Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Dogoni

Go down 
+13
snake
snark
kayser
zvezda
Tutankhamon
Alpha
siskara
silver
Blizzard
little alien
Daenerys
Svjetloisjena
Rain
17 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Rain
Admin
Rain


Male
Libra Rat
Broj postova : 2812
Age : 39
Location : In tha Leteći tanjer
Registration date : 15.09.2007

Dogoni Empty
PostajNaslov: Dogoni   Dogoni Icon_minitimečet lis 04, 2007 12:20 am

Dogoni su zapadno afrički narod koji posjeduje vrlo neobično znanje o astronomiji tj. neobično za nas tehnološki „razvijene“ prema njima. Tijekom posjeta francuskih istraživača šezdesetih godina tom narodu došli su do saznanja o zvijezdama Sirius A, B i C. Dogoni se ne razlikuju od ostalih plemena po načinu života, za koji bi mi zapadnjaci rekli primitivno. Ti primitivci za nas, posjeduju znanje koje prenose usmenom predajom tisuće godina, a nama to znanje do nedavno nije bilo poznato. Njihov religijski život opčinjen je učenjem o Siriusu B, zvijezdi koja je nevidljiva golim okom. Sirius A vidljiv je golim okom, postojanje Siriusa B se nagađalo posljednjih stotinjak godina, a dokazano je 1970, a za Sirius C se i dalje nagađa.
Sirius B ili Po Tolo (po – mala sjemenka, tolo – zvijezda) opisuju kao bijelu vrlo tešku, tj. najtežu zvijezdu. Također tvrde da mu je građa vrlo čvrsta. Govore o „sagali“, neka njihova mitska predaja o metalu toliko teškom da ga sva zemaljska bića ne mogu podići. Astronomija je Sirius B svrstala u klasu bijelih patuljaka, što znaći da su to vrlo guste i masivne zvijezde. Nadalje poznato im je bilo da Sirius B ima elipsastu orbitu i da je njegov orbitalni period dug 50 godina. Astronomi potvrdili da je period 50.04 godine i da rotira oko vlastite osi. Sirius C ili Emme Ya nama je još nepoznat jer tehnologija nam još nije došla do toga, no astronomi špekuliraju da se radi o crvenom patuljku. Možda i to otkrijemo jednog dana.
Dogonska mitologija 4 kalendara (sunčev, mjesečev, siriusov i venerin), kalendari po kretanju planeta su potvrđeni od strane znanstvene zajednice. Znali su za postojanje 4 jupiterova mjeseca, saturnovih prstenova...
Najzanimljivi dio tek dolazi. Dogoni tvrde da im je znanje prenio Nommos, bića koja žive u vodi i teško se kreću po zemlji. Izgledaju kao ribolika humanoidna bića. U dogonoskom jeziku nommos znaći pripremiti piće, ali također tako zovu vladara vode i učitelja. Kao i u mnogim mitovima, govori se o povratku tih bića. Kako to ne bi bilo sve zanimljivo, Dogoni tvrde da Nommosi žive u našem solarnom sistemu, ovdje govore o planetoidu koji se kreće kao 10. mjesec vanjskog planeta.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Dogoni Empty
PostajNaslov: Re: Dogoni   Dogoni Icon_minitimečet lis 04, 2007 12:43 am

Ovo je jedna od najvećih tajni otkrivenih u posljednje vrijeme, no i ta se informacija, po prokušanom receptu, izgubila u moru komentara i dezinformacija i raznih pokušaja raskrinkavanja navodne prijevare (tko zna čije i tko zna zbog čega). Tako se autentična i vrlo zanimljiva informacija na neki način potroši i umjesto da nas potakne na razmišljanje mnogi reagiraju na način - ah, pa to je ono o čemu sam čitao u časopisu... - i krenu dalje.

Dogoni At13_1
[Vrh] Go down
Daenerys
Riba
Daenerys


Female
Leo Pig
Broj postova : 197
Age : 40
Registration date : 26.09.2007

Dogoni Empty
PostajNaslov: Re: Dogoni   Dogoni Icon_minitimečet lis 04, 2007 12:51 am

prije godinu dana pročitala san sfinginu zagonetku - količina znanja astronomije za, u ovom slučaju Egipćane, je jednako zavidna

možda su oni prije imali pristup nekom alternativnom izvoru znanja?
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Dogoni Empty
PostajNaslov: Re: Dogoni   Dogoni Icon_minitimečet lis 04, 2007 12:54 am

Jesu sigurno. Negdje sam pročitala da ljudi koji se bave arheologijom često nemaju afiniteta prema astronomiji, pa zato olako preskaču ili naprosto ne primiećuju ono što se s njom povezuje.

Nije problem u znanju Egipćana, Sumerana, Maya i drugih starih naroda, nego u našem uvjerenju da je znanost rođena u okrilju naše civilizacije jedina i najnaprednija koja je ikad postojala na Zemlji lolcina
[Vrh] Go down
Daenerys
Riba
Daenerys


Female
Leo Pig
Broj postova : 197
Age : 40
Registration date : 26.09.2007

Dogoni Empty
PostajNaslov: Re: Dogoni   Dogoni Icon_minitimečet lis 04, 2007 12:59 am

onda je recimo moguće da je uz evoluciju postojala i svojevrsna devolucija u kojoj smo mogli izgubit takva znanja
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Dogoni Empty
PostajNaslov: Re: Dogoni   Dogoni Icon_minitimečet lis 04, 2007 1:05 am

Da! To je teorija M. Crema, o tome sam također već pisala, i bilo je rasprave OVDJE, a možemo i kod nas otvoriti topic.
[Vrh] Go down
little alien
Višestanični organizam
little alien


Male
Virgo Buffalo
Broj postova : 76
Age : 38
Location : Underground
Registration date : 03.10.2007

Dogoni Empty
PostajNaslov: Re: Dogoni   Dogoni Icon_minitimečet lis 04, 2007 1:40 am

Zanimljiva teorija
[Vrh] Go down
Rain
Admin
Rain


Male
Libra Rat
Broj postova : 2812
Age : 39
Location : In tha Leteći tanjer
Registration date : 15.09.2007

Dogoni Empty
PostajNaslov: Re: Dogoni   Dogoni Icon_minitimečet lis 04, 2007 3:03 am

Prebačeno na astronomiju
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Dogoni Empty
PostajNaslov: Re: Dogoni   Dogoni Icon_minitimečet lis 04, 2007 4:52 pm

Moguće je da su Dogoni prije bili u stanju vidjeti zvijezdu Sirius B.
Razlog je zvijezdana evolucija.
Mislim da je prije Sirius B zapravo bio crveni patuljak,i budući da je Sirius jedna od najbližih zvijezda,tada je moguće da su obje komponente sustava bile vidljive golim okom. Tada se ohladio i pretvorio u patuljka te izgubio na apsolutnom sjaju.
Jedan razlog zašto to mislim je taj da smo mi danas u stanju otkrivati planete drugih zvijezda na temelju blage pomrčine sustava te gravitacijskog trzanja komponenta sustava zbog gibanja oko težišta. Dakle teško mi je vjerovati da dosad nisu otkrili taj Sirius C ako postoji.
Čak i da je crveni patuljak,dosta je masivniji od Zemlje i bilo bi ga dosta lako otkriti, ako ne na Sirius A, sigurno bi vidljivo utjecao na putanju Siriusa B.

Opet moguće je da su Dogoni imali neku posjetu vanzemaljaca koji su im prenijeli znanje o tome na neki način.

Još je moguće da su Egipćani zapravo jedini imali kontakt s vanzemaljcima (to mi je najvjerojatnije) budući da su imali toliko puuuuno znanja o svemu,a posebice o gradnji i fizici. Vjerujem da je zapravo piramida simbol neke fizičke cjeline dimenzija u svemiru (tajna svemira),ali to je samo nagađanje...
Ja mislim da su Egipćani prenijeli znanje Dogonima te su tako znali za Sirius.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Dogoni Empty
PostajNaslov: Re: Dogoni   Dogoni Icon_minitimepet lis 05, 2007 12:24 am

PhoeNiX_ReMinD je napisao/la:
Moguće je da su Dogoni prije bili u stanju vidjeti zvijezdu Sirius B.
Razlog je zvijezdana evolucija.
Mislim da je prije Sirius B zapravo bio crveni patuljak,i budući da je Sirius jedna od najbližih zvijezda,tada je moguće da su obje komponente sustava bile vidljive golim okom. Tada se ohladio i pretvorio u patuljka te izgubio na apsolutnom sjaju.

Mislila sam da se radi o crvenim divovima, ne patuljcima... Jesam nešto pobrkala? misli Inače je to zanimljivo tumačenje koje još nisam čula. study
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Dogoni Empty
PostajNaslov: Re: Dogoni   Dogoni Icon_minitimesub lis 06, 2007 8:35 pm

Ups, žuril sam se i sve izmješo. Nakon crvenog diva ide bijeli patuljak.
Htio sam napisati da se Sirius B hladi i da je to razlog zašto gubi na sjaju. Iako nije moguće da se zvijezda u tisuće godina može toliko ohladiti da bi izgubila sjaj minimalno 7 puta (Sirius B ima magnitudu 8.44,a ljudsko oko vidi do 6.3 pri savršenim uvjetima,dakle trebao je izgubiti 2.14 prividne magnitude,a razlika od 1 = 2.512 puta manji sjaj. Dakle 2.512^2.14=7.18 puta). Malo sam računal s luminozitetom.
Formula je L = 4πσR^2 T^4
Znači L prijašnji / L sadašnji = 7.18
Sve se pokrati i ostaje (radijus se nije promjenio)
Lp/Ls = Tp^4 / Ts^4
7.18 = Tp^4 / 25000K^4
Tp^4 = 25000^4 * 7.18
Tp^4 = 2.8*10^18
Tp = 40 923 K
Znači trebao se ohladiti 16000 kelvina u tako ''kratkom'' roku?
I don't think so. Dakle ta teorija nije dobra zbog toga,a i Sirius A i Sirius B su dvojni sustav koji je nemoguće razlučit golim okom i vidli bi se kao jedna zvijezda u svakom slučaju.

Opet ako je Sirius B bio crveni div,tada bi bio najsjajnija zvijezda na nebu prije i sigurno bi postojala neka zabilješka o tome.
Ajde da opet računam. Uzmimo si da je Sirius B bio crveni div onda 30 puta veći od Sunca(tako je prosječni crveni div velik) i imao temperaturu oko 3000K.
Znam da je Tsunca=5780K, Lsunca=3.85*10^26.

Lsiriusb / Ls = Tb^4 30Rs^2 / Ts^4 Rs^2
Lb / Ls = 3000^4 900 / 5780^4
Lb / Ls = 65.3 puta

Apsolutni sjaj Sunca je Ms = 4.83 , a reko razlika jedne magnitude je 2.512 puta so:
2.512^X=65.3 logaritmira se i dobi se 0.4X=1.8149...
X=4.5373
Apsolutni sjaj takvog Siriusa B bi bio Ms - X = 4.83-4.5373
Mb = 0.2927
Formula za apsolutnu magnitudu je M = m+5-5logD gdje je m prividna magnituda,a D udaljenost u parsecima. Sirius B je udaljen 8.6 svjetlosnih godina što je 8.6 : 3.26 = 2.638 parseka (pc)
Dakle slijedi : 0.2927=m+5-5log2.638
0.2927=m+5-5*0.42
0.2927=m+2.894
m=0.2927-2.894

m=-2.6
Sirius A ima -1.4. Dakle u tim uvjetima bi SiriusB bio 2.512^1.2=3.02 puta sjajniji od Siriusa A na noćnom nebu

Točnije,nebi se vidio ni Sirius A niti Sirius B jer su oni dvojni sustav koji i dan danas jedva razlučujemo,i vidli bi se kao jedna zvijezda te bi bili prividno sjajniji zajedno. Iz formule za magnitudu dvojnih sustava:
2.512^-m = (2.512^-m1 + 2.512^-m2) logaritmiramo
-0.4m = (-0.4m1 - 0.4m2) uvrstimo vrijednosti
-0.4m = (-0.4(-2.6) -0.4(-1.4))
-0.4m = 1.04 + 0.56
-0.4m = 1.6
m = -4
Da pojednostavim, bili bi sjajni skoro kao sada Venera prije izlaska Sunca!!!

I uostalom da je Sirius B bio crveni div,tada bi otpustio vanjske djelove atmosfere i danas bi se vidla maglica oko Siriusa jer Sirius A nema dovoljno jaku gravitaciju pa da posiše sve što bi Sirius B izbacio,ali to mi se fakat neda dokazivat računski jer ima pun k. posla...

Napokon sam gotov :cheers: affraid
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Dogoni Empty
PostajNaslov: Re: Dogoni   Dogoni Icon_minitimened lis 07, 2007 9:26 am

Opet sam brzoplet. Ovo zadnje sam želio napisat da Sirius A nema dovoljno veliku masu (gravitaciju) da bi posisao sav taj plin koji bi Sirius B otpustio u samo recimo 5-10 000 godina. Taj proces bi duže trajao i u svakom slučaju vidla bi se izmaglica da je Sirius B tako ''nedavno'' bio crveni div
[Vrh] Go down
silver
Majmun
silver


Male
Pisces Horse
Broj postova : 1439
Age : 34
Registration date : 25.10.2007

Dogoni Empty
PostajNaslov: Re: Dogoni   Dogoni Icon_minitimepon lis 29, 2007 11:57 pm

uglavnom, tvoja pocetna teorija nije tocna i ne znas kako su dogoni znali za sirius? :D
[Vrh] Go down
siskara
Stanica
siskara


Male
Gemini Snake
Broj postova : 22
Age : 46
Location : Posušje
Registration date : 02.10.2007

Dogoni Empty
PostajNaslov: Re: Dogoni   Dogoni Icon_minitimečet vel 14, 2008 12:02 pm

MISLIM I DA SU NJIH KAO I EGIPĆANE POSJEĆIVALI IZVANZEMALJCI, PA IM DALI NEŠTO ZNANJA O ZVIJEZDAMA
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Dogoni Empty
PostajNaslov: Re: Dogoni   Dogoni Icon_minitimečet vel 14, 2008 6:23 pm

siskara je napisao/la:
MISLIM I DA SU NJIH KAO I EGIPĆANE POSJEĆIVALI IZVANZEMALJCI, PA IM DALI NEŠTO ZNANJA O ZVIJEZDAMA

Vjerojatno jesu, ali, molim, nemoj vikati tim velikim slovima :)
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Dogoni Empty
PostajNaslov: Re: Dogoni   Dogoni Icon_minitimepet vel 15, 2008 12:17 am

Meni nije jasno da ako su dosli vanzici i predali im odredjena znanja (ne bitno o kojoj kulturi se radi) kako im nisu predali i neka znanja prakticno primjenjiva za ovaj planet...npr. kako ostvarit teleportaciju, antigravitacijsku letjelicu ili tako nesto...
Mislim, cemu su im uopce prenijeli ta znanja o zvijezdama...jel to njima cemu sluzi ili samo tek tako eto znaju?

Inace sam misljenja da bi jedan od najlogicnijih i najjednostavnijih odgovora bio upravo posjeta vanzica iz upravo tog dijela Svemira...ali cemu...?

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Dogoni Empty
PostajNaslov: Re: Dogoni   Dogoni Icon_minitimepet vel 15, 2008 12:34 am

Zašto bi govorili te stvari nekom plemenu gdje jedva znaju za metal?
[Vrh] Go down
Tutankhamon
Pračovjek
Tutankhamon


Male
Cancer Cat
Broj postova : 2109
Age : 48
Location : Hrvatska sahara
Registration date : 22.12.2007

Dogoni Empty
PostajNaslov: Re: Dogoni   Dogoni Icon_minitimepet vel 15, 2008 10:57 am

Da li bi dali atomsku bombu nekom plemenu u Africi ??? Ja ne bi nono gica
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

Dogoni Empty
PostajNaslov: Re: Dogoni   Dogoni Icon_minitimepet vel 15, 2008 3:30 pm

Možda zato jer su to pleme tu ... "posejali", u nedostatku bolje reči. Možda im je to ostalo kao deo neke istorije, priče o postanku... *
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

Dogoni Empty
PostajNaslov: Re: Dogoni   Dogoni Icon_minitimepet vel 15, 2008 3:45 pm

Evo...

https://2img.net/r/ihimizer/img405/1966/oannesbv5.jpg

Slično božanstvo su imali Dogoni...


Uopšte, mnogo je "bogova-hibrida" kod raznih naroda... *
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Dogoni Empty
PostajNaslov: Re: Dogoni   Dogoni Icon_minitimepet vel 15, 2008 5:09 pm

Namcor je napisao/la:
Meni nije jasno da ako su dosli vanzici i predali im odredjena znanja (ne bitno o kojoj kulturi se radi) kako im nisu predali i neka znanja prakticno primjenjiva za ovaj planet...npr. kako ostvarit teleportaciju, antigravitacijsku letjelicu ili tako nesto...
Mislim, cemu su im uopce prenijeli ta znanja o zvijezdama...jel to njima cemu sluzi ili samo tek tako eto znaju?

Inace sam misljenja da bi jedan od najlogicnijih i najjednostavnijih odgovora bio upravo posjeta vanzica iz upravo tog dijela Svemira...ali cemu...?

Omega Phoenix je napisao/la:
Zašto bi govorili te stvari nekom plemenu gdje jedva znaju za metal?

Tutankhamon je napisao/la:
Da li bi dali atomsku bombu nekom plemenu u Africi ??? Ja ne bi nono gica

Nisam sigurna da li su ovo odgovori na ovaj moj post gore?

Jer ako jesu onda mi bas nisu jasni ti odgovori...mislim pa i ja se to pitam scratch
Zasto su im uopce ista govorili? A ako vec jesu zasto onda to nije bilo nesto korisno...ne mora biti atomska bomba, ali moze biti lijek protiv nekih bolesti, kotac, nesto...

Da mi recimo posjetimo planet bubasvaba...da li bi im ista objasnjavali? Da li bi samo uzeli ono po sto smo dosli? Da li bi se uplitali i ako bi - zasto?

Ne vjerujem da su vanzici presli toliki put radi valstitog egotripa i potrebe da nekom selu kazu koja je njihova lokacija...eto tek tako...bez razloga...da se zna da su ONI tamo...

Neznam jesam li ovaj put bolje objasnila :)

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Dogoni Empty
PostajNaslov: Re: Dogoni   Dogoni Icon_minitimepet vel 15, 2008 6:26 pm

Super si objasnila :)
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Dogoni Empty
PostajNaslov: Re: Dogoni   Dogoni Icon_minitimepet vel 15, 2008 6:32 pm

svjetloisjena je napisao/la:
Super si objasnila :)

Hvala oops

Sad se nadam i kakvom odgovoru face

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Dogoni Empty
PostajNaslov: Re: Dogoni   Dogoni Icon_minitimepet vel 15, 2008 6:48 pm

Pa moj odgovor bi bio da u ovom trenutku odgovora nema, kao što nema uvjerljivog odgovora na većinu pitanja postavljenih kod nas na misterijama i neobjašnjivim fenomenima. Činjenica je da se na području gdje se spajaju Europa Afrika i Azija već dugo nailazi na neobična otkrića. Ima toga i drugdje, no radi se o ipak jednom širem žarištu. Iskreno se nadam da će barem dio misterija biti objašnjen još za mog života, budući da se sve više ljudi bavi spajanjem i sintezom još nedavno neprihvatljivih podataka. Vrlo sam znatiželjna i željno iščekujem. Priča o Dogonima dio je slagalice koja bi se uskoro mogla složiti, nadam se. To bi bio moj odgovor :)
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

Dogoni Empty
PostajNaslov: Re: Dogoni   Dogoni Icon_minitimepet vel 15, 2008 7:56 pm

Ja razmisljam o tome da li smo mozda mi samo ogled u necijoj epruveti?... *
[Vrh] Go down
Sponsored content





Dogoni Empty
PostajNaslov: Re: Dogoni   Dogoni Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Dogoni
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Misterije i neobjašnjivi fenomeni :: Astronomija i misterije svemira-
Forum(o)Bir: