Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Zasto postoji ista a ne nista?

Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3
Autor/icaPoruka
Skulptura
Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6014
Registration date : 05.09.2009

Zasto postoji ista a ne nista? - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Zasto postoji ista a ne nista?   Zasto postoji ista a ne nista? - Page 3 Icon_minitimened kol 03, 2014 4:21 pm

Bravo majstore!  ides 

Čovjek
MoW

Male
Libra Dog
Broj postova : 6337
Registration date : 26.05.2009

PostajNaslov: Re: Zasto postoji ista a ne nista?   Zasto postoji ista a ne nista? - Page 3 Icon_minitimened kol 03, 2014 10:10 pm

Michael1 je napisao/la:
Ovo sto ti pises je puckoskolsko znanje nedostojno jednog filozofa.
Prostor-vrijeme je obicna kovanica fizicara, besmisleno pojednmostavljivanje pojmova, od kojih su se i sami distancirali, kao Einstein.

Prostor i vrijeme se ne mogu definirati jer mi nemamo pojma o cemu se tu radi. To je metafizika!
Bilo bi posteno da konacno ostavis iza sebe puckoskolsko znanje, jer ovakva diskusija nema smisla.
Covjece Bozji, definiraj prostor i vrijeme iz filozofskog aspekta, pa mi se onda javi.
Niti je vrijeme pokret niti je prostor udaljenost. To su iskljucivo perceptivna pojednostavljivanja.

@Michael1 Zašto prozivaš @Skulpturu da treba nešto definirati iz neke perspektive? Ako ti možeš definirati prostor i vrijeme iz filozofske perspektive, onda tako i učini, a pusti Skulpturu da definira stvari kako on smatra da one jesu.

Inače, o filozofiji prostora i vremena puno je dosad napisano. Istina je da moderne znanstvene spoznaje prostor-vremena nisu dostatne da se spozna što vrijeme i prostor zaista jesu, već samo to kako se ponašaju. Znanost rijetko kad zanima fundamentalno odgovoriti na pitanje: što je nešto (izvorni kvalitet) ili zašto nešto postoji (biva), već ona odgovara na druga pitanja: kako se nešto ponaša, koja su svojstva nečega i zašto je nešto značajno za nešto drugo.
Ovim prvim bavim se metafizika, kao što i sam kažeš, a ovim drugim bavi se znanost. Budući da jesmo na podforumu filozofije, slobodno je izraziti svoje filozofsko mišljenje po pitanju prostora i vremena. Sve od realizma, anti-realizma (iluzije), relacionizma i apsolutizma prostora i / ili vremena.

Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: Zasto postoji ista a ne nista?   Zasto postoji ista a ne nista? - Page 3 Icon_minitimened kol 03, 2014 11:12 pm

@Michael, ima li smisla da ti ja dam svoje mišljenje o tome što je vrijeme, kad ćeš mi ti nakon tog mog objašnjenja reći da sam budala i prepisati ćeš mi mišljenje Leibniza jer svoje nemaš, ne znaš što bi rekao o vremenu, ali pronašao si si par kvazi-znanstvenika kojima vjeruješ sve što bubnu i držiš se tih njihovih mišljenja kao da su apsolutna istina.

Ja mislim da nema smisla da se uopće trudim tebi iznositi svoje vlastito mišljenje o nastanku i o vremenu i o bilo čemu drugome. Kad se probudiš i počneš vlastitim mozgom razmišljati o tome o čemu pričamo i pritom sakupljati dostupne informacije i stvarati svoje zaključke, onda ćemo moći razgovarati, ne trebaš biti glasnogovornik Leibniza, nemoj misliti da mi govoriš nešto novo kad mi citiraš nekog takvog tipa. Znam ih više nego ti, zato i znam da pričaju gluposti. A tebe molim da prestaneš omalovažavati samo zato što ne mislim isto što i ti.

Michael1 je napisao/la:

Prostor i vrijeme se ne mogu definirati jer mi nemamo pojma o cemu se tu radi. To je metafizika!

Imamo pojma o čemu se tu radi, znamo kako vrijeme funkcionira i koju ulogu ima u svemiru, to što ga ne možemo točno definirati i nije toliko bitno da shvatimo po kojem principu funkcionira. Znam da ćeš reći da vrijeme ne postoji i unaprijed ti govorim da mi je žao, ali ne slažem se sa tvojim, odnosno Leibnizovim mišljenjem. Ali mislim da se zbog toga ne trebaš uzrujavati, nema smisla. A što se tiče pojma prostor-vrijeme, predlažem da proučiš kakve su probleme imali znanstvenici da su morali osmisliti koncept prostor-vremena.

Riba
Michael1

Male
Taurus Broj postova : 161
Registration date : 19.05.2014

PostajNaslov: Re: Zasto postoji ista a ne nista?   Zasto postoji ista a ne nista? - Page 3 Icon_minitimepon kol 04, 2014 11:48 am

Skulptura, oprosti ako se nismo razumjeli. Bilo bi i pozeljno i oportuno za daljni tok diskusije, ako bi poceo donositi svoja
osobna misljenja o onim pojmovima koje zelimo definirati. Pokusaj ih definirati i te definicije logicno braniti, ili u najkracem objasniti ih. Mani se puckoskolskog znanja i prijedji konacno na filozofiju.

Ako definiras vrijeme, prostor ili materiju, onda pokusaj objasniti sto ti pod tim pojmovima podrazumijevas, naravno osobno, a ako doneses u korist svoje argumentacije i pokoji filozofski argument iz povjesti, biti ce mi drago...

Zadnja promjena: Michael1; pon kol 04, 2014 12:12 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Michael1
Riba
Michael1

Male

PostajNaslov: Re: Zasto postoji ista a ne nista?   Zasto postoji ista a ne nista? - Page 3 Icon_minitimepon kol 04, 2014 12:09 pm

MoW je napisao/la:
Michael1 je napisao/la:
Ovo sto ti pises je puckoskolsko znanje nedostojno jednog filozofa.
Prostor-vrijeme je obicna kovanica fizicara, besmisleno pojednmostavljivanje pojmova, od kojih su se i sami distancirali, kao Einstein.

Bilo bi posteno da konacno ostavis iza sebe puckoskolsko znanje, jer ovakva diskusija nema smisla.
Covjece Bozji, definiraj prostor i vrijeme iz filozofskog aspekta, pa mi se onda javi.
Niti je vrijeme pokret niti je prostor udaljenost. To su iskljucivo perceptivna pojednostavljivanja.

@Michael1 Zašto prozivaš @Skulpturu da treba nešto definirati iz neke perspektive? Ako ti možeš definirati prostor i vrijeme iz filozofske perspektive, onda tako i učini, a pusti Skulpturu da definira stvari kako on smatra da one jesu.

Inače, o filozofiji prostora i vremena puno je dosad napisano. Istina je da moderne znanstvene spoznaje prostor-vremena nisu dostatne da se spozna što vrijeme i prostor zaista jesu, već samo to kako se ponašaju. Znanost rijetko kad zanima fundamentalno odgovoriti na pitanje: što je nešto (izvorni kvalitet) ili zašto nešto postoji (biva), već ona odgovara na druga pitanja: kako se nešto ponaša, koja su svojstva nečega i zašto je nešto značajno za nešto drugo.
Ovim prvim bavim se metafizika, kao što i sam kažeš, a ovim drugim bavi se znanost. Budući da jesmo na podforumu filozofije, slobodno je izraziti svoje filozofsko mišljenje po pitanju prostora i vremena. Sve od realizma, anti-realizma (iluzije), relacionizma i apsolutizma prostora i / ili vremena.
Potpuno d`accord!
Pa ovo je Forum za filozifiju i ovdje mozemo ici dalje od onih misljenja i definicija kojima se koristi moderna materijalisticka znanost. Ako Skulptura ima svoje definicije o prostoru, vremenu i materiji, onda su te definicije i pozeljne i dobrodosle, ako ih isti fundirano obrazlozi i logicno brani.  Ja cu pak pokusati iz filozofskog aspekta kritizirati te definicije ili se s njima  sloziti, ako mi izgledaju logicno.

Medjutim, sto radi nas Skulptura? On  ne luci znanstveni pristup problemu, po znanstvenom modusu operandi od metafizike, nego direktno iz fizike prelazi u  metafiziku, tj. bez dodatnih objasnjenja ptrelazi iz jedne domene u drugu, a to je nedopustivo. Ako Skulptura u argumentaciji ad absurdum zeli definirati materiju, prostor ili vrijeme, sto mislis sta ce od materije, prostora i vremena na koncu ostati kao "fizikalni ili materijalni" substrat? NISTA!

Pokusajte to uciniti!
Hvala!
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: Zasto postoji ista a ne nista?   Zasto postoji ista a ne nista? - Page 3 Icon_minitimepon kol 04, 2014 6:04 pm

Michael1 je napisao/la:

Ja cu pak pokusati iz filozofskog aspekta kritizirati te definicije ili se s njima sloziti, ako mi izgledaju logicno.

Zbog čega misliš da si ti mjerodavan? Jel si ti došao ovdje nas kritizirati ili raspravljati?

OK pametnjakoviću. Omalovažavanje s tvoje strane i dalje ne prestaje, što govori sve o tebi kao osobi, vjerojatno si neka sirovina s brda koja se ovdje predstavlja kao "ugledni akademski građanin". My ass! Nemaš pojma ni o čemu, sve što govoriš u svim ovim temama su Leibnizovi radovi, i nemoj misliti da to ne znam. Pričaš stvari koje prolupali filozof smatra apsolutnom istinom. Ako ima trunke filozofa u tebi, onda prestani samo ispitivati i kritizirati tuđe odgovore na postavljena pitanja, nego objasni "galeriji" kao filozof, svoj pogled na vrijeme i prostor. Što je to?

I odgovori ovaj put na postavljeno pitanje, do sada niti jednom nisi, samo znaš kritizirati i postavljati pitanja, pridonesi ovoj temi svojim iskustvom u filozofiji i objasni nama neznalicama što je vrijeme.

Naravno, nećeš to napraviti, a znaš zašto nećeš. Zato što nemaš pojma što je vrijeme baš kao što nitko nema pojma što je vrijeme. Samo što netko vidi vrijeme na dijelu, a netko kao ti ne vidi. Eto, dopustio sam si da me iznervira neki doktor opće prakse koji piše recepte, toliko sam nisko pao.

No to i dalje ne mijenja činjenicu da nećeš objasniti što je vrijeme. Jer niti na jedno moje pitanje u ovoj temi nisi odgovorio.

Riba
Michael1

Male

PostajNaslov: Re: Zasto postoji ista a ne nista?   Zasto postoji ista a ne nista? - Page 3 Icon_minitimepon kol 04, 2014 6:27 pm

Hahahahahaha,,,,,,,,,
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: Zasto postoji ista a ne nista?   Zasto postoji ista a ne nista? - Page 3 Icon_minitimepon kol 04, 2014 6:34 pm

Samo si potvrdio što govorim, jer odgovora nigdje ;)

Čovjek
MoW

Male
Libra Dog

PostajNaslov: Re: Zasto postoji ista a ne nista?   Zasto postoji ista a ne nista? - Page 3 Icon_minitimepon kol 04, 2014 7:27 pm

@Michael1 Ili ćeš biti konstruktivan, ili ćeš biti trajno "ohlađen" s ovog foruma.

Riba
Michael1

Male

PostajNaslov: Re: Zasto postoji ista a ne nista?   Zasto postoji ista a ne nista? - Page 3 Icon_minitimepon kol 04, 2014 8:21 pm

@Skulptura,
prijatelju umiri se, jer nema razloga da se srdis. Ti na ovom forumu za filozofiju zelis razplamsati svadju, koja uopce nije potrebna, buduci da ti proteziras konverzaciju i jednu vrstu dijaloga, a ne diskusiju, kao recimo ja, u kojoj bi se po mogucnosti iskristalizirala novija misljenja o nekom problemu. To je tvoj lapsus., koji ponavljas uvjek i iz nova. Tvoji kolege "MoW" i "Archangel", iako nisu filozofi nego je Archangel fizicar, a za MoW-a nisam siguran, koriste bolju i slozeniju diskursivnu kulturu od tebe, koji si filozof.

Ako si dovoljno pazljivo procitao moje upise, onda si morao zapaziti, naravno, ako si citao stvarno pazljivo i ozbiljno, da sam ja moj stav vec davno obznanio u stavu, da mi nismo u stanju definirati te pojmove. Dakle, mi ljudi nismo u stanju definirati pojmove materiju, prostor i vrijeme iz jednostavnog razloga, jer se tu radi o transcendentalnim pojmovima. Oni su fundamentalnog karaktera, i mi ih nismo u stanju definirati.

G. W.Leibniz je bio univerzalni genije i najuceniji covjek svoga vremena, a neki ga cak smatraju i najucenijim covjekom svih vremena. Nije potrebno Leibniz-a diskreditirati, kako bi se sam uzvisio, jer to vise nije pitanje razbora, nego tastine. Leibniz je postulirao jedan sveopci princip za kozmologiju i kozmoloske teorije. Tzv. "Prinzip des zureichenden Grundes", drugacije receno, princip kauzalnih uzroka. Na svako pitanje u stilu, "zasto postoji univerzumn X a ne Y" mora postojati jedan racionalni odgovor. Zato Leibniz-ov Bog nije imao izbora kod stvaranja univerzuma. Leibniz-ova predodzba o univrerzuma, u kojoj je sve "interakcijski" umrezeno, i sve komunicira sa svim, nedopusta viziju o prostoru i objektima u njemu. Po njemu, ovi umrezeni odnosi definirju prostor. Ovu viziju zastupa vecinski dio danasnjeg znanstvenog mainstrema u fizici, kozmologiji i astrofizici.

Ti meni predbacujes da zastupam Leibniza u tom pogledu, sto je potpuno pogresno misljenje, jer tvoja interpretacija, bar vremena, kojom se ovdje sluzis potjece iz Leibniz-ove filozofije, koji je zastupao "relativnost" vremana, tj. stvarno vrijeme u odnosu na njegova kontrahenta Newtn-a, koji je zastupao apsolutno vrijeme.

Pa ja sam ti napisao u jednom od mojih tekstova, da je kovanica "prostor-vrijeme" definirana vec od Leibniza, a Minkowski ju je za Einsteina pretvorio u matematicku formulu, jer Einstein je slijedio dubinu Leibniz-ove relationalisticke filozofije kod definiranja svojih teorija relativnosti sto se i danas naziva "relacionalna Revolucija".

String-teoreticari su u svojim spekulacijama daleko napredovali, kao i relativisti, i svi pokusavaju preko "Loop quantum gravity" odgonetnuti materiju, prostor i vrijeme upravo preko ovih osobina umrezenosti svemira, gdje sve komunicira sa svim. To je u kratkim crtama o toj umrezenosti od Leibniz-a, kako se nebih gubio u detaljima.

Minkowski i Einstein odbacili su Newton-ovu predodzbu o apsolutnom vremenu i vec u STR proglasili relativnost istovremenosti i na taj nacin potjerali vrijeme iz fizike, proglasivsi ga iluzijom, jer nisu mogli do konca slijediti Leibniz-ove misli o kauzalnosti i stvarnosti vremena... Na tom principu funkcionira tzv. relativisticki "Blok-univerzum".

Pokusaji da se vrijeme ponovno uvede u fiziku kao stvarnost, dozivljavamo u tzv. teoriji "form-dinamike".

U OTR mi imamo velicine objekata kao univerzalni pojam, a vrijeme je relativno.
U teoriji "form-dinamike" vrijeme je univerzalno i stvarno, a velicina objekta relativna. Preko jednog sofisticiranog matematickog trika, izmjenom relativnosti vremena sa relativnosti velicine, one postaju ekvivalentne. Time bi vrijeme postalo mjeriva stvarnost nasega univerzuma.
Koliko je ova teorija konzistentna moze svatko od nas sam zakljuciti, ako pogleda premise same teorije, koje su iskljucivo natezanja fizicara i njihove nedokazive spekulacije.

Moj osobni stav je bio i ostao: vrijeme koje mi percipiramo je konstrukt nasega duha, a ne stvarnost.
Zato je glupo preseljavati transcendentalne pojmove u stvarnost na bazi divljih spekulacija, kako bi podesili neku teoriju svom ideoloskom svjetonazoru.

O materiji vrijedi isto. Masa i energija su ekvivalentne osobine materije, koju nismo u stanju definirati, jer ni Higgsov boson nije fundamentalna cestica materije. U redukcionistickoj argumentaciji ad absurdum, materija se gubi u formi, odnosu, informaciji, jednostavno nestaje kao stvarnost. Objektivno ona ne postoji.

Sto se tice prostora, vrijedi ista stvar. Iz aspekta kvantne mehanike ni prostor nije fundamentalan, nego proizlazi iz dubljeg reda. To da predmeti u makrosvijetu zauzimaju prostor i mogu biti udaljeni jedni od drugih, spada pod pojam lokalnosti objekta, gdje se zeli insinuirati slozenost prostora, medjutim to nije objasnjenje sto bi bio sam prostor, nego kako se stvari relationalno odnose u prostoru.

I ovdje sam misljenja, da ni relacionalnost niti emergentnost ovih pojmova ne rjesavaju samu bit problema, jer ne daju uvid u bit same "stvari", sto bi to bio prostor. Taj pojam ostaje nedefiniran, jer je fundamentalan, a nasa spoznaja ogranicena.

Pa ako se zelis ukljuciti u diskusiju, onda bi bilo vrlo lijepo, da se u odgovoru uvjek odnosis na neki dio moga teksta, pa ili ga kritiziras ili ga modificiras, bez puckoskolskog zargona i logike, nego ciste filozofije ili znanosti.
So Long!
[Vrh] Go down
Michael1
Riba
Michael1

Male

PostajNaslov: Re: Zasto postoji ista a ne nista?   Zasto postoji ista a ne nista? - Page 3 Icon_minitimepon kol 04, 2014 8:24 pm

MoW je napisao/la:
@Michael1 Ili ćeš biti konstruktivan, ili ćeš biti trajno "ohlađen" s ovog foruma.
Daj ne budali! Ti do sada, kao ni tvoj Troll niste dali ama bas nista konstruktivno ovoj temi, a tko sve piskara na ovom forumu, nece mi biti puno zao, ako odem s njega.

Ako ti je iskljucivo sila jedini Argument u "konverzaciji" jer diskutirati nisi niti ucio niti naucio, pa baniraj me i uzivaj u svom i njegovu ludilu nasilja i cenzure.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW

Male
Libra Dog

PostajNaslov: Re: Zasto postoji ista a ne nista?   Zasto postoji ista a ne nista? - Page 3 Icon_minitimeuto kol 05, 2014 4:30 pm

Nije meni sila jedini argument u konverzaciji već ćeš se ti morati naučiti najprije poštovati druge članove foruma, a tek POTOM doprinositi diskusiji. Nažalost, učenje će se nastaviti na drugim forumima. Ovaj je nadalje zatvoren za tebe.
Permaban.

PostajNaslov: Re: Zasto postoji ista a ne nista?   Zasto postoji ista a ne nista? - Page 3 Icon_minitime

[Vrh] Go down

Zasto postoji ista a ne nista?
[Vrh] 
Stranica 3 / 3.Go to page : Previous  1, 2, 3