Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Najteža stvar u životu

Go down 
Autor/icaPoruka
Athena
Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12345
Registration date : 09.09.2009

Najteža stvar u životu Empty
PostajNaslov: Najteža stvar u životu   Najteža stvar u životu Icon_minitimeuto sij 07, 2014 12:28 am

Razmišljala sam o "težini" samog života, svakodnevnim izazovima sa kojima se susreće svaki čovjek i s kojima se svatko nosi na svoj način.
Netko se uspješnije suočava sa nekim teškim osobnim izazovom, prevladava prepreke na putu i uspinje se na vidikovac.
Drugi ignoriraju zapreke ili ostaju nepomični u strahu, treći pokušavaju uspjeti pa padnu, nakon toga se dignu ili ostaju (pre)dugo na mjestu.
Sigurno se svatko od nas dosad suočio sa teškim životnim izazovom, nečim što ga je promijenilo, kao i usmjerilo njegov život u nekom pravcu.
Možda ćemo danas reći da se radi o jednoj stvari, prijelomnom trenutku koji je zauvijek ostavio traga, a već sutra konstatirati kako smo se zaletjeli u procjeni i nešto drugo ocijeniti najtežom stvari u vlastitom životu, s kojom smo se nosili na ovaj ili onaj način.
Ipak, zaključila bi da svi imamo zajednički cilj- prevladati najteže izazove u vlastitom životu, kako bi pronašli smisao, svoje mjesto u ovom svijetu. Uspješnim prevladavanjem najtežih stvari u životu stvaramo bazu koja je nužna za daljnju nadgradnju i bez koje nema napretka kojem svi više-manje težimo. Barem ja tako gledam na to.

Što vi smatrate najtežom stvari u životu čovjeka ili u vlastitom životu?
Radi li se o nečem što je zajedničko svim ljudima ili vrlo individualno? misli

Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Najteža stvar u životu   Najteža stvar u životu Icon_minitimeuto sij 07, 2014 1:31 pm

Mislim da je čovjeku najteže prihvatiti život kakav jeste i ne držati se svojih očekivanja i planova prejako/prekruto.

Svi smo svjesni da postoje neke stvari koje ne možemo kontrolirati a koje su neizbježne. Npr. smrt bližnjega. Ipak, kad se to desi prihvaćanje je teško. Slično je i za bolest. Čovjek se razboli i pita se "zašto baš meni" jer iako zna da se bolest dešava to se dešava "nekom drugom". Npr. osoba puši i zna da je to opasno po zdravlje ali ipak puši. Kad se razboli očajava, pita se sto pitanja i objašnjava to na način da mnogi puše pa se nisu razbolili i stoga "zašto baš njemu".

Ovo su čisto neki primjeri koji pokazuju kako se teško čovjek miri sa životom i kako živi u nekoj iluziji kakav bi život trebao biti čak i kad se ta ideja bitno razlikuje od zbilje.

Najteže je živjeti u sadašnjem trenutku, prihvatiti ga i imati vjeru/ufanje.

Ljudi uglavnom žive u prošlosti ili budućnosti ili čak u mašti.

Čovjek
MoW

Male
Libra Dog
Broj postova : 6337
Registration date : 26.05.2009

PostajNaslov: Re: Najteža stvar u životu   Najteža stvar u životu Icon_minitimesri sij 08, 2014 4:52 pm

Složio bih se s Alphinom tvdnjom vezanom uz to što je najteža stvar u životu - prihvaćanje života kakav on stvarno jest.
Neki ljudi vide život kao loptu šarenu i u svemu vide samo krasno i divno. Za njih bi neki rekli da su "napušeni" ili jednostavno, nepopravljivi optimisti.
Drugi ljudi sve vide crno i ne vide nikakav smisao u tome zašto živjeti kad je sve tako usrano. Čak i kad im se događaju lijepe stvari oni ih tako ne percipiraju. To je također pristrani pogled. Ove druge najčešće nazivamo vječnim pesimistima.
Treći pak nastoje svijet i svaki trenutak sagledavati realno koliko je to moguće. Oni nalaze ljepotu i raduju se kad im se lijepo događa u životu. Oni isto tako tuguju kad im se događaju ružne stvari. Amplituda radosti i tuge im je pritom ovisna o vanjskom stimulansu, ali su uvijek svjesni da to što im se događa nije najveća tragedija i nije najbolja stvar što se može dogoditi. Nalaze se u dinamičkom balansu i rijetko kad "pucaju".

Stoga bih rekao da je najteže u životu biti objektivan i realan. A to je blisko povezano s time da trebamo razumjeti trenutak koji nam se događa.

Višestanični organizam
Waris 68

Female
Aquarius Monkey
Broj postova : 59
Registration date : 04.07.2013

PostajNaslov: Re: Najteža stvar u životu   Najteža stvar u životu Icon_minitimesri sij 08, 2014 6:03 pm

Alpha je napisala:

"Ljudi uglavnom žive u prošlosti ili budućnosti ili čak u mašti."

Slažem se s tobom Alpha,ljudi uglavnom žive u prošlosti ili od prošlosti i to je ona kočnica koja nas unazaduje,drži nas svezane i ne dozvoli nam naprijed!
I to je ono najteže-zaboraviti tu vražju prošlost i krenuti u budućnost.Budućnost ne možemo predvidjeti,možda naslućivati ili još bolje,nagađati i to je ono što nam je,naravno,nepoznanica i tada uključujemo maštu.U mašti je sve dozvoljeno jer ju kreiramo onako kako nam paše i lijepo se osjećamo.
Ali prošlost nitko i ništa ne može promijeniti,ona se dogodila i već je debelim slovima zapisana,a ponekad je poprilično ružna i uvijek nas pomalo truje,u mislima,sjećanjima...

Moj zaključak je da je SJEĆANJE najteža stvar u životu,ali tko ili što može izbrisati sjećanje?

Nemoguća misija!I zato svatko od nas ako to ikako može,mora hodati bez osvrtanja inače... :( 

[Vrh] Go down
wanderer
Majmun
wanderer

Male
Cancer Cat
Broj postova : 1462
Registration date : 24.05.2010

PostajNaslov: Re: Najteža stvar u životu   Najteža stvar u životu Icon_minitimesri sij 08, 2014 11:37 pm

Lako je povaliti lijepu djevojku  zubi 
Mislim da bi mi najteža stvar u životu bila da moram podijeliti postelju sa nekom ružnom ženom  giba
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Najteža stvar u životu   Najteža stvar u životu Icon_minitimečet sij 09, 2014 12:51 pm

@MoW...objektivnost je relativna stvar :D

@Waris...ali i sjećanje se može promijeniti...tj. može se promijeniti naš odnos prema toj uspomeni. Npr. sjećamo se nekog ružnog prekida ili neugodne situacije...problem je što nam to vraća/budi loš osjećaj koji utječe na budući pogled na život. Međutim ukoliko promijenimo percepciju i shvatimo da to i nije bila tako strašna stvar i da ono čega se sjećamo kao npr. "grozne sramote" zapravo ne pamti nitko drugi osim nas samih stvar se mijenja :)
Svašta se desi živom čovjeku a to što se desilo definitivno nije ni prvo ni zadnje u povijesti ljudske vrste.

Majmun
Jedi Mind Tricks

Male
Aquarius Monkey
Broj postova : 1448
Registration date : 10.08.2012

PostajNaslov: Re: Najteža stvar u životu   Najteža stvar u životu Icon_minitimečet sij 09, 2014 3:23 pm

Najteze stvari ovise o tome kako ih gledamo.
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12345
Registration date : 09.09.2009

PostajNaslov: Re: Najteža stvar u životu   Najteža stvar u životu Icon_minitimečet sij 09, 2014 8:05 pm

wanderer je napisao/la:
Lako je povaliti lijepu djevojku  zubi 
Mislim da bi mi najteža stvar u životu bila da moram podijeliti postelju sa nekom ružnom ženom  giba
Blago si ga tebi ako ti je to najteža stvar u životu. :D
Osim toga, nijedna žena nije toliko ružna da nekome ne bi bila lijepa tj. sve je to dosta individualno. miga

Ja bi se složila sa svim prethodnim upisima, zaista je teško živjeti u trenutku i ne gledati na prošlost, a to je nužno da bi krenuli dalje.
Prvi korak je da sebi i drugima oprostimo neke greške koje smo svjesno ili nesvjesno napravili u prošlosti, da bi mogli mirno živjeti.
To je često puta jako teško. Ljudi žive u grču, u strahu od budućnosti i budućih grešaka ili povreda, a opet se stalno osvrću na prošla iskustva i tako ih oživljavaju, žive u sadašnjosti s njima.

Ja mislim da je najteža stvar u životu čovjeka živjeti u miru sa samim sobom, pronaći svoj mir.
Mirno prihvatiti sebe samoga u trenutku i situaciju u kojoj se nalazimo. Prihvatiti da neke stvari ne možemo i ne trebamo mijenjati, dok druge možemo.
Bez tog prihvaćanja i mira, osobu obuzima nemir, ne može biti dovoljno objektivna i ne može se dalje razvijati, napredovati, već može samo stagnirati i nazadovati.

Obzirom na komentare, pitam se da li svi više-manje najtežim stvarima u životu smatramo zapravo iste stvari koje smo samo malo drukčije definirali. misli

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Najteža stvar u životu   Najteža stvar u životu Icon_minitimečet sij 09, 2014 10:05 pm

A da bi se našao mir mora se naučiti živjeti u sadašnjosti....kao što izreka kaže:

Ako si depresivan - živiš u prošlosti.
Ako si tjeskoban - živiš u budućnosti.
Ako si miran - živiš u sadašnjosti.
(Lao Tzu)

:)

Riba

Female
Sagittarius Monkey
Broj postova : 107
Registration date : 09.07.2013

PostajNaslov: Re: Najteža stvar u životu   Najteža stvar u životu Icon_minitimepet sij 10, 2014 2:31 am

Šta je kome najteža stvar ovisi o tome koliko su pojedinci zreli, koji su im prioriteti, kakav stav imaju- pozitivistički ili negativistički (ne mislim na stvar percepcije nego na stvar stava prema nečemu, , u kojoj mjeri sami sebe lažu,možda koliko dugo odlažu taj "teški i nerješivi" problem... A opet se recimo treba voditi mišlju da je neko taj naš teški i nerješivi problem riješio jako dobro, pa učiti od njega,a ne praviti samom sebi teret bez potrebe. Teška situacija je recimo-ostaviti sve što voliš jer moraš, svjesno se odreći gomile lijepih stvari u životu jer je nešto drugo ipak bitnije, početi djelovati spontano, pomoći čovjeku u nevolji ako možeš, teško je usprotiviti se nepravdi koju vidiš oko sebe itd. Ne kažem da ne vrijedi tako djelovati samo zato što je teško, i da bi te stvari morale biti lakše, samo kažem da jeste teško i prejako iskustvo za mnoge ljude.
Ne znam, možda te najteže bitke stoje skrivene poslije gomile malih, nekima su sve vrijeme bile u fokusu...samo, najteže i najgore bitke se mogu postepeno dobivati mentalno, svakodnevnom "njegom", na načine za koje smo mislili da s tim nemaju nikakve veze, odgajati karakter na način da se namjerno sukobljavaš s velikim stvarima, head-first ako treba i onda se prekališ, valjda.
Čini mi se da ljudi teško idu naprijed, teško napuštaju ono što su naučili da bi naučili nešto novo, teško puštaju ljude iz života, teško napuštaju i stare traume i stare radosti ako se ispostavi da nisu baš bile neke... mislim da je to većinom uzrok što su im neke stvari teško zamislive ili preteške (ili jednostavno, ponekad pretjeruju)
Ja recimo, jako teško podnosim iznenadne i nagle promjene,pa onda, kad ljudi nešto masno slažu o meni i igraju jako podmukle igrice na koje nisam naučena pa onda ne možeš ispraviti počinjenu štetu barem mjesecima itd. dok recimo imam prijatelje koji kad se nađu u nekoj sličnoj situaciji (teško je to, profesionalno se dovodim u petljance, k'o da sam plaćena za to :P ...) vrlo brzo i burno reagiraju i bar djelimično riješe taj problem.
A, nezz, ima i puno teških, komplikovanih životnih situacija, koje kad usporedim sa svojima, sramota me govoriti u ime cijelog svijeta ili uostalom, bilo koga...
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Najteža stvar u životu   Najteža stvar u životu Icon_minitime

[Vrh] Go down

Najteža stvar u životu
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.