Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Osjetljivost na gluten i/ili laktozu

Go down 
Autor/icaPoruka
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

Osjetljivost na gluten i/ili laktozu  Empty
PostajNaslov: Osjetljivost na gluten i/ili laktozu    Osjetljivost na gluten i/ili laktozu  Icon_minitimepon sij 05, 2015 2:52 pm

Nedavno sam pokontala da sam osjetljiva na gluten. Mogu ga jesti ali mi ne bude dobro. Dugo nisam znala za tu osjetljivost jer nisam jela puno kruha ali zadnjih godina se to promijenilo obzirom je pecivo najjednostavnija namirnica za nekakav obrok na poslu. Nakon podužeg vremena konzumacije veće količine glutena postala sam sva napuhana. Čak su mi i prsti bili kao natečeni.
Kada sam prestala (ili da budem preciznija bitno smanjila) s kozumacijom glutena simptomi su se povukli :)

Sada uglavnom izbjegavam jesti namirnice poput kruha, tjestenine i sl. Umjesto toga jedem rižine kolutiće, tjesteninu bez glutena i ostale zamjene. Ponekad ću pojest nešto ful glutensko jer ono....burek i to zubi ali nakon toga moram par dana pazit što jedem osim ako se ne želim pretvorit u balon face

Enivej, ispostavilo se da je dosta ljudi koje poznajem u nekoj mjeri osjetljivo na gluten ili laktozu.

Imate li vi kakvih problema s time? Kako ih rješavate? :)

Pračovjek
Dada289

Female
Libra Horse
Broj postova : 2222
Registration date : 08.09.2010

PostajNaslov: Re: Osjetljivost na gluten i/ili laktozu    Osjetljivost na gluten i/ili laktozu  Icon_minitimepon sij 05, 2015 3:27 pm

Da, i ja sam primjetila tu, takozvanu, intoleranciju na gluten. Bilo što pojedeno što sadrži gluten, napuhnem se kao balon. Ali i nekih pola sata nakon konzumacije dođe period pospanosti, i opće slabosti organizma sa tim osjećajem težine u cijelom tijelu. Izbjegavanjem glutenskih proizvoda vidi se promjena na bolje.
Alergična na gluten nisam, s obzirom da sam radila alergotestove.

Kažu, uz soju, da je pšenica jedna od često "manipuliranih" namirnica. Pa tako i taj gluten više nije kao što je nekada bio, ako se mogu tako izraziti. :D miga confused

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Osjetljivost na gluten i/ili laktozu    Osjetljivost na gluten i/ili laktozu  Icon_minitimepon sij 05, 2015 3:49 pm

Predpostavljam da ljudi koji su alergični imaju konkretne i ne baš beznačajne simptome. A osjetljivost se lako provjeri u praksi - izbjegava se gluten neko vrijeme i vide se promjene.
Srećom ni ja nisam alergična ili posve intolerantna na gluten...danas glutena ima skoro u svemu. A osim toga - burek zubi

Super stvar mi je bezglutenska tjestenina. U Bio-bio je dosta skupa ali ima u Konzumu neka povoljnija. Malo se više lijepi pri kuhanju pa ju treba miješat ali je super :)

Pračovjek
Dada289

Female
Libra Horse

PostajNaslov: Re: Osjetljivost na gluten i/ili laktozu    Osjetljivost na gluten i/ili laktozu  Icon_minitimepon sij 05, 2015 4:20 pm

I dobra je ona kukuruzna iz Lidla, fina žučkasta boja, malo tvrđa, baš onako al dente. I nije pretjerano skupa. :D

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Osjetljivost na gluten i/ili laktozu    Osjetljivost na gluten i/ili laktozu  Icon_minitimeuto sij 06, 2015 12:13 am

Nisam vidjela to u Lidlu...doduše nisam dugo bila...kad odem pogledat ću 5

Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8408
Registration date : 28.12.2007

PostajNaslov: Re: Osjetljivost na gluten i/ili laktozu    Osjetljivost na gluten i/ili laktozu  Icon_minitimeuto sij 06, 2015 12:21 pm

Dada289 je napisao/la:

Kažu, uz soju, da je pšenica jedna od često "manipuliranih" namirnica. Pa tako i taj gluten više nije kao što je nekada bio, ako se mogu tako izraziti. :D miga confused
Eto i to, nisam to pročitao, ali vrlo lako moguće. Ono što ljudi najviše koriste i na što smo evolucijski navikli su uspjeli uništiti :(

Majmun
Jedi Mind Tricks

Male
Aquarius Monkey
Broj postova : 1448
Registration date : 10.08.2012

PostajNaslov: Re: Osjetljivost na gluten i/ili laktozu    Osjetljivost na gluten i/ili laktozu  Icon_minitimeuto sij 06, 2015 3:30 pm

Za celijakliju jedino rijesenje je dozivotna dijeta bez glutena.
[Vrh] Go down
Dada289
Pračovjek
Dada289

Female
Libra Horse

PostajNaslov: Re: Osjetljivost na gluten i/ili laktozu    Osjetljivost na gluten i/ili laktozu  Icon_minitimeuto sij 06, 2015 4:46 pm

To znam. Ali intolerancija na gluten je nesto sasvim drugo.

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Osjetljivost na gluten i/ili laktozu    Osjetljivost na gluten i/ili laktozu  Icon_minitimesri sij 07, 2015 11:35 am

Riža i krumpir su sasvim dostatna zamjena a i proizvodi na bazi kukuruza :)

Majmun
Jedi Mind Tricks

Male
Aquarius Monkey
Broj postova : 1448
Registration date : 10.08.2012

PostajNaslov: Re: Osjetljivost na gluten i/ili laktozu    Osjetljivost na gluten i/ili laktozu  Icon_minitimesri sij 07, 2015 3:23 pm

Dada289 je napisao/la:
To znam. Ali intolerancija na gluten je nesto sasvim drugo.
Koja je razlika izmedu celijaklije i intolerancije na gluten? Slusao sam o tome, ali nikad nisam cuo pravi razlog, jer i u svijetu mnogi doktori ne priznaju intoleranciju na gluten kao nista druog osim celijaklije?
Ljudi koji su intolerantni na gluten imaju iste simptome kao ovi s celijaklijom, ali na testiranju nekako ispadnu negativni na celijakliju?
[Vrh] Go down
Dada289
Pračovjek
Dada289

Female
Libra Horse

PostajNaslov: Re: Osjetljivost na gluten i/ili laktozu    Osjetljivost na gluten i/ili laktozu  Icon_minitimesri sij 07, 2015 3:44 pm

Kažu ovako: "Osim celijakije i alergije na pšenicu, postoje slučajevi reakcija na gluten kod kojih se ne uključuju ni autoimuni ni alergijski mehanizmi. Takvi slučajevi obično se definiraju kao preosjetljivost ili intolerancija glutena. Općenito, kada se javljaju tegobe za vrijeme konzumacije glutena, a nestaju za vrijeme provođenja bezglutenske dijete, moguće je da je riječ o intoleranciji, ako je dijagnoza celijakije isključena. Dodatna razlika između intolerancije i celijakije je i u tome što kod intolerancije ne nastaju značajnija oštećenja na tankom crijevu."

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Osjetljivost na gluten i/ili laktozu    Osjetljivost na gluten i/ili laktozu  Icon_minitimesri sij 07, 2015 4:14 pm

Celijakija je baš bolest. Tu se oštećuje tanko crijevo. Osjetljivost na gluten, pak, može biti veća ili manja ali nije tako radikalna. Tako nekako....

Višestanični organizam

Female
Capricorn Monkey
Broj postova : 51
Registration date : 09.10.2014

PostajNaslov: Re: Osjetljivost na gluten i/ili laktozu    Osjetljivost na gluten i/ili laktozu  Icon_minitimesub srp 09, 2016 3:12 pm

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3945755/

Osjetljivost, prema ovom članku, može biti simptom jedne zdrave netolerancije na glyphosate (moje skromno mišljenje - ili umjetne boje), a celijakija je baš opasna i nije "nevidljiva". Kod osoba koje imaju apsolutnu netoleranciju na gluten i najmanji tragovi glutena remete normalni život. Tako da, niti su sve osobe koje pate od celijakije samo osjetljive, niti su ovi koji se žale na osjetljivost na određene namirnice de facto oboljeli. Biopsija debelog crijeva je zasad valjda najpouzdaniji test kojim se može dijagnosticirati celijakija jer se resice na debelom crijevu prorijede ili potpuno nestanu.

[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Osjetljivost na gluten i/ili laktozu    Osjetljivost na gluten i/ili laktozu  Icon_minitime

[Vrh] Go down

Osjetljivost na gluten i/ili laktozu
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.