Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Mislim, dakle vjerujem?

Go down 
+5
Skulptura
Athena
gloria_g
Alpha
Blizzard
9 posters
Autor/icaPoruka
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Mislim, dakle vjerujem? Empty
PostajNaslov: Mislim, dakle vjerujem?   Mislim, dakle vjerujem? Icon_minitimesri tra 08, 2009 6:35 pm

Danas poslijepodne sam razmišljao... O tome koja je zapravo razlika između mišljenja i vjerovanja i jesu li te 2 stvari dovoljno samoodređene da se mogu razdvojiti?

Drugim riječima zanima me koja bi bila razlika između ''ja mislim da...'' i ''ja vjerujem da...''. ''Ja mislim da Bog postoji'' i ''ja vjerujem da Bog postoji''... Ima li razlike između ovih rečenica što se njihova smisla tiče? Ako da, što je to što čini razliku između smisla ove 2 rečenice i zašto?

Meni se čini da su ta 2 pojma zapravo veoma istovjetna, s tim da mi 'mišljenje' više vuče na nesigurnost nego 'vjera', a ono u čemu mi se razlikuju jest u 'nadi' u ponekim situacijama. ''Vjerujem da Bog postoji'' kao ''nadam se da Bog postoji''. Onda opet ima situacija kada nema govora o ikakvoj nadi, recimo ''vjerujem da su nam policajci za petama''.

Je li vjerovanje zapravo čvršći oblik mišljenja, kao utvrđenije mišljenje? Ponekad se u vjerovanje umješa i nada, ali nije to uvijek slučaj. Dakle može li se reći da je vjerovanje čvršći oblik mišljenja ponekad inspiriran sa našim željama, to jest nadom?
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Mislim, dakle vjerujem? Empty
PostajNaslov: Re: Mislim, dakle vjerujem?   Mislim, dakle vjerujem? Icon_minitimepet tra 10, 2009 10:48 am

Mislim da ovisi o kontekstu zubi

Kada kazem 'mislim' onda je to nesto relativno promjenjivo. Nesto sto se temelji na nekim dotadasnjim spoznajama ali i na nekoj vrsti svjesnosti kako to mozda nije prava slika stvari uslijed nedostatka informacija. A svi znamo kako, zapravo, nista ne znamo miga Zato je tesko reci 'to je tako' (barem meni).

Kada kazem 'vjerujem' onda je to nesto sto mi se cini vjerojatnijim od 'mislim'...kao da su dotadasnje informacije 'cisce' i kao da jasnije vidim tu neku 'sliku'. Isto tako ovaj pojam se moze koristiti da izrazi nadu sto kod pojma 'mislim' nema (kao sto si i sam primjetio).

Ponekad su ti pojmovi sinonimi. Ponekad, bas ovdje na forumu, koristim malo jedan malo drugi pojam cisto radi neke literalne forme, a ponekad imaju svoju tezinu i razlog zasto koristim bas taj pojam. A shvacanje istih ovisi o temi i kontekstu. Tako nije isto da li sam koristila 'vjerujem' ili 'mislim' ako pricamo o Bogu, ali moze biti isto ako pricamo o vremenskoj prognozi. U svakom slucaju dozivljaj kao i koristenje 'mislim' i 'vjerujem' iznimno ovisi o kontekstu i nijansama. Treba imati feeling za te stvari. Hocu reci, osjecaj, da covjek iz teksta izvuce ispravne zakljucke o razmisljanima i osjecajima onoga koji pise. Jer ponekad i ista rijec moze znaciti puno razlicitih stvari ovisno o kontekstu i osobama koje sudjeluju u razgovoru (jos ako je RL pa ukljucimo i intonaciju, mimiku i govor tijela...) pa kako ne bi dva pojma poput ovih bila i ista i razlicita i svasta nesto :)

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Mislim, dakle vjerujem? Empty
PostajNaslov: Re: Mislim, dakle vjerujem?   Mislim, dakle vjerujem? Icon_minitimepet tra 10, 2009 5:38 pm

Ovdje sam napisao post koji je nekuda nestao... Morat ću opet face

Vidim da se slažemo od riječi do riječi u svemu.
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek
gloria_g


Female
Leo Tiger
Broj postova : 4131
Age : 49
Location : Zagreb
Registration date : 16.11.2007

Mislim, dakle vjerujem? Empty
PostajNaslov: Re: Mislim, dakle vjerujem?   Mislim, dakle vjerujem? Icon_minitimeuto tra 28, 2009 11:04 am

da, složila bih se s vama.
kad kažem mislim, ostavljam mogućnost da nisam u pravu, tj. da utvrdim drugačije stanje.
dok kad kažem da vjerujem, onda je to nešto pa 90% fiksno, nepromjenjivo.
i mogu dodati još, nadam se da je tako...
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Mislim, dakle vjerujem? Empty
PostajNaslov: Re: Mislim, dakle vjerujem?   Mislim, dakle vjerujem? Icon_minitimepet svi 15, 2009 2:38 pm

Gripphon je napisao/la:
Ovdje sam napisao post koji je nekuda nestao... Morat ću opet face
Vidim da se slažemo od riječi do riječi u svemu.
Jel opet nestao? zubi

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Mislim, dakle vjerujem? Empty
PostajNaslov: Re: Mislim, dakle vjerujem?   Mislim, dakle vjerujem? Icon_minitimečet ruj 24, 2009 1:07 am

Slažem se da vjera inklinira pozitivnijem ishodu, dok je sam proces mišljenja više kritički orijentiran, pretpostavlja "vaganje" i time je više racionalan. Slažem se sa svim komentatorima .kava
Naravno, Omegina tema dolazi od dobro poznate Descartove izreke "Cogito, ergo sum".

Možda je osim u intenzitetu, razlika mišljenja i vjerovanja, što je prvo baza, a drugo nadgradnja. Vjera nije instinktivna, temelji se na promišljanju uz prihvaćenje nekih obrazaca. Bez mišljenja nema ni vjere, a mišljenje samo po sebi može egzistirati bez vjere. zaflo
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Mislim, dakle vjerujem? Empty
PostajNaslov: Re: Mislim, dakle vjerujem?   Mislim, dakle vjerujem? Icon_minitimepet ruj 25, 2009 3:16 pm

Hmmmm, zanimljivo razmišljanje. Morao bih malo razmisliti o tome... hail
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Mislim, dakle vjerujem? Empty
PostajNaslov: Re: Mislim, dakle vjerujem?   Mislim, dakle vjerujem? Icon_minitimepet ruj 25, 2009 3:41 pm

Mislim, dakle, donio sam svoj zakljucak u vezi necega na temelju danih informacija, koje mogu ili nemoraju biti istinite. Ali bez obzira na to dali su te informacije istinite ili ne, ja donosim vlastiti zakljucak o odredenoj situaciji koji takoder moze biti pogresan. Dakle, kad kazem "mislim", znaci da postoji mogucnost da taj moj zakljucak nije istinit tj. tocan.

Kad kazem "vjerujem" to ne znaci nuzno da prihvacam da je nesto takvo kakvim je prikazano. "Vjerujem da bi to moglo biti tako", "Vjerujem da si u pravu", "Vjerujem da Bog postoji", "Vjerujem da bi se uspio popesti na Mount Everest".... Umjesto ovog "vjerujem" na pocetku svake od ovih recenica, bi isto tako moglo stajti i "mislim".

Dakle za mene je vjerovati i misliti priblizno isto, jer ako kazem da Vjerujem da Bog postoji, to ne znaci da on doista i postoji, u tom slucaju je moje misljenje da On postoji.

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
tomi
Pračovjek
tomi


Male
Libra Goat
Broj postova : 2381
Age : 32
Location : Zagreb
Registration date : 22.08.2009

Mislim, dakle vjerujem? Empty
PostajNaslov: Re: Mislim, dakle vjerujem?   Mislim, dakle vjerujem? Icon_minitimesub ruj 26, 2009 2:25 am

Alpha je napisao/la:
Kada kazem 'mislim' onda je to nesto relativno promjenjivo. Nesto sto se temelji na nekim dotadasnjim spoznajama ali i na nekoj vrsti svjesnosti kako to mozda nije prava slika stvari uslijed nedostatka informacija. A svi znamo kako, zapravo, nista ne znamo miga Zato je tesko reci 'to je tako' (barem meni).

Bas sam to ja htio reci :)
[Vrh] Go down
sound-of-stars
Stanica
sound-of-stars


Female
Virgo Monkey
Broj postova : 29
Age : 31
Location : Vz
Registration date : 05.09.2009

Mislim, dakle vjerujem? Empty
PostajNaslov: Re: Mislim, dakle vjerujem?   Mislim, dakle vjerujem? Icon_minitimened lis 04, 2009 12:11 am

kad u nešto vjerujemo onda to znaći da vjerujemo da je nešto tako a da nismo to vidjeli!
vjerujemo u boga jer ga nismo vidjeli! kad ga jednom vidiš šta ćeš onda vjerovati kad onda već znaš!?

kad kažeš mislim, sami prizvuk te riječi vuće na nesigurnost. a vjera je sigurnost.. barem po meni...
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Mislim, dakle vjerujem? Empty
PostajNaslov: Re: Mislim, dakle vjerujem?   Mislim, dakle vjerujem? Icon_minitimened lis 04, 2009 1:04 am

Pa i vjera bi bila zapravo nesigurnost, jer ipak se 'samo' vjeruje. Da se zna, ne bi se vjerovalo, kako si i sam rekao. Dakle i vjera spada u domenu ne-znanja, ali uz potencijalno nadanje u nešto.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Mislim, dakle vjerujem? Empty
PostajNaslov: Re: Mislim, dakle vjerujem?   Mislim, dakle vjerujem? Icon_minitimened lis 04, 2009 4:42 pm

S vama se slažem oko pojma mislim, no kada kažem 'vjerujem da...' tu tvrdnju sam donio više na temelju subjektivnog doživljaja koje ne mora, ali može biti na temelju dosadašnjih iskustava i poznatih informacija.
Isto tako, smatram da kod izraza 'mislim da...' više ljudi može izreći istu ili nekoliko najučestalijih tvrdnji koje su potkrijepljene dosadašnjim spoznajama koje su temeljene na nekim činjenicama.

Ponekad mišljenje može biti u popunosti subjektivno zato što u nekim slučajevima vjerovanje ne može ni na koji način postojati.
Nešto tipa:'Koje je vaše mišljenje o socijalizmu?'
Opet, u malo drugačijem smislu možemo i misliti i vjerovati
'Mislim da socijalizam i dalje može opstati' ili 'Vjerujem da socijalizam i dalje može opstati'.
Prvu tvrdnju bih pripisao osobi koja o socijalizmu zna na temelju teoretskog znanja, a drugu osobi koja je živjela u socijalizmu.

_________________
"Learn what is true in order to do what is right."
[Vrh] Go down
sound-of-stars
Stanica
sound-of-stars


Female
Virgo Monkey
Broj postova : 29
Age : 31
Location : Vz
Registration date : 05.09.2009

Mislim, dakle vjerujem? Empty
PostajNaslov: Re: Mislim, dakle vjerujem?   Mislim, dakle vjerujem? Icon_minitimeuto lis 06, 2009 4:22 pm

Omega je napisao/la:
Pa i vjera bi bila zapravo nesigurnost, jer ipak se 'samo' vjeruje. Da se zna, ne bi se vjerovalo, kako si i sam rekao. Dakle i vjera spada u domenu ne-znanja, ali uz potencijalno nadanje u nešto.

rekla zubi
[Vrh] Go down
arhont
PraGlodavac
arhont


Male
Aries Horse
Broj postova : 579
Age : 34
Location : Slavonski Brod
Registration date : 06.06.2008

Mislim, dakle vjerujem? Empty
PostajNaslov: Re: Mislim, dakle vjerujem?   Mislim, dakle vjerujem? Icon_minitimepet lis 09, 2009 12:38 am

prema meni vjera bi bila neko pojacano misljenje, mi imamo mnogo misljenja, pa onda kad dodemo do necega sto ne znamo stvorimo jace misljenje o tome, razmisljamo kako bi to moglo bit, trudimo se uvjerit da je to tako, pa kad se uspijemo uvjerit da je tako, pocnemo vjerovat u to, samo sto to mozda nema nikakve veze sa stvarnoscu, ali mi cvrsto vjerujemo u to, sto u biti ne pridonosi nicemu, daje nam lazan osjecaj sigurnosti, dovodi do ratovanja, samo zato da se ne bi poljuljao taj osjecaj, no opet ja odo u offtopic
[Vrh] Go down
Sponsored content





Mislim, dakle vjerujem? Empty
PostajNaslov: Re: Mislim, dakle vjerujem?   Mislim, dakle vjerujem? Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Mislim, dakle vjerujem?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Mislim, dakle postojim
» U horoskop vjerujem
» JA VJERUJEM (pa mora da je tako)
» Ja mislim da san ja vidovit...

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Filozofija-
Forum(o)Bir: