Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Bogovi starih civilizacija-misterija i danas?

Go down 
+11
randajad
MisteryManiac
MoW
guitar_master
agnus_dei
tomi
Gea
dr.chaos0
schmizzl
Legionar
delaylah
15 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
delaylah
Stanica
delaylah


Female
Leo Rooster
Broj postova : 22
Age : 30
Location : najstariji srednjovjekovni bosanski grad
Registration date : 22.12.2009

Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Empty
PostajNaslov: Bogovi starih civilizacija-misterija i danas?   Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Icon_minitimeuto pro 22, 2009 1:01 pm

koliko mi zapravo znamo o bogovima starih civilizacija...zapravo milsim da vecina zna samo o grckim bogovima....ali tu ih ima nopisivo vise.....kad biste birali da zivite u jednoj od civilizacija starog vijeka ...koju biste izabrali???????..u kojeg boga bi vjerovali...???
istrazivala sam o bogovima i nasla sam stranicu o njima...ono sto zainteresovalo jeste,kako bas sve civilizacije imaju gotovo iste bogove, negdje se spominju i ista imena...ja mislim da to nije slucajno...
bas kao i zajednicka teorija jednog jedinog Boga ili Allaha....ipak to su iste stvari...mi danas vjerujemo u Njega ....u jednog boga...vjerujemo da postoji...
znaci li to da su i stare civilizacije imale bogove poput naseg..samo ih je bilo vise..i postojali su....!!!!!

evo i stranice o kojoj sam pricala:

http://www.godchecker.com/
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Empty
PostajNaslov: Re: Bogovi starih civilizacija-misterija i danas?   Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Icon_minitimeuto pro 22, 2009 7:00 pm

U početku su postojali totemi i životinje koje su bile zaštitnice određenog plemena. Njih je bilo mnoštvo, dovoljan je podatak da danas u hinduizmu postoji oko milijun i pol bogova (što je, zapravo, malo), no kako su se plemena udruživala i kreirala narod oni ''najjači'' bogovi su dolazili do izražaja, dok su ostali postajali 'kućni' ili 'dvorišni' i manje važni.

Tako npr. egipatska mitologija ima mnogo bogova s Raom (neko vrijeme Amon/Ra, a kasnije Aton, pa opet Ra), Horusom, Setom, Ozirisom koje kasnije poistovjećuju sa svojima, ali antropomorfiziranima tako da više nisu bili sastavljeni od kojekakvih životinjskih i ljudskih (ili bez njih zubi) dijelova tijela nego su bili kao ljudi puni pogrešaka i vrlina, ali s nadnaravnim moćima. Zeus-Amon, Thoth-Athena, Oziris-Dioniz, Set-Ares (gruba promjena jer Ares nije u potpunosti 'crn'), Hike-Apolon...
Aleksandar Veliki kasnije spaja tu mitologiju s religijama Bliskog Istoka koje svoje bogove smatraju puno drugačije te većinom imaju jednog ili nekoliko bogova (sumerski Enki), dok Feničani prikazuju bogove u obliku ljudi (zaštitnik grada Biblosa bog Baal) no kasnije preuzimaju egipćansku i rimsku mitologiju. U mezopotamijskim religijama najviše se ističu Ep o Gilgamešu u kojem je poanta djela da bezobzira na smrtnost čovjeka, on može biti kreator, stvoritelj i da za sobom treba stvarati te se tu nalazi smisao života (prekrasno nešto cerek). U to djelo spada pločica o 'sumeranskom Noi' Utnapištinu koja je zapravo čvrst argument toga da je Biblija prepisana. U Starom vijeku postoji snažna korelacija među religijama iz razloga što su religije bile prisiljene (Fenikija nakon Punskih ratova), ispremiješane (helenističko doba) ili prepravljane (egipatski faraon Ehnaton).

Dolaskom kršćanstva 'poganska' baština se utjelovljuje u jednoj knjizi kojoj je cilj govoriti o utjelovljenu, no ne religija, nego univerzalnog i svemogućeg boga na Zemlji, Isusa Krista. Sporedni, negativniji bogovi stavljeni su u jedan koš zvani Vrag/Sotona/Lucifer, a bogovi glasnici u Arkanđele. Oni 'kućni' i 'dvorišni' (koji su osobito popularni bili u rimsko doba) postali su osobni anđeli čuvari.
600-tih godina nakon Krista tokom seobe naroda dolaskom novih naroda sa istoka koji preuzimaju ulogu trgovaca Muhamed uviđa da bi za politički i gospodarski opstanak razjedinjenih i međusobno zaraćenih arapskih pastira- beduina oni trebali ujediniti te shvaća da je za to najbolje stvoriti jednu novu religiju pomiješanu onom zajedničkim vjerom beduina te kršćanstvom koje proučava. Tako on za sebe tvrdi da je posljednji prorok kojemu je 'melek Džebrail' (anđeo Gabrijel) diktirao Kuran, no u tome je predvidio jedno važnu stvar. U svojem Kuranu izostavio je kamen Ćabu (meteorit) u Meki kojeg su beduini jednom godišnje dolazili posjećivati smatravši da je svet. Tada su lokalni trgovci mnogo zarađivali pa su se u strahu od novčane propasti pobunili te ga istjerali iz Meke. Stoga je Muhamed 'sitno' promijenio nepromjenjivu Božju riječ i Meku postavio svetim gradom svih muslimana, a kamen Ćaba postao je sveti kamen Ćaba i svetište Alahu.


Toliko koliko ja znam o religijama na tlu Europe, zapadne Azije i Afrike daje zaključak da većina sličnosti među religijama postoji zbog političkih i ekonomskih interesa, pokupljanja, nametanja ili miješanja religija ili nadograđivanja i popravljanja (budizam i hinduizam).
Sve ostale sličnosti, koje pak nisu iz tih razloga, imaju dublje značenje i može se pretpostaviti da su dobivene na temelju nekih činjenica i/ili znanja o duhovnosti čiji su izvori izumrli, ali je znanje ostalo :)

_________________
"Learn what is true in order to do what is right."


Zadnja promjena: Legionar; uto pro 22, 2009 7:48 pm; ukupno mijenjano 1 put. (Reason for editing : gram. greška :D)
[Vrh] Go down
schmizzl
PraGlodavac
schmizzl


Female
Aries Tiger
Broj postova : 594
Age : 38
Location : Alnilam sys
Registration date : 19.11.2009

Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Empty
PostajNaslov: Re: Bogovi starih civilizacija-misterija i danas?   Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Icon_minitimeuto pro 22, 2009 7:39 pm

@legi... ideš.. :)

sve što ja mogu reći o podudarnosti je da se slažem sa legijem.
to su narodi koji su međusobno ratovali ili trgovali... jasno je da su kopirali jedni druge.. :)

pa i samo je kršćanstvo spoj triju religija koje su postojale u vrijeme isusovog rođenja.. :)
[Vrh] Go down
dr.chaos0
Majmun
dr.chaos0


Male
Taurus Rooster
Broj postova : 1100
Age : 30
Registration date : 26.11.2009

Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Empty
PostajNaslov: Re: Bogovi starih civilizacija-misterija i danas?   Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Icon_minitimeuto pro 22, 2009 8:39 pm

Ja da mogu se vratiti u vrijem neko gdje su vijerovali u vise bogaova izabrao bih vikinge.
E sada je pitanje zasto.
Pa prvi razlog njihova vijera se temelji na ratu a posto smo mi narod ili bolje receno svijet koji se stvara kroz krv i bol onda mi se nekako cini njihova religija najbolji temelj.
Pa njihova recenica je prije borbe bila Pobijeda ili wanhalla.
wanhalla je po njima raj sa tisucu vrata i u kojima se pivo pije u izobilji.
A posto volim pivo to mi je nekako najprihvatljivije.
Pa njihov glavni bog Odin je bio crvenokos isti ja.
Sve mi se cini da bi ja dobro proso u vikingima.
:D
[Vrh] Go down
delaylah
Stanica
delaylah


Female
Leo Rooster
Broj postova : 22
Age : 30
Location : najstariji srednjovjekovni bosanski grad
Registration date : 22.12.2009

Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Empty
PostajNaslov: Re: Bogovi starih civilizacija-misterija i danas?   Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Icon_minitimeuto pro 22, 2009 10:45 pm

Legionar je napisao/la:
U mezopotamijskim religijama najviše se ističu Ep o Gilgamešu u kojem je poanta djela da bezobzira na smrtnost čovjeka, on može biti kreator, stvoritelj i da za sobom treba stvarati te se tu nalazi smisao života (prekrasno nešto cerek))
to mi je jedan od najboljih epova..zato ste se spominje i potop...govori o tome sta zmija predstavlja.....ma jaoo...hvala sto si me podsjetio na taj ep...citala sam ga prije 3 g..ponovo cu :D:D
super odgovor na temu ...no comment!!!!

aa koju bi civilizaciju izabrao???


Zadnja promjena: delaylah; uto pro 22, 2009 10:50 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
delaylah
Stanica
delaylah


Female
Leo Rooster
Broj postova : 22
Age : 30
Location : najstariji srednjovjekovni bosanski grad
Registration date : 22.12.2009

Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Empty
PostajNaslov: Re: Bogovi starih civilizacija-misterija i danas?   Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Icon_minitimeuto pro 22, 2009 10:49 pm

dr.chaos0 je napisao/la:
Ja da mogu se vratiti u vrijem neko gdje su vijerovali u vise bogaova izabrao bih vikinge.
E sada je pitanje zasto.
Pa prvi razlog njihova vijera se temelji na ratu a posto smo mi narod ili bolje receno svijet koji se stvara kroz krv i bol onda mi se nekako cini njihova religija najbolji temelj.
Pa njihova recenica je prije borbe bila Pobijeda ili wanhalla.
wanhalla je po njima raj sa tisucu vrata i u kojima se pivo pije u izobilji.
A posto volim pivo to mi je nekako najprihvatljivije.
Pa njihov glavni bog Odin je bio crvenokos isti ja.
Sve mi se cini da bi ja dobro proso u vikingima.
:D
hmm interesantno...
pa meni su i previse surovi...krvolocni.. previse...koliko su samo naroda unistili... hmmm all ponovo i specificni...npr...po kosi :P
hahhahah
[Vrh] Go down
dr.chaos0
Majmun
dr.chaos0


Male
Taurus Rooster
Broj postova : 1100
Age : 30
Registration date : 26.11.2009

Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Empty
PostajNaslov: Re: Bogovi starih civilizacija-misterija i danas?   Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Icon_minitimeuto pro 22, 2009 11:01 pm

Pa cuj upravo njihova surovost je i na neki nacin realnost.
Istina da su bili zedni krvi ali su se znali zabaviti.
[Vrh] Go down
Gea
Moderator
Gea


Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10254
Age : 34
Location : Iznad Oblaka
Registration date : 21.04.2009

Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Empty
PostajNaslov: Re: Bogovi starih civilizacija-misterija i danas?   Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Icon_minitimesri pro 23, 2009 1:22 am

@Legi ides Super post

Ja sam izabrala svoju religiju... doduše modernu verziju između keltske i tzv. paganstva sjevera Europe. raspa
Oduvjek me to zanimalo cerek

_________________
I never lose myself because I never found me
[Vrh] Go down
dr.chaos0
Majmun
dr.chaos0


Male
Taurus Rooster
Broj postova : 1100
Age : 30
Registration date : 26.11.2009

Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Empty
PostajNaslov: Re: Bogovi starih civilizacija-misterija i danas?   Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Icon_minitimesri pro 23, 2009 2:19 am

Kelti jako zanimljiva religju su imali. No meni osobno su zanimljiviju vikinzi.Volio bih da me pokaopaju u stilu vikinga.
Stave tvoj les na brod i zapale ga na suhome a neki put i na moru.
E to je pokop.
[Vrh] Go down
delaylah
Stanica
delaylah


Female
Leo Rooster
Broj postova : 22
Age : 30
Location : najstariji srednjovjekovni bosanski grad
Registration date : 22.12.2009

Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Empty
PostajNaslov: Re: Bogovi starih civilizacija-misterija i danas?   Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Icon_minitimesri pro 23, 2009 12:26 pm

cool :D
[Vrh] Go down
dr.chaos0
Majmun
dr.chaos0


Male
Taurus Rooster
Broj postova : 1100
Age : 30
Registration date : 26.11.2009

Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Empty
PostajNaslov: Re: Bogovi starih civilizacija-misterija i danas?   Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Icon_minitimesri pro 23, 2009 6:27 pm

Svaka religija je zanimljiva.
A posto imam gene germana jako me je oduvijek interisirala njihova religija.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Empty
PostajNaslov: Re: Bogovi starih civilizacija-misterija i danas?   Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Icon_minitimesub pro 26, 2009 1:43 am

dr.chaos0 je napisao/la:
Svaka religija je zanimljiva.
A posto imam gene germana jako me je oduvijek interisirala njihova religija.
A što misliš jesu li upravo geni germana ili znanje o tome da posjeduješ gene germana tebe zainteresiralo da te interesira njihova religija?

_________________
"Learn what is true in order to do what is right."
[Vrh] Go down
dr.chaos0
Majmun
dr.chaos0


Male
Taurus Rooster
Broj postova : 1100
Age : 30
Registration date : 26.11.2009

Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Empty
PostajNaslov: Re: Bogovi starih civilizacija-misterija i danas?   Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Icon_minitimesub pro 26, 2009 2:56 am

Pa praktickio od kako znam za sebe volio sam proucavati stare religije a da imam gene germana sam tek saznao nedavno.
A moje zanimanje za vikinge je bilo oduvijek jako.
Tako da to nema veze sa mojim genima.
[Vrh] Go down
tomi
Pračovjek
tomi


Male
Libra Goat
Broj postova : 2381
Age : 32
Location : Zagreb
Registration date : 22.08.2009

Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Empty
PostajNaslov: Re: Bogovi starih civilizacija-misterija i danas?   Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Icon_minitimesub pro 26, 2009 2:57 am

dr.chaos0 je napisao/la:
Tako da to nema veze sa mojim genima.

dr.chaos0 je napisao/la:
A posto imam gene germana jako me je oduvijek interisirala njihova religija.

kava
[Vrh] Go down
dr.chaos0
Majmun
dr.chaos0


Male
Taurus Rooster
Broj postova : 1100
Age : 30
Registration date : 26.11.2009

Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Empty
PostajNaslov: Re: Bogovi starih civilizacija-misterija i danas?   Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Icon_minitimesub pro 26, 2009 3:12 am

Da procitas cijeli post prije nego sta izvuces nesto iz konteksta,
[Vrh] Go down
tomi
Pračovjek
tomi


Male
Libra Goat
Broj postova : 2381
Age : 32
Location : Zagreb
Registration date : 22.08.2009

Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Empty
PostajNaslov: Re: Bogovi starih civilizacija-misterija i danas?   Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Icon_minitimesub pro 26, 2009 4:26 am

dr.chaos0 je napisao/la:
Da procitas cijeli post prije nego sta izvuces nesto iz konteksta,

Naravno da sam procitao. Citirao sam najbolji dio.
[Vrh] Go down
dr.chaos0
Majmun
dr.chaos0


Male
Taurus Rooster
Broj postova : 1100
Age : 30
Registration date : 26.11.2009

Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Empty
PostajNaslov: Re: Bogovi starih civilizacija-misterija i danas?   Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Icon_minitimesub pro 26, 2009 4:30 am

A znao sam ali ja sam odgovorio na pitanje a ne da sam sam sebe negirao.
Ali nema veze.
[Vrh] Go down
agnus_dei
Prašina
agnus_dei


Female
Aries Dog
Broj postova : 7
Age : 30
Location : Travnik
Registration date : 08.07.2010

Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Empty
PostajNaslov: Re: Bogovi starih civilizacija-misterija i danas?   Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Icon_minitimečet srp 08, 2010 10:54 pm

Legionar je napisao/la:
U mezopotamijskim religijama najviše se ističu Ep o Gilgamešu u kojem je poanta djela da bezobzira na smrtnost čovjeka, on može biti kreator, stvoritelj i da za sobom treba stvarati te se tu nalazi smisao života (prekrasno nešto cerek). U to djelo spada pločica o 'sumeranskom Noi' Utnapištinu koja je zapravo čvrst argument toga da je Biblija prepisana.
U ovom epu se nalazi nekoliko motiva koji će se kasnije pojaviti u Bibliji; najuočljiviji je POTOP, te zmija koja simbolizira zlo, ali to sto su baš ti motivi preuzeti iz tog epa ne znači da je Biblija prepisana; u njoj se mogu naći i sličnosti sa drugim djelima.
Poznato je da se motivi u književnosti ponavljaju, kao i ideje i pitanja koja se nameću u književnom stvaralaštvu, ali se izmjenjuju i obrađuju na način svojstven razdoblju koje ih preuzima.
P.S. treba imati na umu da Biblija, Kur'an, Talmud i ostale tzv. "svete knjige" nisu samo dio vjerske baštine, nego i svjetske književnosti, pa ih se zato treba promatrati i kao književna djela.
[Vrh] Go down
guitar_master
Riba
guitar_master


Male
Libra Goat
Broj postova : 175
Age : 32
Location : u gusarskom brodu
Registration date : 08.07.2010

Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Empty
PostajNaslov: Re: Bogovi starih civilizacija-misterija i danas?   Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Icon_minitimepet srp 09, 2010 12:43 am

mene osobno, uz naravno egipatske bogove, nekako najviše zanima nordijska mitologija i njihovi bogovi..iako još neznam zašto su mi tako jako zanimljivi, ali nekako su me privlačili više od već klasičnih grčih/rimskih..možda baš zato jer se o ovima (grčko/rimskima) dosta toga zna, a ono je nešto novo, nešto divlje :P

inače mi je politeizam uvijek bio zanimljiviji od monoteizma..također ne znam zašto
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Empty
PostajNaslov: Re: Bogovi starih civilizacija-misterija i danas?   Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Icon_minitimened srp 11, 2010 4:16 pm

guitar_master je napisao/la:
inače mi je politeizam uvijek bio zanimljiviji od monoteizma..također ne znam zašto
Jer ima više bogova :P

@agnus_dei, možda ne doslovno prepisana, ali to znači da nije napisana izravno nadahnućem riječi Božje.
No svejedno, odlično da si to istaknula ides

_________________
"Learn what is true in order to do what is right."
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Empty
PostajNaslov: Re: Bogovi starih civilizacija-misterija i danas?   Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Icon_minitimened srp 11, 2010 4:57 pm

Legionar je napisao/la:
Jer ima više bogova :P

Ovisno o definiciji boga, svemir ima jednog boga, više bogova ili je sve skupa bog. Tako da smatram da politeizam nije ni u kakvoj prednosti pred monoteizmom. Samo govore o drugačijim pojmovima. :)

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
guitar_master
Riba
guitar_master


Male
Libra Goat
Broj postova : 175
Age : 32
Location : u gusarskom brodu
Registration date : 08.07.2010

Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Empty
PostajNaslov: Re: Bogovi starih civilizacija-misterija i danas?   Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Icon_minitimened srp 11, 2010 6:07 pm

kao što je rekao legionar, jer ima više bogova :D hehe

zanimljivije je jer u tim "antičkom vjerovanjima", ih je više (bogova, polobogova i ostale bagre)..dok u monoteizmu imate jednog boga koji može sve
barem mi maštovitije zvuči ono što je bilo u nordijskim zemljama i egiptu :D

a za grčku i rim sam već rekao
[Vrh] Go down
MisteryManiac
Dinosaur
MisteryManiac


Male
Capricorn Pig
Broj postova : 381
Age : 28
Location : Nibiru
Registration date : 05.10.2009

Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Empty
PostajNaslov: Re: Bogovi starih civilizacija-misterija i danas?   Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Icon_minitimepet srp 16, 2010 4:55 pm

Evo ovako ja opcenito mislim da su sve mitologije iste jer su sve po mom misljenju preuzeli bogove iz sumerseke mitologije......iako kjniga dvanaesti planet ne govori o mitologiji ima jedan dio koji spominje ovo moje misljenje
[Vrh] Go down
randajad
PraGlodavac
randajad


Male
Virgo Pig
Broj postova : 726
Age : 28
Registration date : 05.10.2010

Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Empty
PostajNaslov: Re: Bogovi starih civilizacija-misterija i danas?   Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Icon_minitimesri lis 06, 2010 8:30 pm

lol!


Zadnja promjena: randajad; uto sij 18, 2011 8:25 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
randajad
PraGlodavac
randajad


Male
Virgo Pig
Broj postova : 726
Age : 28
Registration date : 05.10.2010

Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Empty
PostajNaslov: Re: Bogovi starih civilizacija-misterija i danas?   Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Icon_minitimesub lis 16, 2010 5:39 pm

Olimpski bogovi(16 glavnih bogova stare Grčke)
Zeus je s bogovima živio na Olimpu, bio je otac mnogih bogova i heroja. Iz veza bogova sa smrtnicima rođeni su polubogovi i heroji. Grčki bogovi imali su sve ljudske mane i vrline: oni vole, mrze, griješe u izvanbračnim vezama, opijaju se medovinom. Na njih kao i na ljude djeluju Mojre.

Zeus - otac mnogih bogova i junaka, gospodar neba i zemlje, bog groma, munje i oluje.
Afrodita - božica je ljubavi, ljepote, požude i spolnosti.
Apolon, Feb - bog je medicine, proroštva, streličarstva, glazbe, sunca i kolonizacije te muške ljepote.
Ares - bog rata i bojne vreve; simbol hrabrosti, silovitosti i junačke snage.
Artemida - božica je Mjeseca, zvijeri i lova, zaštitnica djevojaka, božica svadbe i poroda.
Atena - božica je civilizacije, mudrosti, snage, pravednog rata, tkanja, metalurgije i obrta.
Demetra - božica zemlje, ratarstva, plodnosti, a u prvom redu žita.
Dioniz - bog plodnosti zemlje, bog vegetacije, vina, žena.
Had - bog podzemnog svijeta.
Heba - božica mladosti; vrčonoša bogovima na Olimpu.
Hefest - bog kovač, zaštitnik obrtnika, kipara, metalurga i vatre.
Helije - bog Sunca.
Hera - vrhovna je starogrčka božica, Zeusova žena i sestra; božica braka.
Hermes - glasnik bogova, zaštitnik putnika i lopova, pastira, pjesnika, atletičara i trgovaca,bog putovanja.
Perzefona - Demetrina kći, Hadova žena.
Posejdon - bog mora, vode, vladar potresa.
lol!


Zadnja promjena: randajad; sub sij 22, 2011 12:06 am; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Empty
PostajNaslov: Re: Bogovi starih civilizacija-misterija i danas?   Bogovi starih civilizacija-misterija i danas? Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Bogovi starih civilizacija-misterija i danas?
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Norveski bogovi
» Misterija Findhorn
» Top 10 misteriozno nestalih civilizacija
» Misterija broja 11
» Misterija Gary McKinnona

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Misterije i neobjašnjivi fenomeni :: Alternativna povijest-
Forum(o)Bir: