Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Noćno nebo

Go down 
+30
Athena
orca
Q
Lyra
Chakotay
kika13
MisteryManiac
v1p3r
Wayne_Myth
Casper
Kruno10
Sandrock
vedran
MoW
Dantalion
Dragony
schmizzl
Indigo_girl
Skulptura
orange
biga
Cuppycake.Disaster
Legionar
Alpha
silver
veronika30
floridana
zvezda
Svjetloisjena
Blizzard
34 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Next
Autor/icaPoruka
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Noćno nebo - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 3 Icon_minitimeuto vel 19, 2008 11:35 pm

Noćno nebo - Page 3 Koordinateeo5

Dakle na slici je prikazano sve što treba za račun. Crvenim su označene udaljenosti zvijezda od nas, zeleno su označene koordinate u parsecima, alfa je deklinacija, a beta je rektascenzija zvijezda.

Merope se nalazi u točci s koordinatama 0,0,0

Pomoću pravokutnih trokuta sa slike dobe se vrijednosti koordinata.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Noćno nebo - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 3 Icon_minitimeuto vel 19, 2008 11:48 pm

No treba objasniti zašto te koordinate izgledaju baš tako.

Dakle linija koja povezuje Sunce i Merope nazvao sam ''nultom linijom''. Ona prati koordinate 0,0, a koordinata D se mijenja. Ta linija se nalazi na zamišljenoj ravnini čija je visina = 0. Na toj ravnini nalaze se koordinate Y i D, a koordinata h nam govori koliko je neka zvijezda udaljena od te zamišljene ravnine.

Kako se visina povećava, tako se povećava razlika dubine i smanjuje se Y.

Visina h se lako dobi jer se nalazi u pravokutnom trokutu d'(to je plava dužina od Sunca pa do mjesta gdje se plava i zelena linija h sijeku) i d2, a kut alfa nađemo pod podacima.
Dakle dobi se da je

h = sin(alfa) * d2

Koordinata Y se također nalazi u pravokutnom trokutu, ali ovaj puta radi se o trokutu Y, d' i dx ( dx je d1 - D).

d' = cos (alfa) * d2

Y = sin (beta) * d' -----> sin (beta) * cos (alfa) * d2

Koordinata D dobi se ovako:

d1 - dx = D

dx = cos (beta) * d'

dakle dx = cos (beta) * cos (alfa) * d2

Kordinata D = d1 - ( cos (beta) * cos (alfa) * d2 )
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Noćno nebo - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 3 Icon_minitimeuto vel 19, 2008 11:51 pm

Hmmm, sada vidim da nisam pojednostavio confused
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Noćno nebo - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 3 Icon_minitimesri vel 20, 2008 12:03 am

Oprosti, ali ja sam posljednji put ovakve račune vidjela 1983, a one crteže nikada iako znam o pitagorinom poučku i nekim osnovama nešto sitno, nisam bila loša u tome, samo - gle prije koliko godina Boink

Moraš pozvati korisnike koji se u to bolje kuže ovamo, pošalji pp ekipi koja zna malo više matematike, ja čitam, ali ne pratim oops
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Noćno nebo - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 3 Icon_minitimesri vel 20, 2008 12:09 am

Pokušat ću bez ikakvih računa iako mislim da to neznam tako objasniti. No pokušat ću.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Noćno nebo - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 3 Icon_minitimesri vel 20, 2008 12:10 am

Omega Phoenix je napisao/la:
Pokušat ću bez ikakvih računa iako mislim da to neznam tako objasniti. No pokušat ću.

To ti je dobra vježba. :)
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Noćno nebo - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 3 Icon_minitimesri vel 20, 2008 12:15 am

svjetloisjena je napisao/la:

To ti je dobra vježba. :)

Da budući da jednog dana mislim biti doktor znanosti. Trebat ću znati objašnjavati stvari. Evo, sada ću nešto nažvrljati alien
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Noćno nebo - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 3 Icon_minitimesri vel 20, 2008 12:33 am

Dakle kada mi gledamo neke 2 zvijezde na nebu. One se ne nalaze na istom mjestu zato što se razlikuju po koordinatama.

Dakle možemo izmjeriti visinu neke zvijezde nad horizontom, maksimum je 90° i to je zenit, točka vertikalno iznad glave promatrača.
No ima još jedna koordinata. Azimut. To nam govori o tome u kojem smjeru se nalazi neka zvijezda, je li viša prema sjeveru s obzirom na zenit, ili prema zapadu ili pak prema jugu. Azimut može ići do 360°.

Slične su nebeske koordinate. Deklinacija je kao visina zvijezde, a rektascenzija je kao smjer gdje se nalazi zvijezda.

Dakle 2 zvijezde s početka posta koje promatramo razlikuju se u barem jednoj od tih koordinata ili u obje.
Deklinaciju i rektascenziju si možemo zamisliti kao meridijane i paralele. Deklinacija nam po paralelama govori o visini, a rektascenzija nam po meridijanima govori o smjeru.

Kada mi promatramo 2 zvijezde, tada nam se one razlikuju po prividnom kutu. Na primjer prividni promjer Mjeseca je 0.5°. Kada bi 2 zvijezde prividno bile razmaknute kao što je prividni promjer Mjeseca, tada bi bile razmaknute za pola stupnja.

Tako se određuje razlika u deklinaciji i rektascenziji među zvijezdama. Ako neka zvijezda ima deklinaciju 60°a druga 45°tada je druga 15° niže od prve bez obzira u kojem smjeru bila pojedina od tih zvijezda.
Dakle mi si te zvijezde možemo zamislit kao da imaju istu rektascenziju, a da se razlika u deklinaciji ne promijeni.
Tako sam si olakšao da dobim koordinatu visine.

No sa rektascenzijom je malo drugačije. Ako imamo zvijezde različite deklinacije i rektascenzije, tada ne smijemo zamislit kao da imaju istu deklinaciju jer se tada kut među njima mijenja s visinom.
To je zato što meridijani prolaze kroz istu točku, a paralele ne. Tako kada imamo 2 zvijezde na recimo visini od 20° sa razlikom rektascenzije 25°, tada ako ih postavimo na visinu od 60°, one se međusobno prividno približe jer meridijani se sijeku u polu, pa će na visini od 60° razlika rektascenzije biti recimo 12° (govorim napamet)
A ako si te zvijezde zamislimo da obje imaju istu rektascenziju, dakle razlika ne postoji, tada bude razlika u visini ostala ista. Dakle zato si smijemo zamislit da zvijezde imaju istu rektascenziju za lakše računanje koordinate H.

Uh, malo odmor
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Noćno nebo - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 3 Icon_minitimesri vel 20, 2008 12:38 am

He, ovo već bolje zvuči hug
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Noćno nebo - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 3 Icon_minitimesri vel 20, 2008 12:47 am

Noćno nebo - Page 3 Koordinateeo5

Evo opet slike. Kut alfa je deklinacija o kojoj sam pričao, a kut beta je rektascenzija.

Na slici se vidi da je Merope niže od zvijezde X, i bliže nama od te zvijezde.

Uzeo sam si da Merope ima koordinate 0,0,0, stoga nalazi se u ishodištu 3D koordinatnog sustava.
Sada je bitno skužiti što mislim na zamišljenu ravninu i nultu liniju.
Nulta linija je ova linija od Sunca do Meropea, i dalje u tom smjeru. Kada se nešto nalazi na toj liniji, tada ima visinu 0 i koordinatu Y 0.

Nulta linija nalazi se na zamišljenoj ravnini koja se proteže poput plahte na nultoj visini u svim smjerovima koordinata Y i D.
Koordinata H označuje koliko je nešto iznad ili ispod te zamišljene ravnine.

Koordinata H jest okomita na ravninu zato jer su sve dimenzije međusobno okomite. To je spuštena linija od zvijezde do ravnine gdje je H = 0.
Napisao sam kako se H dobi: sinus alfa puta d2 (udaljenost zvijezde od nas).
Kao što sam napisao, mi si možemo zamisliti da zvijezde imaju istu rektascenziju, a da se deklinacija (alfa) ne promijeni. Stoga isto je da li se Merope nalazi ovdje gdje je nacrtan na slici, ili se nalazi na plavoj liniji, kut alfa ostaje isti.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Noćno nebo - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 3 Icon_minitimesri vel 20, 2008 12:47 am

svjetloisjena je napisao/la:
He, ovo već bolje zvuči hug

Trudim se koliko mogu. :)
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Noćno nebo - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 3 Icon_minitimesri vel 20, 2008 12:50 am

Omega Phoenix je napisao/la:
svjetloisjena je napisao/la:
He, ovo već bolje zvuči hug

Trudim se koliko mogu. :)

hug lovely
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Noćno nebo - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 3 Icon_minitimesri vel 20, 2008 12:59 am

Noćno nebo - Page 3 Koordinateeo5


Po plavoj liniji od Sunca pa do zelene linije je d'. To je udaljenost koja se dobi kada bi promatrana zvijezda imala istu deklinaciju kao i Merope, a da rektascenzija ostane ista.

Mjesto gdje se sjeku plava linija i H je mjesto gdje bi se nalazila zvijezda da je spustimo na zamišljenu ravninu.
Sada mi kao da imamo tu zvijezdu na zamišljenoj ravnini, a napisao sam da se na toj ravnini nalate koordinate Y i D.

Koordinata Y nam govori o tome koliko je neka zvijezda udaljena od nulte linije (najbliža udaljenost). Zato od sjecišta plave linije i H povučemo okomicu na nultu liniju. To je koordinata Y.
Dobi se pomoću kuta beta kao što sam već napisao.

Sada još ostaje koordinata dubine ili D. Ona nam govori o dubinskom položaju zvijezde s obzirom na smjer nulte linije i Meropea.
Na slici sam sve označio i napisao sam kako se dobi.

Nadam se da sam malo pojednostavio ovo s koordinatama.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Noćno nebo - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 3 Icon_minitimesri vel 20, 2008 1:02 am

svjetloisjena je napisao/la:


hug lovely

Zacrvenit ću se oops
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Noćno nebo - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 3 Icon_minitimesri vel 20, 2008 1:04 am

Ne se crvenit, super si sve objasnio, sad kužim o čemu se radi :) Laicima treba objašnjavati step by step i lijepo je da to znaš ides
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Noćno nebo - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 3 Icon_minitimesri vel 20, 2008 1:08 am

svjetloisjena je napisao/la:
Ne se crvenit, super si sve objasnio, sad kužim o čemu se radi :) Laicima treba objašnjavati step by step i lijepo je da to znaš ides

Neznam baš koliko sam dobro to objasnio, ali mogao sam i jednostavnije, ali i zato puno dulje pa nisam.
Drago mi je da si skužila :)

Uvijek se zacrvenim kod takvih stvari, sramežljiv sam mnogo previše oops

Ako želiš, mogu objasniti i Pickeringovu metodu, no to nije izazov za objasniti rofl2
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Noćno nebo - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 3 Icon_minitimesri vel 20, 2008 1:10 am

Možeš, ali možeš to za sutra ostaviti, ja sam već na odlasku :)

Ili napiši nešto o onim crnim rupama strah
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Noćno nebo - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 3 Icon_minitimesri vel 20, 2008 1:11 am

Da, i pokušaj biti manje sramežljiv, nema razloga. Osim toga, ovdje te nitko ne vidi. Long live internet! ;)
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Noćno nebo - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 3 Icon_minitimesri vel 20, 2008 1:13 am

svjetloisjena je napisao/la:

Ili napiši nešto o onim crnim rupama strah

Već jesam. Spojiš ono što sam napisao pod ''svemir'' o njima i ono o gravitaciji pod ''probili smo brzinu svjetlosti'', tako nekako se zove tema pod znanosti.
Pomogne i misteriozna matematika, samo shvaćanje viših dimenzija barem laički.
To sve spojiš i dobiš ogroman post o crnim rupama, ali mogu još neke stvari napisati, ali te stvari stvarno ne znam kako da pojednostavim jer su takve - komplicirane misli

Ovo će biti dosta što sam napisao ce-4zubo
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Noćno nebo - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 3 Icon_minitimesri vel 20, 2008 1:18 am

Imaš pravo. I to mi je ionako previše za danas Boink
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Noćno nebo - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 3 Icon_minitimesri vel 20, 2008 1:21 am

svjetloisjena je napisao/la:
Imaš pravo. I to mi je ionako previše za danas Boink

Dobro je. Samo čekaj dok pođem na faks. Bit će toga puno više, zato uživaj dok još možeš u jednostavnim postovima Noćno nebo - Page 3 Th_051_

Spoiler:
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Noćno nebo - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 3 Icon_minitimesri vel 20, 2008 1:23 am

Sviđa mi se spoiler ljubi

Odoh ja, mrtva sam za danas mase

Spoiler:
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

Noćno nebo - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 3 Icon_minitimesri vel 20, 2008 1:51 am

Laka ti noć... (BTW, Omega Phoenix, stvarno nemaš razloga za stid... ) :) *
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Noćno nebo - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 3 Icon_minitimesri vel 20, 2008 1:56 am

Nije mene bilo zapravo stid, samo sam tako napisao, ali bilo bi me da se to dogodilo u RL i to jako rofl2

Ipak je ovo forum ;)
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

Noćno nebo - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 3 Icon_minitimesri vel 20, 2008 2:00 am

A-ha, lagao si!!!... ŠALIM SE, samo se šalim... Volim ljude da hvatam za reči, nemoj se ljutiti, nije zlonamerno... :)

A ni u RL nemaš razloga za stid, iako znam da se on javlja van razloga ili kontrole... Ako ti je za utehu, na neki način je karakterističan za tvoje godine i proći će sam od sebe... ;) *
[Vrh] Go down
Sponsored content





Noćno nebo - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Noćno nebo   Noćno nebo - Page 3 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Noćno nebo
[Vrh] 
Stranica 3 / 11.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Next
 Similar topics
-
» Dnevno nebo - Parhelia i sl.
» Fotografska natjecanja 2010. godine

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Misterije i neobjašnjivi fenomeni :: Astronomija i misterije svemira-
Forum(o)Bir: