Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Veliki tjedan

Go down 
+3
silver
Blizzard
Svjetloisjena
7 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Veliki tjedan Empty
PostajNaslov: Veliki tjedan   Veliki tjedan Icon_minitimened oľu 16, 2008 11:46 pm

Budući da se približava najveći kršćanski blagdan Uskrs, eto nekoliko podataka o svetkovinama koje mu prethode.


Veliki tjedan počinje Cvjetnicom ili Nedjeljom Muke Gospodnje. Na Veliki četvrtak obilježava se sjećanje na Posljednju večeru. Blagoslivlja se ulje za svetu potvrdu, bolesničko pomazanje i katekumene. Na Veliki petak nema sv. Mise. Obilježava se sjećanje na Isusovu muku i smrt na križu. Velika subota je dan tišine, do Vazmenog bdijenja, subotu navečer, koje je vrlo bogato obredima. Na Uskrs slavi se Isusovo uskrsnuće i pobjeda nad grijehom i smrti. Dani u Velikom tjednu su vrijeme kršćanske ozbiljnosti, sabranosti i promišljanja o svetosti vremena i događanja u njemu.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Veliki tjedan Empty
PostajNaslov: Re: Veliki tjedan   Veliki tjedan Icon_minitimened oľu 16, 2008 11:47 pm

Danas je Cvjetnica

Cvjetnica ili Nedjelja Muke Gospodnje je kršćanska svetkovina, slavi se u nedjelju prije Uskrsa. Cvjetnica je uvod u Veliki tjedan. Slavi se Isusov trijumfalni ulazak u Jeruzalem u dane prije Pashe, opisan u sva četiri Evanđelja (Marko 11:1-11, Matej 21:1-11, Luka 19:28-44, i Ivan 12:12-19). Narod je dočekao Isusa, mašući palminim i maslinovim grančicama i rasprostirući svoje haljine, putem kojim je Isus išao jašući na magarcu. U spomen na to, na Cvjetnicu se obavljaju procesije s blagoslovljenim palminim i maslinovim grančicama. Također se za vrijeme sv. Mise, čita izvještaj o Isusovoj muci.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Veliki tjedan Empty
PostajNaslov: Re: Veliki tjedan   Veliki tjedan Icon_minitimepon oľu 17, 2008 1:36 am

A kada završava korizma?
[Vrh] Go down
silver
Majmun
silver


Male
Pisces Horse
Broj postova : 1439
Age : 34
Registration date : 25.10.2007

Veliki tjedan Empty
PostajNaslov: Re: Veliki tjedan   Veliki tjedan Icon_minitimepon oľu 17, 2008 9:39 pm

pa na cvijetnicu valjda.

ili na uskrs. doduse. ja sam dezinformiran, netko mi je reko na cvijetnicu, a mišljah da je na uskrs. ce-4zubo
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Veliki tjedan Empty
PostajNaslov: Re: Veliki tjedan   Veliki tjedan Icon_minitimepon oľu 17, 2008 9:42 pm

silver je napisao/la:
pa na cvijetnicu valjda.

ili na uskrs. doduse. ja sam dezinformiran, netko mi je reko na cvijetnicu, a mišljah da je na uskrs. ce-4zubo

Mislim ne, to je četrdesetnica, dakle četrdeset dana, a uvijek započinje u srijedu (Čista srijeda, Pepelnica). Vrhunac korizme je Veliki petak, uz Pepelnicu jedini dan kad je odraslima zapovijeđen post i nemrs. Dakle, na Uskrs kad se ujutro jede blagoslovljena hrana.
[Vrh] Go down
silver
Majmun
silver


Male
Pisces Horse
Broj postova : 1439
Age : 34
Registration date : 25.10.2007

Veliki tjedan Empty
PostajNaslov: Re: Veliki tjedan   Veliki tjedan Icon_minitimepon oľu 17, 2008 9:46 pm

odnosno na Uskrs kad se prezderava kao na Bozic.
i zapada u kredite zbog kupovanja.
komercijalizirani blagdani.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Veliki tjedan Empty
PostajNaslov: Re: Veliki tjedan   Veliki tjedan Icon_minitimepon oľu 17, 2008 9:49 pm

Čini mi se da Uskrs nije tako jako komercijaliziran. Raspeće i uskrsnuće nisu tako zahvalna tema za komercijalizaciju kao nježna priča o Božiću ili ona o Valentinovu. Uskrs u sebi nosi nešto drevno i brutalno, nikad se neće do kraja raspekmeziti kao drugi blagdani.
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek
gloria_g


Female
Leo Tiger
Broj postova : 4131
Age : 49
Location : Zagreb
Registration date : 16.11.2007

Veliki tjedan Empty
PostajNaslov: Re: Veliki tjedan   Veliki tjedan Icon_minitimesri oľu 19, 2008 3:39 pm

narodne, jedno pitanje ako netko zna (nitko mi do sada koga sam pitala nije znao odgovor) dakle: kako je uskrs u različite dane tj. datume?? nije mi jasno. pa svako se na jedan dan rodi, a na jedan umre. ne mijenja se to u odnosu na cvjetnicu ili što već? neki drugi blagdan?
i Božić je uvijek 25.12 al što se događa sa Uskrsom??
vjerovatno sam to učila na vjeronauku prije 100 god :D
al zaboravih :D :D
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Veliki tjedan Empty
PostajNaslov: Re: Veliki tjedan   Veliki tjedan Icon_minitimesri oľu 19, 2008 3:56 pm

Evo ovo sam nasla na Wikipediji :)

Uskrs je pomičan blagdan zasnivan na lunarnom kalendaru sličnom ali ne identičnom hebrejskom kalendaru - u zapadnom kršćanstvu Uskrs uvijek dolazi na nedjelju između 22. ožujka i 25. travnja, a u istočnom kršćanstvu između 4. travnja i 8. svibnja.

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Veliki tjedan Empty
PostajNaslov: Re: Veliki tjedan   Veliki tjedan Icon_minitimesri oľu 19, 2008 7:49 pm

Uskrs se određuje svake godine na isti način. Uzima se prva nedjelja nakon prvog punog mjeseca nakon početka proljeća, dakle nakon 21. 3. Kad se skuži, lako se pamti. Treba samo imati kalendar s mjesećevim mijenama jer se uistinu radi o lunarnom kalendaru. Kao što povijesni Isus (za kojeg mnogi tvrde da ga nije ni bilo) nije rođen 25. prosinca nego možda negdje u rujnu, tako se ni smrt i uskrsnuće ne obilježavaju na neki fiksni datum. Na križu je izdahnuo na petak prije velikog židovskog blagdana Pashe (u njemu se obilježava uspomena na izlazak iz Egipta kad je Jahve zapovijedio Izraelcima da se spreme za put i blagfuju na nogama beskvasni kruh, gorko korijenje i janje koje je svaka obitelj morala žrtvovati i njegovom krvlju obilježiti dovratak kako bi se njihovi domovi razlikovali od domova Egipćana u kojima je te noći umro svaki prvorođenac u obitelji, pa je nakon tog posljednjeg od sedam zala kojima je Jahve uvjeravao faraona da pusti Izraelce kući uistinu bilo dopušteno Mojsiju i Aronu da povedu narod u obećanu zemlju). Dakle, radi se o prastarom pomičnom židovskom blagdanu koji su kršćani počeli obilježavati u spomen na Isusovu smrt na križu, a ne kao datum na koji je umro. Blagdan se sasvim sigurno ne poklapa slučajno s pro9ljetnim ekvinokcijem, kao što ni božić nije na kraju pao vrlo blizu zimskom solsticiju koji je za narode Europe imao veliko značenje - početak povratka sunca u po ljude povoljniji položaj. Oba blagdana su u pretkršćanskoj Europi i šire bila vrlo intenzivno i raznoliko običlježavana. Eto malo o tome, a može i više ako nekoga nešto o tome zanima. :)
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Veliki tjedan Empty
PostajNaslov: Re: Veliki tjedan   Veliki tjedan Icon_minitimesri oľu 19, 2008 8:11 pm

svjetloisjena je napisao/la:
Čini mi se da Uskrs nije tako jako komercijaliziran. Raspeće i uskrsnuće nisu tako zahvalna tema za komercijalizaciju kao nježna priča o Božiću ili ona o Valentinovu. Uskrs u sebi nosi nešto drevno i brutalno, nikad se neće do kraja raspekmeziti kao drugi blagdani.
da, zato su izmilsili uskršnjeg zeku koji nosi poklone, a on je tako sladak roll
zeko zna, zeko zna...
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Veliki tjedan Empty
PostajNaslov: Re: Veliki tjedan   Veliki tjedan Icon_minitimesri oľu 19, 2008 8:15 pm

floridanamana je napisao/la:
svjetloisjena je napisao/la:
Čini mi se da Uskrs nije tako jako komercijaliziran. Raspeće i uskrsnuće nisu tako zahvalna tema za komercijalizaciju kao nježna priča o Božiću ili ona o Valentinovu. Uskrs u sebi nosi nešto drevno i brutalno, nikad se neće do kraja raspekmeziti kao drugi blagdani.
da, zato su izmilsili uskršnjeg zeku koji nosi poklone, a on je tako sladak roll
zeko zna, zeko zna...

Zec je kao i jaja simbol plodnosti. To je drevno značenje praznika oko proljetnog ekvinokcija.
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Veliki tjedan Empty
PostajNaslov: Re: Veliki tjedan   Veliki tjedan Icon_minitimesri oľu 19, 2008 8:18 pm

ma ja u biti ne vjerujem da je Isus umra na križu i da je poslije toga uskrsao, tako da mi taj praznik ne znaći ništa više od tradicionalnog ručka, farbanja jaja i pogača.
ja vjerujem da je Isus umra u indiji.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Veliki tjedan Empty
PostajNaslov: Re: Veliki tjedan   Veliki tjedan Icon_minitimesri oľu 19, 2008 8:25 pm

floridanamana je napisao/la:
ma ja u biti ne vjerujem da je Isus umra na križu i da je poslije toga uskrsao, tako da mi taj praznik ne znaći ništa više od tradicionalnog ručka, farbanja jaja i pogača.
ja vjerujem da je Isus umra u indiji.

Ja jako volim Isusovo učenje, i ono tradicionalno i ono sadržano u gnostičkim evanđeljima. Nimalo se ne opterećujem činjenicama tipa gdje je rođen, je li bio oženjen i imao djecu ili nije, kako i gdje je umro. To me zanima kao dio povijesti i alternativne povijesti. A učenja istog tipa mogu se naći i u okrilju drugih religija, poznaju ih mnogi slobodoumni ljudi. Npr. Yogananda u svom klasiku "Autobiografija jednog jogija" stalno govori o kristovoj svijesti, o postizanju Kristove svijesti koja je cilj svake duše kroz mnogo života. Ima toga još...
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Veliki tjedan Empty
PostajNaslov: Re: Veliki tjedan   Veliki tjedan Icon_minitimepet oľu 21, 2008 12:22 am

Omega je napisao/la:
A kada završava korizma?

Saznala sam da korizma završava danas, dakle na Veliki četvrtak, kad se obilježava uspomena na posljednju večeru. Onda započinje uskršnje trodnevlje...
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Veliki tjedan Empty
PostajNaslov: Re: Veliki tjedan   Veliki tjedan Icon_minitimepet oľu 21, 2008 12:44 am

svjetloisjena je napisao/la:

Saznala sam da korizma završava danas, dakle na Veliki četvrtak, kad se obilježava uspomena na posljednju večeru. Onda započinje uskršnje trodnevlje...

E super. Hvala :)
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek
gloria_g


Female
Leo Tiger
Broj postova : 4131
Age : 49
Location : Zagreb
Registration date : 16.11.2007

Veliki tjedan Empty
PostajNaslov: Re: Veliki tjedan   Veliki tjedan Icon_minitimepet oľu 21, 2008 11:06 am

i dalje ja to niš ne kužim... 8) no
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Veliki tjedan Empty
PostajNaslov: Re: Veliki tjedan   Veliki tjedan Icon_minitimepet oľu 21, 2008 11:11 am

gloria_g je napisao/la:
i dalje ja to niš ne kužim... 8) no

Pa sve piše u prvom postu. face

A korizma je četrdesetodnevno razdoblje koje prethodi uskrsnom slavlju. U njoj se vjernici kršćani pripremaju za uskrs postom, molitvom, ispovijedi - ili bi barem trebali to činiti zubo
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek
gloria_g


Female
Leo Tiger
Broj postova : 4131
Age : 49
Location : Zagreb
Registration date : 16.11.2007

Veliki tjedan Empty
PostajNaslov: Re: Veliki tjedan   Veliki tjedan Icon_minitimepet oľu 21, 2008 11:19 am

i ne kužim...il ne želim kužit...jer mi je to u stvari malo glupo...najblaže rečeno...
sorry svi koji slave i jako drže do toga, ni na kraj pameti mi nije da vrijeđam. nego mi samo ti običaji znaju bit glupi.
naravno, to nema nikakve veze s mojim poštovanjem, uvažavanjem, naklonosti...prema Isusu.
mislim da smo mi to ljudi smislili....pa eto, zna mi se ne sviđati
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Veliki tjedan Empty
PostajNaslov: Re: Veliki tjedan   Veliki tjedan Icon_minitimepet oľu 21, 2008 12:18 pm

Pa dobro je, niti ja ne slavim Uskrs, mislim sam za sebe ne, ali budući da ukućani slave, tada sam automatski in, jel da?

No korizma mi je dobra stvar... Odrečeš se nečega na 40 dana i to pomaže u gradnji karaktera.

A Božić, Uskrs... Ne znam, ja nisam neki veliki vjernik pa su mi to skoro pa normalni dani, ali lijep je grad za vrijeme tih dana, a to mi je super.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Veliki tjedan Empty
PostajNaslov: Re: Veliki tjedan   Veliki tjedan Icon_minitimepet oľu 21, 2008 12:21 pm

gloria_g je napisao/la:
i ne kužim...il ne želim kužit...jer mi je to u stvari malo glupo...najblaže rečeno...
sorry svi koji slave i jako drže do toga, ni na kraj pameti mi nije da vrijeđam. nego mi samo ti običaji znaju bit glupi.
naravno, to nema nikakve veze s mojim poštovanjem, uvažavanjem, naklonosti...prema Isusu.
mislim da smo mi to ljudi smislili....pa eto, zna mi se ne sviđati

Onda nemoj pitati, jer kad se pita ja objašnjavam. A imaš pravo, ljudi ili kuže ili ne kuže. U obredima ili jesi ili nisi, ako nisi, bolje da fizički i nisi.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Veliki tjedan Empty
PostajNaslov: Re: Veliki tjedan   Veliki tjedan Icon_minitimepet oľu 21, 2008 12:50 pm

gloria_g je napisao/la:
i ne kužim...il ne želim kužit...jer mi je to u stvari malo glupo...najblaže rečeno...
sorry svi koji slave i jako drže do toga, ni na kraj pameti mi nije da vrijeđam. nego mi samo ti običaji znaju bit glupi.
naravno, to nema nikakve veze s mojim poštovanjem, uvažavanjem, naklonosti...prema Isusu.
mislim da smo mi to ljudi smislili....pa eto, zna mi se ne sviđati

Istina, obicaji znaju biti smijesni...ali znaju bili i lijepi...a znaju biti i korisni...konkretno korizmeno vrijeme je prilicno korisno za covjeka. Vise manje svaka religija ima period posta...a on je dobar kako bi se ljudsko tijelo ocistilo od toksina i tome slicno... Nastankom religija svaka je taj obred oblikovala kako joj odgovara i ljudi rade nesto jer ih tako uci vjera, a ne znaju sto to zbilja njima donosi... Zato su obicaju ponekad dobri..."prisile" ljude da rade stvari koje inace ne bi...

E i jasno da nikog ne vrijedjas...samo iznosis misljenje i to je OK...ali priznaj da malo drugacije gledas na korizmu kada stvari postavimo na pravo mjesto...dakle da je to nesto nastalo za ljude iako ni oni sami ne znaju zasto :)

Osobno bas ne slijedim obrede katolicke crkve...samo ono sto mi se svidja tipa kicenje bora s jaslicama ili farbanje jaja ako imam volje...ostalo samo u onom obliku i nazivu koji oni zbilja imaju... To je onaj princip 'Nazovi stvar pravim imenom i znat ces na cemu si' :)

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Veliki tjedan Empty
PostajNaslov: Re: Veliki tjedan   Veliki tjedan Icon_minitimepet oľu 21, 2008 12:50 pm

Omega je napisao/la:
Pa dobro je, niti ja ne slavim Uskrs, mislim sam za sebe ne, ali budući da ukućani slave, tada sam automatski in, jel da?

No korizma mi je dobra stvar... Odrečeš se nečega na 40 dana i to pomaže u gradnji karaktera.

A Božić, Uskrs... Ne znam, ja nisam neki veliki vjernik pa su mi to skoro pa normalni dani, ali lijep je grad za vrijeme tih dana, a to mi je super.


Omega... ljubi ljubi ljubi

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Veliki tjedan Empty
PostajNaslov: Re: Veliki tjedan   Veliki tjedan Icon_minitimepet oľu 21, 2008 1:02 pm

Namcor je napisao/la:


Omega... ljubi ljubi ljubi

Čime li sam ovo zaslužio? misli

Veliki tjedan D040
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Veliki tjedan Empty
PostajNaslov: Re: Veliki tjedan   Veliki tjedan Icon_minitimepet oľu 21, 2008 1:31 pm

Omega je napisao/la:
...

No korizma mi je dobra stvar... Odrečeš se nečega na 40 dana i to pomaže u gradnji karaktera.

A Božić, Uskrs... Ne znam, ja nisam neki veliki vjernik pa su mi to skoro pa normalni dani, ali lijep je grad za vrijeme tih dana, a to mi je super.


[/quote]

Omega je napisao/la:
Namcor je napisao/la:


Omega... ljubi ljubi ljubi

Čime li sam ovo zaslužio? misli

Veliki tjedan D040


Onim gore boldanim...i onda onim ispod sto nije boldano :)

Jer si sve lijepo rekao i za vjernike i za "nevjernike"...kratko, jasno i, po meni, istinito :) 5

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Sponsored content





Veliki tjedan Empty
PostajNaslov: Re: Veliki tjedan   Veliki tjedan Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Veliki tjedan
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» veliki brat i velika sestra
» Veliki povratak leopard-uzorka
» NASA otkrila veliki "Smiley" na Marsu

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Duhovnost-
Forum(o)Bir: