Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Koje ste vjere

Go down 
+73
Dada289
Izrael
amenities
Hladni
Star
LJUBAV
Bozon
dualan
borgGrind
Kahali
Madonna
tinityrannical
Lucifer
Magic
Buby30
orca
Korplikan
Einar
PEPE-Top Secret
Floridain
Abarksas
primitive101
Ephez
flory
Melkior
hawara
Armin od Irima
whitelady
Angeo sa greškom
Chakotay
hromi
Pohotni Jarac
Mama
bonesy
Fantom
nino_kvisko
zvezda
Flamezar
arhont
biga
Athena
josip21
urbanaaa
Absynthia
Techpriest
Lukini
vladimir je idiot
MoW
Pumpkin
Aurora Borealis
Michael Wittmann
Lullaby
Gea
Legionar
ThE_IMMORTAL
Blizzard
Berny_Sinara
Cylon
Stripy
userNejm
Jaykof
vjestica
stella
Svjetloisjena
snark
gloria_g
avanturista
cmcool
Saroman
floridana
Sigmund Freud
Alpha
OLugo
77 posters
Go to page : Previous  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 11 ... 15  Next
Autor/icaPoruka
hromi
Dinosaur
hromi


Male
Capricorn Broj postova : 360
Location : Srbija
Registration date : 24.01.2010

Koje ste vjere - Page 8 Empty
PostajNaslov: Re: Koje ste vjere   Koje ste vjere - Page 8 Icon_minitimečet oľu 25, 2010 4:25 pm

Ateista
[Vrh] Go down
Flamezar
PraGlodavac
Flamezar


Male
Aries Broj postova : 695
Location : SpLiT
Registration date : 07.05.2008

Koje ste vjere - Page 8 Empty
PostajNaslov: Re: Koje ste vjere   Koje ste vjere - Page 8 Icon_minitimepet oľu 26, 2010 9:48 pm

daj pls definiraj "Ateist" :)
[Vrh] Go down
hromi
Dinosaur
hromi


Male
Capricorn Broj postova : 360
Location : Srbija
Registration date : 24.01.2010

Koje ste vjere - Page 8 Empty
PostajNaslov: Re: Koje ste vjere   Koje ste vjere - Page 8 Icon_minitimesub oľu 27, 2010 2:39 pm

Ateizam je sirok pojam , i ima vise vrsta ateizma , sto nije cudno , iznenadio bi se kad bi znao koliko vrsta hriscanstva ima ( i ostalih vera)..
Prvenstveno Ateizam je stajaliste da nema Boga ...najjbolje opisuje ateizam filozof Ema Goldman koja kaze : 'ateizam, u svom negiranju boga, u isto vreme i najjača potvrda čoveka; a posredstvom njega, i večnog ’da’ životu, svrsi i lepoti“. Ima li ičega plemenitijeg?'
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Koje ste vjere - Page 8 Empty
PostajNaslov: Re: Koje ste vjere   Koje ste vjere - Page 8 Icon_minitimesub oľu 27, 2010 3:05 pm

@Hromi, da li ateisti (konkretno ti) vjeruješ da ima nečega nakon ovozemaljskog života ili vjeruješ da je sve što imamo ovaj život koji postaje svrha sama sebi?

_________________
"Riječi…spajaju ljude kao mostovi, stvarajući u isto vrijeme između čovjeka i čovjeka nepromostivosti vrlo često dublje od najmračnijega ponora."
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Koje ste vjere - Page 8 Empty
PostajNaslov: Re: Koje ste vjere   Koje ste vjere - Page 8 Icon_minitimened oľu 28, 2010 12:54 am

hromi je napisao/la:
Ateizam je sirok pojam , i ima vise vrsta ateizma , sto nije cudno , iznenadio bi se kad bi znao koliko vrsta hriscanstva ima ( i ostalih vera)..
Prvenstveno Ateizam je stajaliste da nema Boga ...najjbolje opisuje ateizam filozof Ema Goldman koja kaze : 'ateizam, u svom negiranju boga, u isto vreme i najjača potvrda čoveka; a posredstvom njega, i večnog ’da’ životu, svrsi i lepoti“. Ima li ičega plemenitijeg?'

Kako ćeš negiranjem Boga potvrđivati čovjeka? To ti slično kao da kažeš da negiranjem bubrega veličaš bubrežne stanice. :D
Pojedini dijelovi nisu svjesni cjeline, samo je u tome stvar. Zamisli si kao da si u tvornici gdje radiš jedan posao, recimo svaki dan radiš za jednim te istim strojem gdje režeš meso i to radiš po cijeli dan.
Ti ne znaš strukturu tvornice, ne poznaš hijerarhiju, ne znaš što i točno kako drugi rade. Ti radiš ono što znaš, ali nemaš cijelu sliku. Sličan je odnos čovjeka i Boga. Bog je skup svih svijesti u Svemiru i još puno više od toga. Ema Goldman je jedna njegova stanica koja se treba dokazati da vrijedi, kao i ti i ja. S onim što nam je dano. Samo to. :)

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Koje ste vjere - Page 8 Empty
PostajNaslov: Re: Koje ste vjere   Koje ste vjere - Page 8 Icon_minitimened oľu 28, 2010 12:33 pm

Mama je napisao/la:
Ja vjerujem u višu silu - Boga ili kako ćemo tu silu već nazvati nije važno. Trebala bi biti katolik (krštena sam i sve to) ali nisam.
Katolička Crkva za mene nema veze s vjerom niti s Bogom. Vjera je stvar pojedinca,a ne Crkve kojoj bi morala plaćati svake nedjelje na misi da bi me priznali kao dobrog vjernika roll .
Slažem se s tobom, ja sam isto katolik po nekakvim vanjskim znacima, kršten sam, imam prvu pričest i potvrdu, dok sam išao na misu bio sam dosta redovit, no sve skupa mi izgleda da se katolička crkva puno previše odvojila od Isusovog učenja. Meni se činilo neko vrijeme da moram birati između stajališta crkve i Isusovog učenja. Naravno da tu i nemam baš što puno razmišljati i tako sad baš i nisam baš neki veliki katolički vjernik :)

@MoW možeš, ako na Boga gledaš kao na starog djedicu sa dugom bijelom bradom i štapom koji ima ovlast da odlučuje o tome da li je nešto dobro ili loše i koji onda određuje da li ćeš nakon toga u raj ili pakao. U tom slučaju se boga gleda kao na nekog čovjeka sa super osobinama, ali ipak ljudskim karakteristikama. Naravno da tako nešto ne postoji i tada zdrav razum negirajući tako nešto veliča ustvari sebe.

No ako se na Boga gleda kao na nešto puno, puno veće i šire, kao nešto što obuhvaća sve što postoji pa i nas same, onda ga je nemoguće negirati a da se pri tome ne negira i samoga sebe :) Naravno u tom slučaju Bog i nije osoba.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Koje ste vjere - Page 8 Empty
PostajNaslov: Re: Koje ste vjere   Koje ste vjere - Page 8 Icon_minitimened oľu 28, 2010 8:30 pm

Chakotay je napisao/la:

@MoW možeš, ako na Boga gledaš kao na starog djedicu sa dugom bijelom bradom i štapom koji ima ovlast da odlučuje o tome da li je nešto dobro ili loše i koji onda određuje da li ćeš nakon toga u raj ili pakao. U tom slučaju se boga gleda kao na nekog čovjeka sa super osobinama, ali ipak ljudskim karakteristikama. Naravno da tako nešto ne postoji i tada zdrav razum negirajući tako nešto veliča ustvari sebe.

No ako se na Boga gleda kao na nešto puno, puno veće i šire, kao nešto što obuhvaća sve što postoji pa i nas same, onda ga je nemoguće negirati a da se pri tome ne negira i samoga sebe :) Naravno u tom slučaju Bog i nije osoba.

Da, ako na Boga gledaš kao na starog djedicu koji sudi i šalje u raj ili pakao, onda sam i ja ateist.

Što se tiče toga je li ili nije Stvoritelj osoba odnosno jedan entitet, ja bih se toga ostavio, jer to ne znamo. Šta kod da On je, predaleko je od nas da bi ga potpuno spoznali.
Ono što spoznajemo, to je njegovo djelo koje je ujedno i dijelić njega samog. Tako da je Bog u panteističkom smislu kao skup svih malih Bogova dovoljno rješenje s kojim će se složiti i većina onih koji sebe smatraju ateistima.
Međutim, valjda uvijek imati na umu da je lako moguće da je Bog više od sume svojih dijelova, da je On totalno iznad svega što je stvorio, to je Bog u panenteističkom smislu u kojeg ja vjerujem. Ovaj Svemir samo je jedan njegov mali dijelić.

Za ateiste: upoznavanjem samog sebe i interakcijom, upoznavanjem drugih osoba i bića spoznajete sve više i više o načinu na koji Bog funkcionira. Nepersonalnost i apsolutna objektivnost božje naravi ateistu su često mnogo jasniji nego vjerniku. Međutim, ateist će reći da Boga nema, a vjernik, ako mu se dogodilo nešto što mu nije po volji, reći će da su čudni putevi Gospodnji. To je samo stvar perspektive. :)

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Koje ste vjere - Page 8 Empty
PostajNaslov: Re: Koje ste vjere   Koje ste vjere - Page 8 Icon_minitimened oľu 28, 2010 11:16 pm

Zašto bi netko negirajući neku formu Boga s time negirao sam sebe? Jednostavno vjeruje da ne postoji takav opisani Bog i zdravo đaci. Umjesto ''Bog'' možemo koristiti i ''ljubičasti junikorn''.

Ateisti ne bi rekli da spoznaju sve više i više o načinu na koji Bog funkcionira, nego priroda i prirodni zakoni. U biti to svi vidimo, samo dajemo različita značenja tome.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Koje ste vjere - Page 8 Empty
PostajNaslov: Re: Koje ste vjere   Koje ste vjere - Page 8 Icon_minitimepon oľu 29, 2010 11:23 am

Omega je napisao/la:
Zašto bi netko negirajući neku formu Boga s time negirao sam sebe? Jednostavno vjeruje da ne postoji takav opisani Bog i zdravo đaci. Umjesto ''Bog'' možemo koristiti i ''ljubičasti junikorn''.

Ateisti ne bi rekli da spoznaju sve više i više o načinu na koji Bog funkcionira, nego priroda i prirodni zakoni. U biti to svi vidimo, samo dajemo različita značenja tome.

Da, neki ih zovu prirodni zakoni, a neki Bog. miga :D

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
hromi
Dinosaur
hromi


Male
Capricorn Broj postova : 360
Location : Srbija
Registration date : 24.01.2010

Koje ste vjere - Page 8 Empty
PostajNaslov: Re: Koje ste vjere   Koje ste vjere - Page 8 Icon_minitimepon oľu 29, 2010 12:35 pm

@ MoW

kako cu negiranjem boga potvrditi postojanje coveka ?
Lako , naukom i evolucijom , naravno da nema bas svih odgovora , ali mi je lakse razumeti da je sve pocelo velikim praskom , nego da je svemir i sve stvorilo nevidljivo svemoguce stvorenje :S...
moze se o tome raspravljati jos citavu jednu temu , i opet bi ja vukao svoje konce , ti svoje :D samo bi se ja osvrcao na logiku i nauku , ti na filozofiranje :)

@Athena

ne mislim da je kad umremo kraj , ljudi nastavljaju da postoje kroz energiju samo u drugom obliku ....Kao sto rekoh postoje razni oblici ateizma..
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek
gloria_g


Female
Leo Tiger
Broj postova : 4131
Age : 49
Location : Zagreb
Registration date : 16.11.2007

Koje ste vjere - Page 8 Empty
PostajNaslov: Re: Koje ste vjere   Koje ste vjere - Page 8 Icon_minitimepon oľu 29, 2010 1:09 pm

kaj je ateizam vjera??
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Koje ste vjere - Page 8 Empty
PostajNaslov: Re: Koje ste vjere   Koje ste vjere - Page 8 Icon_minitimepon oľu 29, 2010 1:24 pm

@gloria Da, ateizam je vjera u nepostojanje Boga.

@hromi Ne moraš mi govoriti o nauci, ja sam naučnik. miga
Nauka ni na koji način ne negira Boga, ona negira samo predodžbu Boga kao sijedog i svemogućeg starca. :)

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek
gloria_g


Female
Leo Tiger
Broj postova : 4131
Age : 49
Location : Zagreb
Registration date : 16.11.2007

Koje ste vjere - Page 8 Empty
PostajNaslov: Re: Koje ste vjere   Koje ste vjere - Page 8 Icon_minitimepon oľu 29, 2010 3:47 pm

MoW znam što znači ateizam, pitam se dali je ateizam vjera u religijskom smislu. jel pitanje ove teme, je koje ste vjere? pa sam pretpostavila da se misli u religijskom smislu.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Koje ste vjere - Page 8 Empty
PostajNaslov: Re: Koje ste vjere   Koje ste vjere - Page 8 Icon_minitimepon oľu 29, 2010 4:13 pm

Ateizam bi, u biti, bio nedostatak vjere...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Koje ste vjere - Page 8 Empty
PostajNaslov: Re: Koje ste vjere   Koje ste vjere - Page 8 Icon_minitimepon oľu 29, 2010 4:17 pm

Alpha je napisao/la:
Ateizam bi, u biti, bio nedostatak vjere...
Ne, ateizam uistinu jeste vjerovanje da ne postoji Bog. I to je vjera. (Tako kaže časna nakon 5 pitanja i uvjeravanja 8))
Tako nam piše u udžbeniku iz vjeronauka. Znaš ti koliko se ja hvatam za svaku riječ na vjeronauku :P

_________________
"Learn what is true in order to do what is right."
[Vrh] Go down
Pohotni Jarac
Riba
Pohotni Jarac


Male
Taurus Rat
Broj postova : 122
Age : 52
Location : Beograd
Registration date : 12.03.2010

Koje ste vjere - Page 8 Empty
PostajNaslov: Re: Koje ste vjere   Koje ste vjere - Page 8 Icon_minitimepon oľu 29, 2010 4:52 pm

Verovanje nije vera u kontekstu identiteta. Pre će biti kada te neko pita koje si vere da misli kom kultu pripadaš ili misliš da pripadaš? To je kao na pijaci, imaš pola kila budizma, kilo i po islama, 200 grama jehovizma, 1 žlica teleme i malo New Age začina...

Ateizam? To je zapadni izum, odnosno revolucionarna emancipatorska ideološka reakcija na hrišćanstvo. Kontra-teza.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Koje ste vjere - Page 8 Empty
PostajNaslov: Re: Koje ste vjere   Koje ste vjere - Page 8 Icon_minitimepon oľu 29, 2010 7:54 pm

Legionar je napisao/la:
Alpha je napisao/la:
Ateizam bi, u biti, bio nedostatak vjere...
Ne, ateizam uistinu jeste vjerovanje da ne postoji Bog. I to je vjera. (Tako kaže časna nakon 5 pitanja i uvjeravanja 8))
Tako nam piše u udžbeniku iz vjeronauka. Znaš ti koliko se ja hvatam za svaku riječ na vjeronauku :P

Slažem se s tobom i časnom. zubo

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
hromi
Dinosaur
hromi


Male
Capricorn Broj postova : 360
Location : Srbija
Registration date : 24.01.2010

Koje ste vjere - Page 8 Empty
PostajNaslov: Re: Koje ste vjere   Koje ste vjere - Page 8 Icon_minitimepon oľu 29, 2010 11:51 pm

Pohotni Jarac je napisao/la:

Ateizam? To je zapadni izum, odnosno revolucionarna emancipatorska ideološka reakcija na hrišćanstvo. Kontra-teza.


Ateizam zapadni izum????

Ateizam se javlja jos u staroj grckoj , i nastavlja se pojavljivati kroz istoriju .
Sokrat je bio optuzen zbog neverovanja u tadasnje bogove , Teodor Bezbožnik je bio proteran iz svog grada zbog ateizma itd itd....
To nije nista novo izmisljeno ...
[Vrh] Go down
hromi
Dinosaur
hromi


Male
Capricorn Broj postova : 360
Location : Srbija
Registration date : 24.01.2010

Koje ste vjere - Page 8 Empty
PostajNaslov: Re: Koje ste vjere   Koje ste vjere - Page 8 Icon_minitimepon oľu 29, 2010 11:54 pm

gloria_g je napisao/la:
kaj je ateizam vjera??

Covek uvek veruje u nesto ......prema tome ateizam i jeste neka vrsta vere :S :S ......

ma religija je opsiran pojam , ali kao i kod vecine drugih stvari ako nisi istog misljenja kao masa gotov si roll
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Koje ste vjere - Page 8 Empty
PostajNaslov: Re: Koje ste vjere   Koje ste vjere - Page 8 Icon_minitimeuto oľu 30, 2010 12:31 am

hromi je napisao/la:
@ MoW

kako cu negiranjem boga potvrditi postojanje coveka ?
Lako , naukom i evolucijom , naravno da nema bas svih odgovora , ali mi je lakse razumeti da je sve pocelo velikim praskom , nego da je svemir i sve stvorilo nevidljivo svemoguce stvorenje :S...
moze se o tome raspravljati jos citavu jednu temu , i opet bi ja vukao svoje konce , ti svoje :D samo bi se ja osvrcao na logiku i nauku , ti na filozofiranje :)
...pa nije veliki prasak znanstveno potvrđena činjenica, to je trenutno samo jedna od mogućnosti da se objasni postanak svemira. No daleko je to još od znanstvene činjenice, tako da i ti isto filozofiraš, no nije to loše, ovaj forum i je mjesto gdje se raspravlja :)

Legionar je napisao/la:
Alpha je napisao/la:
Ateizam bi, u biti, bio nedostatak vjere...
Ne, ateizam uistinu jeste vjerovanje da ne postoji Bog. I to je vjera. (Tako kaže časna nakon 5 pitanja i uvjeravanja 8))
Tako nam piše u udžbeniku iz vjeronauka. Znaš ti koliko se ja hvatam za svaku riječ na vjeronauku :P
Eh Legi kad kaže tvoja časna, onda je vrlo vjerojatno pogrešno ;) Vjernik je osoba koja kaže ja vjerujem u ...(možeš staviti Boga, prirodu, dobro, ljubav, istinu...bilo što) no ako netko kaže ja u to ne vjerujem, onda ta osoba nije vjernik. Naravno to što netko ne vjeruje u Boga ne mora znači da ne vjeruje u nešto drugo, npr. dobro ili istinu, pa bi on mogao biti vjernik, ali ne zato što ne vjeruje u Boga nego zato što vjeruje u nešto što on smatra da je vrijedno vjerovati.
[Vrh] Go down
Pohotni Jarac
Riba
Pohotni Jarac


Male
Taurus Rat
Broj postova : 122
Age : 52
Location : Beograd
Registration date : 12.03.2010

Koje ste vjere - Page 8 Empty
PostajNaslov: Re: Koje ste vjere   Koje ste vjere - Page 8 Icon_minitimeuto oľu 30, 2010 10:27 am

hromi je napisao/la:
Ateizam zapadni izum????

Ateizam se javlja jos u staroj grckoj , i nastavlja se pojavljivati kroz istoriju .
Sokrat je bio optuzen zbog neverovanja u tadasnje bogove , Teodor Bezbožnik je bio proteran iz svog grada zbog ateizma itd itd....
To nije nista novo izmisljeno ...

To su pojedinačni incidenti i škole mišljenja ograničenog dometa. Ateizam kao temelj sekularizma u svojstvu ideologije jeste skorašnjeg datuma. Kao posledicu toga imamo sekularnu EU, ne toliko zbog Sokrata nego zbog francuskih enciklopedista.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Koje ste vjere - Page 8 Empty
PostajNaslov: Re: Koje ste vjere   Koje ste vjere - Page 8 Icon_minitimeuto oľu 30, 2010 10:43 am

Legionar je napisao/la:
Alpha je napisao/la:
Ateizam bi, u biti, bio nedostatak vjere...
Ne, ateizam uistinu jeste vjerovanje da ne postoji Bog. I to je vjera. (Tako kaže časna nakon 5 pitanja i uvjeravanja 8))
Tako nam piše u udžbeniku iz vjeronauka. Znaš ti koliko se ja hvatam za svaku riječ na vjeronauku :P

Ne znam da li da odgovaram na ovo jer znam da se jednim dijelom zezas ali ne znam koliki je taj dio pa...ajde da odgovorim...

U redu, slazem se i sa tom definicijom koja pise u udzbeniku i koja je, ajmo reci, sluzbena. Ali...zasto sam napisala da je to nedostatak vjere...pa, ako idemo dublje u razmisljanje sto je vjera, kako je do nje doslo i zasto covjek vjeruje...mogli bi kazati da vecina ljudi ima predispoziciju vjerovati u visu silu... Lako je razumjeti da su nekoc ljudi, ziveci u pecinama, oviseci o prirodnim silama i sl. slabo razumjeli puno toga, a iz neznanja se radja strah. Covjek, pak, ima potrebu da objasni stvari pa ih je, u nedostatku boljeg, objasnio visom silom. Medjutim i danas jako puno ljudi vjeruje u nesto. Ili cak u sve. Ali vjera postoji. Unatoc cinjenici da relativno dobro razumijemo prirodne pojave... I dalje postoji nesto u covjeku sto ga "tjera" da vjeruje. Da li je to opet neki strah? Pa...kod nekih mozda ali...cak se i najveci vjernici, koji iz sveg srca i potpuno predano vjeruju u nesto, najcesce boje smrti i/ili tuguju za izgubljenim clanom. Ako vjerujemo zasto se bojimo? Ocito da nam vjera ne sluzi kako bi eliminirala strah od umiranja. Znaci, da kada dovoljno duboko prokopamo, postoji mogucnost da covjek zbilja vjeruje iz nekih nodokucivih razloga...da li se radi o (pred)osjecaju...podsvjesnom sjecanju na nesto... Ne znam. Ali, polazeci od toga, razmisljam kako ljudi koji zbilja ne vjeruju ni u sta i koji smatraju da su rijeci "iz praha smo nastali, u prah cemo se i vratiti" doslovne, na neki nacin uskraceni od tog "vjerskog gena", od tog sjecanja, osjecaja, intuitivnog dojma...zato kazem da je ateizam nedostatak vjere...

Eto, ne znam da li sam uspjesno objasnila...nadam se da jesam :)

_________________
Respect
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Koje ste vjere - Page 8 Empty
PostajNaslov: Re: Koje ste vjere   Koje ste vjere - Page 8 Icon_minitimeuto oľu 30, 2010 10:59 am

@Alpha Mislim da si to jako dobro objasnila. Čak mislim da bi se i Dawkins složio s tobom. zubi

Po mojem mišljenju, u svim ljudima postoji gen za vjeru koji će biti više ili manje izražen, ovisno o fiziologiji i odgoju.
Vjera kao takva se često zasniva na pričama drugih ljudi o tome što su iskusili ili što oni znaju. Rjeđe je i duboka vjera posljedica osobnih mističnih iskustava. Mistična iskustva povezuju se s ljudima, tj. vjerojatno samo ljudi imaju tu sposobnost budući da dio mozga koji je najviše aktivan pri doživljavanju mističnih iskustava je onaj koji je među najnovijima. Majmuni ga nemaju.

Neki to tumače da nam je vjera evolucijki teret, a drugi kažu da nam je vjera ono čime nas je Bog obdario, tj. što nam omogućuje da Njega možemo spoznavati.

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Koje ste vjere - Page 8 Empty
PostajNaslov: Re: Koje ste vjere   Koje ste vjere - Page 8 Icon_minitimeuto oľu 30, 2010 11:02 am

Hm, zanimljiva tumacanje - vjera evolucijski teret vs. dar od Boga...

Ajd da to malo razradimo... :)

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Koje ste vjere - Page 8 Empty
PostajNaslov: Re: Koje ste vjere   Koje ste vjere - Page 8 Icon_minitimeuto oľu 30, 2010 7:47 pm

Slažem se da jedino kroz osobna iskustva možemo osnažiti svoju vjeru. Da li je to evolucijski teret? Hm ja ne bi to tako rekao prije bih rekao da me tako nešto oslobađa, dakle to bi mogao biti dar od Boga :)

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Koje ste vjere - Page 8 Empty
PostajNaslov: Re: Koje ste vjere   Koje ste vjere - Page 8 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Koje ste vjere
[Vrh] 
Stranica 8 / 15.Go to page : Previous  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 11 ... 15  Next
 Similar topics
-
» Koje su cice naj
» koje cipele ne podnosite?
» koje vam je najdraze povrce?

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Duhovnost-
Forum(o)Bir: