Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Živčani sustav čovjeka

Go down 
+5
Alpha
silver
Mystica
Svjetloisjena
Rain
9 posters
Autor/icaPoruka
Rain
Admin
Rain


Male
Libra Rat
Broj postova : 2812
Age : 39
Location : In tha Leteći tanjer
Registration date : 15.09.2007

Živčani sustav čovjeka Empty
PostajNaslov: Živčani sustav čovjeka   Živčani sustav čovjeka Icon_minitimeuto sij 08, 2008 10:57 pm

Ovako, treba mi pomoć oko nečega.

Ovako, tražio sam da li i kako se obnavlja čovjekov živčani sustav pa sam naišao na jednu stranicu koja govori da se centralni živčani sustav (to je onaj u mozgu i leđnoj moždini) ne obnavlja.

Mane zanima periferni živčani sustav. On se dijeli na autonomni i somatski živčani sustav. Da li bi mi tko mogao reći da li se periferni živčani sustav obnavlja, kako se obnavlja i u kojem vremenu. Isto tako bi me zanimali i njegovi podsustavi što sam naveo, da li se obnavljaju oštećeni djelovi i kako brzo.

Zna li tko išta o ovome?
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Živčani sustav čovjeka Empty
PostajNaslov: Re: Živčani sustav čovjeka   Živčani sustav čovjeka Icon_minitimesri sij 09, 2008 1:36 am

I centralni i periferni živčani sustav građeni su od neurona, stanica za koje se dosad čvrsto vjeruije da se ne mogu obnavljati. U centralnom sustavu postoji mogućnost stvaranja novih veza među neuronima koji ponekad mogu zaobići oštečenje. Periferno je to gotovo nemoguće, može se samo zadržati postojeća oštećena struktura (ako nije uništena) i nastoji se kompenzirati jačanjem npr. susjednjih mišića koji nemaju oštećena živčana vlakna. Neka me ispravi ako netko bolje zna, molim.

Imaš nešto OVDJE

Naravno, postoje i čuda...
[Vrh] Go down
Rain
Admin
Rain


Male
Libra Rat
Broj postova : 2812
Age : 39
Location : In tha Leteći tanjer
Registration date : 15.09.2007

Živčani sustav čovjeka Empty
PostajNaslov: Re: Živčani sustav čovjeka   Živčani sustav čovjeka Icon_minitimesri sij 09, 2008 11:42 am

Puno ti hvala s&s to je ono što me interesiralo.
[Vrh] Go down
Mystica
Višestanični organizam



Male
Taurus Goat
Broj postova : 51
Age : 44
Registration date : 27.05.2009

Živčani sustav čovjeka Empty
PostajNaslov: Re: Živčani sustav čovjeka   Živčani sustav čovjeka Icon_minitimepon lip 01, 2009 1:39 am

Neuronski živćani sustav , kao je jednom uništen se ne obnavlja.

Zato su droge poput ekstazya jako jako opasne jer uništavaju stanice neuronskog sustava.

Sam heroin npr nije toliko opasan , mada i on jest al ne razara stanice neuronskog sustava ovako kako to rade sintetičke droge , al ekstazy i ostale sintetičke droge su by by organizam.
[Vrh] Go down
silver
Majmun
silver


Male
Pisces Horse
Broj postova : 1439
Age : 34
Registration date : 25.10.2007

Živčani sustav čovjeka Empty
PostajNaslov: Re: Živčani sustav čovjeka   Živčani sustav čovjeka Icon_minitimepon lip 08, 2009 12:40 am

hmm, koliko ja znam periferni sustav se ne dijeli striktno tako, to je vise opcenita podjela.

e sad, kad je vec netko obnovio temu, inace ne bi pisa o tome ali..

sta te tiče centralnog živčanog sustava, donedavno se smatralo da ne postoji nikakva mogućnost obnove tih neurona, ali nedavna istraživanja su pokazala da u određenim, specifičnim dijelovima mozga, neuroni se mogu obnavljati i zapravo se stalno regeneriraju.

Sta se tiče perifernog sustava, to je već druga priča. Aksoni neurona (aksoni = ajmo reć živčana vlakna) u perifernom sustavu su "omotani" ovojnicom koja se zove Schwannova ovojnica, i građena je od Schwannovih stanica. E, te stanice imaju mogućnost regeneracije. Znači, ako ne dođe do ozlijede na tijelu neurona, već na njegovom aksonu, schwannove stanice grane ovojnicu i omogućavaju zaštitu mladom, novom aksonskom izdanku. U tom slucaju, ako nema većih oštećenja, može doći do regeneracije.. Šta se tiče cžs-a (osim onih specifičnih područja), aksoni neurona tu nisu građeni od istih stanica, već od jedne vrste tzv. glija stanica, a stvar je u tome da te stanice nemaju mogućnost regeneracije.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Živčani sustav čovjeka Empty
PostajNaslov: Re: Živčani sustav čovjeka   Živčani sustav čovjeka Icon_minitimesri lip 10, 2009 3:31 pm

Al nekako mi se cini da kad sintetska droga napravi stetu tu nema povratka. Isto kao sto se i jetra regenerira al je opet mozes ubit alkoholom...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Živčani sustav čovjeka Empty
PostajNaslov: Re: Živčani sustav čovjeka   Živčani sustav čovjeka Icon_minitimepon lip 29, 2009 11:51 pm

matične stanice mogle bi biti rješenje za zamjenu bolesnih neurona. istraživanja su tu još uvijek u početnoj fazi, ali da, dosad još uvijek nema učinkovite terapije za izgubljene neurone.

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Remke
Pračovjek
Remke


Male
Libra Pig
Broj postova : 3399
Age : 28
Location : Osijek
Registration date : 05.07.2009

Živčani sustav čovjeka Empty
PostajNaslov: Re: Živčani sustav čovjeka   Živčani sustav čovjeka Icon_minitimepon srp 06, 2009 9:24 am

pa kolko ja znam centralni zivcani sustav se ne obnavlja, to je kao kad nekom slomis kicmu (cent. ziv. sustav) i on se nemoze vise kretat (sve je povezano za centralni ziv. sustav).
E da i evo malo zanimljivosti, ljudski zivci da se povezu u jedan "konac" bili bi dovoljno dugacki da jedan kraj bude na zemlji a drugi na mjesecu
[Vrh] Go down
inflameswetrust
Višestanični organizam
inflameswetrust


Male
Pisces Horse
Broj postova : 63
Age : 34
Location : Požega
Registration date : 19.08.2009

Živčani sustav čovjeka Empty
PostajNaslov: Re: Živčani sustav čovjeka   Živčani sustav čovjeka Icon_minitimepet kol 21, 2009 3:25 pm

Ako živčane stanice umiru i dalje nije kasno. Naime nije sve u broju samih stanica već i broju sinapsi između njih, odnosno što je stanica spojena s više stanica to je živčani sustav jači. To je ono što se dogodi kada čovjek vježba mozak da mu ne propada.
Ako je netko na sintetskim drogama dovoljno dugo umiru mu stanice ali se povezivanjem preostalih (liječenje obavezno) može donekle sve povratiti.

isto tako ako čovjeku nešto otpili ruku i poslije mu zašiju ruku i bude sve ok, ti živci se obnove, ali ne i živčane stanice .
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek
Michael Wittmann


Male
Scorpio Broj postova : 2443
Age : 132
Location : Heidenheim
Registration date : 24.05.2009

Živčani sustav čovjeka Empty
PostajNaslov: Re: Živčani sustav čovjeka   Živčani sustav čovjeka Icon_minitimepet kol 21, 2009 3:41 pm

@Rie, da li ludaci mogu da se izlece zubi ?
[Vrh] Go down
Sponsored content





Živčani sustav čovjeka Empty
PostajNaslov: Re: Živčani sustav čovjeka   Živčani sustav čovjeka Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Živčani sustav čovjeka
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Znanost i tehnologija-
Forum(o)Bir: