Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Čovječanstvo pod čizmom svevideće umjetne inteligencije

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
Novus ordo seclorum
Pračovjek
Novus ordo seclorum


Male
Libra Rooster
Broj postova : 1881
Age : 30
Registration date : 16.11.2011

Čovječanstvo pod čizmom svevideće umjetne inteligencije Empty
PostajNaslov: Čovječanstvo pod čizmom svevideće umjetne inteligencije   Čovječanstvo pod čizmom svevideće umjetne inteligencije Icon_minitimesri kol 12, 2015 6:16 pm

Ovu temu pišem potaknut tv serijom "Person of Interest". Pogledao sam do kraja sve izašle epizode (nestrpljivo čekam petu sezonu) i u meni se javio duboki osjećaj koji do prije nisam osjetio. Riječ je o nekoj vrsti sitne paranoje za koju smatram da je potrebno opravdana uzimajući u obzir daljnje informacije koje ću napisati.
Za početak bi htio reći što je to Person of Interest i o čemu se tamo radi...

Radnja počinje kad bogati i tajanstveni biznismen (gosp. Finch) unajmi bivšeg američkog specijalca (gosp. Reese) da mu pomogne u rješavanju zločina u New Yorku (većina radnje se tamo događa).
Iz nepoznatih izvora bogataš dobije broj sličan OIB-u (social security number), nedugo prije nego što će ta osoba postati žrtva ili zločinac.
Prvih nekoliko epizoda gledatelji neznaju o čemu je riječ, tj. kako je ta informacija toliko točna i kako predviđa na neki način budućnost, no dobijemo odgovor par epizoda kasnije.
Finch je poslije 9/11 uspio kao genijalni haker i IT stručnjak stvoriti umjetnu inteligenciju, tzv. "The Machine", koja ima pristup svakom mediju u cijelom SAD-u. Taj stroj ima pristup svakoj kameri, zvučniku, mikrofonu, telefonu, kompjuteru i sl. Može hakirati, može razgovarati preko telefona (u kodiranim porukama), itd.
Inače, radnja se događa u očito nekakvom alternativnom svemiru jer se ljudi uopće ne kuže u umjetnu inteligenciju i svi je smatraju sci-fi.
Neću previše otkrivati da ne spoilam možebitnim budućim gledateljima, ali recimo da je "The Machine" potpuno svemoguć stroj i beskonačno inteligentan. Preporučujem seriju, bitna je!

Kako sam odmakao u sezonama, vidio sam što sve taj stroj radi, čak se pojavljuje i zli suparnik Samaritanac, koji je preuzeo vlast u cijelom svijetu.
Zbog doživljaja te serije odlučio sam napisati nešto o umjetnim inteligencijama koje se koriste za svrhu nalaženja "terorista".

Sve informacije su iz službenih izvora, tj. namjerno neću pisati neke skrivene informacije, ali želim da obratite pažnju na mogućnosti ovih strojeva.
Zbog velike količine informacija, napisati ću samo ukratko i dati ilustracije i linkove za daljnje istraživanje.

INFORMATION AWARENESS OFFICE (bivši Total Information Awareness)

https://en.wikipedia.org/wiki/Information_Awareness_Office
Čovječanstvo pod čizmom svevideće umjetne inteligencije 270px-IAO-logo
Zanimljiv logo

Ovo je ustvari skup različitih projekata koje ću ukratko objasniti.

Osnovni princip rada

Čovječanstvo pod čizmom svevideće umjetne inteligencije File:Total_Information_Awareness_--_system_diagram

Human Identification at a Distance (HumanID)

Čovječanstvo pod čizmom svevideće umjetne inteligencije Human-id-at-a-distance
Biometrijska identifikacija, domet je oko 150 metara.

Evidence Extraction and Link Discovery

Uzimanje podataka iz društvenih mreža, SMS poruka, email-ova, financijskih zapisa i web stranica.

Genisys


Ultra velike "knjižnice" za pohranu prikupljenih podataka. Izgleda da ne postoje dovoljno veliki hard diskovi, stoga se cilja na konstantno putujuće informacije koje se zadrže nakratko pa se vraćaju.

Scalable Social Network Analysis

Analiza društvenih mreža za gledanje odstupanja od normiranih društvenih profila

Futures Markets Applied to Prediction (FutureMAP)

Analiziranje tržišta kako bi se spriječila iznenađenja u vidu pada dionica i slično.

Translingual Information Detection, Extraction and Summarization (TIDES)

Prijevod i akumulacija riječi iz više jezika diljem svijeta. Operatori ne trebaju znati ništa osim engleskog, program sve prevodi za njih.

Genoa / Genoa II

Sistem za donošenje odluka u slučaju krize.

Wargaming the Asymmetric Environment (WAE)

Predviđanje namjera u vidu terorističkih napada. Program traži znakove da se sprema napad.

Effective Affordable Reusable Speech-to-text (EARS)

Pretvaranje govora telefonskog govora i govora prikupljenog mikrofonom u super precizan tekst. Tekst bi zapisao sve, pauze u govoru, sleng, naglaske...

Babylon

Služi za pretvaranje engleskog u potreban govor. Koristio bi se na bojišnici, ameri bi tada recimo mogli na arapskom pričati.

Bio-Surveillance

Traženje bio otrova.

Communicator

Čovječanstvo pod čizmom svevideće umjetne inteligencije Total_Information_Awareness_--_Communicator_diagram
Napredan sustav komuniciranja u borbi, sve se odvija govorom, nema potrebe za kompjuterom koji daje naredbe.
--------------------------------------------------------------

Evo drugog programa, ništa manje opširnoga po pitanju obavljanja informacija.

ADVISE

ADVISE (Analysis, Dissemination, Visualization, Insight, and Semantic Enhancement) je program koji služi za prikupljanje informacija o SVAKOME stanovniku SAD-a te za provođenje testova koji bi trebali utvrditi postotak prijetnje od određenoga čovjeka.
Inače, ovo je jedan od elemenata u Person of Interest.


Ovdje još postoji brdo sličnih programa. Morao bi još puno pisati, ali nemam vremena jednostavno i sve je potrebno s engleskog prevoditi.
Mene zanima kakva su vaša stajališta. Da li je moguće da postoji jedan unificirani program koji je autonoman? Čini se da su ovi programi na neki način polu-autonomni. Da li prikuplja podatke i čuva ih iako vidi da nismo teroristi?
[Vrh] Go down
Mediterano Blanco
Majmun
Mediterano Blanco


Male
Leo Snake
Broj postova : 1166
Age : 34
Registration date : 18.06.2015

Čovječanstvo pod čizmom svevideće umjetne inteligencije Empty
PostajNaslov: Re: Čovječanstvo pod čizmom svevideće umjetne inteligencije   Čovječanstvo pod čizmom svevideće umjetne inteligencije Icon_minitimepet kol 14, 2015 4:21 pm

Novuse serija je izgleda veoma zanimljiva i intrigantna po svemu sudeci gde su ukratko opisao njenu radnju,probacu da je nadjem na netu i pogledam.Primecujem da volis tematiku Pararelnih Univerzuma,pre otprilike mesec dana sam postavio ovde temu u pod-forumu glazba,filmovi,serije i itd.,odnosno temu o filmu Prevrteno,za mene ubedljivo najbolji makedonski film koji je ikada snimljen i jedan od najboljih na Balkanu,svaka cast mojim zemljacima a ima veze sa Pararelnim Univerzumima samo sto to nije u filmu naznacno i treba sam prokljuviti(evo sada sam ti previse otkrio radnju filma),kao sto su naznacene neke druge stvari,kao na primer musko-zenski odnosi koja je inace centralna tema filma,odnosno toplo ti preporucujem da pogledas film iako je iz kinematografski neatraktivne zemlje kao sto je Makedonija.Sada sto se tice teme,mislim da jos uvek ne postoji unificarni autonomni program,odnosno koji je na neki nacin samosvestan,ili dovoljno inteligentan,kao na primer Matriks,Skynet i itd.Ali mislim da smo mozda cak i na jedan korak od toga,ako se sprovede najveci potencijalni buduci projekat u Istoriji Covecanstva po imenu Novi Svetski Poredak,takav ce program biti vis nego realan i bice jedan od najbitnijih faktora u svakodnevnom ljudskom zivotu,odnosno Veliki Brat.
[Vrh] Go down
Novus ordo seclorum
Pračovjek
Novus ordo seclorum


Male
Libra Rooster
Broj postova : 1881
Age : 30
Registration date : 16.11.2011

Čovječanstvo pod čizmom svevideće umjetne inteligencije Empty
PostajNaslov: Re: Čovječanstvo pod čizmom svevideće umjetne inteligencije   Čovječanstvo pod čizmom svevideće umjetne inteligencije Icon_minitimepet kol 14, 2015 4:30 pm

Ja sam također mišljenja da ne postoji unificirani program koji nadgleda sve (u ovoj seriji postoje dva), ali sam prilično siguran da smo na korak k tome. Također, ja sam jedan od onih koji vjeruju da je novi svjetski poredak već došao (nije to bezveze moj nick na forumu).

P.S. Nisam uopće vidio tvoju temu na forumu audio video, pogledati ću.
[Vrh] Go down
Mediterano Blanco
Majmun
Mediterano Blanco


Male
Leo Snake
Broj postova : 1166
Age : 34
Registration date : 18.06.2015

Čovječanstvo pod čizmom svevideće umjetne inteligencije Empty
PostajNaslov: Re: Čovječanstvo pod čizmom svevideće umjetne inteligencije   Čovječanstvo pod čizmom svevideće umjetne inteligencije Icon_minitimepet kol 14, 2015 4:42 pm

Novus ordo seclorum je napisao/la:
Ja sam također mišljenja da ne postoji unificirani program koji nadgleda sve (u ovoj seriji postoje dva), ali sam prilično siguran da smo na korak k tome. Također, ja sam jedan od onih koji vjeruju da je novi svjetski poredak već došao (nije to bezveze moj nick na forumu).

P.S. Nisam uopće vidio tvoju temu na forumu audio video, pogledati ću.
Slazem se Novuse,nezvanicno skoro da je i dosao,ali da bi se kompletno uspostavio,fali jos otprilike oko 10 posto sfernog-globalnog uticaja da se uspostavi,odnosno vrlo blizu je NWO,ali ja verujem da ce neka iskra ljudskosti predvladati i da tih 10 posto sto im je preostalo da potpuno zavladaju svetom nikada nece popuniti.Sto se tice teme,pa trenutno danasnji super-kompjuterski procesori se baziraju na slicijumu,iako imaju veliki kapacitet obradjivanja podataka oni imaju LIMIT,ili BARIJERU, koju ne mogu da prevazidju da bi neki nacin postali samosvestni,odnosno da prevazidju ljudsku inteligenciju,upravo zbog strukture i materijala od koje su napravljeni,odnosno silicijuma.Ako bi kojim slucajem naucnici svetskih danasnjih mocnika-elite koji marljivo rade za prevazilazenje ovog problema uspeju da patentiraju nano-tehologiju,samim tim lancanom reakcijom ce uspeti i da prevazidju BARIJERU kod procesora danasnjih super-kompjutera e onda je to kraj procesa uspostavljanja svevidece i sveznajuce vestacke inteligencije(VELIKI BRAT),mada verujem da se to ipak nikada nece desiti. Sto se tice flima,imas na you tube-u,samo sto je na makedonskom,iako je makedonski mozda malo zeznut i arhaican jezik,predpostavljam da ces se snaci u razumevanju filma,naravno ako se budes odlucio da ga pogledas. ;) .
[Vrh] Go down
Novus ordo seclorum
Pračovjek
Novus ordo seclorum


Male
Libra Rooster
Broj postova : 1881
Age : 30
Registration date : 16.11.2011

Čovječanstvo pod čizmom svevideće umjetne inteligencije Empty
PostajNaslov: Re: Čovječanstvo pod čizmom svevideće umjetne inteligencije   Čovječanstvo pod čizmom svevideće umjetne inteligencije Icon_minitimepet kol 14, 2015 5:06 pm

Kvantno računalo može to omogućiti, ionako se polako sve i više rade, a mogućnosti su im stotine puta više od klasičnih računala.
[Vrh] Go down
Mediterano Blanco
Majmun
Mediterano Blanco


Male
Leo Snake
Broj postova : 1166
Age : 34
Registration date : 18.06.2015

Čovječanstvo pod čizmom svevideće umjetne inteligencije Empty
PostajNaslov: Re: Čovječanstvo pod čizmom svevideće umjetne inteligencije   Čovječanstvo pod čizmom svevideće umjetne inteligencije Icon_minitimepet kol 14, 2015 5:48 pm

Novus ordo seclorum je napisao/la:
Kvantno računalo može to omogućiti, ionako se polako sve i više rade, a mogućnosti su im stotine puta više od klasičnih računala.
Jesta,mada jos uvek nisam cuo da su izumljeni kvantni racunari,kao tipa u filmu Isplata sa Ben Aflekom i Umom Turman,ali da se na tome radi,ipak mislim da su kvantni racunari povezani sa nano-tehnologijom.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Čovječanstvo pod čizmom svevideće umjetne inteligencije Empty
PostajNaslov: Re: Čovječanstvo pod čizmom svevideće umjetne inteligencije   Čovječanstvo pod čizmom svevideće umjetne inteligencije Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Čovječanstvo pod čizmom svevideće umjetne inteligencije
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Misterije i neobjašnjivi fenomeni :: Manipulacija-
Forum(o)Bir: