Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 VREME...

Go down 
+9
Tutankhamon
TAy
Blizzard
(CroM)Flash
Hybrid
indigocakra
Aleksandar Veliki
Svjetloisjena
zvezda
13 posters
Go to page : Previous  1, 2
Autor/icaPoruka
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

VREME... - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: VREME...   VREME... - Page 2 Icon_minitimened vel 17, 2008 4:49 pm

Hvala na komentaru... *
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

VREME... - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: VREME...   VREME... - Page 2 Icon_minitimened vel 17, 2008 8:11 pm

Pa o vremenu smo stvarno puno pricali na razno raznim temama...bilo je i vrijeme da se otvori topic o njemu face

Uvijek zastupam teoriju da je vrijeme (i ne samo vrijeme) relativno...mislim da se tu nema nesto posebno za objasnit...svi znaju sto to znaci...

Dala bih dva komentara na to sto mi zovemo vremenom...

Zveza je rekla "Vreme ne teče kontinuirano, kao što mi mislimo. To što smo uzeli jedan dan i podelili ga na 24 sata od po 60 minuta od po 60 sekundi i onda svaki drugi posmatrali po uzoru na njega, zaista nije dovoljno da bismo mogli da tvrdimo da je to istina."
Ovdje bih se osvrnula na ovaj "opipljivi" dio podjele vremena...da, podjelili smo vrijeme...podjelili smo period koji je potreban Zemlji da ucini krug oko same sebe... Svi znamo da taj jedan dan, dok se Zemlja okrece, ne dozivlajvamo jedako...mozemo reci, jednako brzo...ali sto kaze nase fizicko tijelo? Sto bi rekli forenzicari "time line" ...da li nase fizicko tijelo stari po tim nekim "zadanim" minutama... Tesko je reci...emocionalne situacije cesto ostavalju vidiljive posljedice na nasem fizickom tijelu...ali ono, najcesce, zivi i dalje...
Ono sto hocu reci jeste...prosjecan vjek covjeka moze se izraziti u nekoj cifri...recimo da ljudi prosjecno zive 80 godina...u tih 80 godina prosli su i dobra i zla, i dane koji su trajali tren kao i one koji su trajali beskonacno dugo...sve su to prezivjeli...njihovo (nase) fizicko tijelo prilicno zivi po nekoj vremenskoj podjeli...a to kako je njihova (nasa) dusa dozivljava tu podjelu...to je, kao sto rekoh - relativno.

Ima puno toga u ovom sto Kiron kaze...ali osvrnula bih se na ovo: "Kada vrijeme istekne, tek tada shvaćamo njegovu značajnu vrijednost. Vrijednost svakog dana, svakog sata, svake minute je tada zaprepašćujuće očita. I tada se zapitamo kako smo si ikad dopustili da nam toliko vremena jednostavno «pobjegne». Na žalost, ova pitanja postavljamo sebi uglavnom kad izgubimo dragu nam osobu, a tada je kasno za bilo kakva pitanja."
Misljenja sam da je ovo jedna od najvecih istina koje mozemo spoznati u zivotu. Ne shvatiti nego spoznati. Jer vecina ljudi se susrela s gornjom izjavom...vecina ce se i sloziti s njom...ali vrlo mali broj ce zivjeti tu istinu... Cak i kada nam se dogodi nesto sto nas bolno podsjeti na to...cak i tada smo skloni nakon nekog vremena zaboraviti...

Zeljela bih da, dok nase fizicko tijelo u miru odbrojava minute na ovom svijetu, nasa dusa svjesno, predano i potpuno zivi svaki trenutak relativnog vremena.

_________________
Respect
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

VREME... - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: VREME...   VREME... - Page 2 Icon_minitimepon vel 18, 2008 2:42 am

Hvala, Namćor!!! :) *
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

VREME... - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: VREME...   VREME... - Page 2 Icon_minitimepon vel 18, 2008 7:01 pm

Namcor je napisao/la:

Zeljela bih da, dok nase fizicko tijelo u miru odbrojava minute na ovom svijetu, nasa dusa svjesno, predano i potpuno zivi svaki trenutak relativnog vremena.

hail hail hail
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

VREME... - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: VREME...   VREME... - Page 2 Icon_minitimesub vel 23, 2008 10:14 pm

Pošto o vremenu ima svrhe (ako je uopšte i ima) govoriti samo u okviru prostor-vremena:

Prostor:

I sam prostor je veoma relativan pojam. I sve ono čemu nas celog života uče kao aksiomama u stvari je veoma relativno - blizu, daleko, bliže, dalje, ... U kakvoj zabludi živimo svi mi! Sve nam je onoliko daleko, koliko je daleko od našeg srca, i sve nam je onoliko blizu, koliko nam je u mislima. Nema daljine između ljudi koji su i mislima stalno zajedno, blizu, bliski. U stvari, ja više volim da kažem da mi je nešto blisko, ili da mi je neko blizak, nego da mi je neko ili nešto blizu. Jer bliskost je veoma subjektivna stvar, od nas zavisi ko će nam biti blizak, a ko neće. Dok blizu može da nam bude svako, i onaj koga ne želimo kraj sebe. Na blizu ne treba obraćati pažnju, treba razmišljati o bliskom i bliskim. Prostor je u uzročno - posledičnoj vezi sa vremenom. Jedno bez drugog ne postoje i ne znače ništa (prostor-vreme kontinuum). Jedan prostor je uvek vezan za jedno vreme, za neke događaje, a sve se događa u prostoru i vremenu. Sama mesta meni ne znače ništa, znače mi samo u kombinaciji sa nekim vremenom, dakle, nekim ljudima, nekim događajima, nekim mojim stanjima, raspoloženjima i osećanjima tada i tu. Sve je jedno, sve ide zajedno, u paketu, i samo tako ima smisla, nikako drugačije. Sam jedan faktor, izolovan od ostalih, ne znači ništa, nema nikakvog smisla, nikakve vrednosti, nije obojen ni jednom bojom, ne odaje ni jedan miris, nema nikakav ukus kada ga probamo.
Nije uspomena!

*
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

VREME... - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: VREME...   VREME... - Page 2 Icon_minitimečet srp 16, 2009 3:20 am

(CroM)Flash je napisao/la:
vrijeme nepostoji..mi smo ga zamislili i sami sobom manipulirali da bismo dobili sliku o vremenu...

Ovisi kako definiraš vrijeme. Općenito vrijeme je predočeno prolaznošću događaja, tako se to i mjeri u fizici, tako i mi učimo uostalom, linearno u vremenu.

Ako se vrijeme definira kao prolaznost događaja, onda, hoćeš-nećeš, ono itekako postoji, dokaz je svugdje oko nas kao i mi sami. Ako se pak vrijeme tako ne definira, kako se drugačije ono može definirati? Ima li netko neku svoju vlastitu definiciju vremena, a da to nije prolaznost događaja? Posebice me zanima kako definiraju vrijeme oni koji smatraju da ono ne postoji.
[Vrh] Go down
Greed
Višestanični organizam
Greed


Male
Virgo Horse
Broj postova : 90
Age : 33
Location : Vinkovci
Registration date : 16.07.2009

VREME... - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: VREME...   VREME... - Page 2 Icon_minitimečet srp 16, 2009 4:08 am

hmm, za mene je covjek rob osjecaja i modernog drustva
covjek sve zeli gotovo sto si navela, a ne razmislja uopce, ne trudi se sumnjat ili otkrit nesta, ne zeli nesta novo, nego je zadovoljan s rutinom. zapravo nije zadovoljan, ali nemoze se natjerat da ju mijenja, i dosazimo do monotnije u koju zapadne
cesto zapravo i sam sam njen rob
skola-kuca-ucejne-spavanje-skola
(nekad spavanje i ucenje zamijenimo :P)
al nekad se svaki dna cini istim, dosadnim i spremni smo ga zaboravit...
ovo o osjecaju, vrijeme mjerimo previse subjektivno tad, i onda ti se trenutak cini duzim, recimo boli, jer ga tako zamisljas, a ne jer je takav. vjerujem da covjek ima ogromne psihicke moci,koje nazalost nemoze ili nije u stanju da koristi :/ i onda ovdje zapravo imamo samo dio onoga u sto smo sposobni, uvjeravanje da je ovo duze od realnog,il krace
zapravo,kako odredit jednu sekundu? sta predstavlja sekunda? iskreno nikad nisam trazio odgovor na to kako se odredilo tocno trajanje sekunde ;) jer znamo da svaka SI jedinica je odredena po necem,al za skeundu neznam :/ damn lijen sam da guglam :D
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

VREME... - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: VREME...   VREME... - Page 2 Icon_minitimečet srp 16, 2009 10:50 am

Pa čini mi se da je ta priča iz SI sistema išla:
Solarna godina (period potreban Zemlji za krug oko Sunca), pa na 12 delova (meseci), iako su lunarni meseci kojih ima 13 prirodniji jer se poklapaju sa Mesečevim fazama. Ali to je već priča o izbacivanju trinaestog elementa... Juda, 13. apostol, 13. sazvežđe Zodijaka, Zmijonoša, itd...
Dan bi bio period Zemljine rotacije (1 pun krug oko svoje ose). Sat se dobija podelom ovog perioda na 24 ista dela (ili na pola, obdanica i noć - približno, pa svaki na famoznih 12 delova). Zatim se svaki taj deo (čas) deli na 60 minuta, a svaki od njih na 60 sekundi... To to je otprilike to... *

_________________
"...ja sam Bog, ja sam junak, ja sam filozof, ja sam Đavo i ja sam svet, a to je zamoran način da se kaže da ne postojim."
[Vrh] Go down
Greed
Višestanični organizam
Greed


Male
Virgo Horse
Broj postova : 90
Age : 33
Location : Vinkovci
Registration date : 16.07.2009

VREME... - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: VREME...   VREME... - Page 2 Icon_minitimečet srp 16, 2009 2:05 pm

zvezda je napisao/la:
Pa čini mi se da je ta priča iz SI sistema išla:
Solarna godina (period potreban Zemlji za krug oko Sunca), pa na 12 delova (meseci), iako su lunarni meseci kojih ima 13 prirodniji jer se poklapaju sa Mesečevim fazama. Ali to je već priča o izbacivanju trinaestog elementa... Juda, 13. apostol, 13. sazvežđe Zodijaka, Zmijonoša, itd...
Dan bi bio period Zemljine rotacije (1 pun krug oko svoje ose). Sat se dobija podelom ovog perioda na 24 ista dela (ili na pola, obdanica i noć - približno, pa svaki na famoznih 12 delova). Zatim se svaki taj deo (čas) deli na 60 minuta, a svaki od njih na 60 sekundi... To to je otprilike to... *


sad kad kazes da =)
vidis, ipak sam isto i glup i lijen :D
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

VREME... - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: VREME...   VREME... - Page 2 Icon_minitimesri kol 12, 2009 12:37 am

Nisi ni jedno ni drugo, čim to kažeš...
Ja se samo malo bolje sećam te priče...
:) *

_________________
"...ja sam Bog, ja sam junak, ja sam filozof, ja sam Đavo i ja sam svet, a to je zamoran način da se kaže da ne postojim."
[Vrh] Go down
Sponsored content





VREME... - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: VREME...   VREME... - Page 2 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
VREME...
[Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Putovanje kroz vreme-VREMEPLOV

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Misterije i neobjašnjivi fenomeni :: Ostale misterije-
Forum(o)Bir: