Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Jer ljudi su ...

Go down 
+14
Svjetloisjena
floridana
Nefertiti
gloria_g
Merkurica
Pandora
zvezda
Alpha
Tutankhamon
danijeel
sanja
meli
Sigmund Freud
Galileo Galilei
18 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Galileo Galilei
Superprašina
Galileo Galilei


Male
Pisces Rat
Broj postova : 11032
Age : 52
Registration date : 26.12.2007

Jer ljudi su ... Empty
PostajNaslov: Jer ljudi su ...   Jer ljudi su ... Icon_minitimepon tra 07, 2008 1:06 pm

pokvarena rasa, prljava i zla ....

Pjevao je jedan pjevač. Da li je tako?

Mislim da nije.

Ali evo pitanja. Rađaju se ljudi zli pa ih sustav vodi i ispravlja te kontrolira ili se ljudi rode dobri pa ih sustav iskvari.
[Vrh] Go down
Sigmund Freud
Dinosaur
Sigmund Freud


Male
Pisces Snake
Broj postova : 393
Age : 107
Registration date : 28.03.2008

Jer ljudi su ... Empty
PostajNaslov: Re: Jer ljudi su ...   Jer ljudi su ... Icon_minitimepon tra 07, 2008 2:59 pm

Vjecno pitanje ,... jel prije bilo jaje na oko ili kajgana :P Znanstvenici i opcenito ljudi su lomili koplja oko toga jesu li ljudi rođeni kao tabula rasa ili imaju vec neke urođene osobine . Svaki koncept je imao prednost neko vrijeme .
Danas se kod vecine prepirki urođeno-stečeno doslo do zakljucka da svaki covjek ima potencijal koji zatim moze razviti u smjeru kojem zeli. Temperament je npr. urođen dok karakter nije. Dakle koliko netko ima energije , koliko je impulzivan itd. je urođeno. A koliko je netko moralan , etičan i sl. spada u karakter sto se stjece odgojem , iskustvom i utjecajem okoline.

Drugim rijecima , svatko od nas ima motor , netko jaci i brzi tipa kawasakija , netko tomos,
a koliko cemo brzo juriti i kojim putem te hocemo li na putu sve gazit je do nas . Mi smo za upravljacem.
[Vrh] Go down
meli
Pračovjek
meli


Female
Pisces Dragon
Broj postova : 3492
Age : 48
Registration date : 15.02.2008

Jer ljudi su ... Empty
PostajNaslov: Re: Jer ljudi su ...   Jer ljudi su ... Icon_minitimepon tra 07, 2008 3:04 pm

Sigmund Freud je napisao/la:


Drugim rijecima , svatko od nas ima motor , netko jaci i brzi tipa kawasakija , netko tomos,
a koliko cemo brzo juriti i kojim putem te hocemo li na putu sve gazit je do nas . Mi smo za upravljacem.

Freud ti moraš za profesora, tvoje usporedbe i metafore su odlične. I malo dijete bi razumjelo što hoćeš reći. ides Sam tak dalje, baš mi te je gušt čitati.
[Vrh] Go down
sanja
Čovjek



Female
Aquarius Buffalo
Broj postova : 5172
Age : 38
Registration date : 20.09.2007

Jer ljudi su ... Empty
PostajNaslov: Re: Jer ljudi su ...   Jer ljudi su ... Icon_minitimepon tra 07, 2008 3:08 pm

najprije: odlična tema, i sama sam htjela otvoriti jednu sličnu...
''Čovjek je čovjeku vuk.''(Hobbes) ili ''Čovjek je čovjeku svetinja'' (Seneka)?
mislim da nije ni jedno ni drugo, ipak je čovjek čovjeku samo čovjek, što god to značilo...
[Vrh] Go down
danijeel
Višestanični organizam
danijeel


Male
Taurus Dragon
Broj postova : 58
Age : 36
Registration date : 14.04.2008

Jer ljudi su ... Empty
PostajNaslov: Re: Jer ljudi su ...   Jer ljudi su ... Icon_minitimeuto tra 15, 2008 11:30 pm

sami se iskvare,na kraju cemo se i sami i unistiti
[Vrh] Go down
Tutankhamon
Pračovjek
Tutankhamon


Male
Cancer Cat
Broj postova : 2109
Age : 48
Location : Hrvatska sahara
Registration date : 22.12.2007

Jer ljudi su ... Empty
PostajNaslov: Re: Jer ljudi su ...   Jer ljudi su ... Icon_minitimesri tra 16, 2008 11:16 am

Mislim da se ljudi radaju kako da kazem - prazni. A daljnji zivot znaci odgoj, drustvo itd. oblikuju karakter i smjer kojim ce krenuti.
[Vrh] Go down
meli
Pračovjek
meli


Female
Pisces Dragon
Broj postova : 3492
Age : 48
Registration date : 15.02.2008

Jer ljudi su ... Empty
PostajNaslov: Re: Jer ljudi su ...   Jer ljudi su ... Icon_minitimesri tra 16, 2008 11:18 am

Ne baš prazni, određuju na geni a onda se nadograđujemo odgojem, utjecajem okoline itd.
[Vrh] Go down
Tutankhamon
Pračovjek
Tutankhamon


Male
Cancer Cat
Broj postova : 2109
Age : 48
Location : Hrvatska sahara
Registration date : 22.12.2007

Jer ljudi su ... Empty
PostajNaslov: Re: Jer ljudi su ...   Jer ljudi su ... Icon_minitimesri tra 16, 2008 11:21 am

Pa nisam dovoljno upucen u genetiku ali zar geni mogu odredivati ponasanje ljudi scratch on znam da odreduju izgled i to ali ponasanje ??? Mislim stvarno me zanima da li mogu utijecati na ponasanje odnosno karakter osobe ???
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Jer ljudi su ... Empty
PostajNaslov: Re: Jer ljudi su ...   Jer ljudi su ... Icon_minitimesri tra 16, 2008 12:09 pm

Paaa...vjerujem da se ipak ne radjamo kao tabula rasa...cini mi se da je karakter dobrano urodjena stvar...e sad da li ga odredjuju geni ili nesto drugo...o tome bi se dalo razmisljat...ali ako pogledamo sasvim sitnu djecu jasno se vide razlike...neki su od prvog casa hiperaktivni, neki mirni, neki samo spavaju, drugi nece da zaspu nikako, jedni su znatizeljni, drugi su slabo zainteresirani...i sve tako...a i kasnije u zivotu prilicno zadrze taj svoj karakter koji mogu vise ili manje iskazivati/skrivati...naravno ljudi se i mjenjaju...ali ovako generalno govoreci cini mi se da su u osnovi cesto onakvi kakvi su bili od rodjenja...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
meli
Pračovjek
meli


Female
Pisces Dragon
Broj postova : 3492
Age : 48
Registration date : 15.02.2008

Jer ljudi su ... Empty
PostajNaslov: Re: Jer ljudi su ...   Jer ljudi su ... Icon_minitimesri tra 16, 2008 12:12 pm

Namcor je napisao/la:
Paaa...vjerujem da se ipak ne radjamo kao tabula rasa...cini mi se da je karakter dobrano urodjena stvar...e sad da li ga odredjuju geni ili nesto drugo...o tome bi se dalo razmisljat...ali ako pogledamo sasvim sitnu djecu jasno se vide razlike...neki su od prvog casa hiperaktivni, neki mirni, neki samo spavaju, drugi nece da zaspu nikako, jedni su znatizeljni, drugi su slabo zainteresirani...i sve tako...a i kasnije u zivotu prilicno zadrze taj svoj karakter koji mogu vise ili manje iskazivati/skrivati...naravno ljudi se i mjenjaju...ali ovako generalno govoreci cini mi se da su u osnovi cesto onakvi kakvi su bili od rodjenja...

Većina znanstvenika dana s zastupa teoriju da je čovjek oblikovan i kroz gene i kroz utjecaj okoline i kroz samoutjecaj. Znači kombinacija svega.
[Vrh] Go down
danijeel
Višestanični organizam
danijeel


Male
Taurus Dragon
Broj postova : 58
Age : 36
Registration date : 14.04.2008

Jer ljudi su ... Empty
PostajNaslov: Re: Jer ljudi su ...   Jer ljudi su ... Icon_minitimesri tra 16, 2008 5:35 pm

pa naravno da geni isto utjecu na ponasanje ljudi
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

Jer ljudi su ... Empty
PostajNaslov: Re: Jer ljudi su ...   Jer ljudi su ... Icon_minitimečet tra 17, 2008 11:34 pm

Današnja pedagogija i psihologija se najčešće slažu u stavu da su faktori koji utiču na razvoj jedne individue - nasleđe (genetski određeni potencijal koji individua nosi), uticaj okoline (vaspitanje) i samorazvoj (aktivnost jedinke). U sklopu i međusobnom uticaju ova 3 faktora izgrađuje se ličnost. Dalje se razrađaju stadijumi razvoja (obično se Pjažeova podela smatra odgovarajućom), objašnjava izgradnja autonomnog morala, itd, itd...

Ali ono što bih ja lično zamerila svim ovim teorijama (a to je SAMO moje mišljenje koje iznosim da malo proširim temu) je činjenica da niko ne uzima u obzir dušu sa kojom se rađamo. Bez nje telo je samo mrtva i prazna, beživotna školjka, prost skup, jedinjenje različitih molekula koje je savršeno nefunkcionalno. Kada sam prvi put videla mrtvog čoveka postalo mi je zapravo jasno šta je to duša, to je ono što daje život telu, ono što čini razliku između života i smrti. Dakle, smatram da to šta je čovek ili kakav će koji čovek postati jednim delom mora zavisiti i od toga koja je duša naselila telo i kakva je ona. Ne bih se ovde prihvatila klasične podele dobra i zla, ali bih naglasila da ta duša ima svoje karmičke zadatke za ovaj život i da je u odnosu na njih odabrala telo u kome će se roditi i neke bitne odrednice budućeg života. U prilog ovoj tvrdnji, ima dece iz istih socio-kulturnih sredina koja se sasvim različito razvijaju, dece istih roditelja (isti genetski materijal, okruženje, vaspitanje...) koja su "kao nebo i zemlja"... Mnogo je pokazatelja koji govore u prilog tome da postoji JOŠ NEKI faktor koji nas određuje, sem ovih koje merimo, skaliramo i izračunavamo... *
[Vrh] Go down
Pandora
Dinosaur
Pandora


Female
Libra Snake
Broj postova : 354
Age : 34
Registration date : 29.03.2008

Jer ljudi su ... Empty
PostajNaslov: Re: Jer ljudi su ...   Jer ljudi su ... Icon_minitimepet tra 18, 2008 12:08 am

....tabula rasa.... na početku bili....
onda svak,na svom putu,osjetilima i umom spoznaje,misli i postoji...
neki su dobri neki su zli,većinu ih život učini zlim.... al ima više dobrih ljudi,vjerujem da je tako....
ljudi su zakon ides
[Vrh] Go down
Merkurica
Čovjek
Merkurica


Female
Capricorn Cat
Broj postova : 3886
Age : 36
Registration date : 24.12.2007

Jer ljudi su ... Empty
PostajNaslov: Re: Jer ljudi su ...   Jer ljudi su ... Icon_minitimepet tra 18, 2008 8:33 am

Tutankhamon je napisao/la:
Pa nisam dovoljno upucen u genetiku ali zar geni mogu odredivati ponasanje ljudi scratch on znam da odreduju izgled i to ali ponasanje ??? Mislim stvarno me zanima da li mogu utijecati na ponasanje odnosno karakter osobe ???
i genetski materijal postoji kao potencijal ispoljavanja određenih ponašanja, ali ne može se gledati izdvojeno od svih onih ostalih sastavnica koje čine čovjeka.
mogu imati gen koji će mi dati predispoziciju da postanem alkos, ali ovisno o odgoju i prilikama u kojima se razvijam, taj će gen ili doći do izražaja, ili neće nikako doći do izražaja. :)

a ovo što je zvezda napisala je stvarno zanimljivo. mene osobno fasciniraju talenti....
sjetimo se mozarta. mali je već s nekih 5 - 6 godina skladao kao veliki. ma kako je to moguće, pitam se ja!? study
[Vrh] Go down
Sigmund Freud
Dinosaur
Sigmund Freud


Male
Pisces Snake
Broj postova : 393
Age : 107
Registration date : 28.03.2008

Jer ljudi su ... Empty
PostajNaslov: Re: Jer ljudi su ...   Jer ljudi su ... Icon_minitimepet tra 18, 2008 1:27 pm

geni , ... to je ono kad te sam vrag natjero na nesto lol
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Jer ljudi su ... Empty
PostajNaslov: Re: Jer ljudi su ...   Jer ljudi su ... Icon_minitimepet tra 18, 2008 2:00 pm

Pa kao onda nisi ti kriv :P

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Jer ljudi su ... Empty
PostajNaslov: Re: Jer ljudi su ...   Jer ljudi su ... Icon_minitimepet tra 18, 2008 2:01 pm

...nego geni :P

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Tutankhamon
Pračovjek
Tutankhamon


Male
Cancer Cat
Broj postova : 2109
Age : 48
Location : Hrvatska sahara
Registration date : 22.12.2007

Jer ljudi su ... Empty
PostajNaslov: Re: Jer ljudi su ...   Jer ljudi su ... Icon_minitimepet tra 18, 2008 2:02 pm

Nisam ja majke mi, geni su me naveli da to ucinim zubo
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek
gloria_g


Female
Leo Tiger
Broj postova : 4131
Age : 49
Location : Zagreb
Registration date : 16.11.2007

Jer ljudi su ... Empty
PostajNaslov: Re: Jer ljudi su ...   Jer ljudi su ... Icon_minitimepet tra 18, 2008 2:16 pm

Namcor je napisao/la:
...nego geni :P

kameni ;)
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Jer ljudi su ... Empty
PostajNaslov: Re: Jer ljudi su ...   Jer ljudi su ... Icon_minitimepet tra 18, 2008 2:50 pm

face lolcina

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Nefertiti
Moderator
Nefertiti


Female
Pisces Pig
Broj postova : 3651
Age : 53
Registration date : 15.10.2007

Jer ljudi su ... Empty
PostajNaslov: Re: Jer ljudi su ...   Jer ljudi su ... Icon_minitimepet tra 18, 2008 2:52 pm

Tutankhamon je napisao/la:
Nisam ja majke mi, geni su me naveli da to ucinim zubo

Svaki izgovor zlata vrijedi gica
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

Jer ljudi su ... Empty
PostajNaslov: Re: Jer ljudi su ...   Jer ljudi su ... Icon_minitimesub tra 19, 2008 6:58 pm

Pošto su talenti spomenuti...

Činjenično stanje je da SVI imamo fiziološki iste glasne žice. Zašto neki pevaju prelepo, a drugi užasno? Zašto neko nauči svirati klavir veoma brzo i lako, a neko drugi ne nauči nikada? Ista šaka, isti zglobovi (pogledajte rentgenske snimke!), prevučeni istim mišićima i kožom... a neke od tih šaka stvaraju prekrasna umetnička dela, slikaju, crtaju, vajaju da ti stane dah, dok su druge "antitalenti"... Neko piše divno a neko ima problem sklopiti prostoproširenu rečenicu... I ovo je čest slučaj ekstremnih razlika u talentu čak i onda kada je isti genetski materijal i sociokulturna sredina... ??? *
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Jer ljudi su ... Empty
PostajNaslov: Re: Jer ljudi su ...   Jer ljudi su ... Icon_minitimesub tra 19, 2008 7:03 pm

zvezda je napisao/la:
Pošto su talenti spomenuti...

Činjenično stanje je da SVI imamo fiziološki iste glasne žice. Zašto neki pevaju prelepo, a drugi užasno? Zašto neko nauči svirati klavir veoma brzo i lako, a neko drugi ne nauči nikada? Ista šaka, isti zglobovi (pogledajte rentgenske snimke!), prevučeni istim mišićima i kožom... a neke od tih šaka stvaraju prekrasna umetnička dela, slikaju, crtaju, vajaju da ti stane dah, dok su druge "antitalenti"... Neko piše divno a neko ima problem sklopiti prostoproširenu rečenicu... I ovo je čest slučaj ekstremnih razlika u talentu čak i onda kada je isti genetski materijal i sociokulturna sredina... ??? *
to samo pokazuje da je ono što si napisala o duši veoma važno, naravno uz sve genetske predispozicije i okolinu.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Jer ljudi su ... Empty
PostajNaslov: Re: Jer ljudi su ...   Jer ljudi su ... Icon_minitimesub tra 19, 2008 7:09 pm

zvezda je napisao/la:
Pošto su talenti spomenuti...

Činjenično stanje je da SVI imamo fiziološki iste glasne žice. Zašto neki pevaju prelepo, a drugi užasno? Zašto neko nauči svirati klavir veoma brzo i lako, a neko drugi ne nauči nikada? Ista šaka, isti zglobovi (pogledajte rentgenske snimke!), prevučeni istim mišićima i kožom... a neke od tih šaka stvaraju prekrasna umetnička dela, slikaju, crtaju, vajaju da ti stane dah, dok su druge "antitalenti"... Neko piše divno a neko ima problem sklopiti prostoproširenu rečenicu... I ovo je čest slučaj ekstremnih razlika u talentu čak i onda kada je isti genetski materijal i sociokulturna sredina... ??? *

Glasnice su instrument, kao i prdsti i šaka. U mozgu postoji centar čija razvijenost odlučuje o tome hoće li neka osoba imati sluha ili neće. A kreativnost u stvaranju glazbe je još dodatni element, ona se može i razviti ili na neki način privati tijekom života. Kažu da darove ne treba odbacivati. Isto vrijedi i za pisanje. Čovjek može stvarati literarno dijelo diktirajući rečenice u diktafon ili nekom pismenom čovjeku (to su stari grčki i rimski pisci često radili kad bi ostarjeli i oslabio im vid) Neki su nadareniji, imaju sluh za jezik, ali to ne znači da će biti i kreativni u jezičnom izražavanju. A što se genetskog materijala tiče, on ne može biti isti osim kod jednojajnih blizanaca, no tu se radi samo o predispozicijama, svaki čovjek kroz život ipak razvija svoj karakter pa time oblikuje i ove ostale elemente. Na svijetu ne postoje dva ista stvorenja, ne postoje dvije iste kristalne pahuljice snijega - zar to nije pravo čudo? A što se te genetike tiče - nas u obitelji ima troje djece, ja nemam sluha za glazbu ali sam nadarena za jezike, brat je naslijedio oba talenta, sestra ima sluh za glazbu ali nema za jezike. Da ne govorim da smo i u drugim stvarima dosta različiti iako smo odrastali u sličnim uvjetima. Jedino pravilo je - da pravila u ovim stvarima nema. Uvjerena sam da je svatko od nas jedinstveni spoj jedinstvene duše i jedinstvenog tijela :)
[Vrh] Go down
Sigmund Freud
Dinosaur
Sigmund Freud


Male
Pisces Snake
Broj postova : 393
Age : 107
Registration date : 28.03.2008

Jer ljudi su ... Empty
PostajNaslov: Re: Jer ljudi su ...   Jer ljudi su ... Icon_minitimesub tra 19, 2008 7:38 pm

ja sam uvjeren da imam izvanredan talent za glazbu , da u meni cuci prikriveni genij , Mozart danasnjice al jbg nemam srece tak da nemam klavir na kojem bi se to ispoljilo zubi
[Vrh] Go down
Sponsored content





Jer ljudi su ... Empty
PostajNaslov: Re: Jer ljudi su ...   Jer ljudi su ... Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Jer ljudi su ...
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» ljudi na marsu
» U Roswellu sletjeli ljudi?

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Filozofija-
Forum(o)Bir: