Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Versailleski sporazum

Go down 
+5
Legionar
Michael Wittmann
vladimir
Svjetloisjena
Pandora
9 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Pandora
Dinosaur
Pandora


Female
Libra Snake
Broj postova : 354
Age : 34
Registration date : 29.03.2008

Versailleski sporazum Empty
PostajNaslov: Versailleski sporazum   Versailleski sporazum Icon_minitimesub kol 23, 2008 3:10 pm

Versailleski mir kako znamo već podrazumijeva ugovore potpisane sa Njemačkom,Bugarskom,Austrijom,Turskom,Mađarskom 1919. i kasniji poredak u svijetu tzv.Versailleski poredak. Njime Njemačka najviše gubi jer mora plaćati za grijehe počinjene u ww1 kao najveći krivac...

Tim poretkom,mirom Njemci su izloženi kao krvnici,gladni rata i moći a Englezi Francuzi anđeli na zemlji,čuvari reda i mira,slobode i nezavisnosti..

Što vi mislite jeli taj mir bio pravedan?jeli to uopće bio mir ili postavljanje uvjeta pobjednika nad gubitnikom? kakav je to mirni poredak bio kad je nakon desetak godina izbio najveći rat u povijesti čovječanstva?
ajmo povjesničari :)
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Versailleski sporazum Empty
PostajNaslov: Re: Versailleski sporazum   Versailleski sporazum Icon_minitimesub kol 23, 2008 7:43 pm

Nije desetak nego dvadesetak godina bilo u pitanju. Većina povjesničara se, mislim, slaže, da je Drugi svjetski rat zapravo nastavak Prvog, odnosno povlačenje repova nezgrapno dovršenog Prvog.

Nijemci jesu bili najzainteresiraniji za ratovanje početkom stoljeća jer su slijedom povijesnih okolnosti ostali prikraćeni za prekomorske kolonije koje su donosile ogromnu korist ne samo Englezima koji su u tome bili i ostali neprikosnoveni, nego i Francuzima, ne treba zaboraviti ni španjolske i portugalske prekomorske posjede, čak je i Nizozemska nadmašivala Njemačku koja se tradicionalno smatrala nasljednicom Zapadnog rimskog carstva... Zato su bili osuđeni kao agresori nakon Prvog svjetskog rata iako nipošto nisu bili jedini krivci i zločinci u tome, ali da su imali vodeću ulogu u svemu tome, jesu. Uostalom, ratovi suprotno uvjerenjima ne izbijaju zbog mržnje između dva ili više naroda nego kao posljedica političke volje upletenih strana pa i onih koje nisu baš prostim okom vidljive.

Te i takve nijemce Versailleski sporazum osudio je na dugotrajno ekonomsko iscrpljivanje preko svake granice reparacijama kojima su pokrivali ratnu štetu koja se opet, kao što znamo, prilično proizvoljno određuje. Kad je 1933. Hitler došao na vlast i prestao plaćati reparacije a pritom je uveo brojne reforme socijalnog tipa kojima je obične ljude istrgao iz bijede u kojoj su životarili više od desetljeća, normalno da je zadobio podršku širokih narodnih masa. I tu se negdje krije čvorište koje je dovelo do Drugog svjetskog rata onakvog kakav je bio...
[Vrh] Go down
Pandora
Dinosaur
Pandora


Female
Libra Snake
Broj postova : 354
Age : 34
Registration date : 29.03.2008

Versailleski sporazum Empty
PostajNaslov: Re: Versailleski sporazum   Versailleski sporazum Icon_minitimeuto kol 26, 2008 1:37 pm

Svjetloisjena je napisao/la:
Nije desetak nego dvadesetak godina bilo u pitanju.

Krivo sam se izrazila,dakle nekih dvadesetak godina iza...čini mi se 1939.kad su Sudeti predati Hitleru jer kao to će ga zadovoljit...

Ono što želim reći je da taj cijeli mirovni sporazum je dobro zamišljen zapravo od američkog predsjednika W.Wilsona je krenila ideja,načela mira i liga naroda...Onda su saveznici,velike sile kao i uvijek krojile sudbinu svima.
Brinuli su se da se Njemačka ne bi opet "probudila" i zato su ih maksimalno kažnjavali,cijeli narod,i Mađare i Austrijance... koji su isto tako izgubili dobri dio svoga teritorija. Za mene je taj mir bio iživljavanje pobjednika nad gubitnicima,u jednoj knjizi je upravo tako opisano -iživljavanje pobjednika nad gubitnicima-Naravno,ne pravdam Njemačke zločine(i ostalih) da se razumijemo... al taj ww1 nije okončan pobjedon jače vojske,hrabrijih i sretnijih vojnika nego odlukom jače sile da će biti gotovo...

I još nešto,Njemački narod se tim sporazumom osjećao kao najveći ološ na kugli zemaljskoj i kad se pojavio Hitler kao spasitelj u tom trenutku od svog jada u kojem su bili,naravno no da će narod stat uz njega,ogorčeni i puni averzije prema Englezima,Francuzima...isto tako i Austrija,kako je taj anchluss bio (amo reć) jednostavno proveden...

I i pravu si ww2 je nastavak ww1.upravo zato jer nije pravedno okončan...samo na zadovoljstvo jednih!
[Vrh] Go down
vladimir
banned



Male
Taurus Dog
Broj postova : 10694
Age : 53
Location : Paris
Registration date : 19.09.2007

Versailleski sporazum Empty
PostajNaslov: Re: Versailleski sporazum   Versailleski sporazum Icon_minitimesub kol 30, 2008 10:39 am

Versajski sporazum je bio i licno meni ostao jedan big merde................
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek
Michael Wittmann


Male
Scorpio Broj postova : 2443
Age : 132
Location : Heidenheim
Registration date : 24.05.2009

Versailleski sporazum Empty
PostajNaslov: Re: Versailleski sporazum   Versailleski sporazum Icon_minitimepet srp 03, 2009 12:51 am

Pandora, jel si citala knjigu od Arcibald Rajsa, ako nisi nemoj nista da pricas da je to bilo izivljavanje pobednika nad gubitnikom.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Versailleski sporazum Empty
PostajNaslov: Re: Versailleski sporazum   Versailleski sporazum Icon_minitimepet srp 03, 2009 9:08 am

Pandore već dgo nema na forumu.
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek
Michael Wittmann


Male
Scorpio Broj postova : 2443
Age : 132
Location : Heidenheim
Registration date : 24.05.2009

Versailleski sporazum Empty
PostajNaslov: Re: Versailleski sporazum   Versailleski sporazum Icon_minitimepet srp 03, 2009 12:41 pm

Svjetloisjena je napisao/la:
Pandore već dgo nema na forumu.
pa dobro kad dodje... Arcibald Rajs je pisao koliko su se Austrijske i Nemacke trupe izivljavale u Srbiji.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Versailleski sporazum Empty
PostajNaslov: Re: Versailleski sporazum   Versailleski sporazum Icon_minitimesri srp 08, 2009 1:27 pm

Što mislite, bi li Liga naroda opstala da su same osnivačice Lige, SAD, bile članice nje?

_________________
"Learn what is true in order to do what is right."
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek
Michael Wittmann


Male
Scorpio Broj postova : 2443
Age : 132
Location : Heidenheim
Registration date : 24.05.2009

Versailleski sporazum Empty
PostajNaslov: Re: Versailleski sporazum   Versailleski sporazum Icon_minitimesri srp 08, 2009 4:27 pm

liga naroda, pojasni malo ... ? :D
[Vrh] Go down
Hexenkind
banned
Hexenkind


Male
Gemini Rat
Broj postova : 278
Age : 51
Location : Zagreb
Registration date : 01.07.2009

Versailleski sporazum Empty
PostajNaslov: Re: Versailleski sporazum   Versailleski sporazum Icon_minitimesri srp 08, 2009 6:30 pm

Srbija je izazvala Prvi Svjetski Rat, pa nije nit čudno da je dobila po piksi. Isto je bilo i s posljednjim ratom.
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek
Michael Wittmann


Male
Scorpio Broj postova : 2443
Age : 132
Location : Heidenheim
Registration date : 24.05.2009

Versailleski sporazum Empty
PostajNaslov: Re: Versailleski sporazum   Versailleski sporazum Icon_minitimesri srp 08, 2009 6:36 pm

Hexenkind je napisao/la:
Srbija je izazvala Prvi Svjetski Rat, pa nije nit čudno da je dobila po piksi. Isto je bilo i s posljednjim ratom.
neznas istoriju, a oko zadnjeg rata necu da se svadjam jer nisam zato ovde, a ti bi mogao malo da se smiris. prvi svetski rat nije izazvala Srbija, vec duze vreme u evropi je bilo napeto vreme zbog kolonija koje su kontrolisale Rusija,Engleska i Francuska. Antentat na prestolonaslednika Franca Ferdinanda izvrsili su pripadnici grupe "mlade bosne", Austrougarska je optuzila Srbiju da je izvrsila antentat samo zbog toga sto je pistolj bio proizveden u Srbiji. Srpska vojska jeste mozda morala da se povuce iz Srbije ali to je zbog toga sto su Bugari napali sa ledja od cega je bilo nemoguce odbraniti se...
[Vrh] Go down
Hexenkind
banned
Hexenkind


Male
Gemini Rat
Broj postova : 278
Age : 51
Location : Zagreb
Registration date : 01.07.2009

Versailleski sporazum Empty
PostajNaslov: Re: Versailleski sporazum   Versailleski sporazum Icon_minitimesri srp 08, 2009 6:45 pm

Pa ako je netko nervozan onda si to ti, a uz to imaš i pogrešne podatke iz povijesti...
Naime, kada je objavljeno da će nadvojvoda Franjo Ferdinand naslijediti prijestolje Austro-Ugarske te da će posjetiti Sarajevo u lipnju 1914. Dragutin Dimitrijević, šef obavještajne službe u srpskoj vojsci i čelnik Crne ruke, poslao je tri čovjeka - Gavrila Principa, Trifka Grabeža i Nedeljka Čabrinovića u Sarajevo da izvrše atentat. Svakom je dao pištolj, dvije bombe i malu količinu cijanida. Naime, bilo je im je naređeno da izvrše samoubojstvo nakon što nadvojvoda bude ubijen jer je Dragutinu Dimitrijeviću bilo od izuzetne važnosti da nitko ne preživi kako bi time eleminirao svaku mogućnost da priznaju kako je ubojstvo organizirano. Osnovni cilj pokreta Mlada Bosna bio je pripajanje BiH Kraljevini Srbiji, uz deklarativno pozivanje na ujedinjenje i oslobođenje svih južnih Slavena, no u praksi je to bio velikosrpski pokret.
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek
Michael Wittmann


Male
Scorpio Broj postova : 2443
Age : 132
Location : Heidenheim
Registration date : 24.05.2009

Versailleski sporazum Empty
PostajNaslov: Re: Versailleski sporazum   Versailleski sporazum Icon_minitimesri srp 08, 2009 7:05 pm

kako mislis da je moglo da dodje do toga kada je austrougarska bila nekoliko puta jaca od nas + je imala jakog saveznika na raspolaganju (Nemacku). Za ostale zemlje uopste se nije znao da ce ucestvovati u ratu sem mozda Francuske, zasto bi onda Srbija rizikovala sama napada na 2 zemlje ?
drugo mi nismo imali obavestajen sluzbe za vreme prvog svetskog rata.
[Vrh] Go down
Hexenkind
banned
Hexenkind


Male
Gemini Rat
Broj postova : 278
Age : 51
Location : Zagreb
Registration date : 01.07.2009

Versailleski sporazum Empty
PostajNaslov: Re: Versailleski sporazum   Versailleski sporazum Icon_minitimesri srp 08, 2009 8:04 pm

Prvi tko je ušao u rat na strani Srbije je bila Rusija. Tako da ta priča o jadnoj Srbiji bez jakih saveznika nije baš sasvim točna. tako da je Srbija itekako imala zaleđe za sve što je činila. I itekako se dobro znalo da iza Srbije stoje i Francuska, te Britanija. Bugarska je pak u rat na strani Trojnog saveza ušla tek u listopadu 1915. godine.
Tvrdiš da Srbija nije imala obavještajnu službu za vrijeme prvog svjetskog rata? Pa možda i nije, jer srpska vojska nije niti bila u Srbiji, pa se borila na strani sila Antante, baš kao i Poljska u drugom svjetskom ratu. pa joj obavještajna služba nije niti trebala jer se oslanjala na obavještajne službe drugih zemalja. No ovdje nije niti bilo pitanje što je bilo za vrijeme rata, nego kako je počeo.
A same temelje srpske obavještajne službe postavio je još knjaz Miloš Obrenović u okviru Popeciteljstva vnutrenih dela i Popeciteljstva vojenih dela, koja su vodili Dimitrije Davidović i Mileta Radojković.
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek
Michael Wittmann


Male
Scorpio Broj postova : 2443
Age : 132
Location : Heidenheim
Registration date : 24.05.2009

Versailleski sporazum Empty
PostajNaslov: Re: Versailleski sporazum   Versailleski sporazum Icon_minitimesri srp 08, 2009 8:34 pm

Prvi ko je usao na nasu stranu je Francuska a ne Rusija, Rusija je tek treca po redu usla u rat posle Engleske. Srpska vojska nije bila u Srbiji ? procitaj malo o bitkama na kolubari, drini...prva ofanziva na Srbiju je odbijena, ali drugu nije bila u mogucnosti da odbije, a i austrougarska i nemacka su koristili zabranjeno oruzije (dum dum municija) koja je bila smrtonosna bilo gde da pogodi, jedino spasavanje je bilo odsecanje tog dela tela.
srpska obavestajna sluzba tek je osnovana posle drugog svetskog rata, a cinili su je uglavnom oni koji su bili u partizanima za vreme drugog svetskog rata.
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek
Michael Wittmann


Male
Scorpio Broj postova : 2443
Age : 132
Location : Heidenheim
Registration date : 24.05.2009

Versailleski sporazum Empty
PostajNaslov: Re: Versailleski sporazum   Versailleski sporazum Icon_minitimesri srp 08, 2009 8:40 pm

[Vrh] Go down
Hexenkind
banned
Hexenkind


Male
Gemini Rat
Broj postova : 278
Age : 51
Location : Zagreb
Registration date : 01.07.2009

Versailleski sporazum Empty
PostajNaslov: Re: Versailleski sporazum   Versailleski sporazum Icon_minitimesri srp 08, 2009 8:51 pm

Nije istina...Rusija je prva objavila rat Austro-Ugarskoj, odmah nakon što je ova objavila rat Srbiji...
...za obavještajne službe isto ne pričaš istinu, pročitaj si malo baš srpske autore, a posebno ti ja aktualan Marko Lopušina...
...ne znam što mi pokušavaš dokazat? Srbija je izazvala rat, i na kraju je bila na strani pobjedničkih sila, ali to ne znači da je rat bio opravdan, dapače, upravo suprotno...jednako tako je tzv. Mir iz Versaillesa bio jedan od uzroka za izbijanje novog rata, a ponajviše zbog prevelikih apetita čelnika sila Antante koji su Austro-Ugarsku razbili, a Njemačku potpuno ponizili...
[Vrh] Go down
Hexenkind
banned
Hexenkind


Male
Gemini Rat
Broj postova : 278
Age : 51
Location : Zagreb
Registration date : 01.07.2009

Versailleski sporazum Empty
PostajNaslov: Re: Versailleski sporazum   Versailleski sporazum Icon_minitimesri srp 08, 2009 8:54 pm

evo i tebi jedan link, pa uči od svojih saveznika

http://en.wikipedia.org/wiki/World_War_I
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek
Michael Wittmann


Male
Scorpio Broj postova : 2443
Age : 132
Location : Heidenheim
Registration date : 24.05.2009

Versailleski sporazum Empty
PostajNaslov: Re: Versailleski sporazum   Versailleski sporazum Icon_minitimesri srp 08, 2009 9:04 pm

Povod za Prvi svetski rat bio je Sarajevski atentat ali su uzroci bili mnogo dublji. Krajem XIX i početkom XX veka postojala su dva velika vojno-politička saveza – Centralne sile i Antanta. Centralne sile – Austro-Ugarska i, pre svega, Nemačka – su težile novoj podeli sveta (pre svega kolonija) zbog čega su došle u sukob sa starim kolonijalnim silama, naročito sa Engleskom i Francuskom. Vremenom, odnosi između blokova su se zaoštrili što je dovelo do tzv. politike hladnog rata, a to je značilo stalnu trku u naoružavanju, česte krize i sporove među suprodtavljenim blokovima, izbijanje brojnih lokalnih ratova, špijunske afere, itd.
http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%B2%D0%B8_%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D1%80%D0%B0%D1%82 evo ti to je bio povod za rat a ne uzrok rata. Uzrok rata je neravnomeran razvoj kapitalizma.
necu sad da se prepucavam ko je prvi objavio rat, jer to nije od velikog znacaja bilo, a obavestajne sluzbe sam potpuno siguran da su nastale tek posle drugog svetskog rata tj krajem drugog svetskog rata.

Sto se tice solunskog fronta, bugari su tu najvise prodali. Njima je receno da je srpska vojska pomrla u Ablanskim planinama, tako da cim su videli nasu vojsku i zastave na frontu poceli su da beze vicuci "bezite, ide vojska mrtvih".


Zadnja promjena: Legionar; čet srp 09, 2009 3:38 pm; ukupno mijenjano 1 put. (Reason for editing : Pretvorba ćirilice u latinicu koja je svima čitljiva.)
[Vrh] Go down
Hexenkind
banned
Hexenkind


Male
Gemini Rat
Broj postova : 278
Age : 51
Location : Zagreb
Registration date : 01.07.2009

Versailleski sporazum Empty
PostajNaslov: Re: Versailleski sporazum   Versailleski sporazum Icon_minitimesri srp 08, 2009 9:22 pm

a gdje sam ja spominjao uzroke rata? ja sam spomenuo da ga je Srbija izazvala, a na kraju su uz pomoć saveznika probili Solunski, pa je probijen i Srijemski front, te kada je rat završio Srbija se našla na strani pobjednika, od čega i nije imala previše koristi...a za obavještajne službe Kraljevine Srbije sam ti naveo imena i prezimena likova koji su ih vodili, i što su točno napravili da je do rata uopće došlo, a sad ako meni ne vjeruješ, možeš možda vjerovat srpskom autoru koji je o tome pisao...a ako ne možeš niti to, kaj ću ti ja...uživaj...
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek
Michael Wittmann


Male
Scorpio Broj postova : 2443
Age : 132
Location : Heidenheim
Registration date : 24.05.2009

Versailleski sporazum Empty
PostajNaslov: Re: Versailleski sporazum   Versailleski sporazum Icon_minitimesri srp 08, 2009 10:53 pm

uzrok i povod su dve stvar. Povod je mnogo manji faktor nego uzrok, nemogu sada da trazim ali ni u jednoj knjizi iz Istorije ne spominje se obavestajne sluzbe Srbije do drugog svetskog rata.
[Vrh] Go down
Hexenkind
banned
Hexenkind


Male
Gemini Rat
Broj postova : 278
Age : 51
Location : Zagreb
Registration date : 01.07.2009

Versailleski sporazum Empty
PostajNaslov: Re: Versailleski sporazum   Versailleski sporazum Icon_minitimesri srp 08, 2009 10:56 pm

dapače, ja ti imam informacije i o obavještajnim službama Kraljevine Jugoslavije...iz istog izvora...
...i naravno da znam razliku između uzroka i povoda...u grubo, uzroka ima više, a povod je samo jedan...povod 1. svjetskom ratu je bio Saqrajevski atentat...
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek
Michael Wittmann


Male
Scorpio Broj postova : 2443
Age : 132
Location : Heidenheim
Registration date : 24.05.2009

Versailleski sporazum Empty
PostajNaslov: Re: Versailleski sporazum   Versailleski sporazum Icon_minitimesri srp 08, 2009 11:02 pm

kada postoji uzrok to znaci da bilo kakav povod moze da izazove rat, samo je bilo pitanje vremena. Mogo je bilo ko da izazove prvi svetski rat, cak su i taj antentat prebacili nama iako mi nismo imali neke velike veze sem jednog oficira iz Srbije koji je bio clan grupe "mlada bosna". Mozda si pogresno cuo, jedine obavestajne sluzbe koje su bile u Srbiji su Engleske i Ruske, inace Srpske obavestajne sluzbe nisu postojale!
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Versailleski sporazum Empty
PostajNaslov: Re: Versailleski sporazum   Versailleski sporazum Icon_minitimečet srp 09, 2009 3:44 pm

Stayter, na ovom linku imaš konverter iz ćirilice u latinicu. Ako imaš neki tekst koji je na ćirilici i želiš ga postat na Forumu, ovim konverterom ga prebaci u latinicu.
Latinica je svima nama razumljiva, dok ćirilica nije, pogotovo ne mlađem dijelu forumaša.

_________________
"Learn what is true in order to do what is right."
[Vrh] Go down
vladimir je idiot
Dinosaur
vladimir je idiot


Female
Taurus Dog
Broj postova : 417
Age : 53
Location : Trocadero,Paris
Registration date : 25.05.2009

Versailleski sporazum Empty
PostajNaslov: Re: Versailleski sporazum   Versailleski sporazum Icon_minitimečet srp 09, 2009 3:52 pm

Hexenkind je napisao/la:
a gdje sam ja spominjao uzroke rata? ja sam spomenuo da ga je Srbija izazvala, a na kraju su uz pomoć saveznika probili Solunski, pa je probijen i Srijemski front, te kada je rat završio Srbija se našla na strani pobjednika, od čega i nije imala previše koristi...a za obavještajne službe Kraljevine Srbije sam ti naveo imena i prezimena likova koji su ih vodili, i što su točno napravili da je do rata uopće došlo, a sad ako meni ne vjeruješ, možeš možda vjerovat srpskom autoru koji je o tome pisao...a ako ne možeš niti to, kaj ću ti ja...uživaj...
uz pomoc saveznika? lolcina lolcina lolcina
[Vrh] Go down
Sponsored content





Versailleski sporazum Empty
PostajNaslov: Re: Versailleski sporazum   Versailleski sporazum Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Versailleski sporazum
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Povijest-
Forum(o)Bir: