Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Noćno nebo

Go down 
+30
Athena
orca
Q
Lyra
Chakotay
kika13
MisteryManiac
v1p3r
Wayne_Myth
Casper
Kruno10
Sandrock
vedran
MoW
Dantalion
Dragony
schmizzl
Indigo_girl
Skulptura
orange
biga
Cuppycake.Disaster
Legionar
Alpha
silver
veronika30
floridana
zvezda
Svjetloisjena
Blizzard
34 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Next
Autor/icaPoruka
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Noćno nebo - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 6 Icon_minitimesri stu 04, 2009 1:07 am

Ako tko želi gledati, oko ponoći se jako lijepo vidi zimski dio neba. Orion, Plejade, Bik, Blizanci... Cijeli zimski šesterokut :D

Ovako to izgleda:

Noćno nebo - Page 6 Zimski_sesterokut

Još jednom, ovo je Orion:

Noćno nebo - Page 6 Orion


Imena zvijezda u njemu, baš prema obliku:

Noćno nebo - Page 6 Orion7swa

Dakle ova crvena je Betelgez :D

Vjerujem da Oriona znate naći. Kako pomoću Oriona naći ostale članove zimskog šesterokuta. Za neke sam opisao na prijašnjoj stranici:

Noćno nebo - Page 6 400px-Orion-guide_dark.svg

A Capella... Ona je jako sjajna i najviše na nebu od svih ovih zvijezda. Nije ju teško naći, otprilike se nalazi točno iznad Oriona.

I da, Mars se nalazi blizu Blizanaca. Prepoznajete ga po crvenoj boji i, za razliku od ostalih zvijezda, on jedva da treperi. Tako se prepoznaju planeti općenito. I jako je sjajan.

Ako ima pitanja... :)
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Noćno nebo - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 6 Icon_minitimepon stu 09, 2009 4:10 pm

Oko 10 sati Kasiopeja se nalazi točno u zenitu. Lijepo se vidi Cappela, ona sjajna žućkasta zvijezda prema istoku, a kasnije izlazi i Orion. I Plejade se lako vide...

A ono sjajno prema jugu, to je Jupiter.
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Noćno nebo - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 6 Icon_minitimepon stu 09, 2009 4:16 pm

Omega, daj mi neki link da vidim cijene nekih amaterskih teleskopa, i literaturu da vidim koji da si odaberem. Ako znas kakav takav link.

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Noćno nebo - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 6 Icon_minitimepon stu 09, 2009 4:56 pm

Izvoli.

LINK

Mislim da piše sve na što treba obratiti pažnju. Ovisno o tome što planiraš promatrati miga
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Noćno nebo - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 6 Icon_minitimepon stu 09, 2009 5:25 pm

Pa neznam ni sam sta bi htio promatrati. Sve me interesira :)
Hvala na linku. Vrlo informativno...

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
schmizzl
PraGlodavac
schmizzl


Female
Aries Tiger
Broj postova : 594
Age : 38
Location : Alnilam sys
Registration date : 19.11.2009

Noćno nebo - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 6 Icon_minitimečet stu 26, 2009 9:54 am

cassioepea je kraljica! :))
[Vrh] Go down
schmizzl
PraGlodavac
schmizzl


Female
Aries Tiger
Broj postova : 594
Age : 38
Location : Alnilam sys
Registration date : 19.11.2009

Noćno nebo - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 6 Icon_minitimečet stu 26, 2009 10:12 am

da sam znala za ovaj forum prije bilo bi mi puno lakše! za sva objašnjenja koja su dana (osim matematičkih - tu sam slaba), ja sam danima masakrirala google i google earth! :))
omega, ovo što ti znaš, a imaš 19 godina je fascinantno!!!!!
sretna osoba kojoj si sve ovo posvetio, pogotovo ako si joj objasnio sve što si ovdje napisao! (ili obratno)
ova tema je fenomenalna! sad sam baš happy!! mislim da znam ponešto o ovome, a sigurna sam da bi tu mogla naučiti još puno!
a pitanje za tebe? moram li biti na južnoj polutci da vidim proximu centauari? je dio Alpha centauri ili ne? hvala!
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Noćno nebo - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 6 Icon_minitimečet stu 26, 2009 2:04 pm

Hvala. :)
Od svega ovdje što sam napisao, ne znam baš sve jer sam neke stvari dopisao pogledavši u wikipediju, kao podatke o starosti kuglastih skupova, broj zvijezda i slično. Ali barem 80% od svega ovoga znam što se samih podataka tiče, a snalažljivost i znanje neba znam.
Sve to lako ''objasnim'' kome god, još ako je lokacija promatranja dobra, a nebo vedro... Pa kud ćeš boljih uvjeta :D

Za teoretski vidjeti Proximu trebala bi biti barem oko 30° južnije, a nju ionako sumnjam da ćeš vidjeti jer ima magnitudu od oko 11 i za vidjeti nju, čak i da imaš odličan teleskop, ne znam bi li bilo lako jer možda ne bi bila jedina crvenkasta zvijezdica u vidnom polju.

Alpha Centauri je dvojna zvijezda, a sa Proximom čine prividni trostruki sustav zvijezda. Ipak, nije točno otkriveno je li Proxima gravitacijski vezana za binarni sustav Alphe ili nije. Stoga zasad ne spada unutar tog sustava iako je Proxima dosta blizu tog dvojnog sustava, ali opet jako daleko. :)
[Vrh] Go down
schmizzl
PraGlodavac
schmizzl


Female
Aries Tiger
Broj postova : 594
Age : 38
Location : Alnilam sys
Registration date : 19.11.2009

Noćno nebo - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 6 Icon_minitimečet stu 26, 2009 3:30 pm

ma znaš što ti mogu reći...ja nikako da vidim andromedu i perseusa! znam gdje su i da u njih gledam, ali ne vidim ih! od andromede vidim alpheratz, delta And, Mirach i jednu, dvije blizu, ali nikako da vidim cijelo sazvježđe! a nisam baš napredna kao ti i nemam teleskop pa nisam sigurna i trebaju li se sve vidjeti golim okom? a o ovom drugom da ne pričam! vidim par zvijezdi, vjerojatno mirphak al nikako ih ne mogu sa sigurnošću reći, da to je to! :))
a vidiš, ja se za sve orijeniram po cassiopei, i kad nju vidim znam di je sve ostalo! :)
heggsagon se vidi već dobro? u mome je gradu stalno tapije vrijeme pa već dugo samo mjesec vidim!! :))
[Vrh] Go down
schmizzl
PraGlodavac
schmizzl


Female
Aries Tiger
Broj postova : 594
Age : 38
Location : Alnilam sys
Registration date : 19.11.2009

Noćno nebo - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 6 Icon_minitimečet stu 26, 2009 3:34 pm

uuuu...a pazi imam još jedno pitanje za tebe: prije oko mjesec dana, kako god bi izašao mjesec, kraj njega je bila jedna zvijezda, prilično sjajna! koja je to zvijezda? ako nije venera, što ne vjerujem! :)
[Vrh] Go down
schmizzl
PraGlodavac
schmizzl


Female
Aries Tiger
Broj postova : 594
Age : 38
Location : Alnilam sys
Registration date : 19.11.2009

Noćno nebo - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 6 Icon_minitimečet stu 26, 2009 3:35 pm

zna li netko kako preko google earth-a (sky) mogu pratiti mjesec i planete sunčevog sustava??
plizz help!
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Noćno nebo - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 6 Icon_minitimečet stu 26, 2009 3:45 pm

Kod Andromede, jednom dok ju vidiš cijelu i zapamtiš takvu, više nećeš imati nikakvih problema sa nalaženjem nje. Jučer sam sjedio kod Glavnog Kolodvora u Zg-u pa sam baš gledao Andromedu i Perzeja. Sve zvijezde se lijepo vide golim okom, bez problema :)

Kasiopeja je dobar orijentir jer je blizu, ali ipak nije isto prepoznati oblik u knjizi i na nebu. Kažem, jednom ga uočiš i mislim da dalje nemaš problema s time :)

Ako me zapravo pitaš kako da budeš sigurna da gledaš pravu stvar, onda bih mogao malo razmisliti na koji način da budeš sigurna. Iako sam već uživo objašnjavao nekome kako naći Andromedu i Perzeja pa je bilo problema...

Prije mjesec dana? Znači Mjesec je u to vrijeme bio negdje u smjeru juga oko 11 navečer, a ondje je sjajan Jupiter. Je li ona ''zvijezda'' otprilike u smjeru juga ta na koju misliš? :)
[Vrh] Go down
schmizzl
PraGlodavac
schmizzl


Female
Aries Tiger
Broj postova : 594
Age : 38
Location : Alnilam sys
Registration date : 19.11.2009

Noćno nebo - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 6 Icon_minitimečet stu 26, 2009 5:05 pm

da, da!!! žute boje...ali je bila sama, samo blizu mjeseca (mislim, u toku noći se razmaknu, ali je i dalje sama... znači jupiter... nevjerojatno! :) mislim da je ovo prvi put da sam ga vidjela..ako je to to.
a ovo dvoje ću nadam se jasno uočiti jednog dana! a kad budem sigurna koje sve zvjezdice pripadaju andromedi, onda ću odmah vidjeti i pegaza?
postoji li neko sazvježđe koje si imao poteškoća pronaći?
ja živim blizu brodogradilišta i tvornice stakla! često je nebo narančasto, tone sumpora...fuj!
možda noćas bude vedro, idem dalje u potragu! :))
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Noćno nebo - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 6 Icon_minitimečet stu 26, 2009 6:20 pm

Pegaz i Andromeda su jako povezana zvježđa, dakle ako se prepozna jedno, onda će se lako prepoznati i drugo. Andromedu je lakše prepoznati pa se kreće od toga.

Neka zviježđa još nisam niti tražio, recimo jednoroga i zeca. Znam gdje su, ali nisam ih gledao po zvijezdama. Ima još takvih zviježđa... A od onih koje sam tražio, najveći problem mi je bio Zmaj jer je velik i prolazi pokraj dosta zviježđa.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Noćno nebo - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 6 Icon_minitimečet stu 26, 2009 10:10 pm

Preskočih pitanje, sorry.

Zimski šesterokut se dobro vidi, zvijezde koje ga čine su sjajne. Jedini problem može biti u prepoznavanju zvijezda, to bi valjalo s obzirom na izgled zviježđa osim ako se znaju zvijezde napamet.
[Vrh] Go down
schmizzl
PraGlodavac
schmizzl


Female
Aries Tiger
Broj postova : 594
Age : 38
Location : Alnilam sys
Registration date : 19.11.2009

Noćno nebo - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 6 Icon_minitimečet stu 26, 2009 11:52 pm

ma ne brini! i tako imaš previše strpljenja sa svim tim objašnjenjima! :)
sve što ti jo imam za reći.. nebo je opet narančasto i opet se ništa ne vidi! :( šmrc!
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Noćno nebo - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 6 Icon_minitimened stu 29, 2009 4:38 pm

Promotrio sam kako lako pronaći Perzeja.

Oko 22h 45 min, Perzej se nalazi točno u zenitu, vertikalno iznad glave promatrača. Ovako izgleda

Noćno nebo - Page 6 300px-Perseus_constellation_map

Mirfak i Algol su podjenaka sjaja. Uglavnom, dok se želi naći, samo se okrenite prema Orionu i pogledajte iznad sebe. Trebali bi vidjeti točno ovakvu formaciju zvijezda, koje kao da čine neki ''stolac''. Algol se nalazi na dnu desne noge stolca, a Mirfak tamo gdje se kao sjedi.

Drugi način jest pronaći Capellu, sjajnu zvijezdu jako visoko na nebu. Oko nje se nalazi ovakva formacija zvijezda:

Noćno nebo - Page 6 Auriga

Evo i veće slike

http://www.biochem.szote.u-szeged.hu/astrojan/aur.jpg

Ono lijevo od Capelle je Menkalinan, plavkasta zvijezda. Dok se nađu Capella i Menkalinan, njihova dužina se produži oko 2,5 puta i dođe se točno u središte zviježđa Perzeja. Evo ovako nekako to izgleda:

Noćno nebo - Page 6 Perseus

Andromeda, dok se stoji okrenut prema Orionu i gleda Perzej iznad nas, tada se od Mirfaka prema desno po tragu podjednako sjajni zvijezda (sve su podjednako sjajne i kao da čine liniju) se polako dođe do Andromede. A kako onda sa sigurnošću prepoznati oblik, to nisam otkrio kako objasniti. Ali mogu pokušati ovako:

Prvo se nađe Pegaz, to je veliki četverokut. Zvijezde četverokuta su Sirrah, Algenib, Markab i Sheat. Dobro obratite pozornost na Matar pokraj Sheata.

Noćno nebo - Page 6 Pegasus532x412

Dakle, dok se nađe četverokut, da se provjeri jel se dobro gleda, pokraj desne gornje zvijezde treba biti taj Matar. Ovdje se isto vidi, ali nije označen. Ovdje se vidi kako naći Andromedu nakon što se nađe Pegaz. A usput kako naći i Andromedinu galaksiju :D

Noćno nebo - Page 6 Fu261f

Nadam se da će pomoći.


Zadnja promjena: Omega; uto oľu 02, 2010 10:25 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
schmizzl
PraGlodavac
schmizzl


Female
Aries Tiger
Broj postova : 594
Age : 38
Location : Alnilam sys
Registration date : 19.11.2009

Noćno nebo - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 6 Icon_minitimened stu 29, 2009 7:05 pm

hvala najljepša!
[Vrh] Go down
schmizzl
PraGlodavac
schmizzl


Female
Aries Tiger
Broj postova : 594
Age : 38
Location : Alnilam sys
Registration date : 19.11.2009

Noćno nebo - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 6 Icon_minitimepon sij 04, 2010 3:17 pm

da se pohvalim...sve mogu naći... i prilično uživam u tome!!! :)
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Noćno nebo - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 6 Icon_minitimepon sij 04, 2010 8:33 pm

schmizzl je napisao/la:
da se pohvalim...sve mogu naći... i prilično uživam u tome!!! :)
:) :D
Jučer je bilo savršeno nebo! Bio sam kod tate malo izvan Zagreba gdje je pogled na nebo jako čist i bez puno svjetlosnog zagađenja. Prvo sam u sumrak gledao ljetni trokut te Herkula i Andromedu, a zatim sam oko... hmmmm... 22h izašao van pogledati nebo. Bilo je hladno, a nebo je bilo bez ijednog oblačka! Zapadno prema Zagrebu i sjeverozapadno prema Medvednici je bilo jako svjetlosno zagađenje (Snježna kraljica na Sljemenu). Uglavnom, Labud je bio taman na zalasku, najsjevernije (najniže) je bio Sadr i pogled na Labuda je bio fantastičan! Prepoznao sam svim zvijezdama sjajnijim od otprilike 4 magnitude na nebu kojim zviježđima pripadaju! Jedna mi je bila nepoznata, no tada sam zaključio da pripada Zmaju. :)
Opisao sam put ekliptike kroz vidljiva zviježđa Zodijaka te pokušao procijenit gdje bi otprilike bilo društvo proljetnog trokuta (Lav, Djevica, Volar). Naravno, pogledavao sam prema zemlji.
Bio sam u društvu jedne preslatke male mace i velikog psa. Njih dvoje se predobro slažu! Uz njih mi se iskrivila ona fraza ''slažu se kao mačka i pas''. Uz Oriona i Sirijusa te njih dvoje večer je bila magična, čak i zato što je bila tako hladna, a ja vani u papučama :D

_________________
"Learn what is true in order to do what is right."
[Vrh] Go down
Dragony
Majmun
Dragony


Male
Pisces Rat
Broj postova : 1048
Age : 28
Registration date : 16.12.2009

Noćno nebo - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 6 Icon_minitimepon sij 04, 2010 8:56 pm

Sinoć nije bilo oblaka, većinom je nebo bilo čisto... taman je kod Mjeseca bilo malo oblaka i oni su baš nekako "začinili" to noćno nebo... čini mi se da sam (napokon, cijelo ljeto sam morala čekati) vidjela i Orionov pojas i zvijezdu Sirius... =))
[Vrh] Go down
schmizzl
PraGlodavac
schmizzl


Female
Aries Tiger
Broj postova : 594
Age : 38
Location : Alnilam sys
Registration date : 19.11.2009

Noćno nebo - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 6 Icon_minitimepon sij 04, 2010 9:46 pm

ah...u puli kiša pada ali ga pada.... :(

ja obožavam zimu, zimski šesterokut...

a ipak, baš sam prije par dana vidjela jednu zvijezdu, crvenkastu i prilično sjajnu... a nisam znala kamo pripada... :(

evo, mogu reći ovako, bila je između blizanaca i velikog mede....
da nisam možda gledala u mars? :)
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Noćno nebo - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 6 Icon_minitimepon sij 04, 2010 9:54 pm

Ako je bila jako sjajna i nije treperila kao ostale zvijezde, onda da.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Noćno nebo - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 6 Icon_minitimepon sij 04, 2010 9:58 pm

schmizzl je napisao/la:
da nisam možda gledala u mars? :)
Mars, sigurno! :D
Vidiš, jednom prilikom je Omega bio kod mene i pripremali smo teleskop za gledanje neba kada sam ugledao tu crvenkastu sjajnu zvijezdu... Razbijao sam još prošle večeri glavu time koja je to zvijezda, a onda, prije nego mi je Omega dao odgovor, sjetio sam se da je to Mars! :)

_________________
"Learn what is true in order to do what is right."
[Vrh] Go down
schmizzl
PraGlodavac
schmizzl


Female
Aries Tiger
Broj postova : 594
Age : 38
Location : Alnilam sys
Registration date : 19.11.2009

Noćno nebo - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 6 Icon_minitimeuto sij 05, 2010 12:51 pm

kako dobrooooooooo............ zubo

omega mi je, čini se, instruktor za planete s.s. sigi

a di legi i omega da nabavim fini teleskopčić? da je kvalitetan, da je digitalni i da traje!!! da traje toliko da si djeci mogu pokazivati što ima tamo gore... :)
[Vrh] Go down
Sponsored content





Noćno nebo - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 6 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Noćno nebo
[Vrh] 
Stranica 6 / 11.Go to page : Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Next
 Similar topics
-
» Dnevno nebo - Parhelia i sl.
» Fotografska natjecanja 2010. godine

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Misterije i neobjašnjivi fenomeni :: Astronomija i misterije svemira-
Forum(o)Bir: