Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 WICCA

Go down 
+118
web dust
Gospon mirni
Madonna
tinityrannical
Novus ordo seclorum
Kaubojka
amethystal
Viconia
Morveren
Renchylp
Dada289
Velebitkinja
Korplikan
Kahali
dzajic4
MegaMind
Wolf_Moon
LJUBAV
The Dark Princess♥
Gwydion
CELICNI ALHEMICAR
MoW
mlanie
ammy0123
Lyra
Einar
amenities
zbunjena28
orca
Gt
Rosemary
Foto
*petrunjela*
ania
yuusha
Brusnica4
Chakotay
pashupati
Floridain
Collector604
Sadb
nyx_22
Melkior
Sang Real
Wicco
wanderer
Selena
tinymy
Crimson-stigmata
Skulptura
Green
primitive101
Nemain
sQue
Th_Ea
Icecrowned
Milla
randajad
PurpLady
Solanum
Annabel Lee
MaTT
Vega_1.618
Lithium
ukiss
nina
kirin the wannabe
Isabella
Cinderella
Pohotni Jarac
Dum spiro spero
Athena
hromi
a_imus
Armin od Irima
LAKSMI
Star
Elektro
faith
ThE_IMMORTAL
Gardner
Dragony
Arenaida
maya
Flamezar
schmizzl
morian
Fantom
josip21
biga
seeker
gloria_g
tomi
brle
Rainmaker94
Michael Wittmann
Black_Pearl
Calisto
zvezda
Remke
lilly
Blizzard
Aurora Borealis
Pumpkin
Legionar
Berny_Sinara
Gea
Tutankhamon
Sigmund Freud
Saroman
omen
None
Absynthia
Aleksandar Veliki
malenaivi
Alpha
Svjetloisjena
vjestica
122 posters
Go to page : Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 25 ... 35  Next
Autor/icaPoruka
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

WICCA - Page 15 Empty
PostajNaslov: Re: WICCA   WICCA - Page 15 Icon_minitimesri tra 21, 2010 1:02 pm

Legionar je napisao/la:
Te slie nisu same po sebi skrivene. Mi ljudi smo ih sakrili i proglasili okultnima. Ako wiccani ne smatraju da se bave skrivenim silama, nego (sudeći po otvorenosti religije) svima dostupnima, to baš i nije okultno.
Slazem se zivili

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Pohotni Jarac
Riba
Pohotni Jarac


Male
Taurus Rat
Broj postova : 122
Age : 52
Location : Beograd
Registration date : 12.03.2010

WICCA - Page 15 Empty
PostajNaslov: Re: WICCA   WICCA - Page 15 Icon_minitimesri tra 21, 2010 1:13 pm

Legionar je napisao/la:
Te sile nisu same po sebi skrivene.

Naravno da nisu skrivene, ništa na ovom svetu nije skriveno, ali usled raznih okolnosti one ostaju van praga ljudske svakodnevne pažnje. Dakle, okultne su.

Legionar je napisao/la:

Mi ljudi smo ih sakrili i proglasili okultnima.

Uslovno rečeno, što ne umanjuje njihovu okultnost.

Legionar je napisao/la:

Ako wiccani ne smatraju da se bave skrivenim silama, nego (sudeći po otvorenosti religije) svima dostupnima, to baš i nije okultno.

Wiccani mogu da smatraju šta god im je volja. I papa smatra kako je on glasnik Sina Božjeg, te da je njegova religija otvorena i svima dostupna pa to ne menja neke stvari. Ne menja prirodu okultnih sila ili činjenicu da je papina kapa smešna. Ako je wicca religija onda mora imati svoje poreklo u povesti ili je neka skorašnja konstrukcija. I meni se dopada biti Vikingom i u tu svrhu izučavam rune, stare sage i leti idem da se vozikam drakarom po fjordovima. U međuvremenu prizivam Freju i Tora, slavim ovaj ili onaj vikinški praznik, sve ispoštujem, zaista sam predan tome, pa me to ne čini niti Vikingom, paganinom ili wiccanom, pošto me od tog sveta deli jedan istorijski, vremenski i kulturološki ambis. Jer da sam ja zaista Viking, onda se ne bih libio da nekome razmrskam glavu sekirom onda kada taj uvredi moju čast, bez obzira na cenu, jer znam da ratnici idu u Valhalu. Naravno, ovo sve izlažem u prenosnom značenju i može se primeniti na wiccane ili bilo koje druge neopagane. Nemam ništa protiv toga, ali imitiranje drevnog nije drevno po sebi. Drevno je drevno a moderno je moderno.
[Vrh] Go down
Star
Dinosaur
Star


Male
Broj postova : 391
Location : Zagreb
Registration date : 13.04.2010

WICCA - Page 15 Empty
PostajNaslov: Re: WICCA   WICCA - Page 15 Icon_minitimesri tra 21, 2010 3:22 pm

P.J, neznam kojeg si stupnja ali mislim da svaki mason zna da je wicca njihova sintetska vjera. Ono sto mene smeta jest sto smrdi na okultno. O magiji necu ovdje ulaziti jer kao sto sam naveo prije da imam drukciji pojam o tome i kombiniram znanost sa time.

Nije ako sam dobro shvatio poanta wicce biti viking/kelt sta vec ljudi hoce od toga. Wicca je sastav osnovne ljudske kulture i njihove prirode sa jako velikom dozom okultne soli. To je ono sto se ljudima svidi kod nje. Nazalost ne postoji religija koja bi dala potpuni odraz one doista prave i pradavne ljudske biti i ponasanja pa je wicca uskocila i ofrlje popunila to mjesto najvise sto je mogla.

Prihvacanje unutarnje prirode, seksualnosti duha i uma u njegovom prirodnom obliku, to wicca nudi. Uz mnoge ostale stvari tu je i kultura kelta koju nudi uz samu duhovnost.
[Vrh] Go down
Pohotni Jarac
Riba
Pohotni Jarac


Male
Taurus Rat
Broj postova : 122
Age : 52
Location : Beograd
Registration date : 12.03.2010

WICCA - Page 15 Empty
PostajNaslov: Re: WICCA   WICCA - Page 15 Icon_minitimesri tra 21, 2010 4:19 pm

Star je napisao/la:
P.J, neznam kojeg si stupnja ali mislim da svaki mason zna da je wicca njihova sintetska vjera.

hajde odmah da ispravim mali nesporazum, nisam ja mason nego neki drugi ljudi u mojoj porodici. Slobodno zidarstvo nije moj izbor. Prosto ne volim kič....

Star je napisao/la:

Nije ako sam dobro shvatio poanta wicce biti viking/kelt sta vec ljudi hoce od toga. Wicca je sastav osnovne ljudske kulture i njihove prirode sa jako velikom dozom okultne soli. To je ono sto se ljudima svidi kod nje. Nazalost ne postoji religija koja bi dala potpuni odraz one doista prave i pradavne ljudske biti i ponasanja pa je wicca uskocila i ofrlje popunila to mjesto najvise sto je mogla.

To ja ne sporim.

Star je napisao/la:

Prihvacanje unutarnje prirode, seksualnosti duha i uma u njegovom prirodnom obliku, to wicca nudi. Uz mnoge ostale stvari tu je i kultura kelta koju nudi uz samu duhovnost.

Zašto baš Kelta? Znači li to da se onda današnja wicca nastoji osloniti na tradiciju druida? Kako je to uopšte moguće? Nije mi poznato da je postojala neprekinuta nit druidizma od antike do danas via Srednji vek.
Poenta je kako mislim da je savremena wicca bez čvrstih osnova u paganskoj prošlosti na koju se poziva. Ja to ne osuđujem i ne govorim da bih nipodaštavao ljude koji se time bave ili su joj posvetili živote. Samo naglašavam da je wicca izraz duhovnosti ili potreba za duhovnošću ljudi modernog doba i to je sve.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

WICCA - Page 15 Empty
PostajNaslov: Re: WICCA   WICCA - Page 15 Icon_minitimesri tra 21, 2010 4:39 pm

Je li uopce vazno da li se nesto zove Wicca ili bilo kako drugacije i koji mu je datum proizvodnje? Mislim, eto ima sad ta Scientologija za kojom su mnogi poludjeli, a meni je to totalno van pameti nesto... Ako negdje ima puno poklonika to ne cini tu religiju (ili sto li je vec) ispravnom isto kao sto to ne cini ni datum nastanka...valjda...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Pohotni Jarac
Riba
Pohotni Jarac


Male
Taurus Rat
Broj postova : 122
Age : 52
Location : Beograd
Registration date : 12.03.2010

WICCA - Page 15 Empty
PostajNaslov: Re: WICCA   WICCA - Page 15 Icon_minitimesri tra 21, 2010 4:53 pm

Datum proizvodnje ima veze sa originalnošću i autentičnošću, ali sada nemam vremena za tu vrstu rasprave jer moram ići...
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

WICCA - Page 15 Empty
PostajNaslov: Re: WICCA   WICCA - Page 15 Icon_minitimesri tra 21, 2010 6:03 pm

OK ako kupujem nesto ali ovo je cisto stvar nekog nacina razvoja duhovnosti, a to je dosta individualno...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Star
Dinosaur
Star


Male
Broj postova : 391
Location : Zagreb
Registration date : 13.04.2010

WICCA - Page 15 Empty
PostajNaslov: Re: WICCA   WICCA - Page 15 Icon_minitimečet tra 22, 2010 12:08 am

Koja suvisna rasprava.
[Vrh] Go down
a_imus
Stanica



Female
Aries Rooster
Broj postova : 11
Age : 31
Registration date : 19.04.2010

WICCA - Page 15 Empty
PostajNaslov: Re: WICCA   WICCA - Page 15 Icon_minitimečet tra 22, 2010 4:24 pm

jaooo...
kako ne shvacate -.-
to nije magija -.-
mislim je, ali... vi to danasnji ljudi posve krivo definirate!!
kad vam se spomene magija vi odmah, a on radi sto ga je volja, on se igra s drugima, te se odmah sjetite voodoo-a

ne budi uskih pogleda vec shvati, polako citaj i shvatiti ces sto ti govorim!!

npr.
ima teorija, tj vise nije teorija vec cinjenica jer je potvrdeno...
mi, ljudi, dobivamo energiju iz svemira, ali je takoder i saljemo u njega...
dakle, jesi li primjetio da kad nesto uistinu svim srcem zelis to se i ostvari, al to nije samo tvoja zasluga vec neceg viseg, ljudi to definiraju kao da im je bog pomogao -.- totalno lame ...dalje...
kad mi nesto uistinu zelimo, mi tu energiju saljemo u svemir i ako je dovoljno jaka ona se vraca ovdje na Zemlju i ostvariva

to nije magija -.-

meni se svida kod wicce jer potice ljude na druzenje s prirodom, uci kako dijeliti tu energiju, te skupljati (ne na nacin da tlacis druge oko sebe)

P.J. sto spominjes lude vikinge?? o.O
primjer ti je los, ako si to pokusavao...
onda po tom tvom ni krscanin nije krscanin jer ne ide svaki dan u crkvu...smatram da je vjera stanje duse, a ne po tvojim djelima (mislim na to koliko se cesto molis itd)

evo ti jedno pitanje, kako su ljudi nekoc davno prije 3-4 tisuce godina znali sto smiju jesti, sto mogu koristiti kao lijek, a sto ne?

ljudi um vam je malo kratak, bez uvrede
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

WICCA - Page 15 Empty
PostajNaslov: Re: WICCA   WICCA - Page 15 Icon_minitimečet tra 22, 2010 4:40 pm

A sto si ti tako nesto ljut? I kome se tocno obracas? Koliko ja citam svi su se slozili da se ne radi o magiji tipa hokus-pokus.

I kakva je to izjava da je Bozja pomoc totalno "lame"...ja nemam problem da netko Visu Silu zove Bog ili kojim god hoce imenom, a ako si ti zainteresiran za Wiccu i prirodu i energiju onda bi morao razumjeti to.

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Pohotni Jarac
Riba
Pohotni Jarac


Male
Taurus Rat
Broj postova : 122
Age : 52
Location : Beograd
Registration date : 12.03.2010

WICCA - Page 15 Empty
PostajNaslov: Re: WICCA   WICCA - Page 15 Icon_minitimečet tra 22, 2010 5:13 pm

a_imus je napisao/la:
jaooo...
kako ne shvacate -.-
to nije magija -.-
mislim je, ali... vi to danasnji ljudi posve krivo definirate!!

Sve je magija. Ona je veliki koren iz kojeg se granaju razni aspekti naših života i to nema veze sa vremenom u kome živimo i kakvi su naši mentalni sustavi.

a_imus je napisao/la:

kad vam se spomene magija vi odmah, a on radi sto ga je volja, on se igra s drugima, te se odmah sjetite voodoo-a

Neki ljudi imaju takvu asocijaciju ali to je pogrešno. Magija se može svesti na to ali magija je mnogo više od toga.



a_imus je napisao/la:

ima teorija, tj vise nije teorija vec cinjenica jer je potvrdeno...
mi, ljudi, dobivamo energiju iz svemira, ali je takoder i saljemo u njega...
dakle, jesi li primjetio da kad nesto uistinu svim srcem zelis to se i ostvari, al to nije samo tvoja zasluga vec neceg viseg, ljudi to definiraju kao da im je bog pomogao

Dobijamo energiju iz svemira? Odakle iz svemira? I šta je svemir za tebe? Sigurno ne dobijamo energiju sa Antaresa ili Rigela, čak ni sa Marsa nego sa Zemlje, sa tla i atmosfere. Jedina ne-zemaljska energija relevantna za nas jeste energija Sunca i Meseca. To je ta energija u koju smo uronjeni i kojom smo prožeti.

a_imus je napisao/la:

kad mi nesto uistinu zelimo, mi tu energiju saljemo u svemir i ako je dovoljno jaka ona se vraca ovdje na Zemlju i ostvariva

Gde je tačno šaljemo i kako je šaljemo? Šta god činili to je magija.

a_imus je napisao/la:

meni se svida kod wicce jer potice ljude na druzenje s prirodom, uci kako dijeliti tu energiju, te skupljati (ne na nacin da tlacis druge oko sebe)

Druženje sa prirodom? Šta tačno podrazumevaš s time? I šta sve podrazumevaš pod prirodom? Priroda je za ljude u prošlosti bila neki mnogo bogatiji sadržaj nego što je to za današnje ljude, jer podrazumeva ne samo cveće i drveće nego i duhove i bogove koji obitavaju u njima ili su u nekoj vezi sa njima.

a_imus je napisao/la:

P.J. sto spominjes lude vikinge?? o.O

Sviđaju mi se.

a_imus je napisao/la:

primjer ti je los, ako si to pokusavao...
onda po tom tvom ni krscanin nije krscanin jer ne ide svaki dan u crkvu...smatram da je vjera stanje duse, a ne po tvojim djelima (mislim na to koliko se cesto molis itd)

Pa na koji način si ti wiccan? Šta te to čini wiccanom?

a_imus je napisao/la:

evo ti jedno pitanje, kako su ljudi nekoc davno prije 3-4 tisuce godina znali sto smiju jesti, sto mogu koristiti kao lijek, a sto ne?

Zato što su bili u empatijskoj i magijskoj vezi sa stvarima oko sebe i imali su tradiciju prenošenja znanja o tome koja se u međuvremenu zagubila. Danas dolaze nadobudni urbani likovi, totalno odeljeni od te vrste osećaja i pokušavaju pronaći izgubljeno jedinstvo, pokušavaju da se "druže sa prirodom"... Neka ih, neka se druže, možda nekom i uspe. Ja samo znam da ta ista priroda, a naročito flora i fauna, nemaju nikakvog razloga da vole ljudska bića. Uostalom, svako druženje mora imati jasnu svrhu i nedvosmislenu nameru inače je reč o čistoj budalaštini ili jeftinom eko-sentimentalizmu. Priroda ne voli uzaludne stvari niti čini išta uzalud. Takav princip mora i ljudsko biće usvojiti i po tome se ravnati ukoliko želi proniknuti u njene tajne.

a_imus je napisao/la:

ljudi um vam je malo kratak, bez uvrede

Taman posla. Um nam je kratak, zaista, zaista nam je kratak, pa bih te onda zamolio da nam ga malo produžiš.

Unaopred zahvalan
P.J.
[Vrh] Go down
Pohotni Jarac
Riba
Pohotni Jarac


Male
Taurus Rat
Broj postova : 122
Age : 52
Location : Beograd
Registration date : 12.03.2010

WICCA - Page 15 Empty
PostajNaslov: Re: WICCA   WICCA - Page 15 Icon_minitimečet tra 22, 2010 5:16 pm

Star je napisao/la:
Koja suvisna rasprava.

Ovo je forum, raspravljamo. Nije suvišno. Objasni zašto tako misliš.
[Vrh] Go down
Cinderella
Majmun
Cinderella


Female
Aquarius Cat
Broj postova : 1675
Age : 36
Registration date : 01.11.2009

WICCA - Page 15 Empty
PostajNaslov: Re: WICCA   WICCA - Page 15 Icon_minitimečet tra 22, 2010 6:01 pm

Ja ne vjerujem ni u kakvu magiju. Neznam zašto, ali jednostavno ne vjerujem.
[Vrh] Go down
Star
Dinosaur
Star


Male
Broj postova : 391
Location : Zagreb
Registration date : 13.04.2010

WICCA - Page 15 Empty
PostajNaslov: Re: WICCA   WICCA - Page 15 Icon_minitimečet tra 22, 2010 8:25 pm

A_imus, neznam na sto tocno mislis u vezi magije no na prvi pogled mi se cini da nam se misljenja poklapaju jer iz onoga sto sam vec naveo napisao sam sto smatram da magija je.

A sto se tice razmjene energije sa svemirom, apsolutno. Na isti nacina na koji te prozima energija zemljinog polja tako zemlju prozima mnogo vrsta energija pa cak i zvijezdana svijetlost. Nije bitno sto je ona mozda slaba no to ne znaci da nema utjecaja. Na nebu je bezbroj drugih zvijezda koje sjaje a cim ti vidis tu svijetlost znaci da energija dopire do tebe i to cijeli spektar zracenja. Isto tako i mi vrsimo zracenje na svoju okolinu i svojom paznjom na razne predmete i ljude.

Sto se tice onog sa kako su znali jesti. Pa iskreno, najvjerojatnije principom pokusaja i pogreske. Iako u covjeku je instinkt koji razumije sto bi moglo biti jestivo a sto ne. Cisto iz razloga jer kada vidis crvenu gljivu sa bijelim tockicama neces bas ici jesti jer ne izgleda bas najprirodnije. Naravno, ne odbacujem niti empatiju.

Pohotni jarac

Postavio si pitanje jeli wicca neki novi proizvod ili kako. Mislim da smo odgovorili na to pitanje pa je rasprava u jednom trenutku postala suvisna. Kao zakljucak bih nadodao da wicca nije mozda novi recept tijesta no brasno i voda u njemu su covjeku poznati vec odavna, pa je pitanje sudis li recept ili sastojke : ) .
[Vrh] Go down
Pohotni Jarac
Riba
Pohotni Jarac


Male
Taurus Rat
Broj postova : 122
Age : 52
Location : Beograd
Registration date : 12.03.2010

WICCA - Page 15 Empty
PostajNaslov: Re: WICCA   WICCA - Page 15 Icon_minitimepet tra 23, 2010 10:01 am

Cinderella je napisao/la:
Ja ne vjerujem ni u kakvu magiju. Neznam zašto, ali jednostavno ne vjerujem.

Magija nije mambo-džambo. Magija je pre svega utemeljena u fantazmagoriji i imaginaciji. Svaki akt zamišljanja i rada imaginacije jeste magija.
[Vrh] Go down
Pohotni Jarac
Riba
Pohotni Jarac


Male
Taurus Rat
Broj postova : 122
Age : 52
Location : Beograd
Registration date : 12.03.2010

WICCA - Page 15 Empty
PostajNaslov: Re: WICCA   WICCA - Page 15 Icon_minitimepet tra 23, 2010 10:12 am

Star je napisao/la:
Postavio si pitanje jeli wicca neki novi proizvod ili kako. Mislim da smo odgovorili na to pitanje pa je rasprava u jednom trenutku postala suvisna. Kao zakljucak bih nadodao da wicca nije mozda novi recept tijesta no brasno i voda u njemu su covjeku poznati vec odavna, pa je pitanje sudis li recept ili sastojke : ) .

Postoje inicijacijske i pseudoinicijacijske magijske organizacije. Inicijacijske su one koje imaju realni izvor, koje vode direktnu liniju od nekog božanstva ili odabranog čoveka i utemeljene su u dalekoj prošlosti, ili se naslanjaju na neku takvu liniju tradicije. Takva su na primer tajna društva u Africi ili inicijatički kultovi u Indiji, Indokini i na još nekim mestima u svetu. Pseudoinicijacijske magijske organizacije su bez korena u prošlosti, u tradiciji prenosa znanja i posvećenja. Ne kažem da ne postoji veštičarstvo u Evropi, na primer Austin Osman Sper, postmortem poznati britanski okultista bio je u mladosti obučavan od strane tradicionalne engleske veštice. Dakle toga ima, ali mnogo toga što se danas prikazuje kao wicca ili se tako deklariše i nešto radi, nema tu vrstu inicijacije, nema direktne veze sa tom praksom a pogotovo ne sa nosiocima drevne religije Kelta ili Germana, Slovena itd. Druidi su davno nestali sa lica zemlje pa su njihove tajne otišle sa njima a današnji wiccanski druidi su prosto ekscentrični ljudi sa belim pokrivalima...
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

WICCA - Page 15 Empty
PostajNaslov: Re: WICCA   WICCA - Page 15 Icon_minitimepet tra 23, 2010 10:41 am

Mozda su neki to sto kazes 'ekscentricni ljudi sa belim pokrivalima'...kao sto su neki svecenici katolicke crkve ono sto jesu 'laznjaci koji se skrivaju iza mocne masinerije'...ali je li to onda vrijedi za svih? Mislim da ne...nisu laznjaci ono sto odredjuje duhovne vrijednosti necega...opet sve ovisi o pojedincu... Meni je uvijek glavno pitanje "Zasto?" Zasto neko hoce biti wiccan ili svecenik ili krokodil...svejedno...zanima me sto ga pokrece...zasto ima potrebu da uopce definira taj svoj duhovni poriv kroz neki takav izraz...ako ga pokrece nesto pozitivno onda je sasvim svejedno kako se naziva...ako ga pokrece ideja da zeli pripadati necemu sto misli da je cool i da ce onda i on/ona biti cool i da ce okolo pricati kako je wiccan sto je tako cool onda...sve jasno miga

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Star
Dinosaur
Star


Male
Broj postova : 391
Location : Zagreb
Registration date : 13.04.2010

WICCA - Page 15 Empty
PostajNaslov: Re: WICCA   WICCA - Page 15 Icon_minitimepet tra 23, 2010 10:46 am

To i jest problem okultizma. Sve pokusava segregirati u razne koseve. Kao da je bitno ima li wicca tradiciju inicijacije koja seze iz davnina. Ako te bas takvo nesto zanima to je onda BTW ( British Traditional Wicca ) koja se trudi sto vise ostati u okultizmu i sto vise drzati nekakve tradicije.

Okultizam je slaba pa gotovo nikakva zamjena za duhovnost. Uopce nije bitno da se mi nademo i kazemo par jako tajnih magicnih rijeci da bi se netko inicirao. Ili jesi ili nisi, ako jesi onda nikakva inicijacija nece osobu uciniti jos vise a ako nisi onda te takoder nikakva inicijacija nece uciniti da jesi.

Religije poput ovih treba ocistiti od engleskog i masonskog utjecaja. Nije uopce bitno jesu li to oni stari druidi ili neki novi, praksa i tradicija se uvijek stvore nanovo. Naravno, draza bi mi bila praksa i tradicija bez mumbo-jumbo gluposti i predstave.

Wicca je romantizirana religija spojena iz vise europskih kultura i vjerovanja ( ponajvise keltshik i germanskih ) no neke osnove su se slavile i postovale svudje u svijetu. Poput punog mjeseca, godisnjih solsticija, berbe itd. To je ono sto treba sacuvati i graditi duhovnost dalje.

Opet napominjem, nije bitno koliko je nesto staro, to ne znaci da je nuzno bilo ispravno. Sto to tocno znaci biti druidom? Koliko ja znam ti svecenici su zrtvovali zivotinje a ponekad i ljude, to ne znaci da se ta praksa mora nuzno uvesti da bi ljudi bili druidi (iako bi mnogi ljudi to voljeli). Iako to je samo ime, pa ako netko hoce da se to zove mujizam od muje onda neka.

Tko god da je Austina inicirao itd. uopce nije bitno. Okultizmu je bitna hijerarhija i starost, ovdje sve te stvari padaju u vodu. Mozes li pouzdano reci sto su tocno vjestice i kako su nastale?
U Europi se to zvalo vjesticom, u africi i juznoj americi se to zove šamanom, u sjevernoj americi se to zvalo vracem, u aziji su to zvali jos raznijim imenima kao fakir itd.
Inicijacija te ne cini vjesticom po mojem osobnom misljenju. Sve ovo sto sam nabrojao su ljudi kao i svaki drugi bez inicijacije ili sa, oni su to po prirodi. To su ljudi koji rade ono sto je ljudska priroda uvijek radila i nastavit ce to raditi. Wicca je samo dosla na poziv upomoc zapadnom svijetu, ponudila je ono sto je covjeku prirodno.

Znanje ce doci prirodno, isto kako je doslo u proslosti, sa inicijacijom ili bez. Osim toga, ako uzmemo u obzir to i nisu neka znanja koja prosjecni covjek ne osjeca. Da zaustavis osobu na cesti i pitas li ga nesto u vezi alternative nasmijat ce ti se no znat ce o cemu govoris. Nije problem upoznavanje ljudi sa tom temom jer ju oni vec znaju, problem je sto se to u drustvu smatra krivim i tabuom. Covjek je odvojen od samoga sebe kroz zapadnu kulturu i takav nacin zivota.
[Vrh] Go down
Pohotni Jarac
Riba
Pohotni Jarac


Male
Taurus Rat
Broj postova : 122
Age : 52
Location : Beograd
Registration date : 12.03.2010

WICCA - Page 15 Empty
PostajNaslov: Re: WICCA   WICCA - Page 15 Icon_minitimepet tra 23, 2010 12:25 pm

Star je napisao/la:
To i jest problem okultizma. Sve pokusava segregirati u razne koseve.

Da se razumemo, ne branim ja ono što se smatra okultizmom, jer dobar deo toga je falsifikat i nema baš nekog naročitog učinka. Otud potreba za razlikovanjem.

Star je napisao/la:
Kao da je bitno ima li wicca tradiciju inicijacije koja seze iz davnina.

Generalno ništa nije bitno, ali prati opšti trend čeprkanja po prošlosti i vađenja iz prašine drevnih bogova i koncepata bez ikakve veze sa njima. To je jalov posao. Da bi nešto zaista funkcionisalo potrebno je da čovek bude iniciran ili od strane posvećenog čoveka koji je i sam prethodno imao inicijaciju sežući do nekog božanstva ili od strane božanstva direktno. Mimo tog mehanizma možemo pokušavati dosegnuti božanstvo ili slobodu, ali teško da će to imati rezultata jer teško da čovek može sam ili u društvu drugih sebi sličnih uspeti u toj nakani. Bez te direktne podrške viših sila mi možemo napredovati do jednog nivoa i tu neminovno stajemo.

Star je napisao/la:
Okultizam je slaba pa gotovo nikakva zamjena za duhovnost. Uopce nije bitno da se mi nademo i kazemo par jako tajnih magicnih rijeci da bi se netko inicirao. Ili jesi ili nisi, ako jesi onda nikakva inicijacija nece osobu uciniti jos vise a ako nisi onda te takoder nikakva inicijacija nece uciniti da jesi.

Ako JESI onda dolazi inicijacija. Ako NISI onda nema nikakve inicijacije. S druge strane raznih bezvrednih pseudoinicijacija ima koliko hoćeš i mogu se naći na internetu. Primer prave inicijacije jeste sufizam, islamski misticizam, kada šeik, majstor, kaže reč bez koje učenik ne može uraditi čudo, ne može se proburaziti oštrim nožem i da ne prokrvari i povredi sebe. Ukoliko mu šeik ne prenese moć baš putem reči učenik je neće imati. Slične stvari rade i sledbenici kineskih ili indijskih inicijatičkih škola. Ne znam šta i kako rade moderni wiccani, ali znam da nemaju efekat i moć pravih inicijatičkih redova i kultova.

Star je napisao/la:
Religije poput ovih treba ocistiti od engleskog i masonskog utjecaja. Nije uopce bitno jesu li to oni stari druidi ili neki novi, praksa i tradicija se uvijek stvore nanovo.

Ako na wiccu gledaš kao na religiju onda se ona tek ne može obnoviti. To je onda pseudoreligija. Svaka religija ima veoma precizan gnomon sopstvenog nastanka. Religije se uvek objavljuju, bilo od strane nadahnutog čoveka (proroka) ili od kakvog božanstva, makar to bio Kuetzalkoatl, Thot, Svarun, Krišna, Dijana itd…. Onako, eto mi okupismo se na ovoj livadi pored drevnog stećka i sada smo sledbenici religije Boginje, jeste to lepo ali dokle se može stići na takav način? Engleski ili masonski uticaj je vazda prisutan jer je postao deo mentaliteta.

Star je napisao/la:

Wicca je romantizirana religija spojena iz vise europskih kultura i vjerovanja ( ponajvise keltshik i germanskih ) no neke osnove su se slavile i postovale svudje u svijetu. Poput punog mjeseca, godisnjih solsticija, berbe itd. To je ono sto treba sacuvati i graditi duhovnost dalje.

Lepo si rekao romantizirana religija spojena iz više raznih elemenata. Lepo je to što oni poštuju solsticije i mesečeve mene, jeste divno ali to rade i hrišćani, pa nisu postigli nekakav uspeh. U redu je biti u tome, nemam ništa protiv, ali onda nemojmo to postavljati na pijedestal duhovnosti.

Star je napisao/la:

Tko god da je Austina inicirao itd. uopce nije bitno. Okultizmu je bitna hijerarhija i starost, ovdje sve te stvari padaju u vodu. Mozes li pouzdano reci sto su tocno vjestice i kako su nastale?

To pouzdano niko ne zna. Možemo se baviti pretpostavkama, ali jedno je sigurno, pogledaj mitove: znanje o transcendentalnom potiče od bogova. Oni ga prenose ljudima.

Star je napisao/la:

U Europi se to zvalo vjesticom, u africi i juznoj americi se to zove šamanom, u sjevernoj americi se to zvalo vracem, u aziji su to zvali jos raznijim imenima kao fakir itd.
Inicijacija te ne cini vjesticom po mojem osobnom misljenju. Sve ovo sto sam nabrojao su ljudi kao i svaki drugi bez inicijacije ili sa, oni su to po prirodi. To su ljudi koji rade ono sto je ljudska priroda uvijek radila i nastavit ce to raditi.

Ako te neki veštac načini vešcem to je onda inicijacija. Veštica ili veštac može biti neko bez inicijacije, totalno samouk, to nije sporno. Ali i on mora imati neke uzore, mora se upoređivati sa iskustvima drugih. Da bi neko bio uspešan mora slediti već utvrđene puteve ili krčiti sebi novi put, a novi put nije moguće prokrčiti bez božanske pomoći. No, bogovi naših predaka odavno nisu manifestovani i veliko je pitanje hoće li se odazvati ako ih zovemo na način koji oni nisu odredili onda kada su se manifestovali?

Star je napisao/la:

Wicca je samo dosla na poziv upomoc zapadnom svijetu, ponudila je ono sto je covjeku prirodno.

Wicca je izraz dekadentnosti tog istog zapadnog sveta. Prvo su uništili sopstvenu tradiciju, a sada se pokušava obnoviti porušeno. Teško. Točak istorije i tokovi moći ne mogu se izokrenuti.
[Vrh] Go down
Star
Dinosaur
Star


Male
Broj postova : 391
Location : Zagreb
Registration date : 13.04.2010

WICCA - Page 15 Empty
PostajNaslov: Re: WICCA   WICCA - Page 15 Icon_minitimepet tra 23, 2010 1:20 pm

Bogovi? Ajoj. Cuj, neznam kako ti na to gledas, no ljudima ne treba nikakav bog ili bogovi da bi bili ono sto jesu. Ne treba covjeku nikakva pojava bozanskog ili dodir bozanstava da bi postao jak. Nije ovo trentuno stanje covjekovo prirodno, ako cemo ovo je sada neprirodno stanje ljudske vrste.

Vjerujem ja da postoje razni entiteti koji su dovoljno arogantni i mocni da se nazovu bogovima. Jesu li nasi preci dozivali bogove kao prave entitete ili cisto kao mentalne slike vlastite proizvodnje neznam, mislim da to nitko nezna niti ce se znati. Mnogi ce tvrditi/tvrde/tvrdili su da znaju. Vjerujem takoder da ti entiteti nisu cak ni nista drugo doli mozda kakva krv i meso poput nas ali iz drugih krajeva postojanja, tko zna?

Pouzdati se u bogove za spas je jednako kao moliti boga da te spasi dok ti netko drzi mac na grlu. Skole misterija ne prenose nista drugo doli znanja, nije to highlander. Svaki covjek je bog, i dio postojanja koje jest Bog. A i kad sam kod skola misterija, one prenose i lazno znanje nizim stupnjevima i inicijantima, samo oni na vrhu, onaj pojedinac zna o cemu se doista radi. Svatko tko radi svoj put moze ga krciti sam, nije covjek niti invalid, niti nesposoban da sagradi svoju stvarnost i vlastitu moc, no ima onih koji zele da tako vjerujes.

Naravno da je wicca izraz dekadentnosti, kao sto sam vec rekao, ona je pokusala popuniti rupu u prirodnoj ljudskoj duhovnosti i radi to poprilicno ofrlje. Umjesto da vrati ono pravo i iskonsko ljudsko ona ga puni raznim elementima koji tu mozda ne pripadaju.
[Vrh] Go down
Pohotni Jarac
Riba
Pohotni Jarac


Male
Taurus Rat
Broj postova : 122
Age : 52
Location : Beograd
Registration date : 12.03.2010

WICCA - Page 15 Empty
PostajNaslov: Re: WICCA   WICCA - Page 15 Icon_minitimepet tra 23, 2010 1:41 pm

Star je napisao/la:
Bogovi?

Sile univerzuma. Inteligencija stvaranja. Nazovimo je „bogovima“, zarad lakše komunikacije.

Star je napisao/la:

Ajoj. Cuj, neznam kako ti na to gledas, no ljudima ne treba nikakav bog ili bogovi da bi bili ono sto jesu. Ne treba covjeku nikakva pojava bozanskog ili dodir bozanstava da bi postao jak. Nije ovo trentuno stanje covjekovo prirodno, ako cemo ovo je sada neprirodno stanje ljudske vrste.

Baš zato što je čovek zapao u neprirodno stanje nesvojstveno sebi kao biću, potrebna mu je pomoć bogova.

Star je napisao/la:

Vjerujem takoder da ti entiteti nisu cak ni nista drugo doli mozda kakva krv i meso poput nas ali iz drugih krajeva postojanja, tko zna?

Oni se mogu manifestovati na taj način, ali manifestacija nije božanstvo u celini. Celina je nepojmljiva a manifestacija može biti koliko hoćeš. Nešto istovremeno i jeste i nije.

Star je napisao/la:

Pouzdati se u bogove za spas je jednako kao moliti boga da te spasi dok ti netko drzi mac na grlu.

Govorim u drugačijem kontekstu. Nije potrebno dopasti u takvu situaciju osim ukoliko to nije deo naše volje. Ukoliko nam se to desilo mimo naše volje onda nismo nikakvi magovi, duhovnici, šamani i sl.

Star je napisao/la:

Skole misterija ne prenose nista drugo doli znanja, nije to highlander.

Postoje svakakve škole. Škole misterija su samo jedan tip škola. Svaka škola ima nekakav opseg znanja, u protivnom nije škola.

Star je napisao/la:

A i kad sam kod skola misterija, one prenose i lazno znanje nizim stupnjevima i inicijantima, samo oni na vrhu, onaj pojedinac zna o cemu se doista radi. Svatko tko radi svoj put moze ga krciti sam, nije covjek niti invalid, niti nesposoban da sagradi svoju stvarnost i vlastitu moc, no ima onih koji zele da tako vjerujes.

Nekad je potrebno nekog učiti pogrešno ne bi li onda taj prozreo zabludu i na taj način izgradio svoju svest. To je deo metodologije, ali istovremeno postoje i pseudoinicijacijske škole koje nemaju tu kreativnu nadogradnju viših stepenova već golu laž.

Star je napisao/la:

Svaki covjek je bog, i dio postojanja koje jest Bog.

Amen.
[Vrh] Go down
Star
Dinosaur
Star


Male
Broj postova : 391
Location : Zagreb
Registration date : 13.04.2010

WICCA - Page 15 Empty
PostajNaslov: Re: WICCA   WICCA - Page 15 Icon_minitimepet tra 23, 2010 2:37 pm

Mislio sam da zelis bogove opisati kao nize entitete od samog postojanja/Boga. Gledam na Boga kao sve sto je pa cak ja i ti i ova tipkovnica na kojoj pisem, svaki atom itd. da ne duljim dalje. Da zelimo biti dio toga vec bi bili, smatram da raj nije negdje tamo biti prosvijetljen vec ovdje i sada radi uzitka u onome sto nizi nacin postojanja moze ponuditi. Uobicajeni linearni pogled okultzima uvijek gleda negdje gore u potrazi za odgovorima u zvijezdama kada je odgovor upravo tu i sada.

Ne zelim biti bog niti zelim da me se stuje niti ja stujem ista osim zivota pa cak i to nije ono pravo stovanje vec vise osjecaj bliskosti sa time. Po meni je najvaznije da ljudi shvate kako je raj ovdje i sada i da pocnu raditi na tome da ovaj svijet ucine ljepsim i ugodnijim za nas sve bez iznimke, gdje znanje nije rezervirano samo za odredene vec za sve. Nece doci nikakva konjica da nas izbavi niti u obliku isusa, hare krisne ili bilo koga drugog jer je konjica vec ovdje a to smo mi sami.

Ako ides nekoga uciti pogresno onda budi spreman preuzeti odgovornost za postupke te osobe. Ako dijete naucis da je dobro ubijati svoje prijatelje iz skole i vrtica onda budi spreman da ga das uspavati. Naravno ovo je jedan negativan primjer no isto tako je put do pakla poplocan dobrim namjerama. Ako dajes onda daj, nemoj vabiti ili prodavati maglu ucenicima.

Laz je ako pokusavas traziti nesto iz davnina pa eto prilikom situacije i vremena naides samo na par informacija i onda ostalo popunis sa izmisljenim i obskurnim teorijama i dogmom. Primjerice krscanstvo koje je zasnovano na lazi jer da je osnova istina onda bi se tako i ravnali.
No kada radis tradiciju i duhovnost iznova na temelju osjecaja, vlastite prirode i tradicije svojeg kraja onda to nemoze biti laz.
Isto tako kako su originalne vjestice pocele svoju tradiciju iz vlastite kulture i vjerovanja a da ih nitko nije inicirao u nikakav kult ili tajno drustvo vec su radile ono sto im dolazi potpuno prirodno. Tada je dosla neprirodna sila krscanstvo koja je totalno kontra i pokusalo izbrisati svaki trag "ljudskosti" iz naroda i oteti im ono sto oni jesu.

I da prode 20 000 godina i da ljudi jos uvijek postoje, opet ce se iznova vracati tome praiskonskom osjecaju ljudskosti jer to je ono sto mi jesmo, svi mi. Bilo da se to manifestira u obliku zulu samana ili vjestica u europi to nemozes iskorijeniti a svo to znanje i shvacanje svih tih principa je vec pohranjeno u nama.
Jedino sto Bog mora napraviti jest cekati dok se potopljeni plovak ne vrati na povrsinu vode. A kao sto sam vec napomenuo, nije poanta biti tamo negdje vec ovdje. Uzivati u onome sto nam suprotni spol moze ponuditi, ono sto nam mogu ponuditi nasi umovi i duse, treba samo BITI, vratit cemo se mi kad tad za to se nitko netreba brinuti.
[Vrh] Go down
Pohotni Jarac
Riba
Pohotni Jarac


Male
Taurus Rat
Broj postova : 122
Age : 52
Location : Beograd
Registration date : 12.03.2010

WICCA - Page 15 Empty
PostajNaslov: Re: WICCA   WICCA - Page 15 Icon_minitimepet tra 23, 2010 3:52 pm

Star je napisao/la:
Uobicajeni linearni pogled okultizma uvijek gleda negdje gore u potrazi za odgovorima u zvijezdama kada je odgovor upravo tu i sada.

Pitanje je šta je uobičajeni pogled okultizma. To je veoma širok pojam. Potrebno je ući malo dublje u neke stvari i uvideti da ništa nije onako kako je izgledalo na početku i kako deluje spolja. Odgovor je uvek tu i sada, a pitanja se postavljaju ušima koje nas osluškuju, prikazuju se očima koje su sve vreme uprte u nas. Zvezde pružaju podršku, baš kao i Zemlja ili more, oblaci ili geometrijska forma kakvog svetilišta. Oni ne daju odgovore, naravno...

Star je napisao/la:

Nece doci nikakva konjica da nas izbavi niti u obliku isusa, hare krisne ili bilo koga drugog jer je konjica vec ovdje a to smo mi sami.

Nema konjice osim nas samih. Ne možemo biti izbavljeni od samih sebe ako smo sebi loši. Umesto konjice možemo računati na podršku ali niko neće nositi težinu naših srca osim nas.

Star je napisao/la:

Ako ides nekoga uciti pogresno onda budi spreman preuzeti odgovornost za postupke te osobe.

Naravno. Ali i ako nekog učiš pravilno, takođe si odgovoran. Učiti pogrešno ili učiti pravilno, varati nekog da bi ga naučio pameti ili razmišljanju, to je sve stvar metoda. Odgovornost je uvek najveća na onom ko predaje znanje. On je odgovoran i za učenika i za samoga sebe, dok je učenik odgovoran samo za sebe.

Star je napisao/la:

No kada radis tradiciju i duhovnost iznova na temelju osjecaja, vlastite prirode i tradicije svojeg kraja onda to nemoze biti laz.

Mogao bih se složiti sa tobom, ali moram istaknuti da to nije univerzalno primenljivo pravilo. Ne bi ni moglo biti jer koliko je ljudi kadro za takav životni poduhvat?

Star je napisao/la:

Isto tako kako su originalne vjestice pocele svoju tradiciju iz vlastite kulture i vjerovanja a da ih nitko nije inicirao u nikakav kult ili tajno drustvo vec su radile ono sto im dolazi potpuno prirodno.

Kako možeš znati da ih niko nije inicirao? Neko je morao biti prvi, pionir u nečemu, pa tako i u primeni magije. E sada, možemo stvari obrnuto posmatrati i reći kako su veštice ostaci ostataka nekadašnje velike tradicije koja je vremenom degradirala. Majmun u tom smislu nije predak čoveka nego preteća opomena u šta će se čovek izroditi ukoliko više ne bude sposoban za razvoj.

Star je napisao/la:

Jedino sto Bog mora napraviti jest cekati dok se potopljeni plovak ne vrati na povrsinu vode. A kao sto sam vec napomenuo, nije poanta biti tamo negdje vec ovdje. Uzivati u onome sto nam suprotni spol moze ponuditi, ono sto nam mogu ponuditi nasi umovi i duse, treba samo BITI, vratit cemo se mi kad tad za to se nitko netreba brinuti.

Mogao bih se složiti, ali ne bih taj povratak vezivao za sve ljude. Priroda je rasipna. Pogledaj samo koliko spermatozoida mora biti uništeno ne bi li jedan izvršio oplodnju. Tako i ljudska bića. Evolucija je individualna a involucija kolektivna.
[Vrh] Go down
Gea
Moderator
Gea


Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10254
Age : 34
Location : Iznad Oblaka
Registration date : 21.04.2009

WICCA - Page 15 Empty
PostajNaslov: Re: WICCA   WICCA - Page 15 Icon_minitimesub tra 24, 2010 3:21 pm

Svim silama vas se trudim čitati... ali ne mogu.. jednostavno zbunjuje te me :)
Ajde ukratko, ali zbilja ukratko... Koja je poanta ove filozofske rasprave?

Wicca kao takva vjera je uspostavljena sad nedavno, ona vuče korjene iz prijašnjih religija ali ona je još uijek neopaganstvo.
Kao i krščanstvo ima svoje grane.. ali sve u svemu još nije u potpunosti definirana jer oni koji znaju šute.. moraš ih povuč za rukav da ti otkriju tajne.
Ja sam sad povukla jednu i onda mi je objasnila puno više nego što sam sama našla, samo zato što ona proučava tekstove iz 2. st. do kojih obićan smrtnik ne može doči

Zašto biti wiccan? to je odabir kao i sve.. ne rađaš se s vještičjom krvi jer koliko god Crkva trvrdila imamo istu krv kao i svi ostali. To je odabir, jer kad si počeo proučavati to znao si TO je TO... nešto što se slaže samnom i s mojim unutrašnjim svijetom. To je religija u kojoj ne moram žrtvovati dio sebe, već biti u potpunosti JA.

Ja priznajem ja svoju vjeru sama krojim, svoje shvaćanje sama ostvarujem i nema knjige ili vodiča koji će poslušati a da time idem protiv sebe i svojeg osobnog razmišljanja. I sve što radim uspjeva mi.. ja nemam druidske načine manipuliranja prirode jer mi to ne treba, ja ne želim moć jer mi nije potrebna.. previše mami..
Želim samo biti sa pravim sobom i ovo je najbolji način da budem tako, u nekom polu svijetu kad zaklopim oči i započnem ritual

_________________
I never lose myself because I never found me
[Vrh] Go down
Star
Dinosaur
Star


Male
Broj postova : 391
Location : Zagreb
Registration date : 13.04.2010

WICCA - Page 15 Empty
PostajNaslov: Re: WICCA   WICCA - Page 15 Icon_minitimesub tra 24, 2010 8:17 pm

Nemoj se truditi razumijeti, to se zove okultizam i cilj okultizma je zbuniti.

I usput, potpuno se slazem sto si sada napisala.
[Vrh] Go down
Sponsored content





WICCA - Page 15 Empty
PostajNaslov: Re: WICCA   WICCA - Page 15 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
WICCA
[Vrh] 
Stranica 15 / 35.Go to page : Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 25 ... 35  Next
 Similar topics
-
» Okupljanje Wicca kovena u BiH-u!
» Wicca - Pojasnjenje svega paranormalnog :)

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Duhovnost-
Forum(o)Bir: