Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Crna rupa

Go down 
+39
primitive101
Athena
PEPE-Top Secret
konoko1
Chakotay
Skulptura
Daja
Hack_The_Universe
Remke
Narayana
Aurora Borealis
Michael Wittmann
Gea
Cylon
Casper
Legionar
zvezda
Dunja the tomboy
Berny_Sinara
gothic45
ThE_IMMORTAL
Cuppycake.Disaster
Zeus
Cico
Yado
silver
Kirk
arhont
mare
KaKa 22
fazan u hladnjaku
Neo
gloria_g
finga
Blizzard
Alpha
Tutankhamon
Svjetloisjena
vedran
43 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Next
Autor/icaPoruka
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Crna rupa - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Crna rupa   Crna rupa - Page 9 Icon_minitimepet lip 05, 2009 1:13 pm

Jest i to je ono što je zapravo vjera, vjera u točnost matematičkog modela i poznavanja zakona prirode. Iza tog zaključka stoji mnogo stroge matematike i strogih teorema, no svejedno naše znanje na tom području je ograničeno :)
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek
Michael Wittmann


Male
Scorpio Broj postova : 2443
Age : 132
Location : Heidenheim
Registration date : 24.05.2009

Crna rupa - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Crna rupa   Crna rupa - Page 9 Icon_minitimepet lip 05, 2009 2:41 pm

nije ograniceno, samo je pitanje vremena :)
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Crna rupa - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Crna rupa   Crna rupa - Page 9 Icon_minitimepet lip 05, 2009 2:56 pm

Mislio sam na vrijeme sada, u ovom trenutku. Kroz vrijeme možda otkrimo i samog Boga.
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek
Michael Wittmann


Male
Scorpio Broj postova : 2443
Age : 132
Location : Heidenheim
Registration date : 24.05.2009

Crna rupa - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Crna rupa   Crna rupa - Page 9 Icon_minitimepet lip 05, 2009 2:57 pm

a otkud znas da ni sad neznamo nista o crnoj rupi kad se 80% stvari koje se saznaju u vezi sa svemirom kriju ?
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Crna rupa - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Crna rupa   Crna rupa - Page 9 Icon_minitimepet lip 05, 2009 3:24 pm

Sad znamo nešto o crnoj rupi, znamo podosta toga, to nije upitno.
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek
Michael Wittmann


Male
Scorpio Broj postova : 2443
Age : 132
Location : Heidenheim
Registration date : 24.05.2009

Crna rupa - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Crna rupa   Crna rupa - Page 9 Icon_minitimepet lip 05, 2009 6:14 pm

veruj mi da neznamo ni 10% onoga sto oni znaju :)
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Crna rupa - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Crna rupa   Crna rupa - Page 9 Icon_minitimepet lip 05, 2009 7:10 pm

Tko 'oni'? I po čemu si siguran da je tako?
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek
Michael Wittmann


Male
Scorpio Broj postova : 2443
Age : 132
Location : Heidenheim
Registration date : 24.05.2009

Crna rupa - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Crna rupa   Crna rupa - Page 9 Icon_minitimepet lip 05, 2009 7:18 pm

Masoni... vreme ce pokazati svoje za one koji neznaju...
[Vrh] Go down
Aurora Borealis
Dinosaur
Aurora Borealis


Female
Scorpio Cat
Broj postova : 474
Age : 36
Location : Split/Sovinjak
Registration date : 25.06.2009

Crna rupa - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Crna rupa   Crna rupa - Page 9 Icon_minitimepet lip 26, 2009 10:29 am

gripphon- a što je to kvazar? jeli to velika crna rupa,zvijezda ili nešto treće?
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Crna rupa - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Crna rupa   Crna rupa - Page 9 Icon_minitimepet lip 26, 2009 9:01 pm

Ne zna se sa sigurnošću. Postoje teorije da je to veoma mlada galaksija sa Bijelom rupom u sebi, koja je zapravo sinonim za crnu, samo kao izlazna vrata dok su crne rupe ulazna vrata.
[Vrh] Go down
Aurora Borealis
Dinosaur
Aurora Borealis


Female
Scorpio Cat
Broj postova : 474
Age : 36
Location : Split/Sovinjak
Registration date : 25.06.2009

Crna rupa - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Crna rupa   Crna rupa - Page 9 Icon_minitimepet lip 26, 2009 10:03 pm

čula sam nekakvu teoriju da je kvazar najopasnija stvar do sad pronađena u svemiru.. jeli to istina? i zašto je tako poguban?
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Crna rupa - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Crna rupa   Crna rupa - Page 9 Icon_minitimepet lip 26, 2009 10:20 pm

Ne znam za pojam ''najopasnije'' stvari, ali znam da kvazari oslobađaju enormne količine energije, u pitanju su abnormalno moćna zračenja oko kojih ništa ne bi moglo preživjeti, planeti tamo, ako i postoje, ne bi imali atmosfere jer bi ju svo to zračenje razorilo. Možda se na taj način mislilo da su opasni.

Inače antimaterija je najopasnija po mom mišljenju, za uništiti grad je potrebno toliko antimaterije da ju mi ne bi niti osjetili da ju nosimo u ruci. A sad da se nađe količina antimaterije mase Sunca, reakcija bi bila vidljiva milijardama svjetlosnih godina dalje.
[Vrh] Go down
Aurora Borealis
Dinosaur
Aurora Borealis


Female
Scorpio Cat
Broj postova : 474
Age : 36
Location : Split/Sovinjak
Registration date : 25.06.2009

Crna rupa - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Crna rupa   Crna rupa - Page 9 Icon_minitimepet lip 26, 2009 10:46 pm

e i ja sam gledala nekakve dokumentarce o antimateriji ali sam dosta laik po pitanju tih stvari. Ako se ne varam onaj nedavni pokus velikog praska šta su ga u švicarskoj izveli uključiva je antimateriju zar ne? Nazvali su je božjom česticom.. ako sam točno popamtila sve...
[Vrh] Go down
Narayana
Žaba
Narayana


Female
Libra Monkey
Broj postova : 233
Age : 43
Location : Trogir
Registration date : 03.07.2009

Crna rupa - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Crna rupa   Crna rupa - Page 9 Icon_minitimesub srp 04, 2009 10:39 am

[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Crna rupa - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Crna rupa   Crna rupa - Page 9 Icon_minitimesub srp 04, 2009 8:38 pm

Na ovoj temi je napisano i više od toga ;)
[Vrh] Go down
Narayana
Žaba
Narayana


Female
Libra Monkey
Broj postova : 233
Age : 43
Location : Trogir
Registration date : 03.07.2009

Crna rupa - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Crna rupa   Crna rupa - Page 9 Icon_minitimened srp 05, 2009 12:00 am

A, sorry :) ;)
[Vrh] Go down
Remke
Pračovjek
Remke


Male
Libra Pig
Broj postova : 3399
Age : 28
Location : Osijek
Registration date : 05.07.2009

Crna rupa - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Crna rupa   Crna rupa - Page 9 Icon_minitimepon srp 06, 2009 12:18 am

Gripphon je napisao/la:
vedran je napisao/la:
CRNA RUPA!
Ako prije svemira nije bilo ničeg (kako se priča), da li se dogodio stvarno taj big bang i eto svemira i svega ostaloga u njemu ili na njemu (hehhehe,kako tko više voli), ali gledao sam jedan dokumentarac, gdje se govori da postoji jako puno crnih rupa u svemiru (valjda teoretski), e sad, ako gledamo realno (matematika, fizika, itd.), ta crna rupa sve usisava u sebe, što znači ako ih postoji mnogo, vjerojatno je moguće da veća (tj. snažnija) crna rupa, usisa manju, što onda dovodi do toga, da na koncu (naravno kroz određeni period npr. 1.000.000.000.000.000 godina) ostane samo jedna jedina crna rupa, koja zapravo usisa i samu sebe, i ponovo se dogodi takozvani big beng i ponovo sve krene ispočetka???????
Valjda ste razumijeli kako sam ja to sebi opisao!

Što vi mislite o tome, jel ima netko kakvo drugo mišljenje?

Komentirao bih nešto o 'stapanju' crnih rupa. Pretpostavlja se da supermasivne i srednje masivne crne rupe nastaju gutanjem materije oko sebe i gutanjem drugih crnih rupa.
U središtu naše galaksije nalazi se objekt čija je masa oko 3.7 milijuna puta veća od Sunčeve mase, a gusto je... To može biti jedino crna rupa i ta crna rupa je nazvana Sagittarius A.

3 svjetlosne godine od Sagittariusa A rotira GCIRS 13E, prva otkrivena srednje masivna crna rupa koja ima 1300 puta veću masu od Sunca.
U okolici se nalazi još zvjezdanih crnih rupa... Uglavnom crne rupe se pomalo približavaju i zbog toga je nastala pretpostavka da supermasivne crne rupe nastaju stapanjem crnih rupa. Ima još teorija o nastanku, ali trenutno nije bitno.

Kada bi crna rupa usisala sve iz svoje okoline, tada bi ona gubila energiju Hawkingovim zračenjem.
Uglavnom crne rupe se ne urušavaju jer već i jesu urušene, a mogu li eksplodirati... Možda, ali razlog toga je zasad nepoznat.

Kip Thorne je pretpostavio da je naš čitav svemir zapravo jedna crna rupa. Slijedeći Einsteinove jednadžbe i Schwarzschildovo rješenje, on je 'dokazao' kako je zbilja moguće da mi živimo u jednoj crnoj rupi.


To isto sam računao i ja.
Kopirat ću jedan svoj post iz teme ''svemir'':


Citat :
Pretpostavio sam da je cijeli svemir zapravo crna rupa, dakle sa 'ruba' svemira brzina oslobađanja je jednaka brzini svjetlosti po tome.

Brzina oslobađanja dobi se izjednačavanjem gravitacijskog potencijala i minimalne kinetičke energije koja je potrebna da se oslobodimo gravitacijskog djelovanja nekog tijela.


MG / r = v^2 / 2

v^2 = 2MG / r

Budući da računam kao da se radi o crnoj rupi, tada je v u ovom slučaju zapravo c, tj brzina svjetlosti

c^2 = 2MG / r

M = c^2 * r / 2G

Ovako ću dobiti masu svemira uz:

c = 300000 km/s = 3*10^8 m/s

G je konstanta i iznosi 6.672*10^-11

r = radijus vidljivog svemira. Podatak sam izvadio sa wikipedie i iznosi 13.7 milijardi svjetlosnih godina

13.7 * 10^9 ly (light years) = 1.296 * 10^26 metara

Sada se sve to uvrsti u formulu:

M = (3*10^8 )^2 * 1.296*10^26 m / 2 * 6.672 * 10^-11

M = 8.74 * 10^52 kg

Na wikipediji stoji vrijednost 3*10^52 kg

Sada sam pretpostavio da je Sunce prosječna zvijezda svemira, a masa Sunca jest 1.99*10^30 kg

Izračunao sam broj zvijezda u vidljivom svemiru uz tu pretpostavku.
Masa svemira kroz masa Sunca

8.74*10^52 kg / 1.99*10^30 kg = 4.39*10^22 zvijezda

Na wikipediji stoji vrijednost 10^22 zvijezda

Kada bi vidljiva materija činila svu masu svemira, tada bi brzina oslobađanja iz vidljivog svemira bila jednaka brzini svjetlosti.
No vidljiva materija čini samo 5% svemira po procjeni najboljih stručnjaka pa si sada vi mislite.
Zaključak: Moguće je da ako želimo shvatiti crne rupe, tada se samo trebamo okrenuti oko sebe jer možda živimo u jednoj.



Pitanje jest da li je moguće da iz zadnje crne rupe nastane novi svemir? Moje je mišljenje da ne jer svemir će se i dalje širiti i on će postojati, a masa svemira je premala da bi se širenje spriječilo, isto tako tamne energije je previše da bi se omogućilo skupljanje svemira.
To su sadašnja saznanja, nitko ne kaže da se to neće promijeniti.

Možda bi iz te Omega crne rupe nastao novi prostor, novi svemir koji bi se nalazio unutar sadašnjeg svemira. Dobi se takozvani hipersvemir ili multisvemir koji možda postoji već i sada. Možda je to evolucija svemira, ali i dalje ostaje pitanje iz čega i zbog čega je sve počelo.


I još nešto... Nema dokaza da postoje crne rupe, istina.
Crne rupe postoje samo teorijom, ali kako onda objasniti objekt poput OJ 287?
Nijedno poznato tijelo ne može imati masu 18 bilijuna puta veću od Sunčeve osim crne rupe, a da je brzina oslobađanja sa tog tijela jednaka brzini svjetlosti.
Ta crna rupa jest zanimljiva jer je najmasivnija poznata crna rupa, a oko nje se vrti druga crna rupa 100 milijuna puta veće mase od Sunca...

znam da malo kasno postam XD, al ako je svemir jedna velika crna rupa to bi moglo znacit da ako "neka" crna rupa "proguta" sve drugo u sebe tada bi mi zivjeli u njoj i bilo bi isto ko svemir samo sto ja mislim da je crna rupa "mracna" i da je nemoze osvijetlit nikakvo svijetlo cak ni sunce (zbog njene gustoće) i malo te nisam skuzio u jednom dijelu formule pa ako bi mogo malo objasnit formulu "nasim" jezikom 8) ipak sam ja 7 razred :(
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Crna rupa - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Crna rupa   Crna rupa - Page 9 Icon_minitimepon srp 06, 2009 12:36 am

Samu formulu ne znam jednostavnije objasniti, ali mogu objasniti rezultat. Rezultat kaže da je brzina oslobađanja iz našeg svemira, uz sve ove pretpostavke, otprilike jednaka brzini svjetlosti, a upravo to bi bila definicija crne rupe - ona je prostor unutar kojeg je brzina oslobađanja veća od brzine svjetlosti, a na čijem je rubu brzina oslobađanja jednaka brzini svjetlosti.

Naravno, izvedene su veoma neprecizne pretpostavke. Pretpostavio sam otprilike radijus svemira, pretpostavio sam da je Sunce prosječna zvijezda u svemiru, nisam uračunavao tamnu tvar... Rezultat koji sam dobio je veoma nepouzdan samim time, ali je zanimljiv.
[Vrh] Go down
Remke
Pračovjek
Remke


Male
Libra Pig
Broj postova : 3399
Age : 28
Location : Osijek
Registration date : 05.07.2009

Crna rupa - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Crna rupa   Crna rupa - Page 9 Icon_minitimepon srp 06, 2009 10:40 am

Budući da računam kao da se radi o crnoj rupi, tada je v u ovom slučaju zapravo c, tj brzina svjetlosti

da i to si samo pretpostavio, ali moze biti znam ja dosta o crnim rupama jel me to zanima i ima svemir karakterizacije crne rupe, samo sto bi onda trebalo bit neki "ulaz" ili nesto i svemir bi isao u "krug" znaci da nebi bilo kraja
[Vrh] Go down
Hack_The_Universe
Stanica
Hack_The_Universe


Male
Scorpio Monkey
Broj postova : 21
Age : 43
Registration date : 06.07.2009

Crna rupa - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Crna rupa   Crna rupa - Page 9 Icon_minitimepon srp 06, 2009 10:47 am

vedran je napisao/la:
CRNA RUPA!
Ako prije svemira nije bilo ničeg (kako se priča), da li se dogodio stvarno taj big bang i eto svemira i svega ostaloga u njemu ili na njemu (hehhehe,kako tko više voli), ali gledao sam jedan dokumentarac, gdje se govori da postoji jako puno crnih rupa u svemiru (valjda teoretski), e sad, ako gledamo realno (matematika, fizika, itd.), ta crna rupa sve usisava u sebe, što znači ako ih postoji mnogo, vjerojatno je moguće da veća (tj. snažnija) crna rupa, usisa manju, što onda dovodi do toga, da na koncu (naravno kroz određeni period npr. 1.000.000.000.000.000 godina) ostane samo jedna jedina crna rupa, koja zapravo usisa i samu sebe, i ponovo se dogodi takozvani big beng i ponovo sve krene ispočetka???????
Valjda ste razumijeli kako sam ja to sebi opisao!

Što vi mislite o tome, jel ima netko kakvo drugo mišljenje?


Prije svemira ne i ne može se o tome raspravljati na razuman način. To bi bilo kao raspravljati šta je bilo prije samog nastanka vremena, tj. pojam "PRIJE" nema nikakvog smisla jer i samo vrijeme nastalo u vrijeme stvaranja (Big Bang) a sa početkom vremena nastala je i materija (kondezacija energije). Što se tiče spajanja crnih rupa po Hawkingu to je moguče pri čemu im se zbrajaju površine događajnog obzora (granice), brzina rotacije te njihov ukupan naboj. Što se tiče spajanja tih crnih rupa u jednu ovisi isključivo o tome dali je masa svemira iznad kritične mase tj. dali je dovoljana za stvaranje dovoljno velike gravitacijske privlačnosti da se svemirovo širenje zaustavi te da se naknadno počinje stiskati u Velikom sažimanju. A to ovisi isključivo o crnao tvari u svemiru jer vidljivih tvari u svemiru je i suviše pre malo za takvo što...

Što se tiče raspravljanju "prije" svemira po mojoj osobnoj teoriji nije postojalo ništa prije svemira večje sam svemir nastao kao posljedica spontanih kvantnih fluktuacija (tunel efekt) među različitim branama (više dimenzione brane M-Teorije na kojima počivaju paralelni svemiri). Tunel efekt je pojava u kv. fizici gdje če jedna čestica koja se nalazi iza nekakve prepreke prije ili kasnije spontano nači ispred te prepreke zbog svojeg valne prirode.
[Vrh] Go down
Daja
Stanica



Male
Capricorn Rooster
Broj postova : 15
Age : 30
Registration date : 05.07.2009

Crna rupa - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Crna rupa   Crna rupa - Page 9 Icon_minitimepon srp 06, 2009 11:24 am

pa crna rupa je nista vise nego neka zakrivljenost vremena i prostora...
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Crna rupa - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Crna rupa   Crna rupa - Page 9 Icon_minitimepon srp 06, 2009 11:58 am

Uzrokovana...?

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Narayana
Žaba
Narayana


Female
Libra Monkey
Broj postova : 233
Age : 43
Location : Trogir
Registration date : 03.07.2009

Crna rupa - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Crna rupa   Crna rupa - Page 9 Icon_minitimepon srp 06, 2009 2:42 pm

Daja je napisao/la:
pa crna rupa je nista vise nego neka zakrivljenost vremena i prostora...


Preporucujem tri puta dnevno prije obroka :) kava lol


http://bs.wikipedia.org/wiki/Crna_rupa

http://www.index.hr/vijesti/clanak/hawking-iznio-nova-razmisljanja-o-crnim-rupama/214164.aspx


Uz ovo i pojednostavljenu verziju Havkingove knjige "Kratka povijest vremena"...
[Vrh] Go down
Hack_The_Universe
Stanica
Hack_The_Universe


Male
Scorpio Monkey
Broj postova : 21
Age : 43
Registration date : 06.07.2009

Crna rupa - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Crna rupa   Crna rupa - Page 9 Icon_minitimepon srp 06, 2009 4:18 pm

Daja je napisao/la:
pa crna rupa je nista vise nego neka zakrivljenost vremena i prostora...

A šta li je energgija iliti materija (kondezirana energija).
Opipljiva materija odnosno tvar sastavljena je od subatomskih čestica koje hmmmm... eto nemaju veličinu odnosno jednodimenzione su a imaju masu. Prema tome u srži čestice materije jesu jako jako jako iskrivljenje samog "tkiva svemira" odnosno prostora.

Ej a dali si se ikad zapitala šta je to u biti prostor, mislim šta je to točno šta odvaja česticu A od čestice B? Ako progooglaš, potražiš po knjižarama nečeš naiči na odgovor na to vrlo jednostavno pitanje, samo nekakve kratke i glupe definicije... Čovječanstvo danas ima svakakvih teorija poput M-Teorije, 11D Struna Teorije, Superpozicije, Valne jednađbe i svakakva ostala sr... a ne može si objasniti tako fundamentalni pojam kao što je PROSTOR!
[Vrh] Go down
Hack_The_Universe
Stanica
Hack_The_Universe


Male
Scorpio Monkey
Broj postova : 21
Age : 43
Registration date : 06.07.2009

Crna rupa - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Crna rupa   Crna rupa - Page 9 Icon_minitimepon srp 06, 2009 4:21 pm

Alpha je napisao/la:
Uzrokovana...?

Masom, a pri tome ne mislim na težinu nego na masu za koju je zaslužna Higginsova čestica, na osnovno fizikalno svojstvo tvari.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Crna rupa - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Crna rupa   Crna rupa - Page 9 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Crna rupa
[Vrh] 
Stranica 9 / 12.Go to page : Previous  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Next
 Similar topics
-
» Crna magija
» Crna magija
» Crna strana Olimpijskih igara

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Misterije i neobjašnjivi fenomeni :: Astronomija i misterije svemira-
Forum(o)Bir: