Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Čovjek je društveno biće...

Go down 
+5
web dust
MoW
bodhisattva
leont
Alpha
9 posters
Autor/icaPoruka
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 44
Registration date : 30.09.2007

Čovjek je društveno biće... Empty
PostajNaslov: Čovjek je društveno biće...   Čovjek je društveno biće... Icon_minitimepet tra 21, 2017 11:12 am

Čovjek je društveno biće... Koliko je to istina? U kojoj mjeri imate potrebu za interakcijom s drugim ljudima?

Koliko ljudi vole/ne vole biti sami? Samoća se obično interpretira kao nešto negativno ali mislim da se zapravo radi o dosadi. Ako čovjek nešto radi i koncentriran je - smetat će mu drugi ljudi. Međutim ako ništa ne radi to je drugo. Onda ne valja da je sam. Međutim svi se žale na samoću, ne na dosadu...

Koliko vi volite provoditi vrijeme s drugim ljudima i zašto baš toliko? :D

_________________
Respect
[Vrh] Go down
leont
Dinosaur
leont


Male
Libra Monkey
Broj postova : 496
Age : 43
Registration date : 16.12.2011

Čovjek je društveno biće... Empty
PostajNaslov: Re: Čovjek je društveno biće...   Čovjek je društveno biće... Icon_minitimened tra 23, 2017 3:54 pm

Alpha je napisao/la:
...
Koliko ljudi vole/ne vole biti sami? Samoća se obično interpretira kao nešto negativno ali mislim da se zapravo radi o dosadi. Ako čovjek nešto radi i koncentriran je - smetat će mu drugi ljudi. Međutim ako ništa ne radi to je drugo. Onda ne valja da je sam. Međutim svi se žale na samoću, ne na dosadu...
...

Bas danas na fejsu:

- "Jedini čovjek, koji ti nedostaje, to si ti" - Aglaja Datešidze

- "Ako se plašite biti sami, znači da se plašite vlastitih misli. Ako se umno bavim tuđim ili Božijim poslom, rezultat je odvajanje. Odatle dolazi usamljenost. To nema nikakve veze sa tim da li vi imate partnera
ili ste sami. Ne možete biti usamljeni osim ako ne napustite sebe. Ako
ste sami u sobi i patite, naposljetku će vam sinuti da ste vi uzrok te
patnje. Možete me staviti u neku rupu, i ja ću tamo biti u dobrom
društvu. Volim biti sa sobom; zapravo, to je moj prvi izbor. Pa kada
sam sa svima, ja sam sa sobom, i kada sam sama, ja sam sa sobom."
Byron Katie

Kada se govori o samoci tj. usamljenosti pitanje je koji je taj deo nas koji je usamljen?
Generalno gledano:
Ili si Sve ili si Nista.
Ako si Sve ne mozes da budes sam tj. usamljen.
Ako si NISTA ko ce onda biti usamljen?
SVE i NISTA cine par polarnosti.
Pozicioniranjem na liniji koja ih spaja mi  biramo u svakom zivotnom trenutku ono sto jesmo i ono sto nismo.
Uzmemo nesto od jednog pola, dopunimo ga drugim polom.
Zavisno od iskustvenog osecaja vece istinitosti  jednog ili drugog pola menjajuci procentualni sastav smese polova, krecemo se cas ka jednom cas ka drugom polu.
Usamljenost ili ono sto se obicno podrazumeva pod samocom se kusha na liniji spajanja polova ali ne i u polovima.
[Vrh] Go down
bodhisattva
Žaba
bodhisattva


Male
Pisces Goat
Broj postova : 271
Age : 57
Registration date : 15.12.2016

Čovjek je društveno biće... Empty
PostajNaslov: Re: Čovjek je društveno biće...   Čovjek je društveno biće... Icon_minitimened tra 23, 2017 5:33 pm

Istina da su ljudi društvena bića, zabavljaju se, rade, jedu, svađaju...zajedno i kaj je najbitnije uvjek ti treba netko jer ne možeš sam. Ali postoji i druga strana na temelju koje je provedena anketa da se ljudi povlače u izolaciju od društva. I to statistika kaže inteligentniji ljudi rađe biraju samoću nego društvo zombija vampira i ljenčina...više se osjećam usamljeno u neadekvatnom društvu nego kad sam sam sa sobom.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Čovjek je društveno biće... Empty
PostajNaslov: Re: Čovjek je društveno biće...   Čovjek je društveno biće... Icon_minitimened tra 23, 2017 6:10 pm

Mislim da je većini ljudi društvo bitno. Stvar je zapravo u disbalansu energija, slično kao što @leont kaže, nešto nam fali što nadomještamo družeći se s drugim ljudima. Kad nam ne bi ništa falilo u energetskom smislu, vjerojatno bi se manje družili. Ovdje naravno pretpostavljam da je osoba psihički zdrava, zato što kod nekih bolesti nema potrebe za druženjem ali osoba niti ne funkcionira.

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
web dust
Majmun
web dust


Male
Capricorn Broj postova : 1737
Age : 2023
Location : suha tinta
Registration date : 07.10.2015

Čovjek je društveno biće... Empty
PostajNaslov: Re: Čovjek je društveno biće...   Čovjek je društveno biće... Icon_minitimepon tra 24, 2017 8:18 am

moda su suptilne energije i rasap materije to vezivo no istina je da, za razliku od nekih nočnih predatora ljudi jesu društvena vrsta no ništa manje a što se prečesto zanemaruje ljudi su nužno i simbiotička vrsta. jednako tako važno je imati na umu kako rast vrste ide kroz jednog - jedan vuće naprijed čak i deset tisuća. jedan a možda i najbitniji razvoj jednog ostvari se kroz negacije i samoću - kao na način bushida: nemam roditelje, nebo i zemlja su moji roditelji. nemam neprijatelje, nebudnost je moj neprijatelj. nemam prijatelje, moj um - moje oči i uši su moji prijatelji. (..... study)
[Vrh] Go down
Deti
Majmun
Deti


Male
Sagittarius Broj postova : 1743
Location : Dalmacija
Registration date : 29.09.2007

Čovjek je društveno biće... Empty
PostajNaslov: Re: Čovjek je društveno biće...   Čovjek je društveno biće... Icon_minitimepon tra 24, 2017 9:42 pm

bodhisattva je napisao/la:
I to statistika kaže inteligentniji ljudi rađe biraju samoću nego društvo zombija vampira i ljenčina...više se osjećam usamljeno u neadekvatnom društvu nego kad sam sam sa sobom.

Slažem se.

MoW je napisao/la:
nešto nam fali što nadomještamo družeći se s drugim ljudima. Kad nam ne bi ništa falilo u energetskom smislu, vjerojatno bi se manje družili.

Ovisi kakvu energiju drugi šire oko sebe.
[Vrh] Go down
Gea
Moderator
Gea


Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10254
Age : 34
Location : Iznad Oblaka
Registration date : 21.04.2009

Čovjek je društveno biće... Empty
PostajNaslov: Re: Čovjek je društveno biće...   Čovjek je društveno biće... Icon_minitimeuto tra 25, 2017 10:19 am

Ne znam za čitav svijet ali ja jesam društveno biće. Pogotovo zadnjih godinu dana gdje je situacija da am 12+ sati sama sa sobom doma i iskreno ako se to zareda par dana za redom u meni se javlja lagana melankolija, a ako tako nastavim i blagi oblik depresije. Nije da ništa ne radim imam svoj full posao, ali nedostaje ljudska interakcija, izmjena misli ili samo jednostavno promjena rutine funkcioniranja.

Isto tako kad radim volim samoću, volim svoju nezavisnost isto tako volim uroniti u svoje misli i razmišljanja jednako koliko volim izroniti iz njih i pridružiti se svijetu.
Mislim da ljudi malo podcjenjuju dobru društvenu interakciju. Ona može otvoriti mnoga vrata u pogledima na svijet/situacije i sl. da ne kažem da može itekako otkloniti stres.

_________________
I never lose myself because I never found me
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Čovjek je društveno biće... Empty
PostajNaslov: Re: Čovjek je društveno biće...   Čovjek je društveno biće... Icon_minitimeuto lip 20, 2017 3:10 am

Pozdrav svima. :)

Drago mi je da još uvijek ima novih tema i da se živi. Eto, da prokomentiram malo ovu zanimljivu temu u vezi samoće.

Ja se češće znam žaliti na dosadu, nego na samoću- a to je u periodima kad imam podosta slobodnog vremena i nemam nekog usmjerenja i roka pa razmišljam što bi sve mogla raditi.  
Osobno, jako volim biti sama, a to znači da volim imati svoj mir. Bilo je perioda kad sam baš bila u gužvi i onda me posebno iritiralo to da nisam sama, tj. da mi je netko stalno "za vratom".
Kad sam trebala mir i koncentraciju, jako sam priželjkivala imati samoću i uvijek sam imala dojam da bi sve obavila konstruktivnije, uspješnije i sa manje stresa, kada bi bila skroz sama 0-24.
Ako je osoba u društvu s nekim (ukućani, djeca, partner), to uvijek zahtijeva neku vrstu interakcije, a ta interakcija traži i određenu energiju te predstavlja jednu vrstu distraktora.

Mislim da osjećaj samoće upravo dolazi do izražaja u periodima kad osoba ima "luksuz" slobodnog vremena (godišnji odmori, blagdani), a puno manje u svakodnevnim situacijama (posao, rad, stres).
I meni je ljepše recimo ići na odmor u društvu neke drage osobe i dosadnije mi je tada biti sama.
Isto vrijedi i za neke trenutke svakog dana, jer čovjek ipak ima potrebu za interakciju sa bliskim osobama, ali to opet ne znači da se u samoći (ili ako osoba živi sama ili je pretežno sama) ne može uživati.

Što se tiče planova u slobodno vrijeme, odmora itd., već sam ranije naučila da se nije dobro previše pouzdati na druge osobe koje su u prosjeku promjenjive :P ili ovisiti o dobroj volji drugih ljudi.
Npr. ako ti se ide na putovanje ili izlet, a drugi nisu odlučni, idi sam i mislim da u većini slučajeva nećeš požaliti. miga
Vrijeme prolazi dok se ljudi promišljaju, a mnogi planovi ostaju samo dobre želje za budućnost koje se ne realiziraju.
Na jedan način i takva samoća je testiranje sebe samog, u konačnici može osnažiti samopouzdanje i omogućuje osobi da stekne jedno novo iskustvo, jer istupa iz granica onog konvencionalnog (to je nepisano pravilo da u slobodno vrijeme moramo uvijek biti sa prijateljima, ostalim bliskim osobama ili smo failure  lol! ). Postoje mnogi ljudi koji istinski uživaju sami u slobodnom vremenu i ne kukaju radi toga i to je pohvalno. Posebno mi je fascinantno vidjeti kad osobe u starijoj dobi imaju hrabrosti i želje upustiti se samostalno u neke pothvate, a ne ravnaju se prema svojoj bližoj okolini koja je često troma i može kočiti čovjeka u ostvarenju ciljeva.

Znam da zvuči malo idealistički, ali mislim da bi ljudi trebali u prvom redu naučiti biti sretni i sami, a ne samo sa drugima.
Npr. ako nemaš nekoga za kino, a baš bi pogledao film, za neku aktivnost ili razonodu, otiđi sam...daj si šansu da barem probaš kakvo je to iskustvo, bez negativnih predrasuda u startu.

Ne postoji konstanta u kojem će netko biti apsolutno sam ili isključivo u društvu (neosamljen), postoji samo privid istoga.
Sve to treba upoznati i opipati bez nekakvog straha, jer je ljudski i upravo služi tome da u datom trenutku više znamo cijeniti i uživati u "onom drugom".

_________________
"Riječi…spajaju ljude kao mostovi, stvarajući u isto vrijeme između čovjeka i čovjeka nepromostivosti vrlo često dublje od najmračnijega ponora."
[Vrh] Go down
leont
Dinosaur
leont


Male
Libra Monkey
Broj postova : 496
Age : 43
Registration date : 16.12.2011

Čovjek je društveno biće... Empty
PostajNaslov: Re: Čovjek je društveno biće...   Čovjek je društveno biće... Icon_minitimeuto lip 20, 2017 1:07 pm

Postoji samoca i SAMOCA.
Prva je vise usamljenost i kao i drustvenost svojstvo je nasih malih ja-ova/identiteta/.
Ali JA ne poznaje usamljenost.
Kada ostanes SAM i iskusis SAMOCU vise nikada ne mozes da budes usamljen jer ne postoji nista u odnosu na sta bi bio odvojen i usamljen.Ako si SAM onda si SVE pa je usamljenost nemoguca.
Nasi mali ja-ovi mogu da kusaju usamljenost, da im se ona svidja ili ne svidja ali JA nikada.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 44
Registration date : 30.09.2007

Čovjek je društveno biće... Empty
PostajNaslov: Re: Čovjek je društveno biće...   Čovjek je društveno biće... Icon_minitimesub ruj 16, 2017 12:36 am

I ja imam taj dojam zagušenosti kada je stalno puno ljudi oko mene. Nekako bi mi bilo idealno da svaki dan imam neko vrijeme na miru u samoći ali kada bi to bilo kontinuirano mislim da bih se osjećala kako Gea opisuje tj. da bih imala potrebu za komunikacijom.

@Athena...ne mogu se sjetiti kada mi je zadnji put bilo zbilja dosadno. Kao djetetu da ali kasnije više baš i ne...možda kada bih bila na nekom dosadnom događanju s kojeg ne mogu otići ali baš onu pravu dosadu ne baš...

@Leont...slažem se da postoji samoća i samoća...nekada je čovjek sam i kad je u društvu ali i obrnuto ne osjeća se sam iako nema nikog blizu...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
web dust
Majmun
web dust


Male
Capricorn Broj postova : 1737
Age : 2023
Location : suha tinta
Registration date : 07.10.2015

Čovjek je društveno biće... Empty
PostajNaslov: Re: Čovjek je društveno biće...   Čovjek je društveno biće... Icon_minitimened ruj 17, 2017 8:25 pm

čovjek je društveno biće, svemir je biće samoće. samoća svemira kada je samo sam ,bezgraničan ,beskonačan ,u svemu i sve je u njemu. samoća svemira kada je sam u čovjeku. samoća svemira  kada je u čovjeku koji je sam  (https://www.youtube.com/watch?v=IV7r7GcXDvk&index=4&list=LLiNJaEJIK_2J2vZI0DTQ5MA).
[Vrh] Go down
waldox
Majmun



Male
Virgo Broj postova : 1773
Registration date : 18.03.2014

Čovjek je društveno biće... Empty
PostajNaslov: Re: Čovjek je društveno biće...   Čovjek je društveno biće... Icon_minitimeuto lis 31, 2017 9:52 pm

nisu svi durimse
[Vrh] Go down
Sponsored content





Čovjek je društveno biće... Empty
PostajNaslov: Re: Čovjek je društveno biće...   Čovjek je društveno biće... Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Čovjek je društveno biće...
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Psihologija-
Forum(o)Bir: