Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Zagonetke

Go down 
+60
megawar888
SkywardSword
markopetres
Hladni
Madonna
ultras
Akasha
BaltiBoy
Einar
Korplikan
bojan95
matac
yuusha
bros
moskri
Emac
Chakotay
Green
flory
LuckyLuke
GaGa
Athena
Cinderella
Mislav
Fantom
Skulptura
tomi
biga
KOHORTON
Jergo
Black_Pearl
gothic45
Remke
f1
Michael Wittmann
josip21
Legionar
Gea
nedo_tuzla
Hapa
Jaykof
fazon
Neo
GoodAlien
stella
Merkurica
None
Aleksandar Veliki
malenaivi
**Vanyari
Alpha
floridana
veronika30
Svjetloisjena
Blizzard
zmija
vladimir
belongs to lovers
Rain
userNejm
64 posters
Go to page : Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 18 ... 23  Next
Autor/icaPoruka
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Zagonetke - Page 14 Empty
PostajNaslov: Re: Zagonetke   Zagonetke - Page 14 Icon_minitimesub stu 14, 2009 4:49 am

Omega je napisao/la:
Misliš, kuglica ima veću masu :)
Zapravo nisam uopce to htio reci...
Kad sam napisao da pero ima vecu masu, nisam htio napisati masu nego povrsinu. Znaci, gravitacija nece jace djelovati na neki veci predmet.

Ovo mi je sad fascinantno, makar sam shvatio kaj mi govoris i to je tocno. Npr. u svemiru, je Kamion jednako "tezak" kao i kutija cigareta. hehe...

po tome bi moglo biti ovako:
a) nemam pojma
b) takoder.....

scratch

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Zagonetke - Page 14 Empty
PostajNaslov: Re: Zagonetke   Zagonetke - Page 14 Icon_minitimesub stu 14, 2009 5:00 am

Aha... Ali za to postoji još jedna fizikalna ''činjenica'', a to je da se centar mase tijela ponaša kao da je cijela masa skoncentrirana u njemu, zato površina ne igra ulogu. Al pustimo sada fizikalne dokaze oko ovog centra mase i slično :P

Dobro, evo male hintove, valjda će pomoći. To su obična pitanja.

1. Zašto se kuglica uopće njiše, što ju ''tjera'' na to?
2. Što bi se dogodilo s kuglicom da miruje u stanju ravnoteže, a lift počinje padati slobodnim padom i zašto?
3. Da stojimo na vagi, koliko bi ona pokazivala tijekom slobodna pada i zašto? (Sjetite se kako se osjećate kada lift krene nadolje)
4. Uz pomoć odgovora na prethodna pitanja odgovorite si na pitanje što se promijenilo sa silama u sustavu u slučaju slobodna pada za razliku od početka stanja gdje je lift učvršćen?

Eto, to su neke male upute na koji način razmišljati :)
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Zagonetke - Page 14 Empty
PostajNaslov: Re: Zagonetke   Zagonetke - Page 14 Icon_minitimesub stu 14, 2009 5:04 am

Njihanje "tjera" gravitacija, ali to mi opet nema smisla posto kazes da se nebi nastavila njihati. Zbunjuje me to sto nema "tezine"... neznam zasto bi se kuglica njihala. po mom bi se trebala objesiti koliko joj spagica dopusta i ostati u tom polozaju... :/

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Zagonetke - Page 14 Empty
PostajNaslov: Re: Zagonetke   Zagonetke - Page 14 Icon_minitimesub stu 14, 2009 5:06 am

Prvo pitanje je za normalan slučaj, kada imaš njihalo ispred sebe i gledaš kako se kuglica njiše vamo-tamo. Tek drugo pitanje je u vezi slučaja kada lift pada slobodnim padom.
[Vrh] Go down
biga
Pračovjek
biga


Male
Taurus Cat
Broj postova : 2861
Age : 36
Registration date : 28.08.2009

Zagonetke - Page 14 Empty
PostajNaslov: Re: Zagonetke   Zagonetke - Page 14 Icon_minitimesub stu 14, 2009 1:12 pm

o kako mi se neda razmišljat... odoh u lift ispraznit zrak, stavit njihalo unutra i prekinut sajelu od lifta... nema mi druge...
imam još jedno rješenje i onda odustajem....
dakle u slučaju b) kuglica bi trebala doći u centar iz kojeg se njiše? tj. doći do mjesta gdje se spajaveza koja drži lopticu i nekakvo drvo....
slučaj a) loptica bi ostala gdje se trenutno nalazi....

ajde Omega ako hoćeš ti napisat da nevalja, da ja nepišem drugi post...

:P
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Zagonetke - Page 14 Empty
PostajNaslov: Re: Zagonetke   Zagonetke - Page 14 Icon_minitimesub stu 14, 2009 7:54 pm

a) Dobro si rekao, samo pokušaj objasniti zašto zubi
b) Nije dobro :D
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Zagonetke - Page 14 Empty
PostajNaslov: Re: Zagonetke   Zagonetke - Page 14 Icon_minitimesub stu 14, 2009 9:05 pm

evo, probat cu ja objasnit a)

lift je zajedno sa lopticom unutar njega poceo padati. posto je sve u vakuumu, loptica i lift su jednake tezine pa padaju zajedno. loptica se ne vraca nakon njihanja zato sto bi to znacilo da je teza od lifta, ali nije.

a ovo b) stvarno neznam....

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Zagonetke - Page 14 Empty
PostajNaslov: Re: Zagonetke   Zagonetke - Page 14 Icon_minitimesub stu 14, 2009 9:27 pm

Jest, objašnjenje je dobro, ali baš i ne najpreciznije. Što je sa silama u sustavu kuglice, zašto se ona više ne njiše pod utjecajem gravitacije?
[Vrh] Go down
biga
Pračovjek
biga


Male
Taurus Cat
Broj postova : 2861
Age : 36
Registration date : 28.08.2009

Zagonetke - Page 14 Empty
PostajNaslov: Re: Zagonetke   Zagonetke - Page 14 Icon_minitimesub stu 14, 2009 10:59 pm

Omega je napisao/la:
Jest, objašnjenje je dobro, ali baš i ne najpreciznije. Što je sa silama u sustavu kuglice, zašto se ona više ne njiše pod utjecajem gravitacije?
možda zato što gravitacija lifta poništava gravitaciju kuglice?
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Zagonetke - Page 14 Empty
PostajNaslov: Re: Zagonetke   Zagonetke - Page 14 Icon_minitimened stu 15, 2009 1:42 am

Gravitacija lifta? Što bi to bilo...

Uglavnom, rješenje pod a) jest da će kuglica ostati stajati na toj maksimalnoj visini do koje je došla pri njihaju. Jasno je da se kuglica u normalnim uvjetima njiše jer na nju djeluje gravitacijska sila koja ju vuče prema dolje. Naravno, tu je i centripetalna sila u obliku napetosti užeta na kojem visi kuglica. Dok lift pada, a njihalo zajedno sa njim, tada budući da se cijeli sustav giba jednoliko ubrzano pod utjecajem gravitacije, tada unutar tog lifta mi ne bismo osjetili gravitaciju, tako ne osjeća niti kuglica u tom trenu. Zato ju nema što vući prema dolje prema ravnotežnom položaju, pa ona ostane stajati u zraku.

A zašto ne osjeća gravitacijsku silu? To se može intuitivno objasniti iz sljedećeg primjera. Svi ste se vozili u autu i osjetili promjene brzine i slično. Dok auto ubrzava, nas sila baca dublje u sjedalo, suprotno od smjera akceleracije. Tako i kod kuglice. Kada lift pada prema dolje, tada se javi taj isti efekt, sila ''gura'' kuglicu prema gore, a iznos te sile jednak je iznosu gravitacije te se one ponište, zato kuglica ostane stajati na mjestu, a ne počne se vraćati u ravnotežni položaj.

Međutim pod b) je malo drugačija situacija... Što bi se moglo dogoditi pod b)? :D
Bilo kakvo nagađanje... Recimo čuli smo jedan odgovor, međutim nije točan.
[Vrh] Go down
biga
Pračovjek
biga


Male
Taurus Cat
Broj postova : 2861
Age : 36
Registration date : 28.08.2009

Zagonetke - Page 14 Empty
PostajNaslov: Re: Zagonetke   Zagonetke - Page 14 Icon_minitimened stu 15, 2009 1:49 am

Omega je napisao/la:
Gravitacija lifta? Što bi to bilo...

Dok lift pada, a njihalo zajedno sa njim, tada budući da se cijeli sustav giba jednoliko ubrzano pod utjecajem gravitacije, tada unutar tog lifta mi ne bismo osjetili gravitaciju, tako ne osjeća niti kuglica u tom trenu. Zato ju nema što vući prema dolje prema ravnotežnom položaju, pa ona ostane stajati u zraku.

to sam mislio pod gravitacija lifta... znači ovo tvoje samo malo seljački objašnjeno... hehehe, šta ću kad na selu živim... :P
[Vrh] Go down
biga
Pračovjek
biga


Male
Taurus Cat
Broj postova : 2861
Age : 36
Registration date : 28.08.2009

Zagonetke - Page 14 Empty
PostajNaslov: Re: Zagonetke   Zagonetke - Page 14 Icon_minitimened stu 15, 2009 1:14 pm

e ovako... pod b) kuglica će se nastavljat kretat do točke maksimuma(slučaja a) il sa lijeve il sa desne strane ) i onda će stat...???
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Zagonetke - Page 14 Empty
PostajNaslov: Re: Zagonetke   Zagonetke - Page 14 Icon_minitimened stu 15, 2009 1:52 pm

Ne :P
Kuglica će se zbilja nastaviti kretati, ali se neće dogoditi ovo što si rekao :)
[Vrh] Go down
tomi
Pračovjek
tomi


Male
Libra Goat
Broj postova : 2381
Age : 32
Location : Zagreb
Registration date : 22.08.2009

Zagonetke - Page 14 Empty
PostajNaslov: Re: Zagonetke   Zagonetke - Page 14 Icon_minitimened stu 15, 2009 3:12 pm

Kuglica ce se nastaviti kretati. U krug.

:nedobudni_pokusaj: ?
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Zagonetke - Page 14 Empty
PostajNaslov: Re: Zagonetke   Zagonetke - Page 14 Icon_minitimened stu 15, 2009 4:19 pm

Točno. A sada pitanje je zašto. ides
[Vrh] Go down
tomi
Pračovjek
tomi


Male
Libra Goat
Broj postova : 2381
Age : 32
Location : Zagreb
Registration date : 22.08.2009

Zagonetke - Page 14 Empty
PostajNaslov: Re: Zagonetke   Zagonetke - Page 14 Icon_minitimened stu 15, 2009 5:49 pm

Sto nije jednak razlog kao za a) slucaj? S obzirom da cijeli sustav pada slobodnim padom, silu gravitacije mozemo zanemariti kod gibanja kuglice.

Ona prolazi kroz ravnotezni polozaj s nekom kinetickom energijom, ima neku obodnu brzinu - imamo kruzno gibanje :)
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Zagonetke - Page 14 Empty
PostajNaslov: Re: Zagonetke   Zagonetke - Page 14 Icon_minitimened stu 15, 2009 11:26 pm

Sto je zapravo uopce gravitacija? Zasto privlaci sve? dali je to uopce otkriveno? suspect

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Zagonetke - Page 14 Empty
PostajNaslov: Re: Zagonetke   Zagonetke - Page 14 Icon_minitimened stu 15, 2009 11:39 pm

Jest, razlog je sličan onome iz a), jedino ovdje kuglica ima neku količinu gibanja i na vidjelo stupa zakon sačuvanja impulsa zbog kojeg bi kuglica nastavila kružiti budući da ju gravitacija ne bi smetala :)

Zadatak je riješen :D

Što se gravitacije tiče... Pisao sam o tome na jednoj temi na znanosti. Bilo je riječi i o vremenu, ali sam također pisao o samoj gravitaciji.

https://ce-4.forumotion.com/znanost-f20/probili-smo-brzinu-svjetlosti-t479-45.htm

Od ove stranice pa nadalje, izvodio sam i neku formulaciju... A sama gravitacija, sva ta svinuća su teoretski model koji je potvrđen kao moguć nekim opservacijskim metodama, a sam graviton je zasad imaginarna čestica koja bi na neki način bila zaslužna za gravitaciju, ali nije pronađena.

Također, ima o gravitaciji i na Astronomiji u temi 'Crne rupe'. Pa ako imaš volje sve to prostudirati...

https://ce-4.forumotion.com/astronomija-i-misterije-svemira-f31/crna-rupa-t1366.htm
[Vrh] Go down
tomi
Pračovjek
tomi


Male
Libra Goat
Broj postova : 2381
Age : 32
Location : Zagreb
Registration date : 22.08.2009

Zagonetke - Page 14 Empty
PostajNaslov: Re: Zagonetke   Zagonetke - Page 14 Icon_minitimepon stu 16, 2009 7:07 pm

Sljedeca zagonetka molim kava

Btw, evo nesto sto mi je jucer palo na pamet dok sam igrao Texas Holdem :D Kolika ti je sansa za pobjedu ako nakon prikazanog flopa imas dva para i ulaz u boju (flush draw, jedna karta ti fali do boje)?
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Zagonetke - Page 14 Empty
PostajNaslov: Re: Zagonetke   Zagonetke - Page 14 Icon_minitimepon stu 16, 2009 10:38 pm

Evo nove.

Barica je uvijek pokazivala sklonost prema brojkama, pa Šteficu nije ni najmanje začudilo kad je Barica i djedov rođendan pretvorila u matematički zadatak.
''Zamisli'', reče neki dan Barica, ''danas moj djed Stojko, a i moj brat Radovan, imaju rođendan. Godine jednog i drugog izražene su istim znamenkama, a razlika tih dvaju brojeva godina jednaka je našem kućnom broju. Možeš li reći koji je rođendan proslavio moj djed?''
S obzirom na to da je znala Baričinu adresu, Štefica je brzo odgonetnula djedove godine. No, nama Baričina adresa nije poznata, a ipak je dano dovoljno podataka da se odredi starost njezina djeda.


Znači, godine su im izražene kao XY i YX. Koliko godina ima djed? :P
[Vrh] Go down
biga
Pračovjek
biga


Male
Taurus Cat
Broj postova : 2861
Age : 36
Registration date : 28.08.2009

Zagonetke - Page 14 Empty
PostajNaslov: Re: Zagonetke   Zagonetke - Page 14 Icon_minitimepon stu 16, 2009 10:44 pm

@tomi, puno veća šansa nego kad u ruci dobiješ dva asa, tad uvijek izgubim!!!! evil
@Omega djed ima 61 godinu....??
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Zagonetke - Page 14 Empty
PostajNaslov: Re: Zagonetke   Zagonetke - Page 14 Icon_minitimepon stu 16, 2009 10:49 pm

Zbog čega 61? :P
[Vrh] Go down
biga
Pračovjek
biga


Male
Taurus Cat
Broj postova : 2861
Age : 36
Registration date : 28.08.2009

Zagonetke - Page 14 Empty
PostajNaslov: Re: Zagonetke   Zagonetke - Page 14 Icon_minitimepon stu 16, 2009 10:51 pm

paa eto, razdaljina između djeda i unuka mi je ta nekako najlogičnija... djed 61 a unuk 16... :P
nije točno jel tako???
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Zagonetke - Page 14 Empty
PostajNaslov: Re: Zagonetke   Zagonetke - Page 14 Icon_minitimepon stu 16, 2009 10:53 pm

A zašto ne bi bilo 73 i 37 ili 84 i 48? raspa
[Vrh] Go down
Mislav
Prašina



Male
Gemini Horse
Broj postova : 7
Age : 33
Registration date : 13.11.2009

Zagonetke - Page 14 Empty
PostajNaslov: Re: Zagonetke   Zagonetke - Page 14 Icon_minitimepon stu 16, 2009 10:58 pm

ajmo redom...

i) X != Y (nije jednako)
ii) X != 3, 4, 5.
iii) Y!= 9, 8...jer nema tolko kuca na selu

znaci da Y može biti jednako svemu osim 9, 8.

91 81 71 61

buduci da Barica živi na selu... (sela imaju ulice manje od 70 kuca :D)


71 - 17 = 54 ... moguće

61 - 16 = 45... više moguće

:D
[Vrh] Go down
Sponsored content





Zagonetke - Page 14 Empty
PostajNaslov: Re: Zagonetke   Zagonetke - Page 14 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Zagonetke
[Vrh] 
Stranica 14 / 23.Go to page : Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 18 ... 23  Next
 Similar topics
-
» Zagonetke i zadaci

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Zabava-
Forum(o)Bir: