Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Koja je prava, istinska korist od duhovnosti?

Go down 
+5
wanderer
Korplikan
Akasha
AngelOfBlue
Sedežničar
9 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Sedežničar
PraGlodavac
Sedežničar


Male
Aquarius Rat
Broj postova : 566
Age : 39
Location : Balograd, glavni grad Mitonije.
Registration date : 08.10.2009

Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Empty
PostajNaslov: Koja je prava, istinska korist od duhovnosti?   Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Icon_minitimečet oľu 01, 2012 2:52 pm

Idemo povesti jedan ozbiljan razgovor o duhovnosti.

Ovdje me zanima konkretno koja je korist od duhovnosti. Ako možda mislite da ja imam nekakav kapitalistički pristup u smislu isplati se/ne isplati se, ja ću vam odmah priznati da nije daleko od toga. Naime, bolje i to nego nekakav ležerno-filozofski osvrt u svrhu razonode (tko će što pametnije reći/napisati o duhovnosti, pa ćemo guštati samim tim našim i njegovim 'briljantnim' riječima i to je to, pet minuta nakon razgovora urlamo 'DINAMO!' 'DINAMO!'). Dakle, primijetio sam da dosta veliki broj ljudi (NE SVI!!!!!!) koji za sebe kažu da jesu duhovni, da ta njihova duhovnost ''postoji'' samo onda kada je tema razgovora duhovnost, odnosno preciznije kada je takva okolnost da je razgovor koji se trenutno nameće o temi koja se bavi duhovnošću. Pitanje je što mi imamo od takvog nekakvog kvazi-duhovnog i polufilozofskog raspredanja? Ego u tim trenucima širi svoj teren na duhovnost i samim tim postaje veći. Pa onda kada prođe taj razgovor i pozornost padne na nešto drugo je.... Tu se onda vidi da je jedina korist od duhovnosti trenutno uljepšavanje svog ega ukrasnim riječima o duhovnosti. Zašto bi to onda morala biti 'duhovnost' zašto onda to ne bi bilo 'ufhegdsh' ili 'ogaesfz'? Možda zato što osobe koje za sebe same tvde da su duhovne misle da će nakon smrti biti na neki način bolje i uspješnije od onih koje nisu duhovne (jer je duhovno 'više' od materijalnog koje nakon smrti prestaje), kao i to da samim tim što sam ja 'duhovna' osoba sam zato bolja osoba od onih koji za sebe ne smatraju da su 'duhovni'.

Međutim to je u biti sve najblaže rečeno ili jako ili u potpunosti neutemeljeno i nedokazano, a moguće i s odgovarajućom dozom infaltilnosti. (iako neki ljudi koje susrećem a koji i sami kažu da se klone duhovnosti doista čine nemoralna djela, to ovdje NIJE tema razgovora (tko je (ne)moralniji))



Koje to odgovore na pitanja daje duhovnost?

Duhovnost bi trebala dati odgovore na nekoliko pitanja od kojih su dva najosnovnija:

1) Tko sam ja?

2) Kako trebam živjeti?


Naime, ono što je zanimljivo kod duhovnosti je to da o njoj nerijetko razgovaraju (i) relativno imućni ljudi koji imaju...

(i) krov nad glavom,

(ii) relativno dovoljno novaca i posao čime su osigurali svoj kruh

(iii) uglavnom siguran san

i (možda) (iv) imaju nekih poteškoća u smislu bolesti, ponekih društvenih problema, pa im je potrebna utjeha u duhovnosti/religiji.


Međutim, što ako netko nema niti (i) krov nad glavom, (ii) mora stalno razmišljati kako doći do kruha i kako bi uopće preživljavao, te (iii) nema gdje spavati i mora stalno misliti na policiju i na noć? TO pitanje se nameće! Jer sve ovo materijalno koje čovjek sada ima (krov, novce, posao, krevet), to je sve materijalno i prije ili poslije može biti izgubljeno. I kad bude izgubljeno, ma koliko doista ONDA može pomoći duhovnost? TU se onda tek vidi prava težina. Jer mi se možemo kititi lijepim riječima o tome kako je opraštati važno, kako je važno ljubiti drugoga kao sebe samoga, kako treba meditirati, kako treba imati lijepe i pozitivne misli, ali to je sve zgodno AKO je čovjek zaštićen, egzistencija mu osigurana i nije u velikim problemima, a ako ona nije, ŠTO ONDA? Da li i onda lijepe riječi o mislima i djelima i dalje treba ovako u svakodnevnom razgovoru dijeliti ili onda vrijede skroz drugačiji principi? Pa mi znamo da kad nema hrane (koja je materijalna i ne može biti 'duhovna') da se onda tijelo raspada. TO je ključ ove teme!! Mi ovisimo o materijalnom, koja nam je onda korist od ove duhovnosti? (ne znam, bježanje iz grada na selo ili u pustinju, predavanje preko dvadeset sati meditaciji/kontemplaciji/Bogu kako bi nam to dalo duhovnu energiju razmjernu materijalnoj hrani, ići na sve ili ništa u duhovnosti pa opet nadati se da ćemo tako doći do duhovne hrane, odlazak u kakav samostan, sirotište pa tamo propovijedati o duhovnosti, kucati na tuđa vrata pa tamo pred vratima u molbi za kruhom održavati duhovne lekcije, pouzdavati se konstantno višoj sili kako bi nam ona dala tu nevidljivu snagu, ili što drugo?) Naime, mi smo materijalna bića i ovisimo o materijalnom, ali ipak duhovnost može nekako pomoći? Kako i do koje mjere? (pazite koliki dijelovi Afrike, Južne Amerike, Azije uopće nemaju ništa osigurano i konstantno su neki izrabljivani i silovani, kako bi oni trebali pronaći i koristiti tu duhovnost i može li takva njihova duhovnost imati bilo kakve veze s ovom duhovnošću/'duhovnošću' kojom se bave dobrostojeći Amerikanci i Europljani?)

Koliko sam primijetio sve se u svijetu odigrava u vezi novca, a time i u vezi hrane - imaš ili nemaš! GDJE je tu duhovnost? Je li ona tu da onima koji imaju da njih uči etici kako bi plemenitije i moralnije sa sobom i svojim imanjem postupali, ili je ona tu kao dodatni ukras našem konzumerizmu (ali zato se raspada kao kula od karata kada nemamo pa ni ne možemo (s (praznom) torbicom) ići u konzum)? Možda je i ona tu da nas tiješi da ako nemamo i umremo (u neimaštini) da ni onda nije kraj? Što vi mislite? :)

p. s. Između ostalog je moguće i to se čovjek u potpunosti može osloboditi ove ovisnosti o 'imaš ili nemaš' u ovom materijalnom svijetu, no je li to moguće i kako bi se to dalo postići? Zašto bih primjerice ja morao ići na posao da bih zarađivao novce kako bih dođao do hrane i tako preživljavao (pri čemu usput ovisim o poslodavcima sumnjivih etičkih i moralnih načela (a kamoli duhovnih načela)) kad bih se mogao i vinuti u nebesa sa svojom duhovnošću?
[Vrh] Go down
AngelOfBlue
Višestanični organizam



Female
Virgo Monkey
Broj postova : 31
Age : 31
Registration date : 26.02.2012

Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Empty
PostajNaslov: Re: Koja je prava, istinska korist od duhovnosti?   Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Icon_minitimesub oľu 03, 2012 1:49 am

Ma, e, momak....


idi pij više mlijeka nego nafte.






Oj zemljo Indijo.... OOOOOOOOOOOOOOOJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJ!!!!!!!!


trenutno stvarno jako i duboko tugujem, jer si toliko glup, ograničen, zadrt i plitak da ne bih s tobom ni mačja govna brisala. eto.

[Vrh] Go down
Akasha
Majmun
Akasha


Female
Aquarius Horse
Broj postova : 1299
Age : 34
Location : Between nowhere and hiding
Registration date : 09.11.2011

Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Empty
PostajNaslov: Re: Koja je prava, istinska korist od duhovnosti?   Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Icon_minitimesub oľu 03, 2012 2:06 am

@AOB i ja isto.........al ne zbog njega.

Ja se držim one 'Ako nemaš što pametno reći onda šuti' i mislim da bi se ta poslovica mogla trenutno i na tebi primjeniti. Ako ništa, nakon takvog komentara kakav si napisala čovjek bi bar očekivao da ćeš ga potkrijepiti nečime što bi do temelja pobilo njegove zaključke i time ga 'posramilo'. Ali ne, toga nisam vidjela.

I ne, nisam ja sad tamo neka 'ultra-produhovljena' osoba koja ti pametuje. Mene samo zanima zašto takav izbor riječi.

@Sedežničar Nažalost nemam ništa pametno reći na ovu temu....za sad :)
[Vrh] Go down
AngelOfBlue
Višestanični organizam



Female
Virgo Monkey
Broj postova : 31
Age : 31
Registration date : 26.02.2012

Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Empty
PostajNaslov: Re: Koja je prava, istinska korist od duhovnosti?   Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Icon_minitimesub oľu 03, 2012 2:42 am

pa ne znam zašto bih trošila riječi i čak pisala "nešto" što pobija njegove zaključke kad je očigledno da mu je pamet drvena i da je došao sam do nekih "briljantnih" zaključaka iz sopstvenog životnog iskustva i opažanju o svijetu oko sebe da naprosto baca na koljena tolike tradicije duhovnosti, koje su bogatije od tvog krasnog Konzum-bon mentaliteta za jedno milijun svemira. zaista no comment. ja bih se makar potrudila da googlam pa da vidim šta ta duhovnost drobi tolike tisuće godina, zašto drobi i šta je postigla time.
Debilu, tvoj mentalitet i tvoje zapadno društvo, koje je tako civilizirano je bacilo čovjekove slobode i čovjekov duh na razinu da liže beton i da zabije glavu duboko u pijesak, kurca ne zna o duhovnosti. Ne čudi me što si i ti takav i što se pitaš takve stvari.
Zapitaj se gdje i kako su nestale velike i veličanstvene civilizacije, kraljevstva?? A? Indija, Egipat, Sumer, Tibet, Kina, Japan, šta je prouzročilo pad (ili cenzuru, polako nestajanje) nekih gradova, država, lijepih ideologija... da ne spominjem recimo Atlantidu..... na čemu je izgrađen taj krasni konzumeristički svijet.... na kostima i krvlju drugih nevinih ljudi... pogledaj šta TEBI radi svijet bez duhovnosti za prvi put!!!
Pa u novije vrijeme ezoterno kršćanstvo, islam itd. Čemu sve to? Pa da takvi preživari kao ti ne tumaraju svijetom ko čisti divljaci čekajući smrt od gušenja uzrokovanog proizvodima "egzistencije". eto zašto.

Akasha, da si ti i sekundu razmišljala o njegovim riječima, i o totalnom apsurdu u branjenju jedne osobe koja se 1/1 može definirati pojmom kreten, zajedno s dijagnozom i pečatom od nadležnih institucija ne bi ti to rekla ili sam se ja opet ponadala ko debil da će me neko kužiti.

Doduše neko bi mu medalju dao za ovakvo razmišljanje, npr političari i vjerovatno okolina, društvo, roditelji... jer takva je osoba danas "mudri čoban" svih masa, što je najgore, čini mi se da takve uzgajaju... viruse... samo da ne razmišljaju o sebi, o svojoj psihi, samo da se ne upoznaju sa sobom i sa nečim metafizičkim, jer će im srušiti iluziju da će umrijet ako ne budu imali iPod ili auto. fuj.
Jadan se momak boji da će ostat gladan i zato ne vidi smisao u duhovnosti. Jao, i ja sad trebam biti još i obzirna? Ma nikad.



Jel ti uopšte znaš što je to Akasha? Jesi li ikada čula ili istraživala otkuda to dolazi? Nije od jadnih divljaka niti od dokoličara...

Molim te nemoj mi govoriti šta ti predstavlja pentagram i heksagram sa slike jer ću se načisto ubiti kako je krenulo večeras.


Kako si me, Sedežničar, podsjetio na jednog ljigavca kojeg sam imala priliku upoznati, tako tip tvojih godina, osoba koja mi je pala u očima na samo dno dna radi skoro pa identičnog monologa... žalosno, prežalosno.
[Vrh] Go down
Akasha
Majmun
Akasha


Female
Aquarius Horse
Broj postova : 1299
Age : 34
Location : Between nowhere and hiding
Registration date : 09.11.2011

Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Empty
PostajNaslov: Re: Koja je prava, istinska korist od duhovnosti?   Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Icon_minitimesub oľu 03, 2012 3:05 am

1. u onom postu ga nisam branila, niti sam te htjela uvrijediti (ako jesam oprosti) ali da si to odmah napisala ovako kao sad ne bi riječi rekla.
2. pročitala sam što znači 'akasha' ali me čisto boli briga za to pa nisam zapamtila
3. u avataru nisu samo pentagram i heksagram i možda ne znam što svaki pojedini simbol ukomponiran u njemu točno predstavlja ali znam što taj skup simbola meni predstavlja.

I da dođem malo na temu koju je @Sedežničar započeo
Imam prijateljicu, skoro što ju nisu izbacili iz stana, nju i njemu mamu, same žive i jedva krpaju kraj s krajem iako su obje radile (mama joj otkaz dobila nedavno). Ona se fura ne to duhovno bla bla shit. Baš me zanima ako ne nađu novi stan (što je lako lako moguće) koliko će joj pomoć sva saznanja o tome.
Ja nisam duhovna/produhovljena, ne brinem što će se dogoditi u Africi/Aziji/gdje već (iako je to što se događa krajnje tragično), nekada nisam ni moralna što se nekih okvira moralnosti tiče..........indiferentna sam..........ali i da jesam (duhovna, moralna, što-sve-ne) nikoga ne bi nazivala glupim/debilom/kretenom samo zato jer su me podsjetili na nekoga....
[Vrh] Go down
Korplikan
Pračovjek
Korplikan


Male
Pisces Monkey
Broj postova : 2002
Age : 32
Location : Hrvatska
Registration date : 22.03.2011

Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Empty
PostajNaslov: Re: Koja je prava, istinska korist od duhovnosti?   Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Icon_minitimesub oľu 03, 2012 3:14 am

Ajme AoB jesi ti produhovljena. Kreteni, debili idioti i kurci su termini produhovljenih ljudi. Znaci i ja sam produhovljen!!!!!

Eto, sto se mene tice, prezirem meditacije, istocnjacke tretmane, joge, pa cu i po 1000-ti put reci da ne vjerujem da postoji aura niti ista vezano uz sve to. Covjek je covjek, evoluirani iz nekog australopiteka il sta ja znam cega. Ako taj australopitek nije bio u stanju biti duhovan i nije imao dusu, kako se pobogu ona mogla pojaviti u nama? Odjednom je Bog rekao "ej, sad si dovoljno pametan da se nematerijalno razvijas." puf, evo sad si i duhovno bice. Glupost po meni ali sta da vam ja radim koji vjerujete u to? Ne smatram vas kretenima jer ako vas to cini sretnima, nek bude, sta sad? I ja si volim popit tu i tamo sto nije korisno, to je moj nacin pronalazenja unutrasnjeg mira. Ne zelim vas nazivati kretenima ni zato sto sam na primjeru AoB naucio kako je to rijecnik duhovnih ljudi pa bi bilo kontradiktorno da se sluzim time... Niti sam neki zadrti tip kojem smetaju "duhovni ljudi". I sam se prije spavanja pomolim jer u Boga vjerujem. U Dusu ne, eto.
[Vrh] Go down
Korplikan
Pračovjek
Korplikan


Male
Pisces Monkey
Broj postova : 2002
Age : 32
Location : Hrvatska
Registration date : 22.03.2011

Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Empty
PostajNaslov: Re: Koja je prava, istinska korist od duhovnosti?   Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Icon_minitimesub oľu 03, 2012 3:32 am

Zatim, pod pretpostavkom da i ima nesto korisno u meditaciji, opet ju ne zelim ni blizu sebe jer oduzima puno vremena. Sta da spavam u sjedecem polozaju trudeci se isprazniti glavu kada i bez toga trecinu zivota potrosim spavajuci. Duhovno ne vodi nicemu osim vlastitoj koristi a kao utilitarist smatram da je drustvena korist vaznija od individualne. Osim toga, hoce li nas duhovnost jednoga dana preseliti na drugi planet, istraziti svemir, ili pak poduciti povijesti, fizici itd ili ce to uciniti rad? Ne zelim jednog dana na samrti reci "vidis sine, ja sam ti pricao s andjelima" vec zelim biti ponosan na ono sto sam uradio tokom zivota.

_________________
Like the fella says, in Italy for 30 years under the Borgias they had warfare, terror, murder, and bloodshed, but they produced Michelangelo, Leonardo da Vinci, and the Renaissance. In Switzerland they had brotherly love - they had 500 years of democracy and peace, and what did that produce? The cuckoo clock. So long Holly.

- The Third Man
[Vrh] Go down
AngelOfBlue
Višestanični organizam



Female
Virgo Monkey
Broj postova : 31
Age : 31
Registration date : 26.02.2012

Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Empty
PostajNaslov: Re: Koja je prava, istinska korist od duhovnosti?   Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Icon_minitimesub oľu 03, 2012 4:34 am

Riječ ko riječ, i makar imam kičmu pa da kažem direktno a ne da uvijam u tzv kulturu i lijep, usiljen govor.



možete li jednom, ali makar jednom, na trenutak shvatiti da duhovnost nije jednako vašoj definiciji blagostanja, tj da ako si duhovno razvijen ne mora nužno značiti da ti u životu sve ide kao podmazano. i da duhovnost ne služi da bi se neko uspeo do pozicije u društvu, ma kakva ona bila, već za samorazvoj. I da, novac ne služi za samorazvoj, nisam primijetila da se ljudi duhovno uzdignu čim imaju love i koliko toliko normalan život.

Ti, Akasha,očigledno imaš nizak nivo tolerancije za siromašne ljude i mrziš sranja svoje prijateljice, ali recimo ne bi se u ime prijateljstva ni potrudila pomoći joj? Npr dati joj savjet, nešto novca, možda pomoći da pregura to sve i da nađe izvor zarade? Nije ona, koju zanima duhovnost, kriva što ti je država sjebana, između ostalog zbog površnih ljudi koje malo šta zanima, pa je ostala bez posla i ona, i mama, i što nemaju nikakvih primanja. Ona ti može recimo ukazati na nešto što će ti biti vrjednije od bilo čega stečenog na zemlji ali ti to nećeš primijetiti jer je to sve tebi nešto bezveze, zato što možda ignoriraš neke stvari koje su te duboko potresle, potakle na razmišljanje, na maštanje, na osjećanje pojava u sebi i oko sebe... nije ti problem što si prema svemu indiferentna, odnosno operisana ili si pod analgeticima da ne vidiš, ne čuješ,ne osjećaš, jer si navikla tako, to je palilo otkako znaš za sebe, zar ne? Ali se vjerovatno uplašiš od pomisli da je MOŽDA bolje odbaciti glupi materijalizam, i nemoj reći da nisi materijalist jer to pokazuješ...

Pokušala sam ti reći da taj avatar i nickname koji si stavila može nekome ukazati na to da si pomno razmatrala šta ćeš staviti kao svoj osobeni, originalni pečat, tj da si upoznata s tim makar malo, ali eto nisi. sve je super dok dobro zvuči i izgleda, pa ćeš to prisvojiti, da ne kažem kupiti....
Želim da se zapitaš kroz neko vrijeme šta si tim pristupom naučila i šta si postigla, toliko od mene.


Dobro, Korpilikan, Bog je stvorio majmuna i evoluirao ga je da bi se ti Njemu molio svako veče vjerovatno za spas nekretnine ili bankovnog računa? Ili da imaš popit i pojest? Odluči se brzo jer ne zna se koje je bitnije, a približava se vrijeme spavanja...

Pa ne vjerujem ja da australopiteci=ljudi ne postoje, imamo mnogo čistih dokaza evolutivnih čuda koji vjeruju da je Bog stvorio mašine bez duše za gutanje alkohola i eventualno pokoju šuplju besjedu. uostalom, nije me briga zašto je stvorio veliku većinu ljudi.






[Vrh] Go down
AngelOfBlue
Višestanični organizam



Female
Virgo Monkey
Broj postova : 31
Age : 31
Registration date : 26.02.2012

Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Empty
PostajNaslov: Re: Koja je prava, istinska korist od duhovnosti?   Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Icon_minitimesub oľu 03, 2012 4:45 am

Korplikan je napisao/la:
Zatim, pod pretpostavkom da i ima nesto korisno u meditaciji, opet ju ne zelim ni blizu sebe jer oduzima puno vremena. Sta da spavam u sjedecem polozaju trudeci se isprazniti glavu kada i bez toga trecinu zivota potrosim spavajuci. Duhovno ne vodi nicemu osim vlastitoj koristi a kao utilitarist smatram da je drustvena korist vaznija od individualne. Osim toga, hoce li nas duhovnost jednoga dana preseliti na drugi planet, istraziti svemir, ili pak poduciti povijesti, fizici itd ili ce to uciniti rad? Ne zelim jednog dana na samrti reci "vidis sine, ja sam ti pricao s andjelima" vec zelim biti ponosan na ono sto sam uradio tokom zivota.


ne govorim o meditaciji, opširna je tema i slabo šta znam o tome.

pa, duhovnost je bila pogonsko gorivo za mnoga otkrića davnih civilizacija, koje današnja znanost dokazuje. ne mislim samo na davne civilizacije, ali čist je primjer Tesla. Iz indijske je duhovnosti napravio paralelu sa fizičkim planom i recimo zaključio da bi Akasa odgovarala ionosferi, odnosno izvoru bezgranične energije pa osvijetlio grad. Svoje je znanje o indijskoj duhovnosti koristio u svojim izumima nebrojeno mnogo puta, recimo u prijenosu struje bežičnim putem. samo par malih primjera, moglo bi se o tome nadugo i naširoko.

Duhovno vodi GLOBALNOJ koristi ako POZNAJEŠ sebe. Ne moraš biti Tesla, niko ni ne traži da budeš Buda ili Krišna ili Isus...stvar je u tome da spoznaš sebe i tek tada možeš nešto konstruktivno napraviti za društvo oko sebe. Nećeš nikom biti koristan ako ne znaš stvarno šta je korist drugom živom biću. Definitivno nije da ostane u materijalističkom, kapitalističkom i robovlasničkom društvu, za početak. I nije recimo nikome u interesu da se bori s drugim ljudima za dominaciju pa onda da samo "najjači" opstanu, tj. najsilovitiji, najbezosjećajniji itd.
Istražiti svemir? najlakša stvar ikad, ako poznaješ par tehnika savladavanja prostor-vremena.

Rad je ok, raditi se mora, i nije tzv meditacija jedini način da budeš duhovan. Ali rintanje od 9 do 5 nije pravi rad nego čisto tjeranje u torove.

Uredu je to, Korpilikan, da budeš ponosan na ono što si uradio, većina ljudi koji se duhovnošću bave zaista i mogu biti ponosni čim se bave i kako to koriste u svrhe pomaganju drugih ljudi, u svrhe razvoja društva itd. I sama želim svojim istraživanjem i radom tako djelovati.


Zadnja promjena: AngelOfBlue; sub oľu 03, 2012 4:55 am; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
wanderer
Majmun
wanderer


Male
Cancer Cat
Broj postova : 1462
Age : 36
Registration date : 24.05.2010

Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Empty
PostajNaslov: Re: Koja je prava, istinska korist od duhovnosti?   Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Icon_minitimesub oľu 03, 2012 4:46 am

Nosce te ipsum -> spoznaj sebe - je je uvod u duhovnost :)

[Vrh] Go down
Akasha
Majmun
Akasha


Female
Aquarius Horse
Broj postova : 1299
Age : 34
Location : Between nowhere and hiding
Registration date : 09.11.2011

Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Empty
PostajNaslov: Re: Koja je prava, istinska korist od duhovnosti?   Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Icon_minitimesub oľu 03, 2012 10:19 pm

AngelOfBlue je napisao/la:

Ti, Akasha,očigledno imaš nizak nivo tolerancije za siromašne ljude i mrziš sranja svoje prijateljice, ali recimo ne bi se u ime prijateljstva ni potrudila pomoći joj? Npr dati joj savjet, nešto novca, možda pomoći da pregura to sve i da nađe izvor zarade? Nije ona, koju zanima duhovnost, kriva što ti je država sjebana, između ostalog zbog površnih ljudi koje malo šta zanima, pa je ostala bez posla i ona, i mama, i što nemaju nikakvih primanja. Ona ti može recimo ukazati na nešto što će ti biti vrjednije od bilo čega stečenog na zemlji ali ti to nećeš primijetiti jer je to sve tebi nešto bezveze, zato što možda ignoriraš neke stvari koje su te duboko potresle, potakle na razmišljanje, na maštanje, na osjećanje pojava u sebi i oko sebe... nije ti problem što si prema svemu indiferentna, odnosno operisana ili si pod analgeticima da ne vidiš, ne čuješ,ne osjećaš, jer si navikla tako, to je palilo otkako znaš za sebe, zar ne? Ali se vjerovatno uplašiš od pomisli da je MOŽDA bolje odbaciti glupi materijalizam, i nemoj reći da nisi materijalist jer to pokazuješ...



Da, jer se ti družiš samnom od 0 do 24 i ful znaš kako je i meni u životu, je tako? Ti znaš kakva su i meni primanja, u kakvom sam ja stanju i što sam sve prošla u ove 22 godine, je tako? Ti znaš što sam ja spremna ili ne spremna učiniti za svoje iskonske i prave prijatelje, je tako?
Sumnjam.
[Vrh] Go down
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Empty
PostajNaslov: Re: Koja je prava, istinska korist od duhovnosti?   Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Icon_minitimesub oľu 03, 2012 11:18 pm

Kakav liricki masakr na ovoj temi :) LOLCINA :) Ovo kao rap battle neki,dissovanje i te fore :)

Duhovnost je toliko sirok pojam da nema smisla pitati kakva je korist od toga.Duhovnost je sve,apsolutno sve sto radimo je utemeljeno u duhu barem na neki mali dio.Ukoliko nesto kao sto je dusa postoji,onda je valjda najvazniji cilj duhovnosti to i spoznati i iskusiti.

Ukoliko je tacna i premisa da SVA SRECA koju IKADA osjetimo u zivotu zapravo dolazi od nase duse/svjesti,koja se usljed "slaganja" raznih energetskih struja u nasem tjelu okrece SAMA KA SEBI,onda to znaci da da je KORIST od UTEMELJIVANJA U DUSI zapravo JEDINA KORIST koju neko moze dobiti,jer ona je apsolutna korist,apsolutna sreca,jer sve druge srece su samo mala manifestacije beskonacnog izvora srece,blazenstva i ekstaze koju NAM DAJE DUSA/ZIVOT/APSOLUT.

Dakle glavno je pitanje zapravo : Sta je to NAJVISA SRECA koju neko moze dozivjeti ? Koja je korist od auta,zene,djece,hrane,nakita,materijalnih dobara i slicno ? Korist je ta da nas te stvari usrecuju.Ali,dali je zaista tako ?

Dali ta sreca dolazi od objekata svjesti ili pak od svjesti same ? Ukoliko od svjesti same,onda nema smisla traziti maksimalno zadovoljstvo u sferi objekata cula,kad sreca zapravo dolazi zbog prosijavanja duse u kreaciju.Tek napustanjem,APSOLUTNIM,ideje i samog trazenja srece u sferi nezbiljskog,postize se jedina i apsolutna sreca covjeka,koji je tek tad ispunjen.CIME ????

Nicim posebnim,UVJEK je sretan i ispunjen.Jer je transcendentalan prirodi u svakoj sekundi,boravi u blazenom stanju ispijajuci nektar duse,po mogucnosti pomjesan u koktel sa nektarom amrita koji se u ekstazi posvecenosti Bogu luci u grlo.

ne postoji duhovnost,vec jedino duh.Onaj ko je utemeljen u duhu je uvjek srecan,on sija,ali malo ko ce njegovo ponasanje shvatiti kao duhovno.Uvjek ce oni sto emuliraju ambalazu(oponasanje duhovnosti) izgledati duhovnije od majstora ciji je sadrzaj duh i jedino duh.Cilj je doci do tog stanja.

dakle istinska korist duhovnosti je posttati majstorom i pomagati drugima da postanu majstorima.Predano sluziti svima koji zele predano da sluze.

NIJEDNA sreca se ne moze porediti sa srecom koja dolazi od spojenosti sa nasom dusom.

dakle,to je NAJVISA SRECA,pa ja pitam Sedeznicara sta mu tu nije jasno ? Duhovnost nije glagol,nego stanje bica,stanje svjesti,a radnja je samo manifestacija takve svjesti.

Nije cilj postati "duhovan" nego spojiti se sa jezgrom naseg bica,sa dusom,koja,gle paradoksa,u trenutku spoznaje izgleda kao jedina zbilja,dok SVE ostalo izgleda kao nezbiljsko,kao da smo se probudili iz nocne more,iz sna.No,prije toga,vidimo sve,samo ne dusu,i smatramo da cemo se usreciti u sferi NEZBILJSKOG,sto je naravno nemoguce.

Ovaj svjet su shvatili SAMO oni koji su ga APSOLUTNO napustili,pardon,napustili investiciju svoje volje,umne supstance u njega.

Dusa jedino postoji,a svaki mistik udara glavom u zid jer nakon te spoznaje i dalje ne shvata kako ovaj privid od univerzuma zapravo postoji,ko ga odrzava,kad je iluzija...

:)
[Vrh] Go down
Korplikan
Pračovjek
Korplikan


Male
Pisces Monkey
Broj postova : 2002
Age : 32
Location : Hrvatska
Registration date : 22.03.2011

Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Empty
PostajNaslov: Re: Koja je prava, istinska korist od duhovnosti?   Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Icon_minitimened oľu 04, 2012 2:26 am

Nikakva dusa, duh, nista to nije dokazano. Dok se ne dokaze ne vjerujem u nista takvo. A mozda ni onda necu, ne cini mi se realno ali nikako

_________________
Like the fella says, in Italy for 30 years under the Borgias they had warfare, terror, murder, and bloodshed, but they produced Michelangelo, Leonardo da Vinci, and the Renaissance. In Switzerland they had brotherly love - they had 500 years of democracy and peace, and what did that produce? The cuckoo clock. So long Holly.

- The Third Man
[Vrh] Go down
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Empty
PostajNaslov: Re: Koja je prava, istinska korist od duhovnosti?   Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Icon_minitimened oľu 04, 2012 3:53 pm

Vidi,imas naivan stav u vezi pojma dokaz.polu nauka barata sa nekim cinjenicama zdravo za gotovo,a žapravo nista od toga nije dokazano.neka mi fizicar pokaze proton,neutron,da o kvarkovima i ne pricamo.zasto si uvjeren da te stvari postoje?shta tebi uopste predstavlja dokaz? Shta th je dokaz da su tvoji roditelji tvoji?shta ti je dokaz u istoriji kao nauci??u sociologiji?u psihologiji?jesi li proucavao kako su teorije u tim naukama -dokazane-?iznenadio bi se kad bi vidio.psihijatrija je npq u jako velikoj mjeri totalno sarlatanstvo,gdje qe na osnovvu kvazi dokaza donoše zakljucci o psihi.pojam dokaza nkije uopste onó sta mislis.yoga je takodje nauka,a pravi yogin je naucnik koji korispti naucni metod eksperimenta,povratne sprege izmedju teorije-hipoteze i stvarnosti.ukoliko napravi eksp u cilju spoznaje svoje duse kako treba dozivjece stanje ssamadija u kojem se spaja sa dusom.cista nauka.
[Vrh] Go down
Korplikan
Pračovjek
Korplikan


Male
Pisces Monkey
Broj postova : 2002
Age : 32
Location : Hrvatska
Registration date : 22.03.2011

Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Empty
PostajNaslov: Re: Koja je prava, istinska korist od duhovnosti?   Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Icon_minitimened oľu 04, 2012 4:36 pm

U neke stvari koje mi se čine realnim mogu vjerovati. Duša pak i velika većina duhovnih stvari ni se ne čine realnima jer ne vidim kako su pobogu mogle završiti u nama niti vidim neku korist od istih ukoliko i postoje. Meni dovoljno.

_________________
Like the fella says, in Italy for 30 years under the Borgias they had warfare, terror, murder, and bloodshed, but they produced Michelangelo, Leonardo da Vinci, and the Renaissance. In Switzerland they had brotherly love - they had 500 years of democracy and peace, and what did that produce? The cuckoo clock. So long Holly.

- The Third Man
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Empty
PostajNaslov: Re: Koja je prava, istinska korist od duhovnosti?   Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Icon_minitimened oľu 04, 2012 7:50 pm

@Uvodni post...nije neka misterija kako se ljudi ponasaju kad im se sve oduzme ili kad im se da prilika da rade (nekaznjeno) sto god zele. Savrsen primjer za to je rat. A rat smo imali nedavno. Jasno se vidi da su neki ljudi ubijali i otimali dok su drugi pomagali sebi i drugima da se spase. Svi oni mogu sutra u nekim, da tako kazem, sredjenim uvjetima pricati o duhovnosti ali prica ih ne cini duhovnjacima. Time mozda postizu neku sliku u ocima drugih ili uvjeravaju sami sebe u nesto iako njihove akcije nemaju veze s onim o cemu pricaju. Drugi pricaju jer zele izmjeniti iskustva, nesto cuti, nesto kazati, mozda pomoci... Bez neke velike pompe ili drame oko takvih tema.

Danas su popularne razne duhovne tehnike kao i javno pokazivanje bavljenja istima. Ne znam sto se time tocno zeli postici i tesko je ulaziti u to. Sigurno ima onih koji na taj nacin hoce ostaviti odredjenu sliku o sebi (ego-trip kojeg vjerojatno nisu ni svjesni), a ima onih kojima je to normalan nacin zivota i ponasaju se, oblace, pricaju o tome jer im je to prirodno. Isto kao sto netko tko se bavi npr. trgovinom najvise prica o tome jer mu je to najblize i najprirodnije i najvise o tome zna. Ne prica o trgovini kako bi svima kazao kako je trgovac. Jednostavno prica o onome o cemu zna. Bez puno filozofije.


@AoB...vrijedjanje je opisano pravilima foruma i kao takvo je zabranjeno. Pogotovo kad je posve bezrazlozno pa smatraj ovo zutim kartonom.


@Korplikan...znaci realno je da je u pocetku bilo jedno veliko nista koje je bez razloga eksplodiralo te iz niceg stvorilo nesto pa je iz kaosa tog neceg iz nezivog postalo zivo te se razvilo do razine covjeka ili neceg jos kompleksnijeg za sto ne znamo da postoji. Hm. Da. OK.
Koja je korist od duse? Mozda je pitanje pogresno postavljeno. Mozda se treba pitati koja je korist od tijela. I tu se sasvim dobro uklapa tvoj zivotni moto da valja djelovati i biti drustveno koristan jer je tijelo dano upravo za to. Osobno vise cijenim drustveno korisno djelovanje nego povlacanje u pecinu i meditiranje i to mislim u svakom, a najvise duhovnom smislu. Ipak, nekima bas treba da odu pecinu i meditiraju pa onda tko sam ja (ili netko drugi) da odredjuje je li to bas tako ili treba nekako drugacije. Svatko ima svoj put.

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Empty
PostajNaslov: Re: Koja je prava, istinska korist od duhovnosti?   Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Icon_minitimened oľu 04, 2012 9:25 pm

Kakve koristi od duhovnosti ima netko tko nema krov nad glavom, novca niti hrane? Po pitanju tih stvari nikakve koristi, jer duhovnost neće donijeti ni krov nad glavom, niti hranu, niti novac. Smisao duhovnosti nije u tome da donese te stvari. Kad god je pitanje o nečem materijalnom, tu duhovnost nema svoje prste niti daje neku materijalnu korist. Korist, ako je ima, ona je isključivo nematerijalna. Koje su to koristi? Mogu se nabrajati stvari po crticama ko natuknice, ali je bit da je korist individualna i nematerijalna, od lakšeg nalaženja mira, pa traženje sreće, pa boostanje ega, zadovoljenje neke gladi u potrazi za "istinom"... Ako se netko pita što im uopće duhovnost može donijeti, moguće da im je pitanje na mjestu jer možda baš njemu ni ne može donijeti ono što traži. Ovisi o tome što netko traži i na koji način misli to postići, pa ako netko traži dobar posao, novac, karijeru, njemu duhovnost možda ni ne treba jer mu ništa od toga ona neće donijeti.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Empty
PostajNaslov: Re: Koja je prava, istinska korist od duhovnosti?   Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Icon_minitimened oľu 04, 2012 9:37 pm

Slazem se. A treba spomenuti jos nesto...danas ljudi jure za novcem, moci i materijalnim dobrima ko sumanuti. Istovremeno od svih onih koji su dosli u posjed navedenog uglavnom vidimo jad i bijedu. Nitko nije sretan. Uglavnom ginu od droge ili neceg takvog. Ocito da ih sve to, ipak, nije ispunilo.

Jasno je da covjek koji je rodjen u bijedi i mora crnciti da bi prezivio nema isti luksuz bavljenja kontemplacijama kao onaj koji ipak ne mora strahovati za svakodnevnu egzistenciju. Ipak, i najsiromasniji imaju svoj duhovni put. Mozda ne stizu razmisljati o najdubim istinama svemira ali mogu imati vjeru i ufanje. To je sasvim dovoljno. Dapace, to je jedino potrebno. Vjera, ufanje i ljubav. Bez kontemplacije, bez icega. To je dovoljno. Tko ima luksuz razmisljati u daljine i sirine super za njega/nju ali nije nuzno.

_________________
Respect
[Vrh] Go down
AngelOfBlue
Višestanični organizam



Female
Virgo Monkey
Broj postova : 31
Age : 31
Registration date : 26.02.2012

Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Empty
PostajNaslov: Re: Koja je prava, istinska korist od duhovnosti?   Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Icon_minitimepon oľu 05, 2012 2:26 am

ajde dobro, neću vrijeđati...

možda je bolje da sam napisala da je posve bezrazložno i besmisleno pitati koja je korist od duhovnosti kad je društvo davno izgubilo osjećaj za duhovnost, zaboravilo je da ne smije izostavljati faktor ljudskog duha u bilo čemu. to su neke civilizacije smatrale za suvišno pitanje pa su i zasnovane na duhovnosti i duhovnim praksama.



@alpha: ajde mi molim te objasni je li dovoljno da imaš ljude koji se neprekidno nadaju, vjeruju i mole, bez da dublje kontempliraju o sebi i drugima, pa dobiješ društvo koje čeka da mu nešto padne s neba, ili društvo koje proaktivno djeluje protiv opresora, kontemplirajući, tj više koristeći svoje moždane sposobnosti da bi sutra ostavili nešto od pravog duhovnog značaja budućim naraštajima?
Ti ljudi koji samo vjeruju čekaju 2000 godina da neko dođe i pucne prstima i olakša im muke, umjesto da shvate da su oni sami kreatori tog stanja u kojem jesu i krenu da ga popravljaju. I 99% njih misli da izlaza iz bijede nema, da nema izlaza iz nevolja, nema pomoći, blabla. Ubijeđeni su da su oni samo nuspojave biologije i evolucije, bačeni tu eto tako, da bi se ponekad pomolili.

Nije stvar u tome KO se bavi duhovnošću, niti je uslovljeno materijalnim stanjem ko je produhovljeniji i ko ima veći stupanj svijesti. naravno da bi se ljudi trebali boriti da imaju normalnu egzistenciju, dostojnu čovjeka. I ne znači da se samo dokoličari, tj onima kojima je navodno krov nad glavom osiguran (hajmo pogledati koliko zaista možemo reći da je naša imovina neotuđiva), bave kontemplacijama. najčešće ljudi koji su dovedeni do same ivice u bilo kojem smislu počnu razmišljati dublje (u nekim slučajevima je već i prekasno, npr teži bolesnici ili stariji ljudi koji se boje smrti), što ne znači da cijeli dan sjede i meditiraju ili gledaju u zvijezde, nego shvate da im je recimo mozak dat da ga koriste, a ne kao luksuzno dobro, za koji još trebaju nekom i plaćati što ga koriste, metaforično, naravno.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Empty
PostajNaslov: Re: Koja je prava, istinska korist od duhovnosti?   Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Icon_minitimepon oľu 05, 2012 2:48 pm

Ako su potpuno predani vjeri, ufanju i ljubavi onda je to dovoljno. Da. Jedini je problem sto to najcesce nije tako. Ljudi se mole i vjeruju uvjetovano, a isto tako i vole. Kada bi ljudi bili potpuno predani vjeri, ufanju i ljubavi tada bi svaki njihov cin bio u skladu s time i bilo bi dovoljno da od ovog pakla ovdje napravimo raj.

To sto pricas da ljudi 2000 godina cekaju Isusov povratak je prosta manipulacija crkve i organizirane religije sto nema nikakve veze ni s vjerom ni s ufanjem ni s ljubavi vec samo s koristi legalne mafijaske organizacije.

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Korplikan
Pračovjek
Korplikan


Male
Pisces Monkey
Broj postova : 2002
Age : 32
Location : Hrvatska
Registration date : 22.03.2011

Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Empty
PostajNaslov: Re: Koja je prava, istinska korist od duhovnosti?   Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Icon_minitimepon oľu 05, 2012 4:09 pm

Alpha je napisao/la:



@Korplikan...znaci realno je da je u pocetku bilo jedno veliko nista koje je bez razloga eksplodiralo te iz niceg stvorilo nesto pa je iz kaosa tog neceg iz nezivog postalo zivo te se razvilo do razine covjeka ili neceg jos kompleksnijeg za sto ne znamo da postoji. Hm. Da. OK.
Koja je korist od duse? Mozda je pitanje pogresno postavljeno. Mozda se treba pitati koja je korist od tijela. I tu se sasvim dobro uklapa tvoj zivotni moto da valja djelovati i biti drustveno koristan jer je tijelo dano upravo za to. Osobno vise cijenim drustveno korisno djelovanje nego povlacanje u pecinu i meditiranje i to mislim u svakom, a najvise duhovnom smislu. Ipak, nekima bas treba da odu pecinu i meditiraju pa onda tko sam ja (ili netko drugi) da odredjuje je li to bas tako ili treba nekako drugacije. Svatko ima svoj put.

Ovo podebljano si ti rekla, ne ja. Ja sam rekao kako vjerujem da postoji neki Bog ali ne i da postoji duša niti išta duhovno u vezi čovijeka.
Ovo nakrivljeno ću zanemarit a s ostalim se slažem
[Vrh] Go down
AngelOfBlue
Višestanični organizam



Female
Virgo Monkey
Broj postova : 31
Age : 31
Registration date : 26.02.2012

Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Empty
PostajNaslov: Re: Koja je prava, istinska korist od duhovnosti?   Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Icon_minitimeuto oľu 06, 2012 2:14 am

Alpha, vjerovanje u smislu u kojem ti govoriš je postavljanje slike o Bogu bez da imaš predstavu o tome šta je to biti čovjek. I rekla sam da ljudi čekaju Isusov povratak 2000 godina je samo predstavljanje jednog fenomena koji je danas prisutan-da će im vjera u nešto što je samim njima potpuno apstraktno i nedostižno pomoći više od onoga što danas sami sebi rade. odnosno pretvaraju se u totalne beskičmenjake.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Empty
PostajNaslov: Re: Koja je prava, istinska korist od duhovnosti?   Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Icon_minitimesri oľu 07, 2012 9:44 pm

@Korplikan...to podebljano nisam ni kazala da si ti reko niti sam mislila da ti to mislis...samo sam to iznijela u kontekstu rasprave.

Ako vjerujes da postoji Bog ali ne vjerujes da postoji dusa, cemu onda taj Bog ''sluzi''? Mislim, ne kuzim. Postoji Bog, postoje ljudi. Bog je Bog, a ljudi su materijalna bica koja umru i gotovo. Zasto je onda bitno za ljude da postoji ikakav Bog kad on nema veze s njima?

@AoB...i dalje tvrdim da se radi o masi zavaranoj od strane katolicke crkve. Ostali koji mozda isto tako cekaju Kristov dolazak uopce ne ocekuju da ce im to rijesiti probleme na nacin ''asa u rukavu''. Uostalom, Biblija lijepo kaze da taj povratak nece biti nimalo lak ni ugodan za ljudsku rasu.

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Sedežničar
PraGlodavac
Sedežničar


Male
Aquarius Rat
Broj postova : 566
Age : 39
Location : Balograd, glavni grad Mitonije.
Registration date : 08.10.2009

Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Empty
PostajNaslov: Re: Koja je prava, istinska korist od duhovnosti?   Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Icon_minitimened oľu 11, 2012 1:43 am

Prvo mene uopće ne impresioniraju nečiji naročiti 'ad hominem' unosi koji bi po svjetovnoj razini svijesti trebali biti upućeni 'na moj račun.' Niti ja imam potrebu se spuštati na niži nivo da se obračunavam a po svjetovnim kriterijima 'bi trebao', jer nitko ne bi morao biti na tako niskoj razini svijesti da ima potrebu vrijeđati (osim ako se ta osoba nije prepoznala u nečemu, u tom slučaju joj zahvaljujem). A ako netko i dalje ima potrebu vrijeđati ja ga lijepo molim da samo dalje i tako nastavi. (pljuje i bljuje tako po sebi i svojoj karmi, ne po meni, a u tom slučaju ćemo tome svi imati prilike svjedočiti (ako već dosada nismo imali dovoljno prilike svjedočiti, a misli da i jesmo))


Pitanje koje sam postavio je univerzalno pitanje. Sveci (Isus) nisu imali ništa. Ljudi koji su bez hrane preživljavali u njima samima se našao Bog i bili su savršeno radosni. S druge strane svi ljudi cijeli život rade i uče da bi došli do novaca kako bi... IMALI ZA KRUH!! Univerzalno pitanje. Kako povezati ova dva svijeta, tj. KAKO ŽIVJETI?

Ako imaš polje (koje ti proizvodi hranu) tada nema smisla tražiti dušu. To polje je jednostavno vlasnik tebe samoga i ti se više ne uzdaš u dušu nego u polje. To je kvaka ove teme. Da se DOISTA PUNIM SRCEM uzdaš u dušu ne bi se trebao uzdati u polje.

Da se DOISTA PUNIM SRCEM uzdaš u dušu ne bi se trebao uzdati u polje.

Da se DOISTA PUNIM SRCEM uzdaš u dušu ne bi se trebao uzdati u polje.

Da se DOISTA PUNIM SRCEM uzdaš u dušu ne bi se trebao uzdati u polje.

I tako još ne milijardu nego BESKONAČNO puta. Do u vječnost (tj. do u besmrtnost trajanja tvoje duše)


I takvo srce bi DOISTA imalo pojasniti na ovoj temi 'kako se riješiti onoga 'imaš ili nemaš''. Takvo srce bi doista znalo reći koja je prava istinska 'korist' od duhovnosti.


Svi strepe (svijesno ili podsvjesno) ne samo od toga imaš ili nemaš nego i od prave vjere u sebe (a prava vjera u sebe bi te mogla riješiti ovozemaljskih (materijalnih) problema).


A da postoji razlika između 'lijepih riječi' i prave odluke (životne) da se u onome što je sadržano u nekim naročitim 'lijepim riječima' i živi DANIMA, MJESECIMA; DESETLJEĆIMA to se može i iščitati i u odgovorima koje sam ovdje dobio. Jer jedno je biti svijestan pet minuta ili dva sata, a drugo je biti svjestan svaki dan, svaki mjesec, kroz čitava desetljeća (kroz čitav život). Između ostalog biti svjestan znači ne dopustiti negativnim mislima da odlučuju i čine umjesto tebe, a ja ne trebam naglašavati da ako niti to netko ne može, da onda nema ni teoretske šanse da bi (s tako niskom svijesti) mogao prestati biti ovisan o 'imaš ili nemaš'. No ova razlika između budnosti pet minuta, budnosti dva sata, budnosti nekoliko godina, je ono što ja između ostalog pitam. Tada bih dobio i odgovor na to što ta budnost točno podrazumijeva. Kada bih to dobio, tada bih konačno došao do odgovora 'što to znači uzdati se u dušu (a ne u polje)'? Ne treba govoriti da je osnova svega bitak a ne život. Ne možeš se uzdati u dušu ako o njoj meditiraš tri sata i onda (sve zaboraviš) i prijeđeš na očajno kopanje ugljena u nadi da bi došao do ljubljanskog odreska.

Citat :
ajde dobro, neću vrijeđati... možda je bolje da sam napisala da je posve bezrazložno i besmisleno pitati koja je korist od duhovnosti kad je društvo davno izgubilo osjećaj za duhovnost, zaboravilo je da ne smije izostavljati faktor ljudskog duha u bilo čemu. to su neke civilizacije smatrale za suvišno pitanje pa su i zasnovane na duhovnosti i duhovnim praksama.


KAKVU DUHOVNOST?

Tu da trebamo vjerovati u Boga rijeka i Boga gromova? Pa onda trebamo PONAVLJATI TE ZATUPLJENE DOGMATIČNE MISLI U SVOJOJ GLAVI kako nas munja ne bi strefila dok cijepamo drva?

U onu duhovnost gdje se trebamo raznositi bombama da štujemo Alaha?


Većina 'duhovnih praksa' je obično prodavanje magli. Umjesto toga, drugačije jedeš ili malo drukčije (nesvjesno) udahneš zrak i već 'si prosvjetljen' jer 'O-S-J-E-Ć-A-Š energiju'. To ništa nije objektivno.

1) OBJEKTIVNO znači da je netko I-Z-L-I-J-E-Č-E-N duhovnim putem.

2) Nadalje, OBJEKTIVNO znači da se liječničkim provjerama (ne danima, ne tjednima nego mjesecima) utvrdi da ni nakon nekoliko mjeseci nekonzumiraja nikakve hrane tjelesna masa (i sastav tjelesnih tekućina) NIJE NIMALO promijenila.





Ako netko ovo BEZ PROBLEMA može ima pravo vrijeđati i pričati na moj ili tuđi račun što hoće!

Ako to ne može onda jedino može biti KUŠ.


Citat :
Po pitanju tih stvari nikakve koristi, jer duhovnost neće donijeti ni krov nad glavom, niti hranu, niti novac. Smisao duhovnosti nije u tome da donese te stvari. Kad god je pitanje o nečem materijalnom, tu duhovnost nema svoje prste niti daje neku materijalnu korist. Korist, ako je ima, ona je isključivo nematerijalna.

Netočno.


Postoje stotine slučajeva pravih izlječenja gdje je DUHOVNOST dala rezultate, primjer su slučajevi Brune Groeninga.

Postoje nekoliko slučajeva, (na primjer jedan s časnom sestrom) gdje onaj kriterij pod 2) (gdje je sestra gladovala mjesecima) ZADOVOLJEN.

Tako da moj odgovor je DA. Duhovnost itekako može dati i materijalne rezultate. I može 'imati koristi,' to sam se nadao da će mi barem NETKO na ovoj temi znati reći.

No nije.


Da ne govorim o tome da duhovna osoba bi trebala moći se pouzdati u tu svetu silu da je vodi svaki sat njenog života (tada ne bi N-I-K-A-D bila gladna ili razmišljala o hrani). Pa čak bi mogla i predvidjeti buduće događaje.


Ali ništa od toga nitko nije ovdje napisao.


Hvala, možemo zaključati temu. A za vašu informaciju

Citat :
Doduše neko bi mu medalju dao za ovakvo razmišljanje, npr političari i vjerovatno okolina, društvo, roditelji... jer takva je osoba danas "mudri čoban" svih masa, što je najgore, čini mi se da takve uzgajaju... viruse... samo da ne razmišljaju o sebi, o svojoj psihi, samo da se ne upoznaju sa sobom i sa nečim metafizičkim, jer će im srušiti iluziju da će umrijet ako ne budu imali iPod ili auto. fuj.

Jadan se momak boji da će ostat gladan i zato ne vidi smisao u duhovnosti.

I pretpostavimo da je DOISTA istina da se 'taj momak boji ostat gladan' kada smo si već uzeli za pravo baviti se njime, daj mi reci što ovo točno znači...

Citat :
samo da ne razmišljaju o sebi, o svojoj psihi, samo da se ne upoznaju sa sobom i sa nečim metafizičkim, jer će im srušiti iluziju da će umrijet ako ne budu imali iPod ili auto

Aha, ovime 'razmišljaju o sebi' daje dovoljno jasan signal o kojoj se plitkoći i površnosti u stvari radi. To je ona 'main stream' duhovnost koja prodaje maglu, a nađe se na wikipediji.

Ne, nikakvim 'razmišljanjem o sebi' se ne postižu rezultati ni ovi materijalistički koje sam naveo, niti oni viši (duhovni). Ostatak je kićenje riječima o duhovnosti bez pravog sadržaja.


Umjesto da netko barem nastoji opisati stanje i metodu od koje se izuzetno malo energije troši, da organizam može dnevno izdržati tek od pokoje voćke vi meni o drljotinama o kakvom iPodu. A za vašu informaciju ja znam TU METODU opisati i (čak i da ne znam tu metodu) ništa se ne bojim ni gladi ni umrijeti od gladi. (u slučaju da sam prisiljen 'ISPRIČAVATI onima koji od duhovnosti ne znaju ni 'd', samo prazne i površne floskule')

Pa nastavite onda dalje o tome ako vam to čini zadovoljstvo. (iako ste o tome mogli i na drugoj temi)
[Vrh] Go down
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Empty
PostajNaslov: Re: Koja je prava, istinska korist od duhovnosti?   Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Icon_minitimened oľu 11, 2012 2:39 am

@Sedeznicar....

Nije mi jasno zasto ti poistovjecujes nezavisnost o unosu prane preko hrane(bilo da je biljna ili pak zivotinjska) sa ciljem duhovnog razvoja zivog voljnog bica ili pak sa pokazateljem duhovnog razvoja .Pod broj jedan bica na astralnom svjetu npr nemaju fizicko tjelo nego astralno i nemaju potrebu za unosom prane preko fizicke hrane.To bi po tvom rezonovanju znacilo da su oni postigla nekakav cilj duhovne evolucije,jer eto nemaju potrebe za nekakvim poljem,volovima i kravama,jer se hrane astralnim svjetlosnim tvorevinama koje po volji mogu da materijalizuju i dematerijalizuju.Medjutim vecina tih bica su jaaaaaaako daleko od npr sazrjevanja da nastane neki sloj(makar nizi) kauzalnog svjeta.A opet i cjeli kauzalni svemir je samo dio kreacije pa se i njega moze transcendirati.dakle ta bica astralnog svjeta koja nemaju potrebu za hranom su u jednoj totalno iluzornoj sferi u odnosu na kakve sfere postoje u kreaciji.

Sto se pak tice bica koja imaju fizicko tjelo,ono je takvo da trazi pranu.Hira Rata Manek,Indijac koji siri nauk i metodu solarne joge npr vise puta nije jeo nikakvu fizicku hranu po nekih 8 i vise mjeseci ili godini i nesto...Samo je vodu pio.Razlog ? Unosio je pranu preko sunca.Da li to znaci da je Hira rata Manek transcendirao neki sloj kreacije,da je oslobodjen za zivota ? ne mora znaciti i ja to ne znam jer ne znam puno o njemu....

Ukoliko je neko ovladao nizim razinama,i pomjerio frekvencu svoga fizickog tjela,tako da ono zapravo vise nije fizicko nego se vise ponasa po nekim drugim zakonitostima,takvim bicima se moze desiti da upijaju pranu iz nekog drugog izvora,mnogo cistijeg nego je fizicka hrana.No da li to znaci da su ta bica zaista oslobodjena kreacije i da su zavrsila duhovni put ? ne mora znaciti....Mozda su samo zadobili nekakav siddhi(postignuce_moc)...No kad umru,ukoliko npr nisu sprzila svoju astralnu karmu i nadinicirala astral,rodice se u astralnom svjetu,pa nakon toga npr opet u ljudskom tjelu jovo nanovo...

Ta katolkinja koju spominjes je Tereza Nojman,njemacka stigmaticarka.Swami Yogananda je pisao o njoj i posjetio je (jednom ja mislim).Da li to sto ona ne jede 20 godina znaci da je duhovno jaca od Yoganande ? Da je oslobodjena zakona karme i ponovnog radjanja ? Naravno da ne znaci....Yogananda npr vjerovatno jeste...No,nije bio oslobodjen unosa prane preko fizicke hrane.Ali kad je umro Yogananda je vjerovatno nastavio postojati na toliko visokoj razini svjesti-postojanja-blazenstva koja je Terezi skroz nepojmljiva.Sa druge strane,Tereza ce se roditi opet na astralu(visokom) npr i uz dalje sazrvjevanje ce mozda poci u kauzalni svemir....I sta je po tebi tu bitnije ?????

Hocu ti reci da dobro/lose trebas gledati iz razlicitih perspektiva.Ukoliko je cilj odvajanje definicija licnosti od svih djelova kreacije i boravak uz Ono nekreirano,onda je put do tog stanja mozda skroz drugaciji od puta nekoga ko zeli da bude nezavistan od unosa prane preko fizicke hrane....

Napisano je ovdje dosta dobrih stvari,ali ti ih ne vidis,ne znam zasto....Takodje brkas stanje postojanja uz duh i stanje postojanja uz nesto sto nije duh,vec je sfera kreacije(fizcka,pranicka,astralna,mentalna,kauzalna,atmicka,paranirvanicka sfera)...Meni je npr materijalno SVE od ovoga nabrojanog,tj meni je i atmicka razina materijalna,a ta razina je toliko visoko.To je razdvajanje muskih i zenskih polariteta licnosti na osnovne gradijente,"gledanje" Shive i Shakti sa svojom dusom...

Koja je korist toga ? To "gledanje" je korist....To je takva kolicina srece i ekstaze da nije normalno,to ne spada u standardna ljudska isksutva.Zapravo,kad je sve ljudsko zapaljeno i izbrisano,te sfere se otvaraju.Ja sam u toku "probijanja" te sfere i plakanja jer kao nisam dostojan da gledam Nju i Njega jeo fizicku hranu,i to dosta nje.Po tvojoj logici sam ja dakle daleko od nekakvog duhovnog razvoja i cilja.Dok sa druge strane atmcika razina predstavlja iznimno visoku razinu kreaciju.

Ti si tu nesto opasno pobrko da je cilj duhovnog razvoja biti nezavistan od hrane....Cilj je biti nezavistan od kreacije,a biti spojen sa nekreiranim temeljom stvarnosti,Apsolutom.

Shto se tice stanja apsolutne svjesnosti u svakom trenutku,ono je naravno moguce,mnogi su ga postigli,ali takvim bicima je svako energetsko tjelo transformisano i njihovo fizicko tjelo nije isto prije i poslje tog procesa kultivisanja.Svaka celija se promjenila,svaka.To naravno neces postici citajuci o tome,nego tako sto ces se zakljucati u sobu ili gdje ti je vec apsolutni mir i suocavati se sa svim strukurama u umu dok ne dodjes do stanja da vise nema nikakave strukture koja postoji a da nije svjest.To je vraski tesko,jer SVAKO suocavanje sa vezanostima dovodi do promjene u fizickom tjelu.Naravno,to stanje svjesti mora doci do takve cistine da napokon postane apsolutno transcendentalno desavanjima u svjetu,tj da cistina bude takva da NE MOZE da se onechisti sve i da ta osoba to zeli.To je cilj.Nestala je osoba a ostalo je apsolutno blazenstvo,uvjek,i u masi ljudi i kad si sam kuci.To je vrasssssski tesko postici.

Presaltavanje u samadi nije TO.Samadhi nije Tao,nije utrnuce vezanosti....

Evo ti npr jedan mali hint o tome kakvu ja sad kolicinu energije koristim da preusmjerim tok shakti u neki dio mozga i da odvalim moju vezanost u toj nekoj razini.Zamisli da gledas najljepsu zenu 5 dana kako te zavodi,potpuno gola.Ma ne jednu,5 zena....Nenormalno se napaljujes,kundalini ti divlja,prana ti se dize,cjeli kljucas.Zamisli 5 dana da ti traje taj proces,zamisli tu kolicini zivotne energije koja ti se dize iz mraka,iz podsvjesti,zamisli svu tu kolicinu patnje i vezanosti koja izlazi na povrsinu,sve te zelje fantazije,projekcije....

Naravno,u tih 5 dana ne smijes svrsiti,tj izbaciti pranu iz tjela nego je sakupljas.E sad,ti nekako moras svu tu pranu pretvoriti u sat-cit-anand,u cistu svjest,u blazenstvo u ekstazu.Moras usmjeriti tu pranu u neku blokadu,u neku vezanost,u neku definiciju licnosti nekom sferom kreacije.

Tu kolicinu energije koju bi ti skupio u toku tih pet dana stalnog napaljivanja od strane ljepih i zgodnih zena ja "podignem" kriyom u toku par minuta i to prasnem u neki dio mene koji pretvorim u sat-cit-anand.Naravno,kada bi neko nepripremljen to napravio sa pranom koju je dizao 5 dana seksualnim napaljivanjem te je preusmjerio u svoju agna cakru,umro bi mozda ili ostetio mozak....

E sad uzmi npr da izvuces iz sebe energiju ekvivalentnu 2 mjeseca neprestanog napaljivanja bez ejakulacije...Jesi li ti svjestan kolika je to kolicina energije,pa to je ko dinamit....covjek raspolaze sa ogrooooomnim kolicinama potisnute energije...

Ja kad bi prenio jednu energiju jedne kriye koju napravim npr danas na Tebe,ti bi se pozdravio sa fizickim zivotom.To nije preseravanje,jer meni je prana takva da je oslobodjena iz ogromnog broja energetskih tjela/sfera kreacije.

Eto,to ti nije sa Wikipedije,to je meni realnost...Ali do tog stanja moras "umrjet" za ovaj svjet jedno 100-200 puta i nikad biti siguran oces li zavrsiti u paklu,ludnici,sa ostecenjima sistema koji su smrtonosni ili ces postici oslobodjenje za zivota i boravak uz Boga bez granica....


To nije za sve ljude,zapravo duhovnost je za bozanska bica,za bogove,a za ljude je samo patnja i nista osim patnje....

:)
[Vrh] Go down
Sponsored content





Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Empty
PostajNaslov: Re: Koja je prava, istinska korist od duhovnosti?   Koja je prava, istinska korist od duhovnosti? Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Koja je prava, istinska korist od duhovnosti?
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Zlorabljenje duhovnosti?
» Naplata duhovnosti i energije
» Bezbroj je puteva ka Duhovnosti!
» Prava opasnost?

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Duhovnost-
Forum(o)Bir: