Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon

Go down 
5 posters
Autor/icaPoruka
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Empty
PostajNaslov: LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon   LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Icon_minitimesub stu 21, 2009 5:33 pm

Prvi snop protona bez izgreda i ranije od planiranog prošao je kroz najveći akcelerator čestica u svijetu koji je u petak ponovno pušten u pogon nakon četrnaestomjesečnog zastoja zbog velikog kvara, priopćio je Europski centar za nuklearna istraživanja (CERN).

Vise o ovom mozete procitati ovdje:
http://dnevnik.hr/vijesti/znanost-it/akcelerator-cestica-uspjesno-pusten-u-pogon.html
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Empty
PostajNaslov: Re: LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon   LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Icon_minitimened stu 22, 2009 2:43 pm

Ovo cak ni Omegu izgleda nezanima,opca ravnodusnost vlada...LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Icon_scratch
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Empty
PostajNaslov: Re: LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon   LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Icon_minitimened stu 22, 2009 2:48 pm

Naravno da me zanima... Samo mi dođe zlo kada otvorim link o LHC-u, a u naslovu obavezno mora stajati ''smak svijeta prijeti''. Opet će se naći neka bitanga koja će pisati prijetnje tamo znanstvenicima jer je pročitao da prijeti smak svijeta od LHC-a makar nemao pojma što se tamo uopće radi roll
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Empty
PostajNaslov: Re: LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon   LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Icon_minitimened stu 22, 2009 2:56 pm

Da li ti znas sta se tamo uopce radi??? LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon 888361

Naravno osim onog vec poznatog,Bozija cestica "Bozon" itd...

Da li ce se uopste isplatiti ova ogromna investicija???
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Empty
PostajNaslov: Re: LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon   LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Icon_minitimened stu 22, 2009 3:01 pm

Da. Ima na ovoj temi sve napisano :)

Opisao sam malo i slučaj u vezi potencijalne crne rupe i zbog čega se može zanemariti opasnost od iste nastale u sudaraču čestica.

To ćemo vidjeti hoće li se isplatiti, ali vjerujem da novih otkrića bude, ako ništa drugo, bolje ćemo shvaćati samu prirodu elementarnih čestica što može dovesti do još bržeg razvoja tehnologije.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Empty
PostajNaslov: Re: LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon   LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Icon_minitimened stu 22, 2009 3:14 pm

Omega je napisao/la:
Naravno da me zanima... Samo mi dođe zlo kada otvorim link o LHC-u, a u naslovu obavezno mora stajati ''smak svijeta prijeti''. Opet će se naći neka bitanga koja će pisati prijetnje tamo znanstvenicima jer je pročitao da prijeti smak svijeta od LHC-a makar nemao pojma što se tamo uopće radi roll
Možda je zato i bolje da ti dečki rade u tišini i da nam tek nakon što nešto otkriju to i kažu. Ovako ispada da svaki novinar zna bolje od njih što će se tamo desiti, iako naravno većina tih kritičara ne zna razliku između elektrona i protona :)

Bit će zanimljivo vidjeti objašnjenje postojanja mase.

Fantom je napisao/la:
Da li ti znas sta se tamo uopce radi??? LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon 888361

Naravno osim onog vec poznatog,Bozija cestica "Bozon" itd...

Da li ce se uopste isplatiti ova ogromna investicija???
Radi se o elementarnim i fundamentalnim istraživanjima koja su u stvari na kratki rok neisplativa i naizgled se čini da se troši velika količin novca uzalud. Kao da se radi o nekim skupim znanstveno filozovskim rasprava. No, nije tako, otkriča do kojih se tamo dolazi će omogućiti razvoj čovječanstva na dugi period.

Jednako je takvo pitanje postavljeno Galvanu ili Faradayu što će nam elektricitet, zašto je on važan i najvažnije koliki će prihod on donijeti engleskom proračunu u sljedećih deset godina. O tome se raspravljalo negdje početkom 19 stoljeća. Skoro pa nitko nije mogao niti predvijeti koliko će se svijet razviti zahvaljujući elektricitetu i električnoj struji.
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Empty
PostajNaslov: Re: LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon   LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Icon_minitimened stu 22, 2009 4:52 pm

Ja se ne bojim da ce taj eksperiment uzrokovati smak svijeta, ali mislim da bi nesto moglo poci po zlu zbog cega bi puno ljudi moglo stradati. Nekakva velika eksplozija (ne mislim na big bang), ili nesto slicno. Ipak su samo stotinjak metara iznad kompleksa tisuce ljudi.

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Empty
PostajNaslov: Re: LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon   LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Icon_minitimened stu 22, 2009 5:22 pm

Ma ne brini ništa se takvo neće dogoditi, znanstvena istraživanja su oduvijek izazivala starah kod ljudi, ali nikad se nije to pokazalo kao opravdano. Tako da vjerujem da neće ni sada. Preživjeli smo činjenu da zemlja nije ravna ploča, da nismo u središtu svemira, tiskarski stroj. Neki se još uvijek boje interneta i internetskih foruma :)

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Empty
PostajNaslov: Re: LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon   LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Icon_minitimened stu 22, 2009 5:24 pm

Tako je Chakotay,samo hrabri umiru jednom a
kukavice vise puta...LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon 657146
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Empty
PostajNaslov: Re: LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon   LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Icon_minitimečet stu 26, 2009 9:14 pm

Ipak ima novinara koji mogu prepoznati dobru vijest i uputiti kritiku svojim kolegama. Više na T-portalu
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Empty
PostajNaslov: Re: LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon   LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Icon_minitimečet stu 26, 2009 10:04 pm

Da, dobro su sredili HTV. Makar se u nekim stvarima slazem sa tportalom, u nekim stvarima se i ne slazem.
npr. "271 stupanj? Čega? Celzijusa? Fahrenheita? Kelvina?" Mislim da svi znamo da se ne radi o kelvinima, "Reći da je Veliki prasak 'navodno' stvorio svijet otprilike je kao reći da materijalni objekti, kad ih ispustimo s visine, 'navodno' padaju prema dolje." Pa ja mislim da je veliki prasak NAVODNO stvorio svemir, a ne samo svijet.

No OK. Mogli su i na MAXTV-u napravit neki prilog kad su vec toliko popljuvali HTV. Osim toga, MAXTV placamo, i to debelo, a HTV ne placamo uopce. Sad ovo sve zvuci kao da sam stao na stranu HTV-a a zapravo je istina da HTV gledam jedino kad je Star Trek ili neki "dobar film". U svakom slucaju, tportal si je napravio odlicnu reklamu i donekle su pokusali opisati sto je LHC.

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
urbanaaa
Čovjek
urbanaaa


Female
Scorpio Tiger
Broj postova : 3747
Age : 37
Location : Rijeka
Registration date : 24.09.2007

LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Empty
PostajNaslov: Re: LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon   LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Icon_minitimečet stu 26, 2009 11:06 pm

Ne plaćamo HTV? misli
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Empty
PostajNaslov: Re: LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon   LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Icon_minitimečet stu 26, 2009 11:12 pm

Zar placamo? scratch
Ja placam samo RTV pristojbu.... Ne znam kako drugi...

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Empty
PostajNaslov: Re: LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon   LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Icon_minitimepet stu 27, 2009 1:06 am

Pa RTV pristojba ide HTV-u :)

No u pravu si skulptura i meni se nekako činilo da su se možda malo previše okomili na HRT u namjeri da ih iskritiziraju, pa evo sad ćemo mi vama pokazati kako se to radi. A mogli su oni i sami napraviti svoj prilog pa prepustiti gledateljima da procjene koji je bolji :)

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Empty
PostajNaslov: Re: LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon   LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Icon_minitimepet stu 27, 2009 1:09 am

Da, znam da ide HRT-u ali navodno ne za program nego je to naknada za posjedovanje uredaja (TV ili Radio prijemnika).
Mi uopce netrebamo imati antenu niti gledati i slusati HRT, ali dokle god u kuci imamo TV ili radio, moramo placati pristojbu sto je malo glupo jer je to isto kao da placamo pristojbu za frizider ili perilicu....
Off topic :)

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Empty
PostajNaslov: Re: LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon   LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Icon_minitimepet stu 27, 2009 1:53 am

Pa to ti je ustvari pravni trik kojeg se dosjetio neki lukavi odvjetnik :) Jer kad bi oni rekli da se plaća gledanje HTVovog programa, onda bi ti lijepo mogao reći dečki sorry, ali ja ne gledam uopće HTV već mi telka služi za gledanje DVDova ili Nove i RTL-a ili tak nešto. Pa su oni rekli ok, onda mi uvodimo RTV pristojbu pa svatko tko posjeduje televizijski ili radio prijemnik mora plaćati pretplatu i sad ti možeš prigovarati koliko želiš da ne gledaš HTV, no opet moraš plaćati pristojbu

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Empty
PostajNaslov: Re: LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon   LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Icon_minitimepet stu 27, 2009 2:00 am

Istina... Samo me zanima da li postoji uopce zakon koji to odreduje... Osim onog HRT-ovog, naravno. Kradu na sve strane.

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Empty
PostajNaslov: Re: LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon   LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Icon_minitimeuto pro 01, 2009 12:31 am

Postavljen svjetski rekord u ubrzavanju čestica

Znanstvenici u Europskoj organizaciji za nuklearna istraživanja (CERN) postigli su svjetski rekord u oslobađanju energije prigodom ubrzavanja čestica, što je ogroman korak naprijed u njihovom nastojanju da u svom laboratoriju kreiraju uvjete 'Velikog praska'.

Energija dviju čestica koje su kružile velikim ubrzivačem čestica (LHC), 27 kilometara dugom tunelu ispod francusko-švicarske granice, dosegla je 1,18 teraelektronskih volta (TeV), što je više od dosadašnjeg rekorda, manjeg od 1 TeV-a, ostvarenog u američkom ubrzivaču čestica u Fermilabu, pokraj Chicaga.

Postignuće je ostvareno deset dana nakon što je LHC ponovo pokrenut, nakon kvara koji ga je bio zaustavio na godinu dana. 'Rezultat je fantastičan', rekao je glavni direktor CERN-a Rolf Heuer u ponedjeljak.

Ipak, energija danas ostvarena u LHC-u, kompleksu velikih magneta, elektronskih uređaja i računala vrijednom 10 milijardi dolara, samo je 'zagrijavanje' za simulaciju 'Velikog praska'. Cilj znanstvenika u CERN-u jest razbiti čestice jednu o drugu pri snazi od nekih 7 TeV-a i stvoriti uvjete identične onima jedan milijarditi dio sekunde nakon eksplozije kojom je prije 13,7 milijardi godina stvoren svemir i sve u njemu.

Znanstvenici se nadaju da će s prikupljenim podacima nakon sudara moći shvatiti kako je nastala materija i takozvana antimaterija i postoji li uopće Higgsov bozon (Božja čestica), hipotetska čestica koja, ako postoji, ostalim česticama daje masu. U sljedećih nekoliko tjedana znanstvenici će polako podizati intenzitet čestica u LHC-u, prikupljati podatke i testirati kapacitete nadzornih uređaja. Očekuje se da bi prvi sudari pri energiji od 7 TeV-a mogli početi negdje u prvom kvartalu sljedeće godine.

Video

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Empty
PostajNaslov: Re: LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon   LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Icon_minitimesub tra 16, 2011 12:19 am

OTAC STRUNA U ZAGREBU
'Higgsov bozon već je otkriven prošli tjedan!'

Mislim da su znanstvenici već pronašli Higgsov bozon u akceleratoru Tevatron, međutim nisu toga svjesni jer se ne ponaša kako su očekivali, rekao je u četvrtak na predavanju u Zagrebu otac teorije struna, danski fizičar Holger Bech Nielsen.

Više na T-Portalu


_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Sponsored content





LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Empty
PostajNaslov: Re: LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon   LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
LHC Akcelrator konacno uspjesno pusten u pogon
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Svemirski pogon

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Znanost i tehnologija-
Forum(o)Bir: