Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Filozofija vs Religija

Go down 
+7
Alpha
Blizzard
malenaivi
Thor
Aleksandar Veliki
floridana
Galileo Galilei
11 posters
Go to page : Previous  1, 2

Filozofija ili Religija
Filozofija
Filozofija vs Religija - Page 2 Icon_vote_lcap77%Filozofija vs Religija - Page 2 Icon_vote_rcap
 77% [ 20 ]
Religija
Filozofija vs Religija - Page 2 Icon_vote_lcap23%Filozofija vs Religija - Page 2 Icon_vote_rcap
 23% [ 6 ]
Ukupno glasova : 26
 

Autor/icaPoruka
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Filozofija vs Religija - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Filozofija vs Religija   Filozofija vs Religija - Page 2 Icon_minitimepon pro 29, 2008 3:48 pm

gothic45 je napisao/la:
Glasao sam za filozofiju jer po mojem skormnom misljenju religija bar krscanstvo stvari uzima zdravo za gotovo npr. u stara vremena grom udari a jedan svecenik kaze covjeku to je Bog ljutit i gađa nas, dok ce npr. neki filozofi raspravljati o tome dok ne dođu dok nekog realnog rjesenja.

Ponekad je mogućnost da Bog udari gromom naizgled prihvatljivija od rješenja koja nudi znanost. Treba se uživjeti u razmišljanje čovjeka koji iskreno vjeruje u postojanje više sile, a nema pojma o statičnom elektricitetu (da bi to shvatio potrebna mu je dobra poduka od osnovne matematike do brojnih fizikalnih zakona koji omogućuju pojavu grmljavine, dakle zvučne, svjetlosne i ostale efekte koje zapažamo). Za čovjeka koji se ne razumije u znanost ti zakoni koji dovode do konačnog udara groma puno su apstraktniji i nerazumljiviji od zamisli da neko moćno biće baca gromove i munje, možda želeći kazniti nekoga za pogreške...
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Filozofija vs Religija - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Filozofija vs Religija   Filozofija vs Religija - Page 2 Icon_minitimepon pro 29, 2008 3:54 pm

Procyon je napisao/la:
Religije poput krščanstva se mijenjaju kako se znanost razvija, to dovoljno govori o njihovoj ''istinitosti''.
Kod većine religija negativno je to da se njihova vjera bazira na strogoj istini, a na taj način da se postavlja iznad drugih religija svojim učenjem.

Samo da podsjetim da je velika većina znanstvenika do 19. stoljeća pa i kasnije došla iz crkvenih krugova, mnogi su osim svoje znanstvene discipline bili i teolozi, kao recimo Blaise Pascal. Druga je stvar što institucije uvijek kaskaju za svojim naprednijim članovima, a u crkvi također ima znanstveno neobrazovanih ljudi koji se protive svakoj promjeni, da o širokim masama i njihovoj percepciji znanosti i ne govorimo.

Uvjerena sam da najveći umovi svih vremena uspješno spajaju materijalno i duhovno. Moraju naći način da to učine, sebe radi, ne zbog crkve, institucije i drugih ljudi. Nešto slično rekao je Tesla, koji je bez sumnje bio jedan od najvećih znanstvenika prošlog stoljeća...
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Filozofija vs Religija - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Filozofija vs Religija   Filozofija vs Religija - Page 2 Icon_minitimepon pro 29, 2008 4:14 pm

@Procyon...pa...nije na pamet nego polazeci od svog kuta gledanja...i u biti se cak svede na to da su na neki nacin u pravu. Oni za stvari koje ne razumiju kazu da je to 'visa sila'...ako dovoljno dugo cjepidlacimo doci cemo do toga da je sve visa sila pa tako i to...samo sto oni ne znaju obrazloziti tu 'visu silu'...

Znanost ide iz drugog kuta...ali i ona grijesi tj. ispravlja se i tako dalje...

Na koncu imamo dvije struije koje se stalno ispravljaju...i to im, u jednu ruku, daje zajednicki nazivnik...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Filozofija vs Religija - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Filozofija vs Religija   Filozofija vs Religija - Page 2 Icon_minitimepon pro 29, 2008 5:15 pm

Alpha je napisao/la:
@Procyon...pa...nije na pamet nego polazeci od svog kuta gledanja...i u biti se cak svede na to da su na neki nacin u pravu. Oni za stvari koje ne razumiju kazu da je to 'visa sila'...ako dovoljno dugo cjepidlacimo doci cemo do toga da je sve visa sila pa tako i to...samo sto oni ne znaju obrazloziti tu 'visu silu'...

Znanost ide iz drugog kuta...ali i ona grijesi tj. ispravlja se i tako dalje...

Na koncu imamo dvije struije koje se stalno ispravljaju...i to im, u jednu ruku, daje zajednicki nazivnik...

Ja pričam o primjeru gdje se naprosto vjeruje da munje šalje Bog, a ne da se tome daje mogućnost. Ne znam pravi stav religija, ali ne čini mi se kao da pričaju o mogućnostima, već o utvrđenim ''dokazima''. I ako na taj način tumače, ne, nisu u pravu, u krivu su apsolutno. Pretpostavljati i znati velika je razlika.

Znanost za razliku od religije koristi nešto što se zove eksperiment, može i pokus, a to je daleko vrijednije od tvrdnje. Možda griješim u vezi stava recimo krščanstva, ali koliko se sjećam nikada nisam čuo da je neki svećenik rekao da je vjerojatno Bog stvorio ljude, već je to govorio kao da je to tako i nikako drugačije. Ako je tako, tada griješi, ako priča o mogućnostima, tada može biti u pravu.

Svjetloisjena je napisao/la:

Samo da podsjetim da je velika većina znanstvenika do 19. stoljeća pa i kasnije došla iz crkvenih krugova, mnogi su osim svoje znanstvene discipline bili i teolozi, kao recimo Blaise Pascal. Druga je stvar što institucije uvijek kaskaju za svojim naprednijim članovima, a u crkvi također ima znanstveno neobrazovanih ljudi koji se protive svakoj promjeni, da o širokim masama i njihovoj percepciji znanosti i ne govorimo.

Uvjerena sam da najveći umovi svih vremena uspješno spajaju materijalno i duhovno. Moraju naći način da to učine, sebe radi, ne zbog crkve, institucije i drugih ljudi. Nešto slično rekao je Tesla, koji je bez sumnje bio jedan od najvećih znanstvenika prošlog stoljeća...

Da, slažem se da su svećenici bili obrazovaniji od ostatka puka u prošlosti. Spajati duhovno i materijalno je nužno, to je ono što nas okružuje i negiranjem ijedne od tih komponenata dolazi se do neistine.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Filozofija vs Religija - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Filozofija vs Religija   Filozofija vs Religija - Page 2 Icon_minitimepon pro 29, 2008 5:19 pm

Znanost je rekla da munje nastaju radi praznjenja i to je ok...ali ako je sve stvorio Bog onda je u osnovi ipak on poslao munje zubi

Ma samo sam htjela kazati da mi je OK da religije mijenjaju svoja ucenja prema znanosti...i da mi je to pozitivno, a ne negativno... Znanost se mijenja sama prema sebi i sama sebi kaze da je bila u krivu oko neceg...a religija jednostavno prihvati ono sto je objasnjeno...
Na kraju i jedni i drugi se mijenjaju ali nisu radi toga losi vec upravo suprotno...ili je to samo moj kut gledanja...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Filozofija vs Religija - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Filozofija vs Religija   Filozofija vs Religija - Page 2 Icon_minitimepon pro 29, 2008 5:45 pm

Super je to da priznaju rupe u svojim učenjima...

Primjer kako doživljavam religiju:

Svijetom luta priča kako u nekoj zatvorenoj pećini živi jedan pas. Zna se da je u toj špilji gotovo mrkli mrak, ništa se ne vidi.

Religija: Taj pas svijetli u mraku kako bi vidio kuda ide, sigurno ima čvrstu i debelu kožu da ga zaštiti od ozljeda i hladnoće.

Znanost: Ajmo otvoriti tu pećinu i pogledati ima li ikakvog psa unutra, ako ima kako se prilagodio mraku, kako preživljava...

To je po meni velika razlika religije i znanosti.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Filozofija vs Religija - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Filozofija vs Religija   Filozofija vs Religija - Page 2 Icon_minitimepon pro 29, 2008 5:48 pm

To bi bilo tocno...zato se ovo prvo jos zove i Vjera zubi ... miga

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Filozofija vs Religija - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Filozofija vs Religija   Filozofija vs Religija - Page 2 Icon_minitimepon pro 29, 2008 5:50 pm

Tako nekako. Zato je potrebno spojiti jedno i drugo kako bi se doprlo do višeg nivoa.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Filozofija vs Religija - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Filozofija vs Religija   Filozofija vs Religija - Page 2 Icon_minitimepon pro 29, 2008 5:56 pm

Ja naprosto ne tvrdim da je znanost savršena i da ne nepogrešiva, nije tako. Ono što tvrdim jest da nije opravdano imati neke točno određene stavove tamo gdje ih ne možemo imati, kao u slučaju Boga. Uzeo sam za primjer religije koje imaju određene stavove tipa:

Isus je Marijin sin, to je tako i nikako drugačije.
Bog će nagraditi dobre i kazniti loše, to je tako i nikako drugačije.
Svetim ratom za domovinu Bog će te nagraditi, to je tako i nikako drugačije.

To su gluposti bazirane na vjeri bez ikakvih dokaza, a to je ono protiv čega sada pišem.

Znanost, za razliku od takvih religija, ipak ima neku logičku podršku i dokaze. Naravno, neke stvari se ne mogu objasniti materijalno kako to znanost radi, zato je jako važna i duhovna dimenzija svijeta.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Filozofija vs Religija - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Filozofija vs Religija   Filozofija vs Religija - Page 2 Icon_minitimepon pro 29, 2008 6:43 pm

Ja sam puno češće čula izjave tipa To samo Bog zna..., Čudni i strašni su putevi Njegovi (čovjeku nedostupni ili neshvatljivi u danom trenutku), Tko ima uši, neka čuje (ako ih - zasad - nema, ne mora čuti, ili je već čuo i prevazišao)

To je tako i nikako drugačije nisam čula u raspravama o pitanju vjere, ali sam zato čula tvrdnje znanstvenika upravo toga tipa.

Ne znam čemu služi ovaj naš dijalog ili razgovor kad se ionako slažemo u bitnim pitanjima, a ova su za mene sporedna, dakle stvar izvedbe. Možda je netko kao mali morao prisilno u crkvu u kojoj su se našli neki zatucani svećenici koji su ponavljali izjave tipa onoih navedenih u gornjem postu, pa je to ostalo kao trajna frustracija. Svaki normalan i obrazovan kršćanin će reći da je tvrdnja o tome da je Isus Marijin sin kršćanska dogma i da nitko tko ne želi nije dužan u nju vjerovati, ali bi bilo jako neobično da se takav čovjek deklarira kao kršćanin (u većini kršćanskih sljedbi, a ima ih malo more). Ionako se sporovi vode više oko dogme o bezgrešnom začeću nego oko sinovstva koje se uglavnom nekako podrazumijeva kod svih (kršćana, naravno.)

Priča o nagradama za dobro i kaznama za loše je općeljudska i čisto evolucijski praktična (ne bi nas bilo da su naši preci postupali na neki drugi način), a ona o svetim ratovima je stvarno bez veze, čak se i crkva poodavno pokajala zbog ljage križarskih ratova o kojima ne bih sad ovdje. A da čovjek općenito ima pravo braniti sebve, svoju obitelj, svoj dom i domovinu, za to ne treba ničija dozvola niti nagrada, a crkva valjda smije potvrditi da je to u redu, makar neka njihova budala i dodala spomenutu frazetinu to je tako i nikako drugačije.

Dakle, mislim da smo otišli offtopic, ako još nije jasno iz svega navedenog. Meni je ionako ova tema bespredmetna što sam napisala gore pri početku u puno kraćem postu.
[Vrh] Go down
Hapa
Riba
Hapa


Male
Virgo Cat
Broj postova : 140
Age : 36
Registration date : 07.12.2008

Filozofija vs Religija - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Filozofija vs Religija   Filozofija vs Religija - Page 2 Icon_minitimečet sij 22, 2009 12:44 am

mislim da filozofija i religija idu pod ruku, ali kažem da je religija ''moćnija'' jer je to ipak Božija riječ na zemlji
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Filozofija vs Religija - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Filozofija vs Religija   Filozofija vs Religija - Page 2 Icon_minitimečet sij 22, 2009 1:26 am

Religija je kod većine moćnija uglavnom zbog odgoja i navike, no isto tako većina uopće ne shvaća pravu bit filozofije. To je bezvezno filozofiranje, kažu :D
[Vrh] Go down
Sponsored content





Filozofija vs Religija - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Filozofija vs Religija   Filozofija vs Religija - Page 2 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Filozofija vs Religija
[Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Filozofija ili filozofija?
» Sloboda
» Filozofija makrobiotike
» Magija i religija
» Religija - Je li potrebna?

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Filozofija-
Forum(o)Bir: