Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Share

Humanoidni roboti

Go down 
Autor/icaPoruka
MoW
Čovjek
MoW

Male
Libra Dog
Broj postova : 6337
Registration date : 26.05.2009

Humanoidni roboti Empty
PostajNaslov: Humanoidni roboti   Humanoidni roboti Icon_minitimečet pro 12, 2013 12:44 pm

NASA je nedavno za natjecanje za izradu robota koji može pomoći u spašavanju ljudi izradila pravo tehnološko čudo.

Robot Valkyrie zaista izgleda kao nešto što je izašlo iz Iron Mana, a opet odaje dojam pouzdanosti i dobrote.

Valkyrie

Izgleda da se znanost kreće u smjeru što veće realnosti humanoidnih robota s težnjom zamjenjivanju ljudi u opasnim situacijama.
Prva namjera je da ovog robota, osim za spašavanje ljudi, koriste i u istraživanju Marsa kao prethodnicu ljudskih kolonizatora.

Što vi mislite o napretku u ovom području? :)

Majmun
Jedi Mind Tricks

Male
Aquarius Monkey
Broj postova : 1448
Registration date : 10.08.2012

Humanoidni roboti Empty
PostajNaslov: Re: Humanoidni roboti   Humanoidni roboti Icon_minitimečet pro 12, 2013 3:02 pm

Dvosjekli mac po mom misljenju, i dobro i lose.
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6014
Registration date : 05.09.2009

Humanoidni roboti Empty
PostajNaslov: Re: Humanoidni roboti   Humanoidni roboti Icon_minitimečet pro 12, 2013 7:20 pm

Mislim da napretka itekako ima, no vrlo malo se koristi kod Valkyriea (nema niti demonstracije). Trenutno najnapredniji robot koji postoji je Hondin ASIMO, za njega bismo rekli da je "najpametniji". Robot od Boston Dynamicsa, nazvan BigDog nema osobito razvijenu inteligenciju, ali ga je virtualno nemoguće oboriti s nogu i sposoban je priječi svaku prepreku (koju bi mogao i recimo čovjek), oslanja se na 4 noge.

Kada bi se kombinirala inteligencija ASIMO-a i okretnost BigDoga, onda bismo dobili robota koji je sposoban spašavati ljude i istraživati teško pristupačne terene.

Što se tiče Valkyriea, mislim da neće biti dobar izbor niti za jedno niti za drugo. Makar su roboti vješti matematičari, što im pomaže u izvrsnom održavanju ravnoteže u uvjetima gotovo nemogućima za to, dvonogi robot je ipak loš izbor. Ne zna se koji teret će morati ponijeti, da li će uspjeti održavati ravnotežu dok prelazi preko ruševina sa čovjekom od 90-100 kg u rukama itd... Četveronožni robot je puno bolji izbor što se tiče okretnosti, stabilnosti i nosivosti, a to su ključne stvari koje se traže u ovom slučaju.

Znam da je tema "Humanoidni roboti" ali jbg, to je moje mišljenje o njima :)

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Registration date : 15.08.2009

Humanoidni roboti Empty
PostajNaslov: Re: Humanoidni roboti   Humanoidni roboti Icon_minitimesri pro 25, 2013 2:41 pm

Ja isto mislim da je generalno gledano neka težnja za robotom koji hoda i funkcioniše na dvije noge loša ideja. Ljudima je trebalo milion godina da razviju dovoljno dobar centar za ravnotežu da ne teturaju i ne spotiču se, pa ipak se i to još uvijek dešava (ponekad). Stvar je posve jasna sa aspekta cijene - ako se ne inzistira na dvonožnosti, već se više sredstava i vještine usredotoči na razvoj inteligencije, robot će biti mnogo praktičniji i jeftiniji. Za misije spašavanja, ja bi preferirao više nekog kukcoidnog robota, sa 6 nogu - u slučaju da treba neku žrtvu izvlačiti iz nekih ruševina, mogao bi imati prednje udove specijalizirane za hvatanje i tovarenje žrtve, a ostale četiri za hodanje i provlačenje kroz i preko prepreka. Kao što znamo kukci ionako imaju mnogo bolji sistem kretanja nego neke četvoronožne ili pogotovo dvnonožne životinje, uključujući i hodanje po zidovima, kopanje i iskopavanje, provlačenje kroz neke pukotine - stvari koje su jako zahtjevne ako imaš mali broj udova.

Zato mislim da oni koji više vole robote na dvije noge ne vole i ne preferiraju ih iz nekih praktičnih razloga već iz neke psihološke perspektive, možda zato što je veći izazov napraviti takvog robota ili zato što ih podsjećaju na njih same... tko će znati...?

A  to do čega sve može dovesti razvoj umjetne inteligencije sam po sebi, to je posve druga priča... Scenariji iz "Terminatora" i sličnih filmova nam se još uvijek čine kao nešto fiktivno, udaljeno i nešto što nema veze sa nama - no kad se uzme u obzir da  su tokom istorije svi robovi u svim kulturama svako malo dizali bune (a robot je rob i u etimološkom i u de facto smislu) postavilo bi se pitanje kako bi ljudi izašli na kraj sa nekim robom koji je pametniji i jači od njih u svakom pogledu...

Majmun

Male
Virgo Broj postova : 1655
Registration date : 18.03.2014

Humanoidni roboti Empty
PostajNaslov: Re: Humanoidni roboti   Humanoidni roboti Icon_minitimepet srp 04, 2014 8:59 pm

vrlo lako moguće u budućnosti  roll 
[Vrh] Go down
Sponsored content

Humanoidni roboti Empty
PostajNaslov: Re: Humanoidni roboti   Humanoidni roboti Icon_minitime

[Vrh] Go down

Humanoidni roboti
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.