Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Prijateljstvo

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Prijateljstvo  Empty
PostajNaslov: Prijateljstvo    Prijateljstvo  Icon_minitimesub ruj 16, 2017 12:47 am

Prijateljstvo je zanimljiv fenomen. S nekim ljudima "kliknemo" pa smo prijatelji, s drugima ne. S nekima postanemo prijatelji s vremenom ili zato jer smo prošli slična (možda teška) iskustva i td. Neka su prijateljstva slučajna - npr. netko vam je susjed iz djetinjstva pa ste si prijatelji ali da ste se upoznali kao odrasli ne bi se baš družili.

Što vi tražite kod osobe koju želite/imate za prijatelja i koliko vam to uspijeva.

Obično ljudi kada opisuju ideju partnera imaju neke ideje da mora biti ovakav/va i onakav/va, slično je i kod prijatelja...sigurno će svatko reći da mu prijatelj mora imati osobine poput odanosti, poštenja i sl. Ali koliko je to tako u praksi? Što kada prijatelj nije takav tj. ne ponese se onako kako bi trebao. Što onda?

A kakvi ste vi kao prijatelj ili barem kakvi smatrate da jeste? :D

_________________
Respect
[Vrh] Go down
web dust
Majmun
web dust


Male
Capricorn Broj postova : 1739
Age : 2023
Location : suha tinta
Registration date : 07.10.2015

Prijateljstvo  Empty
PostajNaslov: Re: Prijateljstvo    Prijateljstvo  Icon_minitimened ruj 17, 2017 8:56 pm

je, ima puno formi koje se sve večinom sažmu na -obnavljajuće druženje pripadnosti nekoliko oblika interesnih krugova kada (r)evolutivna opredmečenost  postaje rjetka ili izostaje.
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Prijateljstvo  Empty
PostajNaslov: Re: Prijateljstvo    Prijateljstvo  Icon_minitimesub ruj 23, 2017 2:32 am

Zanimljiva i uvijek aktualna tema.

Mislim da svatko ima neku svoju definiciju prijatelja- nekima su to ljudi s kojima često odlaze na kave, drugima to može biti netko na daljinu, trećima možda čak osoba s kojom se jako dobro slažu virtualno ili kolege sa posla sa kojima provode veći dio dana...
Mnogi tvrde kako imaju puno prijatelja, dok bi iz perspektive nekih drugih osoba imali samo puno poznanika.

Za mene, prijateljstvo ipak obuhvaća i jedan "fizički" aspekt druženja i poznavanja same osobe (barem povremeno), makar to nije najbitniji segment prijateljstva.
Prijatelj je osoba koja pruža podršku, spremna je udijeliti vrijedan savjet i osoba s kojom volim provoditi vrijeme.
Podrazumijeva se da bi se isto to trebalo dati i drugoj osobi, a bitan temelj prijateljstva treba biti i iskrenost.

To ne znači da s prijateljem moramo biti 100% brutalno iskreni uvijek i oko svega, posebno ako bi nečim mogli uvrijediti ili povrijediti prijatelja (taktičnost), ali generalno tu treba postojati uzajamno povjerenje i spremnost na otvaranje.

Jako cijenim ako prijatelj može dati npr. dobar i nepristrani savjet, posebno u nekim situacijama.
To mi je možda najpoželjnija "crta" nekog prijatelja.

Međutim, to ne mogu dobiti od svih prijatelja, jer mnogi ljudi jednostavno nisu sposobni dosta realno sagledati situaciju ili predvidjeti npr. jedan korak unaprijed, a kamoli dva ili tri.
To ne treba uzeti za zlo, jer isto ne čini nekoga lošom osobom ili prijateljem. Treba prihvatiti to da ne možemo od svih prijatelja dobiti baš sve što očekujemo u jednakim omjerima, ali tu je najbitnija namjera prijatelja, usmjerena prema drugom prijatelju.

Imam jako malo prijatelja, možda manje od prsta jedne ruke i puno više poznanika (silom prilika). :P
Nemam potrebu posebno proširivati krug prijateljstva i produbljivati neke odnose, zato jer smatram da bi mi to moglo oduzeti dosta energije ili uzrokovati dodatni angažman.
Pozadina svega možda je u tome što generalno baš ne ljubim ljude kao živa bića, jer smatram da imaju jako puno mana. zubi


Alpha je napisao/la:
Što kada prijatelj nije takav tj. ne ponese se onako kako bi trebao. Što onda?

A kakvi ste vi kao prijatelj ili barem kakvi smatrate da jeste? :D
Presjekla sam dva jako mlada prijateljstva, na način da smo degradirali odnos u poznanike i nije mi bilo žao niti sam to naknadno imala potrebu preispitivati i mijenjati.
Ne mora biti neki veliki razlog, jednostavno se radi o procjeni da ne vrijedi raditi i ulagati energiju i vrijeme u neki odnos, jer ne postoji neka uzajamost itd.
Mislim da je najsretnije i najproduktivnije rješenje za neku osobu da se riješi odnosa koji nemaju baš neki prijateljski potencijal.

Ako se prijatelj ne ponese onako kako bi trebao, na osobi je da procijeni o kakvom se stupnju povrede radi, da li može preko toga prijeći ili je prijatelj stvarno nepopravljivo zakazao. Ako je ono zadnje, onda mislim da osoba ne treba više gubiti vrijeme na nekoga kao prijatelja, a kamoli misliti da može nekog promijeniti. nezna

Smatram da sam dobra prijateljica, spremna sam saslušati drugu osobu, dati mišljenje ili savjet (ali ne i odlučiti umjesto nekog drugog) te pomoći na bilo koji drugi način.
Ne mislim da sam dosad stvarno zakazala po nekom ozbiljnom pitanju raspa , ali moguće da tu ipak nisam skroz objektivna. :P

_________________
"Riječi…spajaju ljude kao mostovi, stvarajući u isto vrijeme između čovjeka i čovjeka nepromostivosti vrlo često dublje od najmračnijega ponora."
[Vrh] Go down
Sponsored content





Prijateljstvo  Empty
PostajNaslov: Re: Prijateljstvo    Prijateljstvo  Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Prijateljstvo
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Prijateljstvo i Ljubav

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Psihologija-
Forum(o)Bir: