Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Kritike alternativne medicine

Go down 
+4
silver
Svjetloisjena
Legionar
Goran
8 posters
Autor/icaPoruka
Goran
Majmun
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 1550
Age : 42
Registration date : 21.11.2008

Kritike alternativne medicine Empty
PostajNaslov: Kritike alternativne medicine   Kritike alternativne medicine Icon_minitimesub sij 31, 2009 11:31 pm

Među znanstvenom zajednicom vlada široko mišljenje da alternativna medicina u načelu ne postoji, već postoji medicina i ono što medicina nije. Jedan od najjačih prirodoznanstvenih kritičara alternativne "medicine", Richard Dawkins, definira alternativnu medicinu kao:

izvorni oblik (engleski jezik)

"...set of practices which cannot be tested, refuse to be tested, or consistently fail tests. If a healing technique is demonstrated to have curative properties in properly controlled double-blind trials, it ceases to be alternative. It simply...becomes medicine."

prijevod na hrvatski jezik:

"...skup postupaka koje se ne mogu ispitati, odbijaju ispitivanje, ili sustavno padaju na ispitivanjima. Ako se dokaže da određena tehnika liječenja ima ozdravljujuća svojstva u odgovarajuće kontroliranim dvostruko slijepim ispitivanjima, ona prestaje biti alternativnom. Jednostavno... postaje medicina." [1]

Alternativne "medicine" često nemaju ni početak spoznaje - valjanu hipotezu. Valjanu znanstvenu teoriju ne posjeduje ni jedna, kao ni dokazano laboratorijsko i kliničko djelovanje. Posjeduju jedino anegdote i dogme. Neke prakse nisu potpuno neosnovane, no drže se pod okriljem "alternative" zato jer su iz medicine izbačene zbog novih, superiornijih i manje štetnih metoda. Primjer je liječenje sifilisa parama elementarne žive, pijenje koloidiziranih teških metala kao što je srebro, i slično.

Izvor: wikipedia
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Kritike alternativne medicine Empty
PostajNaslov: Re: Kritike alternativne medicine   Kritike alternativne medicine Icon_minitimened vel 01, 2009 12:56 am

Ja sam na forumu.hr pričao s osobom koja sumnja da ima rak grla i koja je to istraživala. Prema svemu sudeći i ima, ali ne želi otići suvremenom doktoru nego ide vračevima i bioenergetičarima koji su potvrdili da mu nešto nije u redu s grlom i tamo se liječi. Mislim da je to, blago rečeno, suludo. Već dugo ga nema na forumu i mogu misliti što mu se dogodilo. Ne osporavam to da neki ljudi imaju dar izlječenja, no budimo realni! Takozvani vidovnjaci naplaćuju 100€ po satu za svoje seanse, bioenergetičari još više, a većina njih niti nema ikakva dara! Sramotno je to što govore da i oni moraju nekako preživjeti, ali smatram da su prenapuhali cijene.
300 kn/h je sasvim pristojna svotica.
A sad, da netko stvarno ima dar, radio bi to besplatno ili bi uzimao tek onoliko da preživi.

Priznajem da je još otvoreno veliko prostranstvo ljekovitih stvari kao razne vrste čajeva, biljaka i trava i disciplina kao kirporaktika ili jednostavna joga što je prozvano 'alternativnim'.
No, ja bih prvo otišao suvremenom doktoru i vidio može li mi pomoći, a ako mi ne ostane ništa, okrenut ću se 'alternativi', drugim riječima, nečemu drukčijem, planu B, drukčijem načinu.

Kao što su nekad osporavali ne-geocentrične sustave, tako danas osporavaju neke 'alternativne' stvari.


Ljudi imaju predrasude prema 'alternativnom'. Riječi kojima je pridodan taj pridjev odmah zamišljaju kao vračanje, magija, nešto nenormalno, paranormalno, nedokazano, ali alternativa je daleko od tog značenja riječi! Zato mnogi nazivi jednostavno ne pašu.

_________________
"Learn what is true in order to do what is right."
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Kritike alternativne medicine Empty
PostajNaslov: Re: Kritike alternativne medicine   Kritike alternativne medicine Icon_minitimened vel 01, 2009 12:18 pm

Svaki pravi alternativac poslat će pacijenta "pravom" doktoru da tamo obavi pretrage i dobije odgovarajuću pomoć ili savjete. Tek ako pacijent to sve učini, on će mu pomagfati svojim dodatnim metodama. Alternativna medicina djeluje na energetsko tijelo koje službena medicina ne priznaje, iako i ona nehotice djeluje na njega. No alopatrska medicina gleda na tijelo kao na sklop biokemijskih elemenata, više kao na stroj, pa uči metodom pokušaja i promašaja kako se tom stroju može pomoći da se ukloni kvar. Kod jednostavnih prijeloma kostiju to nije neki problem, ali kod kompleksnijih poremećaja ravnoteže može biti. Akupunktura koja vraća energetsku ravnotežu tijelu i time omogućava ozdravljenje, već je dugo priznata i u svijetu i kod nas. A nije jedina. Osim toga, mnogi alternativci tvrde da svojim djelovanjem otkrivaju i razrješavaju karmičke uzroke bolesti - dakle situacije u ovom i prošlim životima koje su dovele do razvoja bolesti. To mi izgleda kao lov u mutnom, no i pametni liječnici koriste ljudsku psihu kako bi potpomogli ozdravljenju. Liječnici ne liječe, oni samo pomažu tijelu da što brže i bezbolnije iscijeli svoje rane raznih vrsta. Samo - nije liječnicima lako priznati da je to tako, mnogi se više vole igrati automehaničara... :)
[Vrh] Go down
Goran
Majmun
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 1550
Age : 42
Registration date : 21.11.2008

Kritike alternativne medicine Empty
PostajNaslov: Re: Kritike alternativne medicine   Kritike alternativne medicine Icon_minitimesri vel 04, 2009 2:29 am

Liječnici ne liječe, oni samo pomažu tijelu da što brže i bezbolnije iscijeli svoje rane raznih vrsta. Samo - nije liječnicima lako priznati da je to tako, mnogi se više vole igrati automehaničara...

Ovo gore navedeno si vrlo dobro konstatirala Svjetlo. Ljudi bi konačno trebali postati svjesni da su psihofizička, ali i duhovna bića. Trebalo bi stvoriti univerzalnu medicinu. Ako ne njegujemo sve dimenzije naše ličnosti uvijek nešto negdje šteka.
Osvjedočio sam se da vlastitim mentalnim i duhovnim močima možemo izliječiti vlastito fizičko tijelo od raznih bolesti.
[Vrh] Go down
silver
Majmun
silver


Male
Pisces Horse
Broj postova : 1439
Age : 34
Registration date : 25.10.2007

Kritike alternativne medicine Empty
PostajNaslov: Re: Kritike alternativne medicine   Kritike alternativne medicine Icon_minitimepon vel 09, 2009 8:10 pm

mislim da ovdje treba naglasiti znanstvenu zajednicu. Mnogo ljudi, primjerice, vjeruje u neki oblik religije, ali nitko ni ne pokušava tvrditi da se radi o znanosti, a znanost kao takva službeno ne prihvaća postojanje duše ili nekog nematerijalnog entiteta (zapravo, znanost ne prihvaća ništa što nije materijalno i podložno prirodnom objašnjenju). Ako neka pojava nema objašnjenu prirodnu podlogu, ona se ne može smatrati znanosti, a oblici alternativne medicine koji se temelje na nematerijalnom - energetskim oblicima našeg bića definitivno nemaju nikakvo prirodno objašnjenje, a i sami po sebi nisu materijalni.
Također, jedan od problema tu je što nekome npr bioenergetičar može pomoći, dok drugoj osobi sa sličnim problemom uopće ne, nema neke univerzalnosti, a tako ni mogućnosti predviđanja. Nadalje, pošto nema prirodnih uzroka, oni se ne mogu ni provjeriti nekim znanstvenim metodama, nema provjerljivosti/dokazivosti tih alternativnih metoda. Zbog toga (dobro, ima još toga vjerojatno, mislim da je poanta bitna), ne možemo govoriti o takvim načinima liječenja kao znanstvenima.

No, s druge strane, znanost sama po sebi, unatoč svemu, ne može uistinu dokazati (odnosno, pokazati) je li nešto uistinu postoji (istinito, stvarno) ili ne. Samo može dokazivati je li nešto objašnjivo unutar granica znanosti ili ne.
npr duša se ne može dokazati znanstvenim putem. To ne znači da duša ne postoji, nego da nije znanstveno spoznatljiva. Odnosno, da nema znanstvenih dokaza da ona postoji.

E, pa ja mislim da je tako i s alternativnom medicinom. nema dokaza, i ne može se dokazati jer nema prirodnog objašnjenja, što znači da nije znanost. a sad, je li stvarna ili ne, to je već druga priča.

znam da sam se raspisao, al da spomenem još akupunkturu. Akupunktura je u novije vrijeme sve više prihvaćena kao efikasna u smanjenju boli a moguće i izliječenju nekih bolesti. Postoje neka istraživanja prema kojima ta tehnika potiče lučenje endorfina (prirodni analgetici, jači od morfija), i zbog toga se uvelike može smanjiti bol. Također, ima indikacija da, prema jednoj teoriji koja se zove teorija kontrole prolaska i koju mi se ne da sad nadugo objašnjavat, a svodi se na objašnjenje zašto češanje pomaže pri manjoj boli (preopterećenost informacija, ukratko, pa bol ne dolazi do mozga), iglice koje se koriste pri akupunkturi zapravo imaju sličan efekt, sprječavaju da bol dođe do mozga zbog previše podražaja.
A poanta je u tome da postoje neka prirodna objašnjenja akupunkture, iako nije provedeno dovoljno istraživanja. što je 'pomiče' prema znanstvenoj medicini.
[Vrh] Go down
Goran
Majmun
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 1550
Age : 42
Registration date : 21.11.2008

Kritike alternativne medicine Empty
PostajNaslov: Re: Kritike alternativne medicine   Kritike alternativne medicine Icon_minitimeuto oľu 17, 2009 3:12 pm

npr duša se ne može dokazati znanstvenim putem. To ne znači da duša ne postoji, nego da nije znanstveno spoznatljiva. Odnosno, da nema znanstvenih dokaza da ona postoji.

Ovo si dobro konstatirao. Mislim da današnja znanost nije ni približno na onoj razini na kojoj je mogla i trebala biti, da se je novac koji se je koristio u negativne svrhe (oružje itd.) koristio u pozitivna istraživanja. Također mislim da će se kroz izvjesno vrijeme kroz određene spoznaje duhovnost i znanost izuzetno približiti, jer su realno jedno, to se pomalo čak i događa. Kvalitetnim radom na vlastitoj duhovnosti pomoču nje postižemo čudesna ozdravljenja, medicinske i znanstvene fenomene,koji su u biti prirodni, ako smo svjesni svih aspekata svog bića.[/b]
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek
gloria_g


Female
Leo Tiger
Broj postova : 4131
Age : 49
Location : Zagreb
Registration date : 16.11.2007

Kritike alternativne medicine Empty
PostajNaslov: Re: Kritike alternativne medicine   Kritike alternativne medicine Icon_minitimeuto oľu 17, 2009 4:10 pm

nije dobro ništa što je isključivo.
iz krajnosti u krajnost....
suludo je po vlastito zdravlje ignorirati medicinu (slučaj sa tipom koji je sumnjao na rak grla a nije htio otići k liječniku) ali isto tako, ne slažem se niti kategoričko odbijanje bilo kakve druge metode.
na kraju krajeva, zašto ne probati??
škoditi ne može, a dobro došlo ako pomogne.

i nikada nije jedan u pravu, a ovaj drugi da je apsolutno u krivu.
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek
gloria_g


Female
Leo Tiger
Broj postova : 4131
Age : 49
Location : Zagreb
Registration date : 16.11.2007

Kritike alternativne medicine Empty
PostajNaslov: Re: Kritike alternativne medicine   Kritike alternativne medicine Icon_minitimeuto oľu 17, 2009 4:12 pm

a dragi Dawkins puno je stvari i pojava na ovoj našoj Zemlji, koje se nedaju objasniti ljudskim jezikom, niti pojmiti ljudskim sposobnostima....
[Vrh] Go down
Goran
Majmun
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 1550
Age : 42
Registration date : 21.11.2008

Kritike alternativne medicine Empty
PostajNaslov: Re: Kritike alternativne medicine   Kritike alternativne medicine Icon_minitimeuto oľu 17, 2009 4:42 pm

Naravno da treba koristiti sve spoznaje koje su nam na raspolaganju. Naravno da ne treba ići u krajnosti i u potpunosti ignorirati klasičnu medicinu. Klasična medicina je korisna za mnogo stvari, no dio bolesti se itekako može izliječiti primjenom alternativne medicine - imam iskustva koja to potvrđuju.
[Vrh] Go down
maya
Višestanični organizam



Female
Leo Rooster
Broj postova : 65
Age : 66
Registration date : 08.06.2009

Kritike alternativne medicine Empty
PostajNaslov: Re: Kritike alternativne medicine   Kritike alternativne medicine Icon_minitimečet lip 18, 2009 8:10 pm

nazalost nije im sve vjerovati jer sve farmaceuske tvornice rade samo za svoju dobit a ne za nase zdravlje .

potrazit cu link gdje mozete cuti sto se radi sve .

radije cu umrijeti sa 52 godine nego sa 70 i biti u krevetu nesposobna i ovisna u tudjoj njegi .

zaposlena sam u starackom domu i vidjela sam puno toga kako se stari muce sa bolovima i mole da mogu umrijeti .
[Vrh] Go down
Jaykof
Pračovjek
Jaykof


Male
Gemini Goat
Broj postova : 2477
Age : 32
Location : Na temi za odbrojavanje do 21.12.2012.
Registration date : 30.07.2008

Kritike alternativne medicine Empty
PostajNaslov: Re: Kritike alternativne medicine   Kritike alternativne medicine Icon_minitimečet lip 18, 2009 11:04 pm

Čitao sam da stari Eskimi, kad shvate da će skoro umrijeti, tj. da više nisu od pomoći zajednici, nego da se zajednica polako mora početi brinuti o njima, odlaze od plemena i umiru u snijegu.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Kritike alternativne medicine Empty
PostajNaslov: Re: Kritike alternativne medicine   Kritike alternativne medicine Icon_minitimečet lip 18, 2009 11:06 pm

Da, na taj način povećavaju šansu da potomstvo preživi u zimskom razdoblju oskudice.
No ovdje tražimo argumente protiv (ili za) alternativne medicine.
[Vrh] Go down
Gea
Moderator
Gea


Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10254
Age : 34
Location : Iznad Oblaka
Registration date : 21.04.2009

Kritike alternativne medicine Empty
PostajNaslov: Re: Kritike alternativne medicine   Kritike alternativne medicine Icon_minitimepet lip 19, 2009 1:37 am

koliko ja znam uvijek se preporučava sredina. jer po meni alternativna medicina prvo liječi duh, a znanstvena medicina tijelo
za ozdravljenje ti treba oboje, u zdravom tijelu zdravi duh i obrnuto :)

problem nastaje kada ljudi misle da ne rade mnogo na svom ozdravljenju, a kod alternativne medicine oni na neki način osjećaju da sudjeluju dok kod znanstvene te lječnik izbombadira pojmovima i prepiše terapiju, a ti u biti ne znaš zašto osim da će ti kasnije biti bolje, mislim da je to razlog zašto neki odbace znanstvenu metodu liječenja scratch

_________________
I never lose myself because I never found me
[Vrh] Go down
Sponsored content





Kritike alternativne medicine Empty
PostajNaslov: Re: Kritike alternativne medicine   Kritike alternativne medicine Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Kritike alternativne medicine
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» AV preporuke i kritike
» Put Prema Slobodi I Prosperitetu - Alternativne Valute
» Placebo i nocebo - um iznad medicine

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Misterije i neobjašnjivi fenomeni :: Alternativna medicina-
Forum(o)Bir: