Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Nazca

Go down 
+11
4ucker
GoodAlien
l337_m4n
Saroman
Neo
zvezda
silver
Hybrid
malena
Svjetloisjena
Rain
15 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Rain
Admin
Rain


Male
Libra Rat
Broj postova : 2812
Age : 39
Location : In tha Leteći tanjer
Registration date : 15.09.2007

Nazca Empty
PostajNaslov: Nazca   Nazca Icon_minitimened ruj 16, 2007 5:26 pm

Nazca ili Nasca je ime lanca dolina južne obale Perua i također ime najvećeg grada u toj regiji. To se ime isto tako pridodaje kulturi Nazca koji su nastanjivali to područje 500-tinjak godina prije Nove ere. Ta je kultura odgovorna za gigantske crteže geoglifa pozicioniranih u pustinji Nazca. Crteži ne mogu biti prepoznati kao crteži ako se na njih gleda sa tla zemlje. Uočljivi su tek iz zraka.

Misterij započinje tek kada se zapitamo, zašto su ljudi iz te drevne civilizacije/kulture crtali crteže koje nikada nisu mogli vidjeti, ...ili jesu? Kakve su zapravo sposobnosti imali ti umjetnici?

CRTEŽI

Crteži Nazca su nizovi geoglifa (simbola urezanih na površinu zemlje) koji se nalaze u pustinji Nazca, na suhoj visoravni koja se proteže na 53 milje ili više od 80 km između gradova Nazca i Palpa u Pampas de Jumana u Peruu. Crteže je stvorila kultura Nazca između 200.g.pr.Kr. i 700. g. Tamo se nalaze stotine pojedinačnih likova koje u složenosti variraju od jednostavnih crta do stiliziranih kolibrića, paukova, majmuna i guštera.

Ti crteži se mogu razabrati kao cjeloviti likovi samo ako se pogledaju iz zraka. Budući da se pretpostavlja da narod Nazca nije nikad mogao sagledati svoj rad iz tog kuta, dosta se nagađalo o sposobnostima stvaratelja crteža i njihovim razlozima.

Stvaranje i čuvanje crteža

Crteži su stvoreni sakupljanjem i uklanjanjem šljunka prekrivenog slojem željeznog oksida koji pokriva površinu pustinje Nazca. Kad je taj šljunak bio uklonjen, crte su bile u kontrastu sa svjetlijom podlogom tla. Na visoravni Nazca postoji više stotina jednostavnih crta i geometrijskih obrazaca i više od sedamdeset likova životinja, insekata i ljudskih figura.

Područje s crtežima obuhvaća kvadrat od gotovo 500 km2 (200 kvadratnih milja) a najveći likovi su dugi oko 900 stopa (270m). Crteži su se sačuvali zahvaljujući izuzetno suhoj i ustaljenoj klimi bez vjetra na području Nazca: Pustinja Nazca je jedna od najsuhljih na svijetu a temperature se cijele godine zadržavaju oko 25°C (77°F), a nedostatak vjetra omogućio je da se crteži sačuvaju nepokriveni do dana današnjeg, a možda tako ostane i ubuduće.

Teorije

Autori i tehnike

Otkako su crteži otkriveni, pojavile su se razne teorije o načinu i razlozima njihovog nastanka. Objašnjenje arheologa tko ih je i kako napravio uglavnom je prihvaćeno. Napravio ih je narod zvan Nazca koristeći jednostavne alate i opremu. Drveni umetci u zemlji na kraju nekih crta (koji su bili korišteni za datiranje likova metodom radioaktivnog ugljika) i keramika nađena na površini podupiru tu teoriju. Štoviše, istraživači kao što je Joe Nickell s University of Kentucky, reprosucirali su crteže pomoću tehnologije koja je bila dostupna i Nazca Indijancima u ono vrijeme i to bez kontrole iz zraka. Pažljivim planiranjem i jednostavnim sredstvima mala skupina pojedinaca može ponovo izraditi i najveće likove za nekoliko dana.

Razlozi

Ipak, puno je nejasniji razlog zašto su likovi bili stvoreni, pa to ostaje najtvrdokornija misterija u istraživanju crteža Nazca. Mnogi znanstvenici vjeruju da su njihovi razlozi bili religiozne prirode, da su stvarali likove koje su samo bogovi s neba mogli jasno vidjeti. Kosok i Reiche ponudili sujednu od prvih teorija koje objašnjavaju crteže Nazca: da su bile zamišljene da kao oznake mjesta na udaljenom horizontu gdje su sunce i ostala nebeska tijela izlazila ili zalazila. Ovu su hipotezu vrednovala dvojica različitih stručnjaka za područje arheoastronomije, Gerald Hawkins i Anthony Aveni i obojica su zaključili da nema dovoljno dokaza koji bi potvrdili astronomsko objašnjenje crteža.
Još jedna teorija, koja je i najkontroverznija je teorija Erich von Dänikena, iznijeta u njegovoj knjizi Chariots of the Gods a objašnjava kako su linije (linije koje nalikuju na piste) bile trake za slijetanje vanzemaljskih letjelica. Tvrdi da je dizjn crteža tako jako kompleksan da su jedino mogle biti dizajnirane uz pomoć letjelica.

Kako god su ih radili, i čemu god su služili, crteži te drevne kulture, još će neko vrijeme ostati misterija.

Nazca Nazcaastronautnc350ac9
Za ovog piše da prdstavlja astronauta. Šta god bilo, izgleda misteriozno.

Nazca Nazcahummingbirdnclatinfi7
Kolibrij, vrsta ptice

Nazca Nazcaspidernclatinameriho1
Pauk

Nazca Nazcamonkeyym9
Majmun

Nazca Nazcalineasperroc01v2hh0

Ovo je meni najzanimljiviji dio cijele priče. Jesu li ipak imali pogled iz zraka ako su imali pistu.

Nazca Pistalf4
Da li je ovo pista? Jesu li imali pistu, i čemu je služila u ono vrijeme?

Nazca Nazca1ns9
Nazca Nazca2zz9

Izvor, Wikipedia
svjetloisjena, puno hvala za prijevod teksta.


Zadnja promjena: ; uto ruj 25, 2007 6:59 pm; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Nazca Empty
PostajNaslov: Re: Nazca   Nazca Icon_minitimepet ruj 21, 2007 10:33 pm

Možda je sve skupa bilo namijenjeno Bogovima, kao što se dugo vjerovalo, no mislim da u svemu tome ima puno više. Nekako ne vjerujem da su uložili toliki trud a da nisu bili u mogućnosti sagledati rezultate.
[Vrh] Go down
Rain
Admin
Rain


Male
Libra Rat
Broj postova : 2812
Age : 39
Location : In tha Leteći tanjer
Registration date : 15.09.2007

Nazca Empty
PostajNaslov: Re: Nazca   Nazca Icon_minitimeuto ruj 25, 2007 7:01 pm

Moglo bi se reć da je bilo namijenjeno bogovima, ali ne kužim čemu ovo nalik na pistu?
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Nazca Empty
PostajNaslov: Re: Nazca   Nazca Icon_minitimeuto ruj 25, 2007 7:21 pm

Nemam pojma. Nekako mi se čini da bi nam vremeplov dobro došao ;)
[Vrh] Go down
Rain
Admin
Rain


Male
Libra Rat
Broj postova : 2812
Age : 39
Location : In tha Leteći tanjer
Registration date : 15.09.2007

Nazca Empty
PostajNaslov: Re: Nazca   Nazca Icon_minitimeuto ruj 25, 2007 7:46 pm

svjetloisjena je napisao/la:
Nemam pojma. Nekako mi se čini da bi nam vremeplov dobro došao ;)

Da, sve bi dao da se mogu vratiti u tu prošlost i vidjeti o čemu je zapravo riječ. Možda bi mogao kristalnu kuglu namuljati da mi kaže :D
di bi mogao kristalnu kuglu nabaviti. Ili onu lubanju, ona bi progovorila :cat:
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Nazca Empty
PostajNaslov: Re: Nazca   Nazca Icon_minitimeuto ruj 25, 2007 7:59 pm

Vidjela sam negdje na nekakvom sajmu da se prodaju te kristalne kugle. No bojim se da nam zurenje u njih (to se tako službeno naziva) može pokazati samo naše mišljenje o onome što želimo znati. Npr, ako duboko u sebi vjeruješ da su tu pistu sagradili za sljetanje svemirskih brodova, onda ćeš možda nakon nekog vremena u kugli ugledati takav brod kako se spušta na crno pustinjsko tlo :D
[Vrh] Go down
malena
Moderator
malena


Female
Aquarius Tiger
Broj postova : 2633
Age : 38
Location : Split
Registration date : 18.09.2007

Nazca Empty
PostajNaslov: Re: Nazca   Nazca Icon_minitimesri ruj 26, 2007 9:04 am

Rie je napisao/la:
Moglo bi se reć da je bilo namijenjeno bogovima, ali ne kužim čemu ovo nalik na pistu?

Pa logično je, imali smo posjete. Tko ju je radio? Ne znam. Možda mi, možda oni.
Možda su poveli nekoliko ljudi i učili li ih građevini i sl. stvarima (koliko baš građevini...), omogućili im pogled iz zraka i vratili ih nazad da naprave te sve
stvari. lol
[Vrh] Go down
Hybrid
Riba



Male
Capricorn Horse
Broj postova : 125
Age : 45
Registration date : 15.09.2007

Nazca Empty
PostajNaslov: Re: Nazca   Nazca Icon_minitimesri ruj 26, 2007 9:28 am

Rie je napisao/la:
svjetloisjena je napisao/la:
Nemam pojma. Nekako mi se čini da bi nam vremeplov dobro došao ;)

Da, sve bi dao da se mogu vratiti u tu prošlost i vidjeti o čemu je zapravo riječ.

Pola miljuna eura će bit sasvim dovoljno i stižem.

U gotovini naravno , a može i u nekoj nekretnini.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Nazca Empty
PostajNaslov: Re: Nazca   Nazca Icon_minitimesri ruj 26, 2007 10:35 am

Hybrid je napisao/la:
Rie je napisao/la:
svjetloisjena je napisao/la:
Nemam pojma. Nekako mi se čini da bi nam vremeplov dobro došao ;)

Da, sve bi dao da se mogu vratiti u tu prošlost i vidjeti o čemu je zapravo riječ.

Pola miljuna eura će bit sasvim dovoljno i stižem.

U gotovini naravno , a može i u nekoj nekretnini.

Deal! lol
[Vrh] Go down
silver
Majmun
silver


Male
Pisces Horse
Broj postova : 1439
Age : 34
Registration date : 25.10.2007

Nazca Empty
PostajNaslov: Re: Nazca   Nazca Icon_minitimepon stu 05, 2007 12:06 pm

Rie je napisao/la:
Moglo bi se reć da je bilo namijenjeno bogovima, ali ne kužim čemu ovo nalik na pistu?

a opet, ako je bila pista, čemu onda oni prikazi životinja?
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

Nazca Empty
PostajNaslov: Re: Nazca   Nazca Icon_minitimepon stu 05, 2007 1:49 pm

Kristali su zanimljivi i mogu prelomiti svasta, a i solidno generisati energiju (ja imam neke kristale kvarca, ali u zbunu, pa sam ih dala jednom prijatelju vajaru da mi odvoji par komada...). Pitanje je samo od cega je koja kugla napravljena... *
[Vrh] Go down
Neo
Majmun
Neo


Male
Capricorn Tiger
Broj postova : 1051
Age : 37
Location : State of Columbia
Registration date : 02.08.2008

Nazca Empty
PostajNaslov: Re: Nazca   Nazca Icon_minitimesub kol 02, 2008 3:44 pm

mozda su to radili iz zabave.a mozda i ne.mozda su sklapali saveze sa nekim stranim bicima
[Vrh] Go down
Saroman
Žaba
Saroman


Male
Aquarius Monkey
Broj postova : 291
Age : 44
Registration date : 29.07.2008

Nazca Empty
PostajNaslov: Re: Nazca   Nazca Icon_minitimesub kol 02, 2008 5:22 pm

Bilo im dosadno,ubijali dosadu,svemu se i mi danas čudimo.za 2000 tisuce godine ljudi će na ove naše gradjevine koje prežive pitat se zašta su im bile.
[Vrh] Go down
l337_m4n
Riba
l337_m4n


Male
Capricorn Goat
Broj postova : 102
Age : 32
Location : Imam
Registration date : 26.12.2007

Nazca Empty
PostajNaslov: Re: Nazca   Nazca Icon_minitimesub kol 02, 2008 7:31 pm

al tko zna gdje će ti ljudi za 2000 godina biti....al mogli bi se zapitati kakve su ono građevine na području nekadašnjeg pekinga. vidjeti će ogromno ptičje gnijezdo, pa vodenu kocku..i onu zgradu nazvanu donut....
[Vrh] Go down
GoodAlien
Višestanični organizam



Male
Aquarius Cat
Broj postova : 80
Age : 49
Registration date : 03.08.2008

Nazca Empty
PostajNaslov: Re: Nazca   Nazca Icon_minitimepon kol 04, 2008 9:56 pm

Eh po mom misljenju to je vec rijeseno jer....
evo jedan citat koji sam cuo davno pa cu ga izreci prilicno drugacije...uglavnom covjek koji mi je izrekao tekst je rekao da je to ancient text tako da je valjda od neke stare civilizacije koje su pisali po zid il kaj vec uglavnom evo citat:
veliki svijetli kamen spustao se iz raja...i onda se spustio blizu nas te su "bogovi" izasli no ti bogovi su zapravo alieni u mnogim tekstovima gdje se prica o bogovima je zapravo o alienima(mogucim kreatorima danasnje ljudske rase itd. oni su nama bogovi)eh sad je se netko sjetio rec da su to radili za bogove e pa bravo radili su ih za ko zna koju rasu aliena koji naravno gledaju odozgora il kak su ljudi starih civilizacija govorili iz raja...(e sad se pitajte zas u filmovima kad prikazuju bog si vecinom u oblacima ljudi su prije mislili da je na nebu raj i kad umres da nisi tezak ko slon vec ko pera pa mozes ici u raj)
[Vrh] Go down
4ucker
Višestanični organizam
4ucker


Male
Virgo Pig
Broj postova : 34
Age : 28
Registration date : 22.03.2009

Nazca Empty
PostajNaslov: Re: Nazca   Nazca Icon_minitimeuto oľu 24, 2009 2:51 pm

najuvjerljivija mi je pista....ma ljudi izvanzemaljci postoje....
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Nazca Empty
PostajNaslov: Re: Nazca   Nazca Icon_minitimeuto oľu 24, 2009 4:48 pm

Imas dokaz? zubi

_________________
Respect
[Vrh] Go down
4ucker
Višestanični organizam
4ucker


Male
Virgo Pig
Broj postova : 34
Age : 28
Registration date : 22.03.2009

Nazca Empty
PostajNaslov: Re: Nazca   Nazca Icon_minitimeuto oľu 24, 2009 10:12 pm

To tvoje pitanje nema nikakve veze sa vjerom u izvanzemaljce, a vjeruj mi dokaza je i previse...a ako osobno hoces dokaz pitaj Amerikance...
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Nazca Empty
PostajNaslov: Re: Nazca   Nazca Icon_minitimeuto oľu 24, 2009 11:16 pm

Daj samo jedan jedini pouzdani znanstveni dokaz za kojeg znaš i po kojem si siguran da je to tako. Ja ne znam niti jedan, imam samo vjeru u to da su Ameri doista doživjeli nešto sa vanzemaljcima, no to je samo vjera, ne dokaz.
[Vrh] Go down
4ucker
Višestanični organizam
4ucker


Male
Virgo Pig
Broj postova : 34
Age : 28
Registration date : 22.03.2009

Nazca Empty
PostajNaslov: Re: Nazca   Nazca Icon_minitimesri oľu 25, 2009 12:08 am

Ocito nisi gledao dokumentarce...a serija Oteti je snimana po istinitom dogadaju...
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Nazca Empty
PostajNaslov: Re: Nazca   Nazca Icon_minitimesri oľu 25, 2009 12:15 am

Odakle ti znaš šta ja gledam? Manje pretpostavljaj, a više odgovaraj na pitanja. Čekam taj misteriozni dokaz... zubi
[Vrh] Go down
Berny_Sinara
Pračovjek
Berny_Sinara


Female
Sagittarius Snake
Broj postova : 2704
Age : 34
Location : Zagreb :D
Registration date : 24.02.2009

Nazca Empty
PostajNaslov: Re: Nazca   Nazca Icon_minitimesri oľu 25, 2009 1:27 am

slike su zanimljive :D al meni ovaj pauk izgleda na mrava
[Vrh] Go down
Mystica
Višestanični organizam



Male
Taurus Goat
Broj postova : 51
Age : 44
Registration date : 27.05.2009

Nazca Empty
PostajNaslov: Re: Nazca   Nazca Icon_minitimečet sij 14, 2010 1:07 pm

[Vrh] Go down
Mystica
Višestanični organizam



Male
Taurus Goat
Broj postova : 51
Age : 44
Registration date : 27.05.2009

Nazca Empty
PostajNaslov: Re: Nazca   Nazca Icon_minitimečet sij 14, 2010 1:24 pm

To podrućje je očito raznovrsnog "karaktera" jer na tako relativno malom prostoru ima poprilićno dosta toga raznovrsnoga , npr ica stones.

The Ica stones are a collection of andesite stones that contain what are alleged to be ancient depictions of dinosaurs and advanced technology. They were reportedly discovered in a cave near Ica, Peru.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ica_stones


https://www.youtube.com/watch?v=TXv2Z6dinSA
[Vrh] Go down
Mystica
Višestanični organizam



Male
Taurus Goat
Broj postova : 51
Age : 44
Registration date : 27.05.2009

Nazca Empty
PostajNaslov: Re: Nazca   Nazca Icon_minitimečet sij 14, 2010 1:39 pm

Ima tu još nekih zanimljivih stvari npr ica skull


Nazca 3477997207_41d6b4b6da


http://www.flickr.com/photos/37863695@N08/3477997207
[Vrh] Go down
Sponsored content





Nazca Empty
PostajNaslov: Re: Nazca   Nazca Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Nazca
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Misterije i neobjašnjivi fenomeni :: Alternativna povijest-
Forum(o)Bir: