoj kojeg današnji Astrolozi i svrstavaju u kategoriju 3 od poznate zezatorkse 3 kategorija ali koje se iz zezanja stvarno počeše korisiti i u praksi bez obzira na šaljivost naziva... .
U kojem su Prva kategorija
1 "loši astrolozi" (priučeni i slični polu-hobi polu-krivo naučeni...itd);
druga
2 "dobri astrolozi" (posvećeni tome, koriste puno više orudja i planeta kao i detalja i literature... Duporova "Kuharica" indikacija je, obično , da imate posla sa nekim astrologom koji je barem došao do čuvene "kuharice", oni se često bave i dodatnim sustavima kojima se pomažu kod provjeravanja raznih stvari, svega od odredjenih medju-planetarnih ili mikro-dijagnostika recimo kao i u konačnim obrazloženjima i izradi neke "finije karte" .. Oberon 5, I ching, PcS isličnii
treća:
3. Klaudio Žic (čovjek je užasno "smiješan"i vrlo čudan, zapravo teška frikologija, svirao je čak davno u Parafima gitaru,,,,od 1997.me godine o danas izdaje preko 250 knjiga u elektronskom formatu na lulu.com .. tamo su još uvijek čini mi se, a koje se sve bave isključivo astrologijom, astronomijom, RtRRT, 22 Zodiacal Constelations i 16 istočnih ascendenata; "Personal Cosmic secretary" tehnici čiji je on takodjer autor.. još su tamo, neke su i besplatne)
Znam ga preko 15 godina ali što više i duže znam tog čovjeka to ga manje znam....
[Vrh] Go down
tinityrannical
PraGlodavac
tinityrannical


Female
Cancer Rooster
Broj postova : 749
Age : 30
Location : Depths of Hell
Registration date : 19.02.2011

HOROSKOP – istina ili LAŽ? Empty
PostajNaslov: Re: HOROSKOP – istina ili LAŽ?   HOROSKOP – istina ili LAŽ? Icon_minitimesub lis 26, 2013 7:28 pm

Blue star je napisao/la:



Ako smo uvjereni u nešto i vjerujemo da će se to dogoditi, tada će se najvjerojatnije i dogoditi. Ako u dnevnom horoskopu stoji da će nam taj dan prevladavati negativna energija, vi to ne morate uzeti zdravo za gotovo, zapravo imate puno više kontrole nad svojim životom nego što zapravo mislite.

to spada pod "self ful filling prophecy" u pshiologiji.
Self ful filling prophecy je smetnja komunikacije po 3. axiomu od watzlawicka - kontekst tu je krivi (nema veze sa komunikacijom) ali je "error" slican ovome sto si rekao.
Kada nas netko stalno pokusaje ubijediti u nesto (npr.  temporalno: "bas nemas srece danas" ili primitivno "permanentno": "ti si budala") to se manifestira u nas um i prije ili poslije smo ubijedeni u to.
Imaju cak i paralele, izmedu nekih stvari sto mi ni ne mozemo manipulirati (kao npr. da stvarno nemamo cijeli dan srece; zato sto je nasa percepija sad manipulirana i tome dajemo paznju).
Self ful filling prophecy je pokusaj izazvati ponasanje koje odgovara tvrdnji.
("Ti si glup") ("Nesto lose ce ti se dogoditi") -> percepcija je manipulirana.

Ali ja ne vjerujem u horoskop, zato sto nisu svi ljudi isti. :)
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

HOROSKOP – istina ili LAŽ? Empty
PostajNaslov: Re: HOROSKOP – istina ili LAŽ?   HOROSKOP – istina ili LAŽ? Icon_minitimeuto lis 29, 2013 12:50 am

Imam par pitanja generalno vezana za horoskop i uopšte predviđanje ljudske budućnosti, osobina i sl. posmatranjem rasporeda određenih nebeskih tijela.

Prvo, ako znamo tačno vrijeme, mjesto rođenja/začeća i ostale faktore i te informacije iskoristimo da bi korištenjem izračuna kretanja i pozicije nebeskih tijela odredili neki inače teško odredljiv podatak (npr. nečiju budućnost), da li to djeluje i u suprotnom smjeru? Mislim, da li se određivanjem pozicije nekih tijela može doći do konkretna osobe? Ili izračuna neka nečija budućnost, a potom se obrnutim procesom dođe do osobe kojoj ta budućnost pripada?

Drugo, u jednom hipotetskom slučaju, koji će vjerovatno u budućnosti biti više stvaran a manje hipotetski - kako odrediti nečiji horoskop ako se rodio u vasionskom brodu koji se kreće velikom brzinom kroz interstelarni prostor? Ili ako se nalazi van galaksije? Npr. tačno na sredini između Mliječnog Puta i Andromede? Da li bi u tom slučaju, neki uber-horoskopaš mogao da manipulira svojom budućnosti jednostavnim prelaskom sa jednom planeta na drugi, od jednog sazviježđa do drugog? Ako shvaćate šta hoću reći? ;)
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

HOROSKOP – istina ili LAŽ? Empty
PostajNaslov: Re: HOROSKOP – istina ili LAŽ?   HOROSKOP – istina ili LAŽ? Icon_minitimeuto lis 29, 2013 1:10 am

Odgovor na prvo pitanje: teoretski da, ali praktično vrlo teško.
Jedino što se može napraviti su manje korekcije kad znamo okvirno vrijeme rođenja, ali ne znamo točno, pa onda na temelju preciznih karakteristika horoskopa pronađemo točno vrijeme. To su korekcije na razini minuta i potrebne su nam samo onda kad su nam dani netočni ili nedovoljno detaljni podaci. Ovo o čemu ti govoriš bi išlo samo u teoriji, kombinacija je previše da bi to mogli stvarno napraviti.

Odgovor na drugo pitanje: nikako, trebamo dobiti na raspolaganje druge indikatore. Orijentiranost prema drugim galaksijama ili nekim drugim udaljenim zvijezdama. Hipotetski gledano, i to je moguće, ali praktično gledano, trenutni horoskop nam je dan kao alat za predviđanje i deskripciju dok se nalazimo ovdje na Zemlji.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

HOROSKOP – istina ili LAŽ? Empty
PostajNaslov: Re: HOROSKOP – istina ili LAŽ?   HOROSKOP – istina ili LAŽ? Icon_minitimesub stu 02, 2013 9:20 pm

Ok, onda može još jedno pitanje: kako i na koji način upotrijebiti ta nebeska tijela u svrhu izrade horoskopa, kad svjetlost sa većine tih tijela putuje decenijama i stotinama i hiljadama godina do nas?Tako da njihove pozicije nikad nisu tačno određene, nikad se ne nalaze tamo gdje se vide. Mi vidimo svjetlost koju su NEKAD emitirale, ali ne vidimo, ne možemo vidjeti sama tijela (zvijezde).
[Vrh] Go down
wanderer
Majmun
wanderer


Male
Cancer Cat
Broj postova : 1462
Age : 36
Registration date : 24.05.2010

HOROSKOP – istina ili LAŽ? Empty
PostajNaslov: Re: HOROSKOP – istina ili LAŽ?   HOROSKOP – istina ili LAŽ? Icon_minitimepon stu 04, 2013 3:05 am

Archangel je napisao/la:
Ok, onda može još jedno pitanje: kako i na koji način upotrijebiti ta nebeska tijela u svrhu izrade horoskopa, kad svjetlost sa većine tih tijela putuje decenijama i stotinama i hiljadama godina do nas?Tako da njihove pozicije nikad nisu tačno određene, nikad se ne nalaze tamo gdje se vide. Mi vidimo svjetlost koju su NEKAD emitirale, ali ne vidimo, ne možemo vidjeti sama tijela (zvijezde).
Nelokalnost Arc, ili princip univerzalne svijesti :) Svaka promjena unutar našeg psiho/energetskoga sustava djeluje na sve druge objekte u univerzumu, svaka promjena nekog objekta u univerzumu, djeluje na nas... Mi ne moramo vidjeti ništa ali nešto u nama u trenutku rođenja osjeća/prima vibracije nestalih zvijezda. Sve bliske/slične frekvencije novorođenog djeteta i nestalih svijetova u tom trenutku se nalaze u ''fazi'' iliti konstruktivnoj interferenciji zubi
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

HOROSKOP – istina ili LAŽ? Empty
PostajNaslov: Re: HOROSKOP – istina ili LAŽ?   HOROSKOP – istina ili LAŽ? Icon_minitimesri stu 06, 2013 1:54 am

wanderer je napisao/la:
Archangel je napisao/la:
Ok, onda može još jedno pitanje: kako i na koji način upotrijebiti ta nebeska tijela u svrhu izrade horoskopa, kad svjetlost sa većine tih tijela putuje decenijama i stotinama i hiljadama godina do nas?Tako da njihove pozicije nikad nisu tačno određene, nikad se ne nalaze tamo gdje se vide. Mi vidimo svjetlost koju su NEKAD emitirale, ali ne vidimo, ne možemo vidjeti sama tijela (zvijezde).
Nelokalnost Arc, ili princip univerzalne svijesti :) Svaka promjena unutar našeg psiho/energetskoga sustava djeluje na sve druge objekte u univerzumu, svaka promjena nekog objekta u univerzumu, djeluje na nas... Mi ne moramo vidjeti ništa ali nešto u nama u trenutku rođenja osjeća/prima vibracije nestalih zvijezda. Sve bliske/slične frekvencije novorođenog djeteta i nestalih svijetova u tom trenutku se nalaze u ''fazi'' iliti konstruktivnoj interferenciji zubi
A, tako znači... Hvala na objašnjenju! Sad znam isto što sam znao i prije... cerek

Ja bi na to rekao da, čak i kad bi sve to uzeo kao 100% tačno, i dalje ostaje neodgovoreno pitanje - kako odrediti stvarne pozicije zvijezda? Ti na to kažeš:
Citat :
Mi ne moramo vidjeti ništa ali nešto u nama u trenutku rođenja osjeća/prima vibracije nestalih zvijezda.
a ja na to tvoje kažem dvije stvari. Prvo, poznato je da nikakva informacija ne može putovati brže od brzine svjetlosti (kvantno preplitanje nije primjer koji se može tumačiti kao prenos informacije) i drugo, i dalje ne znamo gdje se te zvijezde nalaze u trenutku kad "osjetimo vibracije" (ma kakve one bile), osjetili bi da postoje, i možda i iz kojeg pravca dolaze, ali ne i gdje se nalaze. 8) Nekako sumnjam da su drvene civilizacije koje su pravile horoskope uzimale Kvantnu Teoriju i Teoriju Relativnosti u obzir.
[Vrh] Go down
wanderer
Majmun
wanderer


Male
Cancer Cat
Broj postova : 1462
Age : 36
Registration date : 24.05.2010

HOROSKOP – istina ili LAŽ? Empty
PostajNaslov: Re: HOROSKOP – istina ili LAŽ?   HOROSKOP – istina ili LAŽ? Icon_minitimesub stu 09, 2013 4:36 am

Archangel je napisao/la:
A, tako znači... Hvala na objašnjenju! Sad znam isto što sam znao i prije... cerek

Ja bi na to rekao da, čak i kad bi sve to uzeo kao 100% tačno, i dalje ostaje neodgovoreno pitanje - kako odrediti stvarne pozicije zvijezda?
Ovo je u principu zagovaranje koncepta lokalnosti, gdje se sve svodi na praktičnu mogućnost djelovanja samo na one objekte koji mogu biti u mjerljivom djelokrugu. Ja ipak mislim da sam  gore odgovorio bitno, a to je , nelokalnosti ili djelovanje na daljinu odnosno izravna interakcija dvaju čestica koje su odvojene u prostoru bez razumljivog mehanizama dijelovanja .
Archangel je napisao/la:
Ti na to kažeš:
''Mi ne moramo vidjeti ništa ali nešto u nama u trenutku rođenja osjeća/prima vibracije nestalih zvijezda''.
a ja na to tvoje kažem dvije stvari. Prvo, poznato je da nikakva informacija ne može putovati brže od brzine svjetlosti (kvantno preplitanje nije primjer koji se može tumačiti kao prenos informacije)
U kvantnom zaplitanju, čestice nisu nezavisne jedna od druge nego su u interakciji jedna sa drugom. Zaplitanje je prizvod kvantne superpozicije,  temeljnog načela  kvantne mehanike, koja kaže, da je fizički sustav, kao što je čestica postoji dijelom u svim svojim pojedinim teoretski mogućim stanjima  istovremeno, ali kad se mjeri i promatra, to daje rezultat koji odgovara samo jednom od mogućih stanja. Njegov par ma gdje bio ostaje u korelacija između njihovih valnih funkcija, kao što su nekad bili dio iste valne funkcije koja nije bila poremećena prije nego što jedna od  čestica bila mjerena.
Archangel je napisao/la:
i drugo, i dalje ne znamo gdje se te zvijezde nalaze u trenutku kad "osjetimo vibracije" (ma kakve one bile), osjetili bi da postoje, i možda i iz kojeg pravca dolaze, ali ne i gdje se nalaze. 8) Nekako sumnjam da su drvene civilizacije koje su pravile horoskope uzimale Kvantnu Teoriju i Teoriju Relativnosti u obzir.
Nije ni bitno gdje se zvijezda nalazila u trenutku dok primamo energiju (informaciju/vibraciju) iste, putem svijetlosti/energije koja od nestale zvijezde još uvijek dolazi do primatelja. Bitna je energija (svjetlosti/vibracija) koja  se usklađuje sa vibracijom primatelja. Jednostavno rečeno tu se radi o interakciji energije i materije, ma gdje one (energija/materija) bile. Drevne civilizacije su znale da sve što postoji posjeduje energiju koja vibrira određenom frekvencijom.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

HOROSKOP – istina ili LAŽ? Empty
PostajNaslov: Re: HOROSKOP – istina ili LAŽ?   HOROSKOP – istina ili LAŽ? Icon_minitimened stu 10, 2013 12:37 am

Archangel je napisao/la:
Ok, onda može još jedno pitanje: kako i na koji način upotrijebiti ta nebeska tijela u svrhu izrade horoskopa, kad svjetlost sa većine tih tijela putuje decenijama i stotinama i hiljadama godina do nas?Tako da njihove pozicije nikad nisu tačno određene, nikad se ne nalaze tamo gdje se vide. Mi vidimo svjetlost koju su NEKAD emitirale, ali ne vidimo, ne možemo vidjeti sama tijela (zvijezde).
Dosta toga ti je @wanderer rekao, ali budući da si meni pretpostavljam uputio pitanje, probat ću ti odgovoriti.
Znanje koje je dano drevnim ljudima ne potječe s ovog planeta. Ono transcendira klasično znanje o kvantnoj mehanici o kojem @wanderer govori, iako se bazira na njemu.

Zamisli si sve te zvijezde i našu planetu kao jedan veliki mehanizam. Sve u tom mehanizmu ima svoju putanju i svoju brzinu. Da ponovimo: ne postoji direktno djelovanje tih drugih nebeskih tijela na nas (ako zanemarimo gravitacijske utjecaje od kojih su najznačajniji Sunce i Mjesec). To je samo velika slika prostora, lokalnog Svemira.

Ta slika se mijenja tijekom vremena. Principi promjene te slike odgovaraju našoj lokalnoj promjeni kao ljudskog bića na Zemlji. To znači da slika neba u trenutku našeg rođenja predstavlja početnu točku u kojoj se promatra kako će se odvijati naš život.
Svaki od "planeta" u toj slici zapravo je samo jedan od principa djelovanja. Isto vrijedi i za zodijačke znakove, kuće i zvijezde "stajačice". Postoji dakle odnos 1:1 između stanja neba i stanja u našem malom životu. Ključ za dešifriranje tog odnosa dan je starim mudracima, ponajprije u vedskoj kulturi (drevna indijska kultura).

Što to znači? To znači da je naš život određen (do određene mjere), a da se planete i zvijezde mogu iskoristiti kao vodič za upućene kako bi se odredili detalji tog života.

Astronomija samih zvijezda tu nema veze, odnosno ima veze samo kroz prividnu slika neba, a ne uzimanja u obzir da su prošle stotine i tisuće godina otkad je svjetlost sa zvijezde nama došla. Treba se napomenuti da je referentni sustav uvijek naša planeta i da je samo za nju dan ključ.
[Vrh] Go down
Deti
Majmun
Deti


Male
Sagittarius Broj postova : 1743
Location : Dalmacija
Registration date : 29.09.2007

HOROSKOP – istina ili LAŽ? Empty
PostajNaslov: Re: HOROSKOP – istina ili LAŽ?   HOROSKOP – istina ili LAŽ? Icon_minitimened stu 10, 2013 2:15 am

@Mow slučajno sam naletio na jedan zanimljiv post pa ako može tvoj komentar na njegova pitanja.:) 

Link na post
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

HOROSKOP – istina ili LAŽ? Empty
PostajNaslov: Re: HOROSKOP – istina ili LAŽ?   HOROSKOP – istina ili LAŽ? Icon_minitimened stu 10, 2013 2:14 pm

wanderer je napisao/la:
U kvantnom zaplitanju, čestice nisu nezavisne jedna od druge nego su u interakciji jedna sa drugom. Zaplitanje je prizvod kvantne superpozicije,  temeljnog načela  kvantne mehanike, koja kaže, da je fizički sustav, kao što je čestica postoji dijelom u svim svojim pojedinim teoretski mogućim stanjima  istovremeno, ali kad se mjeri i promatra, to daje rezultat koji odgovara samo jednom od mogućih stanja. Njegov par ma gdje bio ostaje u korelacija između njihovih valnih funkcija, kao što su nekad bili dio iste valne funkcije koja nije bila poremećena prije nego što jedna od  čestica bila mjerena.
To je ok, ali si izostavio ono najglavnije: u tom slučaju (quantum entanglement) signal je ono što putuje od čestice A do čestice B kroz kvantni tunel - ali sa sobom ne nosi informaciju, "prazan" je. Čestica B doista promijeni svoje kvantno stanje kad taj signal dođe od čestice A, ali ne dobije ni stanje čestice A ni suprotno njemu - već neko drugo. Moja kontencija je da, kao prvo, pri horoskopskoj predikciji ne posmatraju se kvantna stanja elementarnih čestica već makroskopskih objekata, zvijezda, planeta, planetoida i konstelacija, gdje vrijede drukčija pravila nego u kvantnoj mehanici (iako su zasnovana na njima, logički) - te prema tome nisu primjenjiva i stoga su "null & void", i drugo, horoskop se ne izrađuje osluškivanjem "vibracija" već promatranjem neba, dakle, emitovane svjetlosti.To "osluškivanje vibracija" bi moglo biti paradigma (i mislim da i jest) za neke druge metode predikcije, kao ESPN, vidovitost, i slično - ne i horoskopa.

Neovisno o tome da li neka zvijezda, planet ili konstelacija zvijezda šalje nekakav signal (ili "vibraciju", ako hoćeš) koju osoba primi u trenutku rođenja/začeća, velik je put od tog signala do praktički primjenjivih predikcija koje se tiču, recimo, nečijeg ljubavnog života na primjer. Astrologija je umjetnost koja pokušava da pređe taj put, ali zasnovana je na vizuelnoj interpretaciji stanja neba koje ne postoji.

wanderer je napisao/la:
Bitna je energija (svjetlosti/vibracija) koja  se usklađuje sa vibracijom primatelja. Jednostavno rečeno tu se radi o interakciji energije i materije, ma gdje one (energija/materija) bile.
Ako se energija tih tijela usklađuje sa energijom primatelja, onda bi taj primatelj kasnije određivao položaje, rotaciju, emisiju svjetlosti i životni vijek tih tijela - ne obrnuto. Ako je tako, onda samo treba nekako odrediti energiju primatelja i na osnovu nje određivati astronomske položaje zvijezda i predviđati astronomske fenomene (poput toga kad će neka zvijezda postati supernova).

wanderer je napisao/la:
Drevne civilizacije su znale da sve što postoji posjeduje energiju koja vibrira određenom frekvencijom.
Drvene civilizacije su znale mnogo toga, poput oblika vlastitog planeta i njegovog položaja u svemiru. Njihova kosmologija odlično ilustruje učinkovitost i pouzdanost znanja zasnovanog na "osluškivanju vibracija".

MoW je napisao/la:
Astronomija samih zvijezda tu nema veze, odnosno ima veze samo kroz prividnu slika neba, a ne uzimanja u obzir da su prošle stotine i tisuće godina otkad je svjetlost sa zvijezde nama došla. Treba se napomenuti da je referentni sustav uvijek naša planeta i da je samo za nju dan ključ.

...

Znanje koje je dano drevnim ljudima ne potječe s ovog planeta. Ono transcendira klasično znanje o kvantnoj mehanici o kojem @wanderer govori, iako se bazira na njemu.
Ako sam dobro shvatio (slobodno me ispravi ako nisam), prije ne-znam-koliko-godina/stoljeća našu planetu su posjetili izvanzemaljci i dali su drvenim ljudima ključ za dešifriranje kretanja nebeskih tijela i njihovo korištenje u svrhu predviđanja toka nečijeg života. Je li tako?

Ako nije, zanemari pitanje. Ako jest (makar i približno), onda bi volio da mi razjasniš šta ti misliš kako je moguće da su ti vanzemaljci dali ljudima ključ za dešifriranje astroloških karti (i vjerovatno i prve astrološke karte) a nisu se sjetili da im daju nešto mnogo korisnije, na primjer, antibiotike? I/ili tehnologiju za izradu cjepiva protiv raznoraznih bolesti od kojih je tokom samo pisane istorije pomrlo više ljudi nego u svim ratovima ikad vođenim na ovoj planeti - zajedno? Ili jednostavno da kažu:

"Vi ljudi, vi se nalazite na jednom planetu koji zovete Zemlja, koja je okrugla oblika i kruži oko zvijezde koju zovete Sunce zajedno sa svim ostalim planetima koje vidite golim okom i još dva koje ne možete vidjeti jer su previše udaljeni. Ako vas zbunjuje to što je Zemlja okrugla i pitate se kako to da oni koji su ispod vas ne padnu sa nje, to je vrlo jednostavno. Zemlja je ta koja privlači sve na sebi prema svom centru silom koju ćete jednog dana nazivati gravitacija, a izvan Zemlje nalazi se bezvazdušan prostor u kojem nema težine, tako da nema ničeg što bi moglo da one "ispod" odlijepi od Zemlje. Oni "ispod" isto misle da ste vi ispod, jer i oni, kao i vi, osjećaju da ih Zemlja, kao i svaki drugi planet, privlači ka svom centru, silom koja opada sa kvadratom udaljenosti od centra..."

Itd, itd...

Takvo nešto, ne nužno tim riječima, ali da jasno sadrži te i takve informacije, tako da ne umiru od straha svaki put kad je pomrčina Sunca ili kad komet prolazi blizu Sunca i vidljiv je sa naše planete.

Umjesto toga, oni su dali ljudima ključ za dešifriranje astroloških karti. Kako to?

Deti je napisao/la:
@Mow slučajno sam naletio na jedan zanimljiv post pa ako može tvoj komentar na njegova pitanja.:) 

Link na post
Ja bi to isto volio čuti, posebice na ova pitanja:

1. "Napravimo malu analogiju. Zamislite da netko kaže kako pozicija svih jumbo jetova u svijetu u trenutku kada se rodi beba, će imati određen efekt na dječji karakter ili budućnost. Štoviše, jedan "jet-olog" besplatno će izraditi na kompjuteru kartu koja pokazuje pozicije aviona u točno određenom trenutku i interpretirati kompleksan oblik pozicija aviona kako bi nam pojasnio njihov utjecaj na naš život. Bez obzira kako "znanstvena" ili kompleksna ta karta bila, svatko imalo skeptičan bi vjerojatno upitao "jet-ologa" neka radije oštrija pitanja o tome zašto pozicije svi tih aviona imaju veze sa nečijim karakterom ili zbivanjima koja oblikuju čovjekov život."

Napravimo JOŠ jednu analogiju. Recimo, odrediti položaje svih ljudi na planeti. Naposljetku, mislim da bi to bilo puno lakše racionalno opravdati (na osnovu teorije determinističkog haosa), nego položaje zvijezda. Ili, da zadržimo analogiju, napraviti "konstelacije" ljudi slične konstelacijama zvijeda. Ili konstelacije svih kuća i zgrada... :)

2."Na primjer, psiholog Bernard Silverman sa Michigan State univerziteta je promatrao statistike 2,978 brakova i 478 razvoda u godini 1967 i 1968, da provjeri dali su "kompatibilni" astrološki znakovi više ostajali u braku. Ustanovio je da ne postoji uzajamna zavisnost - kompatibilni i nekompatibilni znakovi su se vjenčali i razvodili podjednako često. U drugom testu, osoblje geoloških istraživanja U.S. Geological Survey analiziralo je 240 predviđanja potresa od strane 27 astrologa i ustanovili su da su manje precizni nego da je netko išao nasumce pogađati ! Tako je završio i svaki drugi test."

Dakle, testirano je eksperimentom, i rezultati su pokazali da hipoteza ne stoji? Zanimljivo... ;)


Zadnja promjena: Archangel; ned stu 10, 2013 3:55 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

HOROSKOP – istina ili LAŽ? Empty
PostajNaslov: Re: HOROSKOP – istina ili LAŽ?   HOROSKOP – istina ili LAŽ? Icon_minitimened stu 10, 2013 2:42 pm

@Deti Naravno. Ono što mogu iščitati iz njegovog posta je frustracija neznanjem takozvanih "astrologa" kao i frustracija generalnom populacijom koja to znanje upija.
U nekim konstatacijama se potpuno slažem s autorom teksta, a u nekima se dijametralno razlikujem.
Budući da ne volim pisati duge postove, probat ću odgovoriti na samo neka od tamo navedenih pitanja, pa poslije možemo dodati druga.
Dakle, krenimo...

Citat :
Zašto je trenutak rođenja, umjesto trenutka stvaranja tako važan za proračun horoskopa. Kako bismo shvatili ovo, valjalo bi znati, da kada se je prije par tisuća godina pojavila astrologija, trenutak rođenja smatrao se je nekim posebnim (čarobnim) trenutkom. Ali danas dobro znamo da je rođenje samo kulminacija devetomjesečnog, komplicirano organiziranog razvoja života unutar maternice. Mnogi aspekti dječjeg karaktera se pojavljuju još prije rođenja.
Razlog zbog kojeg astrolozi još uvijek odabiru trenutak rođenja ima malo toga sa astrološkom "teorijom". Jednostavna činjenica za to je da gotovo svakoga možete pitati za njegov trenutak rođenja - ali teško (odnosno nekulturno) je pitati za trenutak nečijeg stvaranja.
Rođenje nije smatrano čarobnim trenutkom. Međutim, ono je smatrano značajnim trenutkom i uzimalo se kao referentnim, početnim stanjem čovjeka. U drevnoj Indiji, smatralo se da je prvi udah trenutak koji se treba zapisati jer tada počinje pravi život. To ima više ili manje smisla u današnje doba. Trenutak stvaranja je nepouzdan trenutak jer se ne zna kad je točno nastupio. Parovi se uobičajeno seksaju najmanje 2-3 puta u ovulacijskim danima i ne može se znati pouzdano kad je začeće nastupilo.
Natalni horoskop (đanma kundali) je dan kao jedna od najtočnijih tehnika za određenu osobu. To nije jedina tehnika, ali je najpreciznija.

Citat :
"Ozbiljni" astrolozi tvrde da se utjecaj svih glavnih planeta Sunčevog Sutava mora uzeti u proračun, kako bismo dobili točan horoskop. Ali bilo tko, tko pozna povijest astronomije dobro zna da daleki planeti - Uran, Neptun i Pluton - nisu bili otkriveni do godine 1781, 1846 i 1930. Dakle, nisu li onda svi horoskopi rađeni do godine 1930-te pogrešni ? Naime, jedan planet je do tada falio u proračunu.
To je novokomponirana teorija. Tradicionalni i vrlo točni horoskopi dobivani su samo koristeći tradicionalno poznate planetarne principe (princip Merkura, princip Venere, princip Marsa, princip Jupiter, princip Saturn, princip Mjeseca, princip Sunca i principe Južnog i Sjevernog Mjesečevog čvora). Dakle, nema potrebe uzimati u obzir i druge planetarne principe jer je i ovako mogućnosti strahovito puno. Odgovor je stoga: ne, nisu svi horoskopi rađeni do 1930. pogrešni niti su horoskopi rađeni od tada do danas točniji. Samo je stvar koliko je astrologu bio poznat ključ odgonetavanja karte neba.

Citat :
Sve sile na daljinu koje poznajemo u Svemiru, slabe sa udaljenošću (gravitacija je odličan primjer). Međutim astrolozima je potpuno nebitno dali je Mars u promatranom trenutku sa iste strane Sunca kao mi (dakle nama relativno blizu) ili je pak skroz na drugoj strani - astrolozima je njegov utjecaj jednak.
To je točno. To je zato što se ne promatra gravitacijski utjecaj nego se promatra samo slika neba. Pozicije planeta samo koincidiraju sa životom pojedinca slično kao što se događa i u satnom mehanizmu između pojedinih komponenata, samo na finijoj razini.

Citat :

Ako pak astrološki utjecaj ne ovisi o udaljenosti, zašto onda ne uzmemo u obzir utjecaj drugih zvijezda ili galaksija u naš proračun ? Koliko je nepotpun horoskop ako smo izostavili utjecaj Siriusa ili Andromedine galaksije ? (Naravno, nikada ne bismo mogli izraditi takav horoskop, gdje bi bio uzet u obzir utjecaj svakog objekta).
Zato što nam takvo znanje nije dano. Mi ga sami ne možemo saznati (osim ako izuzmemo mogućnost toliko proširenog stanja svijesti kakvog su imali drevni mudraci :) ). Mi također ne možemo znati koliko je horoskop potpun ili nepotpun jer nemamo nijednu poznatu referencu na to kako se stvari zaista odigravaju.

Citat :

Nakon par tisuća godina izučavanja i usavršavanja, različite škole astrologije se još uvijek međusobno ne slažu kako izraditi horoskop, a posebno kako ga interpretirati. Možete si izraditi horoskop, i dati da vam ga pročitaju različiti astrolozi isti dan, ali dobiti ćete potpuno različita predviđanja, interpretacije i prijedloge. Ako je astrologija znanost - kako astrolozi tvrde - pa bilo bi za očekivati da se već nakon toliko godina sličnih eksperimenta ili proračuna dođe do približno istih ili sličnih međusobnih rezultata.
Većina će se ozbiljnih astrologa složiti da astrologija nije znanost. Možda je nekad i bila, no danas ona to nije. U najboljem slučaju, ona je umijeće, no uglavnom sve se svodi na tehniku.

Citat :

Međutim danas, kada su svemirski brodovi doputovali do planeta i istražili ih do određenih detalja, naš pogled na svemir je mnogo drugačiji. Znamo da su planeti drugi svjetovi, zvijezde druga Sunca - fizička tijela koja su jako daleko i potpuno nezainteresirana za dnevna zbivanja malih stvorenja na našem malom planetu. Nikakva doza znanstvenog žargona ili kompjuteriziranih kalkulacija od strane astrologa ne može prikriti centralni problem kod astrologije - ne možemo pronaći nikakav dokaz mehanizma po kojemu nebeski objekti mogu utjecati na nas i to na tako specifičan i osoban način.
Pa niti nema mehanizma. Barem ne u klasičnom smislu. Nema subjektivnih i specifičnih utjecaja. Ako izuzmemo gravitaciju Sunca i Mjeseca, nema utjecaja stvarnih planeta i zvijezda na nas same. Barem ne značajnih. To je samo slika koja ukazuje na to kako se stvari mijenjaju u ciklusima tijekom vremena. Sve u prirodi postoji u ciklusima. Sve ima svoj razvoj, vrhunac, zalazak i stagnaciju. Sve se ponavlja u malo izmijenjenim prilikama. Osnovni principi ostaju isti gotovo neovisno o vremenu. Barem ovih par tisuća zadnjih godina je zanemarivo kad razmatramo stelarne promjene.

Citat :

Neki astrolozi tvrde kako i dalje postoje neke nepoznate sile koje predstavljaju astrološki utjecaj. Pretpostavimo da im damo prednost i pretpostavimo da postoji nešto što nas veže sa nebom, čak i ako ne znamo što je to. Ako je to tako, onda se astrološka predskazanja mogu jako lako testirati. Primjerice, ako astrologija kaže da su Djevica i Strijelac nekompatibilni znakovi - onda možemo pogledati u zapise tisuća brakova i razvoda - dakle, trebali bismo vidjeti više Djevica-Strijelac razvedenih parova te istih koji su se vjenčali.
To su gluposti. Sve tako općenite tvrdnje kao što su kompatibilnost znakova u kojima se nalazilo Sunce u trenutku rođenja su apsurdne. Tu igra toliki niz faktora da je to za neiskusnog promatrača u horoskopu to nadasve zapanjujuće. A i za nas koji nešto znamo to je još uvijek zastrašujuće. To je prekompleksno da bi se tvrdilo tako nešto. Horoskopi su uvijek osobni. Takve generalizacije padaju vrlo lako u vodu.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

HOROSKOP – istina ili LAŽ? Empty
PostajNaslov: Re: HOROSKOP – istina ili LAŽ?   HOROSKOP – istina ili LAŽ? Icon_minitimened stu 10, 2013 2:55 pm

Archangel je napisao/la:
Ako sam dobro shvatio (slobodno me ispravi ako nisam), prije ne-znam-koliko-godina/stoljeća našu planetu su posjetili izvanzemaljci i dali su drvenim ljudima ključ za dešifriranje kretanja nebeskih tijela i njihovo korištenje u svrhu predviđanja toka nečijeg života. Je li tako?
Ako nije, zanemari pitanje. Ako jest (makar i približno), onda bi volio da mi razjasniš šta ti misliš kako je moguće da su ti vanzemaljci dali ljudima ključ za dešifriranje astroloških karti (i vjerovatno i prve astrološke karte) a nisu se sjetili da im daju nešto mnogo korisnije, na primjer, antibiotike? I/ili tehnologiju za izradu cjepiva protiv raznoraznih bolesti od kojih je tokom samo pisane istorije pomrlo više ljudi nego u svim ratovima ikad vođenim na ovoj planeti - zajedno? Ili jednostavno da kažu...
Indikacije u Vedama su značajne da bi potvrdile ovu tvrdnju o višestrukim posjetima vanzemljaskih bića.
Što se motivacije tiče, na to ne znam odgovor. U motivaciju takvih bića ne bih se želio petljati. Očito nisu svi imali najbolje namjere.
Ono što znam je to da su drevni narodi Indije znali za to da je Zemlja okrugla, a da su imali i prilično složeno astronomsko znanje. Oni su poznavali i druge planete sunčevog sustava nevidljive golom oku (Uran, Neptun), iako iste nisu bile uključene u horoskop. Poznavali su i precesijski ciklus Zemlje. Znali su i da je cijela Indija nekoć davno bila otok. Odnekud je i to znanje moralo doći. Ako ne od vanzemaljaca, onda je jedini drugi način koji mi je poznat taj da je došao od viših stanja svijesti u koje su mogli ući drevni mudraci (rishiji). Pitanje je samo što je nama prihvatljivije od toga dvoje.

To se sve može iščitati iz drevnih knjiga i epova koji su napisani davno prije nego što je zapadnjačka znanost do toga došla. Kad bi više vremena provodio čitajući takve knjige, a manje misleći da su tadašnji ljudi bili toliki neznalice, možda bi shvatio da mi ne znamo dosta toga što se prije znalo. Naravno, i oni nisu znali dosta toga što mi danas znamo. Pogotovo što se tiče zapadnjačke medicine, antibiotika, kirurgije i sl. Ipak, ayurveda (indijska medicina) je bila značajan dio indijske kulture, unutar koje je bilo ljudi različitih vještina i znanja. Ljude se i prije liječilo. Možda ne tako dobro kao danas, no mislim da je veći problem bila nehigijena i ratovi nego što je sama medicina bila loša.
[Vrh] Go down
2pac
Majmun
2pac


Male
Virgo Broj postova : 1053
Age : 1023
Location : 4life
Registration date : 10.04.2012

HOROSKOP – istina ili LAŽ? Empty
PostajNaslov: Re: HOROSKOP – istina ili LAŽ?   HOROSKOP – istina ili LAŽ? Icon_minitimened stu 10, 2013 8:05 pm

Bića koja su nas posjetila su isto tako u fizičkom stanju kao i mi, prema tome mogu se stvarati samo u fizičkom univerzumu. Siguran sam da postoje multisvemiri i da postoje takvi svijetovi gdje je totalno "ludilo" naspram našega Svemira i takva bića (ako ih mogu uopće nazvati tako) su nezamisliva nama. Izvanzemaljska bića koja su posjetila naš planet mogu prebacivati svijest u druge svijetove isto kao i mi humanoidna bića, ali sigurno je njihov intelekt puno, puno razvijeniji od našega.

Tako da vjerujem da su drevni narodi, dobivali uzvišeno znanje od viših stanja svijesti, odnosno povezivali su se sa drugim univerzumom, drugim svijetovima. Povezivali su se s bićima koja nisu u fizičkom stanju i našem poznatom fizičkom univerzumu.
Mislite li da je Ramanujan dobivao takvo znanje od izvanzemaljaca koji žive u našem Univerzumu?
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

HOROSKOP – istina ili LAŽ? Empty
PostajNaslov: Re: HOROSKOP – istina ili LAŽ?   HOROSKOP – istina ili LAŽ? Icon_minitimepon stu 11, 2013 12:29 am

MoW je napisao/la:
Što se motivacije tiče, na to ne znam odgovor. U motivaciju takvih bića ne bih se želio petljati. Očito nisu svi imali najbolje namjere.
Pa, sad, je li očito ili nije, to je nešto u što opet ja ne bi htio ulaziti. Ipak, ako bi prihvatili hipotezu o drevnim astronautima koji su nekad davno davali neke informacije ljudima, i ako ih je bilo više vrsta, nije nerazumno pretpostaviti i da su njihovi motivi bili različiti i da, shodno tome, nisu svi imali dobre namjere. Da... No, ako to uzmemo kao mogućnost, onda bi morali uzeti u obzir i da je moguće da su pravi autori tih "ključeva" o kojima govoriš spadali u one sa "lošim namjerama": primjera radi, da bi usporili naučni razvoj tih ljudi, učinili ih zavisnim, naivnim i što je moguće glupljim kako bi iz toga ili izvukli neku korist ili se pak sprdali s njima. Pa su prekopali svoje arhive i naišli na astrološke karte sa svog planeta, nešto što su oni sami odbacili prije par hiljada godina, malo ih preuredili i dali domorocima da vide kako će ovi reagovati. Slično su radili i Kavkazijanci (Indo-Evropljani) kad su počeli trgovati sa Indijancima, daš im par staklenih perli i jedno ogledalce, i oni te proglase božanstvom.

Citat :
Ono što znam je to da su drevni narodi Indije znali za to da je Zemlja okrugla,
Kao i Grci... Samo što su Grci to mogli i dokazati u praksi, a Indijci su znali samo ono što je zapisano.

Citat :
a da su imali i prilično složeno astronomsko znanje.
Kao i Sumerani, Vavilonci, Egipćani... Što je logično, obzirom da su većinu vremena provodili gledajući u nebo, mjesto gdje je većina kultura i civilizacija smatrala da je prebivalište bogova i da bogovi komuniciraju sa ljudima pomoću znakova koji su na nebu, stoga su smatrali da je čitanje nebeskih znakova i njihova interpretacija od presudne važnosti za ljudsku egzistenciju.

Citat :
Oni su poznavali i druge planete sunčevog sustava nevidljive golom oku (Uran, Neptun), iako iste nisu bile uključene u horoskop.
...a trebale su biti, zar ne? Mislim ako je ta čitava paradigma/hipoteza sa/o horoskopu tačna? Ako je tačna, to onda znači da ukoliko bi se ta dva planeta izostavila (a striktno govoreći, izostavljala je većinu obzervabilnih tijela samo u našoj galaksiji, i tada i još uvijek izostavlja) da bi proračuni bili pogrešni i da bi davali pogrešne predikcije. A ti su planeti mnogo bliže nego najbliža ekstrasolarna zvijezda, a kamoli neke zvijezde iz nekih od konstelacija i ne bi mogli razumski pretpostaviti da je njihov utjecaj zanemariv. Dakle, radi se o bitnim varijablama. A ako su predikcije tačne unatoč pogrešnim kalkulacijama, to onda znači da je u pitanju konfirmacijski bias i da je uzrok slučajnost. Što onda takođe znači i da je često i pogrešan, ali ako se biraju samo tačne predikcije a pogrešne zanemaruju, mogu shvatiti fascinaciju time. Doduše, ko razmišlja na takav način, on će isto tako čitajući zapise na hijeroglifima doći do zaključka da su Egipćani bili nepobjediivi, nepogrešivi bogovi - samo zato što su nikad nisu zapisivali svoje pogreške i poraze. Ko hoće da bude istinski fer i korektan, on će i jedno i drugo dokumentovati, pa nek činjenice govore same za sebe.

To sve kažem zanemarujući činjenicu da nije tačno da su drevni Indijci znali za Neptun i Uran. Iako je to danas jako popularno tvrditi ipak nije tačno, jer termin "navagraha" koji se spominje ne znači "devet planeta" nego "devet graha", gdje je "graha" definisana kao astronomsko tijelo koje se kreće - dok je definicija planeta astronomsko tijelo koje se kreće oko Sunca. To je bitan detalj. Osim toga, oni su brojali i Sunce i Mjesec, a takođe tu su još i mitski Rahu i Ketu za koje imaju vrlo zanimljivo objašnjenje. Razlog zašto mislim da Rahu i Ketu nisu mogli biti Uran i Neptun leži u tome da možemo biti prilično sigurni da ni Uran ni Neptun nisu glava i tijelo nekog demona koji periodično gutaju Sunce i Mjesec, a osim toga putanje tih tijela ne odgovaraju stvarnim planetima koje danas znamo mnogo bolje nego tada. Na to treba dodati još i podatak da je Pluton izbačen iz definicije planeta i da stoga ionako nema 9 planeta nego 8.

Ko god želi da predstavi Vede kao neki autoritet na području astronomije i astrofizike (ili vanzemaljce koji su je pisali) moraće da se suoči sa mnogobrojnim pitanjima koja se sama nameću...

Citat :
To se sve može iščitati iz drevnih knjiga i epova koji su napisani davno prije nego što je zapadnjačka znanost do toga došla.
Jel to važi samo za Vede ili vrijedi i za Bibliju i Kuran? I dalje: jel se to može gledati i retrogradno? Mislim, apologeti svih tih svetih tekstova tek nakon što se nešto otkrije pomoću nauke i koristeći ispravan naučni metod - kažu: "Da, to smo mi već znali, to je pisalo ovdje..." i onda nađu neki stih iz svoje omiljene svete knjige i interpretiraju ga na način da se doima u skladu sa onim što je poznato nauci, pri tom prikladno zažmirivši na jedno oko na sve one dijelove i stihove koji praktički protivriječe svemu drugom što je otkriveno. Ali, još uvijek čekam da neki od njih da neku predikciju o tek predstojećem otkriću u nauci. Imaju dva alata na raspolaganju (ono što je već zapisano u Vedama i sam horoskop), i koliko se kune u njihovu validnost, bilo koji od njih bi mogao i nezavisno jedan od drugog da ostvari takvu predikciju. Zašto to još uvijek nije učinjeno?

Citat :
Kad bi više vremena provodio čitajući takve knjige, a manje misleći da su tadašnji ljudi bili toliki neznalice, možda bi shvatio da mi ne znamo dosta toga što se prije znalo. Naravno, i oni nisu znali dosta toga što mi danas znamo. Pogotovo što se tiče zapadnjačke medicine, antibiotika, kirurgije i sl. Ipak, ayurveda (indijska medicina) je bila značajan dio indijske kulture, unutar koje je bilo ljudi različitih vještina i znanja. Ljude se i prije liječilo. Možda ne tako dobro kao danas, no mislim da je veći problem bila nehigijena i ratovi nego što je sama medicina bila loša.
Kad bi više vremena provodio čitajući takve knjige, to bi značilo dvije stvari. Prvo, da očito imam viška vremena i nedostatak mašte kako da taj višak iskoristim, i drugo, neprestano bi mi oči izbijale nebrojene kontradikcije i ne-konzistentnosti, kojih, očito, ima. A iz iskustva znam da nešto što ima makar i jednu rupu - ne drži vodu.

Nadalje, ni u kom slučaju ne smatram da su tadašnji ljudi bili neznalice - dobro, po današnjim mjerilima sigurno jesu, u smislu generalne informiranosti o nekim fundamentalnim fizikalnim principima - ali barem ih ne podcjenjujem do te mjere da tvrdim da je sve osim kamenih sjekira dato od strane vanzemaljaca, da nisu ljudi ti koji su izgradili Stonehenge i Piramide već da je morala da se koristi neka ultra-napredna tehnologija koja se, naravno, morala uvesti sa strane. Mislim da su ljudi u najranijim civilizacijama bili genetski kvalitetniji i umnogome i intelektualno superiorniji današnjima, jer su bili bliže svojoj istinkoj prirodi, ljudi koje su od najranijeg djetinjstva kaljeni u praktičnim teškoćama, kao što je, recimo, ostati živ dovoljno dugo za reprodukciju.

Nije li dio o higijeni u drugom paragrafu prvog poglavlja "Uvoda u Medicinu"? Odmah poslije definicije: "Medicina je nauka koja..." :P

No, ipak, ti alieni ili ko je već osmislio ayurvedu nisu našli za bitno da napomenu viruse, bakterije, parazite i generalno - stvari za koje se pouzdano zna da su uzročnici bolesti, nego su umjesto toga govorili da je uzrok imbalans u odnosu um-tijelo i da se to popravlja određenom prehranom. A za to vrijeme virus radi svoje... Neki od biljnih preparata su sigurno bili učinkoviti, ali neki su isto tako bili i opasni po život. Poznato je da mnogi ayurvedski preparati sadrže opasne količine olova, žive i arsena, što je isto tako poznato da izaziva trovanje i smrt. Kao što je američki CDC i otkrio 2004, gdje je 12 ljudi umrlo od trovanja olovom koji je bio sastavni dio ayurvedskih lijekova koje su uzimali.

Tvrdim li da lijekovi koje moderna medicina spravlja nisu opasni? Naravno da ne. Sve je opasno ako se nepravilno uzima. Ali ipak tvrdim, i mislim da je u ovom trenutku više nego jasno i zašto, da Ayurvedska medicina uopšte ne razumije bolest kao pojavu. Ne razumije uzroke, usprkos onome što današnji vedski apologeti i neki "New-Ageri" tvrde. A ako ne razumije uzrok bolesti, onda ni onaj koji je "osmislio" takav pristup bolesti i liječenju nije razumio. Ako su vanzemaljci bili veliki arhitekti te medicine, onda vidim samo dvije mogućnosti:
1. ni oni nisu razumijevali bolest, barem ne ljudsku bolest,
2. razumjeli su šta uzrokuje bolest kod ljudi, ali svejedno nisu podijelili svoje znanje već su ljude naučili pogrešno (što bi onda potpadalo pod onu kateogoriju "oni sa ne baš dobrim namjerama")

Ako su autori bili ljudi, to onda znači da su, pa, bili ljudi - odnosno - da su griješili. Neke stvari su neizbježno pogodili, neke stvari su neizbježno promašili. Dakle, ima tu svega. Ali ono što je najmanje vjerovatno, imajući sve ovo na umu, je da su posjedovali bilo kakav oblik apsolutnog znanja. Apsolutno znanje, po definiciji, isključuje bilo kakvu mogućnost greške. A ovi su griješili. I to u nekim najfundamentalnijim stvarima.
[Vrh] Go down
Jedi Mind Tricks
Majmun
Jedi Mind Tricks


Male
Aquarius Monkey
Broj postova : 1448
Age : 32
Registration date : 10.08.2012

HOROSKOP – istina ili LAŽ? Empty
PostajNaslov: Re: HOROSKOP – istina ili LAŽ?   HOROSKOP – istina ili LAŽ? Icon_minitimepon stu 11, 2013 3:37 pm

Sumerani su znali puno o svemiru, i polozaju razlicitih planeta.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

HOROSKOP – istina ili LAŽ? Empty
PostajNaslov: Re: HOROSKOP – istina ili LAŽ?   HOROSKOP – istina ili LAŽ? Icon_minitimepon stu 11, 2013 11:28 pm

Archangel je napisao/la:
Pa, sad, je li očito ili nije, to je nešto u što opet ja ne bi htio ulaziti. Ipak, ako bi prihvatili hipotezu o drevnim astronautima koji su nekad davno davali neke informacije ljudima, i ako ih je bilo više vrsta, nije nerazumno pretpostaviti i da su njihovi motivi bili različiti i da, shodno tome, nisu svi imali dobre namjere. Da... No, ako to uzmemo kao mogućnost, onda bi morali uzeti u obzir i da je moguće da su pravi autori tih "ključeva" o kojima govoriš spadali u one sa "lošim namjerama": primjera radi, da bi usporili naučni razvoj tih ljudi, učinili ih zavisnim, naivnim i što je moguće glupljim kako bi iz toga ili izvukli neku korist ili se pak sprdali s njima. Pa su prekopali svoje arhive i naišli na astrološke karte sa svog planeta, nešto što su oni sami odbacili prije par hiljada godina, malo ih preuredili i dali domorocima da vide kako će ovi reagovati. Slično su radili i Kavkazijanci (Indo-Evropljani) kad su počeli trgovati sa Indijancima, daš im par staklenih perli i jedno ogledalce, i oni te proglase božanstvom.
Lako moguće da su neki među njima takvi i bili. Kao što znamo, postoji cijeli panteon drevnih bogova, i to ne gledajući samo Indiju. Svaki od njih je imao vlastite začkoljice i nitko od njih nije bio savršeno etičan u smislu u kojem danas do podrazumjevamo.
Međutim, ono što se ne bih složio to je da su astrološke karte neko neispravno znanje. Možda nepotpuno shvaćeno, da. Ali netočno, daleko od toga. Osnovni problem kod prenošenja znanja je komunikacija.
Oni koji poznaju indijski horoskop suglasni su u tome da je znanje na neki način dano starim rišijima. Čak se u osnovnom tekstu o indijskoj astrologiji, Brihat Parashara Hora Shastri (BPHS), daje i ime tog božanstva koji im je dao znanje. Zvao se je Brahma, a on je pak to znanje dobio od drugog božanstva koje se naziva Višnu. Po svemu sudeći, znanje koje su primili prvi mudraci zapisao je mudrac Parashara neodređeno vrijeme nakon primanja samog znanja. Pogreške u komunikaciji mogle su nastati za vrijeme primanja znanja (bez obzira na vrlo razvijenu razinu svijesti tadašnjih mudraca) kao i za vrijeme usmenog prenošenja tog znanja kroz generacije dok nije zapisano. Daljnje pogreške su mogle nastati zbog neprevodivosti pojedinih termina na moderne jezike kao i zbog jednostavnih pogrešaka pri prijevodu.
Konačno, dolazimo da pogrešaka nastalih zbog interpretacije danog znanja, a u to u novije vrijeme pa sve do modernih vremena uzelo velikog maha. Zato postoji više različitih škola indijske astrologije, pa iako se većina slaže u osnovnim stvarima, a mnogim detaljima interpretacije se razlikuju jer nisu dovoljno jasno objašnjene u BPHS-u.
Tu se mislim kriju najveći problemi. Ono što je nekoć bilo samo po sebi jasno drevnim rišijima u njihovom stanju svijesti jednostavno ovako preneseno na papir danas malo kome ima smisla. To je inače stvarno tako. Neki tvrde da danas zapravo malo tko zaista razumije vede. U Indiji danas navodno živi svega par mudraca koji dovoljno razumiju vede da znaju što je Parashara htio reći.

Citat :
Kao i Grci... Samo što su Grci to mogli i dokazati u praksi, a Indijci su znali samo ono što je zapisano.
Točno, samo zaboravljaš da su Grci to saznali tek puno kasnije. I to vjerojatno ne sami od sebe iako se tvrdi suprotno. Vedska kultura je starija preko 2000 godina u odnosu na Grčku, a usporedna sa Sumeranskom, Egipćanskom i Kineskom.

Citat :
...a trebale su biti, zar ne? Mislim ako je ta čitava paradigma/hipoteza sa/o horoskopu tačna? Ako je tačna, to onda znači da ukoliko bi se ta dva planeta izostavila (a striktno govoreći, izostavljala je većinu obzervabilnih tijela samo u našoj galaksiji, i tada i još uvijek izostavlja) da bi proračuni bili pogrešni i da bi davali pogrešne predikcije. A ti su planeti mnogo bliže nego najbliža ekstrasolarna zvijezda, a kamoli neke zvijezde iz nekih od konstelacija i ne bi mogli razumski pretpostaviti da je njihov utjecaj zanemariv. Dakle, radi se o bitnim varijablama. A ako su predikcije tačne unatoč pogrešnim kalkulacijama, to onda znači da je u pitanju konfirmacijski bias i da je uzrok slučajnost. Što onda takođe znači i da je često i pogrešan, ali ako se biraju samo tačne predikcije a pogrešne zanemaruju, mogu shvatiti fascinaciju time. Doduše, ko razmišlja na takav način, on će isto tako čitajući zapise na hijeroglifima doći do zaključka da su Egipćani bili nepobjediivi, nepogrešivi bogovi - samo zato što su nikad nisu zapisivali svoje pogreške i poraze. Ko hoće da bude istinski fer i korektan, on će i jedno i drugo dokumentovati, pa nek činjenice govore same za sebe.

To sve kažem zanemarujući činjenicu da nije tačno da su drevni Indijci znali za Neptun i Uran. Iako je to danas jako popularno tvrditi ipak nije tačno, jer termin "navagraha" koji se spominje ne znači "devet planeta" nego "devet graha", gdje je "graha" definisana kao astronomsko tijelo koje se kreće - dok je definicija planeta astronomsko tijelo koje se kreće oko Sunca. To je bitan detalj. Osim toga, oni su brojali i Sunce i Mjesec, a takođe tu su još i mitski Rahu i Ketu za koje imaju vrlo zanimljivo objašnjenje. Razlog zašto mislim da Rahu i Ketu nisu mogli biti Uran i Neptun leži u tome da možemo biti prilično sigurni da ni Uran ni Neptun nisu glava i tijelo nekog demona koji periodično gutaju Sunce i Mjesec, a osim toga putanje tih tijela ne odgovaraju stvarnim planetima koje danas znamo mnogo bolje nego tada. Na to treba dodati još i podatak da je Pluton izbačen iz definicije planeta i da stoga ionako nema 9 planeta nego 8.
Ali, upravo u tome i je stvar. Govori se o grahama, ne o samim fizičkim tijelima. Utjecaj graha nije fizički. Oni su samo indikatori, principi koji ukazuju na načine kako se ljudski život odvija kroz cikluse. Oni su posrednici karme, ali većina od njih nema direktan fizički utjecaj.
Dakle, Uran i Neptun kao fizički planeti nisu morali biti korišteni u horoskopu budući da su ostale grahe sasvim dovoljne da se pokriju sve mogućnosti. Navagraha je samo naziv za devet graha koje se koriste u horoskopu. To nipošto nije iscrpno znanje o vedskoj astronomiji. To što se Uran i Neptun izrijekom ne spominju u vedskoj astrologiji ne znači da vedska Indija nije za njih znala. Kako uostalom i ne bi kad su njihovi junaci putovali s bogovima u nebeskim lađama posvuda, o čemu nalazimo brojna izvješća u starim spisima? Naš Sunčev sustav bio im je itekako poznat. Rahu i Ketu su također grahe, ali nisu fizički planeti. Nije nužno da graha bude fizički planet. To je samo naziv za principe koji upravljaju životima nesvjesnih, karmom pogođenih ljudi.

Citat :
Jel to važi samo za Vede ili vrijedi i za Bibliju i Kuran? I dalje: jel se to može gledati i retrogradno? Mislim, apologeti svih tih svetih tekstova tek nakon što se nešto otkrije pomoću nauke i koristeći ispravan naučni metod - kažu: "Da, to smo mi već znali, to je pisalo ovdje..." i onda nađu neki stih iz svoje omiljene svete knjige i interpretiraju ga na način da se doima u skladu sa onim što je poznato nauci, pri tom prikladno zažmirivši na jedno oko na sve one dijelove i stihove koji praktički protivriječe svemu drugom što je otkriveno. Ali, još uvijek čekam da neki od njih da neku predikciju o tek predstojećem otkriću u nauci. Imaju dva alata na raspolaganju (ono što je već zapisano u Vedama i sam horoskop), i koliko se kune u njihovu validnost, bilo koji od njih bi mogao i nezavisno jedan od drugog da ostvari takvu predikciju. Zašto to još uvijek nije učinjeno?
Vrijedi naravno i za druge spise, ne samo Vede. Svaka kultura zadržala je dijelove znanja u svojim svetim knjigama. Pa nisu te knjige svete zato što se našlo par ljudi i proglasilo ih svetima. :)
Horoskop nije tu da opisuje sama otkrića do kojih će čovječanstvo doći u fizičkom Svemiru. Ta to je tek jedan mali dijelić ukupnog znanja. Jedino što se može iz horoskopa iščitati je to je li neka osoba sklona znanosti i proučavanju ili je više praktičan tip. Ok, pojednostavio sam to. Može se i bolje od toga i detaljnije, ali ne opet toliko da znaš kakvo će otkriće doći. Samo to da je vjerojatno da će doći do nekog otkrića za tu i tu osobu.

Citat :
Kad bi više vremena provodio čitajući takve knjige, to bi značilo dvije stvari. Prvo, da očito imam viška vremena i nedostatak mašte kako da taj višak iskoristim, i drugo, neprestano bi mi oči izbijale nebrojene kontradikcije i ne-konzistentnosti, kojih, očito, ima. A iz iskustva znam da nešto što ima makar i jednu rupu - ne drži vodu.
A zašto je toliko bitno fokusirati se na kontradikcije umjesto promatrati suštinu poruke? :)
Ne znam, ja jednostavno uživam otkrivati trunke znanja po raznim knjigama, kod kojih je često i 90% toga besmislica. Znanje se nalazi tamo gdje to najmanje očekujemo i skriveno tako da ga nije lako izvući.

Citat :

No, ipak, ti alieni ili ko je već osmislio ayurvedu nisu našli za bitno da napomenu viruse, bakterije, parazite i generalno - stvari za koje se pouzdano zna da su uzročnici bolesti, nego su umjesto toga govorili da je uzrok imbalans u odnosu um-tijelo i da se to popravlja određenom prehranom. A za to vrijeme virus radi svoje... Neki od biljnih preparata su sigurno bili učinkoviti, ali neki su isto tako bili i opasni po život. Poznato je da mnogi ayurvedski preparati sadrže opasne količine olova, žive i arsena, što je isto tako poznato da izaziva trovanje i smrt. Kao što je američki CDC i otkrio 2004, gdje je 12 ljudi umrlo od trovanja olovom koji je bio sastavni dio ayurvedskih lijekova koje su uzimali.
Ok, i to što su se neki otrovali zbog inkompetencije ljekara znači da je pogrešna čitava medicina? :)
Inače, iako uzrok bolesti jesu virusi i bakterije, velika većina njih je nemoćna protiv snažnog imunološkog sustava, onoga koji je "u balansu".
Također, balans se zaista i može popraviti odgovarajućom prehranom. O tome nisu pisali samo istočnjački, već i brdo zapadnjačkih liječnika, nutricionista i biljnih ljekara.
Kaže se da osoba kojoj su um i tijelu i potpunom balansu ne može oboliti. To ima puno fundamentalniju osnovu od one da kad bi mu se dali virusi da ne bi obolio. To znači da takva osoba zapravo neće niti primiti dovoljnu količinu virusa da bi oboljela. Pojednostavljeno, njena karma će biti takva da će uvijek izbjeći oboljenje, pa makar i 99% drugih oko njih poumiralo. :)

Citat :

Ako su vanzemaljci bili veliki arhitekti te medicine, onda vidim samo dvije mogućnosti:
1. ni oni nisu razumijevali bolest, barem ne ljudsku bolest,
2. razumjeli su šta uzrokuje bolest kod ljudi, ali svejedno nisu podijelili svoje znanje već su ljude naučili pogrešno (što bi onda potpadalo pod onu kateogoriju "oni sa ne baš dobrim namjerama")
Mislim da se u konkretnom slučaju radi o kombinaciji ovih mogućnosti. Nisu razumjeli u potpunosti ljudsku fiziologiju, već samo djelomično, a nisu niti bili voljni podijeliti svo znanje onima za koje smatraju da to znanje nisu ni zaslužili. Slično kao što je to i danas, samo na malo drugačiji način organizirano, kroz naše obrazovanje.
Konačno, zašto bi vanzemaljci bili toliko različiti od nas po raznim pitanjima?
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

HOROSKOP – istina ili LAŽ? Empty
PostajNaslov: Re: HOROSKOP – istina ili LAŽ?   HOROSKOP – istina ili LAŽ? Icon_minitimečet stu 14, 2013 3:57 pm

MoW je napisao/la:
Točno, samo zaboravljaš da su Grci to saznali tek puno kasnije. I to vjerojatno ne sami od sebe iako se tvrdi suprotno. Vedska kultura je starija preko 2000 godina u odnosu na Grčku, a usporedna sa Sumeranskom, Egipćanskom i Kineskom.
Najstariji vedski spisi potiču iz sredine drugog milenijuma p.n.e. dok korijeni Antičke kulture sežu do 8. stoljeća p.n.e. Tako da, izuzimajući mogućnost da je vedska kultura starija od samih Veda, dolazimo do razlike od oko 700-tinjak godina. Dvije hiljade godina koje navodiš, prema matematici - znače grešku od 200%. Mlogo si ga omanuo, buraz! :D

Ali, ono što je mnogo bitnije istaknuti je da se jedno ne može ni porediti s drugim. Jedno je reći "Zemlja je okrugla." a posve drugo znati da je okrugla i to dokazati. Na primjer, Eratosten nije doduše prvi pretpostavio sfericitet Zemlje, ali je bio jedan od prvih i definitivno najpoznatiji koji je to empirijski dokazao. NI Grci ni Indijci koji su govorili o sfericitetu Zemlje nisu to znali: bilo je mnogo pretpostavki, najčešća je, naravno, ravna ploča, a poslije nje dolazi valjak i svi drugi oblici - sve u svemu, znanje je znanje, nagađanje je nagađanje. Pomenuti geograf je isto tako vrlo precizno izračunao udaljenost Zemlje od Sunca (a to je bilo u 3. vijeku pne!) i udaljenost Mjeseca od Zemlje, iako je ovo drugo omanuo 200%, ko i ti... ;) Poanta svega toga jeste da je bilo mnogo religija, mnogo doktrina i učenja, mnogo teorija (iako su to zapravo samo hipoteze a ne prave teorije) o prirodi kosmosa, obliku Zemlje, čovjekovom mjestu u svemu tome i da zbog toga se ne treba čuditi ako, od stotina i hiljada tih pokušaja neko nešto i pogodi. Promaši sve ostalo, ali to jedno ipak pogodi. I šta onda? Možemo li reći da je on to znao? Ja ne bi. Sve dok ono što znaš (ili misliš da znaš) ne možeš i dokazati u praksi - to nije znanje. Zašto na časovima matematike nikad ne može proći da, kad ti zadaju neki zadatak, da ti samo napišeš rješenje i da ti priznaju zadatak? Može se desiti da si ti zbilja neki super-genije (ili autist) pa da sav proces računanja izvršiš u glavi a na papir zapišeš samo rezultat, ali, da bi to i dokazao, najprije moraš pokazati taj proces na papiru, da se isključi mogućnost da si slučajno pogodio rezultat ili prepisao ili varao. Ovo je slično tome. Sad, koristeći princip Occamove Britve, šta je vjerovatnije? Da su došli neki vanzemaljci sa super-znanjem o Kosmosu i rekli autorima Veda da je Zemlja okrugla, ili da su ovi pucali u prazno i, eto, desilo se da su pogodili?

Uporedi: LINK

Ponad toga, ovim bih osporio i to da Vede ukazuju na okruglu Zemlju. Vede opisuju Zemlju kao mjesto čije nebo podupiru stupovi (Rigveda, 6.72.2), kao mjesto koje ima četiri ugla i krajeve, (Atharva Veda, 15.7.1, 20.88.1, Rigveda, 1.62.8, 10.58.3, itd.) i nepomična je (Atharva Veda, 9.5.15, 19.32.2 i 9, Rigveda 4.17.4 itd.). Što je, kao što znaš, bila dosta uobičajena slika u to doba. Nisu istoričari tek tako izmislili iz svoje glave da je Indijska astronomija počela zastupati sfericitet Zemlje tek pod helenskim utjecajem i naročito nakon osvajanja Aleksandra Makedonskog. Da jesu, pa, znaš i sam kakva je akademska zajednica, ostali istoričari bi provjerili Vede, vidjeli da su ovi u krivu i ismijali bi ih i izbacili iz svojih krugova kao šarlatane. Nešto slično bi se desilo što se dešava sa onima koji danas tvrde suprotno.

LINK

MoW je napisao/la:
Ali, upravo u tome i je stvar. Govori se o grahama, ne o samim fizičkim tijelima. Utjecaj graha nije fizički. Oni su samo indikatori, principi koji ukazuju na načine kako se ljudski život odvija kroz cikluse. Oni su posrednici karme, ali većina od njih nema direktan fizički utjecaj.
Dakle, Uran i Neptun kao fizički planeti nisu morali biti korišteni u horoskopu budući da su ostale grahe sasvim dovoljne da se pokriju sve mogućnosti. Navagraha je samo naziv za devet graha koje se koriste u horoskopu.
...
Rahu i Ketu su također grahe, ali nisu fizički planeti. Nije nužno da graha bude fizički planet. To je samo naziv za principe koji upravljaju životima nesvjesnih, karmom pogođenih ljudi.
Ali upravo u tome i jeste stvar. Ti si rekao da su poznavali Uran i Neptun. Kao prvo i najvažnije, i Uran i Neptun jesu fizički planeti. Što se tiče ovih "pasulja", njih može biti dvjesta miliona, ali broj fizičkih planeta u našem planetarnom sistemu je ograničen. Glavno da smo raščistili pitanje da "devet graha" nije "devet planeta". Što nas vodi do sljedećeg:

MoW je napisao/la:
To nipošto nije iscrpno znanje o vedskoj astronomiji. To što se Uran i Neptun izrijekom ne spominju u vedskoj astrologiji ne znači da vedska Indija nije za njih znala. Kako uostalom i ne bi kad su njihovi junaci putovali s bogovima u nebeskim lađama posvuda, o čemu nalazimo brojna izvješća u starim spisima? Naš Sunčev sustav bio im je itekako poznat.
Ta tvrdnja nema pouzdanog osnova. U svetim spisima, naročito ako se gleda inter-kulturalno, piše mnogo toga - a sve to je najvećim dijelom glupost do gluposti, neistina do neistine, podivljala mašta ljudi koji, u nedostatku stvarnog znanja, pokušavaju dati ovom Kosmosu neko značenje i neki smisao, pokušavaju makar sebe uvjeriti da ga razumiju, kako bi se manje bojali onog što je nepoznato. Tada su morali tako, nisu imali ništa od ovog znanja koje imamo danas, akumulirano tokom dugih milenijuma, tako da to možemo razumjeti i ne možemo ih potcjenjivati i zamjerati im zbog toga. Ali, kad netko danas, i pored tomova i tomova materijala i dokumenata, eksperimenata i arheoloških predmeta i dalje misli i osjeća kao i oni - e, to je već za zabrinuti se...

Naročito ovo što kažeš "To što se Uran i Neptun izrijekom ne spominju u vedskoj astrologiji ne znači da vedska Indija nije za njih znala". Da, ne znači. Ali, ne znači ni da je znala. S tim da je mnogo, mnogo vjerovatnije da nije nego da jest. Nepostojanje dokaza ipak jeste dokaz nepostojanja (to je ona famozna "Absence of evidence is evidence of absence.") Postoji dobar razlog zašto u logičkom argumentovanju teret dokazivanja leži na onome ko pravi pozitivnu tvrdnju a ne na onome ko je negira. Kad bi ja probao tako razmišljati, mogao bi reći isto tako:

1.To što se u Vedama izrijekom ne spominju elektromagnetni valovi, struja, kompjutori, gravitacija i crne rupe, ne znači da oni nisu znali za njih.
2. Prema tome, vedska Indija je znala za njih.

1. To što ja nemam dokaz da ti nisi dvoglavo čudovište sa tačno šest ticala na desnoj glavi, ne znači da ti to nisi.
2. Prema tome, ti si dvoglavo čudovište sa tačno šest ticala na desnoj glavi.

Ne samo da je to non-sequitur, nego i školski primjer paralogizma.

Citat :
A zašto je toliko bitno fokusirati se na kontradikcije umjesto promatrati suštinu poruke? :)
Ne znam, ja jednostavno uživam otkrivati trunke znanja po raznim knjigama, kod kojih je često i 90% toga besmislica. Znanje se nalazi tamo gdje to najmanje očekujemo i skriveno tako da ga nije lako izvući.
Zašto, pitaš? Pa, de mi reci, kad, na primjer, tražiš vode da se napiješ, jel ideš u Saharu ili do najbližeg potoka? Ili česme, ako već živiš u gradu? Meni nema logike tražiti nešto tamo gdje ga nema, ili ga ima - ali u tragovima. Barem ne bez vraaaaaški dobrog razloga. Mnogo više logike mi ima tražiti podatke na nekom mjestu gdje je 90% informacija "smislica" - nego gdje je 90% besmislica. Al', eto, takav sam ja, čudan do kostiju... :)

Citat :
Inače, iako uzrok bolesti jesu virusi i bakterije, velika većina njih je nemoćna protiv snažnog imunološkog sustava, onoga koji je "u balansu".
To je tačno. Samo, tu su dva problema. Prvo, kad netko već oboli, možeš ti njega balansirati i na nosu ako hoćeš, on je već obolio. Virus je već ušao u tijelo, prihvatio se replikacije, neutralizirao i ubio određene ćelije (ili organe) i jednostavno, napravio haos. Pravi, opipljivi haos. Drugo, jedini način da se on zaustavi je da u tijelu postoji nešto što će ga zaustaviti, ubiti i onda tek krenuti u sanaciju štete. Za mnoge uzročnike bolesti postoji samo jedna ćelija u čitavom tijelu koja ga može zaustaviti. Ona je nosilac imuniteta na taj konkretan virus. Tek kad tijelo uspije prepoznati uljeza, šalje signal ostatku odbrane da tu jednu ćeliju umnože i stvore elitnu jedinicu, specifičnu za tog uljeza. Ostatak imuniteta reaguje samo da bi kupio vrijeme dok se prijetnja ne prepozna i otkloni. Ipak, za mnoge viruse ne postoji imunitet. To su najbolje osjetili Asteci i ostali Južnoamerički Indijanci kad su Evropljani došli u kontakt s njima. Bolesti na koje su Evropljani razvili imunitet tokom hiljada i hiljada godina evolucije i prirodne selekcije, Indijanci nisu mogli preboljeti jer jednostavno nisu imali antitijela protiv njih. Da su ne znam kako "izbalansirani", činjenice su činjenice. Činjenica jeste da je snažan imunosistem uvijek prednost, ali bez pravih minerala, vitamina, elemenata u tragovima, energije (fizikalne energije, ne ove vaše :D) i, najvažnije, bez specifičnih antitijela za određene viruse, ništa od svega. Isto tako je tačno da se uravnoteženom ishranom može poboljšati imunosistem. Ali, nije tačno da se samo ishranom ili mahanjem rukama iznad tijela i bajanjem može nekom čarolijom stvoriti u tijelu imunoćelija koja u tijelu ne postoji - ako već ne postoji.Čudim se tome zašto tebi koji se baviš medicinom moram ovo govoriti, ti bi trebao mene učiti a ne obrnuto... confused
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

HOROSKOP – istina ili LAŽ? Empty
PostajNaslov: Re: HOROSKOP – istina ili LAŽ?   HOROSKOP – istina ili LAŽ? Icon_minitimepet stu 15, 2013 1:23 am

Archangel je napisao/la:
Najstariji vedski spisi potiču iz sredine drugog milenijuma p.n.e. dok korijeni Antičke kulture sežu do 8. stoljeća p.n.e. Tako da, izuzimajući mogućnost da je vedska kultura starija od samih Veda, dolazimo do razlike od oko 700-tinjak godina. Dvije hiljade godina koje navodiš, prema matematici - znače grešku od 200%. Mlogo si ga omanuo, buraz! :D
Točno je to što kažeš da je Rig veda, najstarija od četiri samhita veda, sastavljena oko 1500 BC, negdje između 1700 BC i 1500 BC. Međutim, to je tek bio period kad je ona sastavljena. U to vrijeme postojala je potreba za zapisivanjem tog znanja budući da je svijest pojedinca počela padati. Zlatno doba stare kulture koja je prethodila zapisivanju veda odavno je prošlo. To se uostalom opisuje u samim vedama i kasnije izvedenim djelima. Prije zapisivanja veda postojao je dug period u kojem se dotična liturgija razvijala i prenosila usmeno. To je poznato i iz klasične povijesti Indije. Civilizacija iz koje su vede konačno nastale postojala je zasigurno još 3000 godina prije Krista na području rijeke Ind ili na području legendarne rijeke Saraswati, a vjerojatno je starija i od toga. To je bila prva kultura na jugu Azije i usporediva je s Kinom i Egiptom. Ta kultura bila je u mnogočemu superiorna klasičnoj vedskoj kulturi kad su se tekstovi počeli zapisivati. Moguće da sam se krivo izrazio. Mislio sam na kulturu koja je bila preteča starovedskoj kulturi.

Citat :

...Sad, koristeći princip Occamove Britve, šta je vjerovatnije? Da su došli neki vanzemaljci sa super-znanjem o Kosmosu i rekli autorima Veda da je Zemlja okrugla, ili da su ovi pucali u prazno i, eto, desilo se da su pogodili?
Ovo prvo. Upravo zato što se vanzemaljci i spominju u samim vedama. Ne kao vanzemaljci nego kao razni polubogovi i bogovi. :)

Citat :

Ponad toga, ovim bih osporio i to da Vede ukazuju na okruglu Zemlju. Vede opisuju Zemlju kao mjesto čije nebo podupiru stupovi (Rigveda, 6.72.2), kao mjesto koje ima četiri ugla i krajeve, (Atharva Veda, 15.7.1, 20.88.1, Rigveda, 1.62.8, 10.58.3, itd.) i nepomična je (Atharva Veda, 9.5.15, 19.32.2 i 9, Rigveda 4.17.4 itd.). Što je, kao što znaš, bila dosta uobičajena slika u to doba. Nisu istoričari tek tako izmislili iz svoje glave da je Indijska astronomija počela zastupati sfericitet Zemlje tek pod helenskim utjecajem i naročito nakon osvajanja Aleksandra Makedonskog. Da jesu, pa, znaš i sam kakva je akademska zajednica, ostali istoričari bi provjerili Vede, vidjeli da su ovi u krivu i ismijali bi ih i izbacili iz svojih krugova kao šarlatane. Nešto slično bi se desilo što se dešava sa onima koji danas tvrde suprotno.
Takav pogled na svijet naravno da je bio uobičajen u to doba. No to ne umanjuje to da su svejedno imali znanje da je Zemljin globus kao takav, sferičan. To je kontradikcija koja me prije zbunjivala, ali sam se s vremenom na to privikao. Istovremeno govore o krajevima Zemlje a s druge govore o okrugloj zemlji. Možda nisu svi dobili isto znanje? misli


Citat :
Ali upravo u tome i jeste stvar. Ti si rekao da su poznavali Uran i Neptun. Kao prvo i najvažnije, i Uran i Neptun jesu fizički planeti. Što se tiče ovih "pasulja", njih može biti dvjesta miliona, ali broj fizičkih planeta u našem planetarnom sistemu je ograničen. Glavno da smo raščistili pitanje da "devet graha" nije "devet planeta". Što nas vodi do sljedećeg:
MoW je napisao/la:
To nipošto nije iscrpno znanje o vedskoj astronomiji. To što se Uran i Neptun izrijekom ne spominju u vedskoj astrologiji ne znači da vedska Indija nije za njih znala. Kako uostalom i ne bi kad su njihovi junaci putovali s bogovima u nebeskim lađama posvuda, o čemu nalazimo brojna izvješća u starim spisima? Naš Sunčev sustav bio im je itekako poznat.
Ta tvrdnja nema pouzdanog osnova. U svetim spisima, naročito ako se gleda inter-kulturalno, piše mnogo toga - a sve to je najvećim dijelom glupost do gluposti, neistina do neistine, podivljala mašta ljudi koji, u nedostatku stvarnog znanja, pokušavaju dati ovom Kosmosu neko značenje i neki smisao, pokušavaju makar sebe uvjeriti da ga razumiju, kako bi se manje bojali onog što je nepoznato. Tada su morali tako, nisu imali ništa od ovog znanja koje imamo danas, akumulirano tokom dugih milenijuma, tako da to možemo razumjeti i ne možemo ih potcjenjivati i zamjerati im zbog toga. Ali, kad netko danas, i pored tomova i tomova materijala i dokumenata, eksperimenata i arheoloških predmeta i dalje misli i osjeća kao i oni - e, to je već za zabrinuti se...
Ako se nešto pojavi u više svetih knjiga, zar tebi ne dođe zapitati se što je istina?
Uzmimo naprimjer i Vede i Knjigu Henokovu, spis pronađen blizu Crnog mora. Oba stara spisa opisuju vožnju nebeskim predjelima u kojima se opisuju drugi svjetovi, totalno različiti od naših. Kao i napredna nebeska bića (anđeli, deve) koji tamo žive. Zar su svi stari ljudi bili ludi na isti način? Vino djeluje jednako? zubi

O drugim stvarima nekom drugom prilikom čim nađem vremena...
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

HOROSKOP – istina ili LAŽ? Empty
PostajNaslov: Re: HOROSKOP – istina ili LAŽ?   HOROSKOP – istina ili LAŽ? Icon_minitimepet stu 15, 2013 8:12 pm

Archangel je napisao/la:

Naročito ovo što kažeš "To što se Uran i Neptun izrijekom ne spominju u vedskoj astrologiji ne znači da vedska Indija nije za njih znala". Da, ne znači. Ali, ne znači ni da je znala. S tim da je mnogo, mnogo vjerovatnije da nije nego da jest. Nepostojanje dokaza ipak jeste dokaz nepostojanja (to je ona famozna "Absence of evidence is evidence of absence.") Postoji dobar razlog zašto u logičkom argumentovanju teret dokazivanja leži na onome ko pravi pozitivnu tvrdnju a ne na onome ko je negira. Kad bi ja probao tako razmišljati, mogao bi reći isto tako:

1.To što se u Vedama izrijekom ne spominju elektromagnetni valovi, struja, kompjutori, gravitacija i crne rupe, ne znači da oni nisu znali za njih.
2. Prema tome, vedska Indija je znala za njih.

1. To što ja nemam dokaz da ti nisi dvoglavo čudovište sa tačno šest ticala na desnoj glavi, ne znači da ti to nisi.
2. Prema tome, ti si dvoglavo čudovište sa tačno šest ticala na desnoj glavi.

Ne samo da je to non-sequitur, nego i školski primjer paralogizma.
Naravno da ne slijedi. Htio sam samo reći da sam dobio informaciju o tome da su stari mudraci znali za postojanje tih planeta ali da ih nisu koristili u analizi horoskopa. To je, slažem se, rekla kazala. Nigdje se u Vedama izrijekom ne spominju Uran i Neptun, iako se spominju božanstva kojima bi se moglo pripisati značenje koje Uran i Neptun imaju u zapadnoj astrologiji. To naravno nije dokaz za poznavanje njihova postojanja, samo indikacija.

Citat :
Pa, de mi reci, kad, na primjer, tražiš vode da se napiješ, jel ideš u Saharu ili do najbližeg potoka? Ili česme, ako već živiš u gradu? Meni nema logike tražiti nešto tamo gdje ga nema, ili ga ima - ali u tragovima. Barem ne bez vraaaaaški dobrog razloga. Mnogo više logike mi ima tražiti podatke na nekom mjestu gdje je 90% informacija "smislica" - nego gdje je 90% besmislica. Al', eto, takav sam ja, čudan do kostiju... :)
Nisi ti čudan. :)
Ja sam čudan jer mi puno toga u ovom svijetu kakav postoji nema smisla. I onda smisao tražim na mjestima gdje ga drugi ljudi jednostavno ne traže. I sretan sam ako onda to povežem u kakvu-takvu sliku koja mi drži vodu.

Citat :
To je tačno. Samo, tu su dva problema. Prvo, kad netko već oboli, možeš ti njega balansirati i na nosu ako hoćeš, on je već obolio. Virus je već ušao u tijelo, prihvatio se replikacije, neutralizirao i ubio određene ćelije (ili organe) i jednostavno, napravio haos. Pravi, opipljivi haos.
Slažem se, jednom kad bolest pobijedila obrambeni sustav onda nastaje kaos. No što ako ga ne pobijedi? O čemu ovisi to hoće li ga pobijediti? Rekao bih: o vrsti virusa/bakterije, dozi primljenog virusa/bakterije i konačno, o snazi imunološkog sustava. A ona je uzdrmana kod ljudi koji nisu u balansu.

Citat :

Drugo, jedini način da se on zaustavi je da u tijelu postoji nešto što će ga zaustaviti, ubiti i onda tek krenuti u sanaciju štete. Za mnoge uzročnike bolesti postoji samo jedna ćelija u čitavom tijelu koja ga može zaustaviti. Ona je nosilac imuniteta na taj konkretan virus. Tek kad tijelo uspije prepoznati uljeza, šalje signal ostatku odbrane da tu jednu ćeliju umnože i stvore elitnu jedinicu, specifičnu za tog uljeza. Ostatak imuniteta reaguje samo da bi kupio vrijeme dok se prijetnja ne prepozna i otkloni. Ipak, za mnoge viruse ne postoji imunitet. To su najbolje osjetili Asteci i ostali Južnoamerički Indijanci kad su Evropljani došli u kontakt s njima. Bolesti na koje su Evropljani razvili imunitet tokom hiljada i hiljada godina evolucije i prirodne selekcije, Indijanci nisu mogli preboljeti jer jednostavno nisu imali antitijela protiv njih. Da su ne znam kako "izbalansirani", činjenice su činjenice. Činjenica jeste da je snažan imunosistem uvijek prednost, ali bez pravih minerala, vitamina, elemenata u tragovima, energije (fizikalne energije, ne ove vaše :D) i, najvažnije, bez specifičnih antitijela za određene viruse, ništa od svega. Isto tako je tačno da se uravnoteženom ishranom može poboljšati imunosistem. Ali, nije tačno da se samo ishranom ili mahanjem rukama iznad tijela i bajanjem može nekom čarolijom stvoriti u tijelu imunoćelija koja u tijelu ne postoji - ako već ne postoji.Čudim se tome zašto tebi koji se baviš medicinom moram ovo govoriti, ti bi trebao mene učiti a ne obrnuto... confused
Pa niti ne moraš mi to govoriti, to mi je savršeno poznato. Nije da govorim da će osoba samo sa svojim savršenim, balansiranim imunološkim sustavu pobijediti svaku vanjsku napast. Ali da će biti u značajnoj prednosti pred drugim jedinkama, hoće.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

HOROSKOP – istina ili LAŽ? Empty
PostajNaslov: Re: HOROSKOP – istina ili LAŽ?   HOROSKOP – istina ili LAŽ? Icon_minitimened stu 17, 2013 2:02 am

Ranije je bilo pitanje oko toga da li se gledaju zvijezde (ne samo planeti, Mjesec i Sunce). Da, gledaju se i zvijezde, ne samo planti tj. Sunčev sustav.

Ipak, što je bilo pitanje ranije, iako se gledaju zvijezde ne bi se dalo (s ovim znanjem) izračunat nečiji horoskop ako je rođen u svemirskom brodu jer, kako je i spomenuto, znanje dano za rođenje na Zemlji.


Moje pitanje je kako to ljudi pišu, pljuju, oponiraju, kritiziraju, omalovažavaju i tome slično temu ili znanje o kojem nemaju pojma dok su istovremeno gotovo posve zatvoreni da zbilja čuju ili nauče nešto o tome već im je jedini cilj (tako se čini) pobijediti u diskusiji (da si valjda ispadnu jako pametni)? Pa tako recimo onaj link koji je dao Deti...tip je napisao ogroman post. Napisao je hrpetinu gluposti. Da je to vrijeme potrošio da se prvo malo upozna s materijom bilo bi mu puno pametnije.
Osobno, kad sam bila klinka horoskop mi je bio fora (ono, Astro magazin, godišnji horoskopi po znakovima i ostale fore koje nemaju dovoljno uporišta :D ) ali nisam doživljavala ozbiljno. Bilo je previše nelogično. Ne mogu se ljudi podijeliti na 12 grupa i to je to. Onda sam s vremenom saznala i da postoje podznaci što je radilo finiju podjelu. Pa natalne karte što je imalo nekog smisla. Ipak, nisam astrologiju smatrala nečim dovoljno...ne znam koji pojam da upotrijebim...realnim (?). Uglavnom, nije me privlačilo i nisam doživljavala da može dati neke ozbiljnije predikcije ili točne opise. Ipak nisam pametovala ili pljuvala po tome jer nisam znala dovoljno i iako mi se činilo malo blesavo bilo mi je jasno da ne znam kako se to radi, koji su principi i td.
I onda sam se upoznala s vedskom astrologijom...e, ta me zainteresirala do te mjere da sam ju počela učiti. Naravno, tako upoznaš i ljude koji se bave zapadnom, skužiš prinicipe i zapadne astrologije, vidiš da i to ima svoj rezon...poanta je da stvar djeluje.
Da se vratim na vedsku astrologiju...koliko je staro znanje? Tko i kako ga je dao ljudima? Nemam pojma. Mislim da nitko to zapravo ne zna. Možda se može dati procjena kada su nastali zapisi ali...da li je to zbilja bitno? Da li će se tom informacijom nešto promijeniti? Neće. Stvar djeluje. Koga zanima taj će dat truda malo prokopat i proučit.

Bilo je pitanje ranije o sjaju planeta i vremenskom odmaku i td. Vidjela sam i odgovore oko toga pa se ne bih koncentrirala na iste nego bih komentirala nešto drugo...što se hoće postići tim (i takvim) pitanjima? Jel to da horoskop ne može vrijediti jer zapravo je svjetlo došlo kasnije i td. i td.? Uglavnom se hoće diskreditirati, kazati da nešto ne vrijedi ili ne može vrijediti jer..........
Ali...horoskop...natalni horoskop - vrijedi. Ako netko želi naučiti nešto o tome onda bi prvo trebao posvetiti neko vrijeme, otići na neke tečajeve, pročitati neke knjige i dobiti neko znanje. Ah, da...i posjetiti dobrog astrologa da mu izradi natalni. To prvo. Jer to čovjeku da elan da uči ako već nije sam po sebi zainteresiran.
E, a ako nakon toga i dalje smatra da stvar ne funkcionira jer je naučio, radio, provjerio i vidio da ne funkcionira onda može dati primjere i razloge zašto (smatra) da je tome tako.
Svi ostali pristupi su besmisleno filozofiranje u prazno gdje netko pumpa svoj ego želeći postići neku vrst dominacije nad "maloumnicima" koji se bave "glupostima".
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

HOROSKOP – istina ili LAŽ? Empty
PostajNaslov: Re: HOROSKOP – istina ili LAŽ?   HOROSKOP – istina ili LAŽ? Icon_minitimened stu 17, 2013 4:59 pm

Alpha je napisao/la:
Moje pitanje je kako to ljudi pišu, pljuju, oponiraju, kritiziraju, omalovažavaju i tome slično temu ili znanje o kojem nemaju pojma dok su istovremeno gotovo posve zatvoreni da zbilja čuju ili nauče nešto o tome već im je jedini cilj (tako se čini) pobijediti u diskusiji (da si valjda ispadnu jako pametni)? Pa tako recimo onaj link koji je dao Deti...tip je napisao ogroman post. Napisao je hrpetinu gluposti. Da je to vrijeme potrošio da se prvo malo upozna s materijom bilo bi mu puno pametnije.
A, znači to je hrpetina gluposti? Dobro da si to rekla, inače nikad svojim mozgom to ne bi prokontali... roll Možda bi bolje bilo reći zašto je hrpetina gluposti nego da li je?

Ja ovdje postavljam pitanja. To što nisam zadovoljan odgovorima ne smatram svojim nedostatkom, nego nedostatkom u odgovorima. Mi koji smo zatvoreni, zatucani i "duhovno zaostali" (dakle, inferiorni onima koji su "duhovno napredni") smatramo da nema ništa loše u postavljanju pitanja, traženju smisla i logike u nečem,skepticizmu prema svemu što protivriječi poznatim činjenicama i zdravom razumu. Štaviše, smatramo to nečim vrlo blizu vrline. Da demonstriram praktično:

* Zašto ljudi koji vjeruju u horoskop imaju takav antagonističan stav prema onima koji u njega ne vjeruju i smatraju ga praznovjericom, atavizmom iz nekih mračnih vremena?

Jer, ako doista planeti određuju našu osobnost i to kakvi smo, imati prigovor na to je isto što i imati prigovor na to što su se planeti poredali tako kako su se poredali u trenutku našeg rođenja i gledano s mjesta našeg rođenja. A ako neko smatra da ipak ne određuju našu osobnost, onda ne mogu odrediti ni našu budućnost, jer naša osobnost, tj. kako se ko ponaša iz trenutka u trenutak - ima vrlo bitnu ulogu u određivanju budućnosti (recimo, ako je netko sklon alkoholizmu ili nasilju ili nekakvom sličnom rizičnom ponašanju, vjerovatno će završiti ili u zatvoru ili poginuti). Tako da je to u biti opet "Catch 22". Ne može netko jednostavno izabrati da mu nešto ima smisla ako ga ovaj ne nalazi.

Ali u jednom imaš pravo: raspravljanje o ovome ničemu ne vodi. Zato ja predlažem da napraviš natalne horoskope svih odavde sa ove teme koji su skeptici, pa da vidimo koliko su tačni i pouzdani. Mislim da je to trenutno najbolje rješenje problema. Evo, ja sam prvi dobrovoljac. Ne moraš baš za sve nas, napravi barem za mene. Daću ti sve parametre koji ti trebaju preko PM-a, samo zatraži. Pa da vidimo... I reci mi koliko ti treba vremena da znam koliko ću morati čekati rezultate.
[Vrh] Go down
Sponsored content





HOROSKOP – istina ili LAŽ? Empty
PostajNaslov: Re: HOROSKOP – istina ili LAŽ?   HOROSKOP – istina ili LAŽ? Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
HOROSKOP – istina ili LAŽ?
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Biblija i horoskop
» U horoskop vjerujem
» Indijanski horoskop
» Indijski horoskop
» Kineski horoskop

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  CE-4 prošireno :: Astrologija-
Forum(o)Bir: