Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata

Go down 
+12
Peka Dapčević
Reaper
konoko1
hromi
biga
eldin_p
Fantom
wanderer
Floridain
Alpha
Abarksas
MisteryManiac
16 posters
Go to page : 1, 2, 3, 4  Next
Autor/icaPoruka
MisteryManiac
Dinosaur
MisteryManiac


Male
Capricorn Pig
Broj postova : 381
Age : 28
Location : Nibiru
Registration date : 05.10.2009

Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Empty
PostajNaslov: Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata   Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Icon_minitimesub oľu 12, 2011 2:12 pm

trazio sam ali nema ove teme pa zapocnimo

vecina zna za izreku Bože cuavj nas od kuge, gladi i Hrvata, ali kako je nastala pa evo male lekcije iz povjesti

http://www.reformationsa.org/article...usAdolphus.htm

Tragically, after a heroic resistance, Magdeburg fell to Tilly’s imperial t...roops. Betrayed by traitors and undermined by the procrastination of its neighbors, the richest city in Germany at that time was overcome by fury and savagery as drunken soldiers of 9 nations purged the Protestants. The victims were so numerous- estimated at 25,000- that they were thrown in wagonloads into the river Elbe. In one church 53 young girls were beheaded. Croatians laughed as they cast little children into the midst of flames. The tortures and horrors perpetrated in Magdeburg were so shocking that several imperial officers sought Tilly to put an end to them. He replied: “I’ve promised three days for pillaging and slaying. The soldiers must have some amusement after so many fatigues!” Within 12 hours Magdeburg was a roaring furnace which reduced that vast and opulent city to smoldering ruins and ashes. The fate of Magdeburg was reported throughout Europe, as a great triumph in the Catholic areas, and as a frightful tragedy to all Protestants.

http://www.worldwideschool.org/libra...ar/chap12.html

Even a more humane general would in vain have recommended mercy to such soldiers; but Tilly never made the attempt. Left by their general's silence masters of the lives of all the citizens, the soldiery broke into the houses to satiate their most brutal appetites. The prayers of innocence excited some compassion in the hearts of the Germans, but none in the rude breasts of Pappenheim's Walloons. Scarcely had the savage cruelty commenced, when the other gates were thrown open, and the cavalry, with the fearful hordes of the Croats, poured in upon the devoted inhabitants.

Here commenced a scene of horrors for which history has no language -- poetry no pencil. Neither innocent childhood, nor helpless old age; neither youth, sex, rank, nor beauty, could disarm the fury of the conquerors. Wives were abused in the arms of their husbands, daughters at the feet of their parents; and the defenceless sex exposed to the double sacrifice of virtue and life. No situation, however obscure, or however sacred, escaped the rapacity of the enemy. In a single church fifty-three women were found beheaded. The Croats amused themselves with throwing children into the flames; Pappenheim's Walloons with stabbing infants at the mother's breast. Some officers of the League, horror-struck at this dreadful scene, ventured to remind Tilly that he had it in his power to stop the carnage. "Return in an hour," was his answer; "I will see what I can do; the soldier must have some reward for his danger and toils." These horrors lasted with unabated fury, till at last the smoke and flames proved a check to the plunderers. To augment the confusion and to divert the resistance of the inhabitants, the Imperialists had, in the commencement of the assault, fired the town in several places. The wind rising rapidly, spread the flames, till the blaze became universal. Fearful, indeed, was the tumult amid clouds of smoke, heaps of dead bodies, the clash of swords, the crash of falling ruins, and streams of blood. The atmosphere glowed; and the intolerable heat forced at last even the murderers to take refuge in their camp. In less than twelve hours, this strong, populous, and flourishing city, one of the finest in Germany, was reduced to ashes, with the exception of two churches and a few houses. The Administrator, Christian William, after receiving several wounds, was taken prisoner, with three of the burgomasters; most of the officers and magistrates had already met an enviable death. The avarice of the officers had saved 400 of the richest citizens, in the hope of extorting from them an exorbitant ransom. But this humanity was confined to the officers of the League, whom the ruthless barbarity of the Imperialists caused to be regarded as guardian angels.

Istina je da su Hrvati bili poželjni vojnici u bilo čijoj vojsci.. tako i Napoleonovoj.. "Dajte mi 100 000 Hrvata i osvojit ću svijet".. pa su jednako tako i izazivali antipatije na suprotnim stranama

a sad zasto su tako hrvati bili barbarski raspolozeni, pa turci tj muslimani su u to doba klali sve krscane i nisu birali koga ce pa su tako i hrvati zeljeli osvetu, a kad su nastali protestanti hrvati su u njima vidili veliku prijetnju jer je to bila drukcija vjera od katolicizma, i htjeli su sprijecit ono sto se dogodilo sa turcima, a bili su tako barbarski raspolozeni jer su stalno ratovali sa turcima (turci su za sve krivi)

jos neke stvari

svjedocanstvo jednog pomorca

Kao brodski kadet bio sam u Antwerpu, na brod je došao lokalni propovjednik koji je širio neku svoju verziju kršćanstva, neki sektaš, prvo je naletio baš na mene, pitao me odakle sam, a kad sam rekao, spomenuo je da su u Antwerpu prije plašili djecu da će doći Hrvati ako ne budu dobri. Na pitanje zašto, odgovorio je da su u nekom ratu hrvatski vojnici spalili i popljačkali Antwerp.

Knez Domagoj je od strane Mlečana nazivan najgorim knezom Slavena, jer je pljačkao i uništavao mletačku flotu gdje god ju je vidio, a naziv najbolji knez Hrvata je dobio od nekog pape zbog sudjelovanja u opsadi Barija i velikih zasluga hrvatske vojske u toj bitci.Nije istina da su u toj bitci sudjelovali Bizantinci i Mlečani, oni su došli ali kad su vidjeli saracensku vojsku povukli su se ostavljajući Franke i Hrvate.Dok su se povlačili Bizantinci i Mlečani su napali i opljačkali hrvatsku obalu, uzimajući stanovništvo u roblje dok se Domagoj borio protiv Saracena.Domagoj se kasnije stalno osvećivao mlečanima i Bizantu za taj sramotan čin i otud mu naziv "najgori knez Slavena"!
[Vrh] Go down
Abarksas
Dinosaur
Abarksas


Female
Leo Monkey
Broj postova : 382
Age : 31
Registration date : 27.02.2011

Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Empty
PostajNaslov: Re: Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata   Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Icon_minitimesub oľu 12, 2011 8:09 pm

zanimljivo
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Empty
PostajNaslov: Re: Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata   Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Icon_minitimepon oľu 14, 2011 11:48 am

Zato smo danas manji od makova zrna kava

_________________
Respect
[Vrh] Go down
MisteryManiac
Dinosaur
MisteryManiac


Male
Capricorn Pig
Broj postova : 381
Age : 28
Location : Nibiru
Registration date : 05.10.2009

Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Empty
PostajNaslov: Re: Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata   Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Icon_minitimepon oľu 14, 2011 11:49 am

da


nesto promatram, i vidim alpha ti kad dodjes na forum jedno po jedno pregledavas sta te zanima, od gore prema dolje, skoro sve today by alpha lol!
[Vrh] Go down
Floridain
Dinosaur
Floridain


Male
Aries Horse
Broj postova : 384
Age : 34
Registration date : 23.02.2011

Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Empty
PostajNaslov: Re: Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata   Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Icon_minitimepon oľu 14, 2011 2:56 pm

@Alpha Hrvati nikada ni nisu bili velika nacija, veći su bili Bosanci i razvijeniji na području privrede u srednjem vijeku za vrijeme vladavine Tvrtka prvog te da je područje Dalmacije pripadalo srednjovijekovnoj Bosni osim Dubrovačke republike.


A što se tiče Bosanskih vojnika čujmo Fridricha Von Grossea šta kaže o njima:


Fridrich Von Grosse je to lijepo rekao - najbrža i najborbenija pješadija na svijetu - janjičari Bošnjaci, najbolja evropska konjica - Bošnjaci spahije.[b]
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Empty
PostajNaslov: Re: Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata   Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Icon_minitimepon oľu 14, 2011 3:56 pm

@MM...pa, da...sve i da ne zelim to je moja adminska duznost :D

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Floridain
Dinosaur
Floridain


Male
Aries Horse
Broj postova : 384
Age : 34
Registration date : 23.02.2011

Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Empty
PostajNaslov: Re: Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata   Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Icon_minitimepon oľu 14, 2011 4:05 pm

Back to topic.
[Vrh] Go down
wanderer
Majmun
wanderer


Male
Cancer Cat
Broj postova : 1462
Age : 36
Registration date : 24.05.2010

Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Empty
PostajNaslov: Re: Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata   Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Icon_minitimepon oľu 14, 2011 4:40 pm

Riječ kravata dolazi od francuske riječi "croata". U svojoj knjizi "La Grande Historie de la Cravate", francuski pisac Francois Chaille, na slijedeći način govori o kravati:

"... Oko 1635. godine, nekih šest tisuća vojnika i vitezova, stiglo je u Pariz kao podrška francuskom kralju Luju XIII. među njima je bio veliki broj hrvatskih plaćenika koji su, predvođeni banom, ostali u službi francuskog kralja. Tradicionalna odora s vezanim, oslikanim, maramama oko vrata pobuđivala je pažnju francuskog dvora. Marame su bile napravljene od različitih materijala, od grubih, koje su nosili obični vojnici, do svilenih i onih od finog pamuka koje su nosili časnici. Taj "hrvatski elegantni stil", potpuno nepoznat u tadašnjoj Europi, oko 1650. godine biva prihvaćen na francuskom dvoru i postaje modni odjevni predmet među buržoazijom tog vremena kao simbol kulture i elegancije. Osim ljepote, te marame su bile i u mnogome praktičnije nego do tada nošeni kruti čipkasti okovratnici francuskih vojnika i časnika. U Englesku je kravatu donio Karlo II. po svom povratku iz izgnanstva. Kravata je ubrzo osvojila, kao modni odjevni predmet, i cijelu Europu. ....."

LINK

I danas brojni poslovni ljudi diljem svijeta svako jutro stavljaju kravatu i kreću u surovi boj za profitom. Kravata je dakle i dalje ostala obilježjem ratnika ali na jedan drukčiji način.

[Vrh] Go down
Floridain
Dinosaur
Floridain


Male
Aries Horse
Broj postova : 384
Age : 34
Registration date : 23.02.2011

Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Empty
PostajNaslov: Re: Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata   Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Icon_minitimepon oľu 14, 2011 4:48 pm

Ako si primjetio ljiljane na Francuskim grbovima i zastavama Francuzi su upravo prenjeli od Bosanaca.Bosanci su prvi imali ljiljane na svojim zastavama srednjovijekovne bosne.A ljiljani koji su na sadašnjem grbu Bosne i Hercegovine su endemske vrste koje rastu na planini Igman u okolini Sarajeva.
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Empty
PostajNaslov: Re: Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata   Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Icon_minitimepon oľu 14, 2011 4:52 pm

Sacuvaj nas Boze od srpskog junastva i hrvatske kulture... kava
[Vrh] Go down
Floridain
Dinosaur
Floridain


Male
Aries Horse
Broj postova : 384
Age : 34
Registration date : 23.02.2011

Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Empty
PostajNaslov: Re: Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata   Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Icon_minitimepon oľu 14, 2011 4:55 pm

Fantom je napisao/la:
Sacuvaj nas Boze od srpskog junastva i hrvatske kulture... kava


Ha ha, upravo tako.lolcina Slažem se Fantom. lolcina

A to sve Bosanci imaju.Barem oni koji su živjeli prije 200injak godina.


Takvog kao ti sam trebao.Fantome pokažimo im kakvi su Bosanci.Samo malo smanji vulgarnosti.
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Empty
PostajNaslov: Re: Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata   Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Icon_minitimepon oľu 14, 2011 5:21 pm

Kakvi su ljudi Bosanci...????

Najzamrseniji ljudi na svijetu. Ni sa kim istorija nije napravila takvu salu kao sa nama. Do juce smo bili ono sto danas hocemo da zaboravimo. Ali nismo postali ni nesto drugo. Stali smo na pola puta, zabezeknuti. Ne mozemo vise nikud. Otrgnuti smo, a nismo prihvaceni. Kao rukavac sto ga je bujica odvojila od majke rijeke, i nema vise ni toka ni usca, suvise malen da bude jezero, suvise velik da ga zemlja upije. S nejasnim osjecanjem stida zbog porijekla, i krivice zbog otpadnistva, necemo da gledamo unazad, a nemamo kud da gledamo u naprijed, zato zadrzavamo vrijeme, u strahu od ma kakvog rijesenja. Preziru nas i braca i dosljaci, a mi se branimo ponosom i mrznjom. Htjeli smo da se sacuvamo a tako smo se izgubili, da vise ne znamo ni sta smo. Nesreca je sto smo zavoljeli ovu svoju mrtvaju i necemo iz nje. A sve se placa pa i ova ljubav. kava


[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Empty
PostajNaslov: Re: Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata   Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Icon_minitimepon oľu 14, 2011 5:51 pm

Upozorenje na vrijedjanje po nacionalnoj osnovi...sto je zabranjeno... ban

_________________
Respect
[Vrh] Go down
MisteryManiac
Dinosaur
MisteryManiac


Male
Capricorn Pig
Broj postova : 381
Age : 28
Location : Nibiru
Registration date : 05.10.2009

Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Empty
PostajNaslov: Re: Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata   Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Icon_minitimepon oľu 14, 2011 6:39 pm

sta je ovo ja ovo postam i neko vrijeme nema nista i odjednom eksplozija komentara ( u odnosu na one do danas ) i to bas sad kad nemam vremena, a kad sam se dosadjivo nista
[Vrh] Go down
Floridain
Dinosaur
Floridain


Male
Aries Horse
Broj postova : 384
Age : 34
Registration date : 23.02.2011

Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Empty
PostajNaslov: Re: Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata   Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Icon_minitimepon oľu 14, 2011 10:27 pm

Mislim da ni u kakvom kontekstu nismo ja i Fantom povrijedili Hrvate niti druge narode.Ja sam se samo slatko nasmijao na ono što je Fantom rekao.I mislim da ima potpuno pravo.

Naime ono za ljiljne i za vojsku je itekakva istina.


Isto tako mi od Francuza nismo pokupili ljiljne na zastavama nego oni od nas.
Što se tiče vojske vojska je jaka i poštena.Upravo ono što odlikuje prave borce i ratnike. Turci nisu pravili genocid kao onaj što se desio 1995 nego su još dopustili da ko hoće pređe na Islamsku vjeru a ostali mogu ostati pri svojoj.To se potvrđuje

Adhnamom:


Ja sam sultan Mehmed han,neka je poznato svima, uopće od prostog puka kao i odjeljenjima ova moja vlastodržaca povelja, kojom bosanskim svećenicima ukazujem veliku pažnju, te zapovjedam:spomenutim i njihovim bogomoljama ne smije biti smetnje ni pritiska,neka se smjeste u svojim bogomoljama, te kako od uzvišene moje strane, tako od mojih vezira , niti od mojih podčinjenih (robova), niti od mojih podanika-raje niti od svega stanovništva cjelokupne moje države spomenutim nitko se ne smije miješati u njihove stvari niti ih napadati, ni vrijeđati ni njih ni njihov život, njihov imetak(imovinu) ni njihove bogomolje.
Također iz tuđine osobito u moju državu dovoditi ljude dozvoljava im se.Stoga spomenutim izdajem moju uzvišenu zapovjed u kojoj im posvećujem svoju brigu i pažnju , te se kunem teškom zakletvom:
Stvoriteljem i gospodarom zemlje i nebesa, sa sedam musafa, sa velikim Božijim vjesnikom(Muhamedom) i sa 124 000 pejgambera i sa sabljom koju pašem da ovim što je napisano nikoje lice ne smije se suprostaviti dok god ovi (Franjevci) služe meni i mojoj zapovjesti budu pokorni.
Pisano 28.maja 1463.
Na granici Milodraža
Fatih sultan Mehmed.

Mislim da su muslimani sa ove strane korektni nego bilo koji narod u svojoj povijesti.Ovo nama samo služi na čast.

A ti Alpha da imaš ikakvog pojma o historiji u Srednjm vijeku na području balkana, znala bi o čemu pričam.Mi muslimani nismo ubijali ostale narode koji nisu htjeli preći na Islam kao što su to radili drugi narodi tokom cijele povjesti.


A od tebe Fantome sam očekivao više potpore.Ako se ti stidiš svojeg porijekla ja se svoga ne stidim.Mislim da je Bosna zaslužila velike počasti barem onih koji u njoj živimo.Odolijevala je mnogobrojnim napadima dušmana pa i danas odolijeva pod tim mislim prvenstveno na RS i Milorada Dodika koji hoće da rascijepe meni dragu Bosnu.


Alpha malo razmisli o ovome što pišem koristiće ti.

I još nešto vezano za vojsku:

Kada je osmansko carstvo oslobađalo Crnu goru ( reći ću upravo oslobađalo a ne osvajalo jer je tadašmje stanovništvo bilo opterećeno radnim obavezma tj. bili su kmetovi).



U razdoblju feudalnog društvenog poretka piramidalna oblika kmetovi su se nalazili na dnu društvene ljestvice, ali je kmetstvo bilo gospodarski temelj cijeloga feudalnog sustava. Položaj kmeta također je ovisio o položaju onoga kojemu je on bio podložan, tako da je »kraljev kmet« imao izvrstan položaj i zapravo značio »kraljev vazal«, dok se kmet običnoga plemića nalazio na znatno nižem položaju.



nego da nastavim.Kada je Osmansko carstvo oslobađalo Crnu Goru, glavešine su naredile da nekoliko djevojaka izađe razgolišeno na ulicu i pokušada ih navede na grijeh.I one su tako izašle pred osmanske vojnike pokušavajući ih navesti na grijeh.

Ali šta se dogodilo? Ha, ha Osmanski vojnici nisu ni okom trepnuli.Mislim da to dovoljno govori o moralu i pristojnosti vojnika.

I kasnije se one vrate.Pitaju oni njih šta je bilo? A one su odgovorile mi nemamo šanse protiv ovakvih vojnika.Ne samo da su bili samo fizički jaki nego jaki i u mentalnom i psihološkom smislu.




Zadnja promjena: Floridain; pon oľu 14, 2011 10:53 pm; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh] Go down
MisteryManiac
Dinosaur
MisteryManiac


Male
Capricorn Pig
Broj postova : 381
Age : 28
Location : Nibiru
Registration date : 05.10.2009

Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Empty
PostajNaslov: Re: Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata   Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Icon_minitimepon oľu 14, 2011 10:43 pm

nisu napravili nikakav genocid ali vecina je moralo preci na muslimansku vjeru jer su krscani imali manja prava tj. bilo je teze zapoceti nesto ili uspjeti tj. u ono doba imati zemlje ako nisi bio krscanin, bosna je u ono doba bila 50-50 izmedju katolika i pravoslavaca, a dolaskom muslimana se tek onda poceli prelazit na muslimansku vjeru, tako da ako su tvoji preci zivjeli na podrucju bosne u vrijeme dolaska osmanlija oni su najvjerovatnije bili ili krscani ili pravoslavci, a i da su dosli iz turske tek su nakon 625 godine postali muslimani jer je prije tog na podrucjima osmanlijskog carstva bio politeizam
[Vrh] Go down
Floridain
Dinosaur
Floridain


Male
Aries Horse
Broj postova : 384
Age : 34
Registration date : 23.02.2011

Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Empty
PostajNaslov: Re: Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata   Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Icon_minitimepon oľu 14, 2011 11:04 pm

Ako nisi pročitao Adhnamu molim pročitaj, ne postam to džaba.

I niko nije morao preći na Muslimamansku vjeru ako nije htio.I nama Muslimanima vjera zabranjuje bilo kakvo nasilje i ubijanja bez razloga.

Pitaš se onda zašto su Osmanlije osvajale Balkan.I ovo sam napisao u prošlom postu ali evo ponoviću, zato da ga oslobode onih koji su se bogatili na račun manjine ili kmetova koji su radili za njih ili bolje reći ubijali se 6 dana sedmično osim nedjelje kada su odmarali.
[Vrh] Go down
MisteryManiac
Dinosaur
MisteryManiac


Male
Capricorn Pig
Broj postova : 381
Age : 28
Location : Nibiru
Registration date : 05.10.2009

Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Empty
PostajNaslov: Re: Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata   Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Icon_minitimepon oľu 14, 2011 11:10 pm

ista ta fora je bila i sa kmetovima u osmanlisjkom carstvu, sta mislis kako su nastajali spahije to su bili feudalci koji su se morali ic borit ako bi htjeli zadzat zemlju, a sta mislis kako janjicari pa krscanima je oduzimana djeca kao danak u krvi a ta djeca su se obucavala za janjicare i odmalena su ih ucili da budu muslimani i govorili im da su ih njihovi roditelji muslimani dali dobrovoljno
[Vrh] Go down
MisteryManiac
Dinosaur
MisteryManiac


Male
Capricorn Pig
Broj postova : 381
Age : 28
Location : Nibiru
Registration date : 05.10.2009

Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Empty
PostajNaslov: Re: Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata   Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Icon_minitimepon oľu 14, 2011 11:11 pm

evo izvor Oni su bili udarna snaga vojske i činili su čvrsti centar na bojišnici. Svaki od njih bio je pažljivo odabran između mnoštva dječaka koji su u okupiranim zemljama sakupljani kao “ danak u krvi” (devširme). Veliki gradovi, otoci, priobalna područja, Židovi i obitelji s jednim djetetom bili su oslobođeni te obveze. To je bio okrutni način novačenja otimajući dječake u dobi od 10 godina i odvodeći ih u Carigrad na krutu i asketsku izobrazbu za profesionalne vojnike.

Danak u krvi ima svoje uporište u povijesti srednjeg vijeka. Bizant je u 11. st. uzimao svakog petog dječaka s područja Balkana pod njegovom upravom. U egipatskom sultanatu su u 12. st. uzimali mlade robove s Krima i iz centralne Azije i odgajali ih u ratničku kastu mameluka. Oni su se kasnije oteli kontroli i zavladali cijelim Egiptom. Veliki broj janjičara bio je hrvatskog roda i krvi. Kršćanske zajednice su s užasom gledale kako im mlade sinove odvode kadi askeri da bi se ponovno vratili kao ubojice svoga naroda. No slika nije bila samo jednostrana, mnogi su s nadom gledali za svojim sinovima koji su se vjerojatno spasili smrti od gladi i bijede, a za najveći dio pučanstva tadašnjeg Otomanskog carstva to je bio jedini način da im se djeca školuju, posebno za Muslimane. Ipak, većinu dječaka činili su mladi kršćani iz svih dijelova carstva. Zvali su ih “sultanovi robovi”.
[Vrh] Go down
MisteryManiac
Dinosaur
MisteryManiac


Male
Capricorn Pig
Broj postova : 381
Age : 28
Location : Nibiru
Registration date : 05.10.2009

Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Empty
PostajNaslov: Re: Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata   Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Icon_minitimepon oľu 14, 2011 11:12 pm

Spahije (turski: sipahi, spahi, sepahi, spakh) su bili teška oklopna feudalna konjica Osmanskog Carstva, vrhunske kvalitete prema mjerilima onog doba. Ti profesionalni vojnici ratovali su za Otomansko carstvo od Tunisa do Isfahana, i od izvora Nila do Mađarske. Oni su bili u timarskom sustavu. To je originalni turski “izum”, timar, što znači “nadarbina”. Spahije su dobivale komad zemlje u osvojenim krajevim i tako osiguravali nazočnost Porte u svim krajevima carstva ujednačeno. Pri tom nisu postajali vlasnici zemlje, nisu je mogli ostaviti u nasljedstvo niti prenijeti na drugog. Dokle god dobro ratuje, do tad je u posjedu zemlje.
[Vrh] Go down
MisteryManiac
Dinosaur
MisteryManiac


Male
Capricorn Pig
Broj postova : 381
Age : 28
Location : Nibiru
Registration date : 05.10.2009

Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Empty
PostajNaslov: Re: Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata   Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Icon_minitimepon oľu 14, 2011 11:13 pm

i da niko nije prelazio na musliman protiv svoje volje oni su prelazili kako bi zastitili svoje obitelji i kako bi zadrzali zemlju i prehranili obitelj
[Vrh] Go down
Floridain
Dinosaur
Floridain


Male
Aries Horse
Broj postova : 384
Age : 34
Registration date : 23.02.2011

Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Empty
PostajNaslov: Re: Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata   Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Icon_minitimepon oľu 14, 2011 11:19 pm

Što se tiče poreza u Osmanskom carstvu muslimani su morali morali ići u rat i stavljati glavu u torbu a nemuslimani su plaćali veoma mali porez harač. npr. ako si imao 80 ovaca ti si morao godišnje dati dvije.



A ono za djecu koju su otimali evo šta ti mogu napisati :ako je otimanje djece bilo u stvari bezdušan postupak, pružalo je očite prednosti ne samo dječacima (od kojih su mnogi poslije postajali veliki paše i veziri) nego i njihovim porodicama s kojima su kasnije mogli obnoviti vezu. Dinastija Sokollu (Sokolovića) u Istambulu, koja je dala niz velikih vezira, nije izgubila vezu sa svojom srpskom porodicom u Bosni i koristila se svojim utjecajem da zaštiti prvobitne Srpske pravoslavne crkve. U 16. i 17. stoljecu bilo je ukupno devet velikih vezira bosanskog porijekla, a vec od 1488. godine Bosanci su vraćani u Bosnu da njome upravljaju.


Zadnja promjena: Floridain; čet oľu 17, 2011 11:06 pm; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh] Go down
MisteryManiac
Dinosaur
MisteryManiac


Male
Capricorn Pig
Broj postova : 381
Age : 28
Location : Nibiru
Registration date : 05.10.2009

Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Empty
PostajNaslov: Re: Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata   Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Icon_minitimepon oľu 14, 2011 11:26 pm

a onaj dio sto su odlazili kao dijecaci od 10 godina i kruto obucavani da ubijaju svoj narod i ubijali ga jer nisu znali porijeklo, a onda se kasnije vracali kao ubojice bezz kontrole i nisu ni svoje roditelje prepoznali to si preskocio, a i onaj dio Zvali su ih “sultanovi robovi”, a i poznata je cinjenica da su muslimani bili blazi prema pravoslvacima, jjer im oni nisu bili nekakva prepreka i nisu bili krscani ko habsburgovci (glavni protivnici) poput Hrvata
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Empty
PostajNaslov: Re: Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata   Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Icon_minitimeuto oľu 15, 2011 12:26 am

MisteryManiac je napisao/la:
a i poznata je cinjenica da su muslimani bili blazi prema pravoslvacima, jjer im oni nisu bili nekakva prepreka i nisu bili krscani ko habsburgovci (glavni protivnici) poput Hrvata

Pravoslavci nisu krscani...???... rofl2

Ne,nisu,oni su Hriscani... ides

Manite se djeco politike... 8)
[Vrh] Go down
eldin_p
Stanica



Male
Libra Cat
Broj postova : 13
Age : 48
Registration date : 07.03.2011

Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Empty
PostajNaslov: Re: Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata   Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Icon_minitimeuto oľu 15, 2011 12:06 pm

Da bi razumjeli neku pojavu u istoriji morali bi se vratiti u to doba i razumjeti cjelokupnu situaciju, razmisljanje i mentalni sklop tadasnjih ljudi. Mi te pojave objasnjavamo i pokusavamo razumjeti iz ove danasnje perspektive i sa razmisljanjima sadasnjih ljudi zato i ne mozemo razumjeti ne stvari i ono sto je nekad bilo uobicajno danas nam se cini nerazumljivo, okrutno i slicno. Tako ce isto nekim ljudima koji dodju posle nas (ako ih bude) biti nejasni i nerazumljivi nasi postupci i nece moci da se nacude nasoj okrutnosti i nasem ponasanju u nekim situacijama.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Empty
PostajNaslov: Re: Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata   Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Boze cuvaj nas od kuge, gladi i Hrvata
[Vrh] 
Stranica 1 / 4.Go to page : 1, 2, 3, 4  Next

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Povijest-
Forum(o)Bir: