Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Zlocin i kazna

Go down 
+4
gloria_g
Nefertiti
Alpha
Galileo Galilei
8 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3  Next
Autor/icaPoruka
Galileo Galilei
Superprašina
Galileo Galilei


Male
Pisces Rat
Broj postova : 11032
Age : 52
Registration date : 26.12.2007

Zlocin i kazna - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Zlocin i kazna   Zlocin i kazna - Page 2 Icon_minitimesri vel 27, 2008 6:22 pm

zanimljiva je ta tema oko zlocina i kazne, mogli bi pokrenuti neku raspravu oko toga
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Zlocin i kazna - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Zlocin i kazna   Zlocin i kazna - Page 2 Icon_minitimesri vel 27, 2008 6:23 pm

Ma zatvor je garant...ali zbilja je smjesno...to ipak ide od poreznih obveznika...pa mislim da bi bilo bolje da grade vrtice ili tako nesto nego ekskluzivne zatvore...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Nefertiti
Moderator
Nefertiti


Female
Pisces Pig
Broj postova : 3651
Age : 53
Registration date : 15.10.2007

Zlocin i kazna - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Zlocin i kazna   Zlocin i kazna - Page 2 Icon_minitimesri vel 27, 2008 6:23 pm

Zlocin i kazna - Page 2 Image005wr4
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Zlocin i kazna - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Zlocin i kazna   Zlocin i kazna - Page 2 Icon_minitimesri vel 27, 2008 6:24 pm

Galilei Galileo je napisao/la:
zanimljiva je ta tema oko zlocina i kazne, mogli bi pokrenuti neku raspravu oko toga

Na sto tocno mislis? Na to da u onakvom zatvoru kazna i nije neka kazna?

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Galileo Galilei
Superprašina
Galileo Galilei


Male
Pisces Rat
Broj postova : 11032
Age : 52
Registration date : 26.12.2007

Zlocin i kazna - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Zlocin i kazna   Zlocin i kazna - Page 2 Icon_minitimesri vel 27, 2008 6:24 pm

Namcor je napisao/la:
Ma zatvor je garant...ali zbilja je smjesno...to ipak ide od poreznih obveznika...pa mislim da bi bilo bolje da grade vrtice ili tako nesto nego ekskluzivne zatvore...
a kakvi su im tek vrtici i skole, pitanje je sad
[Vrh] Go down
Nefertiti
Moderator
Nefertiti


Female
Pisces Pig
Broj postova : 3651
Age : 53
Registration date : 15.10.2007

Zlocin i kazna - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Zlocin i kazna   Zlocin i kazna - Page 2 Icon_minitimesri vel 27, 2008 6:24 pm

Namcor je napisao/la:
Ma zatvor je garant...ali zbilja je smjesno...to ipak ide od poreznih obveznika...pa mislim da bi bilo bolje da grade vrtice ili tako nesto nego ekskluzivne zatvore...

ja bi rekla, kad su im zatvori ovakvi kakvi su im vrtići i škole ibolnice....
lood
[Vrh] Go down
Galileo Galilei
Superprašina
Galileo Galilei


Male
Pisces Rat
Broj postova : 11032
Age : 52
Registration date : 26.12.2007

Zlocin i kazna - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Zlocin i kazna   Zlocin i kazna - Page 2 Icon_minitimesri vel 27, 2008 6:25 pm

Namcor je napisao/la:
Galilei Galileo je napisao/la:
zanimljiva je ta tema oko zlocina i kazne, mogli bi pokrenuti neku raspravu oko toga

Na sto tocno mislis? Na to da u onakvom zatvoru kazna i nije neka kazna?
ne, nego koja kazna moze utjecati na covjeka, kako kaznu provesti, na sto sve misliti ...
[Vrh] Go down
Nefertiti
Moderator
Nefertiti


Female
Pisces Pig
Broj postova : 3651
Age : 53
Registration date : 15.10.2007

Zlocin i kazna - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Zlocin i kazna   Zlocin i kazna - Page 2 Icon_minitimesri vel 27, 2008 6:25 pm

@GG
5
[Vrh] Go down
Nefertiti
Moderator
Nefertiti


Female
Pisces Pig
Broj postova : 3651
Age : 53
Registration date : 15.10.2007

Zlocin i kazna - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Zlocin i kazna   Zlocin i kazna - Page 2 Icon_minitimesri vel 27, 2008 6:29 pm

Galilei Galileo je napisao/la:
Namcor je napisao/la:
Galilei Galileo je napisao/la:
zanimljiva je ta tema oko zlocina i kazne, mogli bi pokrenuti neku raspravu oko toga

Na sto tocno mislis? Na to da u onakvom zatvoru kazna i nije neka kazna?
ne, nego koja kazna moze utjecati na covjeka, kako kaznu provesti, na sto sve misliti ...
Nema tu univerzalnog rješenja. Nekome je doboljna opomena a nekima ni bič ne pomaže. Nema generalnog pristupa.

Svi mi različito reagiramo na iste podražaje u raznim situacijama.

hm, a da otvorimo temu
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Zlocin i kazna - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Zlocin i kazna   Zlocin i kazna - Page 2 Icon_minitimesri vel 27, 2008 6:31 pm

Mislim da bi kazna trebala biti individualna...dosta ovisi o osobi...sto je napravila, zasto, tko je ta osoba...ali to je nemoguce tako da...
Neke odsluzenje zbilja promjeni, neki cim izajdu opet po starom...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Galileo Galilei
Superprašina
Galileo Galilei


Male
Pisces Rat
Broj postova : 11032
Age : 52
Registration date : 26.12.2007

Zlocin i kazna - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Zlocin i kazna   Zlocin i kazna - Page 2 Icon_minitimesri vel 27, 2008 6:32 pm

Problem je sto svi znaju kakva ce kazna biti, ali nitko se ne boji iz jednostavna razloga. Svi misle da nece biti uhvaceni.
[Vrh] Go down
Galileo Galilei
Superprašina
Galileo Galilei


Male
Pisces Rat
Broj postova : 11032
Age : 52
Registration date : 26.12.2007

Zlocin i kazna - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Zlocin i kazna   Zlocin i kazna - Page 2 Icon_minitimečet vel 28, 2008 7:08 am

Smisao kazne je poticanje promjene ponasanja. Njen smisao je i obeshrabrivanje zlocina u samom zacetku, prije nego sto se desio. Negdje sam citao da se zlocinci ne boje kazne. Oni se samo boje da ce biti uhvaceni. Znaci, o kazni ni ne razmisljaju. Zbog toga trebamo efikasniji sustav prevencije zlocina. Samo kaznjavanje je onaj konacni cin. Zlo je vec pocinjeno. Ali, i poslije kazne covjek se mora vratiti u drustvo. Postoji veliki broj osoba koje su neprilagodjene, a zatvor im je pruzao kakvu-takvu sigurnost. Zbog toga cine recidiv i opet se vracaju u "sigurno" okruzje.
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Zlocin i kazna - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Zlocin i kazna   Zlocin i kazna - Page 2 Icon_minitimečet vel 28, 2008 9:57 am

Galilei Galileo je napisao/la:
Negdje sam citao da se zlocinci ne boje kazne. Oni se samo boje da ce biti uhvaceni. Znaci, o kazni ni ne razmisljaju. .

pitanje je zašto se oni boje biti uhvačeni?
zato jer se boje kazne.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Zlocin i kazna - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Zlocin i kazna   Zlocin i kazna - Page 2 Icon_minitimečet kol 14, 2008 2:27 am

điđimilović je napisao/la:
Zlocin i kazna. Pitanje koje vjecno muci ljudski rod. Sto zasluzuje kaznu, a sto ne? Kakva kazna mora biti? U kojoj mjeri je dovoljno kazniti? Zasto ljudi, iako znaju da mogu biti kaznjeni, pocine zlocin? Sto poslije kazne?

Puno pitanja. Malo pravih odgovora.

Mozda nas citaju iz Vlade zubo pa, pomozimo im :)


Kazna je relativna stvar, ali to je posljedica pogreške. Svaki čovjek bi imao neke svoje kriterije koji moraju biti prekršeni da se kazni nekoga, ali da se to olakša, uvedeni su zakoni.
Zakoni su nastrojeni tako da se omogući život na određeni način u nekom društvu, ali i dalje apsolutnih zakona nema jer za to bi se trebao znati smisao života.
Neko afričko pleme ima zakon da svakom članu koji prevari ženu odrežu mahalo, a taj zakon bi kod nas bio neprihvatljiv...

Kazna postoji samo zato da se na neki način prisili druge da slijede zakon, jer da nema kazne, zašto bi itko slijedio zakon?

Kakva kazna mora biti i što zaslužuje kaznu ovisi o društvu koje postavlja te zakone, ali točan odgovor na ovo pitanje je nepoznat baš zato jer ne znamo smisao života. Može se odgovoriti na razini tog određenog društva, ali općeniti odgovor je nepoznat.

Zašto ljudi krše zakone unatoč kaznama koje ih slijede?
Svaki čovjek teži ispunjenju vlastitih želja, ali opet to ovisi i o karakteru osobe koja griješi. Neki čovjek ne smatra da je krađa loša, a još ako želi krasti... Eto ti krađe.
Međutim čovjek može nešto ukrasti i iz drugih razloga iako smatra da je krađa loša. Recimo nekome porobe obitelj i prijete mu da mora ukrasti neki dijamant inače...
Tada je tu prisutna samo želja za krađom, ali uz potpuno druge razloge, a ne zato jer taj čovjek krađu ne smatra grijehom.
A zakon se može prekršiti i ako mislimo da je bezvezan, a što je povezano sa ovim malo prije rečeno kako lopov misli da je krađa ok...
Ovdje mislim na zakon tipa da u mafijaškom društvu imaju zakon da treba ubiti barem jednu osobu na tjedan, pa naravno da ''normalni'' ljudi to ne bi radili i kršili bi taj zakon te bi bili kažnjeni.

Uglavnom, zakoni se krše zbog ispunjenja vlastitih želja, vlastitog karaktera i mišljenja da su ti zakoni bezvezni i nelogični.

Kazna je namijenjena da utječe na osobu koja je prekršila zakon na taj način da više ne prekrši. Uglavnom cilj kazne je mijenjanje same osobe koja je počinila grijeh, a opet služi i za zastrašivanje i kao prisila da se slijede zakoni određenog društva.

I da, kriminalci se boje biti uhvaćeni jer se boje kazne.
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Zlocin i kazna - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Zlocin i kazna   Zlocin i kazna - Page 2 Icon_minitimečet kol 14, 2008 8:50 am

kakva bi kazna bila primjerena zločincima kao šta je radovan karađić za ono što je napravio a i da posluži za primjer drugima?
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Zlocin i kazna - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Zlocin i kazna   Zlocin i kazna - Page 2 Icon_minitimečet kol 14, 2008 9:00 am

Stroga samica do kraja života bez ikakvog luksuza, uz neprekidno projeciranje slika posljedica njegovog djelovanja, da mu dođe do mozga da nije nevin kao što misli da je.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Zlocin i kazna - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Zlocin i kazna   Zlocin i kazna - Page 2 Icon_minitimečet kol 14, 2008 11:59 am

Malo sam ti 'okrenula' redoslijed posta pa prvo komentiram razmisljanje o Zlocinu, a potom o Kazni... :)

Eclypso je napisao/la:
Zašto ljudi krše zakone unatoč kaznama koje ih slijede?

Uglavnom, zakoni se krše zbog ispunjenja vlastitih želja, vlastitog karaktera i mišljenja da su ti zakoni bezvezni i nelogični.
Naravno, podrazumijea se da ovdje ne pricamo o kradji kruha za gladno dijete vec o nekim drugim zlocinima - onima koji to zbilja jesu.

Kod pravih zlocinaca vjerujem da se najveci odgovr na ovo pitanje krije u tome sto oni misle da to zasluzuju...da zasluzuju vise od drugih, da su bolji od drugh, da vrijede vise. Isto tako to su ljudi odredjene kemije u mozgu, manje osjetljivi na stres od prosjecne osobe, takodjer cesto s manjkom empatije...generalno ljudi slabije razvijenih emocija bilo primarnih, bilo sekundarnih (koje uopce ne moraju imati)...

Ako kazemo da to jeste tako kako sam gore predpodstavila i dalje ostaje pitanje zasto krse zakon at the first place? Obzirom na ovo opisano odgovor se sam namece - vjeruju da nece biti uhvaceni jer su 'bolji', 'pametniji'...

Ipak, jasno im je da ako slucajno budu uhvaceni slijedi - Kazna

Eclypso je napisao/la:
Kazna postoji samo zato da se na neki način prisili druge da slijede zakon, jer da nema kazne, zašto bi itko slijedio zakon?
Kazna sluzi kako bi se uspostavio neki red i jednakost...
Da nema kazne neki red bi ipak postojao jer ostaje cinjenica da postoji Savjest kao i ostale ljudske osobine koje osobu ipak cine pozitivnim bicem...
Vjerujem da su kazne nastale upravo na temelju tih pozitivnih ljudskih osobina koje vjerojatno obuhvacaju veci dio populacije, jer da nije tako drustvo bi bilo mafijaskog tipa (iako je vjerojatno i sada tako ali barem nam daju izbor iluzije demokracije)...
Dakle, vjerujem da bi se neki moralni zakoni provodili cak i bez pisane rijeci ali to bi bilo vise poput one stare Biblijske 'oko za oko'...

Eclypso je napisao/la:
Kakva kazna mora biti i što zaslužuje kaznu ovisi o društvu koje postavlja te zakone, ali točan odgovor na ovo pitanje je nepoznat baš zato jer ne znamo smisao života. Može se odgovoriti na razini tog određenog društva, ali općeniti odgovor je nepoznat.
Kazna je namijenjena da utječe na osobu koja je prekršila zakon na taj način da više ne prekrši. Uglavnom cilj kazne je mijenjanje same osobe koja je počinila grijeh, a opet služi i za zastrašivanje i kao prisila da se slijede zakoni određenog društva.
I da, kriminalci se boje biti uhvaćeni jer se boje kazne.
Kako odabrati kaznu...e, to je vec...zavisi da li kaznjava onaj kome je nanesena nepravda ili...
No, kazne su definirane razlicito, ovisno o kulturi. Recimo negdje postoji smrtna kazna, negdje ne...isto tako danasnji zatvori sve vise izgledaju kao hoteli nego kao zatvori...
Naime, prije se kazna sastojala upravo od toga da je boravak tamo sam po sebi kazna i princip da ce se osoba, kada izadje, ponasati bolje cisto iz straha (dobri stari strah) da se opet ne nadje tamo...
A danas se kriminalcima pristupa na nacin da ih se 'urazumi'...imaju psiholoski pristup i tako to...i to je OK samo sto sam ja jos uvijek duboko uvjerena da se vecini njih ne moze pomoci...nekima da, ali vecini jok...kemija je to i tesko se ljudi mijenjaju za zbilja...pogotovo kada smatraju da su iznad drugih te se stoga ne samo da ne moraju mijenjati nego nemaju sto slusati ove 'nize' od sebe...

Uglavnom, da li zlocincima kazna jos teze pada upravo zato jer nesmatraju da su je zasluzili? Upravo zato jer smatraju da su imali pravo za sve sto su napravili? Vrlo moguce...

Da li kazna zbilja moze promijeniti osobu bez savijesti?

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Zlocin i kazna - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Zlocin i kazna   Zlocin i kazna - Page 2 Icon_minitimečet kol 14, 2008 12:31 pm

Alpha je napisao/la:


Eclypso je napisao/la:
Zašto ljudi krše zakone unatoč kaznama koje ih slijede?

Uglavnom, zakoni se krše zbog ispunjenja vlastitih želja, vlastitog karaktera i mišljenja da su ti zakoni bezvezni i nelogični.
Naravno, podrazumijea se da ovdje ne pricamo o kradji kruha za gladno dijete vec o nekim drugim zlocinima - onima koji to zbilja jesu.

Ovo opisano je želja...

Citat :
Kod pravih zlocinaca vjerujem da se najveci odgovr na ovo pitanje krije u tome sto oni misle da to zasluzuju...da zasluzuju vise od drugih, da su bolji od drugh, da vrijede vise. Isto tako to su ljudi odredjene kemije u mozgu, manje osjetljivi na stres od prosjecne osobe, takodjer cesto s manjkom empatije...generalno ljudi slabije razvijenih emocija bilo primarnih, bilo sekundarnih (koje uopce ne moraju imati)...

Da, zločinci misle da zaslužuju bolje i da su vrijedniji od drugih. Neki zločinci misle da su pametniji od onih koji su postavljali te zakone pa ih jednostavno krše.
Da se ti nađeš u mafijaškom društvu gdje je zakon ubijati druge, kršit ćeš zakon čisto zato jer misliš da si bolja od njih i da to nije moralno.

Citat :
Ako kazemo da to jeste tako kako sam gore predpodstavila i dalje ostaje pitanje zasto krse zakon at the first place? Obzirom na ovo opisano odgovor se sam namece - vjeruju da nece biti uhvaceni jer su 'bolji', 'pametniji'...

Da, ali tu su bitne želje i karakter osobe kao što napisah miga

Citat :
Kazna sluzi kako bi se uspostavio neki red i jednakost...
Da nema kazne neki red bi ipak postojao jer ostaje cinjenica da postoji Savjest kao i ostale ljudske osobine koje osobu ipak cine pozitivnim bicem...
Vjerujem da su kazne nastale upravo na temelju tih pozitivnih ljudskih osobina koje vjerojatno obuhvacaju veci dio populacije, jer da nije tako drustvo bi bilo mafijaskog tipa (iako je vjerojatno i sada tako ali barem nam daju izbor iluzije demokracije)...
Dakle, vjerujem da bi se neki moralni zakoni provodili cak i bez pisane rijeci ali to bi bilo vise poput one stare Biblijske 'oko za oko'...

Da nema kazne, tada kao da zakona i nema i svatko bi činio što želi. Sada bi ovisilo o tome kakve se osobe oko nas nalaze, ako su lopovi, tada tu baš i neće biti velikog reda zubi
Svejedno, moralni zakoni bi se provodili, ali samo kod određenih osoba. Ovako je i jedan ubojica u selu dosta.

Kazne su nastale na temelju zakona, kao prisila da se slijede zakoni, a zakoni su nastali na temelju pozitivnih ljudskih osobina. Mislim tu je 'pozitivnih' relativno, opet se sjetimo mafijaškog društva.

Uglavnom, u ljudskoj je krvi postaviti zakone tako da će zakoni uvijek postojati, a s njima i neka kazna jer inače zakoni nemaju smisla (osim ako se ne radi o vlastitoj opasnosti).

Citat :
Kako odabrati kaznu...e, to je vec...zavisi da li kaznjava onaj kome je nanesena nepravda ili...
No, kazne su definirane razlicito, ovisno o kulturi. Recimo negdje postoji smrtna kazna, negdje ne...isto tako danasnji zatvori sve vise izgledaju kao hoteli nego kao zatvori...
Naime, prije se kazna sastojala upravo od toga da je boravak tamo sam po sebi kazna i princip da ce se osoba, kada izadje, ponasati bolje cisto iz straha (dobri stari strah) da se opet ne nadje tamo...
A danas se kriminalcima pristupa na nacin da ih se 'urazumi'...imaju psiholoski pristup i tako to...i to je OK samo sto sam ja jos uvijek duboko uvjerena da se vecini njih ne moze pomoci...nekima da, ali vecini jok...kemija je to i tesko se ljudi mijenjaju za zbilja...pogotovo kada smatraju da su iznad drugih te se stoga ne samo da ne moraju mijenjati nego nemaju sto slusati ove 'nize' od sebe...

Točno tako, zašto bi se mijenjali ako oni 'bolje' znaju od drugih i 'pametniji' su?
Zato je za takve kazna tu koja nastoji spriječiti zločin.

Citat :
Uglavnom, da li zlocincima kazna jos teze pada upravo zato jer nesmatraju da su je zasluzili? Upravo zato jer smatraju da su imali pravo za sve sto su napravili? Vrlo moguce...

Da, mislim da je zato. Sjeti se sebe u mafijaškom društvu i da te kazne jer nisi nekoga ubila...

Citat :
Da li kazna zbilja moze promijeniti osobu bez savijesti?

Ne, ali može zastrašiti tu osobu ako ništa drugo.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Zlocin i kazna - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Zlocin i kazna   Zlocin i kazna - Page 2 Icon_minitimečet kol 14, 2008 4:35 pm

Eclypso je napisao/la:
Alpha je napisao/la:
Naravno, podrazumijeva se da ovdje ne pricamo o kradji kruha za gladno dijete vec o nekim drugim zlocinima - onima koji to zbilja jesu.
Ovo opisano je želja...
Ovo opisano je zlocin iz nuzde ili potrebe miga

Eclypso je napisao/la:
Alpha je napisao/la:
Ako kazemo da to jeste tako kako sam gore predpodstavila i dalje ostaje pitanje zasto krse zakon at the first place? Obzirom na ovo opisano odgovor se sam namece - vjeruju da nece biti uhvaceni jer su 'bolji', 'pametniji'...
Da, ali tu su bitne želje i karakter osobe kao što napisah miga
Ja sam samo opisala psihofizicki profil...dakle podlogu...dalje ide zelja za npr. materijalnim bogatstvom ili moci ili tako necim, onda ide realizacija...

Eclypso je napisao/la:
Da nema kazne, tada kao da zakona i nema i svatko bi činio što želi. Sada bi ovisilo o tome kakve se osobe oko nas nalaze, ako su lopovi, tada tu baš i neće biti velikog reda zubi
Svejedno, moralni zakoni bi se provodili, ali samo kod određenih osoba. Ovako je i jedan ubojica u selu dosta.
Kazne su nastale na temelju zakona, kao prisila da se slijede zakoni, a zakoni su nastali na temelju pozitivnih ljudskih osobina. Mislim tu je 'pozitivnih' relativno, opet se sjetimo mafijaškog društva.
Uglavnom, u ljudskoj je krvi postaviti zakone tako da će zakoni uvijek postojati, a s njima i neka kazna jer inače zakoni nemaju smisla (osim ako se ne radi o vlastitoj opasnosti).
Zakona, zapravo uvijek ima...ako nikakvog drugog onda centralistickog - ko jaci taj kaci princip...i kod zivotinja postoji hijerarhijski zakon.
Dakle da ga i nema vrlo brzo bi se pojavio...a zakone odredjuje vecina...ako pricamo o nekoj demokraciji s nekim pravima onda su zakoni napravljeni da stite masu...u suprotnom stite vlast.
Jedan ubojica u selu bi bio ubijen vrlo brzo jer cak da nitko drugi nije takav da bi ubio iz cista mira ne znaci da ne bi ubio iz osvete ili da zastiti nekoga...
Sto se tice ove prispodobe s mafijaskim drustvom...koliko sam pohvatala zelis reci da okolina tj. odgoj utjecu na kolicinu 'zloce' u nama...nisam sigurna u to...naravno, ko vec ima karakter takve prirode okolina ce mu jos vise to istaknut ali ako nema (i nemoze pobjec iz te mafije) doci ce do prirodnog odabira tj. biti ce ubijen...
Ono sto zelim reci jeste da se okolina (i roditelji) mogu strgat od truda da od sadistickog klinca naprave nesto drugo ali tesko to ide...pa tako i obratno...
I ljudi i zivotinje imaju 'potrebu' za nekim zakonom... Zakoni u prirodi su prilicno prirodna pojava miga
Smatram da su zakoni neke demokratske zemlje najvise osmisljeni kako bi dali masi osjecaj sigurnosti...

Eclypso je napisao/la:
Točno tako, zašto bi se mijenjali ako oni 'bolje' znaju od drugih i 'pametniji' su?
Zato je za takve kazna tu koja nastoji spriječiti zločin.
Meni je ta vrst kazne zapravo puko sklanjanje problema s ulice...a doticni problem ostaje samo je masa sigurna od njega... I opet dobro kava

Eclypso je napisao/la:
Alpha je napisao/la:
Uglavnom, da li zlocincima kazna jos teze pada upravo zato jer nesmatraju da su je zasluzili? Upravo zato jer smatraju da su imali pravo za sve sto su napravili? Vrlo moguce...
Da, mislim da je zato. Sjeti se sebe u mafijaškom društvu i da te kazne jer nisi nekoga ubila...
Vec sam napisala gore vezano za to...ne smatram da je odgoj toliko zasluzan da bi od nekog napravio ubojicu (ako ne pricamo o ispiranju mozga)... Naime, ti spominjes mafiju koja egzistira unutar normalnog drustva...ne pricamo o selu kanibala kojima je normalno jesti ljude...
Zato cak kada bih i bila odgojena da je ok ubiti nekog npr. iz osvete i kada bih to cak i radila mislim da bi za mene kao mene bilo spasa u smislu da bi mi se moglo objasnit zasto je to naopako. Hocu reci, taj tip odgoja ne bi se temeljio na tome da to radim jer su me uvjerili da sam bolja od drugih nego zato jer o tome ovisi i moj zivot (ubij ili budi ubijen), zbog nekih njihovih kodeksa casti i tako toga... Znaci kada bi bilo obratno i kada bi me kaznili jer nisam nekog ubila to bi dokazalo da je ipak empatija u covjeku jaca od nekih drugih stvari...
Ali ono na sto sam ciljala kada sam kazala da su to ljudi koji smatraju da su bolji i sve ostalo...to su ljudi odrasli u (vise-manje) normalnom okruzenju...to su za mene pravi zlocinci...kao npr. ratni zlocinci kao sto je Flo spomenula...

Eclypso je napisao/la:
Alpha je napisao/la:
Da li kazna zbilja moze promijeniti osobu bez savijesti?
Ne, ali može zastrašiti tu osobu ako ništa drugo.
Neke moze promijeniti ali mislim da je tih malo (kao sto vec spomenuh) ali to sto kazes - zastrasiti...da...dobri stari strah...na koncu ako ga dovoljno isprepadas da se boji za vlastito dupe imas veliku sansu da ne ponovi zlocin... face

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Zlocin i kazna - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Zlocin i kazna   Zlocin i kazna - Page 2 Icon_minitimepet ruj 25, 2009 3:21 am

Slažem se, opisano je zločin iz nužde ili potrebe, svakako ne želja te osobe :)

Što se odgoja tiče i utjecaj istoga na samo osobu... Svakako da ima utjecaj, kao i prijatelji i okolina, sve to utječe na mentalni razvoj osobe, ali opet, mislim da je presudna snaga karaktera određene osobe. Možda je slabu osobu lakše preobratiti, ali osobu koja je od rođenja empatična, voli životinje, i taj dio karaktera joj je izražen, tada ju odgoj neće preobratiti. To je ono što kažeš primjer sa sadističkim klincem.
Ipak, čini mi se da to ovisi o snazi karaktera te osobe... Hoće li odgoj iz nje napraviti ubojicu ili vrtlara. Želim reći da vjerujem da odgoj svakako utječe na one slabije razvijene osobine, dok na one duboke čvrsto usađene ne može utjecati.
[Vrh] Go down
josip21
banned



Male
Libra Buffalo
Broj postova : 4822
Age : 50
Location : Kerumovo city
Registration date : 15.12.2008

Zlocin i kazna - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Zlocin i kazna   Zlocin i kazna - Page 2 Icon_minitimepet ruj 25, 2009 3:39 pm

ja sam bio u zatvoru......ne ponosim se ali.....eto da znate s kim imat posla....
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Zlocin i kazna - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Zlocin i kazna   Zlocin i kazna - Page 2 Icon_minitimepet ruj 25, 2009 3:46 pm

Jesu te tamo ljubili na to mjesto ko na avataru? zubi

_________________
Respect
[Vrh] Go down
josip21
banned



Male
Libra Buffalo
Broj postova : 4822
Age : 50
Location : Kerumovo city
Registration date : 15.12.2008

Zlocin i kazna - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Zlocin i kazna   Zlocin i kazna - Page 2 Icon_minitimepet ruj 25, 2009 3:54 pm

lako se tebi zajebavat......

tili su me ljubit ali ja nisam dao.....
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Zlocin i kazna - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Zlocin i kazna   Zlocin i kazna - Page 2 Icon_minitimepet ruj 25, 2009 7:19 pm

baš lipo misto za ljubljenje...mislim, taj zatvor :P
[Vrh] Go down
josip21
banned



Male
Libra Buffalo
Broj postova : 4822
Age : 50
Location : Kerumovo city
Registration date : 15.12.2008

Zlocin i kazna - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Zlocin i kazna   Zlocin i kazna - Page 2 Icon_minitimepet ruj 25, 2009 8:27 pm

je...je...a bija sam ja i u onom tvome...tamo u tvom gradu....i to 2 miseca..... Boink
[Vrh] Go down
Sponsored content





Zlocin i kazna - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Zlocin i kazna   Zlocin i kazna - Page 2 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Zlocin i kazna
[Vrh] 
Stranica 2 / 3.Go to page : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Zlocin i Kazna
» Smrtna kazna, DA ili NE?
» Kazna Microsoftu
» Smrtna kazna

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Filozofija-
Forum(o)Bir: