Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Svemir

Go down 
+33
Yo93
stnatan
Fantom
ofelija
Cylon
kety6
Groinx
Neo
Legionar
gothic45
Karl Marx
Pandora
userNejm
gloria_g
Sentinel
vladimir
kayser
Tutankhamon
davor1408
l337_m4n
grof
silver
vedran
Blizzard
Svjetloisjena
Yado
Daenerys
malena
zvezda
Alpha
indigocakra
floridana
Rain
37 posters
Go to page : 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Next
Autor/icaPoruka
Rain
Admin
Rain


Male
Libra Rat
Broj postova : 2812
Age : 39
Location : In tha Leteći tanjer
Registration date : 15.09.2007

Svemir Empty
PostajNaslov: Svemir   Svemir Icon_minitimesub stu 10, 2007 2:25 am

Svemir As4iz8

Evo malo sam čitao na jednom drugom forumu temu o svemiru pa me interesira. Šta vi mislite, što je to svemir, kako je nastao ili možda oduvjek postoji. Nemojte se oslanjati na ono što drugi kažu, nego čisto što mislite o njemu.

Evo ja mislim da svemir nije nastao iz nikakvog praska jer mi je nelogično da prasak prasne iz ničega :).
Nekako me vuče na to da svemir postoji oduvjek i da je vječan... affraid
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Svemir Empty
PostajNaslov: Re: Svemir   Svemir Icon_minitimesub stu 10, 2007 8:50 am

pa s obzirom da se širi, odnosno da se objekti udaljavaju jedni od drugih zaključujem da je krenulo sve iz jedne točke. dali se u nekom trenutku dešava da sve krene u obrnutom smjeru to ne znam ali za pretpostaviti je jer me neke filozofije uče da se sve vrti u krug.
to ja onako laički s ono malo amaterskog znanja.
[Vrh] Go down
indigocakra
PraGlodavac
indigocakra


Male
Leo Monkey
Broj postova : 600
Age : 43
Registration date : 05.11.2007

Svemir Empty
PostajNaslov: Re: Svemir   Svemir Icon_minitimesub stu 10, 2007 11:33 am

flo je napisao/la:
pa s obzirom da se širi, odnosno da se objekti udaljavaju jedni od drugih zaključujem da je krenulo sve iz jedne točke. dali se u nekom trenutku dešava da sve krene u obrnutom smjeru to ne znam ali za pretpostaviti je jer me neke filozofije uče da se sve vrti u krug.
to ja onako laički s ono malo amaterskog znanja.


znaci siri se i skuplja...
trenutno smo u fazi udisaja no svejedno morao je iz nekog praska barem zapoceti udisaj buduci da se siri...

sta je u pozadini svemirskog udisaja i izdisaja ne mogu dokuciti...
no mislim da taj oblik nije vjecan buduci da je pun materije...
barem ta materija mora kad tad uvenuti a sto se etera tice to bi vec moglo poprimiti dimenzije vjecnog psto je materijalno neopisiv...
[Vrh] Go down
Rain
Admin
Rain


Male
Libra Rat
Broj postova : 2812
Age : 39
Location : In tha Leteći tanjer
Registration date : 15.09.2007

Svemir Empty
PostajNaslov: Re: Svemir   Svemir Icon_minitimesub stu 10, 2007 1:20 pm

Naš to mozak tako shvaća, prasak, materija, i sl... Možda se radi o sasvim nečemu trećem...
Svemir se žiri i skuplja, elastičan je zubo

Ne razumijem se ja tako puno u svemir ali kada pogledaš te milijarde zvijezdi.......

Ja na to gledam ovako: Mi smo sitne bakterije u tom svemiru kao što su bakterije na našem planetu. Bakterije na Zemlji nemaju pojma gdje su ni šta su, neshvatiovo im je to. Mislim da je nama objasniti što je to svemir, koda probaš bakteriji objasniti što su to radiovalovi. zubo
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Svemir Empty
PostajNaslov: Re: Svemir   Svemir Icon_minitimesub stu 10, 2007 1:48 pm

Slazem se sa Rie. I kao ni bakterije ni mi nismo u stanju spoznati nas svemir. A mozda se i on nalazi u jednom jos vecem svemiru...
Sam postanak svemira...mozda je i bio prasak...jer ne mora znacit da je prasno iz nicega. Mozda je prasno iz necega :)
Meni su najinteresantnije crne rupe...jesu li mozda prolazi u druge svemire? U druge dimenzije? Sve je to prilicno nedokucivo...ali zabavno je pokusavati...dokuciti mislim alien

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Rain
Admin
Rain


Male
Libra Rat
Broj postova : 2812
Age : 39
Location : In tha Leteći tanjer
Registration date : 15.09.2007

Svemir Empty
PostajNaslov: Re: Svemir   Svemir Icon_minitimesub stu 10, 2007 1:59 pm

A te crne rupe su polja sa toliko jakom gravitacijom da sve usisavaju u tu neku točku u koju je uprta sva ta sila koliko sam ja shvatio. Sve se drobi tamo pa čak i vrijeme. Prije bih rekao da bi me zdrobile nego poslale u neku drugu dimenziju ali ja pojma o tome nemam pa neću ništa niti tvrditi. Moguće da i otvaraju neku crvotočinu u neke druge dimenzije i ko zna što sve...

Što se tiče tog svemira i dali je on dio nekog većeg, ja sam prije imao svoju teoriju da je svemir zapravo jedan mali mali mali dio atoma i na kraju da jako puno svmira čine neku člesticu i polako dođeš do djelova atoma. Znači svaki atom je sastavljen od elektrona protona i neutrona, koji su sastavljeni od nečega, to nešto od nečega i tako jako u dubinu dođeš do svemira. A tako je taj svemir iznad našeg jedan elektron... :D Preopširno mi je za objasniti preko posta, mislim mogu ali nemam sada stolicu nego čučim kraj kompjutera pa mi nije baš ugodno... :D
Nadam se da si shvatila što mislim :D
Da sve ide tako u nedogled i kada dođeš na 100 razina viših od našeg svemira, zapravo dođen u novi svijet u kojemu su opet neka bića. Mi činimo jedan dio nekog sustava kao što je ovaj naš :D.

Tako ja znam maštati ponekad o svemiu.

Inače, pazi, kada malo bolje razmisliš, sve mora biti sastavljeno od nečega. Pa se spustiš na razinu atoma. Atom je od elektrona neutrona i protona. I svaka od tih čestica mora biti sstavljena od nekih X čestica, i svaka ta X čestica mora biti od nečega, i tako u nedogled :D.

...
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Svemir Empty
PostajNaslov: Re: Svemir   Svemir Icon_minitimesub stu 10, 2007 2:13 pm

Da shvatila! Pa mi imamo istu teoriju!!!

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Svemir Empty
PostajNaslov: Re: Svemir   Svemir Icon_minitimesub stu 10, 2007 2:19 pm

A sto se tice crnih rupa. Smatra se da su to zapravo zvjezde koje su se urusile i imaju nevjerovatnu masu u malom volumenu te imaju tako jaku gravitaciju da sve upijaju pa tako i svjetlo. Kako je vrijeme relativno o tome bi bilo tesko nagadjat...mislim da li krive i vrijeme kao takvo... Ali to je jedna teorija. Meni se vise svidja da su to prolazi face A kroz te prolaze ne bih bas planirala ic u ovom obliku i ovim zemaljskim tijelom jer mislim da to ne bi dobro zavrsilo face Ali mislim si da mozda nakon smrti dusa moze proci kroz njih...ili tako nesto (netko) face

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Rain
Admin
Rain


Male
Libra Rat
Broj postova : 2812
Age : 39
Location : In tha Leteći tanjer
Registration date : 15.09.2007

Svemir Empty
PostajNaslov: Re: Svemir   Svemir Icon_minitimesub stu 10, 2007 2:24 pm

Namcor je napisao/la:
Da shvatila! Pa mi imamo istu teoriju!!!

A šta o i ti misliš da smo mi i ovaj svemir jedan mali dio atoma na kraju krajeva ili tako nešto :D??
[Vrh] Go down
Rain
Admin
Rain


Male
Libra Rat
Broj postova : 2812
Age : 39
Location : In tha Leteći tanjer
Registration date : 15.09.2007

Svemir Empty
PostajNaslov: Re: Svemir   Svemir Icon_minitimesub stu 10, 2007 2:26 pm

Namcor je napisao/la:
A sto se tice crnih rupa. Smatra se da su to zapravo zvjezde koje su se urusile i imaju nevjerovatnu masu u malom volumenu te imaju tako jaku gravitaciju da sve upijaju pa tako i svjetlo. Kako je vrijeme relativno o tome bi bilo tesko nagadjat...mislim da li krive i vrijeme kao takvo... Ali to je jedna teorija. Meni se vise svidja da su to prolazi face A kroz te prolaze ne bih bas planirala ic u ovom obliku i ovim zemaljskim tijelom jer mislim da to ne bi dobro zavrsilo face Ali mislim si da mozda nakon smrti dusa moze proci kroz njih...ili tako nesto (netko) face

Da, pročitao sam to bio o tim crnim rupama... Fascinantne su. Stvarno...
A gdje nestaje sve što one povuku u sebe? Dali to ulazi u njihovu masu i povečava ih?

Mogli bi novu temu o tome otvoriti. :geek:
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Svemir Empty
PostajNaslov: Re: Svemir   Svemir Icon_minitimesub stu 10, 2007 2:40 pm

Rie je napisao/la:
Namcor je napisao/la:
Da shvatila! Pa mi imamo istu teoriju!!!

A šta o i ti misliš da smo mi i ovaj svemir jedan mali dio atoma na kraju krajeva ili tako nešto :D??

Pa da! Istu, istu! To je logicno. Mislm svatko ko pogleda kako izgleda nas Suncev sustav i onda pogleda kako izgleda atom...ista stvar...mora ti doc u glavu da bi to sve moglo bit isto.
Ponekad si mislim da je nas svemir atom koji je djelic recimo velikog kristala ili cega god (moze bit i teniska loptica :) )...i da ce smak svijeta doc kad neko krene eksperimentirat kako se nas kristal ponasa pod nekom kemijom face ili nesto slicno tome... face
Ko zna koliko svemira/svjetova mi dnevno unistimo shock

_________________
Respect
[Vrh] Go down
indigocakra
PraGlodavac
indigocakra


Male
Leo Monkey
Broj postova : 600
Age : 43
Registration date : 05.11.2007

Svemir Empty
PostajNaslov: Re: Svemir   Svemir Icon_minitimesub stu 10, 2007 4:46 pm

crne rupe je jos i najlakse za shvatiti...
jednostavno implozija koja se desava u najmanjoj mogucoj tocki...
znaki kao sto se nesto siri tako se i skuplja,ovo je skupljanje materije znaci...jebes to meni nije jasan pojam da je svemir ili nesto beskonacno..
mislim jasno mi je ali opet nedokucivo...:)
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Svemir Empty
PostajNaslov: Re: Svemir   Svemir Icon_minitimesub stu 10, 2007 5:27 pm

To je ono sto mi ucimo da crne rupe jesu. A da li su one uistinu to...pitanje je...ja volim vjerovat da su to prolazi...pa sve i da nisu face
A beskonacnost svemira je isto relativna. Nama je nemoguce uopce pojmit pojam beskonacnosti. Ipak...da li je beskonacan? Jer npr. nekom jednostavnom organizmu moze recimo biti beskonacno jezero u kojem zivi...ili ova nasa Zemlja...ali mi znamo da nije... Tako i svemir...iz nase perspektive je bekonacan jer ga ne znamo bolje objasnit...ali ni suncev sustav nije beskonacan i nasa galaksija ima granice...mozda ih ima i svemir...a onda opet i eventualne granice su jednako neshvatljive i nedokucive kao i beskonacnost...nama iz ove perspektive i s ovim razvojem svijesti...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

Svemir Empty
PostajNaslov: Re: Svemir   Svemir Icon_minitimesub stu 10, 2007 6:31 pm

Citajuci, imam asocijaciju koja i nije bas u vezi sa temom:

Pita jedan covek drugog da li veruje u Boga, na sta mu drugi odgovara potvrdno... Ulecu u raspravu kako to definitivno mogu spoznati, pa jedan rece: Vidis ovog komarca na zidu?... On mozda pretpostavlja ili cak oseca nase prisustvo, ali nije siguran sve dok... - I covek spljeska komarca sakama.

Pojma nemam zasto bas ova asocijacija, mozda kao naznaka da trenutno nismo u poziciji da spoznamo sve, ali kada budemo "spljeskani"... :)

A Svemir... fascinantan...
Nekada sam i imala neke "cvrste" stavove... ali je od toga malo ostalo... Pretpostavljam da pulsira u nekoj vrsti igre staklenih perli... Da dise, sireci se i skupljajuci van vremena... da vreme kao kategorija postoji samo u nekim njegovim delovima... Da krece od singulariteta, do maksimalne ekspanzije. Ali pri tom, kao i sve drugo sto postoji, u sebi nosi i onu cesticu koja je pocetak njegovog kraja (da li su to crne rupe koje unistavaju i materiju i energiju...). Ta cestica prevladava i dolazi do skupljanja (koje ja zamisljam kao crnu rupu ili vise njih), koje sve jedu, rastu, i kada vise nemaju sta da pojedu jedu i same sebe... Sve ciklicno... *
[Vrh] Go down
indigocakra
PraGlodavac
indigocakra


Male
Leo Monkey
Broj postova : 600
Age : 43
Registration date : 05.11.2007

Svemir Empty
PostajNaslov: Re: Svemir   Svemir Icon_minitimened stu 11, 2007 12:32 pm

crne rupe nisu nikakvi prolazi...
jednostavno to su kalijuge materire...
totalno unistenje materije koje se izbacuje na krajevima galaksija...
nema tu previse tajni sa njima..:)
[Vrh] Go down
malena
Moderator
malena


Female
Aquarius Tiger
Broj postova : 2633
Age : 38
Location : Split
Registration date : 18.09.2007

Svemir Empty
PostajNaslov: Re: Svemir   Svemir Icon_minitimened stu 11, 2007 1:09 pm

Mislim da je svemir prije bio samo jedno ''tijelo'' i da se dogodio prasak i na taj način je nastalo sve što je nastalo: planeti, zvijezde, sateliti, kometi........ To bi bilo, slikovito rečeno, kao da svi vulkani eruptiraju na svim stranama Zemlje i Zemlja se raspadne u milijardu komadića, gdje svaki taj komadić kasnije se razvije u novi planet, zvijezdu itd. A sam svemirski prostor je kao vakuum, samo mu se ne zna početak ni kraj. I to udaljavanje i skupljanje svmira ovisi o vakumu.
Tako nešto je moja vlastita vizija svemira, iako ni sama ne znam ima li uopće smisla... conf1
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

Svemir Empty
PostajNaslov: Re: Svemir   Svemir Icon_minitimened stu 11, 2007 2:59 pm

indigocakra je napisao/la:
crne rupe nisu nikakvi prolazi...
jednostavno to su kalijuge materire...
totalno unistenje materije koje se izbacuje na krajevima galaksija...
nema tu previse tajni sa njima..:)

Sorry, ali nije mi jasno...
Ako se materija totalno unisti, sta se izbacuje?... U kom obliku... ? *
[Vrh] Go down
indigocakra
PraGlodavac
indigocakra


Male
Leo Monkey
Broj postova : 600
Age : 43
Registration date : 05.11.2007

Svemir Empty
PostajNaslov: Re: Svemir   Svemir Icon_minitimened stu 11, 2007 3:28 pm

zvezda je napisao/la:
indigocakra je napisao/la:
crne rupe nisu nikakvi prolazi...
jednostavno to su kalijuge materire...
totalno unistenje materije koje se izbacuje na krajevima galaksija...
nema tu previse tajni sa njima..:)

Sorry, ali nije mi jasno...
Ako se materija totalno unisti, sta se izbacuje?... U kom obliku... ? *


znaci crna rupa nije tocka,vise je kao mixer koja na rubovima galaksije izbacuje elementarne cestice koje proguta..

koliko sam shvatio svaka crna rupa jede jednu galaksiju,pa se tako u sredistu naseg mlijecnog puta nalazi jedna..
oblik galaksije odredjuje crna rupa koja prozdire elipsasto prostor pa nam zato galaksija tako izgleda...
na krajevima galaksije se izbacuju elementarne cestice(naravno one koje mi ne poznajemo) dok je CR aktivna...

tako si ja to percipiram nekako..
znaci CR je pojam koji od materije radi antimateriju koja je gradjena isto od tih elementarnih cestica energije..

ona je zapravo samo balans izmedju 2 najniza nivoa,a to su materija i antimaterija....


mozda grijesim no takvo je moje vidjenje tog apstraktnog pojma CR..
[Vrh] Go down
Daenerys
Riba
Daenerys


Female
Leo Pig
Broj postova : 197
Age : 40
Registration date : 26.09.2007

Svemir Empty
PostajNaslov: Re: Svemir   Svemir Icon_minitimened stu 11, 2007 4:20 pm

Citat :
Kako je sve nastalo iz singularnosti ne postoji nikakav dokaz, prenesen u "naš" svemir o postojanju nečeg prije Big banga, no pretpostavke na temelju onog što znamo o silama koje djeluju u našem kutku svemira ne fale. Oduvijek se nagađalo o postojanju svemira nalik na naš koji se prethodno Big bangu urušavao u sebe. No Abhay Ashtekar s "Instituta Gravitacijske fizike i geometrije" u Pennsylvanii, s dvojicom kolega prvi je matematičkim jezikom došao do postojanja istog te svojstava njegove geometrije prostor-vremena.

Pošao je od Einsteinove teorije relativnosti prema kojoj je Big bang Početak. Njegove teorije sežu unatrag do onog trenutka kada je masa svega toliko gusta da njegove jednadžbe više ne vrijede. Kombinirajući kvantnu fiziku, koja nije bila dostupna samom Einsteinu (a nije ju baš niti posebno volio), sa njegovom teorijom, razvili su model kojim su se uspjeli "provući" kroz Big bang do kolabirajućeg svemira koji mu je prethodio. Taj se svemir urušavao u sebe sve do one točke kada su kvantne osobine prostor-vremena promijenili smjer djelovanja sile gravitacije, koja je umjesto privlačne postala odbojna sila. Tim modelom pokazali su također kako se za vrijeme Big banga dogodio kvantni skok. Svi podaci koje su koristili su samo aproksimacije, te ovo nije znanstveni dokaz postojanja svemira prije svemira, vremena prije vremena. Ovo je samo jedno "možda" kojeg je Ashtekar malo više približio logičnoj mogućnosti prelaska u "vjerojatno".
[Vrh] Go down
indigocakra
PraGlodavac
indigocakra


Male
Leo Monkey
Broj postova : 600
Age : 43
Registration date : 05.11.2007

Svemir Empty
PostajNaslov: Re: Svemir   Svemir Icon_minitimened stu 11, 2007 4:29 pm

nisam jos cuo za teoretiziranja na podrucju prije praska no o podrucjima koji opisuju stanja par milisekundi nakon praska sam dosta citao...

daj ubaci par teza kako je svemir mogao izgledati prije njega...
[Vrh] Go down
Daenerys
Riba
Daenerys


Female
Leo Pig
Broj postova : 197
Age : 40
Registration date : 26.09.2007

Svemir Empty
PostajNaslov: Re: Svemir   Svemir Icon_minitimened stu 11, 2007 5:37 pm

moje mišljenje je da je big bang moguć i da je postojanje svemira prije njega koji je donekle nalikovao ovom trenutno vjerojatno
čisto iz razloga što je ljudska logika ograničena na naš poznati dio svemira i što većina nije u stanju pojmit beskonačnost te je stoga odbacuju kao mogućnost

smatram da je svemir ciklička pojava bez početka i kraja
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

Svemir Empty
PostajNaslov: Re: Svemir   Svemir Icon_minitimened stu 11, 2007 8:18 pm

Ova poslednja recenica mi se dopada... A i uklapa se u sveprisutnost ciklicnosti u prirodi, od dan-noc, preko godisnjih doba, radjanja i umiranja, itd. Logicno bi bilo da je i pre Svemira bio Svemir, i da ce i posle biti... Uostalom, kada kazemo da Svemir "dise" (siri se, pa skuplja), nelogicno je da postoje samo jedan udisaj i jedan izdisaj - to nije disanje...*

@Indigocakra
Hvala na razvijanju teorije... dopada mi se deo (anti)materija...
Cisto iz radoznalosti - kako percipiras antimateriju, kao vakuum, kao beskrajno nista... ? *
[Vrh] Go down
indigocakra
PraGlodavac
indigocakra


Male
Leo Monkey
Broj postova : 600
Age : 43
Registration date : 05.11.2007

Svemir Empty
PostajNaslov: Re: Svemir   Svemir Icon_minitimened stu 11, 2007 11:25 pm

zvezda je napisao/la:
Ova poslednja recenica mi se dopada... A i uklapa se u sveprisutnost ciklicnosti u prirodi, od dan-noc, preko godisnjih doba, radjanja i umiranja, itd. Logicno bi bilo da je i pre Svemira bio Svemir, i da ce i posle biti... Uostalom, kada kazemo da Svemir "dise" (siri se, pa skuplja), nelogicno je da postoje samo jedan udisaj i jedan izdisaj - to nije disanje...*

@Indigocakra
Hvala na razvijanju teorije... dopada mi se deo (anti)materija...
Cisto iz radoznalosti - kako percipiras antimateriju, kao vakuum, kao beskrajno nista... ? *

apsolutna suprotnost materiji...
znaci vizualno nepojmljivo no matematicki vrlo lako razumljivo...
[Vrh] Go down
Rain
Admin
Rain


Male
Libra Rat
Broj postova : 2812
Age : 39
Location : In tha Leteći tanjer
Registration date : 15.09.2007

Svemir Empty
PostajNaslov: Re: Svemir   Svemir Icon_minitimepon stu 12, 2007 1:04 am

Šta je to matematički neka materija * (-1) ? :D:D
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Svemir Empty
PostajNaslov: Re: Svemir   Svemir Icon_minitimepon stu 12, 2007 3:01 am

@indigocakra...E, blago tebi kad ti je to sve tako kristalno jasno. Ni ljudi koji su posvetili zivot teorijama o svemiru i crnim rupama nemaju takvo samopouzdanje vec isticu da su to ipak samo teorije i predpostavke. Al za pocetak bi trebao biti upoznat barem sa nekim osnovama kao npr. da se crne rupe rjedje nalaze na rubovime, a vise u sredistu same glaksije te da ih u svakom slucaju ima vise od jedne.

Kako o Svemiru tako i o crnim rupama sam se nacitala, naslusala i nagledala raznih teorija. I svaka moze biti moguca. Ali mi smo ovdje kako bi smo dali svoj prijedlog. Svoju teoriju. Barem je to moje misljenje.
Ali ako treba i znanstveni pogled na to evo i jedan clanak...cisto radi podloge u znanosti...malo je duzi al kad krace ne moze...dakle:

"SVEMIR SE RODIO U CRNOJ RUPI

Nova teorija o nastanku svemira govori o tome da je cijeli svemir nastao u eksploziji koja se dogodila u crnoj rupi. To je matematički uvjerljivi uzorak koji je izrađen iz standardnog uzorka Velikog praska. Po standardnom modelu svemir je nastao prije 13,7 milijardi godina. Veliki prasak nije toliko opisan kao velika eksplozija, već kao brzo izlaženje materije iz točke polazišta koja ima skoro beskonačnu gustoću. Naravno, to je teorija, jedna od nekoliko koje opisuju ekspanziju svemira. Velik prasak je već prije bio uspoređivan s crnim rupom, zbog toga što je silna materija u crnoj rupi, poput beskonačne gustoće koja je predvodila Veliki prasak.

Oba fenomana su jednostrana. Po standardnom modelu, Veliki prasak je stvarna eksplozija, a kup valnih snopova i danas se šire po beskonačnom svemiru. U ovoj teoriji znanstvenici su opisali i bijelu rupu, teoretski, suprotnost od crne rupe, odnosno rupa iz koje materija izlazi, a ne ulazi u rupu, kao što je to slučaj kod crne rupe. O bijeloj se rupi također prije govorilo, ali samo kao o jednoj matematičkoj znatiželji. Za sada ne postoje dokazi za postojanje tzv. anti-crne rupe, dok za postojanje crne rupe postoje solidni dokazi. Na kraju, svemir je nastao nešto slično kao eksplozija zvijezde, zvana supernova, samo na golemo velikoj sceni. Znanstvenici su u novoj teoriji zadovoljili i Einsteinovu jednadžbu sveopće poznate teorije relativnosti, koja je bila početak teorije o Velikom prasku.

Nitko ipak ne zna od kuda je originalno došla materija koju mi vidimo danas, nit što je bilo prije Velikog praska. Zapravo je to bit cijele kozmologije, koju mi možda nikada nećemo odgonetnuti, jer nitko nije vidio vrijeme i svemir u njegovom nastajanju. Ipak, nova teorija kaže da je posrijedi prirodna čudnovata ljepota povezanosti između mase koja nestaje u jednostranosti crne rupe i mase koja izlazi iz jednostranosti bijele rupe.
"

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Sponsored content





Svemir Empty
PostajNaslov: Re: Svemir   Svemir Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Svemir
[Vrh] 
Stranica 1 / 14.Go to page : 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Misterije i neobjašnjivi fenomeni :: Astronomija i misterije svemira-
Forum(o)Bir: