Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Sokratov dijalog

Go down 
+6
amenities
Archangel
Blizzard
Hladni
Korplikan
InaNNaa
10 posters
Go to page : Previous  1, 2
Autor/icaPoruka
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Sokratov dijalog - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Sokratov dijalog   Sokratov dijalog - Page 2 Icon_minitimečet oľu 22, 2012 6:45 pm

Smisao toga je cuti sto drugi znaju, misle, pricaju i td. Spika nije ista ako osoba s druge strane misli da prica s nekim tko zna puno, srednje, malo ili nimalo. Najlakse se prica ako se nema pritiska, a pritiska se nema ako se ne osjeca 'prijetnja' sugovornika.

_________________
Respect
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Sokratov dijalog - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Sokratov dijalog   Sokratov dijalog - Page 2 Icon_minitimečet oľu 22, 2012 7:10 pm

Slažem se s Alphom da nisam imao takvih teških iskustava pa ne mogu niti govoriti o tome. To je činjenica, kao što je činjenica da ne razumijem snažne emocije budući da ih nisam nikad imao. Jednostavno kemijski gledano nisam takav. Također, može se reći da imam sreću s okruženjem u kojem radim i s drugim stvarima u životu.
Ono što sam htio reći to je sljedeće: čovjek koji je u lošem stanju, bijesan, ljut, ili depresivan, može dobiti informaciju. Ono što on dalje učini s tom informacijom ovisi o njemu. Stupanj do kojeg se mi želimo involvirati u utuvljavanje te informacije njemu u glavu je ovisan o nama, dok je stupanj toga što se mora poduzeti da dotični spozna nešto i promijeni se ovisan o toj osobi. Nekome je dosta jedna riječ ili pogled, druge doslovce treba mlatit da čuju.
Koliko dugo treba pomagati nekome takvome ljutome ovisi o nama. Ono što sam iskusio to je da takvi ljudi najčešće siju strah ili odbojnost prema drugima. Prirodno promatrano, ljudi od takvih bježe. Naravno, duhovno promatrano, potrebno je pomoći svakome, pa i onima koje je društvo odbacilo. No pitanje je koliko smo za to sposobni. Ja znam da ja nisam sposoban, nikad nisam bio. Meni je praktički nemoguće s nekim komunicirati koji je ljut budući da se ne znam ponašati tako da on počne drugačije reagirati. Onda ih se rađe klonim...

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Sokratov dijalog - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Sokratov dijalog   Sokratov dijalog - Page 2 Icon_minitimečet oľu 22, 2012 7:13 pm

Da se malo uključim pa vi nastavite sa prethodnim komentarima...miga
Citat :
...Ako želiš da te netko čuje i ako tražiš pomoć, tada ima i drugih načina nego biti bijesan i ljut na čitavi svijet, zar ne? :)
Naravno da agresija i ljutnja nemaju ništa pozitivno u sebi, ali je svaka osoba individualna i nema univerzalnog recepta, pomoću kojeg će neka jedinka uspjeti pronaći svoj 'mir' (tipa, čitanje knjiga, nalaženje mira u molitvi itd.)
Ja smatram da je ljutnja/bijes često puta normalna reakcija na neke životne situacije i rijetko tko ima sreću da u svom životu (obitelji/okolini) zaista nije naišao na situacije koje bi u njemu isprovocirale takve emocionalne reakcije.
Naravno, alaramantno je ako se netko zakači na dotično i ne nalazi mogućnost/potrebu da izađe iz takvog stanja, što znači da mu isto nije tek jedan od niza koraka, u procesu reakcije koja u konačnici vodi adekvatnom prihvaćanju neke situacije i vlastitom oporavku.

Inače, u vezi izbjegavanja 'bijesnih i ljutih ljudi' ili ljudi sa nekim 'negativnim osobinama', čudim se da takve pojedince izbjegava primjerice i moja rođakinja, a u poslovnom je životu svakodnevno upućena na iste. confused
Ne znam što se dotičnim ignoriranjem uopće postiže, jer mislim da pojedinac treba sagledati realnost sa svim svojim nedostacima.
Ako je jedinka dovoljno 'čvrsta', tada ga sam kontakt sa takvim ljudima ne može pogurati na dno, već naprotiv...osnažiti ga u nastojanjima da ne poprimi takve osobine te da eventualno svojim primjerom pozitivno utječu na druge.


_________________
"Riječi…spajaju ljude kao mostovi, stvarajući u isto vrijeme između čovjeka i čovjeka nepromostivosti vrlo često dublje od najmračnijega ponora."
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Sokratov dijalog - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Sokratov dijalog   Sokratov dijalog - Page 2 Icon_minitimečet oľu 22, 2012 8:42 pm

@Athena To je točno, ali imaš i onu: ako dovoljno dugo gledaš u ponor, i ponor će gledati dugo u tebe.
Za to izdržati trebaš imati jako puno energije. Budući da sam općenito osoba s relativno malo energije (iako se to na prvu ruku možda ne bi reklo) tada moju čvrstoću takvi kontakti iscrpljuju. Neće me mentalno iscrpiti jer sam mentalno vrlo snažan, iscrpit će me fizički i razbolit ću se. Tako da se uopće ne čudim tome što tvoja rođakinja nema namjeru biti do kraja iscrpljena.

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Sokratov dijalog - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Sokratov dijalog   Sokratov dijalog - Page 2 Icon_minitimečet oľu 22, 2012 10:30 pm

Citat :

Za to izdržati trebaš imati jako puno energije. Budući da sam općenito osoba s relativno malo energije (iako se to na prvu ruku možda ne bi reklo) tada moju čvrstoću takvi kontakti iscrpljuju. Neće me mentalno iscrpiti jer sam mentalno vrlo snažan, iscrpit će me fizički i razbolit ću se.
Da, ne bi se uopće reklo. confused
Zaista, ne znam da li je u čitavoj priči uopće odlučujuća količina energije ili nešto drugo. Ne smatram se energičnom osobom, ali u svakom slučaju, mislim da me kontakt sa ljudima koji su skloni manifestacijama negativnih emocija, ne bi fizički iscrpio.
Također, smatram da bih se s time mogla mentalno nositi, ali nisam sigurna. Vjerojatno bi bilo dosta znatiželje i analiziranja, sa moje strane.

Što se pak tiče moje rođakinje, pitam se zašto je odlučila baviti se određenim zanimanjem, kad nastoji zažmiriti na neke negativna ponašanja iliti ignorirati ih. Očito solidno obavlja posao, ali priroda njena posla je u kontradikciji sa njenim (distanciranim i ignorirajućim) stavom, prema toj 'kategoriji ljudi'.
Ja sam uvijek nekako za stav suočavanja, a ne bježanja od surove realnosti, ali vjerojatno netko kroz isto može i slabiti, a ne jačati. misli
Uvijek sam se pitala jesu li osobe koje izbjegavaju takvo suočavanje zapravo nesigurne u vlastite svjetonazore i vrijednosti. confused

_________________
"Riječi…spajaju ljude kao mostovi, stvarajući u isto vrijeme između čovjeka i čovjeka nepromostivosti vrlo često dublje od najmračnijega ponora."
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Sokratov dijalog - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Sokratov dijalog   Sokratov dijalog - Page 2 Icon_minitimečet oľu 22, 2012 10:47 pm

Ne bih uopće rekao da sam nesiguran u bilo što, ali nisam alfa tip osobe koji će svoje mišljenje nametati niti ću se ići žustro raspravljati. Nemam dovoljno energije za to i rađe preporučim čovjeku što da pročita.
Čim nisi takav, tada te već druge, agresivne osobe fizički iscrpe jer se teško nosiš s njihovim nastupom. Ja mu ne mogu istom mjerom uzvratiti, a on drugačije ne razumije kad je ljut. Samo je u tome stvar. :)

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Sokratov dijalog - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Sokratov dijalog   Sokratov dijalog - Page 2 Icon_minitimečet oľu 22, 2012 11:09 pm

Mislim da ne moraš biti 'alfa tip' osobe, već je samo stvar kako ćeš reagirati na takve osobe.
Naravno, razlika je kad promatraš takve osobe i eventualno ih nastojiš izvući iz takvog stanja bijesa i kad je njihov verbalno-agresivni 'napad' usmjeren dirketno na tebe. miga

Niti ja ne volim burno reagirati, ali ako osjećam da me netko provocira ili me poziva na red, a da na isto nema pravo, onda to neću tolerirati ili barem šutke prihvatiti.
U svakodnevnom životu se može dogoditi da jednostavno moraš odreagirati na isto, ne iz nekog luksuza niti pozicije usputnog promatrača, već radi direktnog ataka na svoj 'integritet'.

Većina ljudi je tako nešto doživjela bilo na poslovnom i/ili privatnom planu, a možda bi ti drukčije razmišljao da si dosad doživio neki direktni izljev ljutnje/bijesa, usmjeren prema tebi. E...tek bi tada bolje spoznao sebe i granice vlastite tolerancije. :P

_________________
"Riječi…spajaju ljude kao mostovi, stvarajući u isto vrijeme između čovjeka i čovjeka nepromostivosti vrlo često dublje od najmračnijega ponora."
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Sokratov dijalog - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Sokratov dijalog   Sokratov dijalog - Page 2 Icon_minitimečet oľu 22, 2012 11:45 pm

Nije da nisam to doživio, nije uopće u tome stvar. Doživio sam i neke napade na mene osobno, uvijek neopravdane. I tada sam napravio to da sam se uglavnom složio s tom osobom ili sam nešto neutralno izvalio iako sam si svoje mislio i poslije je više nisam htio gledati. Za mene ta osoba više nije imala nikakvo pravo da se sa mnom razgovara i izbjegavao sam ju jer sam to mogao.
Dakle, dok je osoba u takvom stanju ne mogu ju uzeti za ozbiljno niti joj bilo kako pomoći. Netko drugi bi možda to mogao.

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Lyra
Majmun
Lyra


Female
Leo Snake
Broj postova : 1398
Age : 46
Registration date : 09.06.2011

Sokratov dijalog - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Sokratov dijalog   Sokratov dijalog - Page 2 Icon_minitimepet oľu 23, 2012 1:30 am

@Athena, mislim da nije stvar u nesigurnosti, niti u izbjegavanju realnosti, već u senzibilitetu. Potpuno razumijem što želi @MoW reći (sada kada je to detaljno objasnio). Neki ljudi ili modeli ponašanja ti jednostavno isisavaju energiju ...a kako će se to na koga manifestirati ovisi o sklopu osobe. I mislim da nitko ne bi trebao trpiti i previše se mučiti sa nečim što nam jako smeta.

S druge strane, svi smo mi sačinjeni od dualnosti. Sigurna sam da bi se svatko od nas pretvorio i u najgoru zvijer kada bi netko npr. do te mjere ugrožavao nas ili osobe koje volimo/štitimo.

@MoW, moram reći da sam od prvog dana osjetila da si ti neki nirvana tip zubi .

_________________
南無 妙法 蓮華 経
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Sokratov dijalog - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Sokratov dijalog   Sokratov dijalog - Page 2 Icon_minitimepet oľu 23, 2012 1:56 pm

Nirvana tip, da. Vidi se i po avataru. :D
Jednostavno, volim o svačemu akademski i filozofski raspravljati, civilizirano i racionalno. Što je osoba više tome naklonjenija i što više u takvim stvarima uživa i vizualizira, to joj je bolje sa mnom. Ne podnosim podizanje glasa, buku, bijes, nasilna uvjeravanja i takvih osoba koje tako rade se klonim. :)
Što se fizičkog ugrožavanja tiče, to sam doživio samo kao dijete od svojih vršnjaka. Naravno, to je bilo uobičajeno u to doba. Nije uopće problem pomlatiti se kad te netko napada, no umijeće je to izbjegavati dokle god se može. A svatko ima svoje granice, pa tako i ja.


_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Sponsored content





Sokratov dijalog - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Sokratov dijalog   Sokratov dijalog - Page 2 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Sokratov dijalog
[Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Sokratov klub neznalica (chat)

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Filozofija-
Forum(o)Bir: