Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Šokantni rezultati državne mature

Go down 
+10
Chakotay
Legionar
Skulptura
Alpha
urbanaaa
tomi
Jaykof
josip21
Michael Wittmann
Absynthia
14 posters
Go to page : Previous  1, 2
Autor/icaPoruka
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Šokantni rezultati državne mature - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Šokantni rezultati državne mature   Šokantni rezultati državne mature - Page 2 Icon_minitimepon lis 19, 2009 4:59 pm

Evo bas sam sinoc, ja mislim, gledao na dnevniku o ovoj temi. Zakljucak je da, gradivo koje djeca uce danas, daleko naprednije od onoga koje su ucili njihovi roditelji. Sad ja razmisljam. I vremena su se promjenila, otvorila su se drugacija, naprednija radna mjesta, za koje je potrebno vise znanja, ne samo matematika, hrvatski i slicno. Meni je osobno matematika, uz fiziku bila najzanimljiviji predmet. No to ne znaci da je svakome. Mislim da, sa 15 godina, koliko u prosjeku djeca imaju kada moraju donjeti odluku sta ce i kako sa svojim zivotom, nisu u stanju to prosuditi sami, niti razmisljaju na nacin na koji ce razmisljati par godina kasnije. Onda vec moze biti kasno. Vecina djece se odluci za srednju skolu na temelju predmeta i da li je ta skola teska. Ako je onda neidem, ici cu u neku laksu. To se, naravno, ne odnosi na svu djecu. Ima onih koji su vec tada sigurni sta zele od svog zivota.
Na kraju, moje misljenje je, da je unatoc svemu gradivo u skolama pretesko. Mozda to govori i cinjenica da nasa zemlja pri samom vrhu liste europskih zemalja po tezini gradiva u skolama.
Jel je to dobro ili ne, neznam. Ali mislim da se nebi puno izgubilo da ga malo olaksaju.

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Šokantni rezultati državne mature - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Šokantni rezultati državne mature   Šokantni rezultati državne mature - Page 2 Icon_minitimepon lis 19, 2009 5:16 pm

Misljenja sam da je kod nasih skola prvi i osnovni problem izlaganje gradiva. Profesori izbiflaju ono sto pise u knjizi. Mislim, cemu? Pa djeca su opismenjena jos sa 6 godina. Mogu i sama procitati. Profesor bi trebao gradivo uciniti zanimljivijim. To je sve. Da zainteresira 'publiku'...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
urbanaaa
Čovjek
urbanaaa


Female
Scorpio Tiger
Broj postova : 3747
Age : 37
Location : Rijeka
Registration date : 24.09.2007

Šokantni rezultati državne mature - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Šokantni rezultati državne mature   Šokantni rezultati državne mature - Page 2 Icon_minitimepon lis 19, 2009 5:18 pm

^^to svakako! ides
[Vrh] Go down
tomi
Pračovjek
tomi


Male
Libra Goat
Broj postova : 2381
Age : 32
Location : Zagreb
Registration date : 22.08.2009

Šokantni rezultati državne mature - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Šokantni rezultati državne mature   Šokantni rezultati državne mature - Page 2 Icon_minitimepon lis 19, 2009 11:36 pm

Gradivo nije pretesko. Kao sto je vec Alpha rekla, postoji siroka paleta mogucnosti za upisati. Nitko djecu ne tjera u tesku gimnaziju. Svijet i dalje treba i trebat ce zanimanja za koja nije potrebna VSS
[Vrh] Go down
urbanaaa
Čovjek
urbanaaa


Female
Scorpio Tiger
Broj postova : 3747
Age : 37
Location : Rijeka
Registration date : 24.09.2007

Šokantni rezultati državne mature - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Šokantni rezultati državne mature   Šokantni rezultati državne mature - Page 2 Icon_minitimeuto lis 20, 2009 1:04 am

^^šta nije baš u gimnazijama provođena drž.matura? Ili je u svim školama? scratch
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Šokantni rezultati državne mature - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Šokantni rezultati državne mature   Šokantni rezultati državne mature - Page 2 Icon_minitimeuto lis 20, 2009 10:28 am

Mislim da nije samo u gimnazijama.

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek
Michael Wittmann


Male
Scorpio Broj postova : 2443
Age : 132
Location : Heidenheim
Registration date : 24.05.2009

Šokantni rezultati državne mature - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Šokantni rezultati državne mature   Šokantni rezultati državne mature - Page 2 Icon_minitimeuto lis 20, 2009 3:26 pm

Jednostavno smo lenji svaki dodatni komentar o ovoj temi bi bio suvisan.
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Šokantni rezultati državne mature - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Šokantni rezultati državne mature   Šokantni rezultati državne mature - Page 2 Icon_minitimeuto lis 20, 2009 3:31 pm

Prema rezultatima državne mature, jasno se vidi da su najlošije rezultate učenici pokazali u prirodnim znanostima, tj. matematici.

Što se tiče toga, mogu reći da vjerujem da se u općim gimnazijama (koju sam izmedju ostalog i ja završila) i gimnazijama društvenog smjera i dalje premalo radi na matematici, fizici i kemiji.
Malo sati, puno gradiva pa onda ili neka ti doma netko pomogne oko gradiva ili traži instrukcije. S druge strane sada se traži znanje iz matematike na državnoj maturi, što prije nije bio slučaj. kava

Prije je bio vidljiv trend medju srednjoškolcima da se tijekom četiri godine radi minimalno na znanju iz matematike, ukoliko si planirao upisati faks društvenog smjera, a tako je bilo sa velikim postotkom učenika. Znači, tko je planirao npr. filozofski faks, fokusirao se na društvene predmete.
Za upis na moj faks takodjer se nije uopće tražilo znanje iz prirodnih predmeta, kao ni na maturi, jer smo mogli birati pa priznajem da na tom "teritoriju" nisam doma.

Medjutim, ako su rezultati bili poražavajući i iz društvenih predmeta to onda nešto govori o samim učenicima, njihovim radnim navikama, prvenstveno neznanju. 8)

Slažem se da su kriteriji i gradivo svakim danom sve veći i da se od učenika traži puno više nego od ranijih generacija.
S druge strane, mora se priznati da je vidljiva inertnost i nezainteresiranost učenika za učenje.

Onda dok se tome pridoda sveopća društvena klima, kult Gotovčevih, "ništa ne radi, a budi bogat", nogometaši-starlete i sl. u što sad neću ulaziti i stav mamica/tatica "moje dijete je bogomdano, najbolje, najpametnije i ne možete mu ništa reći", a s druge strane premalo kućnog odgoja od istih, rezultat je takav. raspa

Usprkos tome, obrazovanje bi se trebalo dobro reorganizirati. Prvenstveno, škole poraditi na većem fokusu ka prirodnim predmetima, ako se sada već traži znanje iz istih.
I naravno, usmjeriti učenike prema deficitarnim (mahom prirodnim) fakultetima, jer statistike pokazuje koliko smo nekonkuretni, dok imamo višak struke i masovnu navalu na mnoge društvene fakultete, prirodni faksevi "zjape" prazni.
Nažalost, svi nešto trube o zemlji znanja i sličnim floskulama, a vladajući još nisu osvijestili potrebu nikakve stimulacije na temelju analize tržišta rada.
A slijedimo europske standarde! lolcina
[Vrh] Go down
urbanaaa
Čovjek
urbanaaa


Female
Scorpio Tiger
Broj postova : 3747
Age : 37
Location : Rijeka
Registration date : 24.09.2007

Šokantni rezultati državne mature - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Šokantni rezultati državne mature   Šokantni rezultati državne mature - Page 2 Icon_minitimeuto lis 20, 2009 3:41 pm

^^ To je to!
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Šokantni rezultati državne mature - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Šokantni rezultati državne mature   Šokantni rezultati državne mature - Page 2 Icon_minitimečet lis 22, 2009 12:01 am

Gradivo u svim predmetima jako je skresano posljednjih godina, osobito u osnovnoj školi. Oni koji tvrde suprotno, naprosto nisu upućeni u stanje stvari. To kresanje je toliko uzelo maha da sam zabrinuta za vlastitu djecu koja su u procesu školovanja, a sve češće me spopadaju paranoidne misli da je nekome uistinu stalo da od novih generacija stvori neznalice. Naravno da će uvijek biti onih koji se ističu motivacijom i sposobnostima, ali znanje prosječnih ljudi već je sad opasno ispodprosječno ukoliko se barem malo ne potrude oko traženja informacija mimo zatupljujuće glavne struje. Glavna floskula i najveća laž je da se na Internetu i u medijima može naći sve i da se svatko može sam obrazovati izvan obrazovnih institucija. I to vrijedi samo za one snalažljivije i zainteresiranije. Da bi se nešto našlo na internetu ili drugdje potrebno je znanje o toj temi i po mogućnosti nekakav stav, kako se ne bi usvojio prvi članak koji se otvori nakon što upišemo pojam u tražilicu kao apsolutna istina.

Što se državne mature tiče, ne čude me rezultati. Državna matura je kao prvo oblik vanjskog vrednovanja - dakle pitanja sastavljaju ljudi koji jesu stručni (ako jesu), ali nisu u kontaktu s djecom koja pišu ispite. Svakome tko je išao u školu jasna je razlika između testa koji sastavi profesor za svoje učenike i u kojem je gradivo prilagođeno učenicima i znanju koje su stekli kroz učenje, i kupovnog testa koji je učenicima stran, dakle razlikuje se od onoga na što su navikli u nastavi - od jezičnog stila kojim im se obraća, do sadržaja u zadacima. Događa se da djecu toliko zbuni sam izgled testa i način postavljanja pitanja, da ne odgovore ni na pitanja na koja bi u normalnim uvjetima sa ili bez nekakvog poticaja znali bez problema odgovoriti.

Državnu maturu će učenici uspješno polagati tek onda kad budu uistinu osposobljeni za njezino polaganje, a to će biti onda kad se kroz godinu stalno budu pisali vanjski ispiti i kad budu radili puno više od jednog ili dva probna testa prije polaganja ispita. I kad profesori budu u većem broju osposobljeni za vođebnje djece u takvim uvjetima koji su inače na Zapadu uobičajeni.
[Vrh] Go down
gothic45
Dinosaur
gothic45


Male
Gemini Monkey
Broj postova : 359
Age : 31
Location : Ploče
Registration date : 02.11.2008

Šokantni rezultati državne mature - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Šokantni rezultati državne mature   Šokantni rezultati državne mature - Page 2 Icon_minitimened lis 25, 2009 12:00 pm

Evo mene natrag nakon dugo vremena.

Ugl. ja tek u 4. srednje pišem tu državnu maturu tako da probne nemam.
Jučer mi je počela nadoknada sati iz matematike a od toga će biti totalni FAIL jer više buljim u profu nego u tablu. slini

Nikad mi nije išla matematike niti sam je volio učiti, niti sam je učio.
Doduše kad bih otišao par puta na repeticije kod nekog kvalitetnog nastavnika ili profesora rasturao bih gradivo.

Najviše me ta matematika zabrinjava jer bih želio upisati F.O.I. u Varaždinu
Druga solucija mi je studiranje jezika, tu bar nema matematike a jezici mi idu jako dobro zubi
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Šokantni rezultati državne mature - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Šokantni rezultati državne mature   Šokantni rezultati državne mature - Page 2 Icon_minitimened lis 25, 2009 1:21 pm

Ma matematika ti je ustvari lagana, trebaš naučiti osnovne i riješiti tipske zadatke i to je to, svi ostali zadaci su na isti kalup. Samo je potrebno prevladati strah i onda je sve lagano :)

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Šokantni rezultati državne mature - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Šokantni rezultati državne mature   Šokantni rezultati državne mature - Page 2 Icon_minitimened lis 25, 2009 1:32 pm

Ma matematika je zakon. Isla mi je sam tak, za razliku od nekih predmeta koje je dovoljno samo nabubati bez da uopce znas sto si zapravo nabubao. Matematika je cista logika i treba ju samo shvatiti. Nakon toga, kako Chakotay kaze, sve ide lako...

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
Gea
Moderator
Gea


Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10254
Age : 34
Location : Iznad Oblaka
Registration date : 21.04.2009

Šokantni rezultati državne mature - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Šokantni rezultati državne mature   Šokantni rezultati državne mature - Page 2 Icon_minitimened lis 25, 2009 4:45 pm

e sad se tu s vama moja sestra ne bi složila rofl2 ona je isto četvrti razred i imala je matematiku samo dvije godine i to pojednostavljenu ( u biti smijurdiju) mislim ja sam imala iz nje 5, a da nisam ni knjigu otvorila, a kamoli slušala profesoricu kava u trećem razredu uopče nije bilo dodatne matematike jer se nije slagala s rasporedom, a ove godine ne znam ni što je s tim na kraju misli ja nju ne vidim računa conf1

_________________
I never lose myself because I never found me
[Vrh] Go down
Sponsored content





Šokantni rezultati državne mature - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Šokantni rezultati državne mature   Šokantni rezultati državne mature - Page 2 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Šokantni rezultati državne mature
[Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  CE-4 prošireno :: Vijesti i zanimljivosti :: Zanimljivosti-
Forum(o)Bir: